Texelscke Courant van Zaterdag-14 Jan. 1928. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden Nogmaals „Zijn Jongen". Op veelvuldig verzoek zal onze R.K. TooDselvereeniging a.s. Donderdag nog-' maals een opvoeriug geven van J. Gros- veld's tooreelspel „Zijn Jongen". We verwijzen belangstellenden naar ons tooneelverslag van 7 Januari 1.1. waaruit ten duidelijkste blijkt, dat bezoekers een genotvolle avond wacht. Nadere bizonderheden geeft een adverten tie in dit nummer. Sport. Texel I speelt morgen een competitie wedstrijd te Egmond tegen Zeevogels I. De reis HelderEgmond v.v. wordt per autobus afgelegd. o Texel II krijgt hier tegenover zich Hel der IV. Zie verder een advertentie in dit nummer. Radio Op onze informatie deelt de directeur van het postkantoor alhier welwillend medo, dat blijkens het aantal ingekomen formu lieren op heden 120 radio-toestellen op Texel in gebruik zijn. Op ieder 60-tal Texelaars dus één radioapparaat. In de aanvang van het vorige jaar werd ons meegedeeld, dat het aantal toestellen plm. 70 bedroeg! Mogen we hierbij nog eets wijzen op de plicht van ieder eigenaar van een radio toestel van dit bezit ten postkantore kennis te geven. Verzaking van die plicht kan onaangename gevolgen nasleepen Een auto-ongeval dat goed afliep. Toen onze plaatsgenoot, de heer D. D zich Woensdagavond omstreeks 7 uur met de beer D. uit Helder in z(Jn auto van Alkmaar naar Helder begaf werd de wagen door een rukwind van de weg gedreven en na het breken van een wiel omver gewor pen, zoodat het heele geval op anderhalve meter van het Groot Noordholl. Kanaal terechtkwam. Woader boven wonder liep de zaak ge lukkig afl De auto werd door de voorruit verlaten. De inzittenden werden niet gewond en kwamen met de schrik vrjj. De auto werd met b6hulp van een vrachtautobestuurder die na geruime tfjd passeerde, overeind ge plaatst en bleek slechts geringe schade te hebben opgeloopen. Verhuring „Leiden". De verhuring van de hofstede „Leiden" aan de Postweg in Eierland ging niet door. De hoeve werd opgehouden. Posttariefverlaging op 1 Februari a.s. Op 1 Februari a.s. wordt het port voor brieven-binnenland boven 20 G. verlaagd door uitzetting der tariefachaal20250 G 15 cent, 250-500 G. 20 cent, enz. Voor brieven tot 20 G. wordt een plaat selijk port van 5 cent, voor briefkaarten een plaatselijk port van 8 c ingevoerd (nu reap. 7V» en 5 cent,) Voor gedrukte stukken, voor welke bij de behandeliog geen voorrang wordt v«r- laDgd, zal tot 500 G. V/s c. (nu 2 ct.) per 50 G. verschuldigd zijn. Foto-wedstrijd Texelsche Courant. In aansluiting op vorige beiicbt6a deeltn we mee. Ie dat aan de aangekondigde fotowedstrijd alle abonnees kunnen deelnemen; 2e dat b(j gebleken belangstelling getracht zal worden een amateurfctografen-vereeni- ging in het leven te roepen (hierover later meer) 3e dat de in te zenden foto's een speciaal Texslsch karakter moeten dvageD, d.w.z. betrekking moeten hebben op Texel's dorps- schoon, planten- en dierenleven, op Texel's natuurschoon in de meest uitgebreide zin van het woord. 48 dat de foto's niet ingelijst, maar een voudig op ni6t te zwaar papier geplakt, moeten worden ingezonden (geen breken, geen hooge porti!) 5s dat zoowel direct6 afdrukken als ver grootingen dienen kuan6n (minstens zoo groot als een briefkaart 6a dat iDzenaiog moet geschieden onder een schuilnaam. Na de beoordeeling wordt naam en adres gevraagd. 7e dat het aantal in te zenden foto's onbeperkt is. 8a dat vermelding van technische bijzon derheden aangaande de foto'a - welke men een titel geve - aanbeveling verdient. 9a dat inzenders stilzwijgend ons zonder verplichting het reproductierecht hunner foto's verleenen, 10a dat. als prijzen kunstvoorwerpen en medailles worden uitgeloofd. 