tot 2 uur na middernacht, zijnde ongeveer 2'/, uur na afloop van een voorstelling met ver gunning tot het maken van muziek en't geven van bals en danspartijen. dat onderget. als tegemoetkoming in't risico dat zij door de exploitatie op zich nemen, ver zoeken van uw college te mogen ontvangen een jaarlijksche gemeentelijke subsidie van f 1000, voor een periode van 20 achtereenvolgende jaren; dat onderget. aanbieden, als compensatie van dit subsidie voor de kinderen op Texel te organiseeren vijf kindervoorstellingen p. jr., waartoe kinderen met op iedere 25 éèn geleider kosteloos toegang zullen krijgen dat onderget. voornemens zijn in het gebouw te doen opirc- den op ongeveer 25 avonden per jaar het groote tooneel, voorts opera's en operette's en con certgevers dat ook door 't Intern, variété de goed film en populair wetensch. voordrachten zullen wor den gegeven op welke gebieden bekende des kundigen o.a de beroemde kunstcriticus, de heer N. H. Wolf, hoofdred. van Kunst ca. zich reeds bereid hebben verklaard hun medewerking te verleenen; dat uw college, voor het geval de toestemming voor de bouw wordt verleend besluit de voorstellingen,concerten, enz. niet met een zg vermakelijkheidsbelasting te bezwaren, daar immers zulk een belasting op de bezoekers zou moeten worden afgewenteld en dit zoowel aan de onderneming als aan het cultureele be lang der zaak groot nadeel zou berokkenen dat ook der. Haag, in 't algemeen belang, geen vermakelijkh. bel heft van de inrichtingen, zalen schouwburgen, enz., welke door de Mij. Zeebad- Scheveningen worden geëxploiteerd dat de ondernemers alle verantwoordelijkheid op zich nemen voor 't handhaven der orde en dat ver wekkers van wanorde met alle wettige middelen zullen worden geweerddat zij instaan voor het handhaven der goede zeden en niets zal geschieden wat met de zedelijke orde in strijd kan zijn dat de onderget er tenslotte op wijzen dat verschillende gemeenten, uit eigen hoofde, in het algemeen belang voor de bouw van schouwburgen, zoowel rentelooze voorschotten als leeningsgelden verstrekken en zij met name noemen Amsterdam en Veendam dat zij einde lijk aan uw raad verzoeken om het verzoek, door ondergeteekenden gedaan, voor hen zelf of hun nader te noemen meester(esse) wel te wil len voldoen. Het schrijven is gedagteekend 6 Februari. Na voorlezing verklaart de voorz. dat dit verzoek waarschijnlijk nog niet rijp is voor directe behandeling. De adressanten zijn ons onbekend, licht hij toe, onbekend is ook of wer kelijk de heeren Saalborn, Krauss, e.a genoemde toezeggingen hebben gedaan, we weten de plaats niet, waar het gebouw moet verrijzen, de tee- kening komt de opzichter onbegrijpelijk voor; bovendien wordt in het geheel geen borg, geen garantie genoemd zoodat we niet weten óf we wel wat krijgen. Weth. Vlaming: We moesten maar afstemmen Dan zijn we er af. Dhr de Graaf vraagt de voorzitter of deze iets in deze geest voor Texel mogelijk acht, waaiop de aangesprokene antwoordt, dat het plan hem te groot voorkomt. Dat iets goeds te verkrijgen is op kleiner schaal wil ik niet ont kennen al ben ik er niet zoo voor voor bad gasten zou zoo'n gebouw bij slecht weer en 's avonds een uitkomst zijn. Dit plan echter is te breed opgezet. Dhr Kikkert't Behoort bij de afdeeling Luchtvaart 1 (gelach) „Luchtvaart is toch mogelijk I" merkt Wetli. K. schertsend op. Op voorstel van Weth. Vlaming in stemming gebracht wordt het verzoek met alle stemmen tegen afgewezen. 