No 4196 Woensdag 1 Februari 1928 41ste Jaargang Vrouwenhanden Van week tot week Uw Zenuwen Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE R001J :s DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 gÓedkgop^n^toch doelmatig XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DETEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodoro regol meer: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30,60.90 Tube 80 ct. PÏÏROL 21—28 Jan. Ter eere van professoren Lorenz en Buys. Te L9ider, waar men deze week in alle stilte en eenvoud prof. Lorenz heeft gehul digd ter gelegenheid van zjjn gouden hoog- leeraarsjubileum in eenvoud en stilte omdat prof. Lorenz aan het ziekbed is ge bonden heeft men ook nog eea andere herdenking gehad. Het was Donderdag e6u eeuw geleden dat prof. dr. Buys geboren werd en men heeft ter gelegenheid daarvan zijn nagedachtenis op indrukwekkende wjjze gehuldigd. Prof. Johan Tüeodoor Buys ia wel een van onze meest vermaarde rechts geleerden geweest. Jarenlang was hij pro fessor in de rechtswetenschap aan de Leidsche hoogeschool en nog steeds wordt hjj genoemd de gioote Nederlandache grond- wetgeleerde. Ter bescherming van Maastricht's Aardewerk-industrie. We naderen alweer Februari en daarmede ook de hervatting van de parlementaire arbaid, Het Kerstrecès spoedt ten einde en over een paar weken zal de Kamer we6r met frissche moed de arbeid hervatten. Een der onderwerpen, die dan aan de orde zullen komeD, betreft de kwestie van de bescherming der nijverheid. Dezer dagen is reeds de memorie wan antwoord op het voorloopig verslag der Kamer over het zg. aardewerkontwerp verschenen. Wij h6bben d6stjjds melding gemaakt van de bezwaren die in de afdeelingen der Kamer tegen dit wetsontwerp werden ter tafel gebracht Nogal uitvoerig bestrijdt de regeering do bewering dat dit wetsontwerp, dat een tijde lijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porcelein. glas werk en enkele soorten tegels beoogt, in strijd zou z(jn, met het standpunt door Nederland ingenomen op de jongste econo mische conferentie te Genève. Het wetsontwerp beoogt dan ook slechts een tijdelijke maatregel ad hoe voor een bijzonder geval. Ter motiveering wijst de regeenng op de bijzondere positie die de Zuid-Limburgsche keramische industrie en glasindustrie incemeD. Zij is overtuigd, dat drie jaren voldoende zullen zijn, om de huidige moeilijkheden in het bedrijf te boven te komen. De industrie weet, dat zij op het verhoogde invoerrecht niet zal kunnen steunen. De fatale termijn daarvoor gesteld zal niet worden overschreden. De regeering vreest ook niet dat men in het buitenland deze tijdelijke voorziening zal beschouwen als een maatregel met het oog waarop eenige tegenmaatregelen ge rechtvaardigd zou zijn. En evenmin ver wacht ze prjjsverhooging van de voorge stelde maatregel, eer het tegendeel doordat de omzet grooter zal worden. Frankrijks verre vriend. De koning van Afghanistan is deze week op zijn reis door West-Europa te Parjjs aangekomen. Hij en zijn gemalin met gevolg zijn daar ontvangen met al de eerbewijzen aan koninklijke gasten verschuldigd. Presi dent Doumergue heeft de hooge gast ont vangen en beiden hebben in hun toespraken sihoone woorden gewijd aan de vriend schap tusschen Franktijk en Afghanistan, Ook had een olficieeie ontvangst ten stad- huize plaats, waarbij de koning de gouden med-uile van de stad Parjjs ten geschenke werd aangeboden. Duitschland en Littauen. Te Berlijn had m6n ook hoog bezoek. Hier was öe Littausche president en dicta tor Woldemaras de zeer vereerde gast. DieDS bezoek aan de Duitsche hoofdstad heet een vriendschapsbezoek te zijn, maar het ligt wel voor de han dat er een weinig meer beteekenis aan moet weiden gebeebt Het is wel voor ieder duidelijk, dat er vooi Litauen op het oogenblik veel aan is gelegen op goede voet met Duitschland te komen, uu het met Polen niet te best overweg k?.D. Daarbij heeft Duitschland van zijn kant ook belang bjj een onafhankelijk Littauen, om niet geheel en al door Polen van Bus- land te worden geïsoleerd. Maar tusscben Littauen en Duitschland zit als iets pijnlijks de