Verzuim toch niet Texelsche Berichten Gemengd Nieuws bij het boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag kan het in Uw gezin te pas komen. De eerste najaarsstorm. Een meteoor? Voor het voetlicht. Weldadlgheldszegel3. T. E. M. Het Rijk komt achteraan. DE KOOG Schaaldieren. GOEDKOOP ADVERTEEREN? De Texelsche Courant wordt zoo goed als over HEEL Texel gelezen. De Texe laars zijn óf abonnee óf lezen haar samen met ben buur. dö Ned Spoorwegen nemen op uitgebreide schaal maatiegelen voor opleiding van allerlei personeel, dat bij ongelukken de eerste hulp kaa verleeuen. In het Stedelijk Museum te Maastricht is Zondag een tentoon stelling geopend van werken der werkende leden van de Limburgsche Kunstkring. De tentoonstelling telt ruim 50 inzendingen. Brandstichting. Te Nieuw Amsterdam brak brand uit in een melk salon. Toen de brandweer arriveerde er het hms binnenging, ontdekte zij daar naast de kachel een petroleum bus en een in petroleum gedrenkte schoorsteen doek. De bewoner werd door de politie ge arresteerd. De hefbrug over de Konings haven te Rotteidam, waaraan sedeit April 1925 gewerkt is, in gebruik ge nomf n Hiermede is het levenswerk van ir. P. Joosting, hoofdingenieur bij de Ned. Spoorwegen, chef van deafdeeling brug- gebouw, die deze brug heeft ontworpen voltooid. Te Wormerveer woedde een geweldige brand in de fabrieken van de firma Crok en Laan, vermoedelijk door kortsluiting. De brandweer der Zaansche gemeenten, ook da drijvende „Jason" uit Amsterdam, tastte het vuur met alle macht aan, doch kon niet verhoeden, dat houderden guldens schade werd aange richt. 1 uizeaden personen wrren getuige van het fantastisch schouwspel. S c h ij n d o o d. Er heeft zich in Wassenaar een geval van schijndood voorgedaan. Een huisvader van Degen kinderen was Maandag 24 October over leden en in de loop der week gekist Alles was voor de begrafenis gereed, doch toen Vrijdagmiddag de familie bij een was voor de begrafenis, hoorde men in de voorkamer, waar de doodkist stond gestommel, en toen men de kist opende rees de man overeind, vragende wat er toch wel met hem gebeurd was. Ook vroeg hij iets te mogen gebruiken. Het geval bracht groote ontroering teweeg. De vrouw kreeg een bloedspu wiDg en twee familieleden vielen flauw. De vischkeurmeester van Culemborg heeft aldaar 32 kistjes zoo genaamde Harderwijkers in beslag ge nomen, welke daarna zijn afgekeurd, als zijnde ongeschikt voor de consumptie. Philips. Maandag 1.1. werd te Eindhoven door de Philips-onderneming op feestelijke wijze het feit herdacht, dat de 10,000e arbeider bij haar in dienst trad. Met haar zusterinstellingen telt deze wereldbekende onderneming thans 17,000 arbeiders. Binnenland. De begrooting van Tsjecbo-Slowakge sluit met een batig saldo van 26 millioen De financieele toestand is zeer goed. Portugeesche bedevaart gangers werden in Palest, op de straatweg naar Baalbeck door inboorlin gen overvallen en uitgeplunderd. 150 man Fiansche troepen zijn ter achtervolging der bandieten uitgezonden Inde loodmijnen van Balia in Turkije is brand uitgebroken, die 17 uren duurde en een schade van 500,000 pond veroorzaakte. Scheepsrampb ij Brazilië Het Italiaansche passagiersschip „Prin cipessa Mafalda" is bij de Braziliaansche kust met een drijvend wrak in botsing geweest, tengevolge waarvan het iD zeer korte tijd is gezonken. Aan boord bevonden zich 1208 personen waarvan er volgens de eerste berichten honderdtallen omgekomen zouden zyo. Later vernamen we, dat het aantal slacht offers vermoedelijk 298 bedraagt. Tal van schepen, waaronder het Neder landsche s.s Alhena, snelden ter hulp en namen honderden passagiers aan boord. Wonderlijk. ;Een knaap als wonderdokter is niet zoo abnormaal als het lijkt. Het geval doet zich bij de Inlanders wel eens voor, dat kleine kin deren begaafd schijnen met helderziend heid, en men hen raadpleegt, om allerlei ziekten te doen genezen. Het is thans reeds twee maanden, dat te Solo een vijfjarige jongen door vele menschen geraadpleegd wordt om vorschillende kwalen te verhelpen. Twintig man zijn verdronken van de bemanning van een schoener, die in een dichte mist aan de kust vau Massachusetts in botsing is gekomen met de Italiaansche