Zaterdag 25 Februari 1928 41s,e Jaargang No 4203 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsehe Berichten Kloosterbalsem ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 ZELFZUCHT. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Europa als land van onbegrensde mogelijkheden. s - - JAN TOOROP. Doe er wat Klooster balsem op ,,Geen goud zoo goed" Radio-distributie. Vernieuwing aanlegsteiger—T.E.S.O. te Helder. Bal-Masqué—Entre Nous. Een Zilvervosfokkerij op Texel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Het woord egoïsme klinkt leelijk in onze ooren; en met recht. Wie zal, in gewone zin, de verdediging ervan op zich nemen Egoïsme beteekent zichzelf in het middelpunt stellen, zichzelf bevoordeelen wellicht ten koste van anderen, aan eigen lusten zonder gewetens bezwaar voldoen. Daartegenover staat de deugd der zelfverzaking, staan zij, die bereid zijn te dienen in plaats van gediend te worden, bereid de belangen van anderen te behartigen vóór de hunne en waar het noodig is van hun eigen begeerte afstand te doen. Dit laatste vertegenwoordigt ontegenzeggelijk een standpunt van hooge moraal, maar er is één bedenking tegen, die wel in het oog ge houden mag worden. Men meent wel eens te vroeg dat men er rijp voor is, en menigeen acht het zijn roeping zichzelf te geven zonder eigenlijk zelf nog ietstezijn. Wil men zichzelf verzaken, dan is het toch eigenlijk noodig dat men goed wete wat men verzaaktwil men de belangen van anderen vóór de zijne laten gaan, dan moet men toch eerst zuiver hebben uitge maakt hoe de verschillende belangen tegenover elkander staan. Zoo niet, dan loopt men ge vaar aan een ander een twijfelachtige dienst te bewijzen of hem iets te geven, dat heel weinig waarde heeft. Naast het zondig, bekrompen egoïsme, dat zijn grond vindt in liefde voor zichzelf, in het zoeken naar eigen gemak en eigen voordeel, is er ook een gezond, zeer goed verdedigbaar egoïsme, dat in de eerste plaats bouwt aan zichzelf. De vrucht wacht op eigen wasdom, drinkt de voedende sappen in en laat zich in de zonnestralen rijpen voor en aleer ze zich aanbiedt om te worden genoten. Zoo doet ook hij, die eerst zich bewust tracht te worden van de gaven hem geschonken, van de plaats, die hij heeft in te nemen, van de verwachting, waaraan hij heeft te voldoen. Ook is het een gezond egoïsme om het lichaam te verzorgen, zóó, dat het een waardige woning moge zijn voor een krachtige geest. Het is een gezond egoïsme om zijn medelijden te beheerschen, zoolang men niet de zekerheid heeft aan eigen verplichting te kunnen voldoen. Het is een gezond egoïsme om zich niet te laten afleiden van een groot levensdoel, door minderwaardige zorgen en bezwaren waarmede anderen vervuld zijn. En zoo zou men meer gevallen kunnen opnoemen waarin een gezond egoïsme ons belet slappe, krachtelooze toestanden te kweeken en te doen ineenvloeien wat gescheiden moest zijn. Aan het tegenwoordig geslacht wordt ver weten dat het meer egoïst is Sdan vorige ge slachten geweest zijn, en dit zal ook wel het geval zijn dddr, waar de begeerte om zich uit te leven niet meer beteekent dan aan tijdelijke lusten en genoegens te voldoen. Maar het zich uitleven kan ook de beteekenis hebben van het aankweeken bij zichzelf van al wat er aan te kweeken isdus ook van de liefde, die boven alles bestemd is om het egoïsme te bestrijden en, te harer tijd, de overwinning weg te dragen I MAANDAG 27 FEBRUARI Elke klacht verzwakt de kracht. Jan Ligthart. DINSDAG 28 FEBRUARI Menig gemoed zou minder verwoest, menig leven meer geregeld zijn geweest, als het op tijd had kunnen klagen en wijze troosten raad had gehoord. („Wij en de wereld.