Fandarfcs Ansingh Staatsboschbeheer. „in Hotel do Iii&deftoom" PUROL ADVERTENTIEN Muziekuitvoering Na afloop bal. Coöperatieve Pluimvee- en Tuinbouw-Vereen. Texel W.A. Lezing met lichtbeelden over Pluimveeteelt, Pluimveevereenigïng „Eensgezindheid" Koutverkooping op Texel. ongeveer 300 perceeien zware en lichte palen en booneastaken, PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN afgewisseld door zang en voordrachten, Voor leden en belangstellenden door den heer B. v. Asperen Vervenne Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardopperviakte inwrijft met een weinig Doos 30,60. Tube 80 ct. het leven lief, maar trekt zich ook wel terug» als schuwt hij de menschen. Hij geeft blijken van vooruitstrevende gedachten bezield te zijn, maar toont zich een volgende maal het conser vatisme in persoon. Juist in zijn „Brieven" treden die tegenstrijdigheden duidelijk naar voren. o— „Brand" wordt wel genoemd „het hooglied van de sterke wil." Laat niet toe, zoo leert het ons, dat zich in schuilhoeken onzer ziel zich ver keerde begrippen legeren, die nameloos leed berokkenen kunnen. We moeten ons licht voortdragen, idealen hebben en ons geheel werpen op de verwezen lijking daarvan. Brand is geen offer te groot. Zelfs kind en vrouw wenscht hij niet te be houden, waar hij gevaar loopt ontrouw te worden aan hetgeen hij zich als hoogste goed heeft gesteld. Wij vragen ons echter af of die leer, „alles of niets", die offers waard is. Brand staat bui ten het werkelijke leven. Zijn hart is zoo van bitterheid vervuld dat alle mildere gevoelens in hem worden overheerscht. Brand zal een onbe vredigd gevoel bij ons achterlaten en toch we mogen hem niet veroordeelen. We moeten niet zoeken naar zijn zwakke plekken. Ibsen heeft ons in dit boek de ernst van de plicht voor oogen willen stellen. Brand werd geboren in een land vol mist en nevel, koud, zonder zon. Zijn moeder was een vrouw met een sterke wil, liefdeloos, zeer ge hecht aan aardsche goederen. De zon, schrijft Ibsen, schijnt voor elk maar eenmaal in zijn leven, en wel in zijn jeugd. Met de huiselijke sfeer heeft de jeugd groote invloed op het latere leven. „Brand" kende de liefde niet, nooit genas zijn ziel van de wonde, haar in de jeugd toegebracht. Door haar zoon geestelijke te laten worden tracht Brand's moeder zich met God te verzoenen Brand groeit op en toont zich een vijand van het zwakke geslachthij haat de zedenleer en houdt alle humaniteitsgedachten veire van zich. Zoo baant hij zich een weg door het leven, dat hem aangrijnst, hem hoont, veracht, belastert omdat hij niet wordt begrepen. o In enkele woorden vertelden we reeds waarin de inhoud van „Brand" bestaat. We moeten ons ook beperken. De strekking zetten we uitvoerig uiteen, dat moge voldoende zijn. Herhaaldelijk dreigen conflicten, staat Brand voor problemen, die onoplosbaar schijnen. Maar Brand doorschouwt een ieder tot op 't skelet, voelt zich sterk door zijn onverzettelijke wil en zet door, al maar door. Geen woestbrui- sende stroom weerhoudt hem over te steken; geen smeekbeden zijnér stervende moeder, die geestelijke bijstand vraagt, kan hem vermurwen want zij wenschte niet haar h e e 1 e vermo gen voor de kerk te bestemmen zijn kind sterft, omdat hij het in strijd met zijn beginselen acht er mee naar koeler oorden te reizen; zijn vrouw dwingt hij alle kleertjes aan een arme zigeuner af te staar,, niets mag zij behouden, halve maatregelen kent Brand niet. De laatste herinneringen aan hun lieve kind worden zoo meedoogenloos weggenomen. Het laatste bedrijf brengt ons tot de slotsom, dat geen principe tot't uiterste is vol te houden en stelt duidelijk in het licht, dat naast ernstig plichtsbesef