Texelscke Courant van Zaterdag 17 Maart. 1928. Sportvereeniging Texel. TWEEDE BLAD Texel (adsp.)-Oudeschild. Notaris Mulder publiek verkoopen Buitengewone Algemeene Vergadering V.V.V. Noteering C* R. Keijser Co. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ADVERTENTIÉN Texel I-Schagen I. Akriseri in tie Texelsche Courant, Landbouw en Veeteelt. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN De Wolveehandel van 8—14 Maart. Van de wolveehandel valt ook ditmaal wei nig nieuws te melden. Al was de handels- stemming deze week in geen geval vlugger, de prijzen bleven echter vrijwel overal gehand haafd, zooals te Zwolle, Leiden, Rotterdam en Groningen, Sneek was in tegenstelling met Leeuwarden iets vaster. De Leeuwardermarkt was Vrijdag alhoewel duur toch flauwer. Bloembollenteelt. In de Anna Paulownapolder zullen dit voor jaar 7 bollenschuren, volgens de eischen des tijds, voor diverse kweekers gebouwd worden. Weg met de Runderhorzel. Het spreekt vanzelf dat we in één jaar niet alle op het vee aanwezige larven onschadelijk kunnen maken, omdat ze niet allemaal tegelijk de huid doorboord hebben. En zoolang dit niet het geval is kunnen we ze niet bereiken, Maar als alle open wormbuiten op het einde van de staltijd behandeld worden met de horzel- zalf, dan bereikt men al heel veel. Een [groot aantal larven worden zoodoende onschadelijk gemaakt en het best is dan ongeveer 14 dagen daarna in de wei deze behandeling nog eens te herhalen. Er zijn dan weer veel rijpe worm- bulten bij gekomen en is het zaak deze op dezelfde manier met deze zalf te behandelen. Als dit binnenkort behoorlijk wordt gedaan door alle veebezitters in ons land, dan staan we er volgend jaar al veel beter voor. Dr. H. 't HOEN. De beteekenis der Ned. Pluimveeteelt. Volgens het laatste jaarverslag van de Ned. Pluimveefederatie bedroeg de export van eieren in 1926 ruim 53 millioen KG. en dus plm 900 millioen stuks. De jaarlijksche productie van de Nederlandsche hoenderstapel mag dus thans veilig op plm 1300 millioen stuks geschat worden vertegenwoordigende een waarde van minstens 80 millioen gulden. Uit deze cijfers blijkt ten duidelijkste van welk groot economisch belang de pluimveehouderij ten onzent is. De nieuwe Fransche tarieven Ook voor schapenvleesch verhoogd. Met groote spoed is in Frankrijk een tariefs herziening doorgedreven. Ingang 16 Maart. De plattelandsafgevaardigden, bevreesd an ders in ongenade bij hun kiezers te komen, bleken in verband met de naderende verkiezin gen zeer murw en overal voor te vinden. Zoo hebben de klagende boeren hun zin gekregen en zijn voor verschillende landbouwproducten de rechten aanzienlijk verhoogd. Dat hooge tarieven lang niet altijd het be schermde land ten voordeel komen, blijkt uit het feit, dat nu reeds de boter in één dag met frs. 1,60 per K.G. werd veihoogd, terwijl de broodprijs de volgende week met 10 centimes zal worden verhoogd. Deze bescherming blijkt dus een tweesnijdend zwaard te zijn. Het is maar te hopen, dat de ontevredenheid over het dure leven tengevolge van de hooge rechten zoo erg wordt, dat we weer een aanzienlijke verlaging krijgen, zoodat wij het in ons land ook weer ruimer krijgen. De nieuwe tarieven zijn: versch en bevroren schapenvleesch 175frs per 100 KG. (140 frs.) rundvleesch eveneens 175 frs., varkensvleesch 125 frs, per 100 KG, Kaas 60 frs. (34,80) boter 100 frs. (34,) Het invoerrecht op aardappelen werd gebracht van 2 frs. tot 3 per 100 KG. We zien dus, dat de verhoogingen nogal aanzienlijk zijn. Eenige rechten werden verlaagd, o.a. voor margarine werd het recht van 100 tot 90 frs. teruggebracht. Dammen. In de comp.