Parol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct advertentiën" Algemeene Vergadering Texel's Belang Vergadering Afd. Eierland I.Ö.L.B. Vergadering Bezoekt Zondagmiddag den wedstrijd TEXEL I - ZEEVOGELS h Verslag GozoDdhsidseom missie 1927 Den 2en Maart Openbare vergadering NC L.B. ONDERTROUWD G. JURJENS en Veev ervoer en visscherij. Een goedgeslaagde tooneelavond. Ressort Schagen. J. DE WAARD. De Cocksdorp, 25 Febr. 1928. Huwelijksvoltrekking 10 Maart a.s. de gelijkmaker was er, en er moesten nu nog meer punten komen. Het duurde dan ook niet lang, of het was alweer Dapper, die de Schager keeper het nakijken gaf: 2—1. Dat begon Schagen te vervelen. Schagen kwam spoedig opzetten en bracht de stand op 2—2. Voor de rust kreeg Schagen nog een penalty te nemen welke echter door de T-keeper schitterend ge houden werd. Naderhand werden de keepers van beide partijen nog eenige malen aan de tand gevoeld en gelukte het T. de S.hager- keeper nog tweemaal te passeeren. Ook de T.-keeper werd nog eenmaal gepasseerd en zoo was de stand met de rust 4—3 voor Texel. Na de rust pakten beide partijen weer flink aan, golfde het spel geregeld op en neer en duurde het niet lang, of Schagen wist de gelijk maker in de touwen te jagen 4—4. Nu brak er onder de Schager supporters een luid ge juich los, maar het was vreugde van korte duur, want nu was het A. Keijser, die met een prachtschot T. de leiding gaf en was het de beurt van de T-supporters om te juichen. Het zou blijken, dat dit voor T. het winnend puntje was. Daar er niet lang meer gespeeld moest worden, steeg de spanning en was het een opluchting voor de T-spelers en supporters toen het eindsignaal klonk. Texel had een meer dan verdiende overwinning behaald. Over het verloop van de wedstrijd het vol gende Het waren twee gelijkwaardige ploegen, waar in ieder speler zijn plaats waard was. Ik wil dan ook geen namen noemen. Allen hebben hard geweikt om de palm der overwinning weg te halen. De sterkste moet winnen en dat was in dit geval Texel. Texel heeft 8 doelpunten gemaakt, waarvan 3 offside. De druk op het „S" doel was op sommige momenten zoo sterk, dat de „S* backs om de situatie te redden corner moesten trappen. Dit teekent genoeg. De „Texel" supporters, die medegegaan waren, hebben genoten van de prachtige wed strijd. Als „T" naar D.T.S. en S V.S. moet, willen we hopen, dat er zich dan veel suppor ters opgeven om „T" te vergezellen. Laten het niet alleen supporters zijn die „T" op eigen veld aanmoedigen I Gaat mee „uit", dan speelt 't voor „T" veel lichter. A.s. Zondagmiddag speelt „T" I tegen Zee vogels" 1. Komt dan op in grooten getale. Het spel van Texel I mag gezien worden I HET IS EEN VOLDONGEN FEIT, dat u er met een advertentie Jn de Texelsche Courant het voordeeligst'in slaagt HEEL Texel te bereiken. Na 26 jaar met pensioen. Onze plaatsgenoot, de heer J. Huisman gedurende 26 jaar als arbeider by Staats- boschbeheer op Texel werkzaam, zal 3 Maart a s. de dienst met pensioen verlaten. Autobusdienst Helder—Alkmaar v.v. De C. V. Autobusdienst Noord-Holland, welke met ingang vau Zaterdag a.s. de dienst Helder- Alkmaar vv. opent, noodigde ons uit tot deelname aan de proefrit op heden. Te 't Zand zal de onderneming door een commissie uit de burgery hulde worden gebracht ge kunt begrijpen hoe de 't Zanders met een dergelijke dienst in han nopjes zjjn waarna in hotel „den Burg" te Helder de lunch zal worden gebruikt. DE MOK. Bij beschikking