Texelsche Courant van Zaterdag 15 Oct. 1927. Knagende pijnen Sanapirin-tablette n Snijwonden oosterbalsem TWEEDE BLAD OP TEXEL ÜP1 Texelsche Berichten Het mes dat uitschiet. i! MM Gemengd Nieuws Megaleep, de Zwerver, Wat de Motor- en Rijwielwet voorschrijft. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd en kiespijn, worden zeer snel verdrevenjdoor: In buisjesjvani75 en;40 ct. ;'proefbuisje 25 ct. ÜggÉ MEI Safety first, het devies van de Amerikaan en omdat hij zooveel voor de vei ligheid gevoelt, rijdt er door Boston een bijzondere reclamewagen van de verkeers politie. Zijn Uw remmen wel in orde? is de vraag welke de autobestuurders bij het passeeren van deze zonderlinge reclame als het ware wordt opgedrongen. Provinciaal wegenplan. ,,Geen Goud zoo goed" Een Zweedsch vrachtschip gestrand. Teraardebestelling Dr. H. Over. Rijwielbelasting-verlaging OUDESC1IILD Veevervoer. Vlsscherij. Even rechtzetten. Hetproces tegon de Slowaksche zigeuners, die wegens kannibalisme ver volgd worden, zal wel niet voor het vol gend jaar dienen. Er zjju 46 zigeuners beklaagd, die door 37 advocaten zullen worden bijgestaan. De gezworenen zullen 4000 vragen te beantwoorden kragen en de dagvaarding zal 29 gedrukte blad zijdon beslaan. Men verwacht, dat het proces vier maanden duren zal. Buiktyphus. De laatste tijd komen te Berljjn weder veel gevallen van buiktyphus voor. Het aantal patiön ten neemt dagelijks toe. Opvallend is het groote percentage onder de arbeiders in het transportbedrijf. Brand Meer dan duizend huizen en een aantal winkels zijn te |Pesjawar oen prooi der vlammen geworden. De brand is in het dichts bevolkte gedeelte der stad uitgebroken en werd na 24 uur pas bedwongen, ondanks de in spanning van brandweer on troepen. De politie gelooft dat de brand aangekomen is door een ongeluk in een Hindoescbe woning. Op het bericht van de ver moord ng van ongeveer 20 Eogelscbe onderdanen op Malaita, een der eilanden van de Solomon archipel in de Stille Zuidzee, is de sloep Veronica van Auck land ^vertrokken met een detachement mariniers aan boord. De president van Mexico deelt mee, dat nog drie opstandige generaals gefusilleerd zijn. Nog slechts twee benden op tande ingen zijn onder de wapens en worden achtervolgd. In België is een koninklijk be sluit afgekondigd, waarbij het ,te allen tijde verboden wordt ooievaars en lepel reigers te vaDgen, te dooden of te ver delgen, te koop te stellen, te verkoopen te koopen, te venten of te vervoeren." Sedert 1920 zijn in Groot-Brit- tannië ca. 13'/! miilio8noorlogsmedaillts uitgereikt. St. Petersburg wordt op- nieuw door oveistrooming bedreigd. Het water in de Newa is sterk gewassen en de deskundigen verwachten nog stijging Hier en daar hebben reeds overstroomin gen plaats gehad. De politie in Waliserlandstelt een onderzoek iu naar de dood van een toerist, wiens geraamte gevonden is aan de vcet van een steile, met gras be groeide helling van de Gramont berg op 4900 voet hoogte. Naast het geraamte lag een open zakmes, dat de man zeker gebruikt heelt om wortelen op te graven, teneinde zichzelf in het leven te houden. door Medewerker Alg. Handelsblad. II. Van Cocksdorp naar de Koog. Het is drukkend warm en aan de horizon verzamelen zich de ronde donderkoppen. Langs het gemoedelijke polderdijkje gaan we op de Cocksdorp aan. Troepjes nieuwsgierige schapen begeleiden ons tot het eerstvolgende hek, dat we net voor hun neus dichtklappen. In de pruttige rietslootjes knorren en keffen waterhoentjes en af en toe zien we even een glimp van een vaalbruin en wit jong. In de Cocksdorp krijgen we voor het eerst en voor het laatst een beetje verkoelende schaduw. En nu moeten we op de fiets nog heelemaal naar de Koog. Eindeloos lang en recht is de streep de weg door de Eierlandsche polder. Het