Hoofdpijn, Kiespijn Boekhandel Parkstraat Gemengd Nieuws gesloten zijn. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten 60 en 30 ct Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Van het Russische stoomschip, dat bij Terschelling strandde. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Sept. 1927 Ingelegd f 5041,08 Terugbetaald 1721,28 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3. Sport. OOSTEREND Lezing Ds. J. C. Aalders. Lezing „Op Bijbelsche Bodem" door Ds. Janzen. OUDESG'HILD Lichtboeien op Texelstroom. Uit de Nieuwe en Uit de oude Doos. 1927 Naar Indlë 1595 De Postduif, het vliegtuig, waarmee luit. Koppen, Frijns en Elleman op 1 October 1,1. van Schiphol met bestem ming naar Batavia vertrokken, [is na een tocht van negen vliegdagen met acht tusschenlandingen in Indië's hoofd stad aangekomen. Luit, Koppen heeft deze reis dus in record-tijd volbracht en zette daarmee een eerste schrede op de weg naar snel luchtpostverkeer tusschen Indië en het moederland. Op grootsche wijze werden de lucht reizigers te Batavia gehuldigd. En te recht. Zulk een prestatie verdient a'le lof en waardeering. o Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar de tijd, toen ons kleine landje, dooi Spanje's koning in het nauw gebracht, door ontdekkingsreizen om de Zuid een eigen scheepvaartweg naar Indië vondt. Het was immers in het laatst der zestiende] eeuw, dat meerdere zee vaarders, door kapitaalkrachtige koop lieden onderstennd, de steven naar het Zuiden wendden en na meer of minder gelukkige avonturen een der eilacdeD der Oost Indische archipel bereikten. De eerste tocht naar Ind.ë werd ondernomen met een viertal sche pen, uitgerust met 100 kanonnen en werd geleid door Corn, de Houtman en Keijse Voor deze reis was door negen Amster damsche kooplui een sommetje van f290,000 bijeengebracht. „De cost" ging ook hier „voor de baet uyl". De schepen verlieten 2 April 1595 de de haven van Texel en kwamen na een vaart van 446 dagen te Bantam op Java aan. We spreken nu niet van de moeilijk beden, welke de vloot ondervond, even min van de wreedheden jegens inlandeis waaraan onze brave voorvaderen zich schuldig maakten. „Les affaires sont .es affaires", zaken zijn zakeD, zoo dacht men wellicht, „Meer soets dan suurs", (zouden we een oud citaat varieerei) biacht toch zoo'n reisje op. Reeds leverde de eerste reis een winstje van f87000. Doch daaraan dachten we niet, toen we ons te schrijven zetten. Het is er ons om te doen de tegenstelling goed te doen uitkomen: Nu negen dagen, toen 446 om van Holland naar Java te reizen, naar Batav a dat verrees op de puinhoopen van het oude Jacatra, weinige jaren na Nó eland's vestiging in N 0. Indië door Jan Pieiersz. Coen en zijn mannen veroverd en verwoest, thans de zetel van bet NederlaDd-che gezag aldaar. Er zijn er die twijfelen aan een regel matige postdienst van ons land naa Indië. We brengen hun Coens devies in gedachten „Dispereert niet," m.a.w. laat de moed niet zakken en houdt hei oog gevestigd op de toekomst, die niet te.eurstellon zal. -Opeen veiling der Vereen Tiel en Omstreken zijn dezer dagen rijpe aardbeien van de tweede pluk g=t veild. Ze brachten 82 c. per kg op. In Augustus worden 12,240 gGuktolegrammen verzonden bestem) voor het binnenland en 331 voor het buitenlandterwijl uit buitenland en scheep stations 342 geluk.- telegrammen verzonden werden. Kienen. Pe Minister hoeft aan de burgemeesters in Nooid Brabant en Limbu g laten weten, d.tt in bepaalde doelen dier provinciën in café's en andere publieke gelegenheden, vee.vuidig tet zg. kienen wordt gespeeld en dan in hazardspel ontaardt. Over eeDige tijd zal tegen de overtreders strafrechtelijk worden opgetreden. Buitenland. Kroonprinses Astrid van België W6rd gisteren verblijd door do geboorte van een dochter. Troindief. In Gateshead is een treindief tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een politiebeambte beschreef zijn he bondigheid aldus: „Hij kan op de tree plank van