en waarheidsbetrachting een groote mate van medegevoel een niette ontberen factor is voor 'n goede samenleving, zoowel thuis, in de huiselijke kring, als in de maatschappij. o— Na de pauze draagt spreker ons een fragment uit „Schakels" van Heijermans voor en een „Falklandje", een dier aardige verhalen (Een angstige droom) van dezelfde schrijver, destijds in 't Handelsblad verschenen, onderteekend door Samuel Falkland. Ook deze meer humoristische bijdragen vielen uitnemend in de smaak. De heer van Cappellen is een talentvol declamator, die ook door zijn optreden voor de radio-microfoon meer en meer in gunstige zin van zich doet spreken. Gaarne sluiten we ons aan bij de slotwoorden van de voorzitter, die hem een „tot weerziens" toeriep. De derde Nutsavond zal mej. Menagé Challa hier optreden. De Gemeentelijke Slachtplaats. Verhuren? Hoe? Het geschiedde de voiige week. Door B en W werd aan een iDgezetene die wegens zekere bepalingen inde nieuwe Vleescbkeuringswet thuis geen varkens slachten mag, toestemming verleend om dat karwei up te knappen in de gemeen telijke slachtplaats aan de Hallerweg tegen betaling van f4,— per varken voor huur. De man slachtte er twee zwijner en be taalde dus f 8.-. voor huur van de slachtplaats, nog vermeerderd met het \erschuldigde keurloon Tot zoover maakte niemand ook maar eenig bezwaar. Maar toen de slachter het vleesch ging uitventen tegen een prijs, die eeo paar dubbeltjes per pond van de winkelprijs verschilde, had je de poppen aan het dansen Van de zijde der slagers-winktliers rezen ernstige bezwaren, daar zij zich doorzuik een wijze van doen ui de wirk geschoten zagen. Ztj spraken van oneerlijke con currentie en lieten, ooder min of meer bedekte termen, een fel protest hooien. Straks komen anderen, zoo vreesden zy om in een gebouw, van gemeentewege tegen geringe vergoeding afgestaan, het slachtersbedrijf uit te oefeneu en daarna tegen lage prijzen hun vleesch aan de man te brengen. Zoo zou de slagersstand een leelijke klap worden toegebracht, waarvoor de gemeente verantwoordelijk kon worden gesteld. Hoe het zij B en W hebben het oor te luisteren gelegd en trokken in afwach ting van wat de raad er van zegt hun permissie wijselijk in. —o We merken nog op, dat de raad 12 Juni 1927 tot de bouw van een gemeeDtepak- huis, tevens noodslachtplaa.ts besloot. Tot nogtoe werden er dan ook slechts nood- slachtingen verricht. Inuien goedgekeurd voor de consumptie, wordt het vleesch in kleine hoeveelheden onder politietoezicht z.g. „over de vrijbank" tegen geredu ceerde prijs verkocht. „Verscheiden slagers zoo werd dooi de voorzitter gesproken in de vergadering waarin bovengemeld besluit viel zullen als de Vieeschkeuringswet in 1927 van kracht wordt, die slachtplaats gaarre in gebruik nemen. De baten daarvan komen de gemeente ten goede." De raad zal thans moeten beslissen over de vraag, wie wèl en wie niet in aanmerking komen als huurders van de gemeentelijke slachtplaats. Zal onze gemeente ae weg op gaan van groot-Mokum [waaro.a gemeentelijke visch- winkels en eiectriciteitswinkels verrezen] en hier haar slachtplaats te algemeenen nutte exploiteeren tot scha van de neringdoende slagers Of haar abattoir slechts voor noodslach- ting beschikbaar stellen en verder voor slagers, in de beperkte zin van het woord. Zal „men" dan tevreden zijn We h orden mompelen, dat na hetgeen is gebeurd, de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat men noodslacbtingen in de hand zal werken door een stom dier b.v. een poot te breken of op een andore wijze zoo te mishandelen, dat afslachten geboden is. In dat geval zal men w 1 van de gemeentelijke slachtplaats gebruik xcogen maken en wordt weer