PUROL bij Brand- en Snijwonden Gemengd Nieuws P/aar Palestina. Ingezonden matrozen, die bij de massa dadelijk insloe gen. Zelfs fabriikte hij er pasBeode melo dietjes bg, hoewel hü niet rausicaal begaafd was. „Der kleine Rosengarten" bevat al deze verzen. Spreker citeort one zoo'n leutig liedje, in 't Duiteoh. Alle liedjes ontleende hjj aan het volksleven en aan de ervaring van z(jn eigen hart. Dat zij n liederen door het volk gejoogen worden is misschien voor 'n dichter als Löoa wel de mooiste bekro ning van zijn kunstenaarsloopbaan. o— Na de scheiding van zijn tweede vrouw kwam de catastrophe. Aanvallen van zwaarmoedigheid deden hem zwaar ge bukt gaan. Zijn meest waardevol werk, „Frfuna van de provincie Hannover", voor de drukpurs gereed, scheurde hij in du:- zend flarden en hij ving aan te zwerven door vele landen van Europa. Tenslotte vinden we hem weer terug in Hannover waar hjj in Sept. 1914 als vrij williger dienst neomt om aan betDuitsche W front te gaan strijden. Men ziet het Löos als de oersterke eigenwillige kracht natuur, de man van de daad. Dankbaar verheugd z|jn vurige liefde voor het vader land te kunnen toonen trekt hij ten strijde Hij legt g 03te moed eD koelbloedigheid aan de dag Hij werft zich vele vrienden vereerders, die hem wilien sparen. Maar hij wil zoo nier. Wanneer tegen de morgen van 26 Sept. 1914 een gevaarlijke ondtrneming wordt beraamd, staat hg er op mee te gaan. Zoo geschiedt en tijdens een hagelbui van Franscbe granaten jaagt een kogel hem in de dood. „Ich hab eins gekriegt" (Ik heb er een te pakkeD), Dat waren zijn laatste woordeD. Zijn laatste rustplaats is thans niet meer te vinden, gelijk bi) voorspelde in zijn „Abendsprache" „Daarom geen heuvel en daarom geen Spoorloos wil ik verdwenen zijn Hermann Löns is niet geworden wat bi, wilde, nog minder wat h|j worden kon Maar toch is hjj in de zin der wijsheid van de oude Grieken met hun aansporing „Wordt, wat ge zgt!" geworden, wat ui) in de grond van zijn wezen wa«. Dich ter bij de gratie Gods, vrij en oorspronke lijk scheppend kunstenaar, zelfbewust en eigenwillig, allerminst zonder gebreken maar, toch ook critisch tegenover zich zelf en eerlijk. Hij was een mensch, een man, hij was gelijk hg zelf zeggen Z3U een kerel. Waar thans in de groote wereldbcofd steden herhaaldelijk eea eeresaluut wordt gebracht bij het graf van de Onbekende Soldaat, daar willen wij eerbiedig vanuit de verte een krans van immortellen hech ten aan het eenvoudige gedenkteeken, op de Lüneburgerheide door bewonderaars opgericht ter eere van deze ons niet on bekende soldaat, wiens literaire nalaten schap er zorg voor zal dragen, dat al is de plaats waar zgn gebeente rustonbe kend zijn naam bekend zal blijven en geëerd tot in Lngte van dagen bg een dankbaar nageslacht. o Een spontaan applaus volgde op deze waarigk zeer interessante lezing, die in hooge mate heeft bggedragen tot meerdere btlangstelling in de werken vaDdeNeder- duitscae dichter, die cog te schaars gekend worden. Spreker toonde zich een uitnemend Löos- kenaer en wist zijn Btof, mede door zgn onberispelijke declamatie, op boeiende wijze te behandelen. Russische avonden. De eerste der drie aangekondigde Rus sische avonden is bepaa d op Woensdag 15 Februari. Behandeld zal worden bet weik van Peter KiasDol. „Van de dubbele Ade laar Daar bet Rooae Vaandel". Krasnof verkeerde aan het Czarenhof, was later generaal in 't Russische leger werd vier maal ter dood veroordeeld, beleefde hel Sovjet-regiem in alle stadia, etc. Dat be looft een bizondere avond 1 fcfe. b Na de pauze wordt Rusaieobe muziek ten gehoore gebracht (Sjaijapin, Tscnaikofski etc.) Bij de illustraties. Op de vierde pagina vindt U slechts enkele van de vele illustraties, meest uit Löns' mooie boek „De Wulpen roepen," op waarlijk vaardige wijze geteekend door een oud-Texelaar, de bekende Sjoerd Kuperus. Schapendrama. U herinnert zich hoe in het afgeloopen jaar door de bloeddorstige hond van de off. v. adm. 2e kl. W, dienende op het vlieg kamp „de Mok" in één maand tijds twaalf lammeren werden gedood. De eigenaar nam geenerlei maatregelen om hieraan een eind te maken, eerst toen de benadeelde fokkers aan de Min. van Marine een telegtam hadden gezonden werd het dier vastgelegd. W. had zich Woensdag voorde Z .