41st8 Jaargang 1. No 4160 Zaterdag 24 September 1927 TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". m Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: Nc m TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 d. per drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodoro rogol meer: 10 ct. Dezelfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnemont lagoro rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secre tarie dezer gemeente vanaf heden gedurende 30 dagen ter inzage ligt eene opgave der schat tingen in deze gemeente over het dienstjaar 1927. De verzoeken om herschatting en hermeting op kosten van ongelijk en die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschrif ten tegen ambtshalve verbeteringen van mis stellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in artikel 43 der wet van 26 Mei 1870 Stbl. 82, behooren luidens der artt. 16, no 1, 19 no 1, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie te worden ingediend binnen 30 dagen na heden. Texel, 23 September 1927. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Losloopen van rammen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dnt artikel 97 der Politieverordening bepaalt, dat het verboden is, tenzij na verkregen schrifte lijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 November rammen in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Texel, 21 September 1927. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. XII. (Slot.) M\jn laatste, meest opwindende ontdek king te de Koog deed ik een minuut of tien verder naar het Noorden. Ik merkte een stuk of wat stormmeeuwen op, die reed6 boven mij rondvlogen, waaruit ik opmaakte dat hun nesten niet ver af konden liggen. De storm- of kleine zeemeeuw broedt slechts zelden in Nederland. Eenige jaren geleden had de heer Bur iet op Texel een nest aangetroffen en er éen enkele foto van genomen, maar bij beschouwde dit als een zeldzaam, toevallig feit. De moge lijkheid weer een nest te vinden had dus een buitengewone attractie voor mij. Een tijdlang was ik het spoor bjjster; mijn vorige kennismaking met de stormmeeuwen was in een moerasstreek geweest en ik ver moedde, dat de nesten in het doornboschje, een eind van het strand zouden liggen. Voortd urend vlogen de meeuwen landwaarts in, waarschijnlijk evenals de koekoeken op jacht naar rupsen. Het beste leek me maar rustig te wachten en goed op te letten. Op het hoogste punt in de buurt staande, kon ik van het strand tot aan de andere kant van het meertje zien. Al heel gauw begonnen de vogels neer te strijken en één paar zette zich bijna onmiddellijk in een randje helm, dicht bij zeeeen nietig vaalgroen strookje, dat zich uitda- gend-eenzaam net precies boven boog water-peil wist te handhaven. Op dit onherbergzame plekje nu verdween een der dieren in het gras. Ik stelde de plaats zoo nauwkeurig mogelijk vast, liep er heen en vond er na kort zoeken inder daad een nest, 't Was niets dan eén klein holletje in die eenzame verlaten pol helm, vlak aan de rand der Noordzee,nauwelijks groot genoeg voor zijn twee flinke eieren en volkomen aan zijn doel beantwoordend. Niemand zou gedacht hebben, dat zoo'd groote vogel in zoo'n klein nest zou leggen maar de wind boog de halmen behoedend over haar schat en verborg ze prachtig. Tot ik de helm op zij hield, zou niets haar schuilplaats hebben verraden. Buiten de beschutting der duinen woei er een formeele orkaan en terwijl ik bezig was de camera op te zetten, voelde ik het heele toestel meesleuren, 't Werd een lastige geschiedenisten eerste om de driepoot Van haring tot bokking. De visschen worden daartoe aan latten"geregen welke inde rook worden "gehangen en dan als bokking in de handel wor den gebracht,^d.w.z. de^visschen. in het losse zand te doen staan, dan goed in te stellen, met een kleed, dat voortdurend flapte en eindeljjk de eieren bloot te leggen en te kieken. Gelukkig laat het licht aan zee heel korte momentopnamen toe, en al was het res8ltaat niet schitterend, het bleek toch het afdrukken