41s,e Jaargang No 4195 Zaterdag 28 Januari 1928 Vaar de Zondag. EERSTE BLAD, Voor hoofd en hart. Over de Uitvoer van Schapen in 1927. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 s: POSTBUS: N°. 11 Van edele en valsche schaamte. Eendenkooien. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. V.V.V.—den Burg. Dammen, Bijz. Vrijwillige Landstorm. EXELSCHECOURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogals: 50 ct. Iedere regol moor: 10 ct. Dezelfde advortentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BI] abonnement lagere regalprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Die valsche schaamte, wat heeft ze veel op haar geweten I Zij maakt ons het leven onnoo- dig moeilijk. Ze begint reeds haar werk bij het schoolkind, dat zich voor zijn makkertjes schaamt wanneer het ook maar in de minste kleinigheid van hen afwijkt en ze zet voort bij de aankomende jongen, die zich schaamt om met een pakje te loopen of bij het meisje, dat een hoed of jurkje moet afdragen, hetwelk, naar ze zich verbeeldt, in het oog van haar vriendinnen gek zal staan. Ze blijft ons vaak ook later bij als ze ons belet de vriendschap of de liefde te toonen, die in ons hart is, of onze onkunde of dwaling te bekennen, uit vrees van te worden aangezien voor minder dan we ons inbeelden te zijn. Eenigszins begrijpelijk is het als we ons schamen voor een lichaams gebrek dat merkbaar naar buiten treedt omdat vooral de jeugd daar ongevoelig en spottend tegenover staattoch behoort ook dit tot het gebied der valsche schaamte en we besparen ons zelf een zee van leed indien we ons daar boven weten te verheffen. Treurig is echter het feit dat we ons veel eerder schamen voor wat ons uitwendig ont breekt dan voor wat daar binnen voor onge rechtigheid in ons woont, althans zoolang we maar eenigszins kans zien het voor anderen verborgen te houden. Dit wijst erop hoezeer we nog anderen naar de oogen zien en hoe weinig ons hooger ik nog gefundeerd is in de vaste geestelijke grond van ons bestaan. Immers naar gelang we daarin vooruit gaan, moet de valsche schaamte van ons wijken, en moeten we ons kunnen bevrijden van die hinderlijke last. Daarvoor zal echter iets anders in de plaats moeten treden een gevoel van werkelijke schaamte tegenover het groote en heilige, dat we dikwijls nog zoo weinig weten te doen door dringen tot de praktijk van ons leven. o— Een edel schaamtegevoel veronderstelt achting voor ons zelfhet bewijst dat er een achter grond aanwezig is, een dieper bewustzijn, een "mooger ideaal, waaraan we weten dat we zouden kunnen en moeten beantwoorden, maar waar we ons bewust zijn beneden te zijn gebleven. Wanneer we dat gevoel niet meer kennen is dit een teeken dat de innerlijke stem niet meer tot ons spreekt, dat we ons aan haar invloed hebben onttrokken en van haar zijn vervreemd. Daarom behoort schaamte tot de gevoelens van de edelste soortwant het behoeft geen hoog moed te zijn als we ons zelf als mensch weten te waardeeren, als we ons van onze hooge afkomst bewust zijnen weten dat we aan een hooge roeping hebben te beantwoorden. Daarom, gezegend is de mensch die nog niet heeft verleerd zich over zijn tekortkomingen te schamen. Immers hij heeft daarmede reeds een eerste en belangrijke schrede gedaan op de weg die voert tot berouw. En berouw is de machtige, loswerkende kracht, die de ziel bereid maakt om vruchtgevende zaden te ontvangen en die ontwijfelbaar heenleidt van onrust naar rust. MAANDAG 30 JANUARI Het Leven i s niet iets het is de gelegen heid tot iets. DINSDAG 31 JANUARI Het Leven brengt zijn eigen energie mede en wie deze levenskracht ongebruikt ophoopt, sloopt het hulsel zijner ziel door voortdurende spanning. Slechts hij, die haar aanwendt over eenkomstig haar bestemming, voelt zijn kracht groeien naarmate hij ze offert in de dagelijksche strijd om zijn stoffelijk en geestelijk bestaan. .Levensraadsel", Hi C. C a n n e g i e t e r. WOENSDAG 1 FEBRUARI Wees tegenover de kwaadspreker doof, tegen over de twistzieke doofstom. DONDERDAG 2 FEBRUARI Gebruik uw medemenschen niet tot aambee ld, wanneer ge uw geluk wilt smeden. VRIJDAG 3 FEBRUARI Aan de jeugd wordt