Uw Haar Texelsche Berichten Rondvraag. Texel en het Provinciaal wegenplan 8. Grondaankoop uoor uerbreeding War moesstraat. (Zie ook het vorig raadsverslag). Besloten wordt, z.h.s., van dhr C. Smit Cz. voor f 250 een stukje grond aan te koopen, vrijkomende door het woon- en winkelhuis, bewoond door de fam. A. Ran, 90 cM. achter uit te plaatsen. Dit bedrag is tevens bedoeld als tegemoet koming in de meerdere kosten, welke uit het verplaatsen van de vooorgevel voortvloeien. 9. Verstrekking gelden aan S. Ellen, krachtens de Landarbeidersuiet. De landarbeider Siets Ellen, oud 27 jaar en wonende te Spang heeft op 3 October j.l. een aanvrage ingediend, om ingevolge artikel 7 der Landarbelderswet te zijner beschikking testel len een bedrag van tweeduizend zevenhonderd gulden voor de verkrijging van een plaatsje, land met woning en schuurtje, samen groot 2,09,50 H.A. annex gelegen aan de derde dwarsweg, hoek Hoofdweg in de polder het Noorden, eigendom van de heer Jb. Buijs alhier, De perceelen, bestaande uit grasland, zijn nimmer gescheurd. Wel is het lichte grond, doch het land verkeert, door behoorlijke be mesting in goede toestand. De aanvrager kan in de omgeving wel geregeld werk vinden. De perceelen leenen zich dan ook zeer goed voor het beoogde doel. De eigenaar vraagt als koopsom f 3000.— Hierin zijn begrepen alle op de perceelen aan wezige draadheiningen, hekwerken en varkens hok. Voor eerste verbetering behoeven geen kosten te worden gemaakt. De verkoopwaarde van de grond is te stellen op f 750 per H.A., zoodat de woning met het kleine houten schuurtje op plm. f 1450zal komen. De woning is behoorlijk onderhouden en gebouwd om streeks 1905. Naar B en W oordeelen mag de gevraagde koopsom billijk genoemd worden. Het gezin bestaat uit een man, vrouw en een kindje. Blijkens ingewonnen inlichtingen voldoet dhr Ellen geheel aan de eischen in de betrokken wet gesteld. Dhr Lap vraagt of hypotheek in dit geval kosteloos wordt verstrekt, waarop hij een be vestigend antwoord krijgt. Verder drukt hij zijn spijt uit over het feit, dat de grond, welke aanvrager op het oog heeft, van slechte kwali teit is en geen goede kans geeft om vooruit te komen. Ik zou, het toejuichen, besluit hij, wanneer B en W voortaan op de kwaliteit van de grond wel zouden willen toezien. Weth. Vlaming, die in dezen het Dag. Be stuur van advies diende, zegt zich in eerste instantie met dhr Lap te kunnen vereenigen. Er zijn evenwel bijkomstige factoren, ver volgde spreker en met het oog hierop meen ik dat Ellen een zeer goede kans heeft om vooruit te komen. Het perceel ligt annex de dijk, waar ruime gelegenheid is tot berging van wier, het land is flink bemest en levert een flink schoof hooi. Ik behoef verder slechts te noemen de Rid der, die reeds zoover is gevorderd dat hij uit eigen middelen twee bunders land kon koopen en Janzen, die, zoover ik weet, best tevreden is. Dat zijn wel argumenten die er wezen mogen. Weth. Keijser geeft dhr Lap toe, dat we liever moeten helpen wie over best land de beschikking krijgt. Maar de gelegenheid moet er ook zijn. Hier kosten land en woning f 2700, terwijl anders alleen de woning reeds f 2700 zou kosten. Dhr Vonk heeft beterland maar zit naar verhouding ook duurder. Dhr. Lap: Wanneer Ellen kans van slagen heeft wensch ik hem bij voorbaat succes. Wanneer het land best was, meent dhr. Kik kert, moest een hooger prijs worden gevraagd. Dhr. de GraafEr is in 't Noorden wel werk te vinden. Op