No 4162 Zaterdag 1 October 1927 415,9 Jaargang TWEEDE BLAD m x Nieuwe Lectuur. Texelsche Berichten t f"™™ ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 V. M. Hillyer. De Wereldgeschiedenis in een Notedop voor de Jeugd, Dr. W. Schuurmans Stekhoven, Hoofdpijn INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Bakker Az. te Oudeschild, om ver gunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine aldaar op het perceel kadastraal bekend in sectie D. no. 2752. Op Donderdag, den 13en Oct 1927, de3 middags te 12 ure zal ten Raadhuize dor gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemon vau de ter zake ingekomen schrifturen. Da aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den bepaal den dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen teneiüde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 29en September 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKEN W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. A. Dros te Oosterend aldaar, om te den Hoorn in het perceel H 92, kadastraal bekend in Sectie F, no. 1246 een brood-, koek en banketbakkerij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Tevens dat het verzoek van de Br- taaffche Import Maatschappij te 'sGraven- hage om op het perceel W 63-61, ka dastraal bekeid in sectie C, no. 1180 een benzine-installatie met aftapinrich- tiog te mogen oprichten, door hen voor waardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoogd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 28 September 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, iONKER. W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzago ligt een verzoek met bijlagen van C. D. Bremer te den Burg, om vergun ning tot bet oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij aldaar op het perceel kadastraal bekeud in sectie K, no. 1969. Op Vrijdag, den 14en Oct. 1927 des middags te twaalt uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroop van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 30en September 1927 Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W.' B. OORT. Examen. „De Rozenkrans." Sport. Als paarden op hol slaan. Een nieuw type watervliegtuig. Woensdag hadden ter reede van Texel de monstraties plaats met de Dornier-Wal-vlieg- boot, de eerste van het 18-tal, dat door de vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papendrecht aan de Ned. Marine zal worden geleverd. Examen. r t „Alle begin is moeilijk". DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meor: 10 ct Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI) abonnement lagore rogelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) „Onze Kleine", Tijdschrift voor Kinder- hygiene, prijs fr. p.p. f 4.— per jaar. We ontvingen het derde nummer, dat er weer goed verzorgd uitziet. Tal van foto's verluchten de tekst. Het bevat o.m. artikelen Over groei en stofwisseling van 't jonge kind, Over slechte gewoonten bij kinderen, Over de invloed van zonlicht en lucht op het menschelijk lichaam Over teere kindertjes. Over de voedende moeder, Over geestelijke hygiëne der kinderjaren en ten slotte Over de verzorging der zuigeling. „Onze Kleine." Het vierde nummer, zoo juist ontvangen, staat bij de eerste drie niet ten achter. Zeer lezenswaardig achten we de bijdragen Eerste hulp bij ongelukken in het huisgezin en Speelgoed nit psychologisch en hygiënisch oogpunt beschouwd. Belangwek kend zijn ook het artikel De komst op de wereld en nog iets en de verhandeling Over parasieten en wormen bij kinderen. Jonge moeders zij dit tijdschrift ernstig aan bevolen. voor Nederland bewerkt onder toezicht van Dr. J. A. Vor der Hake, rector van 't Baarnsch Lyceum. Het lijvig boekwerk is rijk geillustreerd, telt meer dan 500 pagina's en kost ing. f 3.25 geb. f 3.90. We hebben dit werk op te vatten als een voorlooper