No 4209 Zaterdag 17 Maart 1928 41s,e Jaargang fén handen EERSTE BLAD. Voor tadEg. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 VOLHARDING. Kostelooze vaccinatie. MIJNHAJRDT's Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxeer-Tabletten 6o ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. ruwe huid schrale I ippen P3 él rDTQüRflflF TEXEL Benoeming. Uitslag Stierenkeuring. Schoolnleuws. Schoolnieuws. -SCHECOURANT DEN BURG: 50 ci >er drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nec erland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COU RANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal ;eplaat6t wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regslprljs ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De gestadige druppel holt de steen uit. Lucretius. Volharding I Volharding is 1 die eigenschap van de menschelijke geest, die ons doet vast houden aan en voortgaan met de eenmaal on dernomen arbeid. De prijs voor die volharding, die moeilijkheden noch hinderpalen schuwt, is gelegen in de dubbele overwinning, dat de arbeid is tot stand gekomen, maar bovenal in de strijd, welke de werker heeft gevoerd met zichzelf om trots alles, wat in de weg stond, te blijven doorzetten. Tweeërlei toch zijn de gevoelens, welke de mensch doortintelen na een goed volbrachte arbeidgevoelens van voldaanheid over het gewrochte, zoowel als gevoelens van eigen waarde en zelfrespect, omdat hij juist de moei lijkheden ten spijt volhard heeft in zijn pogen. Hoe weinigen onzer beseffen, dat de laatste gevoelens van meer belang zijn dan de eerste en dat het resultaat van ons werken slechts bijzaak is, maar dat onze volharding ons heeft gesterkt, dat ons doorzettingsvermogen ons grooter heeft gemaakt en innerlijk rijker, dat wij door ons volhardingsvermogen onze wil hebben gestaald. Denk aan Demosthenes, de groote Grieksche redenaar, die het van een stamelende, stotterende zwakstemmige jonge man heeft gebracht tot de groote orator van het Grieksche volk, dat hij door zijn gloedvolle redevoeringen heeft trachten te houden uit de handen der Macedonische heerschers. Spiegel u aan het taaie doorzettingsvermogen van deze man en bedenk daarbij, dat de levensbeschrij vingen van alle groote mannen getuigenis af leggen van hun moedig onversaagd volharden. Daarin lag hun kracht, daaraan danken zij hun succes.... daarin ligt ook Uw succes. MAANDAG 19 MAART Het gansche geheim om zijn leven te ver lengen is het niet te verkorten. E. v. Feuchtersleben. DINSDAG 20 MAART Schoonheid is een broos goed. (Ars Amatoria) Ovtdius. WOENSDAG 21 MAART Wijd al uw aandacht aan datgene, waarmee ge bezig zijt. Horatius. DONDERDAG 22 MAART Ook de eenzaamheid is niet stil, want zij laat de afwezende spreken. Marie de S a n. VRIJDAG 23 MAART Om iemand goed te leeren kennen moet men even goed zijn stem als zijn aangezicht bestu- deeren. De Talleyrand. ZATERDAG 24 MAART De stem is wel luider dan het gebaar en de blik, maar niet steeds welsprekender. Dr. Samuel Johnson. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zaï opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ^'Maandag, 19 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o. 1. school te Oudeschild; Od Dinsdag 20 Maart a.s. des nam. 4uurin de o 1 scholen te Oosterend en teMidden Eierland op Woensdag 21 Maart a.s. des midd 12uur in de o.l. school te den Burg (in het lokaal naast het brai.dspuithuisje) en van des middags 12 tot des namiddags 1 uur in de dokterswo ning te de Cocksdorp; od Donderdag, 22 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. scholen te de Waal en te Zuid ^'op3 Vrij dag 23 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school te den Hoorn. op Zaterdag 24 Maart a.s. des nm. 3 uur in de o 1. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is, dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 6 Maart 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 6 W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Texelsche melkcontröle-vereeniging. Gunstige resultaten. Na een jaar tot volle tevredenheid der leden, 46 in getal, te hebben gewerkt, schreef het be stuur van bovengemelde vereeniging haar eerste jaarvergadering uit, welke Woensdagavond 1.1. in „de Zwaan" werd gehouden. Ze werd bijge woond door 23 personen, bij de beschouwing van welk getal de slechte toestand der wegen tengevolge van de sneeuwval in aanmerking moet worden genomen. De vergadering werd geleid door de heer C. de Wit, voorz., die zijn voldoening uitsprak over de mooie resultaten, reeds het eerste jaar door deze organisatie geboekt. „Alle begin is moeilijk", zoo luidt het spreekwoord deze vereeniging heeft met zwarigheid maar weinig te kampen gehad. Controleur en monsternemers waren werkzaam tot der leden volle tevreden heid, de Prov. Bond gaf ruimer subsidie dan verwacht werd, zoodat op de centrifuge een belangrijke som kon worden afgeschreven. Het ledental neemt nog steeds toe. Zoo kon de voorzitter slechts spreken van een gelukkig begin, dat moed geeft voor de toekomst. De notulen, gelezen door de secr. penningm. de heer M. Zuidewind, werden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat in het afgeloopen jaar de statuten der T.M.V. de Kon. goedkeuring bekwamen, hetgeen noodig was om de vereeniging vast in haar schoenen te plaat sen. Thans staan 388 koeien onder controle en weiden 3898 monsters genomen, de eerste op 3 Maart 1927. Ook de geschiedenis van de oprichting heeft de secr. in zijn verslag vastgelegd. Geldzaken. Bij monde van de heer G. Benit (P.H. pr.) verklaart de Comm. van Rekenlngnazieners, waarin ook de heer H. v. d. Geest (P.H. pr.) zitting had, dat de boeken en verdere beschei den van de penn. in volmaakte orde zijn be vonden. Goedkeuring volgt. Op voorstel van, 't bestuur worden voor 1928 tot rekeningnazie- ners benoemd de heeren P. v. Rossem (P.H. pr.) en W. Boersen (Zevenh.) Over het verstreken boekjaar werd ontvangen f 1564^46, uitgegeven f 1451.26, waaronder aan de monsternemers f536,—, aan de controleur f467.76 en aan de Prov. Comm, f 102,50. Op verzoek van de monsternemers wordt hun dagloon (de vergoeding per dag) van f 1 op f 1.25 gebracht. Gevraagd werd f 1.50. Geen hooge kosten. Aan het uitvoerig, met zorg samengesteld verslag van de contröleur, de heer D. Poot, ontleenen we, dat de kosten per koe voor de leden der T.M.V. opmerkelijk laag zijn verge leken bij andere vereenigingen, welker leden een grooter .aantal koeien doen contröleeren. Vergelijken we slechts: Texel,360koeien (later 388), per lid 9, uitg. f 1451,26; Stompetoren, 376 k., per lid 15,6, uitg. f 1177,98Hoogkarspel 368 k., per lid 13,6, uitg. f 1368,43, enz. Wanneer we de uitgestrektheid van Texel in aanmerking nemen blijkt nog duidelijker, dat de Texelsche Vereeniging voordeeiig werkt. De kosten per volledige melkstaat bedroegen over N. Holt. in 1923 f5,28, over 1924 f5.29, over 1925 f4 88, voor de T.M.V. over 1927 f5.25, voor Texel berekend over 238 staten (75 kwa men er te laat