Texelsche Courant van Zaterdag 8 Oct. 1927. Sportvereniging Texel. Stijve Nek Kloosterbalsem TWEEDE BLAD OP TEXEL. Kinderen I Boekhandel Parkstraat Texel II Z. V. S. EL M. v. L. afd. Eierland. Zaterdag 15 October. Wordt werkend lid der Gymnastiek Vereen. Texel Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Catechisatiën. gesloten zijn. ADVERTENTIEN LEZING Op Bijbelschen Bodem, door Ds. H. JANZEN. Brandstoffen. korte turf, f 7.25 per duizend BERICHT. Stremming verkeer. Megaleep, de Zwerver, T.E.M.-nieuws. Prijsuitdeeling—Volksfeest. Openbare Bewaarschool. 'n Russisch stoomschip gestrand. Corn. Kuip 90 jaar. Vervolgonderwijs. Een speling der natuur. De Eierlandsche Vuurtoren. „Neptunus" winterprogram. Veevervoer. Visscherij. vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en ge neest men met Doos 30, Tube 80 ct. Bericht aan Zeevarenden. Hofmeester -T.E.S.O. Bekroning. Niet omkijken! „Geen Goud zoo goed Sabotage, 's Nachts hebben onbekenden in de buurt van Boissy Saiot-Leger acht telefoondraden over een leDgte van 500 meter doorgesneden. De perfect van politie te Parijs heeft meegedeeld, dat streng zal worden opgetreden tegen bedelende kinderen op de terrassen der café's. De Londenscha politie staat weer voor een geheimzinnige moord geschiedenis In Richmond park is in een met groote varens begroeid gedee.te het lijk gevonden van een 21-jaar oude machineschrijfster, die sinds 2 Oct. ver ruist werd. Ze had eeu zakdoek stijf om de ha s. Het feit dat haar mantel ge scheurd en haar parapluie gebroken waren, bewees, dat er een ernstige worsteling aan haar dood vooraf is gegaan. Onveilig. Uit Stoep (Zuid Ser- viö) wordt gemeld, dat brigade-generaal Kovasjerits door twee onbekeud gebleven personen mot drie revolverschoten ge dood is. In het geze.schap van de generaal bevond zich een lesruar, die ongedeerd gebleven is. TeWeenenis voor do eerste maal de Sacco en Vanzetfi film vertoond. Ze gal geen aanleiding tot betoogingen. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 1 tot en met 7 Oct. 1927. GEBORENJan Willem, zv Jan Bakker en (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 potlood, 1 (motor) rijbroek 1 schaartje. PREDIKBEURTEN Zondag 9 October. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema Catechisaties Dinsdag./ Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. Cand. Wristers van Utrecht, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vin. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. Woensdag 12 October. HERVORMDE GEMEENTE. Zuld-Eieriand, 'sav. 8 uur ds. Plug. Bijbellezing. Zuid-Eierland, Woensdag 12 Oct.; Meisjes boven 12 jaar 4'/8—5'/9 uur Jongens boven 12 jaar 7—8 uur de Cocksdorp Donderdag 13 Oct. Meisjes van 12—16 jaar 3—4 uur Meisjes boven 16 jaar 4V3—5'/s uur longens van 12—16 jaar 7—8 uur jongens boven 16 jaar 8—9 uur Vrijdag 14 Oct. Opgeven van aannemings- cat. 'sav. 7—8 uur. Ook de schoolcate- chisatiën zullen deze week beginnen. MARKTBERICHTEN Schagen, 6 Oct. 73 Vette koeien 48 kalfkoeien 97 Gelde koeien 39 Vette varkens 181 Biggen Boter 300 a 475 250 a 400 140 a 320 0,64 a 0,66 12,— a 16,— 0,— a 18,0 a 2,30 E i e r v e i1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 14827 Bruin ongewogen f 9,— h f 9,60 per 100 Wit 8,30 9,- zal DONDERDAG 13 OCTOBER a s. wegens familieomstandigheden Advertenties, berichten en verdere stukken voor de Texelsche Courant gelieve men ter drukkerij te bezorgen. N. V. vh. LANOEVELD DE ROOIJ ONDERTROUWD M. BAKKER Hz. en MARTJE BAKKER. Eierland, Texel, 7 Oct. 1927. Huwelijksvoltrekking 21 Oct. a.s. Zondag 9 October des namiddags half drie Entree 20 en 10 ct. Zondag 9 October 's avonds 7 uur te Oosterend in de Ned. Herv. Kerk. Vrije toegang. Collecte. Vergadering niet op Zaterdag 8 maar op Aanmelding Dames Maandagsavonds en Heeren Donderdagsavonds half negen. Laatste aanvoer. Zaterdag, Maandag en Dinsdag in lossing Ondergeteekende bericht hiermede, dat hij vanaf Maandag a. s. modern is ingericht voor het laden van accumulatoren en anodebatterijen. Lading met Philips gelijkrichters. Zorgvuldige controleering van het zwavel zuur. HENK BRUIjN, Den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat het rijspoor langs den zeedijk van den Prins Hen drikpolder vanaf de zeesluis tot 't Horntje van 11 t.m. 30 October a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Texel, 7 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. door Medewerker Alg. Handelsblad. Van de verschillende