41sle Jaargang No 4180 Zaterdag 3 December 1927 EERSTE BLAD, Voor de Zondag. verzacht en geneest Voor hoofd en hart ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 De Buiten-Wereld winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid Gemeenteraad van Texel TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bil abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De sfeer, waarin een kind ademt en opgroeit, is van ontzettend groot gewicht voor de vor ming van zijn geheele wezen, meer dan al wat men in lessen en vermaningen aan hem ten koste legt, ja voorloopig zelfs meer dan het goede voorbeeld. Maar zij is niet alleen van gewicht voor het kind, ook de mensch lijdt er onder, wanneer hij zich in de sfeer, waarin hij zich bevindt, niet tehuis, niet behaaglijk voelt. Een uitzondering hierop maken natuurlijk zij, die reeds hun eigen centrum hebben ge vonden en in staat zijn zich van daaruit een eigen sfeer te scheppen. We bepalen ons bij de gewone mensch, de mensch in doorsnee. Voor hem kan het ongetwijfeld zijn nut hebben om nu en dan eens tijdelijk met een andere sfeer kennis te maken maar zoodra het een blijvende overplaatsing geldt in een omgeving die te veel van de oude verschilt, kan er een gaping ontstaandie, of men er zich van bewust is of niet, voor lange tijd de vooruitgang stop schijnt te zetten. Wat toch is de voornaamste voorwaarde, waaronder'n ontwikkeling geleidelijk kan plaats grijpen Dezedat men erkent dat, even als de plant haar deel vraagt van zonneschijn en regen, de menschelijke natuur om zich te kunnen ontplooien behoefte heeft aan aanmoedigingen waardeering, zij het dan ook dat ze stormen en moeilijkheden heeft te trotseeren, die haar niet bespaard kunnen blijven. Het is een factor, waarmee lang niet genoeg rekening gehouden wordt in het leven, of de mensch in het stadium waarin zijn ontwikkeling zich bevindt, in zijn omgeving kan tieren en voorwaarts komen. Er zijn werkelijk vele van die weinig voldoening schenkende levens die, ondanks alwathunaan uiterlijke genietingen schijnt toe te vloeien, gebrek lijden aan dat èénedat er geen vraag is in hun omgeving naar datgene, wat zij heb ben aan te bieden en dat zij de gelegenheid en ook de kracht missen om de gaping te overbruggen, welker bestaan hun telkens wordt herinnerd. Al naar gelang aanleg en karakter zal de uit werking verschillend zijn. Iemand, die hoog moedig is aangelegd, zal moeilijk zijn heime lijke ergernis kunnen verkroppen hij zal zich verongelijkt gevoelen en zijn gemoed zal steeds in opstand zijn. Bij een ander, die zich van het proces geen rekenschap geeft, zullen de gaven, die hij bezit, eenvoudig blijven sluimeren. Een derde zal zich geheel in zichzelf terug trekken, er meestal het zwijgen toe doen en slechts nu en dan door een schampere opmer king blijk geven van wat daarbinnen aan haat en bitterheid aanwezig is. Wanneer men eenmaal op die dingen let is het werkelijk een bedroevend verschijnsel, te meer omdat er in de grond zoo weinig aan te doen is. Wij kunnen niet een mensch wille keurig uit de bodem losrukken zooals we dat een plant kunnen doen. En toch, meenen we dat er met een juist begrip van de toestanden met een belangstelling die zich zooveel mogelijk in waardeering tracht te uiten, in vele gevallen wel iets te bereiken zou zijn. MAANDAG 5 DECEMBER Wie troost brengt in der armen kluis, Draagt vreugde en zegen mee naar huis DINSDAG 6 DECEMBER Verstandig zwijgen is vaak nog moeilijker dan verstandig spreken. WOENSDAG 7 DECEMBER Wees, die ge schijnt; maar schijn vooral niet wat ge zijt. DONDERDAG 8 DECEMBER Schrijf uw weldaden in zand; grif die, welke anderen u bewijzen, in marmer. VRIJDAG 9 DECEMBER Waar wilskracht is, daar is leven. ZATERDAG 10 DECEMBER Vleierij is als een sprookje. Men hoort het graag, al gelooft men het niet. i immuun—wIn IIIBII GEDOOD 1 Zaterdagavond j! is