Bezoekt thans nog onze Uitverkoop. Nieuwe koopjes ook in confectie. Y LESSING PH. DEN BUBG. Uitsluitend a contant. V00B DE VROUW Texelsche Berichten De fa. „Sibo" levert n portretten in eenvoudige maar ook in loxe nitvoering. Bestelt tijdig Ruwe en Schrale Huid Jr IJ KI)Ij Landbouw en Veeteelt. 30 ct. Hygiëne en Veiligheid. „Gemengd Koor." De Zanguitvoering van „Gemengd Koor" al hier is bepaald op Zaterdag 28 Januari a.s. Het programma vermeld verscheiden nieuwe nummers alsmede een getal voordrachten ter afwisseling. Van vette varkens gesproken. Als een bizonderheid deelt men ons mee, dat Gebr. Pereboom dezer dagen een varken slachtten, dat 600 pond woog en niet minder dan 57 pond vet opleverde. (Gewoonlijk plm. 30 pond). Het dier werd gefokt door de heer T. Huisman, Koogerstraat. Locaal briefport. Brieven, niet zwaarder dan 20 gram, en brief kaarten zullen met ingang van 1 Februari a.s. in het plaatselijk verkeer slechts behoeven te worden gefrankeerd met postzegels van resp. 5 en 3 cent. Nu is dat begrip „plaatselijk verkeer" nogal rekbaar, waarom wij ons hebben gewend tot de heer directeur van het postkantoor. Evenwel zonder resultaat. Hoezeer het hem bevreemdt, vanwege het hoofdbestuur der posterijen heeft hem in dezen nog geen enkele officieele mede- deeling bereikt. Zij, die ons naar die locale posttarieven vroegen, zullen dus nog eenig geduld moeten oefenen. Uitslag landverhuringen door Notaris Mulder. Boerenhofstee „de Hemmerkooi" met28H.A. land van de fam. Koorn, verhuurd aan Dirk Terpstra Az., uit Welsrijp bij Winsum (Gr.) voor f 2725.— 84 A 50 c.A. weiland, genaamd „Roodzand" aan de Westen van G. D. Kikkert, verhuurd aan C. Bakker Dz. voor f 94.— 1,24,20 H.A. weiland, genaamd „'t Hemmertje" in de Hemmer van G. D. Kikkert, verhuurd aan S. Witte Jz. voor f 132.— Tuberculose bestrijding op Texel. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben in een circulaire aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat de provinciale bijdrage voor verpleging van tuberculoselijders verhoogd is van f 500 op f 750. Zij dringen er voorts b'ij het gemeentebestuur op aan alle aandacht te wijden aan de bestrijding der tuberculose. Aan andere gemeentebesturen is in dezelfde geest bericht. Gemeenten boven 10.000 zielen zullen in plaats van 5 cent voortaan 7'/, cent per inwoner per jaar ontvangen. OUDESCHILD Door mist op de Rug geloopen. Maandagmorgen geraakte op de rug (zand bank aan de zuidkant van Texelstroom) een baggermolen, gesleept door twee sleepbooten, aan de grond. Door de dikke mist zal men wel eenigszins uit de koers zijn geraakt. Na onge veer drie uur hebben de sleepbooten de bagger molen weer vlot weten te krijgen en kon de reis worden voortgezet naar Wieringen. Daar de baggermolen eenigszins N. O. van de „Stier" zat, is het niet onmogelijk dat men daar vlak langs is gevaren. De wraklichtboei van de Stier bij de W.-ingang van het Malzwin is weer uitgelegd. Nog steeds ijs. Een spreekwoord zegt„Ijs is alle man te wijs.' Hoewel sinds 4 Jan. de meeste Texelaars wel niet meer aan ijs gedacht zullen hebben, waren zij die er bij betrokken waren door de ijs- berichten toch nog niet op hun gemak. Men was nog steeds bang voor ijs en dat die vrees gegrond was bleek nu j.l. Vrijdag, toen de visschers na een kwartiertje varens van de haven voor het ijs kwamen. Had er eb gegaan in plaats van vloed, dan hadden de visschers de Texelsche haven niet meer kunnen bereiken. 