binnen). Was er vroeger begonnen dan waren de kosten per volledige staat nog lager. Van belang is te weten, dat voor verkochte koeien, die 'reeds zijn ingeschreven, het heele jaar uit contributie moet worden betaald. Andere -60*99ct.BijApoth.en Drogisten P. dieren mogen er niet voorin de plaats worden gesteld, tenzij deze gekocht werden van vee houders die hun koeien reeds deden inschrijven. Kalveren worden alleen ingeschreven, wan neer zij afstammen van erkende stieren. De] contróleboekjes moeten nauwkeurig wor den ingevuld, vooral de datum var. kalven en van de aanvang van de droogstal. Omtrent de resultaten van het melkonderzoek kan veel belangrijks worden meegedeeld. We zullen ons bepalen tot 't volgende: Een 2-jarige koe gaf over 305 dagen 5082 KG. melk, waarin 175 KG. vet van 3,44 pCt. Een andere 2-jarige in 303 dagen 3519 KG. melk met 116 KG. vet van 3.30 pCt. ('t Gemidd. in N. Holl. over 1925 resp, 3185 KG., 107 KG. 3,36 pCt. voor 2-jarigcn.) Een 3-jarige koe gaf in 336 dagen 5719 L. melk met 207 KG. vet van 3,62 pCt. ('t Gemidd. in N. Holl. voor 3-jarlgen in 1925 resp. 3945 KG., 131 KG. en 3,32 pCt,) Van de oudere koeien was er een, die in 309 dagen 7240 KG. melk leverde met 241 KG. vet van 3,33 pCt. (Gemidd. in N.H. in 1925 bij oudere koeien 5051 KG. 165 KG. en 3,27 pCt. Duidelijk bracht de controleur aan het licht, dat verscheiden koeien ais niet genoegzaam winstgevend verdienen te worden opgeruimd, terwijl andere prachtdieren blijken en de eige naars duurzaam succes verzekeren. Samenvattende besluit de voorzitter, dat de verstrekte gegevens aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten Hij brengt de heer D. Poot hartelijk dank voor zijn vele werk, dat stellig tot bloei van de rundveefokkerij op Texel zal bijdragen. Bij de rondvraag vestigt de voorz. de aan dacht op het nut, dat gelegen is in het schetsen van pasgeboren kalveren hetgeen geschieden kan op speciale kaarten, daartoe vanwege de vereen, ter beschikking gesteld. Omdat deze kalveren als regel afkomstig zijn van koeien, wier productiecijfers op stalen werden opge- teekend, mag de waarde van die schetsen niet worden onderschat. De kaarten moeten binnen 2 dagen worden ingezonden (5 c. postzegel Tegen de Runderhorzel. De voorzitter dringt er bij de leden met kient op aan de bestrijding van de runderhorzel met kracht ter hand te nemen. Jaarlijks wordt alleen reeds in ons land aan de huiden van runderen voor plm. f 100.000 schade toege bracht, terwijl ook de ontwikkeling van het dier, de kwaliteit van het vleesch, etc. door de ge vreesde vheg ongunstig wordt beïnvloed. Er kwamen elders runderen voor, wier huid 175 bulten vertoonden, op Texel is 12 A 18 al veel. Daarom moet getracht worden de weinige ge vallen hier tot een minimum te beperken. Een busje zalf, voldoende voor 10 runderen, kost f 0,60 en kan door tusschenkomst der landbouw organisaties worden betrokken. Ook kan men zich tot de veearts wenden. In Drente heeft men met de bestrijding reeds mooie resultaten bereikt. Vöör 2 jaar was 25 pCt. der dieren aangetast, thans slechts 5 i 8 pCt. Raadzaam is steeds op zijn qui vive te blijven omdat nieuw gevaar dreigt, zoo vaak vee wordt ingevoerd. Als bestrijdingsmiddel wordt ook wel raapolie genoemd, welke echter slechts effect heeft, wanneer ze in het beginstadium wordt aange wend. 0— Aan het voornemen in deze vergadering tot benoeming van een bestuurslid over te gaan, omdat er één volgens rooster zou moeten af treden, wordt geen gevolg gegeven. De