een trein, die bijna de snel heid vai een expres heeft, sp-ingen,en als er in het eerste rijtuig niets van 'ijn gading is, kao hij langs do rijdende trein van de eene wagen naar de andere loopen. Hij heeft al van zijn twaalfde jaar af last gegeven. Hij heeft eens 6 weken lang op het dak van het station geleefd. Hij was precies een aap en klauterde telkens omlaag om in het station te kapeD. Op het dak waar hij vertoefde vond men kookgerei. H u 1 p. De Saksische Landdag heeft het bedrag, noodig voor de leniging van de nood, in het Ertsgebergte door de overslrooming veroorzaakt, op 13 miljoen mark vastgesteld. ZH. de Paus zou naar aanlei ding vau het (protestantsche) huwelijk, dat onlangs boven Berlijn in een vliegtuig ingezegend is, de wensch te kennen ge geven hebben het vraagstuk te bestu deeren of huwelijksinzegeningen in de lucht geoorloofd zijn. Intusschen zou meD in katholieke kringen al de meening hebben te kennen gegeven, dat er niets is in de kanonieke wetten, waaruit zou voortvloeien, dat huwelijken op vaste bodem moeten gesloten worden, zoodat het onwaarschijnlijk is, dat de Paus huwelijken in de lucht zou verbieden mits natuurlijk alle voorgeschreveu for maiiteiten vervuld worden. Te Park Gate aan de kust van Cheshire werd op zekere dag geconsta teerd, dat de vloed die volgens berekening 16 voet hoog moest komen, die dag, bij een stormachtige zee, nauwelijks de helft daarvan gehaald had. Een ingesteld on derzoek bewees, dat de stormen een zandbank voor de kust hadden doen ont staan, die de golven hadien tegenge houden Later is die bank alweer vooi het grootste deel verdwenen. zal DONDERDAG 13 OCTOBER a s. wegens familieomstandigheden Advertenties, berichten en verdere stukken voor de Texelsche Courant gelieve men ter drukkerij te bezorgen. N. V. vh. LANGEVELD DE ROOI. KORRESPONDENTIE Esperanto zal zegevieren. Onttrekking gebouw aan den openbaren dienst. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 15 October 1927, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 11 October 1927. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jb. Bakker Az. te den Burg om ver gunning tot het oplichten van een brood koek- en banketbakkerij, waarin als drijfkracht zal worden gebezigd een electro-motor van 2 P.K., op het perceel gelegen aan den Binnenburg aldaar kadastraal bekend in Sectie K no. 1723. Op Dinsdag, den 25en Oct. 1927 des middags te 12,30 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens Je bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den lien October 1927. Buvgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester on Wethouders der ge meente Texol brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Bataafscbe Import Mij. te 'sGraven- hage om vergunning tot het oprichten van een benzioe installatie met onder- grondsch reservoir en bovengrondsche aftap-inrichticg aan den weg Burgzicht Haven te de Laagte aldaar kadastraal bekend in Sectie D, no. 2636 en 2637. Op Dinsdag, den 25en Oct 1927, des middags te 12 ure zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in to bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kermis r emon van de ter zake ingekorr en schrifturen. De aandacht van belanghebbe; den Vlot gebracht. In aansluiting op het bericht aangaande de stranding van het Russische s.s. „Voykov" in de N.W. Terschellinger gronden, deelt men ons van Terschelling het volgende mee: Het stoomschip maakte zijn eerste reis van een derWittezee-havens naar Dordrecht en was geladen met dwarsliggers, waarvan een deel over boord werd gezet in de hoop daarmee het vlotbrengen te bespoedigen. De reddingsboot „Brandaris", uitgevaren om hulp te verleenen, keerde onverrichterzake terug. De bemanning wenschte aan boord te blijven. De kapitein sloot met de combinatie Dros— Doeksen een bergingscontract op basis no cure no pay (geen betaling, wanneer het schip niet wordt vlotgebracht). De sleepbooten Volhar ding, Texel en Bornrif, een dezer met een krachtige zuiginstallatie uitgerust, wisten met de Voykov verbinding te krijgen en slaagden er Zaterdag in haar vlot te brengen. Het schip heeft de reis naar Dordrecht voort gezet. o— Het vorig bericht wastendeele onjuist. Onze correspondent schreef van het s.s. Boncop, dat uit een Oostzeehaven vertrokken zou zijn. Het gestrande schip was evenwel de Voykov, en afkomstig uit Archangel, de bekende haven aan de Witte Zee. Texel II—Z.V.S.: 4-3. Men schrijft ons Zondag 1.1. speelde Texel II tegen het Z.V.S.