-ekrijgs- raad te Helder te verantwoorden. Er waren zes getuigen a charge gedagvaard, w.o. ,wee van lexel en een uit Vollenhove, en één ge tuige a decharge. De fiscaal laakte het gedrag van Wdie niet de minste moeite deed cm de zaak in het reine te Drongen. Daar hem ook nog een civiel proces wegens schadevergoeding boven het hoofd hangt zal hij flink moeten betalen, daar hij het zeker niet winnen zal. Geëischt wordt f 100 boete of 10 dagen hechtenis, welke eisch de verdediger be strijdt, omdat W. bij zijn vertrek van de Mok de zorg voor zijn hond aan een ander had overgedragen. Het eind van het liedje was dat W. in totaal tot f 75,boete werd veroordeeld (naar de Held. Crt.) Uitslag aanbesteding. Donderdag 1.1. is aanbesteed de bouw van een badpaviljoen te ,de Koog voor rekening der fa. P. Kikkert en Zn. Het tim mer-, metsel- en loodgieterswerk is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Jb Bakker, T. Witte en P. Oele. Gunning van het schilderwerk en nadere bizonderheden volgen. EIERLAND „Draagt elkanders Lasten." Donderdagmorgen 1.1. heeft in het lokaal van de heer E. D. Westdorp plaats gehad de algemeene vergadering van deelhebbers in de onderlinge paardenverzekering „Draagt elkanders lasten" te Eierland. Van de 123 leden waren er slechts 11 tegenwoordig. De voorzitter de heer C. J. Geense heette allen welkom. De administrateur, de heer C. Stoepker, las de notulen, welke werden goedgekeurd. Voorz. deelde mede, dat er per 1 Jan verzekerd waren 339 paarden voor een som van f 106070; dat er in 1927 gestor ven waren en onteigend zijn drie paarden welk aantal buitengewoon klein is te noe men. Volgens de verlieslijst van 1927 waren deze verzekerd voor een waarde van f 700, Ze hebben opgebracht f 107,98 (één was afgekeurd) en uitgekeerd werd f 560. De commissie, die de rekening van de adm. heeft nagezien en met haar hand- teekeningen heeft goedgekeurd, was af wezig. Aizoo deed de adm. voorlezing van de uitkomsten. Er was ontvangen in 1927 f 3552,74. Uitgegeven f 1055,85V- Alzoo een saldo in kas f 2496,887g. De adtn. werd dank gebracht voor zijn gehou den beheer. Het aftredende lid, M. W. de Graaf, werd met op 1 na algemeene stemmen herkozen en nam, na een vraag van de voorz., zijn benoeming aan, dankend voor het vertrouwen in hem gesteld. Nog besloot het bestuur de premie van 2 pet. te handhaven. De rondvraag leverde niet veel op, waar na de vergadering door de voorz. werd gesloten. OUDESCHILD Een onderscheiding. Onze plaatsgenoot, de lieer D. M. Vlas Jr. ontving bij besluit van de Minister van Water staat, als belooning voor het houden van ver dienstelijke meteorologische journalen, een boekwerk, getiteld „Zeemansboek" van S. P l'Honoré Naber. Veevervoer. Gedurende de lantste week zgn van T>xsl verzonden: 27 varkens, 16 paarden 6 koeien, 18 kalveren, 22 schapen. Visscherij. De garnalenvaogsten blijven nog klein, waartoe het ongestadige weer ook zeer meeweikt. Deze week is aangebrach' ruim 3600 Kg. garnalen en ruim 400 Kg wulken. ADVERTEEREN IS MET DUUR wanneer u adverteert in de Texelsche Courant, die op Texel in het bizonder honderden lezers (abonnees of mede lezers) telt in ALLE KRINGEN. Oplaagcontröle gaarne toegestaan. Rotterdam Eeu rnooiei heeft bij, de politie aangifte gedaan, dat een onbekend gib'even man in de Baan, van haar twaalfjarig dochtertje een lok heeft afgesneden. Gaslucht in electra- zaken In de vergadering van de raaa van Ambt Hardeüberg, heeft de heer Mulder (v. duiting gegeven aan zijn vermoeden, dat aan de tegenwoordige, door verscheidene advisoerendi electro technische ingenieurs voorgestane wijze van uitvoering vau e!ectrificatiawerk6D een „gaslucht" zit. D e n H a a g. In het Roode-Kruis ziekenhuis is overleden mevrouw ds Lingbóek Hopster, de echtgecoote van iet Tweede Kamerlid. Mevrouw