No 4179 Woensdag 30 November 1927 41ste Jaargang TWEEDE BLAD Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERT EN TIÉN: TEXELSCHE COURANT OEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dezelfde advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zitting van Zaterdag 26 Nov 1927, aanvan gende te ruim 3.15 uur namiddags. Voorzittende heer W. B.Oort, burgemeester Secretarisde heer C. Jonker, gemeente secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Te ruim kwart over drie opent de voorzitter de vergadering, de notulen worden gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. Ia. Ingekomen stukken. a. van dhr Jac. van Heerwaarden, die meedeelt zijn benoeming tot leeraarZ.V.S. te aanvaarden b. van dhr G. D. Kikkert, die wegens ver trek naar Ede ontslag neemt als regent Alg. Weeshuis. De voorz. brengt hem dank voor de diensten het Alg. Weeshuis bewezen. Vele jaren was hij regent, later voorzitter van het bestuur dier instelling. c. van de „Bond tegen Schending door vloe ken van Gods Heiligen naam", onderteekend door de heeren H. Janssen en J. Baas Rz. De bond is van meening, dat de overheid het vloe ken dient te bestrijden en verzoekt haar een verbod te willen uitvaardigen tegen het vloeken op al die terreinen, waar zij haar wettig gezag kan doen gelden. Plm 140 gemeenten hebben reeds een vloekverbod uitgevaardigd. In handen van B eji W gesteld om prae- advies. 1g. Vaststelliny uetgehalte. Omdat geen advies van de gezondheidscom missie is ingewonnen maken Ged. St. bezwaar tegen vaststelling van 't vetgehalte op mini maal 2,75 pet. Dit advies is thans ontvangen Opnieuw wordt nu het desbetreffend besluit genomen z h.s. 1c. Benoeming regent Algemeen Weeshuis Voorgedragen worden door 't Alg. Weeshuis de heeren C. Jonker en R. Kikkert van wie eerstgenoemde met algemeene stemmen wordt benoemd. De heer C. Jonker (gem. secr.) dankt voor 't in hem gestelde vertrouwen en neemt deze benoeming aan. 2. Goedkeuring begrooting en subsidie- uerleening Algemeen Armbestuur uoor 1928. Op advies van de Commissie van Onderzoek bestaande uit de heeren Boon, S. Keijzer en Dros, wordt zij onveranderd goedgekeurd en wordi f6000 gem. subs, verleend. 3. Aangaan geldleeningen. Bij besluit van Oct '26 en Juni '27 werden B en W gemachtigd f 22000 te leenen. a'l ssing uiterlijk 31 Dec. '27 uit opbrengt leening op lange termijn. (Bijz. school Oosterend, Nieuwe weg—Oudeschtld en gem. pakhuis.) De weg- aanlegkosten over 1926 bedroegen rond f 18000, in 1927 f 2400. Het pakhuis eischte f7300, zoo dat f 27700 noodig is. 't Aangaan eener leening met aflossing In 22 jaar achten B en W alles zins gemotiveerd. Zij hebben reeds toezegging van f 22000 5 pari, tegen 4'/> pet. Dhr Lap zegt, dat het hen spijt, dat deze be dragen niet uit de gewone inkomsten gevonden kunnen woruen en dat het niet aangaat kosten van wegenverbetering te schuiven, op het nage slacht van wie we alle (gebouwen b.v. toch onbelast erfden. Ik betaal graag wat ik koop. Al acht ik de mogelijkhetd daarvan met het oog op de begrooting thans uitgesloten, ik stel er prijs op, besluit hij, te verklaren welke in het vervolg mijn gedragslijn zal zijn. De voorzitter wijst hem op de genoegens welke latere geslachten van bedoelde wegen- verbetering zullen beleven, maar dhr L blijlt bij zijn stuk. Weth. Keijser merkt hem op, dat te Oudeschild van een nieuwe weg sprake is, het geen dhr L. bestrijdt. Weth. Keijser zegt het billijk te achten, wan neer het nageslacht tot een fatsoenlijk percen tage bijdraagt in de kosten van werken, ook te hunnen behoeve tot star.d gebracht. Anders immers öf hooger belasting of het werk laten liggen. Dhr de Graaf zegt heteenigszins mei dhr Lap eens te zijn, wat betreft de wegen, die ieder jasr meerkosten. Een flinke aflossing is noodig. Na eenige discussie wordt het voorstel van B en W z.h.s. goedgekeurd. 