liet echtpaar Pisuisse op het Rembrandsplein te Amsterdam met revolver schoten gedood door Tjakko Kui per, vioegeraan Pisuisse's ge zelschap verbon den, doch de laatste tijd om persoonlijke en zakelijke rede nen hevig op P. en zijn echtge- noote verbeten. Van links naar rechts Kuiper, mevr. en de heer Pisuisse. (Slot.) Voortgezet worden de besprekingen naar aanleiding van de aangeboden Gemeentebe- grooting voor 1228. Wegenonderhoud. De Commissie van Onderzoek stelde BenW de vraag, wat naar hun oordeel de beste ma nier is om de wegen te onderhouden en was benieuwd te weten, of weer tot teren van alle gemeentewegen zal worden overgegaan. Een der leden achtte beharding van de weg naar het Horntje dringend noodig. In hun Memorie van Antwoord, schrijven B en W, dat de kosten der wegen in onder houd bij de gemeente (buiten beschouwing gelaten de weg achter Oudeschild, de weg door Oost en diverse paden), teren inbegrepen, op 70 c. per strekkende M. worden geraamd. Gelet op door de Gemeente over 1923-'24en '25 betaalde onderhoudskosten ten behoeve van de Waalderweg heeft deze weg in die jaren gemiddeld 52 c. per str. M. geëischt. 't Jaar 1926 is buiten beschouwing gelaten met het oog op de extra werkzaamheden, welke het wegdek vorderde. De vraag mag h.i. worden gesteld of grooter uitgaven bij de thans ge volgde methode door de behaalde resultaten ge motiveerd zijn. De thans uitgetrokken gelden wordt door hen toereikend geacht. Wat de Koogerweg betreft merken zij nog op, dat ook het deel, waarmee de weg wordt verbreed met basaltslag zal worden verhard. Wat de weg naar het Horntje aangaat, bren gen zij naar voren, dat niet alleen de gemeente hier belanghebbende is. Evenwel zijn BenW bereid voor te stellen verharding van de weg Zeewijk—binnenberm voor 't Horntje, mits lo. van de kosten (begroot op f 5000) niet meer dan de helft voor gem. rekening zal komen, 2o. het onderhoud niet voor rekening der ge meente zal zijn en vold oende waarborg wordt gegeven dat hij bij de aanvang van de winter in behoorlijke staat zal verkeeren. Op dezelfde voet zijn B en W bereid mede te werken tot aanleg van een nieuwe weg tusschen hoofdweg Prins-Hendrikpolder en Zeewijk. Voorts ware, aldus B en W, als voorwaarde te stellen, dat de werkzaamheden door werkloozen zullen worden uitgevoerd. Als Lap spreekt, merkt dhr Lap op, wordt wel gezegd „Dat is de dijkgraaf der 30 Gem. Polders". Maar laat ons niet in alles achter- baksche dingen zoeken. Er heerscht te veel misverstand, wat een betreurenswaardig feit is. Wat de wegen betreft, daarover wordt veel gepraat. Ze kosten veel, in het bijzonder de laatste vier jaar. Ik zou nu ook gaarne zien, dat het verdere onderhoud binnen de perken bleef. Thans kost dit ons nog wel 84 c p. str. M. Ik ben bijzonder gesteld op een goedkoop middel om tot goede wegen te geraken. M.i. zoeken we het middel te ver van de kwaal. Neem de weg door de P.H. Polder, die er goed uitziet, al geef ik toe dat hij niet druk gebruikt wordt. Een flinke kerel is er steeds in de weer ont stane kuiltjes te dichten, eventueel met aan wending van een bindmiddel. Weth. Keijser denkt op dit punt ernstig met dhr Lap van meening te verschillen. Dat kuiltjesvullen is een goed werk, maar u brengt daarmee steeds keislag over de weg. Inwalsen is veel beter. Dhr Lap stemt hiermee in, maar wijst er op, dat niet het walsen, maar het teren zoo groote offers vraagt. Wij hebben de zwaarst belaste wegen van Texel te onderhouden, brengt weth. Keijser naar voren. In Friesland, waar opzichter Veltstra naar het onderhoud van wegen informeerde, komt men niet veel voordeeliger klaar. Ook ik betreur het, dat niet wat meer voeling wordt gehouden. Wat zou het niet prachtig zijn, wanneer hier en daar proeven werden ge nomen. Dan kon worden uitgevischt, wat de beste methode zal zijn. Gaarne, besluit hij, zullen we goede raad aannemen. Omdat