Gemengd Nieuws Circus Hagenbeek—Helder. Gaarn6 gaven we gehoor aan de vriende lijke invitatie van de directie van circus- Hagenbeck om haar gala-voorstelling te Helder op Maandag 29 dezer te willen bij wonen. Zonder eenige overdrijving verklaren we thans dat het gebodere onze verwachtingen verr6 heeft overtroffen. We hebben ons kostelijk geamuseerd, genoten bij de waar lijk wonderbare toeren van Mr. Taft, de geheimzinnige toovenaar, die allen tot het uiterste boeide, volgden met spanning de halsbrekende kunsten van „de vliegende inenschen", in de nok van het circus, waarbij de even komische als lenige Char ley Chaplin je de buik deed schudden van de lach. Verbluffende staaltjes van be hendigheid en kracht wisselden af met. wonderlijke proeven van rijkunst en dres suur. Gedresseerde zeeleeuwen gedres seerde beren en olifanten, tijgerhonden, etc. dwingen ieders bewondering af Liefhebbers watertanden bij het optreden van Hagen- beck's paarden, twaalf prachtexemplaren van oud edel blood, afkomstig uit de Russische Staatsstoeterij Trakhenen. Ge herkent ze aan het elandgewei, dat op het linkerachterbeen is ingebrand. Een kolom zouden we kunnen vullen met een uitvoerige bespreking van deze voorstelling. We zullen het evenwel laten en ons bepalen tot een warme aanbeveling. Persoonlijk behouden we aan de voorstel ling van Maandag 11. een dankbare her innering. Concert Texelsch Fanfare. Onder zeer groote belangstelling werden Zondagmiddag 1.1. in het Park door Texelsch Fanfare een aantal muzieknummers ten gehoore gebracht. Het alleszins gunstige weer heeft tot het slagen van dit concert veel bijgedragen. Paardenkeuring. Gistermorgen is op de Groeneplaats na mens de Prov. Regelingscommissie de verplichte hengtenkeuring, alleen voor 't type tuigpaard, en de stamboekpremie- keuring geschied. Goedgekeurd werd de hengst „Beppo" van de heer N. Dros, Eierland. In het stamboek werd opgenomen de 4-jarige merrie „Karie" van de heerA. C. Witte, Zuidhaffel. Aan de heer J. Roeper werd voor diens merrie „Neleppa" een premie van f 10,— uitgekeerd, aan de heer A. C. Witte voor diens merrie „Karie" een premie van f25. Het bedrag vanf 10, uitgeloofd door de eigenaar van de hengst „Beppo" voor de beste 1 Va-jarige merrie werd toegekend aan de heer J. Witte, den Hoorn. Als eigenaar van het beste veulen van „Beppo" werd de heer J. Witte, „Bloemwijk", een prijs van f 5,— toegekend. ^Een Duitsch schip In 't Molengat aan de grond. Zaterdag 1.1. is het Duitsche s.s. Strauss, dat wegens een defect aan de machine de haven van Helder zou binnenloopen, in het Molengat onder de Texelsche kust aan de grond geloopen. De lading bestond uit ijzer, welke botters zouden trachten gedeeltelijk over te nemen om zoo het schip gelegenheid te geven vlot te komen. Ze zijn daarin evenwel niet geslaagd. Eerst toen twee sleepbooten, iumiddels uit Helder gearriveerd, haar beste krachten leenden, kon het schip zjju reis naar Helder voort zetten. De „Strauss was op weg van Rotterdam naar Eakskov (Laaland - Denemarken.) Het was geladen met spoorwegmateriaal. De sleepbooten waren Assistent en de Drenthe. Een Koninklijke onderscheiding. Onze plaatsgenoot, de heer J S. Dijt, dijkgraaf der Dertig Gem. Polders, is ter gelegenheid van de veijaatdag van H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranjo-Nassau. Schapenfokdag-foto's. Voor abonnees reserveerden we een aan tal uitnemende foto's van de Schapenfok- dag op Woensdag 1.1., welke t gen de prijs van 20 c per stuk in boekhandel Parkstraat verkrijgbaar zijn. Per post met verhooging van 2 c per 50 Gr. Origineel. Dezer dagen geviel het, dat op onze redactietafel, veelal een stapelplaats van de meest verschtiden nieuwsbladen, brochures en andere paperassen, een koek werd gedeponeerd, een echte „Texelsche" zorgvuldig