Schrijnende Handen Texelsche Berichten dat uit het register van de veearts het tegendeel blijkt. Volgens dhr Z zou er een leemte zijn, die moet worden opge zocht. De veearts zal zich toch niet leenen voor handelingen, welke we niet van hem verwachten. Dit valt niet aan te nemen. Dhr Z. houdt echter vol dat er gezonde koeien geslacht zijn. Op een vraag van weth. Keijser, die veronderstelt dat dhr Z meer van de zaak weet dan B en W, deelt dhr Z. mee, dat na een noods achting wel eens vierkante stempels worden gebruikt, terwijl voor waardelijk goedgekeurd vleesch steeds ovale stempels gelden. Na al deze besprekingen die we slechts zeer beknopt weergeven, wordt het voor stel van B en W zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met dien ver stande, dat de keuring extra scherp zal geschieden. We willen probeeren hoe de zaak loopt. We kunnen op ons besluit altijd nog terugkomen, aldus de voorz. Rondvraag. Dhr de Graaf acht 't gewenscht aan de commissie, met het onderzoek der gemeenterekening belast, voortaan een deskundige toe te voegeD; nu de heer Keesom uitgetreden is acht hij zich verantwoordelijk voor zijn raads fractienog vraagt hij voor de rioleering met het oog op de tuinen de juiste tijd te kiezen en vestigt hij de aandacht op de brands, oot te de C. Op de vraag van weth. Keijser ol dhr de Graaf niet de heele boel onder con trole van een accountant zou stellen, antwoordt dhr de G.Niets tegen I Dhr Dros wijst op het slechte post vervoer naar en van Z Eierland. Een brief, Zaterdags om 8 uur gepost, gaat pas Dinsdagmorgen van Texel 1 Er wordt nota van genomen. Dhr Kikkert wijst op de slechte toe stand van een stuk weg bij 't Gesticht v. W. en op de Boschweg bij O'end Verder meent h(j dat de oude boomen van Doolhof gebrek aan water het ben doordat het water langs nieuwe paden afstroomt. Dhr Zejjlemaker dringt aan op de stichting van een badhuis met stortbaden bij de centrale der TEM, waar men toch over veel stoom en heet water beschikt. De voorz. bracht de zaak reeds ter sprake in 't coll. van B en W. Er wordt over gedacht. Ook vraagt dhr Z een lantaren te willen plaatsen t.o Schoonoorder weg, waarop in een adres reeds werd aan ge drongen, De voorz. zegt er nota vantenenrn. Er zijn een boel lantaarns aar gevraagd Hierna volgt sluiting. De klok wijst zeven uur. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten .Land- en Tuinbouwbond* Afd. Texel. De vergadering van de afd. Texel van de L.T.B. op Vrijdagavond 1.1. in „de Zwaan" werd bijgewoond door 12 personen. Ze werd met de Christelijke groet geopend door de voorz., de heer C. de Wit. Hij drukte verder zijn spijl uit over de on gunstige resultaten van het veehouders- bedrijf in het a'geloopen jaar. De gras- groei was welig, maar de hooioogst niet van prima kwaliteit, met het gevolg, dat wel eens een extra schep voer moest worden toegediend. Ongelukkig was het voer nogal prijzig. Zoo verkeeren de vee houders nog onder de druk der malaise. Jaarverslag. Aan het jaarverslag, na het lezen der notulen uitgebracht door de heer S. Smit, secr., ontleenen we, dat 1927 geen rijk jaar was maar toch voor spoedig: veel gras en hooi, veel persvoer; tamelijk goede veepryzen, redelijke, nogal constante lammerenpnjzeD. Frankrijk is voor lammeren nog een goed afzetgebied, maar wederopenstelling van Engeland's grens zou toch van eroot belang zijn. De zuivelpi ijzen waren zeer goed, veel kaas werd van Texel verzonden. Op uitooodiging van de burgemeester nam de voorzitter met