goedkoop vleesch verkocht. We betwijfelen echter, of zij die zoo redeneeren, gelijk hebben. We hebben immers onze veearts, dij in het geringste geval, dat hem verdacht voorkomt, zeker strenge maatregelen treffen zal, zoo strenge, dat de persoon in kwestie de lust tot verminken-met-voorbedachten rade totaal vergaat. We wachten nu maar af. Er wordt aan gewerkt. Bakersnood-leniging. Naar we uit goede bron vernemen is- by gebleken behoefte het bestuur van de afdeeling „Texel" van het „Ned. Roede Kruis" hier voornemens een cursus ter opleiding voor kraam verpleging, m.aw. een bakercursus, te organiseeren. We bieneen in herinnering, dat vóór een aantal jaren vanwege de plaatselijke afd. van „het Witle Kruis" gelegenheid werd gegeven in bakerszaken te worden ingewijd. Inmiddels schijnt het aantal bakers (nog steeds een echt mannelijk woord voor een toch bij uitstek vrouwelijk beroep) op heden maar schraaltjes, zoodat stellig met belangstelling bovengemelde cursus mag worden tegemoet gezien. De lessenzullen stellig bijdragen tot meerdere bloei der Texelsche bakerij. Onderscheiding. Blijkens de Staatscourant is aan de heer A. de Waal Malefljt, leerling Z V.S alhier wegens menschlievend hulpbetoon een bronzen eerepenniDg en een loffelijk ge tuigschrift toegekend. We brengen in herinnering, dat boven genoemde op 23 Juli 1.1. met gevaar voor eigen leven gttracht h6efc de heer C. P. Kuiper, noofdinsp. van politie te Rotterdam, badende bij de Koog, van een wisse dood te redden. Helaas tevergeefs. Foto's T. E. M. Bij dit nummer behoort een speciale bijlage, waarop u het viertal loto's, dat door onze fotograaf, de heer G. de Boer (fa. „Sibo") in het gebouw der T.E.M. werd vervaardigd, onder het oog wordt gebracht. De publicaiie werd eenigszins vertraagd, daar de directie der „Heemaf" de foto'8 éérst wenschte te doen opnemen in een gedenkboek, dat de commissarissen der „T.E M." zou worden aangebodeD. Uitvoerig hebben we reeds over de elect.rische centrale verteld zoodat we ons thans gevoegelijk tot slechts eenige regels kunnen bepalen In beeld gebracht ziln de dynamo, de locomobielen, het schakel bord en een schakelcel. Op deze wijze krijgt de lezer stellig een goed idee van de inrichting en de om vang van Texel's electrisch bedrijf, dat zoo veel licht heeft gebracht op duistere plaatsen (na tuurlijk i letterlijke zin Aan adspirant-zilvervos-fokkers. Mét de teelt van zilvervossen, zoo zegt men, is goud te verdienen. Texel is voor deze fokkerij nitnemend gelegen, zoo verklaart een Cmadeesch fok ker, die het vorig jaar een zomerreisje naar ons eiland maakte. E go - wanneer je het goed aanlegt, btn je na weinig fokkens een gezeten buiger, een zilvervos-magnaat. Of je met vossenslimheid te werk moet gaan om de zilverlingen machtig te worden? We wagen het u niet te verklaren. Van tijd tot tijd bereiken ons van foklustige Texelaars verzoeken om nadere inlichtingen waaraan we steeds zoo volledig mogelijk voldoen. In den vervolge verzoeken wij gegadigden zich te willen wenden tot het secretariaat van de Bond van Zilvervos- en Edelspels- dierenfokkers, gevestigd Stratumschedijk no. 56 te Eindhoven. ONZE ADVERTENTIEKOLOMMEN*"" spreken een duidelijke taal. Ook u kunt die verstaan! Ad verteeren in de Texel sche Courant MOET als regel SUCCES hebben, omdat dit blad door Texelaars van IEDERE richting gelezen wordt. INRICHTINGEN •velke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare keunis, dat het verzoek van D. Eelmao nabij de Cocksdorp om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, no. 239 een inrichting voor watörbeaia iDg te mogen oprichten, door hen voorwaar delijk is ingewilligd. TeveDS het verzoek van H. Smit Hz te de Westen om in het perceel, kadas traal bekend in sectie K, no 837 een inrichting voor het aandrijven van een bietensnij lor en een karn te raogan op richten dooi hen voorwaardelijk is inge willigd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 9 Januari 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Zondag 15 Januari. HERV. GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Raabe. