Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding LEZING Motordi^fist Texel-Rotterdam maar I0TTM8AM, Texelsehe Berichten cJVaor Palestina. ADVERTENTIËN Ds. J. A. RAABE Jr. HERMANN LÖNS Vrijdagmiddag 12 uur van Rotterdam Kunstlicht. Wie 's avonds, b.v. van half negen tot half tien, een uur kunstlicht brand, petroleum of liever electrisch licht, bevordert daardoor dat de hennen meer eten en meer eieren leggen. De verlichting moet doeltreffend zijn. Geen zitstokken mogen in het duister blijven. Een enkel uurtje per dag is voldoende, 's Avonds voert men graan, over dag droog meel. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd slechts door èén persoon gebruik gemaakt. Gevraagd werd, of ook 's morgens kunstlicht geen aanbeveling verdient, waarop werd geant woord, dat één uur per dag voldoende en juist avonds het meer gewenscht is, omdat graan de langste tijd noodig heeft om te verteren. Met kunstlicht in hoenderhokken moeten we niet te ver gaan. Wie overdrijft, forceert de kuikens en krijgt van zijn hennen op de duur geen kiemkrachnge eieren. Er treedt dan een reactie op in de vorm van een lichte iui: halsrui. o— Hiermee was spreker aan het eind van zijn taak voor deze avond gekomen. De heer J. S. Dijt bracht de heer van Asperen Vervenne dank voor het vele en goede, dat hij de aanwezigen onder de aandacht had gebracht en sloot met dank voor de betoonde belangstelling de ver gadering. Over Hermann Löns, de natuurdichter. Op verzoek vestigen we uw aandacht op de lezing van de weleerw. heer Ds. Raabp, die tot onderwerp koos „Hermann Löns, de Neder- duitsche Natuurdichter". Een advertentie in dit nummer vermeldt nadere bizonderheden. o— Een lezing over Hermann Löns. Hermann Löns 1 Dat is immers de man, die de ons omringende natuur heeft bespied met onuitputtelijk geduld, die haar tallooze gehei men heeft afgekeken en er ons van verteld heeft in schoone taal, beeldend en dichterlijk, zooals een ander het nauwelijks vermag. Hij heeft ons Mummelman leeren kennen en Grwdhals en Murkerlk, de snip en Jiirn, de oude éfcheper van da Ditshof, hij heeft de diepste roerselen van ons gemoed gepeild in de „Oeleviucht* en Geude Hehlmann voor ons doen leven, de laats,e Ha.isboer, die wij nim mer vereeten zullen Hermann Löns I Dat is de toovenaar, die armen rijk gemaakt heeft, die honderdduizen den, die als blinden huns weegs gingen, de oogen geopend heeft voor die bonte schoon heid en onmetelijke rijkdom voor oog en hart, die daar is in de bloeiende wereld buiten de muren van huis en stad. Waar arbeidersjeugd bijeen is en trekvogels langs de wegen gaan klinken de naïeve, zan gerige volksliedjes van Hermann Löns. Het noemen van zijn naam brengt gloed In de oogen van allen die hem kennen en de stem krijgt een diepere toon. Want hij was een trooster voor zijn volk, een profeet, die het geboden heeft gezond te zijn en rechtop te gaan. Op de Wietzelberg bij Müden is een een voudige gedenksteen voor hem opgericht. De buizerd cirkelt er boven. Mummelman steekt er luisterend de lepels op, de jeneverbessen houden er de wacht. Nu bloeit er de hei. Door de toppen van berken en dennen zingt de wind zijn eeuwige melodie. Zouden wij Hermann Löns niet leeren kennen? Kerknieuws. De Weleerw heer Ds. A. Vis, doopsgezind predikant alhier, komt voor op het zestal, op gemaakt ter voorziening in de leeraars-vacature in de doopsgezinde gemeente te den Haag. Zeevaartschool. Ter aanvulling van ons laatste bericht met betrekking tot de I. V. S. diene nog, dat van de 41 leerlingen er 24 de twee-jarige cursus volgen, 11 studeeren voor hun derde rang, 4 vorr hun tweede en 1 voor zijn eerste rang. De radio-cursus wordt dooréén leerling gevolgd^ Weldadigheidszegels. De verkoop van weldadigheidszegels in onze gemeente was, over het geheel genomen, iets minder dan het vorig jaar, doch waar de winst op één der zegels iels meer bedroeg dan voor heen, is het bedrag dat aan het beoogde doel ten goede komt, vrijwel gelijk aan dat van 1926-1927 n.l. pirn, f 190,—. Verkocht werden 3 :02 zegels f 0,02 1358 zegels k f 0,052086 zegels 5 f0,07 en 103 pakken briefkaarten. Middenstands- en Electriciteitstentoon- stelling M.E.T. H.O. voor Helder en Omstreken. De „Heldersche Courant" schrijft: Van 28 April tot en met 6 Mei 1918, zal bo vengenoemde Tentoonstelling