vertegenwoordigers van de beide afdeeliDgen van de Holl. Mij. van Landbouw, van ce T.P V., van het Kweekersgenootschap en de Comm. voor Landbouwonderwijs ten raadhuDe deel aan een conferentie ter bespreking van een te stichten lagere landbouwschool. Allen gerklaarden aan de totstandkoming dezer school te willen meewerken. Volgens ngewonnen inlichtingen zouden 31 leerlingen de school bezoeken, van wie 13 R.K. leeilingen Op 3 Feb', is wederom een vergadering belegd, ditmaal met de heeren v. d.Zande en Smeding. Eerstge noemde gaf zijn vreugde te kennen over het feit, dat de L.T.B. zijD medewerking had toegezegd. De oprichting is mogelijk door het gemeentebestuur, dat de school onder een Comm. van Toezicht stelt, of door een vereeniging welke rechtspersoon lijkheid bezit. Uitvoerig werd over de oprichting van gedachte gewisseld. De eindindruk was, dat de zaak er goed voorstaat. Bet onderzoek van kunstmest en vee voer, geleverd door de fa. C. R. Keijser en Co. en L.T.B., leverde bevredigend resultaat op. De onderzochte stoffen (kalizout 40 pet. en grondnotenkoek) voldeden aan de te stellen eisch. Inzake de bestrijding van rotkreupel hadden de heeren C. Keijser Hz. en P. Bakker, resp. als vertegenwoordiger van 't Tex. Schapeustamboek en afd. Texel IJ oil. Mij v. L, te Helder een bespreking met de heer C Govers, die zeer strenge maat regelen wenschte, zoo streng dat ze ons onaannemelijk voorkwamen (hierover ver der meer.) In een gecombineerde vergadering van belanghebbenden op Texel werd het vooi- stel Govers met 103 stemmen verworpen. In Maart a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat de afd. Texel van de LT.B. werd opgericht. Moge ze nog lang bestaan en in groei en bloei toe nemen tot heil van Texel 's landbouwstand. Met deze woorden besloot de secretaris zijn verslag. Slachtveefonds. Ontvangen was f 345,15, uitgegeven f 87.20. batig saldo dus f 257,95 Er was in kas f 590,78, zoodat 1 Nov. 1.1. een som restte van f 848,73. Met inbegrip van de rente om vat het fonds thans f 866,11. Verzekerd zijn 103 varkeas, 2 kalveren en 75 koeieD. Financiën van de afdeeling: ont vangen f 83,75, uitgegeven f 35,721/3, batig saldo, met inbegrip van het saldo van het vorig jaar vaD f 131,56, f 184,09. Het finantieel verslag werd uitgebracht door de penningmeester, de heer 0. Maas, de Koog. De kosten van onderzoek van veevoer 6n kunstmest bedroegen f 26. De ontvang sten beliepen f 25,04. Bestuursverkiezing. Aftredende waren de heeren G. Witte, die zich niet herkiesbaar stelde, en S. Smit. Gekozen werden de heeren S. Smit en Jb. Schraag, resp. met 10 en 7 vaD de 12 stemmen. Beiden namen hun benoeming aan. Commissie van B ij stand. Tot lid werd benoemd de heer Jn, Bakker, PHPolder. Het rapport der commissie omtrent verhocging der productiviteit van Tëxel's bodem zal in het bondsorgaan van de LTB verschijnen. Werkprogram. Bij de rondvraag in formeerde do heer P. W. Kooij naar een werkprogram voor 1928. Hierop werd ge antwoord, dat het bestuur gaarne een spreker zou uitnoodigen maargoede spre kers zijn maar schaarsch in aantal en bovendien valt de keus van een geschikt onderwerp niet gemakkelijk. Aanvanke lijk zou een lezing worden gehouden over de verwerking van schapenhuiden tot leer voor luxe doeleinden. Eigenaardig toch is, dat juist de huid van Texelsche schapen zich daartoe zoo bjjzonder goed leent (ze laat zich o a. gemakkelijk verven). Door onvoorziene omstandigheden was de spre ker, die men op het oog had, verhinderd naar Texel te komen. De