3 /fon/wwetós No 4169 Woensdag 26 October 1927 41ste Jaargang Van week tot week Texelsche Berichten Gemeng d Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 15-22 Oct „Als het (parlementaire) leven ontluikt. Het parlementaire leven begint zich zoo langzamerhand weer ten volle te ontplooien. De Tweede Kamer heeft een week van arbeid achter de rug, waarin een aantal wetsont werpen is afgedaan en ook d6 Eerste Kamer is weer een dag voor het voetlicht geweest Nog een paar weken en dan zal ook het groote begrootingsdebat een aan vang nemen Bapaald is, dat de algemeene beschouwin gen S November zullen beginnen en de eerste voorloopige verslagen zjjn reeds ver schenen. Met belangstelling zullen velen kennis hebben genomen van het voorloopig verslag over hoofdstuk III der Staatsbe- grooting (buitenlandsche zaken.) Een be langrijk deel daarvan toch is gewijd aan de Volkenbondsconferenties en de daar door onze minister van buitenlandsche zaken, de heer Loudon gespeelde rol. Vele leden hebben daarmee bun instemming betuigd, terwijl verscheidene leden de thans be schikbare gegevens nog niet voldoende achtten, om zich reeds nu by de aan de minister gebrachte hulde aan te sluiten. Ook was er een aantal leden, dat van mee ning was dat de aangenomen resolutie verder gaat dan de door de minister ont wikkelde denkbeelden. De verklaring door de minister afgelegd in de Economische conferentie vond algemeen instemming maar verscheidene leden bleken minder ingenomen met de uitgesproken bedreiging waarin repressaillemaatregelen van Neder- landsche zyde werden in uitzicht gesteld, indien de conclusies, waartoe de Econ. conferentie is gekomen niet door de andere Blaten ook metterdaad zouden worden aan vaard. Verder biykt uit het verslag dat enkele leden het de minister eeDigszins kwaiyk hebben genomen, dat deze de be kende persconferentie heeft gehouden. Zy hadden het beter geacht, dat by na zyn terugkomst uit Gecève schriftelijke mede deelingen aan de Staten-Generaal bad ver strekt, Andere leden betuigden huninstem ming met het verstrekken van mededeelin- gen aan de pers, omtrent voor openbaar making vatbare internationale gebeurtenis sen. Uit het verslag blijkt voorts, dat er ook over het werk van de Volkenbond beel wat in de afdeelingen is gezegd en tevens, dat veel aandacht is gewijd aan de z g, Belgieche kwestie. Vooral de zinsnede van de Troonrede, aan onze betrekkingen met België gewyd, had biykbaar de aandacht getrokken en eischte, naar de meening van verscneiden leden, nadere toelichting. De meeningen hoe onze houding tegenover België moet zyn, bleken nogal uiteen te loopen. Sommigen waren van gevoelen, dat het belang van een zuivere verhouding thans meer gediend wordt door onthouding dan actie, terwijl anderen het gewensoht achtten, dat onze verhouding tot België zoo spoedig mogelijk tot klaarheid wordt gebracht. Ook werd door een deel der leden de verwachting uitgesproken, dat de regee ring ernstig rekening zal houden met het geen in en buiten de Statën-Generaal om trent het verdrag van 1925 tot uiting ie gekomen Uit de Fransche Republiek. De Fransche Kamer zal 3 November byeenkomen en zooals het in Frankrijk doorgaans gaat, zoo gaat het ook nu weer. Het begint roerig te worden in de politieke wereld. Men verwacht bovendien een zeer roerige zittingsperiode, want het volgende jaar zullen de Kamerverkiezingen plaats hebben en deze werpen reeds nu hun scha duwen vooruit. De vraag die thans de gemoederen bezig houdt is, of Poincaiè het nog tot de vol gende algemeene