de vraag van dhr. P. Dros of wel rekening is gehouden met de hooge polderlasten ontvangt hij van weth. Vlaming een bevestigend antwoord. Dhr. Zeijlemaker: Hier wordt de idee gewekt dat de landarbeiderswet zoo prachtig zou zijn. Vergeet echter niet, dat deze wet vooropstelt, dat arbeiders arbeiders moeten blijven. Ze moeten slaaf blijven, kunnen niet verder springen. Zoo heel mooi is die wet dus niet. Ze zouden beter doen zich te organiseeren en te streven naar bekorting van arbeidsduur. Dhr. S. Keijzer: U bekijkt de zaak door een al te roode bril. Ik ben het met u niet eens. Door die wet immers krijgt de landarbeider meer vrijheid, grooter zelfstandigheid. Ook dhr. Kikkert zegt de woorden van dhr. Z. niet te kunnen beamen. Dhr. Lap: Ik wensch de landarbeiders toe dat zij op weg zijn kapitalist te worden. Dhr Zeyiemaker brengt hierop in herinnering, dat de Landarbeiderswet in 1906 in het leven werd geroepen, in een tijd, toen de landar beiders er zeer slecht voorstonden. Hij zegt te weten welke voordeelen die wet biedt en zal niet tegenstemmen. Evenwel acht hij het beter wanneer de arbeider door organisatie beter levensomstandigheden tracht te bereiken. 10. Benoeming Directeur uan de N.V. T.E /A De raad mist de bevoegdheid iemand te be noemen tot directeur der Tex. Electr. Mij. Wei kan aan een vertegenwoordiger van de raad een mandaat worden meegegeven overeen komstig hetwelk in de Raad van Comm. zal worden gestemd. B en W stellen voor dhr de Rode tot directeur te benoemen en dien overeenkomstig het mandaat op te maken. Het voorstel hierover mondeling te stemmen ont moet bij eenige leden tegenstand. Dhr Kikkert stelt voor, daar het een persoonlijke kwestie betreft, schr ftelijk te stemmen. Laat het Regl. v. Orde mondelinge stemming toe vraagt dhr de Graaf. Er ontstaat eenige discussie over dit feit. Tenslotte wordt mondeling gestemd over de vraag: zal voor de directeursfunctie een op roep worden geplaatst of niet. Vóór een op roeping stemmen de heeren Drcs, de Graaf en Lap. Vervolgens wordt schriftelijk gestemd over de vraag: Zal dhr de Rode worden benoemd of een ander? Elf stemmen worden uitgebracht op dhr de Rode, één blanco. Eindelijk moet worden uitgemaakt wie van de raadsleden zal worden afgevaardigd. Bij de eerste stemming verwerft dhr Vlaming 6 stemmen, de Graaf 3, Lap 2 en Kikkert 1. Bij herstemming tusschen de heeren Vlaming en de Graaf worden resp. 6 en 4 stemmen uitge bracht. Weth. Vlaming wordt dus benoemd, doch meent te moeten bedanken. Liever staat hij die reeds namens de Raad in de T.E.M. het woord voert, zijn plaats af. Op aandrang uit de Raad aanvaardt hij evenwel die functie. Bij stemming over een plaatsvervangend afgevaardigde verwerft dhr. de Graaf op één na alle stemmen (éèn blanco.) Ten einde te voorkomen, dat de benoeming van dhr. de Rode door Ged. Staten onwettig mocht worden verklaard omdat zij bij schrifte lijke stemming geschiedde, wordt nog eens mondeling gestemd over de vraag: Zal dhr. de Rode tot directeur worden benoemd of niet Dhr. de Graaf maakt aanvankelijk tegen deze mondelinge stemming bezwaar, doch stemt er in toe zoodra hij bemerkt, hoe de vork in de steel zit. Dhr. de Rode zal op vaste aanstelling tot directeur worden benoemd. 