PÜROL Gemengd Nieuws ingezonden „Als de Winter komt" De „Wintervorst" heeft heel onver wachts Zaterdag zijn intrede gedaan en zwaait al een paar dagen met ouder- wetsche gestrengheid zijn scepter. Wij hebben een wintertje van je welste, vroeger dan we de laatste jaren gewoon zijn. De bootverbinding met de vaste wal lijdt ODder de gevolgen van aanhoudende oostenwind. Met de beste wil is de haven van Oudeschild bij eb niet te bereiken. Reeds Zaterdagmorgen viel één dienst uit, ook Zondag, Maandag en Dinsdag moest de vaart worden beperkt. B(j een waterstand van 1,10 M be neden A.P. kan de boot niet meer bin nenkomen. Een paar maal was de stand nu wel 1,60 A. P. Evenwel we mogen niet klagen. Zien we maar eens naar Ameland, dat meer dan zes dagen is geïsolee: d. Geen couranten, geen brieven, geen provisie. Ameland ligt moeder ziel alleen tusschen Noord- en Waddenzee en wacht met smart de dag van haar verlossing. Vooral daar het meerendeel der be woners nog geen wmterpiovisie heeft opgeslagen en gebrek aan diverse levens middelen met de dag nijpender wordt. Nabij de haven van Lemmer lie pen niet minder dan vijf schepen aan de grond door het lage water. In de nacht van Zaterdag op Zondag bereikte het de ongekend lage stand van 168 c.M. onder N. A. Peil. De Rijksveerboot van Oostmahorn op Schiermonnikoog had ook al pech. Ze liep op het Brakzand aan de grond, passagiers en poststukken konden slechts met moeite aan wal worden gebracht. In heel Friesland, het klassieke gewest dat door schaatstournooien van zich doet sprekeD, wanneer andere pro vinciën aan wintersport niet kunnen denken, ondervindt de scheepvaart groote stagnatie. Ook te land zijn velen van di9 vorst-misère de dupe. Waar ijzel met kwistige hand wordt rondgestrooid en vorst gevallen regen tot ijs verstarren doet, waar de straten en wegen met een ijslaagje worden overdekt, moet de voetganger alle voorzichtigheid betrach ten om iedere aanrakiog met de aard bodem, anders dan met z'n voetzolen, te vermijlen. Ziet ze loopen, schuifelend, voetje voor voetje, de schoenen niet zelden in sokken of kousen gehuld. Ge lukkig, dat de gemeente haar taak in dezen begrijpt eo rijkelijk zand strooit, waar loopen een levensgevaarlijk experi ment zou worden Mogen we lichtelijk overdrijven, ie toestaDd was op winderige hoeken uiterst hache'ijk voor wie daar passeeren moest. Dat blijkt ook uit de ongevallen, waarbij een paar dorpsge nooten betrokken zijn Üe heer R. Keijser Az. tuimelde omver met het gevolg dat hij ernstig letsel bekwam en opneming in bet ziekenhuis te Helder raadzaam werd geoordeeld, de heer Standaard, stoffeerder, kwam te vallen en liep een leelijk armblessuur op. We noemen slechts een paar gevallen. Het aantal ongelukken is legio Mogen wij de inwoners nog even her inneren aan de makkelijk te vervullen plicht zand, desnoods asch te strooion, op het straatje voor de woning. Daar, op stoepen en trottoirs, gebeuren de meeste ongevallen 1 Autobestuurders hebben het op de buitenwegen kwaad te verantwoor den. Zelfs volmaakte chauffeerkunste naars, menschen die met vlag er wimpel door hrt rij vaardigheidsexamen kwamen vermogen tegen deze wintersche plagen niets uit te richten. Remmen spelen geen rol meer, de wagens glijden weg werwaarts wind en helling het willen. Nabijde hoeve-Kooy aan Je Schilderweg moest een autobus uitwij ken voor spelende kinderen, van wie er een tegen de gronl rolde. De chaufLur zette de remmen met alle macht aan, wist een aanrijding te verhoeden (een dood9lijk ongeval was niet uitgesloten geweest) doch kon onmogelijk voorko men dat ie auto afgleed naar een greppel en eenige