wel waard. B(j zoo'n krasse wind was tejntwerk uitgesloten, maar in ieder geval had ik de stormmeeuw opnieuw ontdekt en een week later, toen ik weer in Engeland terug en de wind bedaard wa3, vereeuwigde de heer Burdet hem op de fllm. Na al de nesten door anderen voor mjj gevonden, was het mjj een heele voldoening er ook eens een en nog wel geen alledaagsch op mijn eigen houtje te hebben opgespoord. Ds. Charles Raven „In Praise of Birds." De Lagere Land- en Tuinbouwschool. Komt Texel in 1 928 aan de beurt? Naar ons uit 's Rijks Land- en Tuinbouw- begrooting blijkt is ook voor het komende jaar een sommetje van f 50.000 meer aangevraagd ten einde in 1928 het aantal lagere land- en tuinbouwscholen in den lande weer met tien te kunnen uitbreiden. Uit hetgeen we rondom ons uit goede goede bron vernamen componeeren we de stille hoop, dat Texel het volgend jaar veel kans maakt binnen zijn „muren" een dergelijke onderwijs inrichting te zien verrijzen. Trouwens ge weet zelf welke pogingen door onze gemeente raad in overleg met de plaatselijke landbouw organisaties reeds in het werk zijn gesteld. De 23 November van het afgeloopen jaar werden B en W gemachtigd stappen te doen tot het bekomen eener school voor lager onderwijs in land-en tuinbouwkunde. Mocht 1927 ons teleur stellen, stellig zal 1928 ons brengen wat Texel behoeft mits men zijn kruit droog en zijn belangstelling levendig houde. Een laatste waarschuwing. „De laatste loodjes wegen het zwaarst." Dit spreekwoord, onder allerlei omstandigheden in verscheiden toonaarden herhaald, is wel zeer toepasselijk op de lijdensweg, welke ons ge meentelijk electrisch (nood)bedrijf de laatste dagen gaat. Niet dat er aan dynamo of motor wat haperen zou geeft reden tot klagen. Inte gendeel de zaak loopt „als gesmeerd," ook in letterlijke zin. Neen, ge weet reeds waar de fout hier schuilt. Er wordt meer stroom afge nomen, dan waarvoor 't bedrijf berekend is. Onder normale omstandigheden wijst de Ampère meter, een der kompassen waarvan de motorist zich bedient, op honderd-en-vijf. De laatste dagen evenwel is dat ding heele- gaar uit zijn goede doen en vertoont de tril lende wijzer dagelijks sterker de verontrustende neiging hooger getallen aan te geven, ja zelfs bestond hij het tot honderd-en-dertig te klim men. Ge ziethet loopt de spuigaten uit. Het onmiddellijk gevolg van die overbelasting is, dat de straatverlichting totO.Oisteruggebracht. De avondwandelaar is geheel aangewezen op het armzalige schijnsel dat uit winkelkasten naar buiten valt, doch aanvaardt het gaarne, wanneer bij totale afwezigheid van eenig hemel licht ons dorpje in Egyptische duisternis is gehuld. Behalve die ontbrekende straatverlichting is ook het slechte licht, waarmee de aangeslotenen zich moeten behelpen, een gevolg van overbe lasting. We behoeven slechts te herinneren aan het spreekwoord dat van „spoeling" en zekere mollige diertjes vertelt, om te doen be grijpen, dat we onder deze omstandigheden geen beter licht kunnen verwachten u duide ons deze vergelijking niet euvel 1) Gaarne verzoeken we daarom nogmaals beleefd niet meer stroom te gebruiken, dan waarvoor men geabonneerd is. We stemmen toe de ver leiding is groot, wanneer meerdere lichtpunten en wellicht eenige stopcontacten in uw woning zijn aangebracht. Kook- en strijkinstrumenten zal men gaarne eens gebruiken, doch bedenkt: ge neemt daarbij stroom, welke u niet toekomt. Wanneer vandaag of morgen de bedrijfschef vergezeld van een dienaar der openbare macht, uw drempel overschrijdt om een onderzoek in loco in te stellen, komt ge er zeker niet ge nadig af, wanneer ge meer energie van het G.E.B. blijkt op te eischen, dan waarop ge op grond van uw contributiepenningen-aanspraak maken kunt. In het belang van ietwat hardleersche GEB'crs meenen we deze regels nog eens onder de aandacht te moeten brengen. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. Aanvang der stroomlevcrantie be paald op Maandag a s. De noodcen trale wordt op 1 Nov. a.s. gesloten. Naar de directeur van de TEM ons meedeelt zullen Maandag 26 September a.s. 