- elftal. Alhoewel de Z.V.S.-ploeg tot goede din gen in staat bleek, kon het toch niet tegen het goedspelende Texel II op. Scheidsrechter Dap per bleek voor zijn functie zeer geschikt en hoewel hij voor de rust de teugels slap hield was hij genoodzaakt deze na de rust streng aan te halen daar er wel wat te forsch gespeeld werd, vooral door de Z.V.S. Het Texel-elftal won van Z.V.S. met 4-3, wat van Texel II een goede prestatie mag heeten. Wij zien beide ploegen gaarne nog eens tegen elkander in het veld. Het aanwezige publiek heeft wel genoten. De T.E M. is met de aansluiting van per- ceelen aan haar net thans tot de Qroeneplaats gevorderd (zie vorig nummer.) De heer Qem Dros alhier schoot dezer dagen in twintig schoten achttien eenden. Voorwaar een prestatie van belang. Men schrijft ons Donderdag 20 October a.s. zal voor „Pro Rege" in de Geref. Kerk te Oosterend optre den Ds. N. Diemer, van Vijfhulzen. Overtuig u, als u nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, dat de contactstop uit de contactbus is gehaald en dus het apparaat niet meer onder stroom staat. Vrijdagavond 1.1. gaf ds. J. C. Aalders van Amsterdam (West), op uitnoodiging van de Vereeniging van Gereformeerden, alhier in het kerkgebouw der Doopsgezinden een lezing over „Het Evangelie, hetwelk aan mij verkondigd is." De voorzitter, de heer P. Boon, leidde de spreker in en meende, dat de aanwezigen zijn richting voldoende zouden kennen, uit wat .hij in „Woord en geest" reeds gegeven heeft. De spreker, die een vurig strijder bleek te zijn voor wat ds. Geelkerken bezielt, begon met te zeggen, dat niemand het Evangelie kan prediken, dan die van God daartoe geroepen is. Dominé zijn is maar niet een baantje om een broodje, maar het is een heilige arbeid Gods. Wie zich zoo het ambt voorstelt, heeft te strijden tegen overlevering en dwaling en verbasterde traditie. Zoo stelde eenmaal Paulus zich te weer tegen zijn valsche broeders, waarbij hij niets heeft ontzien. Als de waarheid in het gedrang komt moet er wel eens gestreden worden, dan is er geestesstuwing noodig en dan verankert men zich niet aan vastgeroeste denkbeelden of aan een zoetsappig synodale meening. Dr. Kuiper heeft eenmaal gezegd, dat niemand zich heeft te schamen het boete kleed te dragen, daarvoor hoeft dan ook een synode zich niet te schamen. Zoo gaat het thans in de Gereformeerde kerk om de vrijheid der prediking en daar gaat het niet om de bijzaken, maar om de hoofdzaak. Ernstig en diepgaand is er de strijd, hoewel men nog pas aan het begin staat. Het woord Gods is niet gebonden en mannen, die zich geroepen gevoelen, het te verkondigen, laten zich niet door menschen op zijde zetten, maar zij blijven strijden om de kern van het Evan gelie, waar het om gaat en dan kan men een ondergeschikte meening aangaande het paradijs wel laten varen. Het doel van het Christen dom is liefde en daarvoor moet het Woord Gods gehandhaafd blijven, 't Is een goede strijd, een strijd om het geloof, waarbij de zonde moet worden weerstaan. Na een dankwoord en gezang werden de leden verzocht nog even te willen vertoeven. Zondagavond hield ds. H. Janzen zijn aan gekondigde lezing „Op Bijbelsche Bodem". De groote kerk was geheel gevuld. Men verwachtte, dat spreker zou vertellen van zijn reis naar het Joodsche Land en dat is dan ook gebeurd. In gedachte heeft hij zijn auditorium ge voerd door Egypte en het land Gosen naar Palestina. Voornamelijk werd een duidelijke beschrijving gegeven van de plaatsen