""'ad vertent iën~~~" S. D. A. P. Notaris Mulder LeesbiMiot&eek-Tex®l uw trouwportret laten maken Ssigezonden Openbare vergadering opgeluisterd door muziek en declamatie. de boerenhofstede genaamd „de Hemmerkooi" Nergens kunt u beter dan bij „SiBO". LANDBOUW EN VEETEELT. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN publiek verhuren Va 1 19 40 1 89 90 0 48 30 0 82 0 82 60 ±1 20- ±1 47- publiek verhuren voor iedereen. Zeevogels I—Texel 0—0. Een sportvriend schrijft: Zondag 15 Januari moest Texel" op bezoek naar „Zeevogels" te Egmond aan de Hoef. Alhoewel het er Zaterdag niet schitterend voor stond, was het Zondag uitstekend voetbalweer en begaven we ons vol goede moed om 8 uur met de boot naar Helder, vanwaar w(j om ongeveer 9 uur met de bus naar Egmond aan de Hoef vertrokken. Daar kwamen we na een voorspoedige tocht om onveveer half twaalf aan. Eenigeu moesten in Helder nog een tijdje wachten en gingen me een luxe wagen achter de bus aan. Doordat de spelers van Zeevogels niet allen present waren, kon er om ongeveer 12,15 begonnen [worden. Texel kwam uit met 2 invallers, voor de Rujjter en voor G. Dros. Zeevogels was volledig. De wind stond dwars over het veld, dus had geen der partijen voor deel van de wind. Er werd van beide zfjden goed spel te zien gegeven, doch de lange reis. welke de meeste spelers van beide partijen achter de rug hadden, liet niet na haar ongunstige invloed te doen gelden. De beide ploegen lieten zich van hun goede kant zien en er is dan ook de geheele wedstrijd om de overwinning hard ge streden. Van ruw of forsch spel was geen sprake, de wedstrjjd was het aanzien wel waard. Doordat het een mooie wedstrijd was, was de tijd voor de rust om, voor men er aan dacht. Na een zeer korte rust (met het oog op de boot) werd er weer met volle moed beginnen en weer even hard gewerkt als voor de rust. De beide doelen waren weer om beurten in gevaar, doch de verdediging van beide' par:jjen was in orde. Mochten de backs falen, wat zelden gebeurde, dan waren de keepers op hun plaatsen gaven geregeld „niet thuis", dan op éèn keer, toen N. Ran door een voorzet uiteen corner de keeper van Zeevogels wist te verschalken. De scheidsrechter (alhoewel die uitstekend voldeed) kende dit puntje niet toe, daal de bal „uit" geweest zou zijn. Toch was het m.i. een zuiver doelpunt. Spoedig daarna floot de scheidsrechter „einde* en had Texel met Zeevogels de puntjes ge deeld. Als „Texel" a.s. Zondag tegen Schagen volledig is, is er een kans om te winnen, dus komt dan allen volledig op. Om ongeveer 2 uur begaven we ons weer op weg naar Helder waar wjj weer op tijd aankwamen. Van d-> spelers wil ik geen namen noemen, daar allen hun best gedaan hebben. De invallers speelden een goede partij. Daar het een vlugge wedstrijd was, werd er veel van de spelers, vooral van de halfs gevergd. De Z.V.S. wordt druk bezocht. Naar de heer Vijn, directeur onzer Z.V.S. ons de vorige week meedeelde, wordt de school thans door niet minder dan 41 leerlingen bezocht, van wie er 11 voor hun rang studeeren. Nimmer heeft onze school zulke goede dagen gekend. De opleving, welke alom in de scheepvaart wordt waargenomen, zal aan deze verhoogde belangstelling niet vreemd zijn. KAN HET ZIJN, dat nog één Texelaar het antwoord schuldig blijft op de vraag: Hoe breng ik met de minste kosten mijn adver tenties onder de aandacht van de meeste Texelaars „Blank en Bruin" in hotel „Texel." Op verzoek vestigen we uw aandacht op de tooneeluitvoering in hotel „Texel" op Vrijdag a.s. te geven door de Oudeschil der club „Klein Tooneel". Deze heeft ge toond in daden groot te kunnen zijn. Met de opvoering van „Blank en Bruin" in Oudeschild voor eenige weken heeft zij enorm succes geoogst. Op veelvuldig verzoek komt zij Vrijdag naar hier, waar haar zeker een goede