4. Bijdrage uoor een nieuiu hauenhoofd. B en W schreven aan de Ing. van de Rijks waterstaat, dat de raad in een nieuw noor- de ijk havenhoofd te Oudeschild met het oog op een zeer gewenschte verruiming van de haveningang een belangrijke verbetering ziet, maar geen zesde deel in de kosten wil bijdragen. Thans immers is de haven in onderhoud en beheer bij het Rijk en derft Texel de tolgelden.Verwachtwordt.dat 't Rijk jaarlijks f 6000 voor onderhoud zal uittrekken. Texel draagt thans een vierde bij in de kosten van onderhoud, in die van buitengewone wer ken een nader overeen te komen gedeelte. Toen er een gemeente-haven was betaalde Texel twee vijfden van de gewone kosten en een zesde van de buitengewone. Dus zou thans het nader te bepalen gedeelte een tiende kun nen zijn. Evenwel wordt ook dit te groot ge- achf. Gelet op: ,'geringer onderhoudskosten voor het Rijk na vernieuwing, geïsoleerde lig ging, slechte resultaten veebedrijf in 1925, verhooging d1. ink bel. met 25 pet. (ook voor 1928), verhouding tusschen ander wadden- en Zuiderzee-eilanden en havens aldaar, moet het gedeelte een twaalfde zijn. Ook het weghou den van zeegras uit de haven zal 't Rijk min der kosten. De Provincie wil haar aandeel niet van 5 op 6 twaalfden brengen, 't Rijk blijft er bij het werk uit te voeren als Texel een zesde van f 100,000 bijdraagt. Heeft de gunstige beslissing van de raad de Rijkswaterstaat niet vóór 10 Dec. a.s. bereikt, dan komt er in 1928 en misschien ook in 1929 van vernieuwing niets terecht. Volgens de lng. v. d. R.W.S. zou bij het uitblijven van storm het havenhoofd het nog wel een jaar uithouden, doch hij wenschte niet tot een jaar uitstel te adviseeren. Evenmin kon hij de zekerheid geven, dat na |eenige her stelling de uitvoering van het nieuwe werk tot 1929 kan worden uitgesteld. B en W meenen daarom de raad te moeten voorstellen het gevorderde zesde deel be schikbaar te stellen, te meer waar een onder zoek in loco de noodzakelijkheid daarvan duidelijk aan 't licht bracht. Over het 4-jarig tijdvak !925-'28 droegen het Rijk in de gewone kosten per jaar f 3900, bij de Prov. per jaarf 6000 enTexel f4000 bij. Ook hierom achten B en W het niet billijk een zesde te moeten bijdragen: Om geen precedent te scheppen oordeelen zij het dan ook raadzaam de bijdrage van een zesde deel als een noodgedwongen besluit te doen be schouwen. Een middel, om de last welke hier op de Texelsche bevolking wordt gelegd te verlich ten, zien B en W in een door T.E.S.O. te ver strekken subsidie. T.E S.O. profiteert toch wel in bijzondere mate van een geheel tolvrije haven en van eventueele verwijding van de havenmond. Ook werd dit jaar volgens de R.W.Staat, door het Rijk f 1500 betaald voor een zinkstuk ten behoeve van TESO ter be scherming van de nieuwe havenbeschoeiïng. Wanneer TESO tegenwerpt, dat door subsidi- eering slechts zij, die van haar diensten ge bruik maken, de gemeente steunen, meenen B en W daartegen in te mogen brengen, dat die subsidie ook maar een deel uitmaakt van de voor Texel's rekening komende kosten, Bezwaren tegen deze subsidie, omdat TESO toch inzonderheid Texel's belang wil dienen, zijn te ondervangen door invoering van een- daagsche retourbiljetten voor een prijs, iets beneden het dubbeie bedrag van twee enkele reisbiljetten of van abonnementsboekjes. In de enkele centen, die zoo van nlet-Texelaars geheven zouden worden, kan niemand h i. een onbillijkheid zien, terwijl niet is aan te nemen, dat zij op andere wijze op Texel's bevolking zu'len worden verhaald. De Ing. v.d. R.W.S. deelde nog mee, dat bij subiidieering door TESO het rijk vijf twaalfden blijft bijdragen en verwacht mag worden, dat ook de Provincie zoo handelen zal. B en W stellen de raad voor een zesde bij te passen en hun op te dragen de voor rekening der gemeente komende kosten verminderd te krij en. Dhr de Graaf stelt de vraag, wie verant woordelijk is voor hetgeen tengevolge van die ondeugdelijke havendam kan gebeuren en stelt op de voorgrond, dat bij TESO eerst om sub sidie dient te worden aangeklopt. [Wegens zeer wijdloopige discussies zullen we ons ditmaal zeer moeten beperken. Red De voorz. antwoordt, dat onderhoud en be heer bij 't Rijk berusten en onderhandeling met TESO door tijdsgebrek nog achterwege bleef. Dhr de Graaf zegt in de nieuw ontworpen haven, in welk plan het nieuwe havenhoofd passen zou, geen