PUR0L er op! Ruwe Huid Uitvoering Gemaskerd Bal Notaris Mulder Notaris Mulder publiek verkoopen, Afij garandeeren u de beste foto voor den laagsten prijs. ADVERTENTIËN Tooneelvereeniging „Texel" De Spaansche Vlieg, Na afloop Bal. Europa als land van onbegrensde mogelijkheden. H. BRAAM Boelhuis te de Koog. publiek verkoopen Het verzacht en geneest. Onder de Czaar met zijn hofkliek en z'n schare van laffe pluimstrijkers was het Rus sische volk van meer dan 100 millioen men- schen een volk van gelaten duiders, geregeerd met de knoet onder dreigement met marteling, dood of verbanning naar Siberië's ijzige woes tenijen. Het lot van de soldaat, die 25 jaar onder de strengste discipline stond, was ver bazend hard. Wie voor de krijgsdienst werd aangewezen werd meteen, uit vrees voor zelf moord, geboeid. Over het geheel is de Russ. boer goedmoe dig, laconiek, geduldig, berustend. Hij behoort tot een taai geslacht met sterke zenuwen, maar wanneer de ellende hem tot wanhoop drijft kan hij daden van uitgezochte wreedheid bedrijven. Voor goed-overlegd verzet mist hij de noodige ontwikkeling. Percentsgewijs heeft Rusland de meeste analfabeten. Tot 1905 kwam hierin geen verbetering, volksontwikkeling werd scha delijk geacht. (In dit opzicht heeft de latere omwenteling verbetering gebracht. Rusland telt nu 125000 scholen waaraan door 325000 leerkrachten in 60 talen les wordt gegeven aan 12 milj. leerl. op 145 milj. zielen.) De Russ. boer is een kuddemensch. De individue heeft zich niet kunnen ontwikkelen. Rusland bracht slechts weinig persoonlijkheden voort, „De Rus was tot niets in staat als hij alleen was", schreef een Rus. Sociale recht vaardigheid en econoin. gelijkheid waren de aloude idealen van het Russ. volk. (Lenin 1) De revolutie van 1905 bracht allerminst rust. Duidelijk was, dat een nieuwe revolutie na derde, die de oude idealen zou verwezenlijken, en dat daarbij de oude in 't volk sluimerende machten zich zouden doen gelden. Tevergeefs heeft de heerschende klasse getracht de storm te bezweren. Peter Krasnow is het, die ons het opsteken, het woeden en de ontzettende uit werking van die storm in het Russische volks leven beschrijft I Alvorens spreker iets meer vertelt van deze schrijver, wordt op het His Masters Voice- apparaat ten gehoore gebracht de terecht be roemde Slavische Marsch van Tschaikowski, de Russ. componist die zijn populariteit hier te lande vnl. dankt aan het feit, dat hij zich zoo goed aan de Westersche geest heeft ge toond te kunnen aanpassen (Wagner I) In ge noemde marsch treffen ons motieven, aan de westersche lyriek ontleend, naast passages, welke van Aziatisch temperament getuigen De auteur-ooggetu ige. Krasnow's boek is een brok geschiedenis, beschreven met een fotografische nauwkeurigheid. De schrijver heeft verkeerd aan het czaristisch hof, bekleedde in 't leger een hooge post en vertelt als oog getuige van al hetgeen hem wedervoer, daarbij niemand sparend, ook niet waar het zijnstand- genooten betrof. Geruime tijd zag hij zich genoodzaakt zich schuil te houden in het Don gebied, waar hij een verwoede strijd streed met de Bolsjewiki, die hem tot viermaal toe ter dood veroordeelden, maar aan wier moord zuchtige handen de voorzienigheid hem telkens deed ontkomen: In alle fasen heeft hij de be roering doorleefd, hij vertelt daarvan in zijn boek, dat wel drie forsche deelen omvat. Het communisme, aldus het voorwoord van de uitgever, moet niet met het socia lisme gelijk worden gesteld; het is de macht van de „cham", d.i. van het uit vaagsel der maatschappij en slechts bij een schrikbewind bestaanbaar. De kenismaking. Het le deel van Krasnow's werk „Van de dubbele adelaar naar het roode vaandel" verplaatst ons naar St. Petersburg in de tijd, kort voor de kroning van de laatste der Romanovs. Het eerste boek van dit deel leidt ons binnen in de militaire kringen en in die der jonge revolutionairen dier dagen We maken kennis met Sablien, de 20jarige held van het boek, een kerel die zich al spoedig doet kennen als een mensch van edele gezindheid. Getypeerd wordt verder de vernederende behandeling van de sol daat in die tijd. Verderop verplaatst de schrjjver ods naar een groote kazerne, waar we het soldatenleven en de onderworpen heid meer van nabjj leeren kennen In Loebowier