in veidicht papier gepakt en tenslotte gehuld in een groen omslag met gele band, zoodat een frisch gebe> 1 werd verkregen. En, wat htt prettigst was, de inhoud was met die mooie buitenkant geheel in overeenstemming. We hebben ons die koek, althans een bescheiden hoe veelheid, uitnemend laten smaken en ver klaren gaarne - dit is niet als een uiting van begeerigheid of onvoldaanheid, maar als een aauDeveling bedoeld - ze smaakt Daar méér. Een Texelsche kruidkoek is hel, van goed allooi, die stellig naar veler magen zijn weg vinden zal. De gele band vei/neldt dat de koek te bekomen is aan 't Exporthuis te de Cocks- dorp. „Uit vrees" nu van diverse zijden meer koek te ontvangen, willen we hier op merken, dat we getroffen zjjn door de origineele verpakking: de koek wordt deels in groen, deels in zwart orêpepapier ge ëxporteerd, dus in de Texelsche kleuren, steeds voorzien van de gele garantiestrook, waarop o.m. het Texelsche wapen voor komt, zooals u dat kent uit de kop van ons blad. Vandaar dit bericht. Naar Harlingen en de Zuiderzeewerken. Met pltn. 130 personen, van wie ruim 60 van de vaste wal, maakte het s.s. De Dageraad Zondag 1.1. een reis langs de Zui derzeewerken bij Zurig naar Harlingen Het vertrek uit Helder was bepaald op 7 uur, van Texel kwart over acht vm. Ter hoogte van de Zuiderzeewerken werd een paar maal heen en weer gevaren en de passagiers gelegenheid geboden zich 'n 'dee te vormen van de ontzaglijke en om- vargrijke werken, welke de drooglegging der Zuiderzee vereischt Jammer echter, dat geen ingewijde belangstellenden met eenige toelichting van dienst kon zijn. In dat geval hadden doel en beteekenis van de aanschouwde dammen en havenwerken velen duidelijker voor de geest gestaan. Te ruim half twaalf werd Harlingen ge reikt waar ieder tot bezichtiging van stad, haven en omgeving ruimschoots gelegen heid vond. De terugtocht ving aan te kwart over vjjf Het weer was behoorlijk. De gevreesde zeeziekte heeft niet veel slachtoffers ge maakt de zee was tamelijk kalm Sport. Texel I speelt Zondag vermoedelijk tegen een Helder-Conib. Texel II zal waarschijn lijk ook in het veld komen. Tegen wie - wordt nader bericht. Zeevaartschool Texel. Voor de le klasse van de cursus, aan vangende in September a. s., hebben zich thans negen leerlingen aangemeld. In het vorig jaar was dit getal tien. Secretaris „Dertig Gem. Polders." Ter voorziening in de vacature-Jac. Kikkert Nz. is voor secretaris van boven gemelde polders deze voordracht opge maakt 1 D. v. Oord, Heer-Hugowaard, 2 M. P. Moelker, deD Burg, 3. L. Vonk Jnz. den Burg. OÜDESCHILD Zeegat van Texel. Op^ 52» 59' 8" N.b. en 4° 45' 6" O.l. (0° 7' 55" W.l. A.) is in het Marsdiep uitge legd een roode lichtboei, toonende een wit onderbroken licht, elke 10 sec. helder 7 sec. zichtbaar 6 zeemijl. Aangekondigd was de publieke ver- kooping door notaris Mulder van een woonhuis met erf te Oudeschild voor de erven C. de Waard Jz. Uitslag: Opgehouden. J. Dogger Hz. f Onze plaatsgenoot, de heer J. Dogger Hz. is Maandag 1.1. na een kortstondige ziekte in het Ziekenhuis le Helder op ruim 41- jarige leeftjjd overleden. De heer Dogger was hofmeester aan boord van het s.s. Marsdiep en als zoodanig 'n bekend figuur. Velen zullen het bericht van zijn heengaan met deernis vernemen. EIERLAND Brand op hoeve „Melle". Tijdens het machinedorschen op hoeve „Melle" gelegen aan de Hoofdweg alhier, brak Zaterdag 1.1. te kwart voor drie n.m. brand uit in een groote hoeveelheid stroo, welke in ae nabijheid lag opgeslagen. In allerijl werden pogingen tot blusschen in het werk gesteld, in het bijzonder daar een groote met riet gedekte houten schuur, welke zich op 4 M afstands van de vuurpoel bevond, gevaar liep Met emmers water werd zij nat gehouden, waardoor de vonken haar niet