Schrijf even een briefkaart NEELS' 'P êm tf* Gesprongen Handen Springende Lippen UITVERKOOP COSTUUMSJ&MsfS JONGENSPAKJES^™» JONGENSULSTERS g 755?ef5 VOOBDE TROUW Jfe Korte Handleiding voor SB het Schablonceren. Winterhanden en Wintervoeten Doos 30 en 50, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verzacht en Geneest Uitslag ringrijden op schaatsen PANTALONS ]-75' 235> 295" 35°' Zondags tot 12 uur geopend. hooger Bijtende beesten. Sijmen schokt Een zeer oude kunst. Het patroon. Het schabloon Het opspannen. Talens-Verf. Het schabloneeren. De verf wordt thans door de schabloon op de stof gebracht met eenzelfde draaiende be weging, waarbij men het kwastje luchtig han teert en zorgt, dat het voortdurend loodrecht op de stof gehouden wordt. Op fluweel, pluche, peau de pêche, enz. bereikt men met deze techniek prachtige resultaten, daar men de stof volkomen soepel houdt en ook het karakter van de stof bewaard blijft. Op laken en jute kan men ook met een stampende beweging van hei kwastje, z.g. „tamponeeren", de verf opbrengen. Men .stampH echter gauw te dik, waai door de stof met een verfkorst bedekt ordt en zij an soepelheid inboet. Bij de techniek van „j.aaien" wordt de verf in de Het Reinigen. De toepassing. Het wasschen. Meerdere inlichtingen Nieuwe Schabionen. Talens brengt een keurcoltectie schabionen in de han del, die onmiddellijk voor het gebruik gereed zijn. Zij kunnen worden schoongemaakt met terpentijn en zijn aldus meerdere malen te ge- hruiken. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN PUROL 'n persoon diens zwager Chris (G. J®Logman), zóó als een bom uit Amerika gevallen, de vroolijke, geestige klant met een reuze dosis menschenkennis en, precies geteld, 99999 koeien in Argentinië; de fat, intrigant, speculant en booswicht Krans (H. C. A. Kievits), de traditio- neele vriend en verleider van de zoon, de nerveuse, eenvoudige, zorgzame, valsch-be- schuldigde concierge van de bank, huisvader van de Gooi (P. Logman.) Verder noemen we de bankdirecteur (H. Zijm) door de diefstal in een moeilijk parket, geslingerd tusschen hoop en vrees, niet wetende in welke richting gezocht moet wordende procuratie houder (J. v. d. Aakster), een flinke figuur, overtuigd van Huub's schuld, voor de arme concierge een warm pleitbezorgerde Pink (N. Ran), handelsreiziger, een arme tobber, die oom Chris een prachtgelegenheid biedt zich van zijn edelste kant te laten zien. o— Hier volgt in het kort de inhoud. Op de bank, waar Huub werkt, zijn door achteloosheid van de kassier 3000pop gestolen. Huub is de schuldige, maar hij zegt van niets te weten. Zijn vader gelooft ook niet, dat „zijn jongen" het gedaan kan hebben, laat 'm zijn onschuld ten overvloede door een eed be vestigen, gaat naar de Bank, waar ieder uitgezonderd de kassier aan Huub's schuld ge looft en weet notabene de directeur met ge voelsargumenten van Huub's onschuld te over tuigen. Oom Chris gaat ook naar de Bank en vergoedt -- om geen kapotte ruiten te maken de 3000 gulden schade. Allemaal goed en wel, zegt !de directeur, maar al hebben we beloofd nu de politie er buiten telaten, de man die 't zaakje wel op zijn geweten zal hebben, kan niet worden ge handhaafd. De concierge van de Gooi moet het slachtoffer zijn. Zonder vorm van proces wordt hij op straat gezet. Dit kan procuratiehouder Korter niet dulden. Hij gaat een-twee-drie naar Huub's huis en weet deze, met hulp van Oom Chris, tot be kennen te dwingen. Zijn zoon tóch de de dief Dat is teveel voor vader De Lommer, die een hartkwaal heeft. Het einde is niet blij, wel zal Huub een beter leven beginnen en het meisje, dat mede oorzaak was, van zijn snoode daad, laten varen, hij zal met Oom naar Amerika, maar vader sterft. o— Gaarne schrijven we als ons oordeel neer, dat de vertolking opperbest geschiedde. De hoofdrollen werden uitnemend vervuld. De spelers gaven zich geheel, gingen in hun spel op, waren geen tooneelpoppen maar levende menschen en slaagden er zoo in bij de toe schouwers de juiste indruk te wekken. Geen enkele maal namen we in de bijna drie jaar, dat we in den Burg