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds. Janzen. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, v.m. half 10 en nm. half 3 ds. J. J. Buskes. H. Avondmaal, in de Doopsgezinde Kerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds Vis Oósterend, 'sav. 7 uur ds. Vis. Koorzang. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Smidts. Purmerend, 10 Jan. 429 Runderen waaronder 250 vette koeien f 0,75 a f 0,95 p. K.G. lfi7 Geldekoeien 150 a 380 Melkkoeien 150 a 380 22 vette kalveren per Kg 1,40 a 1,60 219 Nuchtere kalveren 11,— a 40, 729 Vette varkens per K.G. 0,53 a 0,62 46 Magere varkens 22,— a 32,— 79 Biggen 10, - a 15. 769 Schapen vette 26,a 43, Kipeieren 8,50 a 9,50 Schagen, 12 Jan. 74 Vette koeien 250 a 505 5 kalfkoeien 240 a 320 8 Gelde koeien 140 a 250 80 Vette varkens 0,62 a 0,64 132 Biggen 12,— a 17, Boter 0,— a 2,- a 2,30 E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeieren: Aanvoer 11054 Bruin ongewogen f 9,60a f 10,10 per 100 Wit 9,30 f 9,80 Eierveiling HELDER 12 Jan. 1927. Aanvoer 3991 Kipeieren. 0 Eendeieren. Wit ongewogen f 9,30 a f 990 Bruin 9,30 a 10,20 Een partij extra f 11,— Wit gemidd. f 9,50. Bruin gemidd. f 9,80 Alles per honderd stuks. KORRESPONDENTIE John. j. P. Wallington N J. Uw zending in dank ontvangen. Abonn. Tex. Crt. is thans betaald tot 1 Augustus 1929. T. den B. Paterson N.J. Onze dank. Uw abonn. geld is thansvoldaan tot 1 April 1928. VOOR VROUWEN. 131 Vrouwen vooral, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbjj den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veran deringen op, die veel insparining van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urinestoornissen, Vrouwen behooren te weten dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheeie gestel aangedaan, waardoor spit blaasontsteking rheumatiek. lendenzwakte, enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken Zij worden aanbevolen door vele dankbare verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 32 GEBORENELINE, dochter van D. MUNTINGA—Pereboom en G. MUNTINGA. Haarlem, 10 Januari 1928 President Steijnstraat 19. Eenige kennisgeving voor Texel. MAARTEN DRIJVER en JOHANNA VAN DER SLIKKE hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op D. V. 27 Januari a. s. Huwelijksvoltrekking in de Ger. Kerk door den Weleerw. Heer Ds. van der Leer, nm. 3 uur. Geen receptie. Oosterend, Texel, 13 Jan. 1928. te geven door 't Muziekgezelschap EXCEL SIOR van Oudeschild op Zondag 15 Janu ari '28 in hotel „de Hoop" te de Cocksdorp, Aanvang 7 uur. Entree 75 cent. op Dinsdag 17 Januari a. s. des avonds 8 uur te de Cocksdorp in het lokaal van den heer W. Hovenier en op Woensdag 18Januari a. s. des avonds 8 uur te Den Burg in Hotel Texel. Het Bestuur. Voor de keuring van foktoomen kan men zich nog opgeven tot en met Maandag 16 Januari. C. RENTENAAR. De Houtvester te Utrecht zal op Vrijdag 20 Januari 1928 des voormiddags 10 uur in hotel „de Lindeboom" te den Burg op Texel in het openbaar bij afslag zonder beding van onraad verkoopen liggende op de Everstekoogermient. Inlichtingen geeft de Boschwachter te de Koog op Texel. Hoofdgracht 61. Helder is Donderdag 19 Januari van 's morgens 9 tot 's middags 1 uur te spreken

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2