Texelsche Courant van Zaterdag IT Sept. 1927. TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". Prijsuitdeeling Veertig jaar tater Texelsche Berichten VOORDEVROUW. •De scherpzinnige lezer zal opmerken dat dit nummer van de „Texelsche Courant" 'het eerste is in de reeks van de een-en- veertigste jaargang. Een veertigtal jaren liggen achter- ons, een betrekkelijk lange periode. Veertig banden „Texelaars* getuigen van de arbeid in die jaren, aanvankelijk door de heeren Langeveld de Rooij, verricht. Verscheen ons blad eenige tijd, nauwe lijks anderhalve maand, slechts eenmaal per week, weldra kon het op die wijze aan de bestaande behoefte niet langer voldoen jen werd besloten zoowel Woensdags als Zater dags het blad te doen uitkomen. In korte tijd was een belangrijk aantal abonnees bereikt. Adverteerders lieten zich niet on betuigd en toonden hun belang te begrijpen het bestaan der Texelsche Courant was verzekerd. Na het verscheiden van de heer Lange veld trad de heer J. G. Kooiman de heer de Rooij terzijde en beiden mochten er, in slagen ons blad nog meer vooruit te bren gen. Het vond toegang tot de woning van een ieder die zich Texelaar noemde, won lezers onder allen, die meeleefden met Texel's bevolking. Het ligt volstrekt niet in onze bedoeling hier neer te schrijven een „oratio pro domo", waartoe men onder deze gelukkige om standigheden licht komt. We bepalen ons slechts tot deze feiten, welke we meenen, dat ieder onderschrijft, althans hy, die de ontwikkelingsgang van ons blad heeft gevolgd. Toen de tweede oprichter, de heer de Rooy, de zaak verliet en d6 heer Kooiman op de duur tegen de nog steeds toenemende weikzaamheden niet bleek opgewassen, was het de heer S. S. Smeding, die hem ter zijde stond, doch gedurende slechts een jaar kon hy zijn beste krachten aan ons blad wijden, van 1 Mei 19241 Mei 1925. Dan breekt een arbeidsperiode aan, waar bij we zelf betrokken zyn en waarover we dus niet zullen oordeelen. 18 Augustus 1926 zeide ook de heer Kooiman, zy het met weemoed, de zaak vaarwel, haar overlatende in handen van een paar jonge mannen, bereid de moeilijke taak op te vatten en te pogen baar tot een goed einde te brengen. Gaarne brengen we bij deze" gelegenheid openlijk dank aan allen, die ons welwillend met raad en daad ter zjjde stonden en hielpen bij ons ernstig strevende „Texel sche Courant* te maken tot een courant voor het Texelsche volk, zonder onder scheid van rang, kleur of religie. Of we daarin reeds volledig zijn geslaagd is niet zeker, maar het feit, dat de laatste twee, drie jaar ons aantal betalende abonnees met honderdtallen is toegeno men, geeft ons de zekerheid dat we op de goede weg zijn. Op die weg dus voortgeschredenl Excelsior! Wij zyn bereid. XI. Bij het duinmeer. In het eerst won de stoute hoop mij op (gedachtig aan hun nestelen in de zand heuvels van Z. Wales,) dat hiermisschien ook wel smellekens zouden voorkomende staalgrijze gedaante, die haastig om de hoek van een duin schoot, zag er echt havik achtig uit. Bij een tweede gelegentnil werd de listige boosdoener gesnapt en eea inspectie van zijn hooge nestplaats ver klaarde zijn aanwezigheidde duindoorn was getooid met de webben van de lang harige rups der beervlinders en al de koe koeken op Texel-waren voor de smulpartij bijeengekomen. Verderop was niet veel bijzonders meer te zien. De poelen smolten samen tot een meertje en tusschen het riet nestelden reigers een uitgestrekte kolonie, met groote jongen, die met hun lange halzen in de lucht zwaaiden boven de solide pla teau's hunner kinderkamers. Ik vermoed dat-dit plekje, gronds onder bescherming der wet stond, en bied, als