tijl buiten gebruik werd gesteld In den Burg w^rd de groentenwa gen van G. v. d. Vis gerameid door een auto, welke op de gladde straat geen stuur kon houden Do schade bleef tot eenige guldens beperkt. De passagiers, die Maandagavond per autobus omstreeks zes uur van hier naar de Cocksdorp vertrokken, kwamen eerst te tien uur in het hooge noorden aan. Met uiterste voorzichtigheid moest worden gereden, wilde men niet met Gesprongen Handen wagen en levende have, chauffeur Reu vers en de dames R. Bakker en G. Kalis, in ijzig slootwater verzeilen. Onder Oos terend werd de strijd de man achter het stuu- te bar. Onweerstaanbaar lokten schijnbaar de slooten aan. Een bad scheen onvermijdelijk. Toen de auto weer op enkele decimeters van de sloot ver wij lerd was en ieder cogenbiik kon om kantelen, gaf Reuvers vol gas, met het gevolg, dat de wagen over de weg schoot en in een greppel belandde. De autotocht moest worden beëindigd De telefonische verbinding met de Cocks dorp was geheel verbroken, zoodat van deze vertraging geen bericht kon worden gedaan. Met succes werd omgezien naar een platte wagen, waarop de kordate passagiers in dtkens gehuld haar reis hebben voortgezet. Met vaste hand hield de chauffeur koetsier de teugels en tegeo tien uut werd het dorp bereikt, evenwel niet zonder oponthoud, daar herhaaldelijk afgebroken telefoonnraden de weg ver sperden, üe auto werd de volgende dag opgehaald. Een tochtje, dat het trio heugen zal I Nog bereiken ons berichten van auto ongevallen elders op Texel. Ook de melk auto's van Kikkert en van Lente en de vrachtauto van N.V. Graan maalderij „de Hoop* zouden door de gladheid van het goede pad afgedwaald en in sloot of greppel gegleden zjjn. De hevige wind, waarvan de „blijde incomste" van koning „winter" vergezeld ging, is debet aan de duisternis waarin een dezer avonden een deel van deD Burg werd gehuld, met het gevolg, dat de kans met gebroken lichaamsdeelen van de straat te worden opgenomen, aanmerkelijk steeg. Bij informatie bleek dat een paar zekeringen vernield waren met bovengemeld gevolg. Het telefoonverkeer op Texel, en op vele plaatsen elders in ons land is geheel ontredderd. Gistermiddag heb ben we tevergeefsch getracht met de buitendorpen telefonische verbinding te verkrijgen met uitzondering van de Waal De verklaring ligt in het feit, dat de telefoondraden geheel met ijzel waren omzet, zwaar neerhingen, tenslotte aan die vracht geen weerstand koDden bie den en braken, tot genoegen (I) van weg gebruikers en telefoonklanten. Met de vaste wal bleef langs één lijntje de verbinding intact. Ook de telefonische verbinding met Engeland laat te wenschen over, Ge sprekken kunnen slechts via België wor den gevoerd. Met alle macht wordt aan de herstel liog gewerkt. Binnen enkele dagen is de dienst weer normaal. De vogels hebben een harde dobber Zij hebben groote moeite aan de kost te komen eo doen een dringend beroep op uw broodtrommel Vergeet die ge vaderde schepsels eens niet, gij Texelaars, die aan de vogels zoo veel te danken hebt. Het trein- en tramverkeer ondervindt aan de vaste wal veel vertraging. De electrische dienst den Haag—Rotterdam, Den Haag—Scheveningen, Voorburg- Leiden, da trams in O Drente en Z. O. Groningen, overal bracht de vorst stagnatie. Hoe lang zal die pret nog duren Examen Candidaat-Notarls. De heer A. L. Bakker Klzn, (Her- mansboeve) slaagde Zaterdag 19 dezer te 's Gravenhage voor het derde ge deelte Notaris Staatsexamen en daarmee voor candidaat notaris. Van de op 14 dezer door de O e r- tig Polders gehouden stemming ter voorziening in de vacatures Bruin en Bakker, hoofdingelanden, was