eenige vogelvertier langs de weg brengen boerenzwaluwtjes op de telefoondraden. De Jongen kunnen al aardig vliegen, maar ze vin den het toch maar heel makkelijk, dat vader en moeder nog zoo vriendelijk zijn, hun voed sel bij elkaar te vangen. Als zoo'n ,oude dan met de bek vol vliegjes en mugjes aan komt vliegen, willen ze hun wel even tegemoet komen om het in ontvangst te nemen. Het is dan even een gesnater en getjetter en een beweeg van staalblauwe vleugels in de lucht. De jongen strijken dan opnieuw op de draad en de ouden gaan weer op de jacht. Verder ls het stil en drukkend, steeds dreigender ver heft zich aan de zuiderhemel het loodgrauwe wolkenmassief van een onweersbui. Snel trap pen we voort om nog bijtijds in de Koog te zijn, langs de groote boerderijen van de Eier landsche polder, langs akkers en slooten. Eerst waren de duinen nog vlakbij, maar hoe verder zuidelijk we kwamen, des te meer weken ze achteruit. Dan eindelijk komen we bij de tlaats, waar de weg naar de duinen aftakt. en modderige plek er langs staat vol gras- bulten, het is een meeuwenkolonie. Enkele vogels scharrelen er rond, maar de meeste hebben ze waarschijnlijk nog niet lang ge leden verlaten. Alles ziet wit van de veertjes en de uitwerpselen. Graspiepers vliegen over of zitten te roepen op de hekjes langs de weilanden. Dan eindelijk bereiken we de Koog, gelukkig nog droog. Daar komt de bul. Neer klettert de regen, in beekjes stroomt het water door de dorp straat, knetterend dreunt de donder. Het is hevig, maar kort en weldra rommelt het alleen nog maar in de verte. Zachtkens regent het nog na, en het is heerlijk frisch in de atmos feer nu. De avond er na is stil en dampig, een schim vaneen velduil komt langs vliegen als we nog even naar de zee zijn gaan kijken^ De Bleekersvallei In dezuld er duinen. Grijs en zacht is het weer nu en af en toe een zwak zonnetje. Een lange uitgestrekte droge pan, wat dichte vegetatie van kruipwilg en helm, waar doorheen zich kamperfoelie slingert. Een tapuitenfamllie houdt zich op bij een paar lage onbegroeide kopjes en telkens klinkt hun nerveus gekets. Een paapje zit boven in een kruipwilg, prevelt even zijn vlugge liedje en vliegt weer schokkend weg. En voortdurend hooren we een geheimzinnig rateltje, steeds maar op eenzelfde toonhoogte, alsof in de verte een wekker afloopt. Het is de sprinkhaanrietzanger, een vogeltje, dat door zijn verborgen leefwijze en zijn weinig opval lende kleuren heel weinig bekend is. En als het zich dan nog niet met een nadrukkelijker geluid aankondigt, dan is er niet veel kans dat menschen, die er niet op ingesteld zijn, hem zullen opmerken. Maar wie eenmaal zijn trillertje kent zal hem overal in de duinstreek kunnen aantreffen. Muisachtig sluipt hij door de struiken, en het kost meestal vrij wat moeite om hem te zien te krijgen. Tracht je hem op het geluid af te naderen dan lukt het wel eens, als je je maar voorzichtig genoeg gedraagt. Meestal wordt hij dan zichtbaar in een wat hoogere struik, maar je moet al heel dichtbij zijn om finesses te kunnen onderscheiden. Vooral als het weer een beetje grauw ls, zooals nu, zijn al die vogeltjes „donkergrijs van boven en lichtgrijs van onderen." Maar het is wel de moeite waard om hem zoo eens in de kijker te nemen. De borst blijkt dan scherp omlijnd gespikkeld, en de rug mooi bruinachtig groen te zijn. Nog moeilijker dan het zien van de vogel is het vinden van het nest. In de eerste plaats zit het nestje uitstekend verborgen tusschen de planten. Maar bovendien heeft de vogel niet als vele andere van die kleine vogels de gewoonte om, als je onverwachts het nest nadert, op te vliegen: maar stil sluipt hij weg tusschen het groen. Hier op Texel hooren we 's avonds bijna geregeld zijn snor rend geluidje. (Slot volgt.) Gelijk