Texelsche Courant van Zaterdag 4 Febr. 1928. TWEEDE BLAD Van onze Boekenplank. Texelsche Berichten „Als het leven ontluikt." Gemengd Nieuws (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) J. Oterdahl Inger Skram. Geb. f 4,90. Een boek, waarvan „deMaasbode' schrijft: „Zelden hebben wij de tragiek eener ladende vrouw zoo eenvoudig en toch zoo zuiver uitgebeeld gezien, dit boek is een stuk poëzie in proza vol heerlijke gedachten." Ik heb het boek met vreugde gelezen, schrijft Ds. W. Mackenzie, het lijkt m(j een menschelijk, nobel boek van een schrijf ster, die het leven in de diepte lief heeft. Ik vind het een mooi, goed boek, dat de gene, die het in zich opneemt, iets te geven he*tt, een boek, waardoor men innerlijk rijker wordt. G. J. A. Mulder Hulpboekje bij de studie van de Ver. Staten van Amerika. Een handleiding voor de hoofdakte-can- didaten bij re aardrijkskundestudie. Een zeker welkome gids voor hen (haar), die de Ver. Staten als speciaal-onderwerp kozen. Dr. C G. Jung Analytische. Psychologie en opvoeding. Vertaling van Mr. J. L. Gunning. Inleiding van Prof. Dr. J. A. Gunning Wz. Ing. f 1.75 Geb. f 2.40. We stemmen met de schrijver van het voorwoord volkomen in, dat het boek bizonderlijk voor ouders en opvoeders nut tige lectuur verschaft, daar het op menig punt de denkbeelden omtrent de wjjze, waarop lastige of vreemdsoortige kinderen beoordeeld en behandeld moeten worden zal ophelderen. J. F. Ch. Dix Van dag tot dag in de tuin. Geb. f ITO. Dit boekje is bedoeld als een gids, b(j de werkzaamheden, welke van dag tot dag in de tuin verricht moeten worden. Wie zich voorneemt elke dag even in dit boekje te kyken, zal steeds optjjd zaaien, planten oogsten, kortom het mooist succes van zijn tuin hebben. Het bevat tal van illustraties en is op kunstdrukpapier uitgevoerd. Dr. F. Ossendowski Van President tot gevangene. Geb. f 3.75. De auteur vertelt hierin van zijn weder waardigheden in Siberië tijdens de Russiacb- Japansche oorlog. Een tijd lang was hij president van de half officieele rsvolntion- naire republiek in het verre Oosten, doch geraakte al spoedig in gevangenschap. Het geen hij vertelt over z(jn leven en de om gang met politieke en andere misdadigers behoort tot de boeiendste bladzijden van zijn als altijd zeer onderhoudend boek. Dr. F. Ossendowski In de Wildernissen van Azië. Geb. f 3.75. In dit werk beschrijft de auteur het leven in de Siberische steppen aan de Jenissei, waar h(j in opdracht der Russische regee ring onderzoekingen deed, vervolgens zijn merkwaardige jachtavonturen in „Tijger- land" bij Wladiwostok. Het eiland der verdoemden, Sachalin met zijn bewoners, bannelingen, bandieten en Aino's, maakt het onderwerp van het derde deel uit. In het laatste deel geeft hij een beschrijving van het Altai-gebied en zijn ontmoetingen met een zelfmoor- denaarssecte. De schrijver zal ook met dit werk, zoo r(jk aan avonturen en vreemde gebeurtenissen, de uitwerking op zijn lezers niet missen: de spanniog blijft voortduren, lang nadat het oog de laatste bladzij heeft gelezen. - In ons verslag van de Zanguitvoering „Gemengd Koor" verzuimden we melding te maken van een kostelijke voordracht, „Het bedrogen drietal". Ze teekent ons op hoe droevige wijze een drietal schoone overjarige maagden door een onbetrouw bare Kloris een blauwtje loopt. Natuur getrouw werd het geval ons door de dames Room-Wilkeshuis, Emy Langeveld en Bea Lap uitgebeeld. Over Paarden op Texel. De lijst van eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden in de gemeente Texel vermeldt op 1 Januari 1928 772 paarden tegenover 771 paarden op 1 Januari 1927. Hieruit kan blijken, dat de auto de paarden- tractie nog geen merkbare afbreuk heeft gedaan. Vermelding verdient dat in bovenge noemde aantallen niet begrepen zijn paarden, geboren in 1925-'26-'27 of '28 evenmin als die welke niet hooger zijn dan 1.48 M. Examen semi-arts. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Tine Over, slaagde gisteren voor het examen semi-arts. (Illustratie uit Löns' „De Wereld staat in bloei" van Sjoerd Kuperus.) De eerste kie v i ten zijn er al! We hebben ze met veel vreugde begroet als behoorende onder de eerste boden der lieve lente. -o De kievit is „de Nederlandsche polder vogel bij uitnemendheid", heeft de heer A. B. Wigman geschreven. Er is ook geen enkel dier, dat in onze uitgestrekte vlakke landen in het Noorden en Westen beter past dan deze kuifvogel met zijn witzwarte snuit, 't blanke borstje en de als metaal glanzende rug. Langs het strand en aan de mond onzer zeegaten zijn ze haast de gansche winter, als 't niet al te hard vriest, en dan trekken ze legen midden Fe b r u a r i het binnenland in, waar tegen de derde week van Maart 't traditioneele „eerste ei" gevonden en aan de Koningin gezonden wordt, 't Rjjmpje, dat de Friezen er op gemaakt hebben, komt lang nier altoos uit, want de daarin vermelde datum (St. Gertrud 17 Maart) is rijkelijk vroeg. Mei St Gertrud Moat de kiwyt syn earste aei d'r ut. Al is 't ek op'r skosse iis De kiwyt bliuwt dochs allike wies...." o Doch voor het eerste ei er is, loont het zeer de moeite, die „kieften" gade te slaan b(j hun minnespelopgetogen zwiept het mannetje zijn bonte lijf door de lucht, bui telt, sliert, schermt en zwenkt boven het nog doodsche land, dat je zoudt denken aan een vliegende trapéze acrobaat en men er zich over verbaast, dat de vogel bij zulk een grillig, schijnbaar onberekend vleugelspel inderdaad baas over zijn zin- en bewegingswerktuigen blyvi-n kan. Onderwijl zet h(j door zij a geschreeuw nog meer glans aan de voorstelling b\j. Dat is veel meer dan het „ki-wiet", hetwelk ze volgens de menschen altoos hooren laten Het is een wonderlijk tohuwabohu van hoog uitgehaalde en lage, gedempte geluiden met allerlei zonderlingetoevoegsels afgewis seld door krassend gekrijsch, schorre keel klanken en een dofzwoeeende roffel met de strakgehouden stompe vlerken. Ook voert hij dat is 't andere uiterste zijn luchtdans wel uitzonder een woord te zeg gen. Ten slotte zijn er ook ievérencesen kuifbewegingen, welke op de grond met veel charme worden uitgevoerd, zeer de moeite waard. o In een van de vele kuiltjes, die de vogel bij z(jn liefdesbetoogingen met de borst in 't korte gras draaide, liggen nu dra de vier peervormige, groen-met-zwarte eieren. Het schijnt dat de legsels op bruinachtige grond aanmerkelijk in kleur verschillen met die, welke in het groene gras liggen. De tint komt doorgaans met de grond overeen en daardoor zijn die kievitseieren voor leeken zoo moeilijk te vinden. Tot en met de laatste April mogen ze gezocht worden en 't zijn er duizenden en duizenden, die terechtkomen bij opkoopers en in poelierwinkels. Toch blijft het kie vitenaantal in ons land vrijwel stationnair, doordat aan de sluitingstermijn streng de hand wordt gehouden en ook door het groote aanpassingsvermogen der vogels, want ze nestelen behalve in de polder ook in de duinen, op de hei en in het bouw land. 