de uit slag als volgt D. B uin Hz. 129 stemmeu, Jac. Jac. Bakker 121, Jac, Kikkert Nz. 10. Jac Roeper Kz. 6 en J. C. Hin 1. In het Noorden ligt nog plm. 400 ton suikerbieten op verscheping te wachten, zoo schrijft men ons, deels voor Franeker, deels voor Halfweg be stemd. Door de ongunstige wind kunnen de schippers niet vertrekken. Vrijdagavond a. s. spreekt Ds R a a b e in Eben Haëzer over Tann- haüser en de sage, welke aan diens veelbewogen leven verbonden is Ter illustratie worden fragmenten uit Wag- net's opera ten gehoore gsbracht. Ton einde uit te maken of de Waltman-Sirks-kijker, waarmee te 3nelle rijders zouden kunnen worden bekeurd, wettig bewijsmateriaal oplevert, zal op verzoek door professoren K e e s o m en de Haas naar de betrouwbaarheid daar van een onderzoek worden ingesteld. DE COCKSDORP Van het zeemonster dat een deugling was. De door Bakker eo v. d. Kooy ge vangen visch, die een zg. deugling bleek is vet kocht aan het Nat. Historisch Museum te Leiden en gisteren daarheeü vervoerd. DEN HOORN Ned. Herv. Gemeente. Met hot oog op de a. s. vacature is toezegging van beroep gegeven aan de Eerw. Heer A. Oskamp, cand. tot de H. D. te Rotterdam. Buitenland. Onverwacht schot. In het artilleriepark aan da oostkant van Sofia was een stuk zwaar geschut, dat bij veldoefeningen was gebruikt, toevallig nog geladen, toen de kanonniers het naar het park terugbrachten. Een schot ging bij ongeluk af en de granaat sloeg tegen de centrale gevan genis, die zich in het tegenovergestelde gedeelte van Sofia bevindt. Een soldaat werd zwaar, een andere licht gewond. De schade aan de gevangenis aangericht is onbeduidend. In het gebouw werd niemand gekwetst. Onder de gevangenen en het gevangenispersoneel ontstond een paniek, Oor1ogsbegroot in g van België. De gewone uitgaven van België voor 1928 worden op ruim 697 millioen en de buitengewone op 17 mil lioen geschat. Bijna alle posten zijn hooger dan het vorige jaar, allen te zamen 48,795,000 frs. In het hoofdstuk vlieg wezen zijn twin tig millioen uitgetrokken voor nieu.we machines, twaalf millioen voor onderhoud van bestaande machines en tien millioen voor kosten benzine- en olie verbruik Voor onderhoud en herstel van militaire gebouwen is een bedrag van 5.950000. Wonderdokter. Te Hamburg is een eigenaardig proces begonnen dat algemeene belangstelling wekt. Lange jaren praktizeerde te Moorburg bij Ham burg een wonderdokter, een scnaapher der, genaamd Ast, die een zoo gioote toeloop van patiënten hal, dat in het kleine dorpje een aantal groote hotels verrezen. Deze „Schater Ast" zooals hij wijd en zijd in Duitscbland bekend was, is gestorven, en zijn schoonzoon Bucbho'z heeft het lucratieve zaakje op dezelfde voet voortgezet Wegens een aantal verkeerde diagnoses heeft men deze wonderdokter thans een proces aaoge daaD, dat in volle gang is. Op dezelfde wijze als zijn schoonvader stelde hij de diagnose na onderzoek van de haren van de patiënt. In de gerechtszitting heeft Buchholz zich bereid verklaard iu een van de Hamburgscbe ziekenhuizen te bewijzen, dat zijn kunst geen bedrog is. Twee doctoren uit Berlijn zullen hem 100 patiënten laten onderzoeken. Met groote belangstelling worden deze proef nemingen tegemoet gezien. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor het volgende. Uw courant van Zaterdag bevat een iiieuwsberichtje over de bemaling van Waalenburg, dat dit bestuur besloten heeft ter bemaling van genoemde polder, twee Bronsmotoren en Stork's pompen aan te schaffen, voor de prijs van f 27750.—met de vermelding er bij om de Hollandsche Industrie te bevorderen.