Jeruzalem, Bethlehem en Nazereth en verder vertelde spreker welke herinneringen daar nog bestaan omtrent de geboorte, het werken en de dood van Jezus. Er werd met aandacht geluisterd. Een door de heer Bremer duidelijk geteekende kaart gaf aan langs welke wegen ds. Janzen zijn tocht heeft volbracht. Op 53 gr. 1' 53" N.b. en 4 gr, 53' 1",5 0.1. wordt op Zaterdag a.s. uitgelegd een zwarte lichtboei, toonende een rood onderbroken licht, en op 53 gr. 2' 34" N.b. en 4 gr. 54' 28",5 0.1. een roode lichtboei, toonende een wit onderbroken licht. Deze lichtboeien zijn tijdelijk uitgelegd ten dienste van schietoefeningen der marine. Wetende, dat wij volbloed-Esperantisten zijn, en wellicht bekend met het feit, dat we de bevoegdheid bezitten Esperanto en Neder- landsch te onderwijzen, richtten belangstellen den speciaal in den Burg zich meermalen tot ons met het verzoek hier een Esperanto- cursus te willen oprichten. Doch hoewel er van overtuigd, dat velen niet zullen ontkomen aan ;de machtige beko ring welke van deze taal uitgaat, (de eenige taal, die met eere de naam van wereldtaal draagt 1) en beseffende welk een voorsprong een mondelinge cursus op iedere andere heeft tijdsgebrek noopt ons daarvan, althans voor- loopig, af te zien. We doen u evenwel dit voorstel aan de hand, waarmee we hopen de Esperanto-beweging te dienen en aan veler wenschen naar vermogen te voldoen. Treedt toe tot de schriftelijke Esperanto- Cursus, georganiseerd door de Centrale Com missie te Nijmegen, secretariaat H. de Groot straat 35 aldaar. De cursus telt 26 weeklessen, vangt deze maand aan en kost f 3,— (alle leermiddelen inbegrepen.) Liever dan hier een kolom over Esperanto en Esperanto-studie vol te schrijven, verwijzen we u ditmaal beleefd naar een uitvoerig pro spectus, dat voor ieder gratis te bekomen is in boekhandel Parkstraat of aan het centraal secretariaat te Nijmegen en dat desgewenscht wordt toegezonden. In den Burg, waar dit blad door eigen per soneel wordt bezorgd, wordt een prospectus in de courant gelegd. De cursus brengt u volledig met Esperanto op de hoogte, althans schriftelijk. Mocht men eventueel eenige mondelinge voorlichting wenschen, gaarne zijn we te uwen dienste, mits wij die steun mogen geven op een door ons te bepalen uur. Tot slot nog dit: „Onbekend tnaakt onbemind". Ook Esperanto leidt nog hevig aan de kwaal onbemind te zijn, alhoewel de patient zoetjes aan betert en steviger polsslag vertoont. Op grond van onze ervaring bij correspon dentie met tienlallen naties (groote hoeveelheid brieven, kaarten, etc. gaarne ter inzage), op Esperanto-congressen waar tientallen volken elkaar ontmoeten, bij studie der drie moderne talen, etc. wagen we u met geestdrift te voor spellen Esperanto zal bevredigen wie ernstig de moeite neemt de taal te leeren kennen. Ze opent u de oogen voor de schoonheid van uw eigen taal, doch bovenal verruimt de blik en ontsluit u de wereld. Bij voorbaatHartelijk succes toegewenscht. G. en J. D. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat zij over wegen den Raad voor te stellen ten aanzien van het gemeentegebouw, staande aan de Nieuw- straat te den Burg, voorheen in gebruik geweest bij het openbaar lager onderwijs voor vrije en ordeoefeningen der gymnastiek en daarvoor tevens als algemeene bewaarschool, te verkla ren, dat dit gebouw met toebehooren niet meer ten openbaren dienst bestemd is. Texel, 11 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-begrooting uoor 1928. 3. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1928. 4. Benoeming leeraar in radio aan de Zeevaartschool. 5. Benoeming lid uan de commissie uoor Landbouwonderwijs. 6. Vaststelling minimum uetgehalte uoor melk. 7. Ouerdracht bijzondere lagere school te Oosterend. 8. Grondaankoop uoor uerbreeding War moesstraat. 9. Verstrekking gelden aan S. Ellen, krachtens de Landarbeiderswet. 10. Benoeming Directeur uan de N.V. T.E.M 11. Verhuring gemeente-gebouw.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2