-dammatch TexelHelder— Zijpe verwierf Texel een verguld zilveren medaille als 2e prijs. Zijpe behaalde de le, Helder de 3e prijs (resp. 4, 8 en 0 punten.) Sport. Texel I Schagen I. Men schrijft ons Morgen ontvangt Texel I Schagen I op bezoek. Te Schagen heeft Texel I van die club met 5-4 gewonnen, zoodat Schagen wel zal trachten revanche te nemen en men dus van een mooie wedstrjjd getuige kan zijn; wij verwachten dus, dat velen Texel a.s. Zondag zullen aanmoedigen. o In de wedstrijd „Texel"-adspiranten - Oudeschild zullen de spelers als vo gtzijn opgesteld: Joh. Bruin A. Dros D. Keijser J. Bruin K. Dontje P. Bruin D J Blom G. Witvliet J. Roos A. Bakker A Huizinga. o— L. v. d. Schans H. Kooger P. Dogger J. D. Bloem J Kooger B. Beumkes W Mets P. He.telrijk P. Swarthof D. Krijnen J. Dogger Olympiade - postzegels. Naar het Corr Bureau te den Haag ons meldt zullen, vermoedelijk met ingang van 27 Maart a.s. aan onze postkantoren de z.g. Olympiade-zegels beschikbaar worden gesteld. De prijs is één of meer centen hooger dan de frankeer waarde der zegels bedraagt. Het meerdere komt de Olympische spelen ten goede. Onze Foto-wedstrijd. Onze foto-wedstrijd belooft hepl goed te zullen slagen. Reeds tientallen uitnemende foto's kwamen in ons bezit. Op verzoek van velen hebben we de termpn, waarbin nen de inzending moet geschieden, echter met een maand verlengd, aldus tot 1 M-i a s. zoodat menigeen volop gelegenheid vindt met de camera er op uit te trekken Het doel moet zjjn - althans wanneer men aan ooze wedstrijd wenscht deel te nemen echt Texelsch natuurschoon op de platen vast te leggen. Door inzending der foto's bij onze redactie draagt men stilzwijgend het reproductierecht aan ons over. zoodat wij o.m. vrjielijk clichees naar de mooiste foto's in ons blad kunnon af drukken. Nadere byzotderheden, deze wedstrijd betreffende worden gaarne verstrekt. o Aangespoord door tal van amateur foto grafen zullen we in een der volgende num mers een foto-rubriekje openen, bjj de verzorging waarvan de heer G. de Boer (fa. Sibo) ons zijn steun heeft toegezegd. Vragen op toto-gebied zullen door hem zoo volledig mogelijk worden beantwoord. Geen „Helder" maar „den Helder". De stad onzer buren, aan de andere zij van het Marsdiep gelegen, zal in den ver volge weer Den Helder heeton, alhoe wel voor betrekkelijk korte tjjd de naam officieel Helder zou zijn, omdat deze op historische gronden het aannemelijks! was. Thans lapte de raad alle historische ge leerdheid aan zijn laars. De naam zal weer „Den Helder" zjjn - zooals de stad in de volksmond ook heet. Vooral het feit, dat men Helder vaak met Helden (Limb.) ver warde legde gewicht in de schaal. Bemalingsrapport Dertig Polders. Verschenen is het rapport omtrent de bemaling der Dertig Gemeenschappelijke polders, samengesteld door oe hoofdinge nieur van de Prov. Waterstaat. Op verzoek zullen we eerst tot publicatie van een gedeelte overgaan nadat het rap port door hot bestuur van bovengemeld waterschap is behandeld. Belangstellenden zullen dus eenig geduld moeten oefenen. De Stille Omgang. In de komende nacht van Zaterdag op Zondag, van 17 op 18 Maart, zullen plm. 45 R.K. plaatsgenooten deelnemen aan de Stille