Memelkwestie. Het Memelgebied dat naar de meening der Duilschers toch eigenlijk Duitsch en ten onrechte door Littauen geannexeerd is, heeft aanleiding geseven tot een zekere wi ij ving tusscben beide landen. Temeer waar de L'ttauscte regeering de reenten van de Duilschers iu het Memelgebied aanvankelijk niet al te zeer heeft ontzien. Maar L' ttauen weet, wat hans de vriendschap van Duitschland waard is en het heeft te Genève garanties gegeven voor de autonomie van het Memelgebied. Woldemaras verklaarde zich 3Ü elke klacht die hem ter oore mocht komen, met de gouverneur van Memel in verbinding te zullen stellen. Woldemaras voogde daaraan verder nog vriendelijke woorden toe over z(jn streven naar een oprechte politieke samenwerking met Duitschland. Een goed woord vindt een goede plaats zegt het spreekwoord. Zoo gaat het ook hier. Een Arbelderskabinet in Noorwegen. In Noorwegen is een nieuw Kabinet op getreden en het merkwaardige is, dat het een zuiver sociaal-democratisch Kabinet is. Voor de eerste maal is de Arbeiderspartij er aan het bewind gekomeD. De tweede merkwaardigheid is verder, dat het nieuwe Kabinet in de Kamer geen meerderheid achter zich heeft, dat het een z.g. minder heidskabinet is en daardoor meer of minder een gevaarlijke onderneming moet worden geacht. Naar luid der berichten heeft het ar belderskabinet toezegging van 3teun ont vangen van de radicalen, mits het zich onthoudt van socialistische en commu nistische experimenten. In hoever dit het geval zal zijn, moet de t(jd leerea, Mag men echter het olficieeie orgaan der arbei derspartij, „Arbeiderbladet', gelooven, dat) zal bet nieuwe Kabinet nitt een Kabinet van de vrede maar een van strijd zijn, een kabinet van de klassenstrijd. Met eenige spanning wacht men nu in Noorwegen het oogenblik af, dat het nieuwe Kabinet in de Storting voor het voetlicht zal treden. Dj regeeiingsverklaring zal allicht aanwijzingen bevatten omtrent de richtlijnen, die het Kabinet denkt te volgeD Algemeen wordt intuaschen verondersteld dat ae levensduur van bet arbeiders kabinet niet lang zal zijn. Tenminste al6 net een sterk principieele poli.iek gaat voeren. Het regeert vrijwel bjj de graiie der radicalen en zal zich in zijn politiek zekere beperkingen hebben op te leggen. Waer de Noorscbe arbeiderspartij nogal sterk revolutionair georiënteerd heet te zjjn, is de kans op een lange levensduur waarschijnlijk heel gering. Gemengd Koor—den Burg. We herinneren ons hoe Peter Rosegger in „Het eeuwige Licht" heeft geschreven: „Muziek, zang- met iets beters kan men het leven niet versieren." Nog onlangs spraken we van een gedichtje Gezelle's, waaraan deze regels ontleend zijn „O Lied, O Lied, Gij helpt de smert Wanneer de rampen raken. Gij kunt, o lied, de wonde in 't hert, De wonde in 't hert vermaken I" Waarlijk oefenen zang en muziek een groote invloed uit, dieper veelal dan we gewoonlijk vermoeden. We willen hierover niet uitwijden en slechts memoreeren, dat de uitvoering van „Gemengd Koor" op Zaterdagavond in hotel „Texel" zeer goed bezocht was en bij de „luistervinken" (Waarom zouden we in deze radiodagen dit woord niet eens gebruiken een uitnemende indruk heeft achtergelaten. Heel de avond ken merkte zich dooreen gezellige stemming, welke het bestuur ook met alle ten dienste staande middelen heeft trachten te bevorderen, Voor de pauze heeft het koor het respectabel aantal van achttien liederen ten gehoore ge bracht, deels oude bekende, als Krcutzer's „Herders Zondagslied", „Hymne aan de Zang" van Boedijn, „'t Bondslied" en „Schaemt u niet", resp. van Paardekooper en Frieso Molenaar, maar ook nummers, welke voor het eerst op het zang-menue prijkten, smakelijk werden opge diend en om in de stijl te blijven van „een goede keuken" getuigden. We denken er niet aan alle nummers afzon derlijk te vermelden. Het zij u voldoende te weten, dat het programma rijkelijk afwisseling bood, nummers vermeldde van nieuwe com ponisten maar ook van Bach, Beethoven en Mendelssohn. Wanneer met lust en ijver wordt gestudeerd onder knappe leiding kan het resul taat met geschoolde krachten slechts bevredi gend zijn. 