vaak verweten, dat ze denkt, dat de wereld met haar begint. Maar de grijsheid denkt nog vaker, dat met haar de wereld ophoudt. Wat is erger. ZATERDAG 4 FEBRUARI Wees strikt oprecht in de „kleine dingen", vaak zijn ze groot in hun gevolgen. Het ligt voor de hand, dat eenige bizonder- heden over de uitvoer van schapen in het afgeloopen jaar veel Texelaars, de fokkers onder hen bovenal, interesseeren zullen. De cijfers en meerdere gegevens in dit ar tikeltje verwerkt, zijn alle ontleend aan ons van officieele zijde verstrekte bescheiden en kunnen dus als absoluut betrouwbaar worden aanvaard. Alhoewel we ons tot taak hebben gesteld speciaal de uitvoer van schapenvleesch hier tot het onderwerp van onze bespreking te maken, mogen we toch wel eenige regels wijden aan de uitvoer van vleesch in het alge meen. Een record-jaar. Het jaar 1927 heeft zich door een drukke vleeschuitvoer in gunstige zin onderscheiden. Het is een recordjaar geweest, behalve ten aanzien van de nuchtere kalveren, wier aantal sinds 1925 met 75000 stuks terug Jis geloopen. Wat de uitvoer van schapen en lammeren betreft in 1924 289190; in 1925 276986; in 1926 248223 en in 1927 295357. Wanneer we in het oog vatten, dat in 1927 niet minder dan 2164737 stuks vee zijn uitge voerd, wordt duidelijk, dat zij een zeer belang rijk kapitaal vertegenwoordigen. Hoevelen zijn er verder niet betrokken bij de fokkerij, de slachterij, de verwerking van huiden, darmen en vet? Zoo verschaft deze vleeschexport arbeid en dus brood aan duizenden in den lande. Moeilijkheden. De producenten en exporteurs hebben geen best jaar achter de rug. Was de inzet niet kwaad de kooplust, was niet gering, de afzet wel van beteekenis in later maanden keerde de kans en werden klappen uitgedeeld en alle rooskleurige verwachtingen de bodem ver brijzeld. Hooge vrachtprijzen en steeds drukkender invoerrechten lieten niet na de uitvoer te be lemmeren. Nog onlangs lazen we, hoe van de opbrengst van vleesch, van de Hollandsche grens naar Frankrijk vervoerd, dertig procent te loor gaat. Daarbij komen dan nog slacht en keurloonen, arbeidsloon, alsmede vervoer kosten binnenlands, zoodat het waarlijk niet te verwonderen valt, dat onze weiders en mesters en bij lange na niet loonende prijs voor hun vee kunnen maken. Ook mag niet worden veronachtzaamd de steeds dalende richting, waarin de indexcijfers zich zoowel hier als elders bewegen. Dat het onder deze omstandigheden voor de exporteurs een zoeken blijft naar andere, betere markten, spreekt vanzelf, maar de bezwaren blijven overal groot. En zoo zien wij een herhaalde verplaatsing van afzetgebied, een ge brek aan stabiliteit, dat tijdens de handel met Engeland onbekend was. (N.R.C.) Ter illustratie noemen we hier slechts de getallen schapen en lammeren, welke resp. in de jaren 1924 tot en met 1927 naar de drie genoemde landen zijn uitgevoerd. Duitschland 224 1,028 104,543 85.980 Frankrijk 32,663 11,785 35,277 150,063 België 8,156 17,284 35.705 44.009 Naar andere landen werden in 1927 uitge voerd (naar Oostenrijk, Italië, Tsj. Slow., Indië en Denemarken) 15305 schapen. Zoetjesaan is Frankrijk de beste klant voor ons schapenvleesch geworden. We mogen ons hierop echter niet te zeer verlaten, omdat niemand ons garandeert, dat Frankrijk ons straks weer niet de rug toedraait. Citeeren we slechts wat een Fransch blad, aan de veeteelt gewijd, over het afgeloopen jaar heeft geschreven „Het jaar 1927 was voor de handel uitermate bedroevend. Zoowel mesters als handelaren moeten hun verliezen vaststellen bij honderden bankbiljetten. De hierdoor ontstane ontevre denheid werd aangewakkerd doordien de handel moet zien, hoe de detailprijzen op hetzelfde niveau bleven, toen de veeprijzen reeds sterk gedaald waren. Tegen deze schandalige toe stand wenschte men in verzet te komen." Waarschijnlijk als gevolg hiervan is op 9 dezer te Parijs tot stand gekomen de Associ ation Générale des Producteurs de IViande, welke organisatie o.m. op haar programma heeft gesteld: de mesters steeds met spoed op de hoogte te houden van de stand der prijzen het aanknoopen van verbindingen recht streeks met de détailhandel het verkrijgen van