11a dat de termen van inzanding sluit rp 15 Maart a.s. 12sdat rad3re inlxhtii gen aan ons bureau gaarna worden verstrekt. Weldadigheidszegels- en kaarten. Mogen wo er no* even aan herinneren, dat nog slechts vandaag gelegenheid be st lat zegels en kaarten te koopen, welker netto opbrengst voor het hulp-en beecber- miogbehoevende kind bestemd zal zijn? Niet verkochte zegels worden vernietigd! Wilt ge bevordereD, dat deze hoeveelheid zoo gering mogelijk is? Wend u dan tot de bekende adressen OÖSTEREND Aanrijding. Donderdagmiddag 1.4. te half twee werd nabij Harkebuurt een motorrijwiel met zijspan, dat aan de kant van de weg stond, door een luxe auto aangereden. Een meisje dat juist in het zijspan zou plaatsnemen, sloeg tegen de grond dooh bekwam geen letsel, Als oorzaak wordt ons genoemd de slechte toestand van de weg ter plaatse, waardoor de chauffeuse niet voldoende uitweken kon. OUDESCHILD Scheepsongeval. Dezer dagen arriveerde in de haven een motorschip van de marine-transportdienst. Een der opvarenden had het ongeluk een ijzeren voorwerp op het hoofd te krijgen, waardoor een bloedende wond ontstond Het eerste verband werd geleed door de heer Hemelrijk (Haven meester). Medische hulp' wag spoedig ter plaatse Scheepvaart. Hoewel we langs de Texelsche kust geen drijfije meer hebben en de dienst met de vaste wal weer geregeld is, is het op de Zuiderzee nog lang niet pluis. De vaart uit Friesland en Groningen gaat nog steeds via Helder. Nu men leest, dat bij Lemmer nog ijsbergen zijn van ongeveer zes jVleter hoogte, mogen we op Texel van geluk spreken, zoo spoedig van het ijs bevrijd zijn. Dinsdag kwam in de haven bin nen een sleepboot met 2 tjalken, welke na het slechte weer hier verademing zochten. Van een der tjalken was de scheepsboot vol water ge slagen. Kerknieuws. De Kerkeraad en't Kiescollege, de vorige week saamgekomen om nog een ouderling te benoemen in de plaats van de overleden ouderling, de heer Koopman, werd ge kozen de heer E. F. Kaczor, die de be- noem'ng heeft aangenomen. Hij zal de volgende week, tegelijk met de hesren J. Bruin en J. Brouwer bevestigd worden. Visscherij. De visschers zijn nu, na de winter, weer zoo ongeveer een dag of tien aan de gar- nalenvisscherij. De eerste dagen na de vorst was er haast heelemaal geen vangst, ge leidelijk werd -het even beter, doch groot zijn de vangsten nng niet. Deze week is aangebracht ruim 5700 KG. garnalen. Ook z(jn enkele schuiten aan het wulkenvisschen. Veevervoer. Gedurende de laatste week werden van Texel verzonden 29 paarden, 7 koeien, 27 kalveren, 72 varkens, 4 schapen. Doodgevroren eenden, duizenden! Op de Noord-Friesche waddenzee, even als op onze Zuiderzee, drjjven metershooge ijsbergen met eb en vloed op en joeer. In de Noordzeebadplaats St. Peter, zijn van een kilometerlange zandbank twee stukken van ongeveer 400 meter door de ijsgang weggeslagen. Aan de rand van de Oost- Friesche waddenzee vond men duizenden wilde eenden met de pooten in het ijs doodgevroren. N.R.C. DE COCKSDORP Zwanen. Dezer dagen kon men in „de Kil" een achttal fraaie witte zwanen waarnemen, welke dieren geruime tijd naar het scheen - onder aanvoering van 'n zwarte soortge noot in de omgeving bivakkeerden. Een minder voorkomend verschijnsel dat veler aandacht trok. OOSTEREND Ds. van den Brink „Over de Kerk". Woensdagavond gaf Ds. van den Brink van Zandvoor't, alhier in de Doopsgezinde Kerk de aangekondigde lezing: „Over de Kerk." Ds. Buskes leidde de spreker in bijaijn talrijk gehoor, eu wees er er op, dat het geloofsleven een groote levensvraag is en dat de weg naar God loopt langs de waar heid. We moeten ons vasthouden aan de eenheid en verre blijven van hartocht en haat. We hebben elkander te beschouwen met liefde en één God als Vader te erkennen en te belijden. Ds. v.d. Brink noemde het een voorrecht te Oosterend te mogen spreken-op de ge- isoleerde plaats, zoo ver van het centrum van de kerkelijke strijd, Toch