tooneelverslagen schrijven, van de opvoering van een tooneelspel zulk een goede indruk mee. We feliciteeren „l.L.B." met zulk een welverdiend succes. en Woensdag a.s. brengt ge uw advertentie, uw bericht onder de HONDERDEN lezers van de op Texel ALOM en MEEST ver spreide Texelse he Courant. T exel—in—wintertooi. Premie voor abonnees. Hel verheugt ons, te kunnen melden, dat ons mapje met acht foto's „Texel in Wintertooi" zulk een aftrek vindt, grooter zelfs dan w(j hoewel niet pes simistisch gestemd - durfden verwachten. Ons besluit staat dan ook vast in de Joop van dit jaar meerdere series te doen ver schijnen, eveneens voor abonnees tegen de ze r geringe prijs van nog geen tien cent per foto. We maken er u beleefd op attent, dat we de gelegenheid om tegen betaling van 75 cent 4 Cent porto (voor abonnees, dus voor zoo goed als ieder Texelaar) het eerste mapje te bekomen tot J.4 Januari hebben opengesteld. Nadien wordt de prijs onherroepelijk t 1.20 per stel. Gaarne geeft Boekhandel Parkstraat ge legenheid de aangeboden foto's eerst te zien. De Administratie. Willem van Capelle komt. „Brand" van lbsen. Dinsdag a.s. zal de bekende declamator Willem van Capelle hier voor het Dep. „Texel" van 't "Nut" optreden met „Brand" van lbsen. Iedere aanbeveling van de heer van Capelle achten we overbodig. Ieder, die eemgszins kan, zal hem immers willen hooreu 1 Minder bekend is de Noorsche drama schrijver Henrik Iosen, wiens „Brand" ons zal worden voorgedragen. In lbsen we putten eenige bizonder- heden uit „He Gouden Poort" zijn alle groote litteratuur siruomingen van de 19e eeuw op grootsche wijze vereenigd. Tot zijn meest bekende werken behooren „Brand" en „Peer Gynt die eenzelfde probletm behandelen, tchter van tweeërlei richting benaderd. Beide hebben deze pediking tot ondergrond: wees iets wees iemand, wees een persoonlijkheid. „Peer Gynt" geeft een fautasierijke om zwerving van één, die geen persoonlijkheid is. Als een b'lad van een noom op de stormende wind, zoo wordt Peer Gynt op zijn zinnen en impulsies door het leven voortgeslingerd. lbsen behandelt in „Peer Gynt" het persoonlijkheidsprobleem nega^ tief, en positief in „Brand". In „Brand" wordt ons voorbehouden, dat geen principe tot het uiterste is door te voeren. Brand is de man van het „alles of niets". Zijn kind, dat in een milder klimaat misschien had kunnen blijven le ven, sterft, omdat hij op zijn post in het hooge Noorden blijft. Alf's dood ziet h( als een offer en hij wil dat offerden volle brengen. Hij staat zijn vrouw en zich zelf niet toe de laatste herinnering aan het kind te bewaren... o- Geen van Ibsen's werken is opwekkende lectuur, alle zijn ze vafn een massale, tra gische grootheid waarachter men de een zame figuur- van de dichter als een grauwe rots ziet opdoemen. - o We hopen hiermee een steentje tot goed begrip van „Brand" en Ibsen's trant te hebben bijgearagen. Giften Witte Kruis. Wed. C. K., Oosterend f 5.—, J. R. P., den Burg f 20.— DE KOOG Tooneelvereeniging „T. L. V." Door onze Tooneelvereeniging „Tot Leeringhe ende Veimaeck" is in studie genomen een blij spel in drie bedrijven voor 8 personen, door Louis Chrispijn Senior voor het modern Tooneel bewerkt, getiteld „Een halsbrekend huwelijk", ook wel opgevoerd onder de naam „Man en Vader, maar vrouw noch kind." DE WAAL Door de IJsclub alhier werd Dinsdag 1.1. een wedstrijd gehouden, Ringsteken op schaat sen. Door vele paren werd hieraan deelgenomen. De prijswinners zijn: le prijs de heer Rein Smit en mej. Trees Eelman (Terry zadel en Handwerkzak) 2e pr. de heer G. Looyen mej. Jane Bruin (Couranten hanger en Naaidoos) 3e prijs de heer Mar. Bakker en mej. Grietje Kikkert, (een paar hand beschermers en fantasiekussen) 4e prijs de heer Corn. Keijser en mej. Aafje Roeper (fietstasch en stofdoekhanger.) 