bekend treedt de nieuwe Motor- en Rijwielwet 1 November a.s. in werking. Ingevolge par. 4 van het daaraan verbonden reglement, moeten op die datum alle zware vrachtautomobielen en alle aanhangwagens voorzien zijn van een z.g. „Inschrijvingsbewijs." Dit bewijs is verkrijgbaar aan het Inschrij vingsbureau voor Motorrijtuigen van de Rijks waterstaat na invulling van geel-gekleurde aanvraag-formulieren, die aan de Bureau's van Politie en van de Rijkswaterstaat in geheel Nederland verkrijgbaar zijn. Hierop wordt nogmaals de aandacht geves tigd, aangezien thans blijkt, dat circa 80 pet- van de vrachtauto-bezitters niet op de hoogte zijn van deze eischen van het M.-en R.-regle ment, y -VVS-*• .V ,3a aMK&ï,-: Woensdag 1.1. hebben Ged. Staten aan de Prov. Staten van N.-Holland overgelegd het verslag inzake de aanleg van primaire wegen. Zoodra het onze redactietafel bereikt, hopen we er een en ander, Texel betreffende, aan te ontleenen. o— Aan de hand van gegevens, onss later van de meest bevoegde zijde welwillend verstrekt, komen we tot deze regelen De Statencommissie, welke het ontwerp- wegenplan onderzocht, stelt geen wijzigingen voor, ook niet voor Texel., Dit wil niet zeggen dat alles zal blijven, zooals Ged. Staten voorstellen. De bedoeling is n.l. om feitelijk onmiddellijk een aanvang te maken met de herziening van het onder havige plan en daarmee in 1928 klaar te komen. Nu moet de Minister een voorloopig plan heb ben, en wel vóór 1 November, daar anders over 1S27 geen uitkeerlng uit het rijkswegen fonds kan volgen. In de Commissie ls er op gewezen, dat een van de voor Texel voorgestelde wegen blijk baar foutief ls geteekend, - die over de Hoogte in plaats van'die door de Laagte terwijl er voor werd gepleit om dit eiland niet af te schepen met 25 K.M. Het is vergeleken met de Haarlemmermeer, die even groot is en 50 K.M. rijks- en andere wegen op het wegenplan krijgt. Texel heeft dus zeker recht, zoo werd be toogd, op de gevraagde 34 K.M. Het betaalt een belangrijk bedrag In de wegenbelasting, terwijl het autoverkeer wel veelnaar het eiland toe, doch slechts weinig er vandaan ls gericht Voor het oogenblik zal dit pleidooi wel geen resultaat hebben, ook niet in de openbare zit ting van a.s. Dinsdag, doch gemeente- en polderbesturen zullen wijs doen, als ze dili gent blijven en zich opnieuw tot de Staten wenden, nu de herziening haast in één adem op de voorloopige vaststelling gaat volgen. Tot Leeringhe ende Vermaeck. Men schrijft ons Donderdag 1.1. is na eenige bespreking een dansclub opgericht. De leden, meest oud-leden van Entre-Nous, komen wekelijks in Hotel Texel bijeen, het bestuur verzekerde zich daarbij de medewerking van Texel's Jazzband onder lei ding van de heer G. Smldt. Om de hooge kosten zal niet de steun der heeren Polak worden In geroepen. Het eerste uur van iedere bijeenkomst zal speciaal worden gewijd aan dansles voor be- ginnenden. o— Voor de schriftelijke Esperanto-cursus, welke we u in ons vorig nummer aankondigden, heeft zich reeds een aardig getal personen doen in schrijven. Dat getuigt niet alleen van de groo- tere bekendheid, welke onze wereldtaal zich de laatste jaren verovert, maar ook van het hechter vertrouwen dat „men" In haar stelt. Nog een klein getal prospectussen hebben we voorhanden. Wie er belang in stelt, deele ons dat mee. Wij zorgen voor gratis toezen ding en zeggen nogmaals bij de Esperanto- studie onze steun toe aan wie die mocht ver langen, mits wij de tijd mogen bepalen, waarop we die hulp zullen verleenen. Foto's—Centrale T.E.M. „Wat in 't vat is, verzuurt niet.' U herinnert zich wellicht, dat we in ons vorig Zaterdagnummer u aankondigden de foto's van het interieur der T.E.M.