ABDU5IR00P No 4191 Zaterdag 14 Januari 1928 41s,e Jaargang Rechtsvragen ¥o®r de Zondag. akker* EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Voorde Borst Doos tegen Verstopping TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Vetgehalte melk. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openba'rekennis, dat de op 7 Januari j.I. afgekondigde Ver ordening tot wijziging van de Keurings verordening voor de gemeente Texel" van heden af gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Afdrukken dezer verordening zijn aldaar tegen betaling der kosten zijnde f 0,15 per exemplaar verkrijgbaar. Volgens deze verordening is het aan vangende 1 Februari e.k. verboden melk te verkoopen met een vetgehalte lager dan 2,75 pet. Texel, 9 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders vnd., W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen vei oorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare keonis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van E. C. Thomassen te Haarlem om ver gunning tot het oprichten van een sme derij in het perceel, gelegen te de Waal op Texel kadastraal bekend in sectie C, no. 1056. Op Woensdag, den 25en Januari 1923, de3 middags te 12 ure zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel verzoeker, deals zij, die be zwaren hebben, kuDnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemon van de ter zake ingekomen schrifturen. üe aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den bepaal den dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den Hen Januari 1928. Bureem. en Weth voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Rechtskundige vragen van abonnees worden in deze rubriek kosteloos beantwoord. Als men zijn dienst wil verlaten. Een boerenarbeider .wenscht voor 1 Maart a.s uit zijn dienst te treden en vraagt, wanneer hij daarvan uiterlijk aan zijn baas kennis moet geven Onze rechtskundige medewerker antwoord als volgt Indien het loon bij de week betaald wordt, moet ook met een week de dienstbetrekking worden opgezegd. Wordt het loon Zaterdags uuDetaald, 'dan moet vóór de betaling daarvan de beëindiging der dienstbetrekking tegen de daarop volgende Zaterdag worden meegedeeld. Practisch komt het er dus op neer dat na een tijdige opzegging nog tweemaal loon moet worden uitbetaald. „Slechts" een Mensch. Het valt moeilijk te ontkennenbij onze moderne verkeerstoestanden is het oogenblik- kelijk levensgevaar niet van de lucht. Besmet telijke ziekten mogen heden ten dage minder offers eischen dan voorheen, de onzinnige massa voertuigen van allerlei aard, die zich ongehin derd langs straten en pleinen bewegen, doen zulks zooveel te meer. Er gaat geen dag voorbij of we hooren en lezen van botsingen aanrijdingen, autobus- en veerpont-ongelukken om niet te spreken van ontzettende ontploffingen scheeps- en spoorwegrampen, die honderden mensciienievens kosten. Met de grootste deernis gaan onze gedachten bij elke gelegenheid naar de onschuldige slachtoffersmaar we kunnen Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Gc kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 tegelijkertijd ternauwernood de vraag onder drukken zou hun lot ook niet het onze kunnen zijn? Hef gevaar is niet denkbeeldig! En het verwondert mij nog dikwijls dat we er zoo betrekkelijk rustig onder blijven, vooral die ouderen, die de wereld toch zoo geheel anders gekend hebben, die zich kunnen herinneren hoe ze voorzichtig ter zijde stapten zoodra ze de dreuning van een rijtuig voelden uit de verte. Wel is het gedeeltelijk waar, dat de jeugd er meer aan gewend raakt, omdat zij er mede opgroeitmaar telkens en telkens toch weêr klopt ons hart van ontroering om een heel jong leven, waarvan de draad gewelddadig wordt afgebroken. Wie heeft dit alles op zijn geweten Natuurlijk wordt er telkenmale onderzoek ge daan en is in sommige gevallen de schuld te bewijzen, in andere nietnatuurlijk worden er maatregelen toegepast, maar de verbetering, die men er uit ziet voortvloeien, is helaas ge ring En er zal ook zoo spoedig geen verbetering komen, want we hebben waarschijnlijk de grond oorzaak te zoeken in het on-evenwichtige van deze tijd. 