voordeel te zien ïn verwondert er zich over, dat Texel een zesde deel in de geraamde kosten zou moeten bijdragen. Dhr Vonk acht het gewenscht spoedig te onderhandelen met TESO, welke onderneming bij de vernieuwing van het hoofd groot belang heeft. Ik breng de heeren de Graaf en Vonk dank zegt dhr Boon, en breng in herinnering, hoe ik hier strijd voerde om TESO aan de gemeer- schao te brengen. Dan hadden we voor boven gemeld doel een potje kunnen maken De mond is niet in orde, vandaag is de boot daardoor op een der hoofden gevaren, TESO kan voor extra kosten, aan de haveningang te besteden, verantwoordelijk worden gesteld. Ook dhr Zeijlemaker acht een subsldieerlng vanwege TESO billijk. Anders maar wachten De dijken worden in verband met de Zuiderzee werken toch wel door het Rijk verhoogd, ook het hoofd krijgt dan wel een goede beurt. Dit laatste wordt bestreden. Dhr Lap wijst op het contract, waarbij de haven In onderhoud en beheer aan het Rijk werd overgedragen en waarvan hij meent, dat de gemeente thans de treurige gevolgen ondervindt. Immers, zegt hij, het percentage, dat wij inde bijzondere kosten moeten bijdragen, werd niet vastgesteld. Hebben wij, gaat hij verder, ver klaard met de plannen van de RWS accoord te kunnen gaan Op welke grond elscht het Rijk een zesde deel van ons Weth. Keijser komt op tegen 's heeren Laps bewering, dat het contract niet deugt. Wij meenden, besluit hij, er goed aan te doen ons aandeel later te bepalen. Als de Ingenieur de toestand 's winters ge vaarlijk acht herneemt dhr Lap moet het Rijk het hoofd afdoend repareeren. Hiermee zou wel 30 5 35 duizend gld gemoeid kunnen zijn. Zou dit bedrag (onderhoudskosten) niet In mindering kunnen gebracht van or.s zesde deel Weth. Keijser is van oordeel, dat die werken niet tot het gewone onderhoud kunnen worden gerekend. De voorz. licht nog toe, dat het Rijk jaarlijks hoogstens f 6.00 voor onderhoud be steedt. Nog bestrijdt dhr Lap de meening, dat het zinkstuk voor de aanlegplaats door TESO noodzakelijk is geworden. Veeleer schrijft hij dit toe aan de nieuwe beschoeiing, welker palen onvoldoende lengte hebben Dhr Boon is dit niet met hem eens, even min als weth. Keijser, die opmerkt dat de bouw van de schoeiïng gebaseerd is op de ervaring, in vroeger jaren opgedaan, waarop dhr Lap ten slotte toestemt, dat TESO niet geheel en al vrij uit gaan In dezen, De voorz. stelt na eenige discussie voor tot stemming over het voorstel van B en W over te gaan Voor het geval dit voorstel verworpen mocht worden vraagt dhr ae Giaaf een voorstel van hèm in stemming te willen brengen. Hy zou n.l. gaarne zien dat men vóór alles by TESO aanklopte. Deze vraag wordt door de voorz. beves tigend beantwoord. Dhr Lap vraagt of het gewenscht is by TESO aan te kloppen om een hydrage, tot het verstrekken waarvan zij niet verplicht is. De haven moet in .'goede staat ver- keeren, Texel heeft daarbij belang, ook om de vrachtmarkt, waarop de toestand der haven van invloed is. En hebben de Texelaars niet gaarne goede booten in de vaart. Als raadslid zou ik mijn hooge standpunt niet willen verlaten om bij TESO aan te kloppen om een fooi. Geeft TESO aan ons, roept dhr Boon. Was TESO een gemeentebedryf, zij zou een zegen voor Texel zyn. Dan hadden we hier zeker een waterleiding gehad Teen bovengemeld prae-advies werd op gemaakt, was de heer Vlaming daarbij niet aanwezig. Hy zegt, er zich niet mee te kunnen vereenigen. In stemming ge bracht, stemt alleen weth. Keyser vóór. Daarna wordt gestemd over dit voorstel: de gemeente betaalt een twaalfde deel en tracht, wat zij meer moet bijdragen van TESO (of op ten andere wijze) te beko men. Wordt met TESO geen overeen stemming bereikt, dan bepaalt het werk zich eenvoudig tot herstelling en zal in 1928 geen nieuw hoofd worden aangelegd. De raad legt er zich bij neer. o Als afgevaardigde namens de gemeente ter bestuursvergadering van de TEM. wordt dhr Vlaming een mandaat verstrekt met betrekking tot de te volgen gedrags- iyn bij het aftreden van leden in het T.E.M.