dit het geval is, mijn Hollandsche vrienden in alle nederig beid mijn excuses aan. Voor zoover ik wist waren de kustduinen echter toegankelijk voor reizigers. In ieder geval zag ik niemand aan wie ik het vragen kon en d6 vogels had ik onder mijn bereik! Mijn kleeren uit te gooien, door het water te waden en mijn toestel op te zetten was gemakkelijk genoegeen jonge reiger „thuis" te kieken lang nietHet riet stond er dik, wel tien voet hoog en toen ik op éér. niveau met de nesten kwam bleken ze absoluut onzicht baar. Van af een duintje eén prikke- rige geschiedenis op bloote voeten stelde ik de ligging van éen ervan vast en nam de richting nauwkeurig in mij opmaar helaasde jongelui waren al bijna vol wassen en toen ik hun woning goed in het oog had, klauterde de laatste er juist uit om een veiliger schuilplaats te zoeken. Er zat niets anders op, dan het nog eens te beproeveneen pijnlijke tocht door de duindoorns, eep langzaam naderen, een halt houden op veilige afstand, een voorloopig hoofdzakelijk op de gis richten van mjjn lens en een uiterst voorzichtige poging om de riethalmen tusschen camera en vogels op zij te schuiven, leverden eenig resultaat. Dit broedsel leek jonger en een ervan lui. Zyn twee broertjes gingen, er al van door her ik de toegang vry had gemaakt, maar hij bleef rustig zitten. Nog een paar be hoedzame stappen en het riet was voldoende omgebogen. Toen stond hy op. Ik greep haastig het balletje, trad gauw buiten de vuurlinie en opende met een laatste angs tige armbeweging de lens. Terwijl de reiger op de rand van het nest nog stond te hui veren, nam ik hem't werd geen schitte rende foto, maar de omstandigheden in aan merking genomen, had ze licht minder kunnen zyn. (slot volgt.) Ds. Charles RavenIn Praise of Birds." Uitslag aanbesteding. 12 Sept. Licht installatie Alg. Weeshuis Gegund aan de laagste inschry vers B. Puin- broek te Helder en J. Oele te den Burg voor f 197,50 13 Sept. Licht installatie Wonirgenvan de Nutsbouwstichting; te den Burg Ge gund aan de laagste inschry ver G. J. de Jong te Helder, vertegenwoordiger P. M. .Koorn te Oudeschild, voor f 266 14 Sept. Lichtinstallaties in de gemeente gebouwen te Texel, gegund aan.de laagste inschryvers J. W. Paagman den Burg voor perceel III Onderwijzers woning de Koog f 63,75, perceel IV O.L. school id. 64,80, perceel VIII Gebouw vischafslagOudeschild 60, XV Dokterswoning de Cocksdorp 118, J. Omis te Oosterend voor: perceel V Veldwachterswoning de Koog t 58,60, perceel VI en VII Onderwyzers- woning en O.L. school te Oudeschild 167, perceel X en XI O.L. school en onderwij zerswoning te Oosterend 118, perceel XII en XIII O.L. school en onderwyzerswoning te Oost 170, perceel XIV O.L. school te de Cocksdorp 86,50. B, Puinbroek te Helder en J. Oele te den Burg voor perceel Onderwyzerswoning den Hoorn f90, perceel II O.L. school den Hoorn 140 perceel IX O.L. school de Waal 60. Opgepast I In de avond van 15 dezer omstreeks 11 uur plaatste de heer L. Janssen zyn heeren- rywiel tegen een boom in de Witte Kruis laan. De volgende morgen kwam hy tot de minder aangename ontdekking.dat zyn karretje verdwenen was. Van het geval is aangifte gedaan. Nieuwe rijbewijzen op 1 November a.s. In aansluiting op ons bericht omtrent „ryvaardigheidsbewyzen,* opgenomen in ons nummer van Zaterdag IJ. verzoekt men ons nog de aandacht te vestigen op het feit, dat houders van rybewyzen vöör 1 Mei 1924 afgegeven, een nieuw rijbewijs moeten aanvragen. Zy moeten daarbij overleggen een uittreksel uit het geboorte register, twee goedgelykende portretten (3X4 cM3) en een geneeskundige verklaring Datum en nummer van het oude rybewijs