'n Overstelpende overvloed van nieuwe vindingen moet worden inpractijk gebracht en uitgebreid. Ieder wenscht zijn deel en nog is men niet tevreden, maar verlangt naar nog meer gemak van communicatie, naar nog grooter spoed. En ten slotte zijn al die bewonderens waardige nieuwigheden uitvloeisels van men- schelijke gedachten en het zijn menschelijke krachten, die ze moeten ten uitvoer leggen en bedienen. En mensch zijn beteekent feilbaar zijn, onderhevig zijn aan ontstemmingen, aan ongesteldheden, aan afmatting, aan sleur „De beste breister laat wel eens een steek vallen"maar die gelukkige kan heel wat steekjes laten glippen eer zelfs de persoon, voor wie haar kousen bestemd zijn, er hinder van heeft; terwij! de beste machinist, die bij de duizenden malen dat hij een trein op onbe rispelijke wijze bedient, éénmaal rijdt door een sein, dat op onveilig staat, de dood van vele zijner medemenschen op zijn geweten heeft. Zou hij niet het recht hebben te zeggen „Ook ik ben mensch?" MAANDAG 16 JANUARI Het grootste geluk geen wenschen te hebben, is het grootste ongeluk tevens. Carmen Sylva, Gedachten eener Koningin. DINSDAG 17 JANUARI Waarom zijn onze wenschen altoos vogels, die terugvliegen naar een verlaten nest of voor waarts naar warmte, die ze nog niet koestert? Waarom zitten wij nooit stil op de takken van het heden Onze gelukkigste uren maken wij altoos, van de uren, die voorbij zijn of die er j nog niet waren. A. S. C. Wallis. WOENSDAG 18 JANUARI De mensch moet voelen, dat wat hij bezit, oneindig meer is, dan wat hij kan wenschen en vatten, en dim alleen kan hij gelukkig zijn. T a g o r e, Sadhana. DONDERDAG 19 JANUARI Het oude Jaer is om wat vleijen sich de Menschen Met malle overvloed van onverstandigh wenschen Wenscht boven allen wensch te leven in 't niew Jaer, Of elcke dagh uw eerst' en elck uw laatste waer. H u y g e n s, Sneldichten. VRIJDAG 20 JANUARI 't Verkrijgen van de wensch Verheft ons, dwaze menschen, Vaak boven onze wensch, Niet altijd boven 't wenschen. N i c. Beets (Hildebrand.) ZATERDAG 21 JANUARI De wensch in 't diepst der ziel is door geen band te snoeren. Jean Paul. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Dec. 1927 Ingelegd f 2322.12 Terugbetaald 3693,40 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. Willem van Cappellen. Brand" van I b s e n. Voor zijn voordrachtavond van Dinsdag IJ. had de bekende declamator Willem van Cap pellen, den Haag, totonderwerp gekozen „Brand" het machtige, indrukwekkende tooneeispel in verzen van de dramaturg Henrik Ibsen, de Noorsche denker-dichter, de man die in dc een voud zijns harten „de eerlijke waarheid" dienen wil. Henrik Ibsen I Boekdeelen zijn volgeschreven over zijn leven en werken. Noemen we slechts van Shaw zijn „Quintessence of Ibsen", van R. Lothar „Hen rik Ibsen". Hoe verscheiden is het oordeel, dat over deze groote Noor wordt geveld o— „Waarheid en vrijheid" vormen de afgoden van Ibsen's hartstochtelijke vereering, deechte behoeften van heel zijn persoonlijkheid. Ibsen kwam uit een piëtistische omgeving, piëtisme dringt tot zelfinkeer, tot boetedoening door openlijk belijden, tot zieleredding door zelfvernietiging. Alle zelfonderzoek en alle zelfbeschuldiging der personen van Ibsen's werken spruit uit zijn zielestemming voort (vgl Tolstoi„De Macht der duisternis," Ostrovsky„Het Onweer.") Ibsen zoo vinden we over hem geschreven is „de vijand van de georganiseerde dwin gende menigte." De anarchistische en moralistische indivi dualist vraagt, wat het werken voor de maat schappij geeft, wanneer dat ten koste van de eigen persoonlijkheid geschiedt. Ibsen zoowel als Björnson, die zijn school vriend was zijn door gelijke drang tot ver heerlijking der vrouwen gebrachtIn h&ór heb- ken zij erkend de groote macht tot'zelfopoffe ring en 't groote vermogen om onder de be- heersching van een sterk gevoel in éénstuwte gaan tot een niets ontziende levensslotsom. Ibsen heef! in tal van vrouwenfiguren haar machtige offervaardigheid in liefde geteekend (vgl. de figuur van Agnes in „Brand".) Brand is een bloedverwant van Ibsen's andere groote figuur Dokter Stockmann (uit „Een vij and van 't volk) eigenlijk ook van de ongelukkige mevr. Alving in „Schimmen" (dit is een beter vertaling van „Gengangere" dan „Spoken", waaronder dit stuk bekend geworden is). In zijn strijd met de waarheid ontmoet Stock mann tegenover zich zijn broer, de burgemeester en zijn stadgenooteri, die bij het verzwijgen van de waarheid groot belang hebben. Ibsen heeft nooit gehouden van de gestelde machten, ook niet van de menigte, de massa, die zich zoo licht laat leiden, verleiden en misleiden en met haar overmacht de enkeling belemmert. In „Brand" moeten het dorpshoofd, de gees telijken der staatskerk en „de massa der dor pelingen" het ook ontgelden. „Sterkte is er alleen", aldus lezen we in het slotwoord van zijn „Volksvijand", „in de man die alleen staat, die