-centrale. Deze foto's door de fa. „Sibo" in opdracht van de „Heemaf"- directle vervaardigd, zouden met beider toe stemming in de Texelsche Courant worden opgenomen. Omdat deze foto's zullen worden verzameld in een album, dat namens de „Heemaf" aan de commissarissen van de T.E.M. zal worden aan geboden, mogen wij tot publicatie nog niet overgaan. Hoewel overtuigd van de belangstelling, waarmee deze foto's worden tegemoetgezien, meenen we hiermee voldoende duidelijk te hebben'aangetoond dal beleefdheid gebiedt de cliché's van gemelde foto's voorloopig op te bergen. Nog gisteren werd namens de „Heemaf" ons met nadruk verzocht niet tot publicatie te willen besluiten. Vandaar dat de „Texelsche Courant' van de T. E. M. centrale u nog geen foto's biedt. Maar ze komen. Dat staat als een paal boven water I Wij zijn letterlijk omringd door snijdende werktuigen en de kans dat wij er on» aan zullen bezeeren is dus héél groot. Reden genoeg om tijdig een pot Akker's Kloosterbalsem in huis te nemen, het heelende, ver zachtende, antiseptische mid del bij uitnemendheid voor kleine en groote snijwonden. AKKERs Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1 Bij het uitvaren was Woensdag het Zweed- sche vrachtschip Malva ten N.W. van het Friesche Gat op een gevaarlijke plaats aan de grond geloopen. De reddingbooten werden In gereedheid gebracht, de sleepboot „Volhar ding van de combinatie Dros—Doeksen voer uit om assistentie te verleenen. In de volgende nacht ls het schip vlotge- komen en heeft het zijn reis vervolgd. Onder talrijke bewijzen van deelneming is Woensdag 1.1. te kwart over één op de Alge- meene Begraafplaats alhier ter aarde besteld de weled. zeergel. heer dr. H. Over, oud-plaats genoot, die op 58-jarige leeftijd te de Bilt overleed. Overledene was ambachtsheer van Koedijk. Een tiental jaren nam hij hier de doktersprak tijk waar, gedurende welke tijd hij zich bemind maakte bij velen. Als raadslid en later op de wethouderszetel heeft hij Texel's belangen naar vermogen behartigd. Geen wonder dat de tijding van dokter Over's dood door velen met leedwezen werd vernomen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Rijwielbelas tingwet, waarin wordt voorgesteld het tarief te verlagen van f3 tot f2,50. Tevens zal de uit reiking van kostelooze rijwielmerken worden uitgebreid. Tot nu toe is uitreiking daarvan aileen mogelijk aan een gezinshoofdvoor gesteld wordt nu ze ook mogelijk te maken aan een lid van het gezin, indien het gezinshoofd voor zijn beroep geen rijwiel noodig heeft, doch een lid van het gezin wel. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden: 397 schapen, 181 lammeren, 47 var kens, 5 koeien, 7 kalveren, 5 paarden, 1 veulen. fTEr zijn deze week nogal wat garnalen aan gevoerd, iwat tengevolge had, dat de prijzen gedrukt werden, en op enkele dagen heel laag waren. Deze week ls in de haven aangevoerd ruim 13400 KG garnalen. Ook ls er ruim 2650 KG. wulken aangevoerd. Oesters worden er bijna niet gevlscht. De vorige week werd er te Helder nogal wat haring gevangen, welke tegen goede prijzen kon worden verkocht. Enkele vletten zijn ter haringvangst gegaan. Ook stond er een kom onder de Texelsche kust. Eenige jaren geleden werd er in de herfst wel meer op haring gevlscht, doch de laatste jaren niet meer. DE WAAL - 4 „De Hoop". Donderdag 1.1. betaalde stoomzuivelfabrlck „de Hoop" uit voor de geleverde melk gemid deld f8.— per 100 KG., buiten de wel. Aanbesteding. Door onze plaatsgenoot, de heer O. H. Oeu9 ls onderhands aangenomen het bouwen van een stolp voor de heer S. Kuiper. Met de bouw is reeds een aanvang gemaakt. OOST In het bericht „Langevingers?",opgenomen in het vorig nummer, ls een ernstige fout ge slopen. Niet ten huize van de heer Bakclaar "is de diefstal gepleegd, maar In de woning van de heer A. de Smit.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5