2. Vaststelling kohieren hondenbelasting Het kohier over 361 aangeslagenen wordt be paald op f1112,het suppletoir kohier, ver meldende 14 aangeslagenen op f 33. Totaal f 1145 3. Toekenning uoorschotien uoor hot bij zonder onderwijs op de uergoeding ouer 1928. Over 1925 hebben de kosten van gewoon l.o voor gemiddeld 668 leerl. bedragen f 10538.14'/j per leerl. dus f 15,77. Vastgesteld wordt thans de vergoeding aan de Chr. school voor 55 11. op f 867,35, het voorschot (80 pet) op f 693,88. aan de R,K. school voor 160 11. op f2523.20 het voorschot op f2018,56. aan de School m. d. Bijbel te Oosterend voor 67 11. f 1056,59, het voorschot op f845,27. Het vermoedelijk door vakonderwijzers te geven aantal lessen bedraagt 5 u per week. Hiervoor bedraagt de vergoeding f 237,50 (de gemeente betaalde per lesuur aan vakonderw. f 47,50), het voorschot 80 pet. van dit bediag. In totaal bedraagt het voorschot f 10315,27 4. Wijziging Reglement Algemeen Arm bestuur. 5. Wijziging reglement Algem. Weeshuis. Door het Staatstoezicht op de Volksgezond heid is er op gewezen, dat nu en dan is ge bleken van uitbesteding door een instelling van weldadigheid van een arme in een gezin, waarin een lijder aan tubeiculose voorkwam. In verband hiermede komt het de minister van Binnenl. Z. en L. gewenscht voor, dat in ce reglementen der burgerlijke en gemengde instellingen van weldadigheid, voor zooverre zulks nog niet geschiedde, worde bepaald, dat tot uitbesteding van een arme niet wordt over gegaan, alvorens door een geneeskundige schrif telijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk daartoe Ingesield geneeskundig onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de bestedeling zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheidstoestand zoowel In lichamelijk ais In geestelijk opzicht van geen hunner een gevaar oplevert voor hun huisgenooten. Naar de minister nader heeft opgen erkt, zal het geneeskundig onderzoek uiteiaard eveneens de bestedeling zelf moeten geiden en dier.t het resultaat ook daarvan uit een geneeskundige verklaring te blijken. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben B en W het advies ingewonnen van het Alg. Armbestuur en van het Bestuur van het Alg. Weeshuis. Deze besturen hebben verklaard zich te ver- cenlgen met de wijzigingen in het reglement hunner instelling, zooals die zijn vervat in de ontwerp-besluifen, welke B en W ter vast stelling aanbieden. Aangenomen. [Het belangrijke punt 6 van de agenda wordt verschoven, daar de heeren Zeijlemaker en Boon zich uit de raadszaal hebben verwijderd. Tijdens de behandeling van punt 8 keeren zij terug 7. Vaststelling Herordening op het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling. Op de begrooling voor 1928 is als bijdrage in de kosten der plaatselijke arbeidsbemiddeling f 40 geraamd, zijnde 40 pet van de aan de correspondent toe te kennen jaarlijksche ver goeding van f 100. Deze bijdrage wordt door het Rijk alleen verleend, indien het correspondentschap bij verordening geregeld wordt. In verband hiermede hebben B en W een dergelijke verordening ontworpen en wel aan de hand van een door het Departement van Arbeid verstrekte leidraad. Het ligt in hun bedoeling als correspondent te laten optreden de 3e ambtenaar ter secretarie de hier J. Blom. Het correspondentschap der arbeidsbemidde ling heefi ten doel werkgevers en werknemers behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werk krachten en arbeid. Er kan mede worder. opge dragen het verzamelen van statische gegevens betreffende aanbod van een vraag naar arbeid. Het correspondentschapstelt zijn bemiddeling voor iedere werkgever en iedere werknemer