op latere serieuse geschiedenislessen Een voor jonge kinderen begrijpelijk boek in een voor hen begrijpelijke taal. Het bedoelt belangstelling te wekken en wil de geschiede nis maken tot een boeiend vak. Ongetwijfeld is de auteur hierin geslaagd. wezen, oorzaken, bijzondere vormen en behandeling van hoofdpijn. Geb. f 1.90 Hoofdpijn is een kwaal, waaraan velen lijden en die veelal geregeld terugkomt. Dit werkje bevat o.m. populair-geneeskundige beschouwin gen over wezen, oorzaken en behandeling. De najaars-aanvrage van het Leger Des Heils. (StichterWilliam Booth.) Van 8 tot 22 October e.k. houdt het Leger des Heils zijn bekende groote najaars-aanvrage. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland werden zooveel blijken van sympathie ontvangen en vooraanstaande personen en autoriteiten, ja, zelfs van het Vorstelijk Huis, dat het overbodig schijnt hier uitvoerig stil te staan bij het uitgebreide nuttige werk, dat het Leger des Heils in Neder land in die periode heeft verricht. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede van het Leger des Heils-werk in Nederland. Alle collectanten voor -deze aanvrage zijn voorzien van een volmacht, die de handteeke- ning draagt van Commandant Wm. M. Howard. (Ingezonden.) Onze plaatsgenooten, de heeren G. M. Bakker en D. H. Bakker, thans resp. te Termuntenzijl en Groesbeek, legden beiden met gunstig ge volg examen af voor Kommies le klas. Stranding bij Schiermonnikoog. De Duitsche driemast-moforschoener „Sissi" een schip van pim. 1000 ton, met een lading gezaagd hout van Wyberg naar Plymouth, strandde Donderdag bij stormweer op Schier monnikoog. De reddingboot van Oost-Mahorn voer uit doch kon geen hulp verleenen, daar ze aan de grond liep. Daarop is de motorreddingboo Hilda van Rottum naar de plaats van de stran ding vertrokken evenals de sleepboot „Storte- melk". Het gestrande schip verkeerde voor 't Friesche gat in een zeer gevaarlijke positie. De „Sissi" werd's nachts door de sleepbootcn Texel en Volharding, van de combinatie Dros- Doeksen, nadat ongeveer 5 standard hout over boord was geworpen, afgesieept, waarna de reis werd vervolgd, Pers-Uittreksels. Op Dinsdag 11 Oct. wordt in hotel .Texel door de Ver. Schouwspelers (Dir. Pierre Mols) opgevoerd „De Rozenkrans", een tooneelspel, bewerkt naar de beroemde roman van Florence Barclay, een liefdesspel met een lach en een traan. Het stuk heeft geen religieuze strek king, hoetvel de titel anders doet veronderstellen. Eenlge pers-uittreksels doen we op verzoek hier volgen: Een roman, dien bijna de helft van het lezend menschdom verslonden heeft. Omgewerkt. wat zelden voorkomt tot een dramatisch tooncelstuk met sterke scènes. De opvoering had een flink en verdiend succes. (Tel.) De roman van Florence Barclay, [waarnaar dit stuk is bewerkt sedert jaren verslonden Het succes van de opvoeringen is daardoor al voor de helft verzekerd. Het stuk is gisteravond met veel bijval ont vangen. (Handelsbl.) Het tooneelstuk, naar de overbekende roman van Florence Barclay Is romantisch, vlot, om aan te zien leder bedrijf heeft zijn dankbare spelmomenten Aangenaam, zooals ook voor de velen, die van het boek hielden, het senti ment aangenaam was, en beminnelijk en edel. (N. R. C.) Een stuk, dat de massa zal kunnen pakken en boeien tot het eind. En de bezetting I De hoofdrollen zijn zeker bij Pierre Mols als Gerard Dalmain en Enny de Leeuwe als Jane Champion in goede handen. De slotacte een geweldig succes. Niemand zal van een bezoek aan de „Ver- eenigde Schouwspelers" spijt hebben. (Maasb.) De „Adelborsten", die Zondag tegen Texel f spelen, zijn hier welkome gasten om hun fair en sportlef spel. Stellig mogen we morgen een mooie match verwachten. De aanvang is be paald op half drie. Gistermorgen omstreeks half twaalf sloegen in de Koogerstraaf een tweetal paarden van de heer P. J. Bremer, N.