Gemengd Nieuws Uit Texels Raadzaal Ingezonden Been gebroken. 7 F 71 IM FR PORTEMONNAIES LL Lliii Lit «in buitengewoon fraaie en groote collectie. Tevens voorhanden een pracht-sorteering school- en akten- tasschen, zak-toilets, etui's voor rijbewijzen, zak-portefeuilles, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Zakennieuws. Vandaag opent de heer C. IJuismaD in het perceel Weverstraat 306 zijn geheel herbouwde winkel in kruideniers- en grut terswaren, wjjnen, etc. De zaak heeft thans een aantrekkelijk voorkomen ze is opgetrok ken in moderne stijl naar ontwerp van de architect Sok. Bet gebouw doet de aan nemer, de heer Jac. Drijver, alle eer aan. Het schilderwerk is door de heeren Gebr. Bremer met zorg in aantrekkelijke kleuren uitgevoerd, de heer A. de Waard voerde het metselwerk uit. De winkel is hygiënisch ingericht, voor zien van stofvrije etalagekasten. Vergeleken bij de oude zaak is thans veel ruimte ge wonnen. Het zal de ondernemende eigenaar aan groote belangstelling niet ontbreken. Waar lijk loont het de moeite een kijkje te nemen Doopsgezinde Gemeentedag. Men deelt ons mee De 3e en 4e September waren voor onze Doopsgez. dagen van beteekenis. In 1920 werd hier voor de eerste maal een ge meentedag georganiseerd. Men heeft daar aan veel genoegen beleefd, en vond hierin aanleiding ook dit jaar alle krachten daar voor in te spannen. Naast de Weleerw. heer Ds. Vis hadden Mej. A. P. Keyser en de heer Jn. ltab in de voorbereiding een zeer werkzaam aan deel. Zaterdagavond 1.1. arriveerden omstreeks 150 deeinemers(-sters) van de vaste wal. Officieel heette de gemeentedag uitgeschre ven voor de Doopsgezinden in N.-Holland- Noord, doch er kwamen er uit Amsterdam, uit Rotterdam en Utrecht en ook z\j waren welkom. In totaal namen 325 per sonen aan de gemeentedag deel. Onmiddellijk na aankomst der vaste landers werden deze aan de respectieve lijke gastvrouwen voorgesteld en na het nuttigen van de avondboterham kwam men voor een speciale dienst te 8 uur in het kerkgebouw bijeen. Ds Vis sprak de schare toe en legde in het bijzonder de nadruk op de beteekenis van zoo'n gemeentedag. Na gemeenschappe lijke zang werden door mej. Tr. Oort, met orgelbegeleiding van de heer M. D. Pjjt, op voortreffelijke wijze e n drietal liederen ten gehoore gebracht. Met. aandacht volgde men Ds Onnes, van Westzaan, die een Bijbellezing hield, met stijgende belangstelling werd geluis terd naar mej. E. de Boer, die een zeer interessante voordracht hield naar aanlei ding van Jeanne Oterdahl's mooie werk „Inger Skram", dat ons een leven van strijd en overwinning afschildert, oen Zweedsch boek, van de laatste tijd, dat duizenden lezers vond. Eo terecht. De heeren Gebrs. Smidt gaven op viool en cello, geaccompagneeid door orgelspel van de heer P. Roeper, op verdienstelijke wijze een paar nummers ten beste. Ds. Vis sloot deze welgeslaagde bijeen komst. - o Zondagmiddag begaven allen zich naar de Dennen. Niet minder dan dertig auto's werden in dienst gesteld. Na een wande ling over de Fonteinsnol en door heerlijke dennenbosch-paden verzamelden allen zich rond Ds. Smidts, van Helder, die sprak over „De oogen van de Eeuwige Broeder", van Stephan Zweig. „Die dient is meer dan die heerscht" dit was de kern van zijn betoog. Ds. Vis sprak een slotwoord. Nadat men zich had verkwikt aan een kop heerlijke thee dank zjj de goede zorgen van Mw. Keyser-Lap werd over den Hoorn en Hoogeberg naar de Haven gereden, waar op hartelijke wijze afscheid werd genomen van hen, die aan Texel en gemeentedag de aangenaamste herinnerin gen zullen