heer Klimp zal op verzoek gaarne een spreekavond vullen, maar - de vraag iswelk onderwerp zal voldoende in de smaak der leden vallen om een goede op komst te verzekeren Runderhorze l.De heer J. Kager wees op de noodzakelijkheid der bestrijding van de runderhorzel, die op Texel vaak op treedt, vooral bij jonge dieren en dan een belangrijke waardevermindering van de huid bewerkstelligt. De voorz. zeide deze kwestie reeds in het bestuur ter sprake te hebben gebracht. In Gelderl. wordt de bestrijding in samen werking met de directies der zuivelfabrie ken ter ha,nd genomen. De Amsterdam- sche huidenclub draagt wel voor 75 pet. in de kosten van bestrijding bij en berekende, dat over het heele land door de runder horzel wel voor f 200,000 schade aan de huiden wordt toegebracht. Vooral in N.Holl. is die horzel een ernstige plaag. Er zijn in een huid wel eens 75 larven aangetroffen, welke haar natuurlijk geheel waardeloos makeD. De bestrijding kost veel geld. Vroeger sneed men de larven uit, thans worden de bedreigde plekken met zalf behandeld. De voorz. meende, dat de kwestie onder de aandacht van de bestuurderen der zuivelfabrieken moet worden gebracht. Bestrijding ligt z.i. min der op de weg van de LTB. Men mag niet uit het oog verlii zen, dat de horzel de huid aantast, de melkpro ductie ongunstig beïnvloedt en bij jong vee vooral veel scha aanricht (de groei staat eenige tijd stil, de rug wordt mis vormd). Strenge bestrijding is dus zeer noodzakelijk. Op Texel komt de horzel minder veelvuldig voor dan de vaste wal van N.Holl., dus kan het kwaad hier wel licht spoedig worden bezworen. Nadat verscheidene leden hun meening hierover hadden gezegd, concludeerde de voorz., dat allen voor bestrijding gevoelden en werd besloten uitwerking aan het be stuur over te laten. Rotkreupel: Twee 5, drie jaar gele den werd rotkreupel uit de lijst van be smettelijke veeziekten geschrapt, maar na korte tijd tr >k men dit besluit weer in. Het was vooral de heer C Keijser Hz. die hiervoor krachtig had gestreden. Toen zich op Texel in meer of minder groot getal gevallen van rotkreupel voor deden en o.a. de heer C. Govers ontdekken moest, dat enkele der door hem naar Gelderland en Groningen geexporteerüe dieren die kwaal vertoonden, achtte hij om de goede naam van het Texelsche schaap strenge maatregelen ter bestrijding van rotkreupel op Texel geboden. Na mgewon nen advies van Dr. Berger, hoofdinsp. v d. veeartsenijkundige dienst, stelde bij voor Texel van 1 Febr - 1 Mei voor do uitvoer van schapen te sluiten. Twee inspecteurs en een veeopzichter, zouden met contróle van de schapen worden belast en slechts kerngezonde dieren van onbesmette hoeven zouden na 1 Mei verscheept mogen worden Zooals werd gemeld is Gover's voorste> als te verstrekkend verworpen. Texel wilde terugkeeren tot de oude beproefde methode (plaatsen v. borden, looden v. besmette dieren etc.) In een conferentie te Alkmaar, waaraan o.a. de heeren C Keijser Hz en C de Wit deelnamen, werd de heer Govers voor Texel's voorstel gewonnen. Thans is een brief gezonden aan Dr. Berger, waarin dit voorstel uitvoerig wordt toegelicht. (Genezen dieren worden nog 14 dagen als verdacht vastge houden, besmette dieren mogen niet wor den gemarkt.) De heer W Vendel wilde voor verdachte dieren een afzonderlijke plaats oo de markt aanwijzen en vooral nauwlettend toezicht bij het vervoer, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat besmette dieren niet gemarkt mogen worden. Uitvoerig werd over dit