't „Hollandsch Liedje" van Beintema verwierf dusdanig succes, dat het nóg een keer ten ge hoore werd gebracht. Een bizondere attractie vormde het tweetal liedjes „Vaarwel" en 't bekende „Holland's Vlag" resp. van Richard Hol en J. P. Wierts, welke vaderlandsche gezangen, nadat het koor als gangmaker had gefungeerd, door het aanwezige publiek uit volle borst werden meegezongen. Dit experiment sloeg merkbaar in en mag een aanwijzing zijn voor andere koren om ook een schrede te zetten op het pad dat naar ver edeling van de volkszang leidt. Na de pauze werden we onthaald op een half dozijn voordrachten, niet alle even geestig maar toch wel geschikt om het verdere deel van de avond tot het bal in opgeruimde stem ming mee door te brengen. Eerst werd ons door een tweetal heeren in exceijtrieke kleedij, het hoofd met een vreemd soortig deksel getooid, een reeks „curiositeiten" bezongen, o.a. het illuster feit, dat Texel's ge meenteraad over een flink gevulde schatkist beschikken zou. De ingewijde weet beter, maar we moeten ernst en scherts weten te scheiden, niet waar? Vervolgens diende in de persoon van de heer Sijp Langeveld „Het vroolijk Kosterke" zich aan, een voor het oog braaf manneke, evenwel met nogal wereldsche gebreken behept en derhalve een slecht ver tegenwoordiger van het eerzaam kostersgilde. „Het kaarslicht en de mug" bracht Mw. Room- Wilkeshuis en de heer A. v. d. Meulen op de plankener ontspon zich een liefdestragedie, welke de toeschouwers tot schreiens bewoog, vooral toen de nieuwe neus des laatsten voor een oogenblik het contact met de heusche voorgevel verloor. Er volgde nog een grappig tooneeltje, ge speeld door de heeren Piet Roeper en Jan Lips, in de rollen van „Geniale jongens." Lustig werd het refreintje door de feestelingen meegezon gen. Een zeer geslaagd nummer „'t Is Neêrland dat ons toebehoort", besloot het programma. 't Was een aardig zangstukje, ten gehoore gebracht door een twaalftal dames, van wie er elf zich met de wapens der onderscheiden provincies rond de Texelsche Maagd schaar den, de laatste te kennen aan het groot Texelsch wapenschild. Bij de wisselende verlichting, nu eens rood, dan weer groen of anders, oogstten de dames een welverdiend applaus. Hiermee liep het officieel programma ten einde en kweet de heer A. van der Meulen als een goed voorzitter zich van zijn taak de direc teur, de heer H. Groenewold, hartelijk dank te zeggen voor zijn gewaardeerde steun, alsmede zijn dank te betuigen aan alle anderen die tot het slagen van deze avond hadden bijgedragen. Een zeer geanimeerd bal besloot deze feeste lijke bijeenkomst. kunt U ad verteeren in de Texelsche Courant, die gelezen wordt door zoo goed als IEDER Texelaar, abonnee of medelezer, van WELKE richting ook. Texelsch Fanfare. De algemeene jaarvergadering van Texelsch Fanfare op Maandagavond 1.1. in „de Linde boom" werd bijgewoond door 23 personen De besprekingen werden ingeleid door de voorz., de heer Jb. Schrama, die tot zijn spijt moest erkennen, dat het afgeloopen jaar niet onverdeeld gunstig is geweest. Hij bracht in herinnering de weinig fortuinlijke reis naar Oosthuizen, het verlies van eenige beste krach ten, waardoor de laatste winteruitvoering niet zoo'n bevredigende indruk heeft achtergelaten. Deze poovere resultaten noemde de voorz. wel zeer ontmoedigend voor de directeur, die reeds zooveel jaren lief en leed met 't corps heeft ge deeld en zich steeds beijvert de vereeniging op hooger peil te brengen. Ook ons leden deed het leed te zien, hoe onze ver. kwijnde. Gelukkig zijn juist weer eenige oude leden toegetreden en kunnen we, weer versterkt, de toekomst minder donker tegemoet zien. Tegenover onszelf en tegenover onze dona- komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten teurs zijn we verplicht onze beste krachten in te spannen. Uit liet zeer groot aantal donateurs mogen we opmaken, dat de burgerij ons streven waardeert en dus rust op ons de plicht Texelsch Fanfare in stand te houden. Maar dit is niet voldoende: stilstand is achteruitgang, dus moet met aller medewerking worden getracht het Fanfare op hooger peil te brengen. Spreker besloot met de wcnsch,dat deleden zich bij de besprekingen slechts zouden laten leiden door het belang van de vereeniging. Hierna werd door de heer N. Kortenhoeven, secr.