heeft men wederkeerig met elkander geleden en ge streden. We hebben één geloof, één Vader, één heilige roeping en we hebben gemeenschap te zoeken met broeders en zusters, die niet aan onze zjjde staan, daarvoor moeten we veel gevoelen. Doch vraagstukken, die vroeger in de Ger. Kerk minder de aandacht vroegen, komen nu meer op de .voorgrond. Dit zijn kwesties, die het hart raken, ae vraagstukken van de kerk. Wat is die kerk Hoe moeten wij staan op die kerkelijke richtingen. Over het wezen der kerk verwees spreker naar art. 27 der Nederl. geloofsbelijdenis, dat voorgelezen werd. Ook in de Catechis mus kan men dit lezen. De kerkis de vergadering der geloovigen. De Chr. Kerk is geen zaak, waarbij men nu aansluit en weldra weer heengaat. De kerk is een hemelsche kolonie en over het lidmaat schap van die kerk beslist God. Er kunnen leden zijn, die ijveren voor de kerk, en vreemd blijven aan de verborgen omgang met God en op die wijze loopt ook door de kerk de weg naar de buitenste duisternis. Door het geloof, door leer en leven en door belijdenis wordtde onzichtbare kerk tot een zichtbare. Met plaatselijke kerken in één verband kan men gemeenschappelijke be langen behartigen, maar' niet in afbreuk, wel door bescherming. Er zijn 46 verschillende kerkgenoot schappen en ook nog wel andere, die niet bij de regeering bekend zijn. Hoe nu de ware kerk te erkennen Uit de reine predicatic en uit de onderwerping aan het zuivere werk van God. Er zijn ware en valsche kerkende ware zijn te kennen aan de bediening van het Woord, aan de sacramenten en aan de tucht. De ware kerk is daar, waar men de Bijbel be schouwt als het woord Godsdaar komt het op aan en het doet er niet toe, hoe die kerk zich noemt. Calvijn heeft reeds gezegd't Woord is de ziel der Kerk. Toch beeft men bij de ware kerk graden van zuiverheid. Een kerk wordt valsch, wanneer het menschenwoord meer te zeg gen heeft, dan het Godswoord. Dat is Farizeïsme. We zjjn aangewezen op de meest zuivere openbaring van Christus. Is er een kerk, die meer zuiver is dan de onze, dan moe ten we daarheen. We moeten steeds reor- ganiseerenwe moeten niet naar Dordt, maar naar Jeruzalem. Scheuring in de Kerk des Hoeren is in strijd met Gods woord, een smaad voor Christus, de Heiland. Dit verwekt blijdschap en spot bij de onge- loovigen. De hiërarchie leidt tot scheu ring. In de eigen kerk te blijven is plicht zoolang zij ons niet verhindert Gode meer te gehoorzamen dan de menschon. Assen handelt hiermede in strijd. Assen wil hier meer eischen dan God. Wij willen geen 3chèuring, wij willen geen scheiding, we willen niets afdoen aan Gods woord. Aan de fatale uitspraken van de Assensche synode kunnen we niet voldoen. We hebben reeds lang geestelijke inzinking en verval bij de Geref. Kerken moeten constateeren. Er heerschte een geest van zelfgenoegzaamheid, de heer schappij van menschen. En nu trachten we er naar de Kerk te zuiveren door het afwerpen van het synodale juk. En het moet ons waarlijk te doen zijnomdeeere Gods. Met groote aandacht werd naar deze met overtuiging uitgesproken rede ge luisterd. Ds. Buskes bracht de spreker dank voor deze "duidelijke uiteenzetting. Niemand verlangde vragen te stellen. De talrijke inbraken in het Gooi in de laatste weken veroorzaken schijnbaar eenige zenuwachtigheid. De politie te Bussum werd 's avonds opge beid eD door bewoners meegedeeld, dat inbrekers binnengedrongen waren in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Nieuwe Hilversumscheweg. De politie nam de noodige maatregelen om het terrein af te zetten en toen bleek het dat een deurwaarder en een inspecteur van politie in de villa bezig waren, om beslag op de inventaris te leggen. Inbraak. Te Yenlo werd in de afgeloopen nacbt ingebroken bij een tuinier aan de Leutherweg. De bewoner vierde zijn gouden bruiloft buitenshuis. Toen