punt van ge dachten gewisseld, waarna de voorzitter de vergadering ,met een woord van dank en de Ch ristelijke groet sloot. Texelsche Alg. Wijkverpleging. Een algemeene vergadering zonder oek maar een enkel belangstellend lid. Z6 werd belegd door bovengemelde cor poratie en wel in café den BurgopM.ac- dagavond 11. Ze werd geleid door de heer G J B Mulder voorz, die een welkomstwoord sprak in 't bizonder tot de zusters Mejjei en zuster Mulder, en natuurlek ran de slechte opkomst gewaagde, die eigenlijk geen opkomst mocht heeten. Spr. meende hierin een bewijs van vertrouwen in het besluur te mogen zien. Men vindt dat de boel goed marcheert en biyft thuis. De Dotulen werden vastgesteld. Jaarverslag. Aan het verslag van de secr. penningm. ontleenen we, dat 1927 een vrjj gunstig jaar was, alhoewel de giften niet zoo'n bedrag beliepen als in 1926, deels toe te schrijven aan de ontbrtkeade b(Jdrage van de afd. Texel van het Wit e Krui-, De salarissen der wijkverpleegsters wer- deu van f 1600 op f 1850 gebracht. Van de uitgaven «erdient vermelding een bedrag v. f 1318 als rijks bijdrage in de salarissea dei wijkverpleegster, in verband metdeT.B.C bestrijding, welke tor band werdg60omen door de afd. Texel van het Witte Kruis, met welke overeen werd gekomen, dat de wijkverpleging de zusters aan het Witte Kruis zou afstaan. Daarentegen zou het Witte Kruis aan de Wijkverpleging uit- keeren het heele bediag der rijksuitkeerlng, welke zij als vergoeding van de salarissen der verpleegsters zou ontvaDgen. Het gevolg was, dat de ontv. over 1927 f 850 hooger waren dan geraamd is. D< uitgaven bleven vrywelgelük, alleen werden de salarissen in toiaal f 600 booger. Hei nadeelig saldo was f 250 lager dan geraamd was De verpleegsters legden 4107 bezoeken af. Van de linnenkast wordt ieder jaar miD der gebruik gemaakt. Ze wordt beöee.-d door mej E. Langeveld Vermeld wordt nog de prettige samen werking met het Witte Kruis, dank word' gebracht aan de denies en heeren, die zica itjdens bet Sinterklaasfeest door coüecw voor de wijkverpl. verdienstelijk maakten Met de beste wenscben voor 1928 wordt het verslag besloten Financiën Ontvangen werd f 6658 74 uitgegeven f 7177,42, nadeelig saldo dus f 518,68, Bij monde van de beer P. Lieu wee bracht de Comm. van Rakeningnazieners bestaande uit genoemde en de heeren A Wierenga en C Oros Pz. een gunstig rap port uit, waarna decharge van de penn. volgde. De begrooting voor 1928 werd vasteestWd met aan uitgaven een bedrag van f 7089,14 en een nadeelig saloo van f 669,64. Verkiezing. De aftredende dot h bei- kicsbare bestuursleden mej. J. Dros en de heeren J. C. Visser, P. Stoepker sd C. A. Keijser, werden allen met op een na algt- meene stemmen herbenoemd ea naman alien hun benoem.ng aan. De rondvraag leverde niets op, waarna sluitirg volgde. na de wasch verzacht en geneest men spoedig met Filmmaniakken. Na een langdurige winterslaap is U. d. I. ontwaakt en Zondag 1.1. in hotel Texel op de planken gekomen met een klucht van H. Bakker „Filmmaniakken," ook wel ge annonceerd als „Watt.en Half Watt," met de alles verklarende ondertitel „Spel van gijn en nonsens." De zaal was geheel ge vuld, ieder had ruimschoots gelegenheid zich te verdiepen in het dolle spel van Watt en Half Watt, resp Slok, een landziekige landlooper, en Zwijntje, een soortgenoot, doch meer speciaal op inbrekersterrein werkzaam. We zullen u niet vermoeien met een op somming van alle gebeurtenissen, die trou wens zou weinig verband met elkaar hiel den dat de auteur ze terecht met „nonsens" bestempelde. Ge kunt er geen touw aan vastknoopen. „Je moet maar denken't Was een film," dat was de conclusie, waartoe de pseudo-filmacteurs na een reeks van malle wederwaardigheden kwamen, m. a. w. neem 't de menschen niet kwalijk, wanneer ze u op gijn en nonsens onthaalden. 