meedragen. De Gemeentedag 1927 behoort tot het verleden. Ongetwijfeld heeft hij aan de verwachtingen beantwoordGeen moeite was tevergeefsch. Naar Texel. Jaarlijks komt Texel als vacantie-oord bij de vreemdeling meer in trek. Dat spreekt duidelijk uit deze, ons van bevoegde zijde welwillend verstrekte, gegevens. Vervoer per T.E.S.O. in Augustus over het Marsdiep. Jaar Personen Rijwielen 1921 7817 2395 1922 8081 2670 1923 8898 2783 1924 11030 2915 1925 11818 3442 1926 12431 3696 1927 13894 3987 Texel gaat een goede toekomst tegemoet. Jaarlijks zoeken grooter scharen Texel's strand en duinen, Texel's dennen, wat niet al. Thans is het vacantieseizoen zoo goed als verstreken. De bootdienst van T. E. S. O. op Harlingen is weer opgeheven, evenals de bus dienst op de Koog. De herfst- en wintermaanden zullen volop gelegenheid laten al die maatregelen te treffen, welke een gestadig toenemend vreemdelingen- bezoek vereischt. Laat ons niet 'stilzitten. Bovenstaand tabelletje spreekt een duide lijke taal. Tracht die te vcstaan, handel er naar .-weet zoo noodig, uw bakens te verzetten. De plaatselijke feestcommissie besloot tot het houden van een ballonwedstrijd, doch zag bij meerderheid van stemmen, af van een bal champêtre. Woensdagavond zal er in hotel „Texel" bal zijn tot 1 uur 's nachts, Donderdagavond tot 2 uur 's nachts. OUDESCHILD „Het Klein Tooneel." Naar we uit goede bron vernemen hoeft „Het Klein Tooneel" in studie, „Het Spin newiel." Dit stuk speelt op een fabrieks- kantoor en is van sociale strekking. Volksfeest. Het feest begint 's morgens om 9 uur met een rondgang door het dorp met ver sierde fietsen gevolgd door de schoolkinderen. Op het feestterrein zal het voor de middag voor de schoolkinderen feest zijn. Het programma na de middag is als volgt 1 jongens van 13—14 jaar, hoed slaan. 2 meisjes eieren rapen. 3 jongens 15—16 jaar, mast klimmen 4 meisjes - met een ei op een lepel loopen. 5 jongens 17—19 jaar ton ruiteren. 6 meisjes naald in oogen enz 7 heeren boven 20 jaar, sprietloopen. 8 dames bal op 'n kruiwagen. 9 stoelendans. Een en ander wordt opgeluisterd door muziek van Texelsch Fanfare, wat zeker tot een feestelijke stemming zal bijdragen. De heer Chr. Goes, slager te Helder, voor zaken op Texel, had bet ongeluk hier in een zeer diepe greppel te stappen, met het gevolg dat hij een been brak. De rechercheur van politie D., te Leiden, heeft toon hij dronken was, tijdens een ruzie met zijn vrouw, met een dienstrevolver öen schot op haar gelost. De man, die vader is van drie kinderen, is, na verhoor door de burge meester en de waarnemend hoofdcom missaris van politie, voorloopig geschorst, Ballon gedaald. Te Zwijn dreebt is een luchtballon gedaald. In de mand bev nden zich vijf heeren uit Essen die ongedeerd de grond bereikten Zij waren ruim 6 uur eerder opgestegen en keerden per trein naar Duitschland terug. Uit de oud-leerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem heeft zich een commissie revormd, om op het graf van de heer P. H. v.d. Ley, lange jaren directeur uier onderwijsinuchting, een eenvoudig gedonkteeken op te richten. Buitenland. Gasaanval. Tweehondeid be zoekers die het middagmaal gebruikten in een restaurant in de Rue de Clignan court te Parijs, zijn plotseling verdreven doerdat een wolk van prikkelend gas het lokaal bionendrong, waarvan ^jj hoesten en huilen gingeo. Er ontstond een gedrang naar de uitgang en binnen enkele oogenblikken was de zaal leeg Hot bleek dat een belendend gebouw godesinfecteerd werd mot zwavelzuur, üoor een gat in de muur waren de dampen het