de afdoende bescherming door middel van invoerrechten en een besten dige handelspolitiek in het belang van de mesters. o Of er al eenige kans op opheffing van Enge- land's invoerverbod bestaat? Albion zwijgt in alle talen dus mogen wij van geluk spreken in Frankrijk zoo'n goed afzetgebied te vinden. Het is evenwel zaak voortdurend een oogje in het zeil te houden, opdat we tijdig de bakens verzetten, wanneer een nieuwe aanslag op de Nederlandsche fokkerij mocht worden beraamd. Keuring van Schapen. We besluiten met eenige gegevens omtrent keuring van voor uitvoer bestemde schapen, verricht door de rijkskeuringsdiensten. Ter keuring werden aangeboden 295954 stuks, voor uitvoer werden goedgekeurd 295357 stuks, voor uitvoer ongeschikt bevonden 597 stuks, na voortgezette keuring voor consumptie goed gekeurd 404 stuks, na voortgezette keuring voorwaardelijk goedgekeurd 58 stuks, en na voortgezette keuring afgekeurd 135 schapen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bij beschikking van 18 Januari 1928 heeft be paald, dat in het geheele Rijk het vangen van eenden en duikeenden, door middel van eenden kooien en netten, waarvan het gebruik ge oorloofd is, zal zijn toegestaan tot 1 Febru ari 1928. Texel, 26 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, R. P. KE1JSER Cz., Lo.-B. Gebrek aan belangstelling. Het was maar een korte en weinig belangrijke vergadering, welke de afd. „Texel" van de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Dinsdag in „Texel" belegde. Het aantal belangstellende leden bedroeg nauwelijks een half dozijn. De voorzitter, de heer A. Wierenga, hief bij de opening de meer en meer gebruikelijk wor dende klaagzang aan wegens de geringe be langstelling en drukte zijn spijt uit over het feit, dat de beteekenis van een krachtig geor ganiseerde en actieve vereeniging voor V.V. nog steeds niet in de hoofden van het meerendeel der Texelaars is doorgedrongen. Haar nut, aldus spreker, wordt nog steeds met een ondeugde lijke maat afgemeten. Ten onrechte verkeeren nog velen in de waan, dat het slechts de direct belanghebbenden, als bakkers, slagers, kruide niers, groentenhandelaren en melkslijters, zijn, die van een druk vreemdelingenverkeer de vruchten plukken. Het wordt meer dan tijd, dat ieder begrijpe, welk een groot belang ieder Texelaar bij de bevordering van het vreemde lingenverkeer heeft. Spreker wilde hierover thans niet uitwijden, daar hij spoedig gelegen heid hoopt te vinden hierop nogmaals met nadruk de aandacht te vestigen. Jaarverslag 1927. In zijn jaarverslag had de secretaris, de heer Pisart, neergeschreven, dat de afd. in 't afge loopen jaar zeer goed werk heeft verricht, Werden in 1926 146 aanvragen behandeld, in '1927 is dit getal tot 211 gestegen. Een groot deel van het succes mag worden toegeschreven aan de krachtdadige steun van TESO, welke wederom met f 200 in de kosten van advertenties bijdroeg. Wanneer de Texelaars aldus de secretaris en in het bizonder de nering doenden naar de mate van hun krachten aan de afdeeling hun steun verleenden zou deze er heel wat beter voorstaan en méér kunnen uitrichten. Echter lieten erzich tien personen van de leden lijst schrappen, waaronder zelfs een slager 1 Aan de weg den Burg—den Hoorn werd een wegwijzer geplaatst, elders werden palen ge schilderd en gerepareerd. Van samensmelting met de „Verecnigde Koog" is niets gekomen. We kunnen 't alleen wel af, aldus het jaarverslag. Het aantal leden bedraagt tha-s 115. De secretaris hoopte, dat afva ligen spoedig to' inkeer zullen komen en zich weer zullen scha ren in de rijen van hen, die willen bijdragen tot drukker vreemdelingenbezoek aan Texel en tot meerdere bloei onzer gemeente. Hoeveel dubbeltjes? De uitgaven bedroegen'over het afgeloopen jaar f413,64. De inkomsten waren zooveel meer dat nog f 279,02Vs in het laatje bleef. In 1928 zal het renteloos voorschot van TESO ft f 350,- worden afgelost. Op advies van'de" Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Lap en Mulder, werd de rekening bij acclamatie goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werdde donatie aan Texelsch Fanfare], weder op.f.10,— bepaald. A f g e