in Helder worden gehouden. De beide Middenstandsvereenigingen te Helder in samenwerking met Helder's Bt lang V.V.V., waarbij de Econ. Commissie, hebben besloten een Middenstands- en Electriciteits- tentoonstelling te houden voor Helder en Om streken (M.E.T.H O.). Ten behoeve van deze tentoonstelling, welke door haar groote opzet niet in een der bestaande lokaliteiten kan wor den ondergebracht, zal een speciaal gebouw worden geplaatst op het Westplein, tegenover het Raadhuis met een grondoppervlakte van meer dan 1000 vierkante Meter. Voor deze Tentoonstelling is een Eerecomité samengesteld, waarvan de heer W. Houwing, Burgemeester van Helder het voorzitterschap heeft aanvaard. Tevens hebben in het Eere comité zitting genomen: de heeren L. J. Quant Schout bij Nacht, Commandant der Marine, Willemsoord. Jhr. H. Rappard, Directeur van 'sRijkswerf, Willemsoord, F. A. Smit Kleine, Directeur Prov. Electr. Bedrijf, P E.N., Bloe- mendaal. W. B. Oort, burgemeester van Texel, Mr. D. Breehaart Kzn., burge meester van Callantsoog, L. C. Kolff, burge meester van Wieringen en J Lovink, burge meester van Anna Paulowna. Diefstal van kippen en een beursje. Voor Alkmaar's rechtbank is Dinsdag 1.1. dit zaakje brha ideld De niet verschenen verdachte W. F. Hin September op Texel in loondienst, wordt ten laste gelegd diefstal van 4 kippen en een kralen beursje, welke feiten gepleegd zijn in September- October van het vorige jBar. Hij bood die kip pen te koop aan bij uw. de weduwe Dekker, bewerende dat hij die kippen had gekregen van zekere Mantje, bij wie hij had gewerkt, in plaats van loon. Mw. Dekker kocht op lang aandringen voor f 3. per stuk, doch het bleek later dat hij die kippen bij Dirk Mantje had gestolen. Voorts heeft hij uit de winkel van de wed. v. d. Vis een kralen beursje ontvreemd. Dit beursje lag in de lade van de toonbank de weduwe heeft hem vanuit een andere kamer in gebukte houding achter de toonbank zien staan. Zij heeft hem later geholpen aan sigaret ten en chocolade en was te verbouwereerd om de man over zijn vreemd gedrag in de winkel te spreken. Eerst veel later heeft zij het beursje gemist. Verdachte heeft het beursje cadeau gegeven aan het 17-jarige meisje, waarmede hij destijds verkeerde. Hij beweerde toeH het beursje gevon den te hebben. De arbeider Leysinga heeft hem tevergeefs voor het beursje 50 cents geboden. Hij meent dat er modder aan kleefde. Verdachte heeft het beursje uitgespoeld en beweerde het bij 't baggeren gevonden te hebben. Eisch tegen verdachte, die reeds meermalen tot zware gevangenisstraffen is veroordeeld, 1 jaar en 4 maanden gev. DE COCKSDORP Nuttige wenken voor Kippenhouders. Over de bloei van het pluim- veebedrjjf Welke kippen moet men houden Over voeding en huisvesting. Dinsdagavond 11. had in de zaal van de heer Hovenier de uitgeschreven vergadering plaats van pluimveehouders en belangstel lenden, waarbij als spreker optrad de heer van Asperen-Vervenne. Er bleek voor deze vergadering zeer veel belangstelling te bestaan. Toen wij op het aanvangsuur binnen kwamen, zat reeds een groot aantal pluim veehouders onder gezpllig gekoutb bijeen. Ja, de zaal was geheel gevuld, alleeschikba re zetels bezet, zoodat wij ons aanvankelijk met 'n staanplaats moésten tevreden stellen. De heer Dijt sprak in zijn openingswoord zijn tevredenheid uit over de groote be langstelling, doch moest otzijn niet geringe spy t constateereu, dat de rede van de beer van Asperen niet door lichtbeelden zou kunnen worden verduidelijkt, omreden hotel „De Hoop" helaas niet aan het electrisch net is aangesloten. De heer van Asperen, hierop het woord verkrijgendo begon met een verklaring te geven van de tegenwoordige bloei var het pluimveebedrijf. Hjj bracht hiermee in verband het meer dere gebruik van versche eieren, vooral onder de arbeidende klasse, als een gevolg van de hoogere loonen. Als de voornaamste buitenlandsche afnemers noemde hij Duitsch land en Engeland. Doch behalve deze economische zijn er ook technische oorzaken, die krachtig heb bed bijgedragen tot de bloei van de pluim veeteelt. Spr. had hierbij het oog op de broederjj, huisvesting en voeding Vroeger onderscheidde men alleen boerenkippenen raskippen. De boerenkippen werden gehouden door bewoners van het platteland, terwijl de raskippen meer uit