malen, dat we naar Texel zijn overgestoken vinden we de leukste keer, toen we na een tocht over de Wadden eilanden, van af de Vliehors in de postvlet naar Texel's noordpunt overstaken. De wind was tegen, het zeiltje, waarmee ze zich door de zuidwestenwind over het Eierlandsche gat had laten brengen, was gestreken en nu moesten de vletterlieden aan de riemen. Het was heerlijk op het water en zonnewarmte trilde door de heiige lucht. Rechts van ons verdwijnt steeds meer het zuidelijke deel van de hors, en weldra zien we niet veel meer dan een gele streep, die naar het noorden eindigt tegen de wazige zandheuvels van Vlieland's duin. Open ligt het Eierlandsche gat en voor de blauwnevelige horizon zijn witte strepen getrokken, de bran ding der Noordzee. 'We schieten flink op en nu blijkt het ook, dat de roeiers met overleg te werk zijn gegaan. Inplaats van direct maar op Texel's noordpunt aan te roeien, zijn ze veel meer naar binnengegaan om door de smalle geulen hun weg te zoeken. Het water valt snel links en rechts vallen de platen droog en die komen nu als de glimmende ruggen van onder- zeesche monsters te voorschijn. In de verte wolken zilvermeeuwen en sterns boven de wadden. Verder is het stil en eenzaam om ons heen en slechts het rythmisch getik van de riemen in de dollen verbreekt de rust. Wij zijn nu bijna te' hoogte van de Eierlandsche vuurtoren maar doordat we zoover door de geulen naar binnen zijn gegaan, zien we hem een heel eind rechts van ons, op de hooge kaap van de noor delijkste uitloopers van Texel's duinen. Maar dan duurt het nog een heele tijd voor we goed en wel aan iland zijn, want we krijgen nu te doen met de ebstroom, die onweerstaanbaar het water naar de Noordzee trekt. Een tijdlang hebben we net het gevoel of we stilliggen. Maar toch schieten we wel wat op. We kruipen langs de rand van de stroom voort tot we een flink stuk ten zuiden van de vuurtoren zijn. Dan gaan we dwars de snelle stroom in, die ons een heel eind naar het noorden meesleurt. We landen tenslotte een heel eind noordelijker dan waar we eerst dachten uit te komen aan een slikkig strandje. Nu moeten we nog naar het haventje van de Cocksdorp, maar de kerels zijn zoo moe, dat ze ons vragen de boot te trekken. We zijn blij weer eens wat beweging te kun nen nemen, na twee uur in de volgepakte vlet te hebben stil gezeten. En zoo komen we om half twaalf, met een vlet vol bagage en twee vermoeide vletters het haventje van Cocksdorp binnen. Haven is eigenlijk wel een wat te grootsch woord voor deze modderige baai, waar een paar visschersscheepjes door het vallend water bijna droog komen en hoog uit steken boven de modder. Grazige dijken loo- pen om de inham, waar grauwe schapen zich langzaam voortbewegen. (Wordt vervolgd.) Vandaag zal worden aangevangen den Burg aan het stroomnet van de T.E.M. aan te sluiten Achtereenvolgens worden aangesloten de per- ceelen aan Schildereind, Weststraat, Jullana- straat, Weverstraat, Steenenplaats, Blnnenburg, Groeneplaats, Paikstraat, Warmoesstraat, Mo lenstraat, Gasthuisstraat, Nieuwstraat, Kooger- weg en Waalderstraat. Overige perceelen naar beslissing van de directeur. o— ln opdracht van de directie van „Heemaf" te Hengelo (O.) werden door fotograaf „Sibo" van het interieur der nieuwe centrale een aantal foto's genomen, welke in de Texelsche Courant zullen verschijnen. Het zou in de bedoeling liggen deze foto's te verzamelen in een album, dat aan het ge meentebestuur zal worden aangeboden. Naar men ons meedeelt is de prijsuitdeeling aan hen, die zich tijdens de volksfeesten in Sept. 1.1 onderscheidden, bepaald op Zaterdag a.s Men deelt ons mee: De permanente Bewaarschool-Commissie alhier besloot het gebouw der voormalige be waarschool in de Nieuwstraat weer als zoodanig in te richten. Het gebouw is gemeente-eigendom, wordt door 't Nut met toestemming van de raad gehuurd en naar de eisch geheel gerestaureerd. De openstelling is bepaald op 1 of 15 Novem ber a.s. Het onderwijs zal aan een bevoegde eerkracht worden opgedragen. o— De pogingen van "Volksonderwijs" om in samenwerking met bovengenoemde commissie tot stichting van een speciaal gebouw te ge raken hebben tot nu toe schipbreuk geleden. De commissie weigert het bewaarschoolfonds voor dit doel te bestemmen. De bedoeling van .Volksonderwijs" is n.l. een vcreenigingsgebouw te stichten, waarin niet alleen Fröbel-onderwijs zal worden gegeven, maar dat tevens geschikt is om te dienen tot vereenigingsgebouw