deerden. Er stond een stevige bries, waardoor het vuur, dat in de stroo- massa rijkelijk voedsel vond, niet weinig werd aangewakkerd. Men mocht er evenwel in slagen de brand tot het stroo te beperken. Niet minder dan 350 pakken stroo gingen in vlammen op. De verzekering dekt de schade. De hoeve is in gebruik bij de heer Ir. M. D. Dijt. De oorzaak van de brand, zoo verzekert men ons van bevoegde zijde, ligt in het duister. De brand kan ontstaan zijn door vonken uit de dorschmachine, welke in het stroo terechtkwamen Het kan ook zjjn, dat een achteloos weggeworpen siga ret het stroo ontvlammen deed Kinderen, die in de ;nabijheid hadden gespeeld, bleken niet in het bezit van lucifers. Nadat men het vuur goeddeels bedwon gen had, werd de motorspuit ontboden, die o nstreeks vijf uur, getrokken door een v aebtauto, arriveerde. Bij een omslaan van de wind zou de schuur vermoedelijk n et. laDger te behouden zijn en was een spuit dus noodzakelijk. OOSTEREND SchooI-met-de-Bijbel. De nieuwe „School-met-de-Bijbel" alhier nadert haar voltooiing. Ze is geheel naar de eisch ingericht en heelt de beschikking over een ruim speelterrein. DE COCKSDORP Twee dagen met de schoolkinderen op reis. Czaar Peter-herinneringen. Een goede gids 's Waereld's achtste wonder Bij de apen Luchtvaartvertier De middagpot lokt Holland-op-z'n-breedst Waar Jules Verne genieten zou Langs hoogovers en papierfabrieken Wie twijfelt nog aan het nut van goed geleide schoolreisjes? M.J.O. De menschen, die er toe hebben meegewerkt, dit reisfeest mogelijk te maken, hebben m.i. wel eenig recht te vernemen, hoe wij hun geld hebben besteed. Dat we Amster dam en IJmuiden hebben bezocht en daar wat zagen, zou een zeer interessante mededeeiing zijn, maar dat wisten we al van te voren. Per boot van 6 uur zijn we Donderdagochtend overgestoken naar Helder. Van hier ging de reis per trein naar Zaandam, waar we uitstap ten, de stad bezichtigden en het Czaar Peter huisje bezochten. Dit historische bouwwerk is even leelijk als beroemd. Het traject Zaandam- A'dam werd afgelegd per salonboot van de Alkmaar Packet. Van nu af aan is het geroep van „kiek deêr is 1" twee dagen niet van de lucht geweest. Jachten, sleepbooten, aken, houthavens, de superfosfaatfabriek met z'n heerlijke geuren, enz. enz.: het een na het ander eischte de aandacht. Om half elf wer den we in A'dam opgewacht door onze vroegere eilandgenoot, de heer M. Cappel, die ons de heele verdere dag onschatbare diensten heeft bewezen als gids door de groote stad. Het Paleis op de Dam, het „achtste wereld wonder," was het eerst aan de beurt. Een gids, die Hollandsch, Engelsch en Duitsch ratelde, en grappen verkocht tegen de kinderen, leidde ons door de sprookjesachtige zalen. De merkwaardigste hiervan is de groote midden zaal, die gebouwd is zonder steunpilaren en 32 M. hoog 1 Dat beteekent dus, dat de torens van Cocksdorp er naast elkaar in kunnen staan I Artis was het 2e punt op het program. Na wat gegeten en gedronken te hebben, trokken we de kooien langs. Zooals altijd, hadden de apen het meeste succes. Een tram en een stoombootje brachten ons hierna naar de aller modernste bezienswaardigheidhet vliegveld Schiphol. Onderweg passeerden we o.a. het in aanbouw zijnde stadion voorde Olympische spelen. Op Schiphol stonden juist drie der reuzenvogels gereed om op te stijgen, twee voor het buitenland en één voor de rond vluchten. De 400-paards Jupiter-motor van het vliegtuig voor Malmö begon juist te proef draaien en brulde zijn lied van' kracht zoo luid over het veld, dat we elkaar niet konden verstaan. Vervolgens werd de post ingeladen, de passagiers stegen in en hierna stapte de toreador van het luchtruim, de piloot, op zijn monstervogel toe. Vol stille bewondering kijkt de menigte hem na. Nog een laatst gebrul en