't Nest vertoont doorgaans een zeer poovere bekleedirg van droog gras en be hoort als vol legsel 4 tolvormige eieren te bevatten, die ge te goed uit Mart. Plaats- man's winkel kent, dan dat een nadere beschrijving noodig zou zijn. OOSTEREND Een moderne koelinrichting. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Dros, stager, zal weldra het nieuwe koelapparaat „Kodowa" in zijn bedrijf in gebruik nemen De werking van dit apparaat berust op de bekende natuurwet, meer dan een eeuw geleden in ons land ontdekt, doch eerst veel later algemeen en practisch benut. De „Kodowa" bestaat voornamelijk in eeD ketel, waarin een gecompliceerd samenge stelde vloeistof (zeer rijk aan ammoniak) wordt verwarmd gedurende 1 a 2 uur. Van die ketel wordt ze door een buis naar de te koelen ruimte gebracht. Bij de verdam ping wordt een groote hoeveelheid warmte (de z.g. latente verdampingswarmte) geab sorbeerd, bij de „Kodowa" zelfs in die mate dat in de koelcel gemakkelijk een temp. van 2—4 graden Celsius kan worden ver kregen. IJs is geheel overbodigdit koel apparaat verwekt een gelijkmatige droge kou, werkt zonder lawaai of slijtage en wordt lange t(jd gegarandeerd. De heer Dros is de eerste op Texel, die een dergelijk apparaat heeft aangekocht. Opmerking verdient, dat „onze" prof. Keesom iid is van de Rial van Commissa rissen van The „Kodowa" Refrigerator Comp. Ltd. te den Haag welke het appa raat propageert. Langdurige proefnemin gen hebben hem van de deugdelijkheid van de „Kodowa" overtuigd. DE WAAL Kaasfabriek „de Hoop." De hoar J. de Mul, thans werkzaam aaD de kaaefabriek bier, is benoemd als 2de kaasmaker aan de kaasfabriek „Da Ster." te Barkbout met ingeng 1 Mei a.s. Melk. Door de stoomzuivelfabriek „de Hoop" werd voor geleverde melk uitbetaald ge middeld f 9,77 per 100 kg. buiten de wei. Dammen. Woensdagavond 1.1. had in 't café van de heer Bruin de aangekondigde damsimultaan- weditrijd plaats, gegeven door de heer C. Dijker. Toen de heerj. Kikkert Jz. met een korte inleiding de vergadering opende bleek, dat Dijker 21 spelerstegenover zichzaggeplaatst. De heer Dijker, die kampioen is van de damclub te den Burg, heeft zijn meester schap in het dammen bewezen door slechts 2 partijen te verliezen, namelijk tegen de heeren G. P. Koorn en de Looy, 6 remise en gewonnen 13, een mooie prestatie, ge zien de sterke spelers, die aan deze seance deelnamen. Te ongeveer één uur werd de avond gesloten. DE STEEDS GROEIENDE OPLAAG van de Texelsche Courant beteekent: steeds stijgend succes voor onze adver teerders Ons blad herhalen we, wordt gelezen in ALLE KRINGEN en is dus ook UW advertentie-orgaan! DEN HOORN Jaarvergadering „Unitas." Woensdagavond 1.1. had in't Loodsmans welvaren alhier de algemeene ledenvergade ring van de Vereen, tot uitkeering bij over lijden „Unitas" plaats, welke buitengewoon slecht door de leden was bezocht. De voor zitter, de heer P. Drijver, kon dan ook maar aan zeer weinigen het welkom toeroepen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer A. Boon, bleek dat het afgeloopen boekjaar geen ongunstig jaar voor de ver- eeniging is geweest. De ontvangsten hadden bedragen f 1253,01. de uitgaven bedroegen f 620,71. De bezittingen van „Unitas" be dragen thans f 11.525,48. Tot secretaris werd herkozen de heer Alb. Bruijn en tot commissaris, inplaats van de heer P. Dekker die niet herkiesbaar was, de heer A. A. Lap. Verder hadden nog eenige besprekingen plaats van slechts wei nig belang. Voor het nazien der rekening over 1928 werden aangewezen de heeren J. C. Bruin, C. Huisman en P. Dekker, die allen hieraan wilden voldoen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en sprak tevens de