niets of niemand meer heeft te ontzien." Grootendeels is Ibsen zelt zoo'n Eenzame-op-de-Levensweg gebleven. Politiek en partijen waren hem in tegenstel ling met Björnson de hatelijkste van alle dingen. Nimmer is in de individualist en dichter Ibsen de menschhervormer ondergegaan. In 60 ct.J zijn latere werken (Kleine Eyolf) heeft hij niet nagelaten te waarschuwen voor een zelfbeslo- tenheid, die tot louter zelfzucht worden zou. o— In „Brand" en „Peer Gynt" (u herinnert zich onze korte uiteenzetting in het nummer van Zaterdag 1.1.?) wordt 't Noorsche volk gegee- seld maar velen ook striemden Ibsen door wrange woorden vol verwijten, die de man van groote bitterheid vervulden. In „Brand" wordt de Noorsche slapheid door een idiale Noorsche figuur veroordeeld, terwijl in „Peer Gynt" de held als de typische verte genwoordiger van Noorsche wilskracht en gril ligheid geschapen is. Ook schemert in beide stukken door een onuitgesproken protest tegen de idealiseering van dc Noorsche boerenfiguren, waaraan Björnson zich zou hebben bezondigd. In de meeste zijner stukken worden sociale en menschelijke verhoudingen uit onze tijd behandeld. Steeds gaat hij bij zijn beschou wingen van menschelijke karakters en belang rijke lotgevallen uit. Daarbij geven de liefde en de haat, die de dichter vervullen, aanleiding tot uiteenzettingen, critiek van oude en onder zoek van nieuwe denkbeelden. De grondtoon van al zijn werken is intusschen een groot optimisme, een onwankelbaar geloof aan „het derde rijk", waarin de geest der waarheid en die der vrijheid heerschen. De techniek van zijn drama's sluit zich aan bij die der Grieken: Zijn laatste bedrijven ont sluieren met onvergelijkelijke logica lange levensgeschiedenissen en lossen die op. o— Ibs'en is de stichter van de naturalistische school. Met zeldzame scherpzinnigheid heeft hij de fouten der menschelijke samenleving bloot gelegd en zonder schroom aan de kaak gesteld, daarbij haar gevolgen onweerlegbaaraantoonend. Alleen wordt hem door velen verweten, dat zijn „waarheidsdrang" niet zelden overslaat tot waarheidsmanie. Naast het naturalisme gaat door sommige van zijn werken een mystieke ströoming, die somtijds als symbool te voor schijn treedt en met de teekening der werkelijk heid een schel contrast vormt. o Met stijgende aandacht leende het talrijk publiek, dat heel de zaal van hotel Texel vulde dc declamator het oor. Alvorens ons het drama te vertolken citee- rend, verhalende, zonder ophef, ons boeiend door de eenvoud waarmee hij ons nader tot Ibsen trachtte te brengen -zeite hij ons in korte trekken de beteekenis van Ibsen en de figuur „Brand" uiteen. Aan de hand van gegevens uit oude klad- schriflen en citeerend uit werken aan Ibsen gewijd, hebben ook wij in het bovenstaande getracht het begrijpen van „Brand" gemakkelij ker te maken. Ibsen's verzen zijn nu eenmaal om met Nic. Beets te spreken, die zoo van onze dichter Staring getuigde „geen muziek om van 't blad te spelen". De heer van Cappellen stelde Ibsen naast Shakespeare. Beiden bezaten groote kennis van 's menschen hart, wisten iedere hartstocht te doorgronden en tot in zijn uiterste consequen tie te volgen. Met vaardige pen brengen zij die uitingen op verrassend juiste wijze onder woorden. In zijn werken wordt Ibsen's heele leven weergevonden. Onverschrokken heeft hij de strijd aangebonden, niemand vreezend, allen vertellend hoe hij zich de staat en zijn instel lingen dacht. Botsingen bleven niet uit, maar hij wist van geen buigen, hoewel die tegenstand hem zeer verbitterde. Ieder van zijn werken is een brok uit Ibsen's voortschrijdende gedachtengang. Wie 'zijn werken kent, kent Ibsen. Lees een van zijn drama's en een onbevredigd gevoel blijft niet uit. De oplossing toch verwerkt hij in een volgend werk. Toen in 1898 zijn verzamelde werken in het licht werden gegeven beklaagde Ibsen zich over het feit, dat het jongere geslacht alleen maar zijn latere werken kende, met het gevolg, dat deze zoo'n wonderlijk dwaze uitlegging kregen. Kunnen we Ibsen leeren kennen uit zijn jeugd drama's en zijn symbolische drama's, vooral zijn „Brieven' zijn van groot belang (vgl. „Brieven" van Multatuli.) Ze vormen een onmis bare schakel. „De dichter van de twijfel" wordt Ibser. wel genoemd, in „Mededingers naar de Kroon" heeft hij die tv/ijfel kunnen overwinnen, in „Brand" niet. Ibsen's geest kenmerkt z'ch door tegenstrij- d'gheden. Hij is optimist, maar soms ook vervalt hij in pessimistische beschouwingen. Hij heeft

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1