11. Verhuring gemeente-gebouw. Door de Bewaarschoolcommissie van het Nut alhier werd B en W voor eenige tijd gevraagd of zij bereid waren mede te werken, dat het gemeentegebouw aan de Nleuwstraat, waarin vroeger een bewaarschool gevestigd is geweest aan haar voor gelijk doel wordt afgestaan. Zij hebben hierop geantwoord, dat zij bereid waren voor te stellen het gebouw tot weder opzegging te verhuren voor f 2— per week, onder voorwaarde dat het gebouw te hunnen genoegen zou worden onderhouden. Nadat zij deze mededeeling hadden verzon den is in de boezem van het Bestuur der plaatselijke afdeeling „Volksonderwijs' het plan ontstaan pogingen aan te wenden om te komen tot oprichting van een nieuwe bewaarschool zoo mogelijk tevens clubgebouw. Gelet op het aanvankelijk succes, hiermede bereikt, hebben zij zich afgevraagd, of onder dergelijke om standlgheden het algemeen belang er wel mee gediend werd het bovengenoemde gemeente gebouw voor bewaarschool te verhuren, Immers mag niet uit het oog worden verlo ren, dat bedoeld gebouw in 1922 door de Regeering ongeschikt is verklaard om daarin een bijzóndere lagere school te vestigen, ook na verbouwing volgens plannen, met welker uitvoering eenige duizenden guldens gemoeid zouden zijn. Allicht loopt men gevaar dat de pogingen om tot een nieuw gebouw te komen minder energiek worden doorgezet, wanneer men een maal een ander gebouw in gebruik heeft ge nomen, en daaraan door eenlg verfwerk en andere niet ingrijpende werken een meer ooglijk aanzien heeft gegeven. Aldus beschouwd zou de Gemeente er mede schuldig aan staan, aldus het prae-advies, als de plannen voor een nieuw gebouw onverhoopt schipbreuk zouden lijden. Wij werden hierdoor genoodzaakt, vervolgen B en W, ons standpunt nader te bepalen, in verband waarmede wij een bespreking hebben gehad met de Bewaarschoolcommissie. Bij die gelegenheid bleek ons, dat deze commissie er veel prijs op stelt zoo spoedig mogelijk de school te openen. Wij hebben ons daarom afgevraagd in hoeverre het mogelijk is aan deze wensch tegemoet te komen, zonder het algemeen belang te schaden. Ons op het standpunt stellende dat vestiging van de bewaarschool in het bedoelde gemeen tegebouw alleen te motiveeren is als huisvesting in een ander perceel ondanks alle in eendrach tige samenwerking van de betrokkenen aan gewende pogingen uitgesloten moet worden geacht, kon o.l. de Ingebruikgeving onder de huidige omstandigheden alleen geschieden bij wijze van een voorloopige, tijdelijke maatrege l De onderbrenging geschiedt dan als het ware voorshands in een nood- en hulpgebouw. Om aan de ingebruikgeving dit karakter te geven, kan de gemeente o.i. tot tijdelijke ver huring b v. tot uiterlijk 1 April 1929 overgaan. Mocht naderhand verlenging worden gevraagd dan is bij de behandeling van een nieuw verzoek de vraag onder de oogen te zien in hoeverre redelijker wijze aangenomen mag worden, dat de betrokken organisatie alle krachten heeft ingespannen iets beters te bereiken. Wanneer alsdan onverhoopt de conclusie zou moeten worden getrokken, dat men in dit opzicht in gebreke is, mag o.i. niet worden geaarzeld op het verzoek afwijzend te beschikken. Het gebouw was tot voor eenige jaren in gebruik als bewaarschool van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener alge- meene bewaarschool. Tevens werd het gebezigd als lokaal voor het geven van onderwijs aan de leerlingen der o.l school te den Burg in de vrije en oidenoefeningen der gymnastiek Later is het enkel voor dit onderwijs in gebruik ge nomen. De laatste jaren wordt bedoelt onder wijs in een ander schoollokaal gegeven en heeft het gebouw geen bepaalde bestemming Met het oog op het bepaalde in art. 