's Avonds werden de prijzen door de voor zitter met een toepasselijk woord uitgereikt en in dank aanvaard. OUDESCHILD Drijfijs. Hoe groot de ijsschotsen wel zjjn, welke voor de Texelsc-he kust drijven, moge blij ken uit 't feit, dat de Dageraad Woensdag morgen 1.1. buiten het ijs varende gtthee aan de Zuidkant van Texelstroom was en zich tusschen de boot en de wal slechts één ijsveld bevond, reikende ongeveer van de haven tot het Horntje. Dat zal dus verscheidene H A. groot geweest zijn. (Zoo schrjjft onze corr. te Oudeschild d.d. 5 Januari 1.1. Red.) „De Stier" wordt gevaarlijk. Het wrak van „de Stier" dat nog steeds op de zuidkant van Texelstroom zit, heeft door de (jsgang zijn masten verloren. Was het altijd reeds zeer hinderlijk voor de vis- schery. nu de masten verdwenen zijn is het nog gevaarlijker. Veevervoer. Sinds de laatste opgave zijn van Texel verzonden 14 varkens en 2 kalveren Ook het veevervoer heeft wegens de vorst zoo goed als stilgestaan. KEIZERSTRAAT 44 - 62 - 63 HELDER Zuiver wol - Reclameprijs 850, 900, enz. 400, 450, enz. Rechtskundige vragen van abonnees worden in deze rubriek kosteloos beantwoord. Vraag van D. S. te B: Bij de aanlegplaats der boot te Oudeschild staan dikwijls ingespannen paarden die voorbij gangers bijten. Moet de schade, hierdoor aan lijf en kleeren toegebracht, door de ^eigenaar van het paard worden vergoed Antwoord Volgens art. 1404 B.W. is de eige naar van een dier of degene, die zich van hetzelve bedient, zoolang hetzelve tot zijn ge bruik verstrekt is. aansprakelijk wegens de schade welke het dier heelt veroorzaakt, hetzij hetzelve onder zijn toezicht dan wel ver dwaald of ontsnapt zij. De aansprakelijkheid voor een dier reikt dus tamelijk ver. Schuld hoeft niet bewezen te worden, deze wordt ver ondersteld en alleen in enkele gevallen zou de eigenaar vrij uit gaan. Voor het geval, waarnaar gevraagd wordt, is de eigenaar zeer zeker scha- deplichtig en kan hij de kosten van vernieuwing of reparatie aan kleeren of medische kosten bij verwonding zeker in rekening brengen. Mr. V. Vraag van „S" te B. Over een nalatenschap. Heeft een beheerder van een nalatenschap het recht goederen of landerijen op eigen naam te laten zetten Volgens het testament is hij geen rekening en verantwoording schuldig? Wat in dezen te doen? Wat mag en niet mag. Een executeur moet beschouwd worden als iemand, die in het belang van alle erfgenamen voorde boedel handelend optreedt en zich met de liquidatie der nalatenschap belast. Regel is dat de executeur steeds het beheer der nala tenschap heeft en dientengevolge de goederen in bezit kan nemen. Dat hij echter gerechtigd zou zijn om de onroerende goederen op zijn naam te laten overschrijven, lijkt mij zonder twijfel onjuist. Zooiets is nimmer te beschou wen als een uitvloeisel van het beheersrecht, dat hij bovendien heeft om de belangen van de andere erfgenamen te behartigen en niet om zijn eigen belang te dienen. Verder eischt de wet uitdrukkelijk, dat er na afloop van het beheer rekening en verantwoor ding gedaan wordt aan de erfgenamen. Dit is een dwingende bepaling heeft erflater anders beschikt, dan is deze beschikking op dit punt wettig. Mr. V. KORRESPONDENTIE Door uitstedigheid van onze rechtskundige raadsman is de beantwoording wat vertraagd. Red. Op anoniem geschrijf gaan we nimmer in, herhalen we. Dergelijke epistels zijn zonder pardon ter prullenmand gedoemd. Red. r>a Het schabloneeren, een zeer oude kunst, die reeds door vele volkeren werd beoefend, mag zich in de laatste tijd in een hernieuwde be langstelling verheugen, nu men er in geslaagd is haar techniek ook op zijde, fluweel, wollen en katoenen stoffen, en dergelijke toe te passen zonder dat de stof haar oorspronkelijke soepel heid verliest, of de verf hierop uitloopt, d.w.z «olierandjes vertoont. De door Talens in de handel gebrachte scha- bloneerverven hebben bovendien nog dit voor deel, dat zij volkomen wasch-en lichtecht zijn Ook voor het schabloneeren op hout, carton enz. zijn deze verven zeer geschikt. De techniek van het schabloneeren op stoffen is zeer eenvoudig. Men ga daarbij als volgt te werk Een op het juiste formaat afgesneden vel van het doorschijnende schabloonpapier wordt over het patroon gelegd, dat men als [versiering wenscht te gebruiken en de teekening met zacht potlood overgetrokken. Ook kan men het patroon met behulp van carbonpapier op