in de algemeenc zin van het woord. Reeds kwamen belangrijke giften voor dit doel binnen. Wel zou de commissie geneigd zijn, ingeval een dergelijk gebouw mocht verrijzen, daarin de bewaarschool onder te brengen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. is in de Terschellinger gronden gestrand het Russisch stoomschip „Boncop", dat met hout uit een Oostzeehaven naar Dordrecht op weg was. De sleepbooten Volharding en Texel der combinatie Dros—Doeksen verleenden assistentie. De „Boncop" is een schip van plm. 3000 ton en liep vermoedelijk op het wrak van de „Westaleta." Onze plaatsgenoot, de heer Corn. Kuip, her dacht gisteren onder talrijke bewijzen van be langstelling zijn 90sten verjaardag. Voor de cursus-vervolgonderwijs 1927—'28, te geven in de R.K. School alhier, hebben zich twaalf leerlingen aangemeld. DE COCKSDORP Ten huize van de heer Jac. Kalis alhier schonk een poes het levenslicht aan een twee ling, een jongen en een meisje, een niet bijzonder merkwaardige gebeurtenis, ware het niet, dat beide diertjes het samen met één kop moesten stellen. Vertoonde het voorste deel van het groeisel veel overeenkomst met een doodgewone poes, het achterlichaam deed aan twee dieren denken. Zoo kon men daar vier pootjes en twee staartjes opmerken. De voorpootjes waren hooger geplaatst dan gewoonlijk. Vermoedelijk zijn de diertjes dood geboren. In ieder geval hebben ze niet lang geleefd. Bij de heer M. Plaatsman te den Burg kan het geval worden bezichtigd. Het licht van Eierland, ligging plm. 53 gr. 11' N.b. en 4 gr. 51',5 0.1. wordt Woensdag 12 October a.s. gewijzigd in het aangekondigde groepschitterlicht, elke 15 sec. 5 schitteringen geogr. zichtbaarheid 19 zeemijl. OÜDESCHILD Het plaatselijk nut „Neptunus" hield Woens dagavond een algemeene ledenvergadering in de „Zeven Provinciën". Uit het financieel ver slag bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 4,90, alzoo geen verblijdend teeken. Door overlijden van de penningmeester, wijlen de heer J. Dogger, die een zeer gewaardeerde kracht was in het bestuur, werd voor die functie ge kozen mej. J, N. Koopman. Getracht zal worden weer drie avonden te geven. Begin November komt mej. Menagé Challa, voor de tweede avond heeft men het oog op de heer Jo Sternheim of Willem van Capelle, terwijl men de laatste avond weder met eigen krachten hoopt op te treden. Met de beste wenschen voor „Neptunus" werd deze zeer geanimeerde vergadering te ongeveer 10 uur gesloten. Deze week zijn van Texel verzonden450 schapen, 146 lammeren, 55 varkens, 3 koeien en 9 kalveren. Sinds 1 October is de oestervisscherij weer opengesteld en zijn eenige visschers daarmee begonnen. Deze week zijn aangebracht ruim 400 KG. wulken, welke worden gevangen met oesterkarren. De garnalen visscherij gaf goede vangstener is aangebracht ruim 11200 KG. De prijs bedraagt plm. 10 k. per K.G. Betreftlichtboeiliggingplm. 52 gr. 59',1 N.b, en 4 gr. 45',1 0.1. (0 gr. 7' 9 W.I. A.) De roode lichtboei met wit onderbroken licht, tijde lijk uitgelegd in 't Marsdiep, is weer opgenomen Onze plaatsgenoot, de heer G. Kaczor, werd uit acht sollicitanten benoemd tot hofmeester in vaste dienst van T.E.S O. Sinds het overlijden van de heer J. Dogger nam hij deze functie reeds tijdelijk waar. OOSTEREND De heer G. Dros Pz., alhier, behaalde met een inzending brood en beschuit opdeGroote Internationale Brood- en Beschuitwedstrijden, uitgeschreven door de „Zeelandia"-fabriek te Utrecht een bekroning en wel in de klasse A. Hiervoor werd toegekend een verguld bronzen plaquette. Waar duizenden brooden en tien duizenden beschuitjes werden ingezonden, pleit dit wel voor de kwaliteit van het door de heer Dros ingezonden product. Dat zal men U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wanneer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honderd spijkers op Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akker's Kloosterbalsem als wrijf- middel waardeeren. Een herhaalde en krachtige wrijving met deze verwar menden balsem zal U spoedig doen gevoelen hoe de krampachtige samenge trokken spieren verslappen en weer soepel worden. En de stijfheid verdwijnt. AKKER» Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— Willemina Roeper. ONDERTROUWDAbraham Dubbeldam en Reinoutje Dros, Marinus Bakker en Martje Bakker GETROUWDGerrit Jacobus Christiaan Smit en Aleida Elisabeth Roeper. GEVONDEN VOORWERPEN A. WUIS D. VOS.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5