230 der Ge meentewet hebben wtj in de plaatselijke bladen bekend 'gemaakt, dat wij overwogen uw verga dering voor te stellen voor zooveel noodig te verklaren, dat het gebouw niet meer voor de openbare dienst bestemd is. Daarbij hebben wij tevens verzocht eventueele bezwaren tegen een dergelijk besluit uiterlijk heden te onzer kennis te brengen. Bezwaren zijn nie' ingekomen. De verkoopwaarde van het pand is o.i. te schatten op plin. f2500. In verband hiermede meenen wij is een huur berekend naar f 101 per jiar voor beide partijen billijk, wanneer de voorwaarde gesteld wordt, dat het gebou w ten genoegen van Burgemeester en Wethouders moet worden onderhouden. Op die wijze wordt uoor onderhar.dsche verhuring het financieel b.-iang der gemeente niet geschaad. Deze kwestie is pas eergisteren besproken, zegt de voorzitter, Dhr. Kikkert acht de huurprijs in verband met de genoemde verkoopwaarde van het ge bouw niet hoog. Dhr. Lap is van tegengestelde mcening, daat belangrijke bedragen voor her stellingswerk moeten worden uitgegeven en de huurtijd maar kort is. Dhr. Zeyiemaker acht het gebouw absoluut ongeschikt, waarop Weth. Keijser opmerkt.dat het hier een noodmaatregel geidt. Dhr ZeyiemakerGetracht is geld voor een gebouw bijeen te krijgen, wat de Commissie, die vijf jaar lang geen pogingen voor een ge bouw heeft aangewend, heeft getroffen. Op het oogenblik zijn we met Eben Haêzer ge baat. Volksonderwijs is tegen ingebruikne ming van het gebouw in de Nleuwstraat. Laat ons daarom wachten. Als het de B. S. Comm ernst is moet ze met Nut en Volksonderwijs pogen tot een goede bewaarschool te komen. Ik zal stemmen tegen het voorstel van B en W, De voorz.Met het laatste deel van uw plei dooi ga ik mee, absoluut. Wij moeten de menschen steunen, die een nieuw gebouw wenschen. Echter: de plannen zijn reeds ge reed. De wil van B. S. Comm. en van vele andere menschen is op iets goeds gericht. Het oude gebouw echter is niet onbewoonbaar, wel minder geschikt verklaard. Dhr Lap: Een bewaarschool is geen ge meentezaak. We hebben er ons niet veel mee te bemoeien. Ik juich het echter toe, dat B en W tegenover de Comm. zulk een tegemoet komende houding aannemen. Ik ben vóór het voorstel van B en W. Er is al zoo vaak dispensatie verleend, dat ook nu dat gebeuren kan. Zoo spreekt dhr de Graaf. Dhr PisartIn tegenstelling met wat dhr Zeyiemaker zeide wil ik opmerken, dat de laatste vijf jaar zeer veel moeite is gedaan om het doel te bereiken. Toezegging is gedaan djor kapitaalkrachtige personen. We hebben tenslotte een vergadering belegd, maar moesten ontdekken dat juist ontbraken, wie ons de grootste hulp hadden toegezegd. Nu echter willen we niet langer wachten. Ook wanneer de gemeente ons haar gebouw niet verhuurt, zullen we ons plan uitvoeren. Met de eerste de beste juffer van de straat gaan we niet be ginnen, maar met iemand die reeds wat letter wijs is gemaakt. Een gediplomeerde kracht kunnen we niet betalen. Bovendien is het maar voor een kinderbewaarplaats. (Weth. Keijser protesteert tegen dit woord.) Het Is geen dorado, maar jaren is de vorige bewaarschool er toch onder gebracht. Nooit werden kindertjes er ziek door tocht. Evenwel zullen we streven naar een eigen gebouw, om daarin de bewaar school onder te brengen. Bij stemming verklaren alle leden, uitgezon derd dhr Zeyiemaker, zich voor het voorstal van B en W. Dhr Pisart brengt dank aan de vóórstem mers. Je mag ook de tegenstemmer wel dankbaar zijn, merkt