moeten worden meegedeeld. Zy behoeven geen examen af te leggen. Nadere inlichtingen vrage men zoo noo- dig ter gemeente secretarie. Loting 1928: Wie lootten vrij? Van lichting 1926 werden er van 57 loteliogen 26 ingelijfd, van lichting 1927 van 55 loteliDgeD 25, van lichting 1928 zul'en van 64 lotelingen slechts 23 jonge mannen „in dienst" gaan. Voor menigeen een meevallertje. Vrygeloot zyn dus P. Bremer, Th. Mole naar, J. J. D. Byiaard, Job.de Graaf, M. W. C. Langeveld, C. J. Huisman, K. Vermeulen, D. Boon, en J A. Dros. No. 45 is nog „beet" (Joh. Hin.) OOSTEREND - T Zanguitvoering. De gemeenschappelijke zanguitvoering alhier op Zondag a.s. is bepaald op half zeven 's avonds (N.T.) Zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Examen. Onze plaatsgenoot, de heer C. Trap, legde gisteren te Amsterdam met gunstig gevolg examen af voor het politie-diploma. Hij werd opgeleid door de heer O. Goënga, gem.-veldwachter te den Burg. DE WAAL. Zuivelfabriek „de Hoop". Woensdag 1,1. betaalde de stoomzuivel- fabriek „de Hoop" voor de geleverde melk per 100 KG. uit f 16.63 buiten de wei. DE KOOG Restauratie Ned. Herv. Kerk. Woensdag is hier aanbesteed de restau ratie van gebouw met torentje van de Ned. Herv. Gemeente alhier. We brengen in herinnering dat de ge meenteraad in zyn vergadering van 25-Jan. 1.1. tot restauratie van het kerkgebouw en vernieuwing van het uurwerk heeft beslo ten. Een onderzoek toch bracht aan het licht, wat officieus reeds bekena was: Een der spanten, waarop de cnderlegbalken van de toren rusten, is verzakt. Twee vloeren zyn finaal „af". Buitenschotwerk van de torenromp, buitendeurtjes en de schoepen van detop verkeerenin staat van ontbinding. Zink- en loodbedekking van de top bestaan nog slechts in naam. Eenige stjjlon in de toren eischen vervanging, een nieuwe ver ankering van spanten en styien is nood zakelijk. Ergo: restauratie is niet onnoodig. Om dat een kerktoren mot een gebrekkig uur werk 'n onding is, zal ook de klok vervangen worden. De invalide tydaanwyzer is niet meer op te knappen en krygt zyn congé: R. I. P. Weet u reeds, dat de kerk niet alleen electrisch verlicht, maar ook op die moderne wyze met voetstoven verwarmd zal worden? Hier vindt u dn uitslag van bovenge melde aanbesteding Perceel A Timmer- en ijzerwerk B Metselwerk C Lood- en zinkwerk D Verfwerk E Massa 1, 2 en 3 F Massa 1. 2, 3 en 4 Inschrijvers waren als volgt P. Boon, den Burg D f498; H. Daalder, de Cocksdorp E f 4587 en F f 5277Gebr. Schoen maker, den Burg A f2829 en F f6246; J. J. v. Wessem, den Burg F 5847M, Blom Jz., Oude schild A f3134 en F f6700; A. J. de Waard, de Waal, B f1750; G. H. Geus, de Waal A f2885 en F f6457: H. Koorn, den Burg B f2494; P. Oele C f425; G. Logman, den Burg B,f2515; L. Bruin en Zn. den Burg B f1630; Gebr. Timmer, Oosterend A f3389; J. C. Roeper en J. I. Vonk den Burg D f660: J. den Das en G. J. Schuit Bergen (N.H.) A 4450, B f 1875, C f 550, D f 625 en F f 7400. Gunning wordt nader bekend gemaakt. Dr. Luther weer vertrokken. De heer dr. Luther, oud-kanselier van Duitschland, die Zaterdag 11. met zyn doch ter naar Texel reisde om te de Koog eenige dagen rustig door te brengen, is Woensdag middag 1.1. te half zes met „de Marsdiep" naar Helderen vervolgens per trein naar Haarlem vertrokken. Dr. Luther voelde zich in de Koog, waar hy in hotel „Prinses Juliana" logeerde wonderwel op zyn gemak. Hy trof er onder meer zijn vriend prof. Körnig tn diens echtgenoote. Met wandelen in de onmiddellyke omgeving, een kaartspelletje een dansje, heel genoegiyk op de muziek van een we zouden haast schryven „ouderwetsche" grammofoon, kortom heel knus