v a a r d;i g'd e Tot afgevaardigde teralgenicene vergadering werd benoemd de heer Pisart. Dejheer A. C. Rab zal plaatsvervanger zijn. Waar en wanneer die vergadering gehouden zal worden was het bestuurgnog niet bekend, evenmin werd vernomen welke punten ter sprake zullen worden gebracht. Eèn V.V. V. voor héél Texel. De voorzitter deelde mee, [dat binnenkort opnieuw een vergadering zal worden uitge schreven, waarin aan de orde zal worden gesteld de stichting eener geheel nieuwe vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenbezoek aan Texel, een krachtige organisatie welke door geheel Texel zal moeten worden gesteund. De bestaande vereenigingen zouden dan moeten worden opgeheven. Haar taak wordt geheel en al aan de nieuwe vereeniging, op ganschnieuwe leest geschoeid, overgedragen. De volgende vergadering zal dus een uiterst belangrijke zijn, welke de voorzitter hoopt, dat door velen zal worden bijgewoond. In verband met deze plannen werd, met toe stemming van de aanwezige leden, in deze vergadering niet aan de orde gesteld het perio diek aftreden van de heer Pisart, secretaris penningmeester. Hierna werd de vergadering door de voorz, gesloten. Zondag 1.1. speelde Texel tegen Helder te Helder, in de competitie de Zijpe, Helder, Texel. Nadat de leider van deze wedstrijd, de heer Dissel, het openingswoord had gesproken, werd een aanvang gemaakt. Het sprak vanzelf, dat de Texelsche club het voordeel, dat zij op de Heldersche club had weten te behalen, 11—9 punten, gaarne wilde behouden, zoodat het een spannende strijd werd. Na elkaar 3 uur bekampt te hebben, mocht het Texel gelukken, als over winnende club uit de strijd te komen met 12 tegen 8 punten. Op 19 Februari moet Texel nog tegen de Zijpers spelen, zoodat het dan tusschcn Texel en de Zijpers om de le en 2e prijs zal gaan. Nog kregen 10 spelers uit de B klasse van beide clubs gelegenheid elkaar te bekampen. Texel zette er alles op om de nederlaag bij de laatste ontmoeting te niet te doen, doch de achterstand, 6—16, was te groot. Evenwel mocht het Texel gelukken een flinke voorsprong te maken van 14 tegen 8 punten, doch niet groot genoeg om de overwinning te kunnen boeken. De eindstand was nu Texel—Helder 20—24, zoodat Helder de prijs won. De voorzitter van de Texelsche club, de heer Standaart wenschte Helder geluk met deze uit slag. Al mocht het zijn leden niet gelukt zijn de achterstand geheel in te halen, zoo was hij er toch trotsch op, dat zij deze zoo klein moge lijk hebben weten te maken. Men schrijft ons De Bijz. Vrijw. Landstorm, afdeeling Texel, vergaderde Dinsdag 24 Jan. 1.1. des avonds 8 uur in hotel „de Lindeboom", Behalve de voorzitter, de Burgemeester van Texel, en een twaalftal leden, was ook tegen woordig de heer Oolders uit Alkmaar, secre taris van het B.V.L.-verband Alkmaar. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord van welkom, tevens zijn spijt uit drukkend over het feit, dat door slechte weers omstandigheden zoo vele Landstormers waren weggebleven; jammer I daar er zulke gewich tige besprekingen zou moeten worden gehou den. De schietwedstrijden in 1927 waren hier niet doorgegaan, daar de PI. Lei f er door tegen werkende omstandigheden verhinderd was de oefenwedstrijd te leiden. Alleen in den Hoorn waren enkele oefeningen gehouden, doch tot een wedstrijd was 't niet gekomen. Toch heeft de Verbandscommissie gemeend, hoewel zij daartoe niet verplicht was, de twee hoogste schutters een prijsje te doen toekomen, n 1. S. Troost (92 p.) en S. Lap Kzn. (91 p.) De heer S. Lap Bz. in de vergadering aanwezig, belastte zich met de zorg, de prijswinnershun prijzen te doen toekomen. Naar aanleiding hiervan deelde de heer W. v. Heerwaarden mede, ook in 't vervolg geen lijd te zul.en hebben, waarom hij als Plaatse lijk Leider bedankte. Op aanraden van de heer Ooldcr-, blijft hij de functie van secre taris der Plaatselijke Landstormcommissie „Texel" waarnemen. Als commandant sMde zich beschikbaar de heer H. C. A. Kievits tn werd als ondercominandant, levens plaatsver vanger, aangewezen de heer H. Zijm Sz., die deze benoeming aanvaardde.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1