Weth. Keijser op, want bij heeft het goed met jullie voor. Dhr P. Dros vraagt wanneer de 2e dwarsweg In 't Noorden weer opengaat. In verband met het bietenrooien is spoedige openstelling ge- wenscht. De voorz. antwoordt dat nog eenige tijd moet voorbijgaan. In geen geval gaat de le dicht als de 2e niet geopend Is. Dhr Pisart klaagt over de wijze waarop meermalen grint aan de wegen wordt neer gestort. Niet zelden wordt het verkeer daar door belemmerd. De voorzitter verwijst spreker naar betrokken polder bestuurderen. Dhr Lap zegt in de Texelsche Courant te hebben gelezen, dat Ged. Staten voorstellen 25 KM wegen op Texel op het prov. wegenplan te brengen. Het bevreemdt hem dat de weg door het Burger-Nieuwland en Waalenburg niet is opgenomen. Vindt u hierin geen aan leiding, zoo richt hij zich tenslotte tot de voorzitter om nogeens met Ged. Staten te Overleggen. Wij hebben ons met Ged. Staten reeds in verbinding gesteld, spreekt de voorzitter. Eveneens met een Statenlid, dat Texel's be langen in de Staten zal bepleiten. Dit lid is met onze wenschen volledig op de hoogte. Hierna volgde sluiting. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren wrijft, 't Voldoet iedereen. R. K. Kerkhof. Reeds eerder meldden we, dat het R. K- Kerkhof alhier weldra zal worden ver groot. Dezer dageu werd het werk, daar aan verbonden, onderhands aanbesteed. Naar men ons welwillend meedeelt is de uitslag als volgt Grondwerk: C. Barhorst f 1186,60 Metselwerk: N. Graaf 1045,— Timmerwerk J. Smit 2lö' Schilderwerk J. Zijm 36,— IjzerwerkF. v. Heerwaarden 496,50 Texel's Radio Centrale. De heer H. Bruijn deelt ons mee: Uit dezer dagen gehouden besprekingen aangaande de Radio-Ceutrale is gebleken dat dit jaar nog niet met de bouw der Centrale een aanvang kan worden gemaakt, aangezien de wijziging der Telegraaf- en Telefoon wet, waarorder de Radiodistribu tie valt. nog in de 2e en le Kamer moet worden behandeld. Bevordering van het Vreemdelingen verkeer De bekende firma Verkade, fabrikanle van koek- en beschuit te Zaandam, heeft haar serie albums aangevuld met een album „Texel". Plaatjes voor dit boekwerk, dat smaakvol is uitgevoerd, worden bij al haar artikelon gratis verstrekt. Ze werden ge eekend door Wenckebach, Voerman, Rol en Van Beek, maken een uitstekende indruk en zullen niet nalaten bij vele niet- Texelaars belangstelling, misschien eenige liefde voor ons eiland te wekken. De redac tie was bjj dr. Jac. P. Thijsse in bevoegde banden. Hoewel niet gewoon dergeljjke reclame uitgaven hier eigener beweging aan te kondigen, maken we thans gaarne een uitzondering. De met plaatjes gevulde album toch is een krachtig middel tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en kan door ons als zoodanig met inge nomenheid worden begroet. Let er wel op, dat u niet met natie d eken in de nabijheid van electrische toestellen komt. In de Statenvergadering van gisteren is het provinciaal wegenplan uitvoerig besproken en werd door het Statenlid C. Thomassen voor Texel een lans gebroken. We hebben het genoegen zijn pleidooi hier thans reeds woordelijk weer te geven Gemeente en Polderbesturen, die samen zor gen voor 185 KM. beharde wegen, er is 1 KM. rijksweg, hebben gevraagd, 35 KM. te brengen op 't wegenplan, aldus de heer Thomassen. Ged. Staten hebben daar 9 k 10 KM. afge- knibbeld. Dat lijkt me onbillijk. Texel is een vijftiende deel van onze provincie. Het vraagt dus juist een vijftiende van 't aantal KM. van 't