de gemeentewegen zoo ontzettend veel slechter waren dan de polderwegen, ver klaart dhr Epe, moest er veel (geld aan ten koste worden gelegd. Als wij vroeger 's avonds op de fiets van de Koog kwamen, brachten we het tot Bakker of tot Buitenlust, maar dan moesten we afstappen. En kijk nu eens weer. Veel geld was zoo vereischt om de wegen op peil te brengen. We zoeken echter nog steeds naar het beste middel om ze te onderhouden. Weth. Keijser zegt op aanraden vandhrjac. Kikkert Nz. de Oudeschilderweg met zeewater te hebben bespoten. Van alles, zegt hij, heb ben we al geprobeerd. Wat de weg naar 't Horntje betreft merkt dhr. Lap, opdat, wanneer het geen f 80 lijden kan, maai f 40 moet worden uitgegeven. Beter f 40 dan niets aan de weg te besteden, 't Betere moet van 't goede geen vijand zijn. De voorzitter oordeelt 't beter deze kwestie later onder de oogen te zien. Kermis-aangelegenheden. De Comm. v. Onderzoek acht het tarief voor kermisstandplaatsen te hoog, in het bizonder voor mindergegoeden. Dhr Zeijlemaker wees B en W opeen mooie gelegenheid kunstgenot te bevorderen. Door veel gemeenten woiden tooneelgezelschappen gesub sidieerd. Wanneer de gemeente hier geen hooge bedragen voor standplaatshuur heft, kan zij hier goede kunst bevorderen. In hun M. v. Antwoord wijzen B en W er op, dat voor zweef- en draaimolen maximum tarieven gelden. Voor andere attracties be staat een niet zoo groote concurrentie. B en W vertrouwen, dat de thans geldende tarieven ten voordeele van de bezoekers zullen zijn. Wat de door dhr Zeijlemaker voorgestelde subsidie betreft wordt door B en W opge merkt, dat, gelet op de gezelschappen welke de laatste jaren hier tijdens en buiten de kermis optraden, hiervoor geen termen aanwezig zijn Herinnerend aan het verzoek tot afschaffing in ieder geval, van de kermis op Zondag, door eenige kerkgenootschappen op Texel aan de Raad gericht, zegt dhr de Graaf, dat de R.K. fractie wel tot afschaffing van de kermis op Zaterdag en Zondag wil meewerken, maarniet wanneer alleen de Zondagkermis vervalt. Weth. Vlaming wijst er op, dat bovengemeld verzoek nu hijna al een jaar geleden is binnen gekomen. Het verzoek, vervolgt hij, is onvol doende voorbereid, maar nu we voor de be grooting zitten, is afdoening toch gewenscht. Hij zegt het met dhr de Graaf eens te zijn, dat, wil de afschaffing van de kermis op Zondag succes hebben, ook de Zaterdag vervallen moet, anders komt immers van Zondagsrust niets terecht, nog minder van Zondagsheiliging. We zouden dan geen godsdienst hebben maar de dienst van de mensch. Dhr Kikkert, die met dhr Vlaming eens is dat het verzoek onvoldoende is voorbereid, geeft als zijn meening te kennen, dat de cor poraties meer voeling met elkaar moesten houden. Weth. Vlaming stelt voor Zaterdags en Zon dags geen kermis te houden. De Memorie van Toelichting, aldus weth. Keijser, zegt duidelijk, dat ten aanzien van af schaffing van de kermis-Zondag in 't college van B en W gaen overeenstemming kon wor den bereikt. Ik ben geen voorstander van af schaffen. Onze kermis is een volksfeest. Wan neer een tegens'ander zegt„Zondag mag je geen kermis vieren", zeg ik: „'t Is toch ook niet verboden thuis te blijven," Er zijn toch ook menschen die wél op Zondag naar de kermis willen. Ik ben er voor, alleen op te^treden, als weJZondags dingen zien ge beuren, die in verband met de openbare zede lijkheid niet het licht kunnen zien. Als dat niet bcwezen_kan,worden, zeg ik Laat de menschen vrij. Dhr [Pisart zegChet volkomen met Weth. Keijser eens te zijn. Het zal, meent hij, heel wat aan de inkomsten schelen. Ik laat leder zijn mccning over die Zondagsheiliging, ik respecteer die, maar wil er aan 1oevoegen.dat er meer slechts buiten de kermis gebeurt [dan er op. Dhr Lap stelt voor het adres van dhr Kikkert nu te behandelen, waarna laatstgenoemde op merkt, dat het niet van hem is