XlkvaMe No 4201 Zaterdag 18 Februari 1928 41te Jaargang ÏÏERSTE BLAD, Voor do Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V. v/H LANGEVELD& DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Rijbewijzen. MIJNHARD T's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Over Vogelbescherming. Gymnastiekvereniging „Texel". Eerste Russische Avond. Lezing van Ds. Raabe. 4SE& TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro rogel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere rogelprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN NIETS VOOR NIETS, De wereld heeft Orison Swett Marden in zijn „Worstelen en overwinnen" geschreven - is vol van menschen, die op het punt staan van iets te zijn mogelijkheidshelden, die dit of dat konden, wilden of zouden zijn, zonder zekere hinderpalen of tegenwerkingprospec tussen, die nooit tot de uitgaven van het werk zelf komen. Zij verlangen allen naar succes, maar willen het beneden pari. Ze zien met begeerige blik naar de gouden kroon, maar beklimmen niet gaarne de moeilijke sporten van de ladder, langs welke zij alleen kan worden bereikt. Zij ver langen naar de overwinning, maar deinzen terug voor 't gevecht. Zij zien voortdurend uit naar zachte plaatsen en gladde oppervlakten, waar de minste tegenstand is, en vergeten, dat juist de wrijving, die de trein op derails ondervindt, en de locomotief een vierde van haar kracht ontneemt, noodzakelijk is voor hun beweging. Bedekt de rails met vet en de locomotief moge blazen, haar wielen mogen ronddraaiende trein komt geen duimbreed vooruit. De arbeid is des te moeilijker naarmate het te bereiken doel grootscher en edeler is. Wil men het grootste succes hebben, dan moet men zelf de prijs betalen. Succes is het kind van zware arbeid en volharding. Roem komt nooit wanneer men er om vraagt. Men moet niet zoeken naar een makkelijke werkkring. In het werk, dat ons een bestaan verschaft, moeten we ons heele hart en ziel leggenwe moeten er ons aan wijden, aangevuurd door een vastberadenheid, en ons niet laten terneerslaan „Geen pijn, geer. palm geen doornen, geen troon Geen gal, geen roem; geen kruis, geen kroon." (Penn.) MAANDAG 20 FEBRUARI Het vuur beproeft het ijzer en de verzoeking de rechtvaardige. Wij weten dikwerf niet wat wij vermogen, maar de verzoeking openbaart wat wij zijn. Daarom moeten wij waken bij het begin der verzoeking. Want de vijand wordt dan het gemakkelijkstoverwonnen, wanneer men hem de deur der ziel niet eens laat binnenkomen maar hem, zoodra hij aanklopt, onverwijld op de drempel afwijst. THOMAS A KEMPIS. DINSDAG 21 FEBRUARI In ieder mensch is iets van alle menschen. WOENSDAG 22 FEBRUARI Met woorden schetsen, wat men doen wil, valt niet zwaar De daad, die 't uitvoert, toont eerst 's geestes kracht. Indische Wijsheid. DONDERDAG 23 FEBRUARI Wees stil mijn hart, houdt op met klager., Na donk're nacht zal morgen dagen Uw lot is 't lot van iedereen In ieders leven valt wat regen Bij ieder is vaak droef geween. LONGFELLOW. VRIJDAG 24 FEBRUARI Als uw hart goed is, dan zal elk schepsel voor U zijn een spiegel des levens, een boek van heilige wetenschap, Th. A. KEMPIS. ZATERDAG 25 FEBRUARI Wij vormen onze levensopvatting maar al te veel naar ons temperament en koesteren daarbij de zoete waan dat we objectief zijn. V. LOOSjES. Neemt hier nota vanl Houders van rijbewijzen, uitgereikt voor 1 November 1925, worden er nog eens opmerk zaam op gemaakt, dat hun rijbewijzen op 30 Juni 1928 hun geldigheid verliezen. De houders van die bewijzen zullen derhalve op die datum in het bezit moeten zijn van een rijbewijs, af gegeven krachtens de bepalingen der gewijzigde wet. Het is wenschelijk dat de aanvragen daartoe omst'eeks de maand Maart a.s. zijn ingediend ter provinciale griffie, aangezien er anders niet voor kan worden ingestaan, dat de nieuwe rijbewijzen tij tig in het bezit van be langhebbenden zijn gekomen. Met het oog op een regelmatige afdoening wordt daarom op spoedige indiening dier aanvragen aangedrongen Voorts wordt onder de aandacht gebracht, dat in den vervolge nieuwe rijbewijzen slechts zullen worden afgegeven tegen