van de minister van marine a.i. is luit. ter zee 2e kl. W. H. Teter- berg 1 Maart a.s. geplaatst bij het vliegkamp alhier. OUDESCHILD Neptunus. Het plaatselijk Nut „Neptunus" hield Zaterdag haar laatste winterbijeenbomst in de „Zeven Provinciën." Zooals de laatste jaren gebrui kelijk is, treden op deze avond alleen eigen krachten voor het voetlicht en nu ook weer hadden de beste krachten zich beschikbaar ge steld, evenals de muziekclub onder leiding van de heer P. Boom. Na een openingswoord van de voorzitter opende de muziekclub het pro gramma met een tweetal mooi gespeelde num mers, welke al direct een echte gezellige stemming teweeg brachten. Met veel succes werd door de heer Jb. Pooi gezongen „De dievenwagen." Het waren slechts drie couplet ten, doch er wordt verbazend veel in gezegd. Pool's mooie zware stem eigent zich zeer voer dit nummer. Een tooneelstukje „Vleugellam" werd bijzonder mooi gespeeld, (het waren ook allen beproefde krachten.) In dit stukje maken we kennis met een moeder (J. M. Beumkes-Pool) conservatief, met een zeer berekenende, koude natuur, zij heeft een zoon Karei (J. Visman,) die in betrekking was, doch zich gedrongen gevoelt voor het verdrukte volk te werken. Hoewel hij zeer zwakke oogen heeft, zet hij zich aan het schrijven van tooneelstukken. Hij moet zich van de dokter echter zeer in a;ht nemen. Zijn verloofde (M. Bakker,) op een kantoor werkzaam, helpt hem's avonds danook zooveel zij kan met schrijfwerk. Hij heefteen vriend (Jb. Pool,) de broer van zijn verloofde een echte ronde vent, die dezelfde idee is toe gedaan en hem steeds moed weet in te spreken als hij vreest dat zijn oogen slechter worden en hij eenmaal blind zal zijn. Moeder laat haar zoon steeds voelen, dat hij niets verdient (zoo echt hatelijk kon ze zeggen „Tooneelstukken kan hij schrijven, ja, maar wat brengt hij mij thuis?") en stelt hem zijn broer in Indië als voorbeeld, die daar veel geld verdient. Deze hatelijkheden kan zijn verloofde niet langer verdragen en zoo komt het tusschen haar beiden tot een heftig gesprek en vertelt zij aar. de moeder, dat haar zoon blind zal worden. Dit gesprek wordt toevallig door Karei afgeluisterd en zoo ziet hij, dat zijn angst ge grond is. Aangrijpend was het spel in dit mooie tooneelstukje, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord De spelenden werden met donderend applaus beloond. Vermelden we nog, dat mej. A. Dogger een allerliefst dienst meisje was. „Mammie, waar ben je?" werd innig mooi gezongen door mej. M. Bakker. Mehigeen pinkte bij het laalste couplet een traan weg. De heer J. Visman bezong wat hij „Uit een dakvenster* zag, welk tafereel menigeen harte lijk deed lachen. Hierna volgde een mooie voordracht .Moeder geeft haar zegen", heel mooi gespeeld door de dames M. Bakker, A. Dogger en de heer C. A. Kaczor. Onbedaarlijk is hierom gelachen, het had dan ook heel wat voeten in de aarde eer moeder haar zegen gaf, Hansie zijn Grietje kreeg en schoonzoon in spé ter dege was uitgekamd. De typeering en de costumes waren ook best. Met een tweetal muzieknummers werd het mooie programma besloten en de voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij hartelijk dank zegde aan allen, die tot het welslagen van deze leuke, gezellige avond hadden meegewerkt. Hij hoopte, dat zij zich ook volgende keeren weder beschikbaar willen stellen. Nog een paar uurtjes konden de beenen van de vloer en toen ging ieder voldaan huiswaarts. De