restaurant biouengedroogeu. De kok vaa het eethuis was bewusteloos gemakt door bet gas en moest naar een ziekenhuis vervoerd worden, waai het heel wat moeite kostte om de man bij te brengen. Het alcoholverbod voor Finland zal waarschijnlijk worden verscherpt. D) regeoring is voornemens een wets omwerp ia te dienen, waaibij het recht vrn de doctoren om alcoüolrecepten vooi te scmijven iu aanmerkelijke mate zal worden beperkt G stermiddag kwam Texel's raad voer de eerste maal in zijn nieuwe samenstel ling bijeen, waarinde voorzitter aanleiding von 1 voor een toepasselijke speech, waar van we de inhoud helaas in dit nummer niet volledig kunnen vermelden. Daartoe ontbreekt thans de tijd. Nadat de dertien leden de eedec van zuiveiing en trouw aaD de wetten des rjjks hadden afgelegd richtte de voorz. zich tot h n met woorden van welkom en felicitatie „Mogen allen, sprak hij, hetzelfde doel voor oogen houden, hoe ook de wethouders verkiezing uitvalt: de vooruitgang van het tiland Texel. We kunnen dit bereiken door le eensgezindheid te betrachten, 2e door alle preutschheid op z(j te zetten en 3e door een goed financieel beleid. Wat wij willen Vooruitgang door opheffing van achterlijke toestanden (duinwaterleiding!) meer productief maken van Texel's bodem in verband met het zielental. Stilstand is achteruitgang. Thans staat Texel nog in menig opzicht bij andere plaatsen ten achter Wanneer we de agenda bezien trekt wel het meest punt drie onze aandacht„Be noeming Wethouders". Immers het is van het grootste belang te weten, wie met het hoofd der' gemeente de teugels van bet Dagelijksch Bestuur in handen zullen houden. Het pleit was spoedig beslist. Een stemming had plaats met tot resultaat, dat tot wethouders herkozen werden de heeren R. P. Keijser met 10 en K. Vlaming met 9 van de dertien stemmen. Op de heeren W. H, Lap en M. W. de Graaf werden resp 3 en 4 stemmen uitgebracht. Van belang is te vermelden wat zich voor deze verkiezing afspeelde. De heer Pisart verklaarde namens de Vrijz. Kiesver. dat zijn fractie haar stem zou uit brengen op de heeren Lap en de Graaf, daar de Vr. Kiesver. door het grootst aantal leden in de raad vertegenwoordigd is. Hoewel de heer de Graaf namens de R.K. fractie de heer Pisart dank zei, moest hij mec- deelen, dat door de R.K. partij geen wethou der szetel zal worden aanvaard: omdat de R.K. lo. op Texel ver in de minderheid zijn, 2o. met de Vrijz. onmogelijk kunnen samenwerken, 3o. met de huidige gang van zaken accoord gaan, 4o. de steun van 4 rechtsche raadsleden on voldoende achten. De heer A. Boon verweet de Vrijz. Kiesver. geen program te hebben en ontzei haar het recht een wethouderszetel op te eischen. Een oogenblik dreigde een heftig dispuut. De voorzitter betwistte de heer Boon het recht zoo te spreken, doch deze eischte dit recht voor zich op. De heer Zeijlemaker hakte de knoop door met te verklaren, dat de S.D.A.P. een vooruitstre vend bewind vraagt en dus de Vrijz. niet zal steunen. De uitslag weet u. De heeren Keijser en Vlaming namen hun benoeming aan. Laat ons hopen, dat zij weer zullen blijken opgewassen te zyn tegen de moeilijkheden welke dit verantwoordelijk ambt met zich brengt. Moge Texel onder hun bewind, met de burgemeester als eerste in de drie bond. tot al grooter bloei geraket. Behngwekkecd was de agenda overigens niet bijzonder. Van de ingekomen stukken vermelden we het schrijven van het Pro vinciaal Bestuur inzake wegenbelastingen provinciaal wegenplan. We brengen in herinnering, dat B en W namens de raad verzochten bepaalde Texelsche wegen in het provinciaal