paketboot President Wilson. Drie man zijn opgepikt. Radium. Minister-president Jas- par V3D België zal zich 16 November naar Rijsel begeven om er aan de uni versiteit een geschenk van 750 milligram radium te overhandigen. Wervelstorm. In de Braz. staat Matto Grosso heeft een wervel storm gewoed. Er zijn zoowat 20 dooden. Bobbed. Er zijn op het oogen blik 14 millioen gebobde hoofden in Amerika. Uit wraak. Te Saint-Denis was een kindje van zes maanden ODder on verklaarbare omstandigheden gestorven. Thans is een buurvrouw komen beken non, dat zij na een twist met de moeder om zich te wreken, het kind een stukje spons in de mond had gestopt. Zij is in hechtenis genomen. Triest. In de rue Saint Merri te Parijs zakte plotse ing een wandelaar in elkander, slachtoffer van eeu hart kramp. De dood trad onmiddellijk in. Later bleek de doode prins Wladimir Obolenski te zijn, oud-adjudant van de Tsaar. De priDS had een betrekking in de handel aangenomen. Uit alle deelen van Engeland komen berichten over de verwoestingen, die de storm heeft aangericht. Er zijn een en twintig doodelijke ongelukken bij gebeurd Vele ai doren hepen arm- en beenbreu ken op. Deadvocaat Mazewski gewezi juridisch adviseur van de staatslandbou bank te Warschau is aangehouden ond verdenking klanten van de b3nk ge te hebben afgeperst. Pierpont Morgan heeft de Duitsche hoofdstad een koffertje v oude, zeldzame en dus kostbare horlogi aangekocht van een verzamelaar. I New Torksche bankier heeft er 1,750,01 p.st. voor betaald. De politie in een aantal stede van Japan is vruchteloos aan het zoeke naar een communistisch propagandis die zijn instellingen per radio uitzena De man spreekt zuiver Japansch, mai zijn woorden wekken op tot commuDisn en hoogverraad. Hoeveel luisterviDke hij bereikt weet men niet, maar u verschillende plaatsen kwamen rapports binnen. In Letland is een groote spionnai organisatie ontdekt, die werkte voord Sowjet-regeering. 23 personen werde gearresteerd, voor het grootste deel gren wachters en spoorwegbeambten. Ruim 3000 studenteDva de Universiteit van Birmingham hebbe een „rag" in de stad gehouden ten bat van de plaatselijk© hospitalen. De gees drift was zoo enorm, dat het verkee meermalen stopgezet moest worden e: geen mensch ontkwam aan aanhoudin ten einde zijn penningske te offeren. Oi 7 uur 's avonds, toen de fakkeloptcch nog beginnen moest, had de collect echter al ruim 80.000 gulden opgebracht De politie te Melbourne heel een inval gedaan in een huis in de oo trek van Melbourne en daar tweeduizen valsche biljetten van een pond en di machinerie van de valsche muuters ii beslag genomen. Z ij n zoon. De rechtbank vat Greifswald heeft de slager Anklam, dif zjjn 20 jarige zoon had dooJgescbotei tot 3 jaar hechtenis veroordeeld. De zooi die werkzaam was bij de spaarbank dei stad, bad een bedrag van 1800 marl verduisterd en daarna zijn vader vei zocht hem te dooden. De vader bi schouwde het zijn plicht aan het ver laDgen van zijn zoon te voldoen. De beklaagde, die reeds 61 jaar oud is, wen tot de laagste straf veroordeeld, die de wet voor moord aangeeft. Grafschennis. Op een Joodse! kerkhof in een voorstad van Frankfort a. d. M. is een ergerlijke grafschennis gepleegd. Tal van steenen zijn omgegocii andere met haakkruisen beschilderd eo met hooDende opschriften beschreven. De politie heeft de daders weten op te sporen. Het zijn leerlingen van een burgerschool en een gymnasium, die a! hebben bekend de schuldigen te zijn. Zij beweren uit eigen beweging te hebban gehandeld, De strijd tegen de knoeie r ij e n. Tegen de nog steeds op groote schaal voorkomende verduisteringen en malversaties wordt thans door de Sow jet-justitie gestreng opgetreden. Te Wis dimir zijn dezer dagen -n chef van 'n staats boschbelrijf en een zijner ambtenaren, die een bedrag van ongeveer 1 millioen roenel hadden „verkwist" ter dood ver oordeeld. D o o d vo n n i s s e n. Het door het gerechtshof tegen de gebroeders Prowe en Korepakof uitgesproken doodvonnis wegeDS spionnage ten gunste van Enge land is voltrokken. Doodvonnis. Aan de Britsch- Indiër Nikasing, dia wegens moord op een handelaar in juweelen ter dood ver oordeeld was, en wiens verzoek om gratie werd afgewezen, is in de gevangenis te Glodok het vonnis voltrokken.