't Gegevene was wel zonderling. Een drietal ontsnapte deugnieten om het maar zachtjes uit te drukken raakte verzeild in een pension, waar twee, om niet in politie- handen te vallen, zich voordoen als de beroemde filmsterren Watt en Halt-Watt, terwijl no. 3 voorgeeft hun secretaris te zijn. Hieruit vloeien tal van min of meer ver makelijke gebeurtenissen voort, die met elkaar het kluchtspel vormen. We kunnen en moeten ditmaal kort zijn. Eerst over het spelWanneer we namen noemen, kunnen we ons ge voeglijk bepalen tot de heeren A. de Wilt en S. de Waal, die de titelrollen onver beterlijk speelden en in het succes een groot aandeel hadden. Ook de rol van miss Black-Head, vervuld door mej. Bea Lap, verdient vermelding, alsmede die, welke de heer Van Veer als secretaris speelde. De overige spelers(sters) traden minder op de voorgrond. Het lag schijnbaar voor de hand, dat, waar Slok of Zwntje acteerden, ongezouten woorden niet vermeden kunnen worden. Waarlijk hebben zij het landloopers- en inbrekerstype in schrille kleuren uitgebeeld. Het tooneel was met de speciale eischen van het stuk in overeenstemming gebracht en voldeed wel, evenals de verlichting, die door de heer de Wilt zeer practisch was ingericht. U' d. 1. heeft met dit spel menigeen een vroolijke avond bezorgd. Ter waarschuwing. Vanwege de Rijksveldwacbt wordt het volgende medegedeeld aangaande de jacht. De jacht is thans alleen nog maar ge opend Op wilde zwanen tot 26 Februari 1928; op wilde ganzen tot 22 April 1928; op watersnippen tot 1 April 1928op smienten pijlstaarten, talingen en slobeenden door middel van eendenkooien en netten, waar van het gebruik is geoorloofd, tot 4 Maart 1928. Het schieten van eenden, smienten, pijlstaarten, talingen en slobeenden is der halve niet meer geoorloofd. Ook is het vangen van plevieren sedert 29 Jan. j.l. niet meer geoorloofd. Stille omgang. Zaterdag 1.1. heefc het gezelschap van de stille omgang to Amsterdam in verband met de ontzaglijke groei van het aantal deelnemers in overleg met de besturen der gasten-organisaties besloten voortaan de s ïlle omgang op twee Zondagen te houden Ditmaal op 11 en 18 Maart a.s. Op 11 Maart zal de omgang gehouden worden door een gedeelte van de deelnemers uit andere plaatsen. De week daarop zullen de Amsterdammers en overige deelnemers de nachtelijke bedetocht door de stad onder nemen. Wanneer onze R.K plaatsgenooten aan de omgang zullen deelnemen wordt nader bericht. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Jan. 1928 Ingelegd f 3151.60 Terugbetaald 5376,76 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank- boekjes bedroeg 2. Dorus Rijkers ongesteld. In „de Telegraaf" van Vrijdagmorgen was een eenigszins sensationeel Lericntje opgenomen over een ernstige opgesteld beid van Dorus Rijkeis. We namen het Zaterdag over. De Held. Crt. verneemt, dat opa Rij kers op doktersadvies Donderdagmorgen naar Amsterdam is gegaan, om zich te' laten onderzoeken, daar bij at esnige tijd met in orde was. In het Ant. van Leen weuhoicsbuis aldaar is hij voor koic in: o'servd'ie genomen. Wel is de oude' zei hem de .aatste weken erg v^r udsid

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 6