hij terugkeerde, bemerkte hij dat al het aanwezige geld was verdweneD, met uitzondering van een zilveren mark. Te Oud-Gastel is de heer W. A. Smoor, toen hij tegen een ladder opklom om op een dak eenige herstellingen te doen, gevallen. Hij is overleden. Motor uit elkaar ge sla gen. Te Zwjudrecht is aan boord van een vaartuig, liggende voor Jugen's Oliefabrieken, de motor bij het aanzetten uit elkaar geslagen. Een 15-jarige opva rende werd gedood. Buitenland. -De vlijtige Yankee. Amerika heeft zijn rijkdom niet te danken aan de gevolgen van de orrlog, maar aan het feit dat zijn volk bet vlijtigste volk der aarde is, uitgezonderd de Chineezen. Schurmann in een rede te Berlin. Vooruit. Men beweert dat de misdadigers tegenwoordig bljjk geven van veel betere opvoeding dan vroeger met andere woordeniedere dag, in ieder opzicht, wordt de wereld beter en beter. New Yoik Evening Post. Waar de mensch niet telt. Te Peking alleen, in de meest geculti veerde stad van China, sterven maande lijks gemiddeld een 350 bedelaars v&n honger en koude op de open straat, zonder dat men1 de identiteit van éeze menschen kan vaststellen. Alg. Hdbl. Balk en splinter. Het Neder landsche koloniale systeem onderging weing veranderingen. Het berust nog op despotisme, zij het dan ook een wel willende tyrannie en de koloniön worden nog uitsluitend beschouwd als een bron van inkomsten. Manchester Guardian. In opdracht der Zwitsersche regeering zullen de Zwitsersche zieken huizen en sanatoria van 1 Februari, tot 81 Dec, 1928 een onderzoek instellen naar de invloed die alcoholmisbruik op de ziekte der behandelde patiöaten heeft gebad. Troebelen De Amerikaansche marine vliegtuigen, die uit Quilali in Nicaragua terugkeerden met gewonde Amerikaansche mariniers aan boord uit de strijd met de opstandeliDgentroepen onder generaal Sandino, zija door die troepen bescho'eu, doch niet geraakt. Wel moesten de vliegtuigen zeer hoog vliégen om veilig te wezen. Droevig. Een jongen van zeventien jaar was te Columbus, in Ohio 's avonds eeu wooing binnengegaan om een getrouwde vrouw het hot te maken Zij wilde daar niet van hooren. De jongen die een knuppel bij zich had sloeg de vrouw de hersens in en doodde ook haar kind van vijf jaar. Ter terechtzitting zeide hij, tot zijn vreemd optreden te zijn gekomen, door radio-muziek, die hem had opgewonden. De knaap werd ter dood veroordeeld en is terechtgesteld. Hij is de jongste moordenaar, ooit in de staat Ohio terechtgesteld. Een pessimist doet uitkomen dat de lelie, behoort tot de familie der uien, terwijl een optimist in herinnering brengt, dat de ui tot do familie der lel.öa behoort. Now Britain Herald,. Het helpt niets of ge een vrouw aan het verstand brengt dat ze rechts most houden, als er links een modewinkel is', S. Stone. De stumpers schamen zich. Hoe meer men van de wereld ziet, hoe meer men begrijpt waarom pasgeboren kinderen rood in het gezicht zien. „Bakersfi ;ld Californian." Er zijn maar twee soorten van boekendie, waarvan men zou wenschen dat men er nooit aan begon nen was, en die, waarvan men zou willen dat er nooit een eind aankwam. G. K. Chesterton. Kras. Krassin heeft 400 miljoen francs nagelaten. Juist een jaar rente van hetgeen Rusland schuldig is aan de Fransche houders van Russische papieren. Matin. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zeer Geachte Heer Dikkers, te Apeldoorn. 't Is mij wel een raadsel, dat er b(j U nog boekjes voor „Texel's Belang" worden aangeboden, daar de colportatie reeds vöör vijf jaar is stopgezet. Deze handeling moet dus op fraude berusten. In de kas van T.B. is in al die tijd niets gevloeid. Met dank voor de plaatsing, J. DAALDER Dz. Voorz. van Tex. Bel. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 briléti-i en 1 pakje met kleeren. I

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5