* Wel, mijnheer de Redacteur, wat bestaat genoemd bestuur uit echte Hollandsche joDgens (om te' watertanden.) Als dat bestuur zoo royaal Hollandsch gezind is om zoo'n installatie te koopen, dan had ik willen zien, dat zij een Hol landsche Electromotor en pomp zouden hebben gekocht, en onze Texelsche stroom die veel goedkooper is en waarmede boven dien onze Texelsche gemeenschap wordt gesteund. Wat kunnen toch de motieven hiertoe zijn? Ik stel mij toch voor, dat genoemd be stuur, dat zich zoo echt Hollaodsch ge voelt, zich in de allereerste plaats ook echt Texelsch moet gevoelen. U M. de R. beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. EEN VOLBLOED TEXELAAR. Oudeschild, Texel, 22 Nov. 1927. *W(j maken er onze schrijver op attent dat wij in genoemd bericht met geen enkel woord van bevordering der Hol landsche industrie hebbeD gerept. Naar we van een der bestuursleden van Waalen burg evenwel vernemen, zou men hiermee bij de keuze van een oliemotor wel reke ning hebben gehouden. Red. Geachte Redacteur. In uw blad van Woensdag 16 November plaatste u een uitvoerig verslag omtrent Bemaling Waalenburg hetwelk een over zicht gaf van 't geheele verloop tot die datum toe. Daar u gevraagd werd, wie u dat ver slag gaf, meen ik, dat 't nuttig is even mede te deelen, dat dit door mij is verstrekt en meen er aan toe te voegen, dat ik voor de juistheid daarvan volkomen insta. Ik had u trouwens vooruit al gezegd dat u kon mededeelen wie u 't verslag leverde* 't Is Diet de gewoonte om uit polder- vergaderingen veel mee te deelen aan de pers, doch aangezien 't nieuwe reglement voor alle waterschappen in Noord-Holland op openbaarheid van de vergadering aan stuurt, loopen we daar maar even op voor uit. 't Is naar mijn meening voor de belanghebbenden zeer nuttig om precies te weten hoe de zaken staan. 22 Nov. 1927. Hoogachtend SIJ3R. C. EELMAN. Hetgeen ook is geschied. Red. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 26 November 1927, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 22 November 1927. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming regent Algemeen Weeshuis 2. Goedkeuring begrooting en subsidie- uerleening Algemeen Armbestuur uoor 3. Aangaan geldleeningen. 4. Bijdrage uoor een nieuw hauenhoofd. 5. VaststeLling gemeentebegrooting uoor 1928. PREDIKBEURTEN Zondag 27 November. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur Briimmer. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Maandcollecte. gereforme erde kerk. Oosterend vm. 10 urn' ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE (JEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds.. Vis Burg 'sav. 7 uur ds Vis KARKTBERIC HTEN Alkmaar, 18 Nov. Op de heden gehouden graa nmarkt waren aangevoerd 2163 H.L. De prffaen waren per 100 K.G. Tarwe 12,_ a 14,- R°gge 12,81 a "aver 11.50 a 13.2o Gerst chevalier 11,81 a 13,25 Groene erwten groote 34,— a 40 Grauwe erwten 4^—3 56, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 19 Nov. Kipeieren. Aanvoer 25.000. 56/58 K.G. ,0 a f 0J_ inn 58/60 K.G. k S de 100 stuks 60/62 12,50 a 12,90 62/64 13,— a 13,10 Emm 0, a 0 Kleineeieren f 9.10 a f 11, Eendeieren. Aanvoer 3000. 'f a 0,— Eierveiling Texel, 21 Nov. Aangevoerd werden 126 partijer 1, 5276 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 12,- a f 13,20 p. 100 stuks f 11,40 af 12,60 - pulleneieren f 9,50 a 11,70 n er 100. Middelprijs bruin f li/g o wit 123 4 EendeierenAanvoer stuks 0 partijen Prijs f6,70 a f7,60 Eierveilir.g C. Rentenar.ro 21 N\ w. Bruine f 11,50af 12,50. Wit f 11 af 12,— Kleine f 0,— a f 9,80'

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2