verkiezingen zal kunnen uithouden. Er zyn ongetwijfeld symptomen waar te nemen waaruit biykt, dat zyn positie en die van zijn concentratie kabinet bezig is onheilspellend te verzwakken. Poincaié zelf behoort tot de rechtervleugel maar by beeft in de laatste tyd by de nationalist:8cbe rechterzyde verbruid. Deze besobuldigt hem, dat by te veel aan de Blaren en Brandwonden. KLOOSTERBALSEM leiband van de radicalen loopt en aan Briand veel te veel de vrye teugel gelaten heeft. Briand marchandeert naar hun mee ning te veel met de Duitsnhers, waardoor deze hun positie te Genève aanzieniyk hebben weten te versterken. Ook Briand's tegemoetkomende houding tegenover Sovjet- Rusland is voor de rechterzijde een doorn in het oog. Tot nog toe heeft Poincaré de oppositie aan zich weten te binden door zyn Zon- dag3Che redevoeringen, waarin hy braaf op de Duitsohers afgeeft. Ook de vorige Zondag heeft by weer een dergelijke redevoering te Bar le Due gehouden, maar meteen heeft hy ook de gelegengeid aan gegrepen om de kiezers te waarschuwen tegen een politiek waardoor Frankryk's inneriyke kracht zou worden verzwakt. En wat vooral een scherp wap6n in de handen van Poincaré mag beoten, dat is de financieels kwestie. Hy beeft zich met zyn concentratiekabinet tot taak gesteld het financieels herstel en dat is de grootste kracht van zijn positie Hoe meer de ge volgen van de financieels maatregelen van Poincaré merkbaar werden en het financi eels herstel vorderde, hoe meer ook de partyen, die in het concentratiekabinet samenwerken, zich weer de weelde gingen veroorlooven hun politieke meeningsver- scbillen te demonstreeren. Maar Poincaré heeft ze gewaarschuwd. Na de verkiezingsstrijd in Noorwegen. Noorwegen heeft by de dezer dagen ge houden algemeene verkiezingen voor het Storthing een geweldige zwaai naar links gemaakt. De uitslag der verkiezingen toont wel een groot verschil met die van 1924. Di Noorsche Kamer telt 150 leden. In 1921 kregen de conservatieven en liberalen daarvan samen 54, de Boerenpartij 22, de Arbeidersparty 34 de Radicalen 34 en de Communisten 6 Thans liepen de conser va'ievon en liberalen terug tot 32 (verlies 22). de Boerenpatty kreeg 27 (winst 5), de Arbeidersparty maakte een sprong van 24 vooruit en kreeg er 58, terwijl de Radica- leu terugliepen tot 30 (verlies 4) en de communisten tot 3 (verlies 3). Verwacht wordt dat de Radicalen weer aan het bewind komen, Mohwinckel wordt reeds als Kabinetsformateur genoemd. Fei- teiyk zou de Arbeidersparty als de sterkste der oppositiepai tyen aan bet bewind moeten komen, maar deze heeft tot nog toe gewei gerd de verantwoordelijkheid te aanvaarden tenzy met een volstrekte meerderheid. Over de schoolwet in Duitschland. De Duitsche Rijksdag heeft zich in de afgeloopen week inzonderheid beziggehou den m6t de behandeling van de schoolwet waarvan de strekking is een zekere g - iyk8telling te verkrggen tusschen het bij zo der en het openbaar onderwys. De alge meene baechouwingen hebben eeDige dagen in beslag genomen. De Duitsch nat onalen en het Centrum hebben zich voor de wet verklaard, doch de Duitsche voiksparty heeft een slag om de arm gehouden. Haa* woordvoerders wenschten zich nog niet te binden, omdat ze verschillende bezwaren tegen de wet hebben. De linkerpartyen van democraten tot communieten hebben zich tegen het ontwerp verklaard. De algemeene beschouwingen hebben o.m. ook doen blij ken, dat de kosten van deze wet voor het onderwys met 400 a 500 millioen per jaar zullen stggen. De Liberalen in Engeland. In Engeland