wegeDplan te willen opne men opdat onze gemeente spoedig voor wegenverbetering uit 's Rijks beurs in aan merking zou komen. Thans wordt door bovengenoemd Bestuur meegedeeld, dat het provinciaal wegenplan nog in de maak is. Zooveel mogelijk zal echter met de belan gen van onze gemeente en daarin gelegen waterschappen rekening worden gehouden Om teleurstelling te voorkomen wordt ech ter tevens vermeld, dat in deze omstandig heden door de Provincie overigens geen enkele toezegging kan worden gedaan. In ieder geval schijnt zeker dat niet alle in de brief van B en W genoemde wegen in dat plan kunnen worden opgenomen. „Niet alle", dus wellicht toch enkele Dan zou den we toch een stapje voorwaarts komen. Nog was ingekomen een schrijven van de heer P. Vijn, blijkens hetwelk de functie van directeur-leeraar aan de Zeevaartschool alhier door hem wordt aanvaard. Het punt „Mededeelingen" bepaalde zich tot de T.E.M. Van de 1278 perceelen zijn er thans 961 aangesloten. De rekening van 't Algemeen Weeshuis over 1926 was volmaakt in orde en sloot wat de gewone dienst betreft met een batig saldo van f 692,74 en, wat de bui tengewone dienst betreft, met een voor- deelig saldo van f 3481,39. Ook de rekening van het Algemeen Arm bestuur over 1926 gaf de controleurs tot op- of aanmerkingen geen reden. Ze sluit met een batig saldo van f 571,65. Beide werden goedgekeurd. De rekening van het electriciteitsbedrijf over 1926 werd accoord bevonden en voor loopig vastgesteld zooals ze werd aange boden, sluitende met een winst van f 6235,23, welk bedrag aan de reserve wordt toegevoegd. Tenslotte nog de rekening onzer gemeente over 1926, welke eveneens „sloot als een bus" en dus goedgekeurd werd. Voor be langstellenden hier dit uittreksel Gewone dienst Inkomsten l 277885,515 Uitgaven 258642,74 Voordeelig saldo 1924.2776 Kapitaaldienst Inkomsten f 103959.07 Uitgaven 114693.39 Nadeelig saldo 10734.32 „Demping kolkte de Waai", punt 10, werd van de agenda geschrapt. Of geen kalveren hier dreigen te verdrinken en put- dempen niet noodzakelijk is? vraagt u wellicht. B en W meeneu demping tot de wintermaanden te kunnen uilstellen. De tijdelijke aanstelling van de heer A. ThrirkOw als leeraar io de Engelsche t-aa! aan onze Zeevaartschool is met een jaar verlengd, met ingang van 1 Septem ber 1927. Vervolgens kwam ten tweede male in Texel's raad de radio-distributie ter sprake. De winter staat weldra weer voor de deur en daarmee een reeks van lange avonden. Zoetjesaan ontwaakt bij velen sterker en sterker het verlangen naar radio-genot dat- voor zoover het den Burg betreft ge makkelijk bevrediging zal vinden wanneer straks de radiodistributie een feit is ge worden. Aan de heer H. Brujjn werd, zooals bekend toestemming verleend onder allerlei beperkende bepalingen, te den Burg een radio-centrale in te lichten. Nu is, ingevolge het raadsbesluit van 25 Jan. 1927 op lSept 11 het contract met de heer Bruin automatisch vervallen. Dit vindt evenwel zijn oorzaak in het uitblijven der vereischte ministerieele machtiging, waar door de radio-distribuant geenerlei maat regelen ter voorbereiding heeft kunnen treffen. Thans schijnen van hoogerhand niet langer moeilijkheden in de weg te worden gelegd, met dien verstande, dat in iedere gemeente slechts één radio-centrale magworden toegelaten. Voor gemeenten als de onze zal van deze regels stellig mogen worden afgeweken, zoodat dan in ieder dorp een radio-centrale kan worden ingericht. B en W stelden voor, de termijnen, in het eerste besluit genoemd, met een jaar te ver lengen, waaraan de raad zijn