beschikbaar, zonder dat bij de behandeling der ingekomen aanvragen en aanbiedingen een voor rang wordt toegekend aan personen van bepaalde godsdienstige of staatkundige richting of aan leden of niet-leden van bepaalde vereenigingen Aan de ingeschreven werknemers wordt een bewijs van inschrijving uitgereikt. Aan hen, die van haar dienst gebruik maken, wordt hiervoor niets in rekening gebracht. Echter kunnen uitgaven wegens frankeering worden teruggevorderd. Indien aan het correspondentschap bekend is, dat een plaats door werkstaking of uitsluiting is opengekomen, wordt door de dienst geen bemiddeling verleend. Na een enkele opmerking wordt het voorstel aangenomen. 8. Subsidie aa:i de Hduiescommissie uoor bouwontwerpen. Ter uitvoering van het op de Gemeente- begrooting voor 1928 onder de post volgno. 98 uitgetrokken subsidie hebben B en W met ingang van 1 Januari 1928 met de Adviescom missie der Noordholl. Gemeenten voor Bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen een overeen komst aangegaan op de grondslag van de overeenkomst tusschen de Adviescommissie en de afdeeling Noordholland van de Ver. v. Ned. Gemeenten. Evenwel heeft de commissie ook over 1926 en 1927 omtrent de bouwplannen, waarvoor zij vergunning hadden te verleenen, van advies gediend. Zij kwamen destijds met de Comm. overeen dat zij, alvorens subsidieverlening voor te stel len, zich een oordeel moesten kunnen vormen omtrent de met haar te bereiken resultaten. Naar hun zienswijze zijn de adviezen van de comm. van gunstige invloed geweest op de tot stand gekomen bouwwerken en is h I. daarom een bijdrage over de afgeloopen twee-jaren ten volle gemotiveerd. Als minimum-bijdrage noemde de Commissie een cent per inwoner per jaar. B en W stellen voor tot ljan. 1923 een sub sidie te verleenen van f 140. In 1926 werden voor Texel 28 bouwplannen door de commissie behandeld, in 1927 39. De gemeenten, bij de Adviescomm. aangesloten, betalen 40 cent per duizend gulden van de bouwsom tot een max. van f 20,— wanneer zij als Texel, alle plannen inzenden. Op een vraag van dhr Kikkert, of de te betalen f 140 goed besteed zullen zijn, antwoordt de voorz bevestigend. Het kost wel eens meer zegt hij, maar het algemeen aanzien van Texel is er ook wel op vooruitgegaan. Met dit laatste is dhr Kikkert niet geheel eens, hetgeen de voorz. doet opmerken dat smaken verschillen. De comm brengt lijn en eenheid in het bouwwerk en dat is wel in zijn smaak. De subsidie wordi hierop toegekend. 6. Verstrekking gelden aan A Schaatsen- berg uoor een plaatsje ingevolge de Landarbeidsrswet De landarbeider A. Schaatsenberg, wonende te Eierland, heeft 3 Febr. jl. een aanvrage in gediend om ingevolge art. 7 der Landarbei- beiderswet te zijner beschikking te stellen een bedrag van f3400,— voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje in Eierland aan de eerste dwarsweg. Aanvrager kan n.l. van mej. G. Keijser Cd. dhr R. P. Keijser Cz. en de heer L C. Keijser een halve heet. land koopen voor de som van f 500, en zuu hierop een woonhuis willen bouwen, waarvan de kosten door architect L. Sok zijn begroot op f 3100. De voor zijn rekening komende kosten van af heining van ue grond zullen ongeveer f 200 beloopen. Het perceel grond bestaat uit oud grasland en is van goede kwaliteit. Aangezien de grond vrij wel in het midden van de polder ligt, kan de aanvrager voor zich en zijn gezin in de om geving geregeld weik vinden, zoodat het ter terrein zich volgens B en W voor het beoogde doel zeer goed leent. Het gezin van deraanvrager bestaat uitman, vrouw en drie zoons, oud resp. 16, 14 en 11 jaar. De twee oudsten zijn als landarbeider weikzaam. De aanvrager is sedert vele jaren in het boerenbedrijf in loondienst werkzaam geweest. B en W kennen hem als een alleszins bekwaa.