inlevering van de oude. Dat de vangst van zangvogels in ons land nogal wat beteekent kan blijken uit het feit, dat alleen reeds langs het douanekantoor te Beek bij Nijmegen in October en November 1927 ruim 16000 in Nederland gevangen vogeltjes over de grens werden gebracht (vinken,groen- lingen, putters, sijsjes, goudvinken, kneutjes, leeuweriken, enz.) Het comilé tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels heeft zich daarom opnieuw met een uitvoerig adres tot de minister van binnenlandsche zaken en landbouw gewend Daarin wordt o.a. gewezen op de door de Nederlandsche Staat in 1927 vrijwillig aanvaarde verplichting door onderteekening van de Parijsche Conventie van 9 Maart 1902 tot be scherming van de voor de landbouw nuttige vogels een eind te maken aan de massa vangst van vogels met netten. We teekenen hierbij aan, dat vinken en groen- lingen op de Waddeneilanden slechts weinig voorkomen, de distelvink (putters), sijsjes en goudvinken ontbreken hier geheel zoo licht althans „'t Vogelboekje" van Dr. Thijsse ons in. Zijn kneutjes en veldleeuweriken hier tal rijk, kuif- en boomleeuweriken moeten op de Waddeneilanden als zeldzame vogels worden beschouwd. De algemeene vergadering in „den Burg" op 10 dezer werd door 18 personen bijgewoond. Nadat de voorz., de heer J. Kiljan, een wel komstwoord had gesproken en de notulen, door de secretaris gelezen, waren goedgekeurd volgde voorlezing van het jaarverslag, waaraan we het volgende ontleenen Het ledental is weer gestegen, vooral dat der adspiranten. De heerenafd. verloor eenige goede krachten. Alle belangrijke gebeurtenissen van het afgeloopen jaar werden door de secretaris gememoreerd. Op het oogenblik is er een kassaldo van f 109,13, over 1927 was er een nadeelig saldo van f35.51. Door Mej. Nelly Witvliet en de heer Nico de Graaf zal de rekening worden gecon troleerd. Besloten werd in Mei op een Zondagmorgen met de adsp. een wandeltocht te organiseeren via de Dennen naar de Koog. daar de kinderen te onthalen en ze dan met autobussen terug te brengen. Tevens werd een nieuwe heerenaf- deeling geopend, waartoe nieuwe leden allicht gemakkelijker kunnen toetreden. Ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan zal half Maart een feestje georganiseerd worden voor leden en introducees. Ieder betaalt als bijlrage in de kosten f0,50. Wie geen voordracht ten beste geeft betaalt 75 cent 1 Wie zich ie elfder ure terugtrekt betaalt 50 cent boete. Alles ten bate van de kas. Een commissie werd met de voor bereiding van het feest belast. Voordrachten moeten binnen 14 dagen worden opgegeven. Inplaats van de heer J. Grisnigt, die als be stuurslid bedankte, werd gekozen de heer M. Boogaard. De voorz., aftredend volgens roos ter, werd bij acclamatie herkozen. Slechts één adspirant kwam voor overgang naar een hoofdafdeeling in aanmerking. Nadat nog eenige minder belangrijke beslui ten werden genomen, sloot de voorz. te 10.15 uur de vergadering. Woensdagavond 1.1. hield Ds. Raabe in Eben Haëzer voor een zeer talrijk publiek de eerste lezing van de drie welke als „Russische avonden" werden aangekondigd. In het bizonder heette spreker welkom de heer burgemeester en de velen, die zich zelfs een lange reis ge troostten om hier tegenwoordig te kunnen zijn. Om de inhoud van Peter Krasnow's gewel dig boek, dat Ds. Raabe als leiddraad voor zijn lezingen koos, des te beter te kunnen begrij pen, was het noodig, onze kennis van Rusland's politieke en economische geschiedenis en van de ontwikkelingsgang zijner bevolking wat op te frisschen. Het ontstaan van Rusland. Het Russische rijk is tegen het einde der middeleeuwen ontstaan uit tal van vorsten dommen, sinds de 9de eeuw vnl. tusschen Oostzee en Zwarte Zee gesticht door de Noor mannen, ridders en zeelieden, volgensde legende door de oorspronkelijke bewoners te hulp ge roepen om orde te scheppen in het groote en rijke land. Er ontstonden bloeiende vorstendommen waarvan omstreeks 1050 't Rijk van Kiew 't voornaamste was. Evenwel dreigde gevaren van Poolsche en Mongoolsche kant, in 1240 hebben de Mongolen Kiew veroverd. In die rijd raakten ook de