een oogpunt van sport oi liefhebberij door de stedeling werden gefokt. Enkele hoenderparken, die hier en daar werden opgericht en speciaal met raskippen werkten, gingen voor en na over de kop. Men beschikte niet over een goede be- drijfskip. Door jarenlange proefnemingen is men er evenwel in geslaagd door verbetering van inwendige eigenschappen van raskippen goede bedrijfskippen te fokken. Zoodoende zijn de boerenkippen meer en meer op de achtergrond geraakt. Tot de beste bedrijfskippen behooren momenteel de Barnevelder en Witte Leghorns. Maar al heeft men nog zulke beste kippen, wanneer men ze huisvest in een hok, dat niet aan de eischen voldoet, zullen ze geen of althans weinig voordeel afwerpen. Nu dringt zich direct de vraag naar voren: hoe moet ik mijn kippen huisvesten, hoe groot moet het hok zijn? Welnu ieder kip eischt voor zich Va luchtruimte, dus een hok bestemd voor 60 kippen moet een inhoud hebben van 80 Al3. Meerdere ruimte zal in 't algemeen niet schaden. De grootste fout van vele kippenhouders is wel te veel dieren stoppen in te kleine hokken; dat kost eieren en dus geld. Doch ook de verlichting van een hok speeit een groote rol. Een goed kippenhok moet van flinke openslaande ramen zjjn voorzien en wel aan de Zuid-oost zijde opdat 's morgens de eerste zonnestralen kunnen binnendringen, ook aau üe West zijde kan een raam goede diensten bewjjzen, om de laatst zonnestralen op te vangen. Men mag echter met 't aanbrengen van glas niet overdrijven aangezien het üok uan m de zomer te warm zou zijn. Als een hok aan de vereischte diepte van 4V2 M voldoet kan men in de zomer gerust alle ramen openz-tten, ook bij slecht weer. Ook de voeding van de kip eischt veel zorg. Vooral in de winter met zijn korte dagen moet veel krachtvoer gegeven worden, z.g. ochtendmeel of hoendermeel. Het beste is dat meel droog te voeren, nat gemaakt verzuurt het zoo licht inde voederbakken. Een kip moet per dag 100 tot 110 gram graan 's avonds. Volgt men al deze voorschriften nauw keurig op, dan kan men gemakkelijk komen tot een nettowinst van f 2 tot f 2.50 per kip per jaar, Door verschillende personen werden nog enkele vragen gesteld en op merkingen gemaakt in verband met het gesprokene, die alle door spr. tot volle tevredenheid van de vragers werden be antwoord. Te ongeveer 11 uur werd de vergadering door de heer Dijt gesloten. Oosterend, 20 Jan. 1927. JeruzalemDe Rotsmoskee. .Keeren we thans tot Jeruzalem en het tempelplein terug. Wanneer men in de namiddag door een van de zeven poorten naar binnen wil gaan, komt er een Mo- hammedaansche wachter met opgeheven arm op u toegeloopen en ontzegt u de toegang tot het heiligdom, maar 's mor gens kan men vrij in- en» uitgaan. Door een hooge gevve'.fde poort komt men plotseling uit de duisternis van de nauwe overdekte straatjes in het blinkend zon licht van het reusachtige plein. Het eerste waar het oog op valt, is de machtige koepel van de Mohammedaansche moskee, die zich welft over de plaats, waar eens Davids altaar werd opgericht op Arauna's dorschvloer. (2 Sam, 24:18 vv._ De koepel wordt gedragen door een acht hoekige onderbouw, die in vorm en uit voering er prachtig mee harmonieert. Beide zijn versierd met eigenaardige figuren van de meest grillige en fantastische vor men, die op geen enkel levend wezen mogen gelijken, omdat het afbeelden daar van door de Koran streng verboden wordt. Deze z.g. arabesken in de heerlijkste witte blauwe, gele en groene kleuren uitgevoerd glanzen in het overdadige Oostersche zon licht als waren slingers en sieraden, met de kostbaarste diamanten en edelsteenen ingezet, aan de muren opgehangen. Toch maakt het geheel geen overladen, maar een harmonisch voorname indruk. Hetzelfde is met het interieur het geval. Boven ons hoofd verheft zich de 30 M. hooge koepel, door duizenden verschillend ge kleurde stukjes glas zeeft het zonlicht naar binnen en doet ze rood gloeien als robijnen of groen schemeren als smaragd; steeds weer heft men het oog omhoog, om zich te verlustigen in het kleurenspel van ambergele sterretjes in azuurblauwe vel den. in het heiligdom bevindt zich weinig, natuurlijk geen enkel beeld, want zooals ik reeds opmerkte, de Koran waarschuwt nog scherper tegen beeldendienst, dan de Bijbel. Over het algemeen bevatten de mos keeën niet veel