werd aan het Kooger strand een paar dagen in rustige rust vertoefd, tot - een deftig conferentie doctor's aanwezig heid elders vereischte. Op zijn doorreis naar Duitschland nam Dr. Luther te Haarlem voor korte tydzyn intrek in hotel „Funckler" met zyn dochter en de heer en mevrouw Körnig, Dr. Luther bracht in de bisschopsstad een bezoek aan de nieuwe wyken evenals aan Frans-Hals Museum, Teyler-Museum en Groote Kerk. We maken u opmerkzaam op een vier tal foto's van dr. Luther, door Fotobureau „Helder" te de Koog genomen en aan ons bureau- Parkstraat geëtaleerd. We ontvin gen ze te laat om ze in dit nummer op te nemen. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter openbare kennis, dat aan iedere openbare lagere school in deze gemeente gedurende de wintermaanden op 3 of 2 namiddagen of avon den per week in een tweejarigen cursus ver volgonderwijs zal worden gegeven. Indien ten minste 12 leerlingen voor dit onderwijs aan de school zich aangeven of worden ingedeeld. Tot den cursus worden toegelaten kinderen die het lager onderwijs hebben genoten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van acht tien jaar nog niet hebben bereikt. Zij, die dezen leeftijd bereiken in den loop van den cursus, mogen het loopende jaar het onderwijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school vóór 28 September a.s, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Texel, 13 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 10 tot en met 16 Sept. 1927. GEBOREN: Johanna Corneliad. v. Adriaan Barhorst en Mathilde Maria deMaes- schalck Jrjcoba, d. v. Arie Barhorst en Geziena Anna Bos. GETROUWDJacob Hendrik van der Burgt en Maria van HasseltJohannes Cor nells van der Star en Cornelia Aagje Halsema. Hedenavond na afloop van den fakkeloptocht voor kinderen tot 15 jaar in hotel „Texel". Ingang deur tegenover de Vischmarkt. Een keurig niantelcostume. Hieronder is afgebeeld een zeer chique en modern mantclcostume van buitengewoon fraaie lijn en ëlëgance. Men kan het uitstekend maken van grijs Vlyella, waarbij een grijze, met kardinaalrood afgezette jumper wordt gedragen. Een groote bloem op de rechterschouder vol tooit het geheel. Draagt men daarbij dan een kardinaalrood hoedje, dan bereikt men met dit complet een effect van buitengewone charme en distinctie. De afwerking van het mantelcostumc immers is van die aatd, dat elk onderdeel tot een chique combinatie medewerkt. De plooien aan de voorzijde in het coquette rokje, de reversafwerking van het manteltje, de lange smalle mouw en de keurige kleine zakjes dragen er alle toe bij om het geheel tot een geslaagd mantclcostume te maken. Knippatronen zijn verkrijgbaar In de maten 42-44-46-48 onder opgave van .nummer 123.479 Kosten 55 cents. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 po.temonnaie, 1 jongensjas en 1 dop van een fietsbel. PREDIKBEURTEN Zondag 18 September. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Collecte voor de generale kas. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, nm. 8 uur ds. Janzen. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. Zuid Elerland 's av. half 8 ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. A. A. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half 11 uur ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Schagen, 15 Sept. 110 Vette koeien 45 kalfkoeien 11 Gelde koeien 34 Vette varkens 182 Biggen Boter 300 a 450 200 a 415 180 a 305 0,68 a 0,70 14,- a 21,— 0,— a 2,00 a 2,20 E i e r v e i1 i n g ïchagen KipeierenAanvoer 47191 Bruin ongewogen f 8,10 A f8,20 per 100 Wit 1 7,50 7,90

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5