*) Prof. R. Casimir. WOENSDAG 29 FEBRUARI De romantische wensch, dat er iets plotselings, iets groots zou gebeuren dat alles anders zou maken en in gloed zetten, leeft in bijna elk menschenhart. („Wij en de wereld.") Prof. R. Casimir. DONDERDAG 1 MAART Wie de menschen kent is verstandig, wie -ichzelf kent is verlicht, wie de menschen over- t, 'nt is machtig, wie zichzelf overwint is sterk, wip zichzelf genoeg weet te zijn, is rijk genoeg, wie m'et veerkracht handelt, is begaafd met een St (L^o-Tt'®) Chineesche Wijsheid. VRIJDAG 2 MAART Wie invloed wil oefenen als meerdTe Zoowel naarstig' te ™gey1yX°edi* Slechts één vertrouw' hiyijn oogmerk, Wat bekend werd aan drie we^tjtraks (Edda) Germspnsche Wijsheid. ZATERDAG 3 MAART Het vee, dat daar graast in de weide, Neemt het uur van de thuiskeer in acht Slechts de mensch in zijn driftige hartstocht Is op regel noch perken bedacht. (Edda!) Germaansche Wijsheid. De Landdag. Tot viering van het 10-jarig bestaan van de Bijz. Vrijw. Landstorm, in 1918 op initiatief van 't Tweede Kamerlid Duymaer van;Twist opgericht tot steun „als het moet" van het wettig gezag, ligt het in de bedoeling van het Nationaal Landstorm-comité om om streeks half September 1928 te den Haag een landdag te organiseeren. Om de r.oodige voorbereiding te treffen werd door de Plaatselijke Comm. B.V.L. op Dinsdag avond 1.1. in „de Oranjeboom" een vergadering belegd. Ze werd geleid door de heer burge meester, die in zijn openingswoord de aanwe zigen het doel dezer bijeenkomst ontvouwde. De reis naar den Haag gaat in één dag heen en terug. Een extra boot zal dit mogelijk ma ken. De kosten zullen f4,—bedragen, een lunch in de residentie inbegrepen. Na eenige bespre kingen gaven 22 personen zich op voor deel name aan de landdag enkelen verklaarden voor vergoeding van een deel der kosten in aanmer king te willen komen. Deze werd nl in uitzicht gesteld voor hen, die niet bij machte zijn uit eigen beurs de reis te bekostigen. Met dit doel werden ingezetenen lijsten aangeboden, waarop voor een niet onbelangrijk bedrag werd getee- kend. Hiervan moet Texel f75.— als bijdrage in de kosten aan het Nationaal Landst. Comm. doen toekomen. Nog werd meegedeeld, dat de landdag is bepaald op een v/erkdag geen Zaterdag omstreeks half September. Schietoefeningen. Voor den Burg worden de schietoefeningen gehouden in de maanden Maart en April, voor Oosterend in Mei en Juni en voor den Hoorn in September In October worden met de verbandwedstrijd, waaraan alle leden te den Burg deelnemen, de oefeningen voor dit jaar beëindigd. De rondvraag leverde niets op, waarna slui ting volgde. Een 60-tal personen woonde Woensdagavond de lezing bij, door de heer H. Braam over bo venstaand onderwerp in hotel Texel gehouden. In zijn openingswoord deelde spr. mede, dat hij reeds een paar lezingen hier had gehouden, waarin hij tenslotte „lol" had gemaakt; deze avond zou dit echter niet 't geval zijn; personen die hierop het oog hadden, werden verzocht hun entreegelden terug te vragen en heen te gaan. In 't eerste gedeelte van zijn lezing wees spr. er op, dat de verdeeldheid van Europa oorzaak is, dat groot-industrie er niet tot bloei kan komen. Nimmer zal zij met succes kunnen concurreeren met Amerika. Als voorbeeld werd gesteld de automobielindustrie. In Europa zal zich een automobielindustrie kunnen ontwikke len welke die van Ford evenaart. Geld is er genoeg, evenals een ruim afzetgebiedtechni sche kennis en materialen zijn aanwezig. Doch wij hebben hier nog te kampen met een jam merlijke verdeeldheid, die men in Amerika niet kent. Spr. betoogde verder, dat de geweldige militaire uitgaven van de 25 h 35 militaire machten een rem zijn voor alles in Europa; als er nog twee militaire machten zijn, is er één te veel. Er moet z.i. een Europeesche Ford opstaan, die deze groote eenheid zal kunnen brengen. Deze persoon zou de heele Europee