vorige week zijn van Texel verzonden 29 varkens, 24 koeien, 29 kalveren, 40 schapen en 20 biggen. In de haven is de vorige week aangebracht 1700 KG. garnalen 700 KG wulken 10 baal kreukels. OOSTEREND De tooneelvereeniging „Oosterend" heeft Zon dag een uitvoering gegeven voor een goed be zette zaal er waren over de honderd per sonen aanwezig. Met succes werd opgevoerd het niet gemakkelijk te spelen tooneelspel „Wantrouwen" van K. H. Spijkman in 3bedrijven De heer H. Ran riep allen het welkom toe en deelde mede, dat de kas geen kosten voor programma's toeliet, waarom hij de namen en rollen der spelers even aangaf. Metdewensch niet te rooken werd aan ieder een genoeglijke avond toegewenscht. Met ademlooze stilte heeft men het keurige spel gevolgd, waarin de fabrikant Herman ter Horst de hoofdpersoon is. Door speculeeren zijn de zaken achteruitgegaan en had hij een zware hypotheek op de fabriek moeten nemen. Op aandrang van zijn beste vriend, Mr. Hein Verbeek, die hem zeer verplicht is, deelt hij de toestand aan zijn vrouw Marie mee en nog wel op haar verjaardag, toen de dochter Paula het woonvertrek zoo keurig met bloemen had ver sierd. Marie hoort daar zeer vreemd van op en schudt bedenkelijk het hoofd, zonder hem te vergeven of toeschietelijk te zijn. Paula kan die bedrukte gezichten niet zien en tracht haar ouders wat op te vroolijken. De fabrikant be weert nog even aan de fabriek te moeten zijn en even daarna staat deze in lichterlaaie. Zijn vrouw en ook Dolf van Lingen, de verloofde van Paula wantrouwen de fabrikant en verden ken hem van brandstichting. Ook bleek, dat het met de verloren aegane voorraden niet in orde was bij het onderzoek door de biand-assura- deuren en dit bracht heel wat verdriet in de eertijds weelderige en vroolijke woning. Een inspecteur van politie neemt de fabrikant ge vangen en noch Marie, noch Dolf soreken een woord ter verontschuldiging, wat Paula zeer afkeurt en haar beweegt Dolf gedaan te geven Drie weken daarna bleek, dat een gewezen fabrieksarbeider de brand had gesticht en wordt de fabiikant op vrije voeteu gesteld. Zijn vrouw smeekt hem op aandoenlijke wijze om vergiffe nis, wat niet dadelijk gelukt, terwijl Paula zich verlooft met Mr. Verbeek. Ook de fabrikant laat zich vermurwen en zoo was de slotscène een oogenblik van verzoening en van geluk. Om enkele passages is hartelijk gelachen maar bij de ernstige gedeelten heeft men ook tranen zien vloeien door het aandoenlijke spel. Allen hebben dan ook hun rollen uitstekend vertolkt al durven we even een extra woord van lof brengen aan de vertolker van de fabrikant en vooral aan de vertolkster van Paula. Haar spel was zoo mooi los en natuurlijk dat geen beroeps-artiste het haar zal verbeteren. De heer Ran gaf, om de tranen weg te wbschen, nog een voordracht, gefield: „De Jordaansche Vischclub op bezoek bij het visch- concours te Purmerend." waarom hartelijk is gelachen. Nadat dank gebracht was voor aller mede werking ging men over tot een gezellig bal Ledenvergadering „Pro Rege". Vanwege het afd. bestuur van „Pro Rege" deelt men ons welwillend mee Te Oosterend werd 22 Febr. gehouden de ledenvergadering van de Afdeeling „Texel" van „Pro Rege". Reeds het vorig jaar was deze afd. opgericht. Een voorloopig comité was toen gevormd, be staande uit Ds. Janzen en Ds. v.d. Leer. Nadat op de gebruikelijke wijze geopend was, deelde Ds. v.d. Leer mede, dat Ds. Janzen ge noodzaakt was zich terug te trekken uit