ontvangst zal worden bereid. - o „Blank en Bruin" teekent ons de moeilijke strijd van de Indo, de Sinjo (dat is de zoon van een Europeaan en een Inlandsche vrouw) met zijn „blanke broeders", die soms toch zoo veel lager kunnen staaD dan de mensch, die door zijn kleur verwantschap met niet-Europeanen vertoont. De Sinjo wordt geminacht, verstooten, belasterd. Alsof ieder Europeaan een toonbeelu van beschaving zou zijn. Iedere aanraking met de Indo, wiens onbesproken gedrag toch niemand ergeren kon. wordt vermeden als zou hjj omdat hij nu eenmaal een In landsche vrouw tot moeder had het ziel en heilloos product eener barbaarsche, althans eener minder waardige samenleving zijn. o Bij hoe velen nog is het met de begrip pen van beschaving, van staud en fatsoen treurig gesteld. Nu eens neemt men de geldbuidel als uitgangspunt, dan weer de huidskleur, hier is het de plaats welke iemand in de maatschappij bekleedt, tdaar weer wat anders. Alsof we daarnaar de mate van fatsoen zouden afmeten als of dat geld, die kleur, dat ambt tevens waarborgen zou, dat die eigen schappen aanwezig zijn, welke ons tot „een beschaafd mensch" stempelen. „Blank en Bruin" wil trachten een dier misstanden in de huidige samenleving in een scherp licht te plaatsen opdat ieder duidelijk worde, dat er wat te verbeteren valt. Giften Witte Kruis. Jan D. en Jac. D„ Oosterend beiden f 1 P. D., Oost f 0,50 R S. f 1, N. N. f2 50, N. N. f 10. A. C.W. f 15,en C. B. f 1,50 allen te Den Burg. Kort nieuv/s. De wedstrijd Texel II—Helder IV, hier Zondag gespeeld, eindigde met 5—6. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. M. Bakker, ambtenaar directe belastingen te Ter- muntenzijl (Gr.) werd overgeplaatst naar Tilburg. De gezamenlijke slagers, zeer gekant tegen de verkoop van goedkoop vleesch van vee, geslacht in het gemeentelijk abattoir alhier, belegden een protestvergadering in „de Linde boom", en besloten een request te zenden aan de Raad. Zij verzoeken daarin maatregelen te willen nemen tegen bovengemelde handelwijze, die hun groot nadeel berokkent. Vooral daar de meesten hunner nog voor kort ingevolge de nieuwe bepalingen der vleeschkeuringswet zich belangrijke uitgaven moesten getroosten wordt die abattoir-verhuring door hen als een onrecht aangevoeld. Radiolezing—Hilversum op Vrijdagavond as. van 7,15—7.45 uur: A. C. van Beek, te Woerden, over „Verzorging en huisvesting van kuikens." DE COCKSDORP Een geslaagde muziekavond. Zondagavond gaf het bekende muziek gezelschap van Oudeschild onder leiding van de heer Boom een uitvoering in de zaal van de heer Hovenier. We willen op hetgeen ten gehoore werd gebracht geen critiek uitoefenen omreden we dat liever overlaten aan meer bevoegden op muzikaal gebied. Maar dit durven we wel zeggen wat het klein gezelschap onder leiding van hun bekwame directeur aan de snaren wist te ontlokken, ging zeker aller ver wachting te boven. Er ging van alle aan wezigen dan ook maar èén roep uit: prachtig prachtig! Eenige aardige voordrachten tusschen de muzieknummers zorgden voor een aange name afwisseling. Mochten de dames en beeren musici van Oudeschild plan maken nogmaals Coc.ksdorp met een bezoek te vereeren, het zal hun aan belangstelling niet ontbreken. OUDESCHILD Merkwaardige vondst. Zondag vond een onzer dorpsgenooten op de steenglooïng b(j het havenhoofd een paar leerachtige voorwerpjes, laügwerpig en met draden aan elkaar gebonden. Ze werden betiteld als haaieieren en zijn ver moedelijk door het aanhoudende ruwe weer naar ODze kust gedreven. Ze worden hier zeldzaam aangetroffen. Het leken heel kleine geelachtige zakjes, oDderaanopen, de vrucht was er waarschijnlijk dus uit. Miltvuur door een bontkraag? Geschouwd is het ujk van de 3i jerige mevrouw Eastman uit Gillingham die te Rochester aan miltvuur bezweken