ontdekken we een der propa gandisten van de revolutionaire denkbeel den in de 2e helft der 19e eeuw. Meer of minder groote fragmenten draagt spreker ons voor en zoo wordt ons even een tip opge licht van de sluier, welke de arbeid der geheime anarchistische beweging dier dagen bedekte ec werd ons even vergunt een blik te slaan op de duistere machten krachten, daarin werkzaam (Korzikow In schrille tegenstelling hiermee schil- deit de schrijver ons daarnaast de enthou siaste toejuiching van de Czaar door dui zenden soldaten zijDer keurtroepen. De vereering van de Czaar bij dezen begon belenkelijke voimen aan te nemen en nad veel weg van vergodiug. Hoe duizelingwekkend moet dus de val vanNicolaas II zijn geweest? Een iniponeerende beschrijving geeft Krasnow van de paleiswacht die vele hontier- cen soldaten omvatte. Htt heele keizerlijk jersoneel telde 4000 personen! Spreker vergelijkt hiermee de hofhouding en de verdere paleiscienst van onze koningin, die wel een machtig contrast oplevert. Uitvoerig teekent Krasnow ons de ver houding van Sablien tot Maroesja voor wie hjj liefde heelt opgevat en de strikken welke de wroetende Korzikow hem tracht te spannen. Hoe een fel licht werpt hjj op de droeve toestand waarin 't Rass. rijk destijds verkeerde. Jammer, dat spreker geen gelegenheid vond het eerste dPcl van Krasuow's boek geheel te behandelen. De tyd drong tot beperking. Na de pauze werden verscheiden num mers Russische muziek ten gehoore ge bracht. Eerst een potpourri van opgewekte en Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen weemoedige volksliederen uit de Oekraine, gespeeld door een balalaika-orkestver volgens zong Sjaljapien een tweetal Russ. volksliederen, de bas Sjaljapien, 'die men voor kort te Londen voor het zingen van een enkel lied met de som van f 1700U honoreerde. Te Amsterdam kreeg hij maar f 9030 (waren de „betaalmeesters" krank zinnig geworden Vervolgens hoorden we e n zigeunerorkest weemoedige zigeu- nermuziek spelen, hoorden we Sjalapien nog eens als solist in oud-Russische kro- ningsmuziek, „Boris Goudounov, van Mous- sorgsky, en bracht Jascha Heifets „Scherzo Taranteile" van Winiawsky ten gehoore. Na twee kozakken koren „Op weg naar St. Petersburg* en „De twaalf roovers" werd de avond besloten met de „Ouverture 1812" van Tschaikovsky, waarin eenige passages van de Marseillaise doorklinken, die er toe meewerken de compositie een Westersch en revolutionair karakter te verleenen. Het liep reeds tegen middernacht, toen Ds. Raabe deze avond sloot met de wensch, dat de lezing een bevredigende indruk mocht hebben achtergelaten en de mede- deeling dat de tweede Russische avond bepaald is op Woensdag 7 Maart a.s. Autobusdienst Alkmaar—Helder. Acht maal daags heen en terug. Waarschijnlijk met ingang van 1 Maart of anders eenige da-ven later, zal een auto busdienst geopend worden van Alkmaar op Helder, waartoe het initiatief is genomen door de heer Langeveldt, directeur van de stadsbaan te Alkmaar. Zooveel mogelijk wordt aansluiting ge- gegeven op de T e x e 1 s c h e boot en te Alkmaar op treinen en booten van en naar Amsterdam. Er wordt langs de W. zijde van het Kanaal gereden. Te Alkmaar standplaats Bierkade, te Helder Havenplein. De dienstregeling en tarief, zooals deze door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, laten wij hieronder volgen Vertrek Alkmaar Bierkade: 7.00 8.20 10.35 12 10 14.55 17.30 18.5G 20.45. Vertrek Alkmaar Station 12.15 15.00 17.35 18.55. Aankomst Helder: 8.30 9.50 12.05 13.40 16.25 19X0 20.20 22.15 Vprh'pfc- PplHpr 6.50 8 50 10.30 12.10 15,30 16.40 19.15 20.35 Aankomst Alkmaar Station 20.35 22.00 Aankomst Alkmaar Bierkade: 8.15 10.20 12.00 13.40 17 00 18.10. 