wegenplan. De inwoners profiteeren zelden of nooit van de wegen op 't vasteland, wel omgekeerd. De Provincie gaat 20 millioen uitgeven voor wegen, waarvan geen M. op Texel komt. Voor kanalen stellen we enkele millioenen beschik baar. Texel krijgt geen M. De provincie verleent subsidie voor de stoom vaartverbindingen met de andere eilanden. Voor Texel niet. De provincie heeft groote sommen gegeven aan rentelooze voorschotten voor tram- en treinverbindingen in totaal f 404,000,—. Ook heeft zij daarin f 350.000 aandeelen genomen, die veel op rentelooze voorschotten lijken, al geven ze wel eens dividend, 3'/, tot 0 pet. gem. 2,45. Aan dit alles moet Texel mee betalen en nu er gelegenheid is om deze gemeente, die als eiland toch al in een ongunstige positie ver keert, eenigszins te steunen, zouden wij dat niet doen M. de V. ik hoop nog altijd, dat Ged. Staten bij nadere overweging het billijke van Texeis verzoek zullen erkennen en er in overleg met de Staten aan zullen voldoen. Nadat ook andere sprekers het woord hadden gevoerd werd de voordracht van Ged. Staten tot voorloopige vaststelling van het wegenplan z.h.s. ongewijzigd aangenomen. De definitieve regeling wordt onmiddellijk voorbereid. Dammen. De heer C. Dijker, kampioen van de Texelsche Damclub, trad Zondag 1.1. te Helder op als sjmultaansp.ler. Hjj vond tegenover zich 20 leden der Heldersche Dam vereeniging en slaagde er in 14 par tijen te winnen, 4 speelde hjj remise, 2 moest hij verliezen. Prijsuitdeellng. Zaterdag 1.1. zijn in hotel Texel de prijzen uitgedeeld aan hen, die zich tijdens concours hippique en verdere volksfeesten in Sept. 1.1. onderscheidden. De fraaie prjjzen, meest luxe voorwerpen, werden door de heeren A. de Wilt en H. Keesom, resp. voorz. van Feest- en Paardensportcommissie, met toe passelijke toespraakjes uitgereikt. De heer Jn. Rab bracht dank aan de dames, die zich door de inzameling van gelden {Jver dienstelijk hadden gemaakt. Tenslotte sprak de heer burgemeester, die o.m. de wensch uitsprak dat in den vervolge het feest op Koninginnedag zal worden ge vierd Het verdere deel van de avond werd in gezellige stemming met danseD en spel letjes genoeglijk doorgebracht, ja het was later dan één uur in de nacht, toen de feestgenooten de zaal verlieten. DE COCKSDORP Vergadering van de HoII. Mij. van Landbouwafd Eierland. Over veevoeding Zooals het met de meeste vergaderingen op Texel gaat, zoo gaat het ook met de vergaderingen van de afd. Eierland van de Hol). Mij. van Landbouw. De belangstelling is altijd zeer gering Om nu bij de leden wat meer belangstelling te wekken, werd door een van de leden een inleiding gegeven over een onderwerp, de landbouw en veeteelt betreffende. De heer Klimp zou deze avord spre ken over veevoeding. Nadat de minder belangrijk punten van de agenda als voorlezing notulen, rekening en verantwoording penningmeester gehou den ingekomen stukken waren afgehandeld kreeg de heer Klimp het woord, die een algemeene beschouwinggaf over veevoeding vooral met het doel, daarna over het be handelde onderling van gedachten te wis selen Spr. betreurde het dat in het land bouw en veehoudersbedrijf theorie en practijk nog zoo weinig samengaan Men moet trachten van zijn dieren zooveel mogelijk te halen met zoo weinig mogelijk kosten. Dit kan men bereiken door voedingsmiddelen van de juiste samen stelling roe te dienen. Behalve de voeding werken echter ook

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2