Noordelijke vorstendommen onder de Tartaarsche heerschappij. Toch be paalde deze zich daar slechts tot het heffen eener schatting, welke door de Russische vorsten geïnd werd. Tenslotte werd dit de taak van de grootvorst van Wladimir, waar door de anderen aan hem onderworpen werden. In de le helft der 14e eeuw verhief hij Mos kou tot 't middelpunt van het nieuwe rijk, Hoe meer de macht der Tartaren taande, hoe in vloedrijker de grootvorst werd, tot Iwan III (1462—1505) zich heelemaal van hen bevrijdde en een zekere eenheid bracht in de chaos der vele vorstendommen. Hij was de eigenlijke schepper van het Moskovitische Rijk. Hij koos zich het wapen van de Dubbele Adelaar en maakte aanspraak op het beschermheerschap der Grieksch-Orthodoxe christenheid, die sinds alle Russ. Czaren bezaten. Zijn zoon voltooide het werk van de vereeniging der Russische vorsten dommen, zijn kleinzoon Iwan IV, de Verschrik kelijke (1533—1584) werp zich definitief opals heer van 't Noorden. Hij breidde zijn rijk uit, begon Siberië te veroveren en was de eerste, die de titel van Tsaar (Koning) aannam. |Iwan de Verschrikkelijke. Zijn naam zegt genoeg, 't Was een reus van een man met een pikzwarte baard en groene oogen. Aan z'n haren en nagels kleefde geronnen bloed. Een duivel was het in men- schengedaante. Als kleine jongen reeds stoof hij op een wilde hengst tusschen het volk, waarbij hij kindertjes onder de hoeven ver trapte. De grijze baarden van oude edellieden, die eens bij hem aan de disch zaten, liet hij met spiritus begieten en in brand steken dan blies hij de kaarsen uit en lachte zich krom om de van pijn verwrongen gezichten der edelen, die te trotsch waren om zich te ver zetten of het luid uit te schreeuwen. Door z'n huwelijk met Anastasia ,werd zijn wreed heid wat ingetoomd maar na haar dood ont waakte de oude Iwan weer en hij bleef wakker, hoewel hij zesmaal hertrouwde. Wel 25 jaar regeerde hij als absoluut despoot, en liet hij tienduizenden, ook zijner edelen, afschuwetijk martelen en afmaken. Eens liet hij eenige ge vangenen tot een maaltijd verwerken I In groote pannen kookte hij van een hunner soep, een ander braadde hij daarin. De derde werd tot groente gehakt. Daar Iwan, als zulke na turen meestal zijn, laf was richtte hij een lijf wacht op van 1000 man, die tevens beuls- en spionnagediensten verrichtten. Zijn oudste zoon sloeg hij met 'n ivoren staf dood, zoodat een idiote afstammeling hem overbleef. We zouden meenen, dat een zucht van verlichting door het land ging, toen het bericht van zijn overlijden bekend werd. Maar neen het volk liep tezamen in de kerken, wrong de handen en jammerde„Groot is ons ongeluk. Vadertje Czaar heeft ons verlaten 1 Wat staat ons te wachten? Wij arme schapen zonder her der Dit getuigt van een bijzondere mentaliteit van het volk 1 In deze czaar zien we op vreeselijke wijze de geschiedenis van 't Russische volk onder de Tsaren geconcentreerd; 250 jaar later zien we, dat hetzelfde systeem door de Tsjekisten, in 't communistisch Rusland optredend als de langverbeide bevrijders van de tyrannie der Romanovs, op zoo mogelijk nog monsterachti ger wijze worden toegepast op schuldelooze en weerlooze grijsaards, vrouwen en kinderen. 't Huis Romanov. Na een crisis werd in 1613 Michaël Feod. Romanov door oud- Moskovitische edelen verkozen tot Czaar aller Russen. Sinds regeerde 't Huis Romanov tot de wereldoorlog kwam. De meest bekende Romanov was Peter de Groote (1689), die Rusland onder de invloed van W. Europa wilde brengen en de keizers titel aannam. Zijn opvolgers drukten zijn voet sporen, maar zij heerschten eigenmachtig zonder maar een schijn van volksvertegenwoordiging Verreweg de overgroote meerderheid der be volking bestond uit lijfeigenen, uit slaven der groote meneeren. Eerst in 1861 werd de lijf eigenschap in Rusland officieel opgeheven. Intusschen was 't rijk door de „overwinning" op Napoleon's „grande armée" in aanzien toegenomen. 