20.40 22.00 Tarief voor reizigers AlkmaarHelder, of omgekeerd, enkele reis f 0.80, Kinderen beneden 4 jaar, waarvoor geen afzonderlijke zitplaats wordt verlangd, zijn vrij. Tarief voor bagage en rijwielen f 0.25 per colli, ongeacht d6 afstand. De bussen kunnen 28 personen vervoeren, zij zijn van zeer solide materiaal gebouwd. (Held. Crt.) De positie van Texel wordt er onderwijl niet slechter op. Hoe gemakkelijker de kop van N. Holl. kan worden bereikt op heden is de klacht omtrent de verbinding van Helder met het Zuiden algemeen des te gemakkelijker valt het naar Texel over te steken. Wanneer straks de ver zoeken var. Helder's V.V.V. worden inge willigd zie ons vorig nummer en „Teso" haar zomerdienst volledig heeft hervat, legt het verkeersvraagstuk stellig maar wtinig gewicht meer in de schaal voor wie naar Texel zal reizen. Het verdient ainbeveling bovenstaande dienstregeling uit te knippen en een goed plaatsje te geven. Kerknieuws. Naar we reeds eerder meldden werd de we;eerw heer Ds. A. Vis geplaatst op het vijftal opgemaakt ter voorziening in de vaca ture in de Doopsgez. Gem. te Almelo. Thans vernemen we, dat, alhoewel Ds. Vis tijdig berichtte r.iet voor een benoeming in aan merking te willen komen, Z.E. toch met algeraeene stemmen te Almelo beroepen isDs. Vis zal Texel echter niet verlaten, tenzij Z.E. in April mocht worden beioepen te den Haag waarin de vacture—Ds. S. Lulofs moet worden voorzien. De Zomertijd. De Zomertijd gaat in op 15 Mei en eindigt 7 October. Postzegels, welke vervallen. Postzegels van 4, 6 en 11 cent zullen vervallen, evenals de postzegelboekjes met 24 zegels van 2 cent. Zomerdienst T.E.S.O. Behoeven we nog uw aandacht te ves tigen op het besluit van TESO haar zomer dienst aan te vangen op 1 Maart a.s? Post-puzzle. Dezer dagen werd ons aan het postkan toor een brief uit Parijs ter hand gesteld met een adres, dat aan duidelijkheid wel ietwat te wenschen overliet. Immers de enveloppe vermMdde: Messieurs Boekhandel en Drukkerij Den Burg (Prov. du Texel) Allemagne Wanneer men bedenkt, dat de Franschen met Allemagne Boitschland bedoelen en den Burg als een dorpje met 3000 inwo ners wel ettelijke mijlen van „de Lichtstad" verwijderd ligt, wordt men van „stille be wondering" vervuld jegens postambtenaren, die zulke puzzles weten te ontcijferen. Zouden we niet mogen aanremen.dat het woord „Texel" ben uit de nood geholpen heeft Opening nieuwe zaak. Albert Heijn. Dez6 week is onze gemeente een nieuwe zaak rijker geworden. De bekende firma Albert Heijn toch, opende hier Donderdag j.l een kruideniers winkel aan de Binnenburg hoek-Nieustraat. De bestaande winkel, eerst toebenoorende aan de N.V. Grossierderij v.h. Klik en Zn te Helder en in gebruik bp de heer C. v. Tongeiloo, werd gekocht door de heer W. Grimpser en door deze aan de fa. A. Heijn overgedaan, die haar totaal verbouwde na een onderhandsche aanbesteding. De heldere frissche tegelbekleeding, de aangename beschildering, de keurige stof vrije vitrines en de rijke, feestelijke ver lichting, kortom de geheele inrichting, ge tuigen van het ernstig streven om aan de strengste eischen van zindelijkheid en hygiëne te voldoen. Veler belangstelling ging uit naar de keur van aanlokkelijk uitgestalde artikelen, die grootendeels in eigen fabrieken worden vervaardigd of bewerkt. Naar ons bleek, heeft het de firma reeds de eerste dag aan klanten niet ontbroken. Het lag voor de hand, daar velen wel eens kennis wilden maken met de artikelen, door Albert Heijn in prijscourant en ad vertentie aangeboden. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PÜRi OOSTEREND Nut en Genoegen. „Nut en Genoegen" hield Zaterdag j.l. haar laatste vergadering in dit seizoen. Ze mocht goed bezocht heeten, niettegenstaande het min der goede weer. De voorzitter opende met een hartelijk wel kom. en onder mededeeling, dat men deze bij eenkomst had te beschouwen als e_en voort zetting van de vergadering van 12 November toen men het 65-jarig bestaan van „Nut en Genoegen" herdacht. Aan de gasten van Oude- schild werd in het bijzonder welkom toegeroe pen Daarna gaf de voorz. een overzicht over de oprichting en het bestaan van „Nut en Genoegen" en schetste vooral het Nut van vroe ger en dat van thans. Toen gaf men zelf lezingen en bijdragen, terwijl de mannen uit lange pijpen rookten en de vrouwen zich bezig hielden met brei- of haakwerk, 't Ging er huise lijk toe. Thans moeten er sprekers van elders komen, die veel kosten, en men dan ook steeds met financieele moeilijkheden heeft te kampen. Met eigen krachten houdt men nog af en toe een tooneelvoorstelling en heden zou ei eens iets nieuws zijn nl. een bal masqué. Met de wensch, dat allen genoegen zouden smaken, werd de vergadering geopend. De eerste paar uur waren gewijd aan het houden van voordrachten, gegeven door de heeren J. Visman, J. Bakker en J.Beumkesvan