het voorloopig combé, wegens zijn naderend ver trek naar Tubbergen. Bij de nu volgende be stuursverkiezing werd Ds. v.d. Leer gekozen tot voorzitter Tot verdere bestuursleden, die de functies onderling moeten verdeelen, werden gekozen de heeren G. Dros Gz, A. v.d. Britik, H P. Bolt en J. G. Vlaming Gzn. Bij deze vergadering fungeerde de heer v.d. Brink als secr. en de heer J. G. VlamingGzn.alspenningm. Nu moest een commissie benoemd worden, die heel het jaar door zich wijdt aan de zaak der recruten. Deze arbeid werd overgedragen aan het bestuur. De rondvraag leverde nog enkele kleinere besprekingen. Ook het verband met de B.V.L. werd besproken. Met deze vereerriging hoopt men contact te verkrijgen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de secr. deze vergadering met dankgebed. [Dit verslag kon in ons vorig nummer niet worden opgenomen. Red.) Vrijdag 24 Februari j.l. des middags te 3 uur vergaderde ten raadhuize te Schagen, de ge zondheidscommissie, gezeteld te Schagen. De werkkring dezer commissie omvat ook de ge meente T e xe Voorzitter, de heer G. Beers, secretaris de heer P. Cz. Rezelman. Aan het jaarverslag Is het volgende ontleend De leden der commissie, de heeren H G.Th. Mann te Alkmaar en W. H. Lap te Texel werden als zoodanig herbenoemd voor de tijd van 5 jaren. Gezondheidstoestand. Besmettelijke ziekten. De gezondheidstoestand van de bevolking in het ressort der commissie, was in 1927, even als 't vorig jaar, gunstig. Typhus kwam zeer sporadisch voor, en juist de gemeenten, waar deze zoo gevreesde ziekte in vroeger jaren nogal veelvuldig voorkwam, zijn nu geheel daarvan vrijgebleven. De waterleiding zal in deze wel haar weldadige in vloed hebben doen gelden. Roodvonk kwam van eenige beteekenis voor in Anna Paulowna en Harenkarspel. Evenwel was het totaal aantal gevallen van roodvonk in 1927 rr.inder dan in 1926, Ernstige misstanden op het gebied der volks gezondheid werden niet geconstateerd. De volgende besmettelijke ziekten kwamen in 1927 in het ressort der C. voor 4 gevallen van buiktyphus, 23 gevallen van roodvonk, 1 geval van diphteritis, 3 gevallen van meningitis. De door de behandelende geneesheeren ver strekte gegevens omtrent de typhusgevallen te Texel en Barsingerhorn, gaven de commissie aanleiding één geval nader te on ferzoeken. Het bleek nl. dat in de woningen, gelegen naast het perceel, waarin dit typhusgevat zich voor deed, in de loop der laatste jaren typhusgeval len waren voorgekomen. Resultaten van dit onderzoek kunnen nog niet worden gerappor teerd. Het optreden van een of andere besmettelijke ziekte was in geen enkel geval zoo ernstig, dat j bizondere maatregelen getroffen moesten worden Huisvesting. In het ressort der commissie kan in't alge meen niet meer gesproken worden van woning nood, al komt het zoo nu en dan voor, dat sommige menschen moeilijkheden ondervinden bij het vinden van een geschikte woning. De commissie wijst er op dat er nog wel behoefie bestaat aan woningen in een huurprijs van 3 4 gulden per week. De woningen, in de laatste jaren bijgebouwd door diverse woning bouwvereenigingen, zijn in de regel te duur voor de gewone arbeider. Het zal, naar het oordeel der C., dus aanbeveling verdienen, bij eventueele nieuwbouw hiermede rekening te houden. [We brengen in herinnering het voorstel, dat de heer A. Boon in de raadsvergadering van 18 Mei l.l. opperde: Hij drong toen aan op de bouw van een aantal eenvoudige woningen, van