-penn. liet jaarverslag uitgebracht. Op geestige wijze in elkaar geflanst, werd het met belangstelling aangehoord. Alle gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, voor de vereeniging van eenig belang, werden onder de loupe ge nomen. De leden werden aangespoord tot zelf- critiek, opdat zij zich hun plicht duidelijk be wust zouden worden. Verder gewaagde de secr. van het op handen zijnd concours te Breezand. Wil het corps daar in dc ie afd. een behoor lijke plaats innemen, dan is „aanpakken" eisch I Uit het financieel verslag bleek, dat dc donaties zich sinds 1925 in een neergaande lijn bewegen resp. f 597,50, f 568,— en f 438, Waar ook de schenkingen het laatste jaar niet overvloedig waren: f2,—, tegenover f126,-- in 1926 en f 106,50 in 1925, geeft de financleete staat geen reden tot tevredenheid. Vooral ook, doordat het aantal donateurs met 98 afnam en slechts 40 nieuwe zich deden inschrijven. De uitgaven bestonden vnl. in f80,12 voor instrumenten, f 16.45 muziek, f52,50 voor con cierge Z.V.S. (schoonhouden lokaal), f 157,55 vervoerkosten, f276,39 diverse uitgaven. De ontvangsten bedroegen f 835,18, het batig saldo van f 138,95 van 1926 inbegrepen. De commissie van rekenlngnazieners, be staande uit de heeren Jb. Bakker, G. J. Bruin en P. Spigt, adviseerde tot goedkeuring der rekening, waartoe werd besloten. De aftredende bestuursleden de heeren Jb. Schrama en N. Kortenhoeven werden herbe noemd met resp. 16 en 18 stemmen. Eerstge noemde werd weer als voorzitter gekozer.. Besloten werd de contributie der werkende leden te bepalen op 10 ct. per week; zij, die „Musica" lezen, betalen 12'/, ct. per week. Het donateursgeld werd gesteld op minstens tl. met tegen een winteruitvoering een tijdelijke verhooging tot f 2. De gratificatie voor de directeur werd wederom op f 100 vastgesteld. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld. Ze sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 600. Het werkprogram voor 1928 vermeldde deel name aan het Concours te Breezand, vier Park concerten, minstens tweemaal taptoe, waarvan een maai zoo spoedig mogelijk, en ten slotte een winteruitvoering in hotel Texel. De heer N. de Jor.g opperde het plan ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, dusover 3 jaar, hier een concours te houden. Het voor stel viel in goede aarde, hoewel er vermoedelijk financieeie bezwaren aan verbonden zullen zijn. In ieder geval zal bij het secretariaat van de „Westfriesche Bond" naar de rechten en ver plichtingen bij zoo'n concours worden ge- informeerd. De heer A. Lap zeide een voorstander te zijn van een fancy fair. Wanneer allen de zaak goed aanpakken zal het resultaat zeker loonend zijn. Een flinke versterking van de kas moet ook zeer welkom zijn. Staande de vergadering ver klaarde een vijftal personen zich bereid naar de uitvoerbaarheid van het voorstel-Lap een degelijk onderzoek in te stellen. Geruime tijd werd over dit punt nog van gedachten gewis seld, waarna de voorzitter omstreeks 11 uur de vergadering sloot met de wensch, dat Texelsch Fanfare weer goede jaren beleven zal. Pluimveetentoonstelling Leiden. Op de Leidsche pluimveetentoonstelling ge houden op 27, 28 en 29 Januari 1.1. in de stads gehoorzaal te Leiden zijn de heer S. D. Keijser „Schoonoord" wederom in de klasse „Reds" eenige prijzen ten deel gevallen. Deze expositie, waar de grootste fokkers uit 't land vertegenwoordigd waren, onderscheidde zich door haar groote omvang. Het programma vermeldde niet minder dan 2000 nummers. Als keurmeesters traden op de heeren Muis, Mantel en Berghuis, allen gediplomeerd door de Raad van Beheer. Texel I -S.V.S.I 2—3, Men schrijft ons Zondag vond onder groote belangstel ling bovengenoemde wedstrijd plaats, welke eindigde met een 2—3 neder'aig voor Texel I. Hoewel Texel al spoedig 2-0 voorsprong bad, ging de rust in met 2—1 voor Texel I en kwam het eind m6t 8—2 voor SVö I.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1