heeft men veel aaDdacht geschonkon aan een manifest van de libe rale partij, waarin deze haar verkiezings program uiteen zet en waarin de conser vatieve regeering scherp wordt aangevallen vooral ook wat haar internationale politiek betreft. In Labourkringon schijnt men het zelfs niet onmogeiyk te achten op een dergeiyk program met de liberalen te kunnen samenwerken bg de komende verkiezingen, „Engeland's Dure Plicht." Verder heett de uit het kabinet getre den Lord Cecil de regeering weer een harde pil te slikken gegeven. In een redevoering heeft hg een warm pleidooi gehouden ten guDste van ontwapening. Hg wees er op dat Engeland tegenover Europa eeu dure plicht heeft te vervullen. Het moet daad- werkelgk meewerken om tot ontwapening te komen en by acht bet onbestaanbaar, dat Engeland per hoofd van alle landen bet meest betaalt voor leger en vloot en een sterkere weermacht heeft dan in 1913. Ook wordt uit Londen gemeld, dat ei in de kringen der jong-conservatieven hevige ontstemming hoersebt over het benoemen van een opvolger van lord Cecil die tot de aartsconservatieven behoort en een uit- gesfr ken vyand van de Volkenbond is. Over Geitenfokkerij. Met woorden van spijt en teleurstelling opende de heer J. Kortenhoeven Vrijdagavond 1.1. in „de Oranjeboom" de buitengewone ver gadering van de plaatselijke Geitenfokvereeni- ging. We troffen er slechts het onvoltallig bestuur en één, zegge één, belangstellend lid. Meegedeeld werd, dat het bestuur met de Eierlandsche zustervereeniging overeenkwam tegen de somma van vijftien gulden een bok aan die vereeniging af te staan. Nn heeft onze Geitenfokvereeniging door het sterven van drie bokken een leelijk verlies geleden. Eén exemplaar raakte aan het bakkeleien en sneuvelde in het gevecht, twee zijner collega's bleken tegen kou en nattigheid niet bestand en bliezen de laatste adem uit. Vermoedelijk moet deze ontijdige dood aan hun nog jeugdige leeftijd worden toegeschreven. Intusschen zit de vereeniging met het geval danig verlegen. Er is een bok gestationneerd bij C. Gielis en bij Witte, en dat is al. Het bestuur stelde zich in verbinding met dr. Bakker, door wiens bemiddeling een in Maart geboren bok werd aangeboden tegen f 1.25 per week. De kosten zouden dan, met inbegrip van f 5 voor vracht, f 42 beloopen. Tegen de zelfde prijs is een 3-jarige bok te bekomen.^ Waar zal de vereeniging echter de middelen vinden om zich de uitgaaf van een dergelijk bedrag te kunnen permitteeren Een adres, laatst aan de Raad gericht, had geen resultaat. Thans, nu de positie der fokkers zoo zeer ver slechterd is, zou een dergelijk request zeker succes hebben. Evenwelbesloten wordt eerst eens aan te kloppen bij de Provinciale Bond van Schapen fokkers, die vaak een noodlijdende vereeniging door meer of minder omvangrijke subsidies op streek hielp. Mocht deze poging onverhoopt schipbreuk lijden, dan zal een beroep op der vroede vaad'ren goedertierenheid worden gedaan. Eierland moet intusschen maar kalm afwach ten. Door buitengewoon ongunstige omstandig heden kan „den Burg" zijn woord voorloopig niet gestand doen. Het schrijven van dr. Bakker zal worden doorgezonden naar Herland. Overigens leverde deze vergadering niets bijzonders op, althans geen stof meer voor deze kolommen. Sport. De wedstrijd Texel II—Z.V.S., Zondag 1.1. op het sportterrein gespeeld, werd met 4—1 in het voordeel van Texel beslist. Na het verstrijken van anderhalf uur stond het 1—1, maar na ver lenging met 15 minuten wist Texel nog drie punten te bemachtigen. Aan beide zijden