hoop uit, dat een vol gende vergadering wat meer blijk van be langstelling in het werk der vereen, geeft. Schoolnleuws. In de plaats van mej. Kortus, die ziekte verlof bekwam, is tijdelijk voor minstens een maand benoemd mej. C. Dito van Helder. DE COCKSDORP Kerknieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, de weleerw. heer ds. Schellenberg, thans te Markelo, staat op 't 4-tal voor predikant te Vlis- singen. DE KOOG i Ten bate der Ned. Herv. Gemeente. Ten bate van de Ned. Herv. Kerk alhier zal Dinsdag 14 Febr. a.s. in Eben Haëzer een muziekavond worden georganiseerd. Het programma bevat een groot aantal nrs. vocale en instrumentale muziek. Nadere bizonderheden vermeldt een advertentie in ons blad van 8 Febr. a.s. EIERLAND Door de stoomzuivelfabriek in polder Eierland, is het laatst uitbetaald voor de geleverde melk f 10,30 per 100 kg. buiten de wei, een flinke prijs. OUDESCHILD De TX 64 lek gestooten. Schipper Eelman van de TX 64 kwam Donderdagmorgen de haven van Helder binnen, geladen met kreukel. Daar waar schijnlijk te aicht langs de kop van het havenhoofd werd gevaren, stootte de schuit op een steen, waardoor een lek ontstond. Met pompen kon men het scheepje boven water houden. Het was maar gelukkig, dat het dicht bjj de haven gebeurde. Veevervoer. Gedurende de laatste week z(jn van Texel verzonden16 koeien, 64 varkens, 20 kal veren, 18 schapen. Ken U zei II Onmondig zjjn we allen min of meerwant wij zijn en blijven waanwijze kinderen, wij veroor deelen elkaar, lasteren en liegen, ver heffen ons hemelhoog boven onze naasten wenden ons vol afschuw af van dieven, valsche spelers en moordenaars, zijn echter zelf haatdragend, schrapen gouden schijven stil bijeen en spelen in volle ernst het spel des Lovens, zooals het kind het ganzenbordspel, met opeen geklemde lippen. „The Idea". Elk tuintje is ieders Ideale tuin, waarin hij onbewust tracht het parades, dat hij verloren heeft, weder op te bouwen, Ronald Knox, Zure druiven. Er zijn twee soorten meisjesknappe meisjes en dan van die meisjes die „geen steek om een jongen geven". „Wisconsin Octopus" De taak der-zending is het gemakkelijkste in landen, waar de inboor lingen niets over de beschaving der blanken kunnen lezen. Publishers' Syndicate. Een erfenis De te Monte Carlo overleden mevrouw Emma Piacco uit Piemont, heeft aan Mussolini haar ge- heele, uit vijf millioen Lire bestaande, vermogen vermaakt. Een lieve duit 1 Pantoffelheld. Te Berlijn leefde een marskramer ai laDg met zijn vrouw in onmin en daar zij de handen niet thuis kon houden en hem herhaal delijk te lijf ging, besloot hij zich te laten scheiden. Hij zocht al een nieuwe levensgezellin en kocht maar bij voorbaat trouwringen ook. Deze dagen schelde de trouwlustige bij een weduwe in zijn buurt aan en toen doze hem vroeg wat hij wou, ant woordde njj„Ik wil met je dochter trouwen en heb de ringen al gekocht." De weduwe, een praktische vrouw, vroeg daarop de marskramer naar zijn flnaccieele toestand en om te bewijzen dat die niets te wenschen liet, keerde hij naar zijn woning terug en stal de spaarpot van zijn afwezige vrouw500 Mark in zilver. De verliefde dief is kort na zijn euvel daad ingerekend. L i e f d e op het eerste gezicht is best mogelijk; maar het is toch goed om uw brilleglazen af te vegen en nog eens voor de tweede keer ie kijken. „Everett Herald." Radio is won oorbaarlijkmaar de uitspraak van sommigen, die voor de radio spreken, is nog woi dei baai lijkor. „American Lumbemia::." r sn

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5