ï. arbeider Trouwens de omstandigheid, dat hij bij zijn tegenwoordige werkgever sedert negen jaar in vaste lotndienst is en dat hij daarvoor bij eenzelfde patroon werkzaam is geweest, pleiten daarvoor genoegzaam. De aanvrager beantwoordt ook in andere opzichten aan de eischen, in de Landarbeiders- wet gesteld. B en W stellen daarom voor onder nader omschreven voorwaarden voor dhr Schaatsen berg een voorschot van hoogstens f 3400 uit 's lands kas aan te vragen. Dhr Leber acht een huis van f2500 voldoende en zou liever f 500 meer land willen aankoo- pen, hetgeen de voorz. wel mogelijk acht. De heeren Kikkert en Dros stemmen met dhr Leber in, alhoewel dhr Dros het niet noodig acht meer land aan te koopen. Dhr de Graaf zegt een woning van f 3100 voor een arbeider niet gelukkig te kunnen noemen, door hij voor zijn leven door een hooge huur bezwaard wordt. Hij acht een nader onderzoek in het belang van de aanvrager. Het spijt me, aldus weth. Keijser, dat men een arbeiderswoning van f 310J te duur acht. Ieder arbeider heeft toch ook recht op een fatsoenlijke woning. Hoe zal men die in deze omstandilieden voor minder dan f3100 krijgen? Dhr A. Boon sluit zich bij deze woorden aan. Dhr Zeylemaker blijkt van dezefde gedachten als dhr de Graaf. Bij wijziging van het voor stel zal het grooter kans hebben aangenomen te worden. Op voorstel van weth. Vlaming wordt hierop z.h.s. besloten de beslissing tot de volgende vergadering te verdagen. B en W kunnen dan met aanvrager nog eens in overleg treden en trachten een goedkooper plan te ontwerpen. 9. Vernieuwing klokkestoel enz. in de gemeentetoren te den Burg. De aandacht van B en W is er op gevestigd dat de houten luidstoel in de gemeentetoren te den Burg oorzaak is, dat de torenmuur naar buiten gedrongen wordt en wel ten gevolge van het overzakken van de geheele stoel. Men schijnt n.l. vroegtr jaren van de torenmuur gebruik te hebben gemaakt om steun te geven aan de overzakkende klokkestoel. Noodzakelijk moet het daarom worden ge noemd de drarg op de muur te doen ophouden Dit is te bereiken door het bovenste gedeelte van de houten luidstoel geheel te verwijderen. Vervolgens ware door het aanbrengen van een trekstang met verankering de zwakke plek in de muur te beschermen, waardoor verder uitwijken voorkomen kan woiden. De klok ware vervolgens op te hangen in 'n stalen stoel. Deze stoel moet zoodanig gecon strueerd zijn, dat met het luiden der klok geenerlei schudding in de toren veroorzaakt wordt. Met inbegrip van de bijlevering van de luid- imichting, een nieuwe klepel en nieuwe bronzen potten, waarin de klok komt te hangen, kan de Koper-Metaalgieterij en Machinefabriek „Con cordia" (Gebrs. van Bergen) te Midwolda een dergelijke stoel met 15 jaar garantie leveren voor f575,— franco station Helder Het plaatsen zal dan geschieden onder persoonlijke leiding van een der firmanten met behulp van een paar man, door de gemeente beschikbaar te stellen Deze aanbieding kan de firma alleen gestand doen, wanneer de levering zal kunnen plaats hebben gelijktijdig met de plaatsing van het uurwerk In de toren te de Koog. Met het oog daarop zal een eventueele opdracht uiterlijk medio Maart a.s in haar bezit dienen te zijn. Het werk zou ook moeten gebeuren en even eens voor rekening van de gemeente, wanneer de restauratie van de toren ter hand genomen wordt, welke