-Haffcl, op hol. Ze waren voor een driewielde kar gespannen, die in dolle rit werd meegesleurd en er dientengevolge niet heelhuids afkwam. De groentenwagen van de heer V. werd geheel omvergeworpen, doch bekwam geen schade. Meer succes had een aanval op 'n paal waaraan een lamp tot straatverlichting prijkte De lamp sloeg tegen de grond en brak in duizend scherven. Ook een draad van "t electrisch net zeeg neer. De voerman had inmiddels door een sprong van de wagen het veege lijf gered. Van gemeld voertuig bleef na dit experiment weinig meer over. Het was uiteengeschud in zijn samenstellende bestanddeclen, balken, vel gen, spaken, en nog meer. De schade aldus niet onbelangrijk, belang stelling en nieuwsgierigheid idem, deernis al gemeen. Een der paarden werd bij de Witte Kruislaan tot staan gebracht, het andere was het land van de heer Joh. Roeper opgerend. DE MOK. We voegen aan dit bericht nog toe, dat deze vliegboot voor de Indische luchtvaartdienst bestemd is en dat de proeven bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Woensdagmiddag zijn de F 4 en de „Dornier- wal", resp. naar Amsterdam en Papendrecht vertrokken. Onderweg zou de F 4 trachten een hoogte van 3000 M te bereiken. EIERLAND Onze vroegere plaatsgenoot, de heerv.d. Slikke, thans te Glane, slaagde dezerdagen voor kommies eerste klas. DEN HOORN Electrisch licht. Onze plaatsgenoot, de heer J. Kiljan, zal weldra uit zijn functie van lantarer.op- Willem Mengelberg gaat weer naar Amerika. Hier zien we hem bij zijn ver trek uit Amsterdam in gezelschap van de heer Roüll, Commissaris van het Concert gebouw. steker worden ontheven. Het electrisch licht immers zal de primitieve straatver lichting met petroleumlampen vervangen en dus een opsteker kunnen ontberen. De heer Kiljan is thans 31 jaar in actieve dienst. DE KOOG Volksfeest. Donderdag 1.1. vierde de Koog feest, of beter gezegd was er feest iu de Koog. De medewerking van de ingezetenen was niet schitterend, gaf de feestcommissie zelfs aan leiding haar ontevredenheid te uiten en via de pers de Koogenaars te verzoeken in den vervolge een handje te willen helpen om het feest goed van stapel te doen loopen. Gaarne brengen we namens de commissie dank aan de muzikanten, die het hunne tot de feestvreugde bijdroegen. De uitslag der gehouden wedstrijden laten we hier vol gen Harddraverij met paard onder de man 1 J. Kuip Hz. Westen. 2 P. de Wit, Eierland 3 L. Koppen, Oosterend. Stoelendans met paard 1 Mej. G. Eelman Pypersdij k, 2 C. Koorn, Driehuizen, 3 N. Kik kert, Westen. Ringsteken m. paard en kar. 1 N. Kikkert en Mej. G. Eelman. 2 J. Smit Cz, en Mej. N. Kuip. 3 J. Oele en N. Bruin. Ringsteken op fietsen. 1 J. Eelman P(j- persd(jk, 2 mej. G. Eelman, id. 3 N. Eel man id. Stoelendans voor paren. mej. P. Daalder Bonne en mej. v. Maldegem-Kooger. 2 mej. A. Keesom-Witte en mej. v. Hijfte, 3 mej. M. Eelman, Pijpersdijk en deheei A. Kievit.' DE COCKSDORP De auto van de heer B. van hier, bestuurd door een leerling-chauffeuse, geraakte bij het nemen van een bocht tegenover de smederij van de heer C. Dros te Midden-Eicrland inde sloot. De inzittenden, de heer B. en zijn leer linge, bleven ongedeerd, doch van de auto brak een voorwiel af, zoodat van verdere lessen moest v/orden afgezien. Dat die Texelsche wegen ook niet wat bree der zijn I R.K. Kerknieuws. Men deelt ons welwillend mee: „Zondag 2 October 's avonds te 7 uur precies wordt in de R.K. Kerk te de Cocks- dorp de H. Missie geopend, üe oefeningen worden gehouden door de bekende Pater Augustus de Hart O.F.M. van het klooster te Nieuwe Niedorp. Gedurerde de geheele week is er predikatie na de FX Mis van 8 uur en onder het Lof 's avonds te 7.30 uur. Zondag 9 October a.s. is taetAanbid- dingsfeest en des avonds te 7 u. plechtige sluiting der H. Missie".

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1