is. Er werden getuigen gehoord die ver klaarden dat mevrouw Eastman in October j.l. een mantel met een bont- krt ag had gekocht. In dit bont (wellicht was het kalfsvel) zouden mütvuurkiemen aanwezig geweest zijn. Tegen mond- en klauwzeer. Lord beddlesloe, ondersecretaris van het Eng. departement van landbouw, is te Buenos Aires aangekomen, waar hij met de Argentijnsche regeering maat regelen zal beramen om te verhoeden, dat mond- en klauwzeerkiemen bij de verzending van Argentijnsch vleesch naar Eogeland worden overgebracht. Bedorven vleesch. De kantonrechter te Haarlemmermeer heeft de slager F. J. te Nieuw Vennep wegens het vervoeren en verkoopen van het vleesch van een gestorven veulen veroordet ld tot drie weken hechtenis. Enk le klanten van deze slager zijn i a het gebruik van vmesch van dat veuleu ziek geworden. De eerste slachtkuikens. Aan de markt te Purmerend werden iu de vorige week reeds de eerste jonge siach kuikens van het nieuwe seizoen aangevoerd, wat zeer vroeg is. De kuikens, die al tink groot waren, zijn gekocht door de pluimvgehandelaar W. van Schalk Jz. te Landsmeer. Van zeven kalveren, Bericht wordt, dat een drietal koeien, ondergebracht in de stal van de heer L. v. T. te Zwolle, in 3 dager, tijds aan zeven koekinderen het levenslicht schonken, in welk aantal zij resp. meq 2, 2 en 3 hun aandeel hadden. Onderzoek schoolverzuim door landarbeid Vanwege bet Mimsterie van Onder wijs, Kunst en Wetenschappen wordt een onderzoek ingesteld naar de omvaDg van sckoo verzuim tengevolge van het in loonarbeid in land- en tuinbouw wel ken van leerplichtige kinderen. Gladiolenveiling te Beverwijk. In de bal van Kennemerland werd de eerste G'adiolenveiling in 1928 gehouden De aanvoer was voor deze tijd zeer grnot, te noemen, ca. 790 nummers werd n aangenomen. Het leverbare ging vlot van de hard De soorten, die iu het afgeloopen najaar reeds graag waren, werden nog duurder weggekocht. Andere soorten noteerden eenige dubbeltjes lager. Van de groote partijen prima plantgoed werd ook veel verkocht, hoewel hier en daar eenige soorten trekkend waren. De volgende veilingen zijn vastgesteld opDonderdagen 26 Januari 9 Februari 23 Februari, 8 Maart en 22 Maart. Lichtboeien en tonnen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor het bergen van betonningsvoorwerpen in de Zuider zee en de Waddenzee voortaan geen beloonin gen meer worden toegekend. Voor den dienst der betonning en verlichting is het voldoende, indien degene, die opmerkt dat een lichtboei of ton verdreven of verdwenen is, daarvan zoo spoedig mogelijk per telegram of telefoon kennis geeft aan den Directeur van het Loodswezen te Harlingen of te Amsterdam dan wel aan den burgemeester van de plaats, waar het vaartuig, dat tot de bedoelde bevin ding kwam, is binnengeloopen. Voor een spoedige berichtgeving als boven bedoeld is de Minister van Marine bereid een belooning toe te kennen, waarvan het bedrag verband houdt met de moeite, die men gehad heeft het bericht over te brengen en met den spoed, die daarbij betracht is. Texei, 17 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Redactie der Texelsche Courant. De advertentie in uw blad d.d. 14 Januari, waarin door B en W zal worden getracht bij inschrijving te verkoopen een klamp overjarige mest, zou volgens mijn oordeel duidelijker ge weest moeten zijn. Wellicht zou voor de enkele gegadigden de moeite om in te schrijven gespaard zijn gebleven, indien men had kun nen lezen „Herbesteding", of nog beter „Derde Herbesteding Mest" enz. De term, tevens in deze mededeeling inge- lascht, „gunning voorbehouden", zegt zeker wel voldoende. Verder zouden de inschrijvers bij een niet gunnen voor de derde maal wellicht kunnen worden gerangschikt onder de rubriek Taxateurs of Figuranten. Gaarne zou ik nog de verzekering