Ling- beek was vau de trap gevallen, tenge volge waarvan zij een schedelbreuk had gekregen. Gouda. De regeeriEg heelt thans beslist, dat de werkzaamheden toor de veidere aanleg van de spoorw-g G< uaa Boskoop Alphen zuilen worden hervat. Geld. Rosie, één van de ver maarde „Dolly Sisters," die na een blinde dorm operatie te Mont9 Carlo voor herstel van gezondheid vertoeft, hec-fc daar de bank doen spring-n. Hij vader was genoodzaakt een keffer te koopen om alle door Rosie gowonten bankbiljetten in te pakken I A. H. Blad. Verduistering Te Schlettau zijn bij de kerkelijke kas verduisteringen ontdekt ten bedrage van ca. 100.000 mark. Een gemeenteraadslid is aange houden. Ingestort Te Kassei is een in aanbouw zijnd warenhuis ingestort Een arbeider werd op slag gedood, een levens gevaarlijk en een licht gewond. Vrageu van abonnees worden in deze rubriek door onze radio- technische meiewerker kosteloos beantwoord. H. C. te H. a. Wanneer u h9t zuur- gebalte van het vocht in uw accu van tijd tot tijd niet contiö'eert loopt ge de kins, dat het door verdamping zoo stijgt, dat ge de accu niet behoorlijk meer kunt laden. b. Die „zuurmeters" kunt u bij uw leverancier bekomen. De gebruiksaan wijzing ontvangt u er bij. „Vrager" te O. a. Dat gefluit kan een gevolg van te lage annodespanning zijn b Bedoelde storing wordt door hagel veroorzaakt. Ze is berucht. c, Wanneer in uw omgeving electro- motoren draaien (stofzuigers, ventilatoren of motoren voor krachtbedrijf) kunnen die u zeker vee! last bezorgen, vooral daar u er niets tegen uitrichten kunt. A. G. Aanbevelenswaardige boekjes voor de radio-amateur zijn o.m. „Oe Luistervink en zijn ontvangtoestel." en „Hoe werkt toch zoo'n radiotoestel beide van Takes„Storingvrije radio- ontvaDgst". door Filter; „De accu voor radio-amateurs." door Ir. ten Hoopon. „Radio." Tegen „de Mexicaansche bond'1 is geen kruid gewassen. Kalm wachten tot hij zich moe geblaft heeft, dat is de boodschap. Dr. A. de Loos. Oosterend, 27 .fan. 1928. Jeruzalem. Slaan we nog een enkele blik op het reusachtige tempelplein toen wij daar wa ren, kwamen juist eenige waterdragers met hun leeren waterzakken, om die aan de bron, welke daar zoo rijkelijk vloeit, te vullen. Onwillekeurig denkt men aan de profetie van Ezechiël, dat een waterstroom voort zal komen van onder de drempel van het heiligdom en worden tot een steeds diepere rivier, die allerlei dorre streken 'vruchtbaar maken zal (Ezech. 47). Inder daad is daar dus een rijke bron, maar in geestelijke zin is er een nog veel rijkere in dit heiligdom ontsprongen, die alle dorre landen der wereld vruchtbaar maken kao. Zoo is de verwachting van deprofeet ver vuld en heeft het zuivere water vau het evangelie van hier af zijn loop over de geheele aarde genomen. Wij bestijgen nu een smalle trap, en daar staan wij opeens op het dak van de zoo genaamde G -uden Poort. Deze voerde van het tempelplein direct naar buiten in het Kedrondal, maar is door de Arabieren uit bijgeloovige vrees, dat hier eenmaal een christen-veroveraar door naar binnen zou trekken toegemetseld. Wij kunnen van hier prachtig het tempelplein overzien wat is het groot! het beslaat dan ook een vierde gedeelte van de ommuurde stad, hier en daar groeien er planten en zelfs kleine struikjes, tussch'en de steenen van het plaveisel, overal liggen geioovigen in de schaduw van een muur te slapen. Druk pratend zijn de waterdragers met hun zon derlinge zakken bezig aan de bron. Statig verheft zich de Rotskoepel met zijn tinte lende versiering. Daarvoor zien wij het kleine sierlijke gebouwtje, dat de Ketting- dom genoemd wordt. Het elegante koepeltje wordt door twee zuilenkringen gedragen, een van zes en een van elf pilaren; daar door bereikte men dit eigenaardige effect, dat men ze nu alle zeventien tegelijk zien kan. Daarachter voort een laan van gewel dige cypressen Daar de Aksa Moskee. Dit was oorspionkeljjk een christelijke keik, doch later werd deze door de Arabische veroveraars omgebouwd tote n moskee. Ik trof het slecht bij mijn