's Avonds ging de wind om, anders hadden we weer dik in de ijsmisère gezeten. Velen zullen bij dit bericht zeker vreemd opzien maar tevens erkennen, dat ijs in deze dagen nog steeds de dienst Texel—Helder kan bedreigen. DEN HOORN Kerknieuws. De weleerw. heer A. Oskamp, theol. cand. te Rotterdam, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier (vacature—ds. Brümmer) aangenomen. Aanslag in een nikkelen theepot kan men verwijderen door er een eetlepel waschpoeder in te doen en er kokend water op te gieten. Laat de pot zoo een nacht staan. De volgende morgen is de aanslag veruwenen. Goed naspoelen I Kunstzijden costuums kunnen op dezelfde wijze worden gewasschen als zijden. Japansche matten moeten met am moniak worden schoongemaakt en nagewreven met witte was. Geen groene zeep gebruiken, dames I Pitrieten mandjes, matjes, etc. welke door kleine beestjes worden bezocht, moeten worden ondergedompeld in een sterk verdund bad van geest van zout. Ook de eitjes, in het merg gelegd, worden radicaal vernietigd. De leeren rand in een hoed, die vet geworden is, moet u met zeepsop, zoo noodig met een watje, gedoopt in benzine, reinigen. Weest voorzichtig met benzine I Voedsel zal minder voedingswaarde heb ben naar mate u het langer laat koken. Een bloemenvaas.die een vuile ring vertoont welke met zeepsop niet te verwijderen is, reinigt u gemakkelijk met water, waarin azijn, zand, Brusselsche aarde, theebladen of koffiedik. Zilverwerk maakt u gemakkelijk schoon met spiritus, terpentijn of Parijsch rood. Een vetvlek op behang wrijft ge flink in met kleermakerskrijt (vraagt dit in de boekhandel). Daarna kunt ge er veilig een nieuw stuk behang over plakken. Sat ij nen schoentjes, die vette neuzen opliepen, moet u met broodkruim behandelen. Een watje, in bier gedoopt, kan ook helpen, maar dan opgepast voor -vochtkringen. Een wollen broek, welke door fiets- olie besmeurd is, behandelt u het best met een watje, gedoopt in warme terpentijn. (Oppassen met dit licht ontvlambare goedje. Maak de terpentijn warm in heet water I) Neem vaak schoone watten en wrijf daarmee naar het midden van de vlek. Leg er een stuk grauw papier onder. Gekleurde katoenen goederen kun nen door een pekelbad van 8 5 10 uur kleur vast worden gemaakt. Men neemt een ons zout op 10 L. water (drie akers.) Weldon's Ladies Journa 1-Januari 1928 bevat o.m. de volledige patronen met Hol- landsche beschrijving van een tweetal keurige namiddagjaponnen en een onderjapon. Het Februarinummer bevat patronen met beschrij ving van een eenvoudige japon, een meer ge- kleede namiddagjapon en een feestjapon. Weldon's Children's Fashions —Januari 1928 met gratis patronen en beschrij ving van een kinderhansop (2—4), een jongens broek met blouse (24), een meisjesjurk voor partijtjes (8—10) en een feestjurk. Het Februarinummer bevat gratis patronen en beschrijving van een kinderjurkje en broekje (4—6), een partijjurkje met broekje (4—6), een gekleede jurk (12—14) en een feestjurk(8—10). Melkcontröle is noodig I Getallen, die boekdaelen spreken De melkcoütió'e, aldus het „Alg. Ned. Laüdbouwb ad", is zoo langzamerhand wel zoo bekend geworden, dat het wel niet noodig zal zijn er propaganda voor te maken. Toch is bet we) aardig eens te zien, wat men met melkconti ö'.e ver mag te bereiken. In Friesland vindt men het grootste aantal op melkproductie gecontroleerde koeien. En dat men de productie van het Friesche melkvee in zoo hooge mate heeft kunnen opvoeren (het gemiddelde vetgehalte bv is over de geheel provin cie in de laatste 25 jaar plm. 0.35 pet. gestegen), is dan ook voor een belangrijk doel te danken aan het oordeelkundig gebruik maken van de contiölegegevens. Io het off orgaan v. d F.N.Z. geelt de heer Keestra eenige cijfers. Volgens deze bedragen de kosten per jaar rn per koe veelal niet meer dan f B,50 We nemen eenige cijfers over uit bet artikel van de heer Keestra. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaarverslag van ejn vooraanstaande Friesche contiö ever osDiging. De n tto-melkprijs per KG per pet. vet bedroeg aan de betrokken zuivelfabriek 2,43 cent. Volgende cijfers hebben be trekking op de resultaten van 2 boerde rijen A en 8 die beide ongeveer even veel me koeien houden. Aantal koeien aan de fabriek 30 en 28; aantal koeien gecontroleerd 25 en 25 Gebruik bij springende lippenen hpt allprhpct» mirMol on M het allerbeste middel, en dat is Doos ABONNEES en ADVERTENTIES nemen nog iedere week in aantal toe Hierin ligt het duidelijkst bewijs, dat de „Texelsche Courant" uw advertenties afdoende publiciteit verschaft. gemidd. pet. vet a d. contr. ver. 3,05 en 3,63; gemidd, melkopbrengst KG 3892 en 4904; gemidd. melkprijs ct 7,41 en 8,89; bedrag per koe gem. f251,35 en f435,97 Het verschil is dus f 182,62 per koe, hetgeen over 28 koeien een bedrag ver tegenwoordigt van meer dan f 5000. Bij een vrijwel even groot aantal koeien van twee verschillende boerderijen, waarvan de melk geleverd werd aan dezelfde zuivelfabriek, was dus het melkgeld aan de eene boerderij ruim 15000 hooger dan aan de andere. Een jaar eerder, toen de melkprijs een paar ceuten hooger was was het verschil nog belangrijk grooter. Deze cijfers bewijzen weer eens sterk, dat op de eene boerderij veel meer „uit de koeien gehaald wordt dan op de andere Verder werden nog vergeleken de resultaten van zes andere boerderijen met de hoogste en zes met de laagste opbreDg3t. De zes „hoogste" boerderijen hadden over 132 koeien een gemidd. opbrengst per koe van 4778 KG mek met 3,78 pet vet. Geldelijke opbrengst per koe f 438,62. Bij de 6 laagste boerderijen was de opbreDgst per koe 3568 KG met een vetgehalte van 3,35 pet. Geldelijke op breogst per koe t 290,44. We zien hier dus ook groote verschillen in opbrengst, nl f148 per koe voor er-n boer met 3D koeien zou dit dus bijua f4500 worden. Het nut van melkcnntrö'.e wordt in de andere provinciën van ons land ook meer en meer ingezien Zij, die tot nu toe onkundig zijn van de juiste opbrengsten van bun koeien, raden wij ten sterkste aan, deel te nemen aan de melkcootiöle Het luttele bedrag voor de kosten, aan het melkonderzoek verbonden, kan toch geen bezwaar zijn. En juist in deze, voor de boerenstand zoo moeilijke tijden, moet men zoo eco Domiïch mogelijk werken. Melkcont: öle is daartoe een van de middelen. Volendam's eendeneieren. Aan de eierveiling te Volendam zijn in bet afgeloopen jaar aangevoerd en geveild 11 milliöen eendeneieren en 240.000 kippeneieren. Pluimveeteelt. Vraag. Waar bestaat g r i t uit en welk nut hebben de kippen er van Antwoord. Grit bestaat uit gemalen zeeschelpen, en deze bestaan bijna geheel uit koolzure kalk, die in de verterings vloeistoffen in het darmkanaal van de kip wordt opgelost en zoo voor oen deel in het bloed wordt opgenomen Door de klieren van de eileider wordt koolzure kalk afgescheiden, ter vorming van de eierschaal. Hieruit volgt reeds, dat grit in een behoefte nl. die aan kalk kan voorzien. Maar het verstrekken van grit heeft ook nog een ander doel en ander nutze doet in de spiermaag nl. de dienst van maalsteentjes, waartusschen het ,in de krop vooraf geweekte) korrel voer woidt fijngewreven. De vei tering wordt hierdoor ten zeerste bevorderd. A. N. L. Goedgekeurde foktoomen. Door de heer B. van Asperen Vervenne rijkspluimveeteelt-consulent N. Holland, werden goedgekeurd deze foktoomen van onderstaande personen T. Zegel 1-14 Barnevelder Jb. Koorn Pz. 1 6 Zilver Braekel S. Keijser Hz. 3 72 Barnevelder G Bremer Cz. 3-94 Witte Leghorn. 