ontvan gen, dat biljetten, ingeleverd na genoemde datum absoluut ongeldig zijn. Den Burg. Jn. RAB. Verhuur de Gemeentelijke slachtplaats 1 De slagers zijn niet tevreden indien de slachtplaats verhuurd wordt aan menschen, die er in willen slachten, en voor wie die slacht plaats gebouwd is. Indien de menschen, die er gebruik van maken 't vleesch voor minder verkoopen dan de slagers, is dat ten voordeele van de burgerlui, en ten nadeele van de slagers Weigert het Gemeentebestuur nu de slacht plaats te verhuren aan wie slachten wil, dan kiest het Gemeentebestuur in deze de zijde van de slagers, die op hooge vleeschprijzen gesteld zijn, een partijdigheid, die o.i. bij het Gemeente bestuur niet op haar plaats zou zijn. Wanneer de petroleumventers zouden vragen de electri- sche centrale te willen sluiten omdat zij daar schade van hebben, dan wordt daaraan zeer natuurlijk ook geen gehoor gegeven. Dankend voor de plaatsing Eenige ^urgers. Zondag 22 Januari. HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft bij Bonne Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Plug. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema Bevestiging v. Kerkeraad. Collecte voor noodl. kerken en personen Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H V.l Oosterend, v.m. half 10 en nm. half 3 de heer L. Nieuwpoort. in de Doopsgezinde Kerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg vm. 10 uur Prof. Dr. W. J. Kühler van Amsterdam. Alkmaar, 13 Jan. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 947 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 9,— a 14, Rogge - a ,- Haver 12.75 a 13.50 Gerst chevalier 12,85 a 13,50 Groene erwten groote 44,— a 46,— Grauwe erwten 54, a 60, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 14 Jan. Kipeieren. Aanvoer 60.000. 56/58 K.G. 10,20 a f 10.90 100stuks 58/60 K.G. 10,40 h 11,— de luustuks 60/62 10,70 a 11,— 62/64 10,90 a 11,50 Lruin 11,11,70 Kleine eieren f9.10 a f 10,50 Eendeieren. Aanvoer 200. 9,a 0, Eierveiling Texel, 16 Jan. Aangevoerd werden 246 partijen, 20201 stuks Kipeieren Bruir. ongew. f 9,— a f 10,50 p. 100 stuks Wit f 8,00 a f 9,30 - pulleneieren f 0,— a 0,— per 100. Middelprijs bruin f 9,40 wit 8,80 Eierveiling C. Rentenaar. 16 Jan. Bruine f9,50 a f 10,40. Wit f 8,90 a f9,30 Kleine f 8,— a f 9,— Texel, 16 Jan. 1928. 10 nuchtere kalveren 12, a 28,- 11 Biggen 10, a 15, 6 korf oude kippen 0,90 a 1,30 Heden werden wij verblijd met de voor spoedige geboorte van onze dochter NEELTJE. A. RAVEN. W. RAVEN—Kruijswijk 15 Januari 1928. Spaarnestraat 13, Utrecht. in de „Zeven Provinciën" te Oudeschild, ZATERDAG 21 JANUARI, 's av. 8 uur Entree 25 cent. Heeren Diakenen en Kerkvoogden van de Ned. Hervormde Gemeente te den Hoorn zullen op Donderdag 26 Januari a.s. des avonds te 7 uur in het Loodsmans welvaren, voor den tijd van 3 jaar H A C ±50 ±50 - 0 27 60 0 70 80 1 12 60 2 09 80 0 40 60 1 52 30 ±75 ±75- 65 - ±65 - 0 43 38 101 20 1 22 70 12 50 weiland de Gasthuisput (oostkant) Het Honderdje Sint Annaland Lage Oude Hoorn Het Kerkeland over den Oudenweg Oude Hooge Hoorn De Outerskoog Het Kerkeland annex de Noordkant de Groote Geest (zuidkant) id. annex de noordkant de Geest Het Tonneke Het Rammenland Het Geestje Het Kuiltje Metselaarslandje de Buitendijk (oostkant) (westkant) Westelijk deel van de Moogjes Teunis List Varkenskoog Volkstuintjes in perceelen zal op Dinsdag 24 Januari a.s. des voor middags 11 uur in café „den Burg" voor 3 of 6 jaar voor de fam. Koorn, met plm. 28 HA. wei-, hooi- en bouwland alles staande en gelegen in den Hemmer te Texel. Inlichtingen verstrekt genoemde Notaris. Geopend op alle werkdagen, 's winters en 's zomers, Verschenen is onze eerste supplement^ cataiogus met 259 nieuwe num mers.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2