uitgegaan. Wel heeft hij laatst gevraagd,of hetiadresjmisschicn in de doofpot is gestopt. Dhr Vonk zegt vóór afschaffing van de kermis op Zondag te zijn, niet om principieele redenen, maar omdat, wanneer zij aanstoot geeft, de overheid verplicht is naar zijn meening daar tegenop te komen. Verscheiden leden deelen deze meening niet. Dhr Lap herinnert aan een liedje van Jan van Riemsdijk, dat spreekt van een dorpje, waar de kermis werd afgeschaft, doch deze plaats maakte voor een volksfeest. Ook toen werden er menschen dronken. Het voorstel tot afschaffing van de kermis op Zaterdag en Zondag wordt verworpen met de stemmen van de heeren Dros, Lap, Zeijle maker, Pisart, weth. Keijser, Epe en Boon tegen; het.voorstel tot afschaffing van de Zon dagkermis wordt verworpen. Slechts de heeren Vonk, Kikkert en Vlaming stemden voor. De Koog voorultl Dhr Zeijlemaker vraagt meer geld voor de V.V.V. beschikbaar te willen stellen. De Koog vraagt dringend onze aandacht. Het Olympi ade-jaar is op komst, onze badplaats moet daarom alle zorg hebben. Een, .badmeester moet worden aangesteld, badstoelen en een zuurstofapparaat moeten worden aangeschaft, de weg naar het strand moet worden verbeterd. B en W beloven in de Mem. v. Antwoord al deze zaken nader onder 't oog te zullen zien. Verbetering van scholen. Dhr Zeijlemaker acht het noodig de O. L. school te den Burg eens onder handen te nemen. Het spijt hem, hiervoor geen bedrag op de be grooting te hebben gevonden. Dhr Boon zou gaarne zien, dat B en W eens wat aandacht schonken aan de school te Oudeschild, die dringend herstelling behoeft. B en W geven ten antwoord dat zij eerst In overleg dienen te treden met de Inspecteur van 't L. O. Werkverschaffing. Wat de Comm. van Onderzoek ten dezen opmerkte, meldden we reeds. B en W zien in het plaatsen van werkloozen in particuliere boerenbedrijven weinig heil. Eerder verwach ten zij daarvan, dat de moeilijkheden zullen toenemen. Waarom vragen zij zich af, zou den wij ons niet met succes tot 't Staats- boschbeheer kunnen wenden Dhr Lap acht het noodig tijdig maatregelen te treffen, wanneer men werkloosheid bestrijden wil. Zijn wensch is een zoodanige regeling te treffen, dat 't geld zooveel mogelijk in de ge meente blijft De voorzitter merkt nog slechts op, dat deze kwestie reeds uitvoerig met de houtvester Boot besproken is. Subsidie Militair Tehui s-H elder. Dhr Boon stelt voor de op de begrooting uitgetrokken subsidie te willen intrekken. Hij acht ze wel goed besteed, maar zoo oordeelt hij de raad moet consequent blijven. Ook andere tehuizen zouden voor dergelijke steun in aanmerking kunnen komen. Hij zegt zich te stellen op liet standpunt, dat men zoo min mogelijk van de gemeenschap moet halen en er zoo veel mogelijk aan moet geven. De voorz. zegt een voorstander van deze subsidie te zijn, omdat zij het Algemeen Mili tair Tehuis steunt waar toch ook Texelsche jongens gezellig kunnen verblijf houden. Hiertegen komt op weth. Vlaming, die dan ook aan de R.K. en Protest, instellingen van die aard te Helder subsidie zou willen verleenen. Dhr Zeijlemaker zegt het met weth. Vlaming niet eens te zijn. De gemeente, vervolgt hij, moet helpen, 't Is een liberaal standpunt. Men zegt welIeder voor zich, enz., maar beter is: Allen voor allen. Natuurlijk sta ik als soc.- dem. er verschrikkelijk sceptisch tegenover. Ik zou liever een geheelonthoudersvereeniging steunen dan een militaire ver. Onlangs nog kondt u in de Texelsche Courant lezen hoe nuttig zoo'n Geheelonth. Vereen, werken kan. Weth. Keijser zegt, dat het hem spijten zou, wanneer het voorstel Boon in stemming moest worden gebracht. Die subsidie immers dateert al van zoo lang geleden. Maar, als er gestemd wordt, stem ik te^en. Ik ben tegen een huis waar militairen zijn. Ik zou het jammer vinden, wanneer die sub-

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1