werd soms forsch gespeeld, doch over het geheel was de wedstrijd best te genieten. De medaille door Z.V.S. uitgeloofd, komt nu in het bezit van Texel II. —o— Zondag a.s. komen de Adelborsten of kan de eerste competitie-wedstrijd hier worden tege moet gezien. Heeft u al een lot van S.V. „Texel" gekocht? Voor f 1,heeft u groote kans in het bezit van een fraaie prijs te komen. \kalmcercn en worden gesterkt dooi' De nieuwe rijwielplaatjes. Ruimte voor naam en merkteeken. Op de nieuwe rywielplaatjes zal een vakje woiden uitgespaard waarin de naam of een merkteeken van de eigenaar gekrast kan worden. De plaatjes zullen ook dezo keer nog de afkorting R.W.B. dragon, maar vcrmoedeiyk zal het wel de laatste keer zijn. Men heeft n.l. onlangs gecon stateerd dat een vervalscher de plaatjes in het zuiden van Duitschland machinaal liet namaken. Hy had opgegeven dat het insignes waren voor een Roomsche Werk lieden Bond. Gelukkig werd het bedrog tydig ontdekt. OUDESCIIILD Goochelaar—hy pno tiseur - Morettl. Zondagavond 1.1. trrtd in de Zeven Provin ciën de heer Moretti op. Of het publiek mis schien genoeg krijgt s 'an goochelen Zeker is dat de opkomst niet hieel groot was. Door de heer Moretti werden vei •scheidene goocheltoeren verricht, en ook getrac ht personen te hypnoti seren, doch met wein ig resultaat. Bal besloot de avond. -Rotkreupei. Te pu.Tmerend stonden terecht driie voohouders te Edam en Middelie, [die verzuimd hadden aan' g fte te doen dat hun schapen aan besmettelijke ziekte rotkreupei lijdende waren. De ambtenaren van het O M. en de kantonrechter vonden dit een zeer ernstige overtreding met het oog op de besmetting. Twee der veehouders wer den dan ook tot f 50 en de andere tot f 75 boete veroordeeld. - Schadevergoeding. De 8de kaner der rechtbank te den Haag heeft aan de weduwe G., die eenige dagen gearresteerd is geweest als verdacht van i moord op mevr. Wilk aan het Bezuiden- bor.t, in den Haag, een schadevergoe- ding van f 250 toegekend. De advocaat bad een vergoeding van f 2500 gevraagd. - I n b r a n d. Een juffrouw uit de Van Dijkstraat te den Haag kwam in aanraking met een brandend petroleum stel, tengevolge waarvan haar rokken vlam vatten. Op haar gegil schoten buren toe, die bij het dooven der vlam men behulpzaam waren. De juffrouw, die over het geheele lijf brandwonden bekwam, werd door de geneeskundige dienst naar het ziekenhuis gebracht. Ook haar echtgenoot heeft bij de blus :cbing brandwonden bekomen. - Vergissing. Dezer dagen werd een inwoner van Steenbergen geplaagd door hevije kiespijn. Om de pijn te verdooven gebruikte hij een middeltje, dat hij reeds laDg in huis had. Ofschoon bet echter voor uitwendig gebruik was bistemd, nam hij het bij vergissing in, met bet gevoler, dat bij hevige iowendige pijnen kreeg Geneeskundige hulp, welke terstond werd ingeroepen, mocht helaas niet meer baten. Nu is hy aau de gevolgen overleden. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cl p. 3 maanden. Losse nummers: 3 cl DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 cl Iedere regel meer: 10 ct. Oezelfdo advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagore rogolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Ocen Goad zoo goed. Brandwonden, waarop on middellijk een lapje Akker's Kloosterbalsem wordt gedaan, doen dadelijk minder pijn en genezen spoedig zonder zelfslit- teekens achter te laten. Blaren, trekken in een oogwenk weg. AKKER't -:0 buisje 75ct, Bij Apoth cn Drogisten

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1