alle luxe ontdaan, te Oudeschild en elders op Texel. De behoefte was hem gebleken. Een onderzoek werd toegezegd. Red.] Goed drinkwater een eisch. Op een verzoek van de wnd. Inspecteur der Volksgezondheid stelde de commissie een be knopt rapport samen over de drinkwatervoor ziening. Aan dit rapport ontleenen we, dat voor zoover de woningen niet aan het water- leidingsnet zijn aangesloten, de bewoners op het gebruik van regenwater zijn aangewez&n. In de laatste 10 jaren zijn in 4 gevallen de drinkwatervoorzieningen afgekeurd. Vóór de aanleg der waterleiding kwam watergebrek veelvuldig voor. Waar thans bij geringe regen val degenen, die op het gebruik van regenwater zijn aangewezen, in de meeste gevallen zonder bezwaar kunnen beschikken over het regenwater der perceelen, welke aan de waterleiding zijn aangesloten, is het drinkwater-vraagstuk in hoofdzaak opgelost. [Texel behoort evenwel nog steeds tot de weinige gemeenten, waar de waterleiding od zich laat wachten. Red hopen onze geliefde Ouders W. DOORN en G. DOORN—Grin hun 40-jarige Echtvereenigingte herdenken. Hun dankbare kinderen, W. DOORN. P. DOORN-v. d. Vis en kleinkinderen. Geen receptie. Heden overleed onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, P. PLAATSMAN, in den ouderdom van 49 jaar. Namens de familie, S. PLAATSMAN. Waal, Texel, 27 Febr. 1928. Algemeene kennisgeving. V GEBORENGERARD, zoon van J. VLAS Cz. en H. VLAS Bakker. Oudeschild, 28-2-'28. GETROUWD P. BAKKER en C. P. LANGEVELD die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 25 Febr. 1928. GETROUWD J. WETSTEEN Jz. en A. BOOD Md. die mede namens wederzijdsche familie harteujk dankzeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. N. Niedorp 23 Febr. 1928, Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en grootvader PIETER BAKKER Dz, betuigen wij onzen harteiijken dank. Uit aller naam K. BAKKER Pz. Helder 28 Febr. 1928. Waagstraat 8. Voor Uwe deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder, Be huwdbroeder en Oom, REIJER ALBERT KEIJSER Adz. betuigen wij onzen harteiijken dank. Uit aller naam, Wed. Ad. S. KEIISER. Den Burg, Texel, 28 Febr. 1928. Dankbet uiging. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen lieven man, vader, behuwd- en grootvader, DIRK BUIJS, betuigen wij onzen harteiijken dank. Namens de Familie, Wed. F. BUIJS—Eelman. De Cocksdorp, 27 Febr. 1928. Het Molenbestuur v.d. polder het Noor den brengt ter kennis van belanghebbenden dat de voorloopig goedgekeurde Rekening en Verantwoording van 1 tot 14 Maart op werkdagen bij den secr.-penn. ter inzage ligt. ™,.jen R; K- Arbeidersbond „St. Deus Dedit op Woensdag 29 Febr. (heden avond), in het St. [anshuis te Den Burg. Een der hoofdbestuurders zal aanwezig zijn om de zaak nog eens nader uiteen te zetten. Het Bestuur. AFD. DE COCKSDORP. op Donderdag I Maart in het lokaal van den heer Zoetelief, aanvangende te 8 uur s avonds. Alle leden en donateurs worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur, M. W. DE GRAAF, Voorz. A. EELMAN, Secr. op Donderdag 1 Maart voor leden en zij die lid wenschen te worden, in het gebouw tje hoek Wageninger weg, des avonds 7 uur Arbeiders (los en vast) komt en geeft u op als lid. SprekerHoofdbestuurder. Afd. Eierland N.C.L.B. in het gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend Vrijdag 2 Maart's avonds half 8. SprekerHoofdbestuurder. OnderwerpLandarbeiderswet.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2