'Groeiend verzet. Czaar Nicolaas I (1825—1855) bestreedt heftig alle westersche invloedcensuur, die zich zelfs tot de kook boeken uitstrekte, de aanleg van spoorwegen werd beperkt tot die van St. Petersburg naar Moskou, alles met het gevolg, dat de bevolking zeer achterlijk bleef en zich stemmen begonnen te verheffen tegen dit regime. Heel voorzichtig echter, daar doodstraf of verbanning dreigde. In 1849 werden 21 mannen, o.m de beroemde schrijver Djstojewsky, eerst ter dood en later tot verbanning veroordeeld „Eén czaar, één taal, één godsdienst" dat was de leuze van Nicolaas I. Afval van de staatskerk werd strafbaar gesteld. Na de Krim-oorlog. Toen de czaar in 1853 Constantinopel veroveren wou kwam het échec. De Krim-oorlog werd verloren. Toen kwam de domme en dwaze taktiek van de czaar aan het lichtde staat was verrot, de legeraanvoerders waren onbekwaam, de ambte naren lui en omkoopbaar. Er waren karakter- looze oogendienaren gekweekt, die naar boven likten, naar beneden trapten. De trotsche czaar kon het bankroet van zijn systeem niet overleven en stierf voor het eind van de oorlog (1855.) Dq nieuwe Czaar Alexander II (1855—1881) moest de censuur matigen, het besluit tot af schaffing van de lijfeigenschap trad in 1863 in werking. Zelfs werd een soort van provinciaal zelfbestuur ingesteld. Smeulende vonken. De hervormingen beantwoordden niet aan de verwachtingen. De verbittering nam gaandeweg toe. Revolutionaire, nihilistische en anarchis tische geheime genootschappen werkten alom en na mislukte aanslagen in 1866 en 1880 werd de Czaar in 1881 door een bom gedood. De regeering van Alexander 111 en Nicolaas II bracht geen verbeteringen, integendeel, en wel onder de invloed van de conservatieve Pobje- donoszef, die hun opvoeding leidde en o.m. de meening verkondigde dat het Russische volk alleen gelukkig kan leven onder de onbeperkte heerschappij van de Czaar. Vooral de laatste Czaar, Nicolaas II deelde deze opvatting. Revolutie 1905. Toen werden de revo lutionaire stroomingen te machtig. De revo lutie van 1905 eindigde met een belangrijke zegepraal voor de ontevredenen. Een volks vertegenwoordiging werd ingesteld (Doema) en kreeg wetgevende macht vrijheid van drukpers, vereeniging en vergadering werd toegezegd. Scheen de Czaar zich in 't onvermijdelijke te schikken, spoedig zou anders blijken. Hiermee is spreker gekomen midden in het tijdperk, in 't le deel van Krasnow's boek jbe- schreven. Waar hij speciaal dit deel bespre ken zal, meent hij zich voorloopig tot dit deel der politieke geschiedenis te kunnen bepalen. Wel is het noodzakelijk nog iets omtrent de volksaard en de econom. toestand van Rusland voor de oorlog te vernemen, doch ook hier moeten wij ons in de weergave beperken. Volksaard. Europeesch en Aziatisch Rusland omvat een negende der heele aarde, bodem en klimaat doen het meest aan Azië denken. Europeesch Rusland bestaat grooten- deels uit een eindelooze laagvlakte met goed- bcvaarbare stroomen als de voornaamste ver keerswegen. De bevolking telt 120 miljoen zielen, van wie de Groot-Russen als de eigenlijke dragers van de Russische staat twee derde deel uitmaken. (Centraal en N. W. Rusland.) De Klein-Russen, 30 miljoen, wonen in het Z.W. Ze zijn sierlijker van lichaamsbouw, de volks kunst (muziek, zang en dans) staan bij hen op hoogerpeil. In 't verre N.W. wonen plm. 6 milj. Wit Russen, die 't laagst staan in cultuur. Verder wonen in Rusland nog vele miljoenen Tartaarsch-Mongoolsche volken die we buiten beschouwing laten. Is het een wonder, dat romans van Russische schrijvers als Tolstoi, Gogol en Dostojewski moeilijk te begrijpen zijn? Het volksleven is er op geheel andere leest geschoeid, voorna melijk door de zonderlinge economische toe stand onder de Romanovs. - Economische toestand. Tot om streeks 1850 was Rusland uits'.uitend.landbouw- staat, tien jaar geleden leefde 80 5 90 pet van alle Russen van landbouw, veeteelt en neven- bedrijven. In de hoogst eenvoudige behoeften aan kleeding, schoeisel, e.a. voorzag men door huisvlijt en ruilhandel. Industrie was van geen beteekenis. Boven deze levenswijze drukte vooral de lijfeigenschap haar stempel op de aard van 't Russische volk. Op de jaarmarkten werden soms heele kudden lijfeigenen als vee verkocht.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1