^ Het filiaal van de „Navigazione Generale Italiana te R de Janeiro deelde Maandag Li. mede, dat volgens de laatste berichten 296 opvarenden van de „Princi- pessa Mafalda" nog vermist worden. Naar uit Oakland (Nieuw Zeeland) gemeld wordt, is het grillige eiland AI con in de groep der Tonga eilanden dat oniangs uit devolves was opgedoken, tengevolge van onderzeesche vuikanische actie nog steeds een voor- bee.d van hevige vulkanische werking. Vulkaankraters op het eiland stooten stoom-kolommen en lava uit. Opium. Aan boord van de GorjustaD, uit Honkong, reeder de beer H. N. A. Nemazee, is voor een waarde van 1 25,000 aan opium aangehaald. We schrijven reeds November en reeds wekte voor weinige dagen een geweldige storm her inneringen aan najaarsplagen als mist, kou, wind en .kille regen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. ontketende zich een hevige storm, welke evenwel te oordeelen naar de kracht waarmee hij rondspookte in onze omgeving weinig scha heeft aangericht. Evenwel hij heeft velen verontrust, toen hij met toomlooze vaart zich wierp op daken ramen die kraakten en piepten onderzijn druk. Ramen, onvoldoende gesloten, werden (openge rukt, ruiten aan scherven gedrukt, dakpannen van de daken gelicht, een enkele schutting is voor de winddruk gezwicht. Ook enkele palen waaraan radio-vrienden hun antenne heschen, moesten bezwijken, doch over het geheel was de schade, de kracht van de storm in aan merking genomen, niet groot. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. o— Wanneer we verder kijken, dan onze (Texel sche) neus lang is, blijkt dat men elders grooter scha van de storm heeft ondervonden. Zelfs het aantal ongevallen met doodelijke afloop was niet gering. Op de eerste pagina vindt u reeds eenige stormberichten uit eigen land. Gemakkelijk kan deze reeks met vele bijzonderheden worden aangevuld In de Boontjes bij Makkum raakte een klipper in nood. Met moeite werden de opva renden gered. Op het Noordzeekanaal is het tjalkschip „de Hoop" van schipper R. Kok gezonken, ter hoogte van de Ned. Dokmij. De bemanning redde het leven. Te IJmuiden dreef het uitgaande s.s. „Strabo" naar de kant tengevolge waarvan een der opvarenden, de Scheveninger Pronk, met een H. S. draad van de kanaalverlichting in aanraking kwam en ge dood werd. 0— In de haven van Hamburg is een groote graanelevator omvergewaaid en gezonken. De zware storm die over Engeland heeft gewoed, blijkt van zeer ernstige aard te zijn geweest. De wind had een gemiddelde snel heid van 60 mijl per uur; te Valentia in Ierland zelfs 78 mijl. Verscheidene schepen verkeerden in nood. Te Bradford woei een fabrieksschoorsteen om. De 200 arbeiders wisten te ontkomen. Dat de onge vallen niet alle even onschuldig waren, blijkt uit het bericht, volgens hetwelk 21 menschen werden gedood. Nog een grooter aantal werd gewond. Lancashire is het zwaarst geteisterd. Te Lan caster sloeg een vloedgolf over de oevers van de Lune en overstroomde een hospitaal. Drie patiënten verdronken, ondanks de moedige pogingen van het verplegend personeel, dat er nochtans in slaagde zestien patiënten te redden. Te Fleetwood, een visschershaven aan de kust van Lancashire, werden de waterwerken stuk geslagen. Het water liep in stroomen de straten in, waardoor verscheidene menschen in hun huizen opgesloten werden. Vier dooden zijn reeds gevonden. Te Blackpool stortten vier watertorens van 250 voet hoogte inhet rondom de electrische centrale gelegen terrein liep onder, en gedu rende eenige uren was de stad zonder electri sche stroom. Men gelooft dat er bij de drie scheepsrampen welke voor de westkust van Ierland hebben plaats gehad, veertig menschen zijn omgekomen In het centrum van Londen stortte een reus achtige hijschinstallatie in de voorbijgangers ontkwamen als door een wonder, doch 'n taxi, waarvan de chauffeur de vlucht nam, werd tot splinters verbrijzeld. Van vele schapen zijn noodseinen ontvangen. Het Zweedsche motor- visschersschip „Balder" is in de Noordzee met alle opvarenden vergaan. Verscheidene schepen werden op de kust geworpen. Reddingsbooten moesten gehoor' geven aan noodseinen van het Spaansche