Oudeschild. Achtereenvolgens werden voorge dragen Hou maar wat je hebt, Alcohol, Kindje's brief, Gezicht uit mijn dakraam, Van Pietje Pepertuin of Daar heb je hem, De Klompjes, De bruiloft van schele Piet en De begrafenis en de Terugkomst van Manke Nelis. Deze voor drachten, ernst en luim, sloegen wel in en de voordragers werden met applaus beloond. Daarna verschenen de gemaskerden en wel 23 stuks. De keurige pakjes werden met belang stelling bekeken en het dansen ging zeer regel matig. De jury had geen gemakkelijke taak. De prijzen werden tenslotte toegekend aan de da mes C. Mantje-Mantje, D. Eelman en D. Mantje resp. beslaande in een electr. schemerlamp, een stel handbeschermers en een flacon eau de cologne (4711). De eerste prijswinster stelde voor Nut en Genoegen van voorheen en thans. Het benedendeel van het costuum vertoonde een zwarte rok over een crinoline, waarop geschil derd „Nut en Genoegen" Door al haar lof bekend, Zij is het sieraad van ons dorp, De roem van Oosterend. Het bovenste gedeelte was ultra-modern. Mej. Eelman stelde een paraplue (torn pouche) voor en mej. D. Mantje een Regenboog. Ze behaalden resp. 27, 25 en 24 punten. Eervolle vermeldingen komen zeker toe voor de costun es van de Nacht, Venster, Odol, An jer, Zottin en Waarzegster, terwijl mede een woord van lof toekomt aan de overige voor stellingen. Er was veel werk van gemaakt en men hoopt op een andermaal. Nadat de prijzen met een toepasselijk woord door de voorz. waren uitgereikt en dank gebracht was aan de juryleden, de heeren Bakker, Beumkes en Boom alsmede voor de gegeven voordrachten, werd het officieele gedeelte gesloten met een „tot weerziens" in het volgend seizoen en werd 'n opgewekt en zeer geanimeerd bal gehouden. „Nut en Genoegen" heeft weer een goede winter doorleefd. Fa. „S1BO". Bevrijd uw lichaam van urinezuur 1 135 Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo ge vaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijD, urine- stoornissen, blaaskwaleD rheumatische pjj- nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijp, duizelig heid, blaasontsteking, chronische rheuma- heid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filDeeren. Het is on verantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, cbionische rheuma- tiek, waterzucht steenvorming injde nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziek ten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer! Gebruik Fosters Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizenden dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 GETROUWD C. J. VEEGER en C. M. HAAKMAN die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden- Den Hoorn, Texel, Febr. 1928. op Zondag 19 Februari bij de Heer W. Hovenier te De Cocksdorp. Opgevoerd zal worden klucht In drie bedrijven. Aanvang 8 uur. Entree 60 cent. in Hotel Texel, uitgaande van de Dansclub T. O. P. op Dinsdag 21 Februari a.s., aan vang precies HALF ACHT. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar, doch alleen voor Heeren. De prijzen zijn uitgestald [bij den heer Fup Zegel, Parkstraat. Gaat dat zien. Het Bestuur. Over bovenstaand onderwerp spreekt de heer Woensdag 22 Febr a.s., 's avonds 8 uur in Hotel Texel. Entree 25 cent. zal op Woensdag 29 Febr. a.s. des voor middags 10 uur voor den heer R. J. Daalder te de Koog 2 melkkoeien, 3 anderhalfjarige schetters, 2 kalveren, 84 schapen, 1 ram, 18 enter- lingen, karren, wagen, tentwagen, melk- ontroomer, boeren- en bouwgereedschap, enz. enz. Betaling 24 Juni a. s. zal op Woensdag 22 Febr. 1928, des voor middags 10 uur op de boerenhofsteden „Werklust" en „Bertha's hoeve" voor den heer P. VERSEPUT wegens verkleinen bedrijf 23 beste melkkoeien, waarvan 20 stuks van 2, 3 en 4 jaar, al gekalfd hebbende en nog moetende kalven (meerendeels Febr. gekalfd) gemiddeld vetgehalte 4,35 tot 5 pet. (ter inzage bij eigenaar en op de Zuivel fabriek de Samenwerking), laatste uitbe taling 128/io per 100 L., 4 jonge zeugen met biggen, enkele jonge fokkalveren, enkele schrammen, 1 partij bravo's en Red Star legpoters, 18 éénj. lamschapen en 2 enterlingen en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Betaling 1 November a. s. De verkooping begint op „Werklust"

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2