1 19 Barnevelder 110 Exchequer Legh S. Wuis Dz. 2 33 Welsummer J. A. Barhorst 100 Witte Leghorn J00 Barnevelder P Zoetelitl, Cockslorp, 200 Witte Leghorn Na de drooglegging der Zuiderzee-provincie. Vrijdaq a.s. van 7 15 7.45 uur spreekt voor Hi versum's microfoon de heer Ir. S. Smeding, rijkslandbouwconsulent te Schagen, over „De landbouwkundige beteekenis van de drooglegging der Zuiderzee." Over rooken gesproken. Het rooken van tabak, sigaren en siga retten oefent beslist een nadeelige invloed uit op het erganisme van het kind. Van daar, dat niet genoeg tegen dit misbruik kan worden gewaarschuwd. Prof. Dr. J. de Bruin. Eerste hulp bij ongelukken. Neusbloeding: dichtknijpen van de neusvleugels dicht bij het neusbeen. Koud water in de nek en bij de neus. Brandwonden bedekken met eenige malen opgevouwen gaas gedrenkt in lijnolie en kalkwater of met goed verband. De ontstane blaren niet openmaken. Staan iemands -£kleeren in brand dan rollen we hem in een tapijt, tafelkleed mantel of wat men bij de hand heeft, om de vlammen te verstikken. Bewusteloosheid. Men moet de bewustelooze op de rug leggen en de klee- ren losmakeD. Is hij bleek, dan het hoofd laag, is hij rood, dan het hoofd hoog. Ge zicht met eau de Cologne afwasschen, Verdrinken. Dadelijk dokter roepen. Intusschen de drenkeling met het hoofd naar beneden houden, om het water uit mond, keel, maag, enz., te verwijderen, drukking op de maagstreek uitoefenen. Dan natte kleeren uittrekken, voetzolen mee 'n borstel wrijven. Insuline bij suikerziekte. Dr. Best, de medewerker van dr. Ban ting, heeft in een rede te Ontario ver klaard dat, volgens de jongste schatting, op het oogenblik niet minder dar. 2U0,U00 lijders aan suikerziekte met insuline in het leven worden gehouden. De Connaugt- laboratoria, die verbonden zijn aan de universiteit van Toronto, bereiden thans van 35 millioen tot 40 millioen eenheden insuline in het jaar, welke zij over geheel Canada en veertien andere landen ver- deelen. N.R.C. Winterziekten. Het Nederlandsche klimaat speelt ons nu weer parten. Vorst, nattigheid, voor de winter hooge temperaturen wisselen elkaar af met de gebruikelijke grilligheid. „Daar moet je maar tegen kunnen", zeggen de landgenooten tusschec een hoest en een niesbui door, eD, zij snuiven menthol, slikken allerlei pastilles, werken zelfs met „ultra-violette stralen*. Al die middelen mogen de verkoudheid wat verzachten, de kwaal blijft. Als de waschinrichtingen er statistieken op na hielden, zou blijken, dat er heel wat zakdoeken worden vuil gemaakt. De verkoudheden zjjn lang niet altijd van onschuldige aard. De patiënten ge voelen zich koortsig, dientengevolge mat, loom en pijnlijk en moeten eenige dagen in bed blijven om weer op verhaal te komen. Zij gevoelen zich „grieperig". Laten de m6nschen zich toch niet on gerust maken. Van een griep-epidemie zooals wij verleden jaar hebben gehad, is er geen sprake. Er komen gevallen voor maar vrijwel uitsluitend van lichte aard De ziekte uit zich dit jaar in het algemeen in ingewandstoornissen. Zij duurt -een dag of drie, waarna de patiënten hersteld zijn, al gevoelen zij zich nog wat slap. Het nemen van bijzondere voorzorgs maatregelen tegen griep is nu overbodig al bljjft de voorzichtigheid in dit jaargetijde altijd geboden, vooral wanneer men zich koortsig gevoeld. A.H.B. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Eurgemsester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Barends te de Coeksdorp om vergun ning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerkirg aldaar in het perceel kadastraal bekend in Sectie A. No. 2387.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2