het schabloonpapier overbrengen. De geteekende figuur wordt op een stuk glas met behulp van een schabloneermesje uit gesneden. Men begint in het midden en houdt het mesje bij rechte lijnen or.der een hoek van ca. 45 gr., bij gebogen lijnen vrijwel recht standig, vast. Men zorge verder.dat de hoeken zuiver scherp worden uitgesneden. De te beschilderen stof wordt zoo strak mogelijk op een teekenplank of een tafel op gespannen bij fluweel moet soms de zelfkant ingeknipt worden, omdat deze niet met de stof meerekt. Men zorge er voor, dat de stof niet scheef opgespannen wordt. Onder dunne stof fen legge men, met het oog op mogelijk door dringen van de verf, een vel vloeipapier; bij kleedinsstukken e.d. gebruike men .daarvoor een plankje met papier omwikkeld. Daarna wordt de schabloon met enkele punaises op de stof vastgezet. Men drukt zooveel verf uit de tube, als men denkt noodig te hebben. Daarna neemt men een schabloneerkwastje en gaat hiermee, terwijl men het voortdurend rechtstandig houdt, in een cirkelende beweging door de verf, totdat de haren geheel met verf gevuld zijn. Vervol gens wordt door een draaiende beweging op vloeipapier de overtollige verf verwijderd, zoo danig, dat het kwastje alleen nog maar kleur afgeeft. stof gedrongen, zoodat de origineele soepelheid behouden blijft. Om de kleuren op donkere stoffen behoorlijk te laten uitkomen, menge men de verf met een weinig wit, of beter nog, men schabloneere eerst alles in wit of lichtgeel en brenge, na droging, daarop de andere gewenschte kleuren aan. Het aanbrengen van een vel goed vloei onder de te bewerken stof verdient aanbeve ling om uitvloeien der verf door het werken met een te vol penseel te voorkomen. Tubenverf kan met behulp van terpentijn verwijderd worden. Het schabloneeren kan met zeer veel succes worden toegepast voor verfraaiing van het interieur: voor het versieren van tafelkleeden, kussens, vuur- en kamerschermen, piano- en schoorsteenkleeden, gordijnen, doosjes, taschjes, boekomslagen, enz. Voor het beschilderen van kledingstukken heeft Talens verf bijzondere waarde, omdat zij wasch- en lichtecht is. Het geschabloneerd werk is tegen wasschen bestand, mits men dit wasschen opvat als het wasschen van een fijn handwerk. Men mag daarom geen scherpe zeep gebruiken. Hout- zeep is voor dit doel zeer geschikt. Kleedjes enz. kan men na het wasschen .tusschen twee doeken met een niet te warme bout droog strijken. Eerst na een paar maanden, wanneer de verf door en door droog is, mag tot was schen van geschabloneerd werk worden over gegaan. omtrent de toepassing van het schabloneeren vindt men in het boekje„Schabloneeren, door Paul van Dam, hetwelk tegen de prijs van 75 cent alom in de handel verkrijgbaar is. Dit nuttig en practisch boekje bevat bovendien een groot aantal afbeeldingen van stijlvoile patronen voor schabloonversiering, die de ani mo voor het beoefenen van deze tak van huiselijke kunst in hooge mate zullen bevor deren. Zondag 8 Januari. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Brümmer. Afscheid. Oosterend, nm. 3 uur ds. Plug. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Bevestiging Kerkeraadsleden. Extra collecte. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. H. Steen van Helder. Collecte voor de Theol. fac. der Vrije Universiteit, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, v.m. half 10 en r,m. half 3 ds. J. J. Buskes. in de Doopsgezinde Kerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Smidts. Den Burg, aanvang der Zondagsschool. Purmerend, 3 Jan. 321 Runderen waaronder 150 vette koeien f 0,80 a f 1fio Geldekoeien Melkkoeien 35 vette kalveren per Kg 226 Nuchtere kalveren 731 Vette varkens per K.G. 2 Magere varkens 99 Biggen 1145 Schapen vette Kipeieren Schagen, 5 Jan. 65 Vette koeien 14 kalfkoeien 6 Gelde koeien 50 Vette varkens 45 Biggen Boter 0.— 1, - P- K.G. 140 a 350 140 a 350 1,20 a 1,70 a a a a a a 11- 0,58 22,- 10,- 20,- 9,50 40, 0,63 32,- 15 35, 10,50 240 a 390 240 a 360 160 a 250 0,58 a 0,62 10,— a 16- a 2,10 a 2,25

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2