sche bevolking achter zich hebben en een machtige welvaart in Europa kunnen bewerken. Hij zou komen tof staking van de militaire uit gaven; invoering van een Europeesch tolverbond, opruiming van vele economische hindernissen, etc. Hierdoor zou de productiviteit van Europa zich sterker kunnen ontwikkelen. De heer Braam besprak ook nog de moei lijkheden, welke een dergelijk persoon zal heb ben te overwinnen. Voornamelijk behandelde hij de ontwikkeling van de Duitsche Staat, de hedendaagsche politieke toestand in Europa, de invloed, die Engeland uitoefent op de Europee sche politiek, enz. Spr. ging op deze zaken zoo heel diep in, dat 't moeilijk is daarin zijn eigenlijk onderwerp terug te vinden. 5»? K>S 'r** ÏSf» De gezondheidstoestand van de bekende schilder Jan Toorop, die zooals bekend in 't Roode-Kruis-ziekenhuis te 's-Gravenhage wordt verpleegd, geeft ernstige redenen tot ongerustheid. Gaarne beelden we de gevierde kunstenaar, wiens werk zoo veler bewondering afdwingt, hier voor u af. De heer Braam had geschreven aan vele personen, die door woord of geschrift blijk hadden gegeven een goed begrip te hebben van de hinderpalen, welke de ontwikkeling van Europa in de weg staan, maar steeds was het „Geen antwoord!" Na de pauze behandelde spr. nog de voor uitgang van Amerika, waarbij de Zuid-Ameri- kaansche republieken Argentinië en Brazilië echter niet welvarenmet Duitschland onder hield en deze staten voor de oorlog een levendige ruilhandel. Duitschland leverde veel producten van zijn industrieën, terwijl Zuid-Amerika zijn te veel aan landbouw-producten in Duitschland voor een flink deel aan de man kon brengen. N Amerika levert nu wel voortbrengselen van z'n fabrieken, doch landbouwproducten heeft men in N. Amerika niet noodig. Spr. las nog een artikeltje voor van de heer Zimmerman, de facist, waarin deze weesop de partijbelangen die in Europa overal zoo treurig op de voorgrond treden en waardoor de be langen van 't geheel geweldig worden geschaad Ook nog werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Gevraagd werd waarom de heer Braam de heer Zimmerman een facist had genoemd. Spr. zeide hem bij deze groep te hebben ingedeeld, omdat deze heer z.i. ideeën verkondigt, die aan 't facisme verwant zijn. Ook werd nog gevraagd, wat de heer Braam het best achtOlie- of Electrische bemaling van Waalenburg. Onder groote hilariteit verklaarde de heer Braam hierover geen uitspraak te willen doen, daar dit niet op zijn programma stond. Hierna volgde sluiting. is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekens. Men deelt ons mee In tegenspraak met geruchten, welke de ronde doen, wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat met de radio-distri butie en wat daarmee in verband staat geen aanvang kan worden gemaakt vooraleer van hoogerhand de omroep wettelijk is geregeld. Daar de heer H. Bruijn, ja niemand weet, welke moeilijkheden hem ingevolge de „radio- wet" in de weg worden gelegd, ligt het voor de hand, dat men eerst dient af te wachten in welke vorm bedoelde wet straks zal worden afgekondigd. Vast staat al reeds, dat de centrale minstens twee dubbel-geleidlngen naar ieder abonnee moet voeren, waardoor deze door een schake laar zoowel Hilversum als Hulzen zonder In menging van derden kan beluisteren. Decen trale moet dus worden toegerust met minstens 2 ontvangtoestellen en 2 antennen. Nog vernamen we, dat bij wettelijke rege ling leder exploitant voor de aangeslotenen een bijdrage in de kosten der programma's zal moeten betalen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Oud, (oud-plaatsgenoot) heeft tot de minister van Waterstaat o.m. de volgende vragen gericht Is het juist dat de regeering de in het bij zonder met het oog op de stoombootdienst op Texel dringend