torenherstelling, zooais bekend, wacht op overeenstemming tusschen het Rijk, de Provincie en de gemeente. Dit mede in aanmerking nemende, achten B en W het gewenscht reeds thans tot de uitvoe ring van bovenbedoeld werk over te gaan, waarom zij voorstellen voor de uitvoering daarvan een crediel te verleenen van f700,—. Dhr Kikkert oppert aanvankelijk eenig be zwaar tegen de luidinrichting (tegenwoordig wordt er heel primitief op de klok ge slagen. Van luiden is nimmer sprake.) Hij betwijfelt, of daardoor geen schudding wordt veroorzaakt, meent dat de toren daartegen niet bestand zal zijn en in de Binnenburg zal rollen weth. Keijser zegt die voorspelling on aardig te vinden, omreden de raad nu wel een heele verantwoording op zich zou nemen. In dubbele zin zou spr. de boel op zijn dak krijgen. Het voorstel werd tenslotte echter z.h.s. aan vaard. 10 Verbreeding uan de Koogeriueg. Het toenemende snelverkeer naar de Koog maakt het noodig de verbreeding van de Koogerweg verder eer hand te nemen. Op meerdere plaatsen varieert de breedte van de weg met inbegrip van de wegbermen van 5 tot 6 meter. Voor verbreeding valt volgens B en W in de termen het wegvak tusschen de „Strooppot" en de hofstede van dhr D. Bakker Cz. en dat vanaf de woning van dhr A Doorn tot voorbij de boerderij van dhr M C. Langeveld. Het plan is geprojecteerd op een weg- breedte van 9 meter tusschen de greppels. Als vergoeding van grondafstand is al gemeen gevraagd 20 ct. per Ét wat h.i. billijk is te noemen. De kosten eener nieuwe afheinirg, ter vervanging van de bestaande, komen voor rekening der ge meente. De kosten zijn in totaal begroot op f 4850, n.l f 3600 voor het eerstgenoemde en f 1250 voor het andere gedeelte. Hieronder is begrepen t 1260 aan loon voor arbeid, geschikt om door werkloozen te worden verricht. Het werk zal dus mede bijdragen tot verruiming der werkgelegen heid. Hiermede rekening te houden mag gewenscht worden genoemd omdat, ook al mocht het gelukken de werkloozen ge plaatst te krijgen bij verdere ontginning van de Slufterbollen, deze tewerkstelling pleegt te eindigen met 1 April. Op een vra g van ae heer de Graaf of de aanleg zoo zal geschieden, dat de weg later als primaire weg kan worden aange merkt, antwoordt de voorz. bevestigend, eveneens op de vraag van dhr Kikkert, of ruiling van grond reeds met de Dertig Polders besproken is. Een fietspad, waar naar dhr Kikkert informeert, zal niet wor den aangelegd. De weg wordt voldoende breed. Zal hij een primaire weg met fiets pad ziju, dan zou de thans gekozen breedte nog onvoldoende moeten worden geacht. Dhr Leber vraagt, of het werk aan de Slufterbollen wordt gestaakt, wanneer aan deze weg kan worden gewerkt, waarop de voorz. antwoordt, dat voorloopig wel aan de Slufterbollen kan worden doorgewerkt. Aangenomen z.h.s. Straatverbreedingte de Waal Door uitstekende hoeken van perceelen van de heeren L. C. Keijser en H. J. Roe per Pz. wordt het vrije uitzicht langs de dorpstraat te de Waal belemmerd. De eigenaars hrbben zich bereid verklaard een strook van hun terrein aan de gemeente af te staan mits de gemeente zich ver plicht voor zoover noodig vernieuwing van schuttingen te bekostigen. Tevens zal eenig houtgewas van gemeentewege ge snoeid moeten worden. De kosten worden begroot op f 125. Aangenomen z.h s. Van het voorstel van dhr Kikkert om voor de Waal een max.-snelheid vast te stellen, daar motor- of autorijders wel in de verleiding konden komen nu maar raak te rijden, zegt de voorz. nota te zullen nemen. 11 Aanleg en uerbreeding uan diuerse tuegen. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1928 zijn stemmen opge gaan om de kosten voor de verruiming der werkgelegenheid zooveel mogelijk aan de gemeente ten goede te doen komen o.a. door de uitvoeriDg van werken, meer in algemeen Texelsch belang dan de ont ginning van de aan het Rijk behoorende Slufterbollen. Als gevolg biervan en mede in aanmer king nemende dat in de Slufterbollen nog slechts een 15 HA voor ontginning in aan merking komt, welk werk B en W hebben aangevraagd nog dit voorjaar ter hand te nemen, hebben zy een zoodanig plan ont worpen, dat de werklooze landarbeiders in deze gemeente, gehuwd of kostwinners op grond van aüdere omstandigheden, daarbij in drie winters te werk kunnen worden gesteld. Naar hun meening zijn het werken in het algemeen belang en tevens bsvor- delijk aan het vreemdelingenverkeer. Het zijn lo. het maken van een verharde weg naar het Horntje, zoo mogelijk door de P.H. Polder, begroot op f 15300,en bij onvoldoende medewerking onder langs de duiDkant begroot op f5200, 2o. het verbeteren van de strandweg b(j de Koog en het verlengen van de bestaande bestrating met 240 meter, begroot op f 345C; 3o. het egaliseeren van een zandweg met verhard rijwielpad vanaf het Mienterglop (in aansluiting aan de bestaande duinweg richting de Koog) naar de Ruigendijk onder langs de duinkant, begroot op f6000; 4o het egaliseeren van een zandweg met verhard rijwielpad vanaf de Jan-Aijeweg naar den Hoorn, begroot op f8500. 5o het verbreeden tot gemiddeld 9 meter tusschen de greppels van de Hoornderweg vanaf den Burg tot de Zuid Haffelerweg, begroot op f8800. Met inbegrip van de kosten van toezicht op plm 3 pet begroot wijst de begrooting voor deze werken een rond bedrag aan van f43250, inbegrepen rond f16125 voor ar- beidsloonen. Eenige van deze werken zouden B en W alleen ter uitvoering willen brengen, als door het Rijk en Provincie voldoende sub- sidiën worden verleend. Het is met het oog hierop, dat B en W voorstellen in beginsel te besluiten tot de uitvoering der bovengenoemde werken en hun op te dragen daarvoor subsidiën aan te vragen. Uitvoerig wordt hierover van gedachten gewisseld. Wanneer de P.H. polder voldoende wil bijdragen geeft de voorz. de voorkeur aan de weg door de polder naar het Horntje. We moesten er van walgen, oordeelt dhr de Graaf van al dat onderhandelen met die menschen, hetgeen Weth. Keijser doet op merken, dat het wel kon meevallen. Wanneer dhr Kikkert opmerkt, dat de weg door de P.H. pr. een polderbelang uitmaakt, bestrijdt weth. Keijser hem, daar die weg er toch door samenwerking van polder en gemeente komen moet. Polder en gemeentebelang moeten immers parel- lel loopen. Dhr de Graaf sluit zich echter bij dhr Kikkert aan. Opgemerkt wordt, dat de P.H. pr. met wegen misdeeld is en dat een weg door de polder de voorkeur verdient boven de duin- w-g. De weg, die het meeste volk bereikt en de minste onderhoudskosten eischt, acht dhr Boon de beste. Dhr Epe geeft sterk de voorkeur aan de weg Capnie Gielis van Rossum, omdat hieraan de meeste huizen staan en langs deze weg het Horntje het gauwst te berei ken is. Dhr de Graaf kan er zich mee vereenigen als B en W kans zien het werk spoedig te doen uitvoeren. Op de vraag van dhr Zeijlemaker of TESO hierin niet gekend moet worden antwoordt de voorz. bevestigend. Wat subsidieering betreft zegt dhr K kkert daarvan niet veel te verwachten't Rijk is taai en langzaam. Na eenige discussie wordt het voorstel van B en W in principe z.h.s aanvaa.d. Zie vervolg 2de blad.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2