's morgens te 9 uur het hoogspanningsnet en de transfor matoren onder spanning worden gezet. Daarna begint de aansluiting van de woningen en ver dere perceelen der bevolking in de volgorde Den Hoorn, Oudeschild, de Waal. Oosterend, de Cocksdorp, de Koog. en den Burg. Oost zal worden aangesloten zoodra het net klaar is. Aansluiting van een dorp beteekent, dat achter eenvolgens de diverse kabels, uitgaande van de betreffende transformatorzuil worden aan gesloten voor zoover de installaties gereed en goedgekeurd zijn. Wat de ingezetenen van den Burg betreft zullen tijdelijk ae oude en nieuwe centrale gelijktijdig in werking zijn, zoodat gradueele overzetting der installaties kan plaats hebben, evenwel met dien verstande, dat de oude centrale 1 November a.s. wordt gesloten. Ieder ingezetene van den Burg wordt dus in zijn eigen belang verzocht te zorgen dat zijn installatie voor 1 November a.s. gereed is. Het vastrecht gaat in op 't oogenblik, dat de instal latie wordt aangesloten, dus over een evenredig deel van de maand berekend, indien de aan sluiting niet op de le der maand plaats heeft. leder aangeslo'ene wordt verzocht kennis te nemen van de Raadgevingen om ongevallen door electrische stroom te voorkomen. Hang deze thuis op een geschikte plaats op. Aanvragen voor stroomlevering en anderszins gelieve men ten kantore van de TEM op het raadhuis zooveel mogelijk schriftelijk in te zen den. De straatverlichting zal gelijktijdig met de particuliere aansluitingen in de dorpen ge schieden. Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in de bedoeling van hel bestuur van de TEM om zoodra de centrale en het net geheel be- drijfsvaardlg en opgeknapt zijn de leden van de gemeenteraad met hun dames uit te noo- digen tot bezichtiging van de werken van de T. E. M. Botsing tusschen paard en motorrijwiel In de nacht van 21 op 22 Sept. j.l. toen de heer I. van Leeuwen uit Eierland per motor rijwiel op de zoogenaamde Zaandammerdijkweg reed, ter hoogte van het Bargerwegje, sprong plotseling uit een opening in de dijk een paard dwars over de weg, met het gevolg, dat het werd aangereden. De lantaarn van het motor rijtuig werd stukgeslagen, de bestuurder werd van zijn motorrijwiel geslingerd en bleef een poos bewusteloos op de weg liggen, Hij be zeerde zich gelukkig niet ernstig. Sport. Zondag komen op bezoek W.G.W, I en II. Dat is al in geen maanden gebeurd. Ze komen, waarin een belofte voor een paar mooie wed strijden ligt opgesloten. W.G.W. II komt, vol gen „het Groentje" als volgt uit: H. v. Dam, Jb. v. Dam, J. v.d. Lam, H. Dito, H. Bronscma, C. v. Dam, S. Ran. F. Rlteco, J. Jacobs, A. Hoogenbosch en J. Gouwenberg. Het le zal volgens het Groentje als volgt zijn saamgesteld: J. Gras, Z. Bounta, R.Th Luyckx, A. Hoetman, j. C. v. Amersfoort. G v. Dam, P. Schut, J. v. Dam, Jac Jacobs, A. G. Feij en H. Rietveld. Cursussen. In aansluiting op een vorig bericht deelen we mee, dat zich voor de tulnbouwcursus, hier te geven door de heer Bosje, h.d. school te M. Eierland, plm. 30 personen hebben aange meld. o— Bij voldoende deelname worden door .Volks onderwijs" in de komende winter cursussen in handenarbeid en Engelsch georganiseerd. o Voor Katholieken boven 16 jaar wordt in „de Zwaan" een dancursns gegeven. Aanvang in de loop van October. Wegens stijging van de prijs der zuivel producten wordt de melkprijs hier Maandag gebracht van 10 op 12 cent per liter. Giften Witte Kruis. N, N. de Waal f2,50, K.D. Oudeschild f 1,50 OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden 698 schapen. 322 lammeren. 40 varkens, 17 kalveren, 3 koeien, 6 oaarden, 1 veulen. Visscherij. De garnalenaanvoer was deze week nogal groot, op enkele dagen was de vangst bijzonder gelukkig Er is aangebracht ruim 8500 KG. De palingvisschers zijn weer bezig hun fuiken te zetten en er wordt reeds paling gevangen. Ais een bijzonderheid zij hier vermeld, dat door een dier visschers dezer dagen een paling werd

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1