meer dan een preekstoel, een gestoelte voor de voorlezer, een klok, die in de heilige tijd de gebedsuren aan wijst, eenige lampen en dan de nis, die naar Mekka de heilige stad gericht is, waarvoor de geloovigen biddend neerknie len. In deze moskee echter wordt ons oog natuurlijk getrokken door het hekwerk in het midden daarachter ligt de heilige rots. Dit is een van de weinige plaatsen uit het bijbelsch verleden, die men met zekerheid heeft kunnen vaststellen. Daarop verhief zich in Salomo's dagen het greote brandofferaltaar, hierom-heen was gansch Israël vergaderd, toen de vrome koning met talrijke offers en een aangrijpend ge bed het nieuwe heiligdom inwjjdde. Hijzelf was zich de gebrekkigheid van zijn werk ten volle bewust, zooals uit zijn gebed duidelijk blijkt„Maar waarlijk, zou God op aarde wonen? Zie de hemelen, ja de hemel der hemelen zouden u niet begrijpen hoeveel te min dit huis, dai ik U gebouwd hebt, is (1 Kon. 8 22, 27 v v.). Van dat geheele huis en evenmin van de twee temoels, die daarna gebouwd werden, is geen steen op de andere gebleven ma.r de rots is er nog, onverwrikt, onbewogen in stand gebleven in de stroom der tijden, onwillekeurig denkt men 'aan het woord •van de psalmist: „De Heere is mijn .Steen rots mijn God, mijn Rots, op welke ik betrouw" (ps. 18:3.) Ook als deze majestueuze koepel een maal tot, een puinhoop vervallen zal zijn, dan zal nog steeds deze rots aan Gods groote daden blijven herinneren. Hierop deze plaats wilde Abraham zijn zoon Izaak offeren toen het woord des He ren hem daarvan terugheid Hier richtte David zijn altaar op, nadat de engel des verderts van Jeruzalem geweken was. Hier omheen verrees zoo menig heiligdom van Jood, Christen en Mohammedaan; stellig, deze plaats :s heilige grond. Men kan ook nog met eenige treden in een holte on der deze rots afdalen, misschiea bevond zich hier vioeger de afvoerleiding, waardoor het bloed der offerdieren in de beek Kearon werd weggevoerd. Deze plaats is met allerlei sagen omweven, laten wij die maar liever laten rusten en denken wij er alleen nog een oogenblik aan, hoe hier Jozef en Maria eens gestaan hebben, om op het altaar hun duiven te offeren voor het kindeke, dat zjj zoopas ontvangen hadden. (Luc. 2:22 vv.) en hoe hun daar de oude Simeon tegencrad en deze in dat kleine kindje de langverwachte Verlosser herkende. H.J. Wordt vervolgd. Stop die rheumatiek! 132 Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven behoeft deze kwaal niet die kwelling te zjjn als het gevai is. De oorzaak is gewopnlijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het alge meen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude of als ongewone inspanning de nieren ver zwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijkste organen te versterken Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nie ren gezond zyn en goed werden hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rheu- matische pijn voeltwek de trage nieren op en versterk ze, en bevrijd u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urine- stoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 34 GETROUWD A. E. VETTER en G. BUIJS die mede namens de familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Theeondern. Serangsari Soebang, Ned. lndië ,q ,„R Den Burg, Binnenburg Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, PIETER BAKKER Dz., Weduwnaar van Marretje Mantje, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, K. BAKKER. Helder, 18 Januari 1928. Waagstraat 8. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur, vanuit het sterfhuis. Hiermede betuigen wij onzen dank voor de bij de geboorte van onzen Zoon onder vonden belangstelling. R. W. STOEPKER. A. STOEPKER-Vries. Eierland, Januari 1928. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen besten vader Prof. Dr. HENRICUS OORT, betuigen wij hiermede onzen oprechten dank. W. OORT-Oort. W. B. OORT. den Burg, Jan. '28. door a.s. Donderdag 26 Januari 's avonds 8 uur in Eben-Haëzer Onderwerp de Nederduitsche Natuurdichter. Bewijzen van toegang k f 0,40 ten bate van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk al hier verkrijgbaar aan de bekende adressen en 's avonds aan de zaal. vertrekt Dinsdag a.s. PLAATSMAN

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2