jeugdige leeftijd der T.M.V. in aanmerking genomen acht men die verkiezing niet gewcnscht. o— Hierna sluit de voorzitter omstreeks kwart voor elf deze bijeenkomst met de beste wen schen voor de bloei der T.M.V. tocWArvkK NOK-STCD Onze plaatsgenoot, de heer D. G. Toolcns, werd geplaatst op de contróle-afdeeling der N.V. Vernis- en verffabrieken, v.h. fa. H. Vette- winkel en Zonen te Amsterdam. Voor de keuring op Woensdagmorgen 1.1. ingesteld door de Comm. voor 't Ned. Rund veestamboek en gehouden alhier, werden twee stieren aangeboden. Goedgekeurd werd de stier Christiana's Abraham, Stb. nc. 8453, toebehoo- rende aan „Ons Belang", de Stierenvereeniging te den Hoorn. Gift voor 't Witte Kruis. N.N den Burg f 25, OOSTEREND Zang- en Muziekavond. Een groot aantal -personen was Zondagavond opgegaan naar het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gent. waar een zang- en muziekavond gegeven zou worden. Nadat de eerw. heer Ds. H. Janzen door al de aanwezigen had laten zingen de verzen 1 en 2 van Psalm 150 en een kort gebed had uitgesproken, werd medegedeeld, dat de heer H. j. der Weduwen uit Aalten, die een orgel bespeling zou geven, niet aanwezig kon zijn doch dat men daarvoor in plaats zou krijgen orgelbespeling door de heer J. Visser en be speling van orgel en cello door de dames Meijer en E. Dijt, allen van den Burg, die zeer bereidwillig de uitnoodiging daartoe hadden aangenomen. Verder zou de Zangvereeniging „Hosanna", Directeur de heer R. v.d. Vis Rzn, een aantal nummers ten beste geven. Gevraagd werd een zacht oordeel te willen vellen over deze nog jonge vereeniging, die slechts weinig tijd van voorbereiding gehad heeft. Later bleek wel, dat dit verzoek vrijwel overbodig is geweest, want de nummers werden bijzonder goed ge- zongen. Ook de gasten van Den Burg voldeden boven- mate, zoodat men over de ruil met de heer der Weduwen zeker geen spijt heeft gevoeld. Dis sonanten werden niet vernomen, de eenige dissonant was misschien het luide applaus, dat gegeven werd na het eerste num.ner orgelspel van de heer Visser, dat keurig werd gespeeld en dus wel applaus verdiende, maar zooiets wordt in een kerkgebouw als niet passende gevoeld. Ds. Janzen verzocht dan ook dit niet te herhalen, maar liever in stilte te genieten, wat voor de stemming van de avond het rustigst zou zijn. En men heeft genoten van de verschillende muzieknummers I Getoond werd, dat de gasten hun instrumenten uitstekend weten te bespelen en te beheerschen. Alaar ook naar de verschillende zangnum mers werd met onverdeelde aandacht geluisterd. Hoe mooi klonken „Welzalig 't huis" (Bach) en „Duizendschoon" (Fr. Grabke,) alsmede „Avondlied" (Gürrlich), „Ik zoek", een duet, gezongen door de dames'M. Griek en N. v.d. Vts was een juweeltje, ook „Kent gij de weg", dat zoo menigmaal gezongen is voor de ge vangenen in Riga, was mooi en deed weemoedig aan. We zullen niet alle stukken noemen, maar spreken onze groote tevredenheid uit over de mooie avond. Die perzik smaakt naar meer. L)s. Janzen bracht hartelijk dank aan gasten en zangers, alsmede aan de aanwezigen. Door een verzuim [onzerzijds eerst heden geplaatst. Red. DE COCKSDORP, V.. Mej. A. Verfaille, onderwijzeres aan de school voor o.l. onderwijs alhier, staat no. 1 op een voordracht, opgemaakt ter voorziening in een vacature in gelijke betrekking te Rotterdam. DEN HOORN Mej. Kortus zal Donderdag a.s. het onderwijs aan onze o.l. school weer hervatten. ma

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1