goedkeuring hechtte Vermoedelijk zal nu de heer Bruijn spoedig gelegenheid vinden zijn distributie-plannen te verwezenlijken. Tenslotte nog een rooi-lijn-kwestieDe heer C. Smit wenscht het woon- en winkelhuis, be woond door de heer A. Ran in de Warmoes straat, te vernieuwen en zou gaarne de nieuwe gevel optrekken op de plaats van de bestaande B en W stelden de raad voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Zij achten het beter zich te houden aan art. 17 der bouwverordening volgens hetwelk in dit geval als rooilijn moet gelden de lijn, zooals door het meest achter- waartsche der belendende gebouwen i.e. het pakhuis van de heer J. S. Dijt wordt aan gewezen. De straat is ter plaatse tusschen de stoepen 3,55 tot 4,40 M breed, tusschen de gevels 5,40 tot 6,36 M, voor een veilig verkeer dus te smal. Laat de eigenaar de oude gevel in tact, dan blijft de rooilijn zooals ze thans is. In het andere geval dreigt de heer Smit ernstig te worden gedupeerd en zou de bevoegdheid der overheid tot rooilijnbepaling als een groote onbillijkheid gevoeld worden. Nu heeft de eigenaar verklaard de nieuwe gevel meer ach terwaarts te zullen optrekken en de voorlig gende grond aan de gemeente over te dragen wanneer hem een vergoeding van f 250,— wordt verstrekt. In totaal worden de kosten, uit ver bouwing door achteruitplaatsen voortvloeiende geraamd op f850,— waarvan f350,—voor ver nieuwing van de kelder. Wanneer de nieuwe gevel in de oude rooilijn wordt opgetrokken, merken B en W in hun prae-advies nog op, zal de zoozeer gewenschte verbreeding van de Warmoesstraat op dit punt niet zoo makkelijk weer verkregen worden. Besloten werd f 250 vergoeding te verleenen en zoo mogelijk te trachten tot een gunstige oplossing te komen. Bij de rondvraag werden nog eenige zaken besproken, waarop we a s, Zaterdag terug komen. De heer Lap sprak over werkver schaffing, de heer Kikkert werd gerustgesteld met de mededeeling dat het verzoek om af schaffing van de kermis niet in de doofpot is gestopt enz. Te ruim vijf uur werd de vergadering ge sloten en stevenden de vroede vaderen, na het gebruik van koffie en krentenbroodjes naar 't Schildereind tot bezichtiging van de|Texe!sche Electr. Centrale. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte heer Redacteur. Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn onder staand stukje in Uw blad te willen opnemen Bij voorbaat me hartelijke dank. L. S. Door verschillende omstandigheden kon het Bestuur der K W. B. eerst gisteravond ver gaderen over het eindresultaat der Fancy-fair De ontvangsten hebben bedragen f 1203.24 (waaronder ingekomen giften en 't geen op dorp gecollecteerd is) de uitgaven f 390,04 zoodat de totaal winst f 813,20. Het Bestuur brengt langs deze weg nog eens hartelijk dank aan allen, die medegewerkt hebben tot het wel slagen der Fancy-fair, zoowel aan de commis sie-van-bijstand als aan de burgerij van Oude- schild en elders, die van hun belangstelling hebben doen blijken. Wij bevelen onze Be waarschool in uw voortdurende belangstelling aan. Het Bestuur C. Schaap, Vooiz. Mej. J. W. Dros, Secr. C. A. Kaczor, Penn. H. Hin G. Blom Jz. S. Kuijper Jz. Otideschild, 6 September. KORRESPONDENTIE Onze Premie „de Weezenplaats", waar van de tweede oplaag de vorige week ge reed kwam, is dezer dagen verzonden in de volgorde, waarin' bestellingen daarop binnenkwamen. De Administratie. Foto's van de Schapenfokdag zijn thans niet meer te bekomen. Nabestelling uit sluitend bij getallen nog mogelijk. De Administratie.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2