petro* leumschip „Argus". Het telefonisch verkeer tusschen Ierland en Engeland was zes uren gestoord alleen de lijnen tusschen Londen en Dublin bleven functioneeren. in de nacht van Zaterdag op Zondag te twee minuten voor half twee is aan de N.W. hemel een merkwaardig natuurverschijnsel waargeno men. Plotseling verscheen een helderwit licht, ver moedelijk gedurende slechts 1 a 2 seconden. Daarna trad weer de duisternis in, doch kort daarop verscheen een baan van groen-blauw licht welke zich naar de aarde uitstrekte, voort- schoot, schijnbaar rook achter zich latende, doch even plotseling verdween als ze versche nen was. Wie weet er meer van Door Tooneelvereeniging „Texel" alhier wordt Zondag 13 November opgevoerd „De Spaansche Vlieg", klucht in drie bedrijven van Frans Arnold en Ernst Back. De R.K. Tooneelvereeniging „I.L.B." opent Woensdag en Donderdag a.s. het seizoen met de opvoering van „De omgekeerde wereld of De noodlottige wondersteen", blijspel in vier bedrijven van Jook Steenhoff. De Nieuwe Motor- en Rijwielwet. Van politiewege verzoekt men ons er de aan dacht op te vestigen, dat de nieuwe Motor-en Rijwielwet van kracht werd op 1 Nov. 1.1., met uitzondering van hetgeen ten aanzien van rij bewijzen is bepaald. Hiervoor is een over gangstermijn van 8 maanden gesteld. o— Met betrekking tot het roode achterlicht of de roode reflector maken we belanghebbenden e.r. °.P attent, dat niet alleen motorrijtuigen en rijwielen daarmee moeten worden uitgerust, maar alle rij- en voertuigen, in de ruimste zin van het woord. Evenwel make moeder-de- vrouw zich over haar kinderwagen niet onge rust. Dit instrument gaat vrij uit. Eveneens behoeven (Jwie lacht daar?") kruiwagens en soortgelijke voertuigjes geen rood licht of een reflector te dragen. In December geeft de postadministratie jaar lijks weldadigheidspostzegels uit, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde worden ver kocht. De dit jaar te verwachten zegels zullen met die, welke in 1925 en 1926 werden uitgegeven, een serie vormen, vertoonende de wapens der Nederiandsche provinciën. Deze serie is hier mede voltooid, zoodat voor de in 1928 uit te geven zegels een nieuw motief moet worden gekozen. Overwogen wordt om het volgend jaar een aanvang te maken met een serie zegels, waarop de beeltenissen zijn geplaatst van Nederlanders die door hun ontdekkingen heil aan de mensch- heid hebben gebracht. Omtrent dc Nederlanders, die het eerst in aanmerking zouden komen om door het aan brengen van hun beeltenis op de weldadigheids- zegeis te worden gehuldigd, wordt het advies van de Kon. Akademie van Wetenschappen ingewonnen. Van half twaalf tot een uur in de nacht van Maandag op Dinsdag 1.1. is de stroomlevering door de T.E M. weer onderbroken. Zondagavond 1.1. was het licht eenige tijd zeer zwak, om daarop weer helder voort te branden. Als oorzaak van de storing deelt men ons mee, dat een luchtpomp niet behoorlijk function- neerde. Omdat herstelling slechts mogelijk is, wanneer de machine stilstaat, moest de stroomlevering eenige tijd worden gestaakt. o— Op het terrein der TE.M. zal een ontljzerings- installatie worden geplaatst, opdat het ketel water in ieder opzicht aan de elsch zal voldoen. Waar thans het semi-gemeentelijk electrici- teits bedrijf heel Texel van Noord tot Zuid van schitterend licht voorziet, aldus „het Volk", is alleen de haven met omgeving te Oudeschild nog in halve duisternis gehuld. Een oliepitje houdt er eenzaam de concur rentie vol. 't Is het licht des Rijks, dat hier zijn eigendom aldus bestraalt. Waarachtig I Er is nog symboliek, hier in Noord-Holland-Noord I Wie Zondag een poosje verwijlde aan het Kooger strand, zal daar schaaldieren in grooten getale hebben aangetroffen, voor de natuur- historlcus een buitenkansje, dat hij vermoede lijk aan de storm van Vrijdagnacht te danken heeft. Hier schelpen te vinden Is geen zeld zaamheid, maar veelal hebben derzelver be woners die huisjes sinds lang verlaten. Dit maal had de zee een groot aantal schaaldieren met huis incluis aan het strand gedeponeerd, z.g. Amerikaansche boormossels, mesheften, kokkels, etc., uitnemend studiemateriaal voor de liefhebber.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2