-be3tuur. 5. Vaststelling gemeentebegrooting uoor 1928. Alvorens het rapport van de C. v. Onder zoek te behandelen stelt de voorz de leden in de gelegenheid een algemeene beschou wing te houden. Dhr Zeylemaker noemt de begrooting sober en schrijft dit toe aan het groote electr. bedrijf. B en W willen de kat im mers nu eens uit de boom kijken. Hij hoopt evenwel, dat de TEM een n:et al te groote schaduw zal werpen op de demo cratische maatregelen. Hij vraagt verder meer geld voor onze badplaats te willen uittrekken, vestigt de aandacht op de slechte toestand waarin de o.l. school te den Burg verkeert en verklaait zich voor een autobusdienst over heel Texel voor leerlingen die Ulo of ZVS willen bezoeken. Ook verklaart hy zich een voorstander van het tonnenstelsel. De voorz. antwoordt, dat kosten van schoolverbouwing by suppl. begrootiDg worden behandeld. De Koog moet het troetelkind der gemeente worden. Vóór alles zal dan ook samenwerking noodig zyn. Reclame sluit zich hierby aan, maar eerst moet in de Koog nog V6el gedaan worden. De gelegenheid tot logies is er nog te beperkt. Wat de autodisnat betreft: B en W hopen die te bereiken. Geld en andere hulp zal echter niet te ontberen z[jn. Dhr de Graaf bepleit do kinderaftrek voor alle kinderen en meent dat een voorstel in deze richting de raad in z[)n huidige samenstelling welkom moet zyn. Ter voorziening in de werkloosheid stelt hy voor arbeiders te plautsen in partic. boerenbedrijven en eventueel een toeslag op het loon te verstrekken. Hy zeide gaarne te zullen zien, dat de horziening der politieverordening nu eens gereed was en bracht, sprekende over de brandweer, in herinnering- dat te Friezen veen 2 brandspuiten met 50 pet part. kapi- tral werden aangekocht; hy sprak van in dividueele bevoorrechting door B en W, die verzuimden een openbare aanbesteding te houden. Ton slotte uitte hy de wonsch, dat de schoolartsen voortaan steeds rechtstreeks zouden optreden en een bemiddeling van 't Armbestuur nimmer noodig zou zijn. Daarvoor zou een som op de begrooting moeten komen. De voorz. antwoordt, dat laatstgenoemde moeiiykhedeu niet groot zul'en biyken te zyn, warneer hy de Instructie gelezen heeft. De kinderaftrek zal door B en W onder het oog worden gezien. De Politiever ordening is spoedig gereed. Wat de aan bestedingen betreft, deelt de voorz. mee, dat eeriykheid dient betracht, zoolang an lere belangen daarmee niet in stryd zyn. In verband met dit laatste wyst dhr dr Graaf op de eiectr. aanleg in 't raadhuis welke zoo maar is gegund. Voor de na praat, besluit hij, zou ik niet van de ge woonte afwykeu. Weth. KeyserWe doen ons best. Dhr Boon brengt namens de bewoners van Oudeschild dank voor de daar ver richte werkzaamheden en hoopt, dat B en W de kracht en de liefde mogen bezitten op de ingeslagen weg voort te gaan. De voorz. zegt hem dank. In de C. v. Onderzoek was de wensche- lykheid geuit in 1928 meer geld af te los sen op het door gemeente en TEM ge leend kap'taal, daar het geraamd aantal aansluitingen nagenoeg is bereikt. B en W verklaren zich hiertegen, omdat het bedryf nog niet normaal loopt en geen regelmatige exploitatie rekening kan aan bieden. De brandweer zal worden gereorgani seerd. Blijkens deComm v, d motorspuit zou de regeling veel te wenschen overlaten. Dhr Lap stelt voor zich de organisatie van het reddingswezen ten voorbeeld te stellen. Bij de spuit zou een aantal vaste mannen met een vast jaargeld moeten behooren By bijzondere prestaties zou een extra belooning kunnen volgen. Als de kosten een bezwaar vormen, wende men zich tot assurantiemaatsch., die dhr Lap tot een bijdrage bereid acht. De hoogere kosten der straatverlichting behoeven geen verwondering te baren. Zy vloeien voort uit een overeenkomst krach tens raadsbesluit met de TEM. Aan de schoolartsen; zal binnenkort een rapport worden gevraagd. Dhr Boon vraagt te Oudeschild te willen ondervanger de enorm hooge dokterskosten by geboorten, vr rgpr, toen er een vroed vrouw was f 10, thans zyn er gevallen van f 25. B enW zeggen, dat door hen geen klach- ton zijn vernomen. De Molenstraat, welke reden tot klagen geeft, zal deels met

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1