bezoek, daar men juist bezig was haar grondig te restaureeren en dus het grootste gedeelte niet bezichtigd mocht worden. Dan valt nog op de z.g. zomerkansel, een prachtige marmeren preekstoel, die tusschen de beide moskeeën in'staat. Achter een marmeren poortje leidt een trap naar boven, waar de predi ker staat onder een sierlijk marmeren koe peltje,', gedragen door zes zuilen/Gedurende de Vastenmaand is hier iedere "dag dienst in de openlucht, toch maar heerlijk zoo'n klimaat, als wij bedenken, dat onzeopen- luchtsarrienkomst in de Dennen éénmaal in het jaar meestal met vreezen en beven en angstig kijken naar de lucht gevierd wordt. Vlak in de nabyheid van deze kansel heeft misschien vroeger bet groote koperen waschvat gestaan Er is thans nog een fontein, die waarschijnlijk vroeger door 'n lange leiding met het water uit de vijvers van Salomo, op 14 K.M. afsmnd aan de weg naar Hebron gelegen, gevoel werd. In de Noord-Westhoek van het plein verrijst een hooge minare-, de zoogenaamde toren van Antonia. De ruines aar zijn voet zijn misschien nog van de oude burcht Antonia afkomstig. Nu wordt ook deze toren gere pareerd, want de aardbeving heeft hem zwaar beschadigd. Hiermee hebben wij het geheele tempel plein overzien, wat een indrukwekkende hoeveelheid van gebouwen. Het is stellig de mooiste en ontroerendste plaats van Jeruzalem. Maar laten wij nog eens een oogenblik verder zien buiten de muren van het plein Tegen de Noordermuur ligt een vy ver, die nu droog is, maar waarvan men beweert, dat het het badwater Bethesda is (Joh. 5), doch dat is hoogst onzeker, helaas zal het wel nooit meer vast te stellen zijn, welke van de vier daarvoor aangewezen plaatsen de ware is. H.J. Wordt vervolgd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij een bescheiden plaatsje in uw blad voor het volgende. Ik zal kort zijn. Meermalen heeft men de laatste tijd van uw gastvrijheid gebruik gemaakt om zijn meening kenbaar te maken inzake de werk zaamheden en werkwijze der centrale nood slachtplaats. Ofschoon ik in deze een vast standpunt inneem, is het geenszins mijn bedoeling van hier uit de werkwijze der genoemde inrich ting te bestrijden, dan wel te verdedigen. Mijn bedoeling is echter om de uitvoe rende macht in deze er op attent te maken dat het m.i. zeer gewenscht, zooniet nood zakelijk is, om, indien men tenminste op de tegenwoordige wijze wil voortgaan, daar'n terzake vakkundig persoon te werk te stel len, opdat onder diens bekwame hand martel- en moord partijen zooals deze week aldaar gepleegd zijn, niet meer voor komen. In 't begin dezer week werd nl. 'n rund ter slachting aangeboden (men zegt uit nood) welk dier 4 kogels door de kop gejaagd moesten worden alvorens men doel trof en zulks, zoo men zegt, onder politietoezicht. Is het niet erbarmelijk? Toeschouwers, weest aandachtig, daar zoo 'n dier licht in woede kan ontsteken en men zich in haar nabijheid in levensgevaar be vindt. Tevens mag de wensch zeker worden geuit, dat de Vereen. „Tot bescherming van dieren", hier een wakend oog houdt. Ook is bij mij de vraag gerezen Hoe staat de justitie tegenover zulke praktijken, als men overweegt, dat iemand bij de tegenwoordige wetten een dier gaat slachten zonder dit vooraf te bedwelmen doch met een vaste hand in een minimum van tijd doodt, zwaar beboet wordt. Dat dit korte woord te bevoegder plaatse ter harte zal worden genomen is de wensch van EEN BURGER, die zich heeft geergerd. [In dezelfde geest ontvingen wij een schrijven van een abonnee, onderteekend met „S." Red.] BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 21 tot en met 27 Jan. 1928. GEBORENMagrieta Johanna, d. v. Dirk Jacobus Roeper en |anna Geectruida van Maldegem. ONDERTROUWD Cornells Willem Bakker en Maartje Kuip. GETROUWD Maarten Drijver en Johanna van der Slikke. OVERLEDEN Jantje Boon, 74 jaar, wed. van Pieter DrosNeeltje Bakelaar, 72 jaar, geh. met Pieter Heerding; Simon de Porto, 70 jaar, geh. met Margaretha Francisca Smits. [ateen

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2