dan schiet de Fokker de lucht in, om na een paar uur te Malmö te dalen. Ook de hangars mochten we bekijken. Een meneer leidde ons rond en vertelde veel merk waardige dingen. Er stonden o.a. nog een reusachtige Farman tweedekker en een Zweed, van aluminium gebouwd. In de gezellige cabine was plaats voor elf personen. Zelfs een karaf water ontbreekt er niet. Het veld is over de geheele oppervlakte opgehoogd en van ijzeren draineerbuizen voorzien. Er langs staan machtige zoeklichten en aan een mast hangt een windvaan, die 's nachts een licht bundel uitwerpt. De machines moeten n.l. tegen de wind in stijgen en dalen, zoodat de piloot er belang bij heeft de windrichting te weten. In Amsterdam teruggekomen, tramden we nu naar een nieuwe vreugdede middagpot I Aardappelen, gehakt en groente. De eigenaresse van het Restaurant „Noord-Brabant" op het Amstelveld had de tafels feestelijk gedekt. Nu kwam er een krachtproef eerste klas voor de hongerige jeugd. Al lagen de bruin-gebraden ballen gehakt nog zoo vriendelijk te knipoogen en de neuzen te prikkelen, ze mochten niet beginnen, voor alle borden voorzien waren, en dat duurde wel eventjes, 't Moet gezegd, ze hielden zich kranig. En netjesHanden wasschen voor en na het eten. Nog waren we niet aan het eind. Van het restaurant gingen we door de inmiddels ver lichte straten naar 't hotel „Elim" op de Singel waar we slapen moesten. „Meester, is 't hier kermis?" vroegen er een paar, met het oog op de reclame-lichten. In 't hotel werden ze vlug verdeeld over de keurig nette kamertjes (2 in 1 bed, 4 op een kamer) en onder de wol gestopt. Dat was je watZoo meer slapen ver van huis, en niet bij oom en tante, maar in een echt hotel 1 Sommigen dachten, dat je verplicht was, de waterkaraffen heelemaal leeg te drinken voor je ging slapen. En deden dat dan ook. 's Nachts werd de reis nog een keer overgedaan. o— De tweede dag vertrokken we met de boot van 8.30 naar IJmuiden. Hier waren we in het hart van werkend en zeevarend Holland. We troffen direct al de binnenkomst van de„Kam- bangan" der Mij. Nederland, die statig langs de havenas (aangegeven door twee lichttorens) binnengleed. De Zuiderpier, een kwartier lang wandelden we af tot het eind toe. Tot zelfs de grootste praatjesmaker, werden allen er stil van, toen ze aanschouwden, hoe menschenkracht en natuurkracht hier verwoed worstelden om het bezit der haven. Vroeger was hier Holland op zijn grootst. Er kwamen nu nog twee houtbooten binnen en een 10-tal treilers stoomden uit, het loodsbootje was druk in de weer. Langs de vischhallen keerden we terug en bereikten over de oude en de nieuwe sluizen het ontzaglijk werk, dat tot imponeerende naam draagt: grootste sluis ter wereld. De sluis zelf wordt 14'/. bij 50 bij 400 M. Stel u voor een reuzen-kuil* naar schatting 30 M diep (we stonden op het duin ervoor) 300 M breed en 600 M lang, en in die kuil een gewriemel van menschjes, locomotieven, beton- schouwsels, kranen, enz. Aan de eene kant van de kuil staan groote electrische kranen, van welke hoog in de lucht staaldraden loopen naar torenhooge ijzeren paalwerken aan de andere kant. Over dat stalen web rollen wagentjes, waaruit spinnen zich aan een draad neerlaten in de diepte, om ijzeren binten vast te grijpen, op te trekken en weg te brengen, alles uit de verte bestuurd door onzichtbare mannen. In verhouding tot het werk ziet men opvallend weinig werklieden. De techniek viert hier haar grootste triomfen. Jules Verne zou hier ge noten hebben. Vervolgens wandelden we langs de machtige hoigovens, waarvoor juist een boot met ijzer- er.s lag te lossen. Ook een tiental ellenlange Rijnaken wachtten op haar beurt. Een aardig laantje voerde ons verder naar de grootste draaibrug van Europa, te Velsen. De „Simon Bolivar", een tweepijper van