noodzakelijke vernieuwing en vergrooting van de aanlegsteiger in de Rijkshaven te Nieuwedlep niet voor rekening van het Rijk wenscht te doen geschieden, tenzij de provincie Noord-Holland en de gemeenten Helder en Texel een belangrijk deel der kos ten voor haar rekening nemen? Is het juist, dat de kosten van de nieuwe aanlegplaats te Breskens voor de stoomboot- dienst op Vllssingen geheel voor rekening van het Rijk zijn genomen? Indien de vorige vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan niet van oor deel, dat er geen reden is, om in de belde ge melde gevallen een zoo verschillende gedrags lijn te volgen Dansclub Entre Nous organiseert voor Zater dag 10 Maart a.s. in hotel „Texel" een bal- masqué, zoo deelt men ons mee. Aan onze plaatsgenoot S. C. Keijser Is tegen een pacht f 135,25 standplaats gegund voor zijn zweefcarous«el op de Schager kermis, DE COCKSDORE Uit betrouwbare bron vernemen we, dat de heer Piet Havenaar, eigenaar van een omvang rijke zilvervosfokkerij te Berkel—Rodenrijs, tusschen Delft en Rotterdam, voornemens is op Texel een fokkerij te openen en wel op het complex duinen, genaamd „Sumatra", eigendom van de heer Th. Reuvers, die gemelde fokker zijn volle medewerking heeft toegezegd. „Sumatra* omvat 25 H.A. duingrond, gelegen ten Westen van de Cocksdorp en zich uit strekkende tot de weg naar de Krim,tot waar de grintweg eindigt aan de Witte Hoek. Dit terrein is voor de fokkerij van zilvervossen uitnemend gelegen. Reeds eerder vestigden we hierop de aandacht en wel naar aanleiding van 't bezoek van een groot Canadeesch fok ker aan Texel in de maand Juli des vorigen jaars, waarbij hij een eventueele teelt van zil vervossen in Texel's. duingebied een goede toe komst durfde voorspellen. Zilvervossen gedijen slechts in een rustige omgeving, Texel voorziet in deze behoefte. Ze hebben verder noodig een klimaat, zooals ons land dat te „genieten geeft. De „ranches" moeten op een bepaalde grondsoort worden aangelegd en zoo mogelijk op een plaats waar de dieren het.jj geluid van \de branding kunnen waarnemen. Dit schijnt ze rustig te stemmen en is van merkbare invloed op de resultaten der fokkerij. „Sumatra* beantwoordt aan al deze eischen en zal weldra huisvesting geven aan minstens 'n lOtal paren zilvervossen. Alvorens het zoover komt, moet het duingebied voor de ontvangst der'pelsdieren in gereedheid worden gebracht, hetgeen met groote kosten gepaard moet gaan. Voor ieder vossenpaar moet een hok („kennel") worden gebouwd, van sterk materiaal, tot diep in de grond moet de afrastering reiken, terwijl ook de bodem van het hok voldoende waarborg moet geven tegen ontsnapping. Ook daar zal een metalen vlecht werk onmisbaar zijn. Iedere kennel moet een groote oppervlakte beslaan Alle kennels, voorloopig tien in getal, worden door een extra degelijke heining omgeven, om iedere vos, die zijn hok wist te ontvluchten, toch binnen de perken te houden. Bovendien worden op deze wijze ongenoode gasten geweerd Nabij de „ranch" (fokkerij) wordt 'n woning gebouwd voor de opzichter, die geheel met de teelt van zilvervossen vertrouwd moet zijn daar in de werptijd deskundige hulp noodzakelijk is en ieder ongewenscht bezoek een financieele ramp beteekenen kan. Binnen weinige dagen komt de heer Havenaar naar Texel om op de gunstigste plaatsen van „Sumatra* zijn kennels af te bakenen. Het ligt voor de hand, dat waar met een onderneming als deze honderden guldens ge moeid zijn (een Canadeesche fokker offreerde ons zilvervossen tegen „spotprijzen," varieerende van één tot twee duizend dollars per paar. Red) de vossenhuiden wel groote waarden moeten vertegenwoordigen. We wagen ons niet aan veronderstellingen en zullen nadere berichten kalm afwachten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1