de Kon. Holl. Lloyd was zoo vriendelijk juist te passeeren. De laatste attractie was de papierfabriek van v. Gelder (waar het Texelsche Courant-papier wordt vervaardigd), over welks terreinen een weg naar de pont te Velsen liep. De Zweed- sche houtboot, die we 's morgens hadden zien binnenkomen, loste hier al zijn lading, die verwerkt moet worden tot de groote rollen papier, die terzijde onder de overkappingen klaarlagen voor de verzending. Een electrische locomotief sleepte de wagentjes met hout naar de opslagplaatsen. Even voor vieren bereikten we station Velsen en vandaar boemelden we weer huiswaarts, duizend ervaringen rijker, dan toen we heen gingen. Lessen over zeevaart, luchtvaart, nijverheid, groote stad, enz. hebben voor de kleine Cocksdorpers voortaan de steun van een eigen doorleefde werkelijkheid. Waarom ik dit alles zoo uitvoerig beschreven heb Om de menschen te overtuigen van het zeer groote nut van het instituut „Schoolreisjes". Het loont heusch de moeite wel, er wat geld aan te besteden. Er wordt nog steeds te veel geld verprutst aan snoeperij of nog erger, aan sigaretten. Misschien dat in de toekomst het gemeentebestuur ook eens de hand over het hart strijkt. Want subsidie zou zeer op prijs gesteld worden en zijn rente aan meerdere kennis zeker opbrengen. O p i u m-1 i e 1 h e b b e r. Te Den Haag is een man aangehouden, die in een apotheek op een recept van een arts 100 gram opium bestelde. De apotheker vond de dosis wat groot, telefoneerde de arts en het bleek, dat de man, die het recept aanbood, een patient van de arts was en op een of andere manier zich in het bezit van recepten-papiertjes te diens name had weten te stellen. Mijnongeval. De 20-jarige P. Vogels uit Roermond is in de ouder grondsche werken van de staatsmijn „Hendrik" met zijn hoofd tusschen twee kolenwagens bekneld geraakt en gedood. De 2 4jarige portier J. Bos te Vlaardingen op wie een moordaan slag is gepleegd, is aan de gevolgen hier van overleden. OpdeRingdflkvan de Haar lemmermeerpolder onder Oude Wetering is een vrachtauto, ingericht voor veever voer door het breken van het linker voorwiel over de kop geslagen. Twee paarden, die in de wagen werden vervoerd, geraakten te water, doch waren spoedig op het droge. De bestuurder bleef ongedeerd, iemand die naast hem zat, werd zeer ernstig aan de beenen gewond. Dinsdag verkocht een koopman uit Winschoten op de veemarkt te Gro ningen een jonge koe. De kooper en da verkooper verwijderden zich een oogen b'ik, zoodat de koe onbeüeerd bleef staan. Toen een andere liefhebber daar langs kwam, stonden er bij hel beest twee jonge mannen, die zeiden, dat zij de eigenaars van de koe waren en het dier aan hem verkochten. Toen in oen caló de bet Hing geschied was, kwam de eerste kooper opdagen, en het blees, dat de beide jonge mannen met het geld reeds verdwenen waren. De recherche heeft ze 's nachts aangehouden. Zij had den reeds goede sier gemaakt yan het geld en werden in beschonken toestand naar het hoofdbureau gebracht. Zij zullen ter beschikking van de jus titie worden gesteld. Buitenland. Bij de ontploffing van twee reusachtige gashouders te Manchester, welke bijna twee millioen kub M. gas' bevatten, zijn veertien personen gewond. De oorzaak is onbekeLd. De b ij w a g e n van eon tram, die vol kinderen van een herstellingsoord uit Rotentü1!! (Dterugkeerde, is losgeraakt, in volle vaart largs ds hellende straat naar omlaag en op eeu andere tramwagen gereden. Bij de botsing werden 14 kinderen meer of minder zwaar gewond. Uit het luchtpark te Troy, in Ohio, hebben twee onbekende man nen een splinternieuwe vliegmachine gestolfcD, waarmede zij wegvlogen. Dit is misschien de eeiste diefatal van een vliegmachine in de geschiedenis.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2