Omgang te Amsterdam. Na de lof verzamelen de deelnemers zich in het St. Janshuis, om vervolgens per autobus naar Oudeschild te vertrekken, vanwaar een extra boot hen naar Helder brengen zal. Voor het verdere verloop van de reis en waar nadere bizonderheden zie men onze laatste twee nummers. ZUID-EIRLAND. Een welgeslaagde avond. Op verzoek van de correspondent, die verhinderd was woonden we Dinsdag avond de openbare feestelijke bijeenkomst bij van de C.J.V. „Nieuw Leven" te Zuid- Eierland, in samenwerking met de C.M.V. aldaar. Ondanks het feit, dat door de sneeuw de wegen moeilijk begaanbaar waren, was het gebouw geheel met belangstellenden gevuld. Na opening en bijbelbespreking door de voorzitter en lezing van het jaarverslag door de secretaris, werd het meer feestelijk gedeelte van het rijk voorziene, we zouden haast zeggen, te ryk voorziene programma, afgewerkt. We noemen slechts enkele nummers, welke o.i. het meest in de smaak vielen, en wel van de zangstukjes„Ik heb mij een wacht" en „De jongeling" van de kamerstukjes„Door de mand ge vallen." Het tooneelstukje „Bet lintje* was ook heel aardig en werd over het algemeen goed gespeeld. Het tableau „Geloof, Hoop en Liefde", maakte als gewoonlijk alle tableau's, merkbaar indruk. Van de voor drachten noemen we „Een vreemde erfe nis" en „Grootmoeders mijmering", doch „Haar uitzet" spande o.i. de kroon. Dit stukje proza werd door mej. Zegers zeer goed, op eenvoudige en gevoelvolle wijze, voorgelezen. Eere, wie eere toekomt! Verder kregen we nog te hooren een opstel over het dansgevaar, zeker goed bedoeld en zeer waar, maar voor dergelijke onderwerpen is een feestavond gewoonlijk te weinig aandacht, te meer wanneer het meerendeel der hoorders het dansgevaar niet inziet. Doch over het algemeen is de avond wel geslaagd, alleen duurde het veel te lang, een euvel, waaraan gewoonlijk de meeste feestavonden onzer C. J. V.'s maDk gaan. C. B. DB COCKSDORP Tentoonstelling van bloemen, van fraaie handwerken en andere huisvlijtproducten. Op een dezer dagen gehouden vergadering van het voorloopig bestuur van de veree- niging Floralia is besloten op 24 en 25 Maart een tentoonstelling te houden van de gekweekte Dollen. Tevens worden bij deze gelegenheid t r- toongesteld de op de avondcursussen ver vaardigde fraaie handwerken, terwijl ook producten van huisvlijt kunnen worden ingezonden. Behoudens goedkeuring van B en W zullen de vervaardigde handwerken worden verloot. WaDneer er leden van Floralia zjjn, die het een of ander handwerk voor b g. tentoonstelling beschikbaar willen stellen, kunnen zij dat uitbrengen bij een van de leidsters van de avondcursus. Kerknieuws. Tot lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk werd gekozen mej. de wed. B. Lap, tot notabel de heer J. v. Harn. Gforinchem. De 14 runderen die ter markt zouden worden amge voerd en welke lijdende waren aan mond en klauwzeer, waren afkomstig uit deze gemeente, Meerkerk en Gieasen. In de stadsstallen ziju deze dieren afgezonderd. Haarlem. Uit het jaarverslag der Coöp. Haarlemsche groenten- en oloembollenveiling bleek dat het omzet cijfer over 1927 f 2,754,637 bedroeg. Er werd een winst gemaakt van circa f 48.000, welke geheel voor afschrijving op de gebouwen bestemd zal worden. TeAnnaPaulowna is over leden de heer J. Kaan, die ongeveer 50 jaar het ambt van gemeente-ontvanger en 30 jaar dat van secretaris der polders Wieringerwaard en Anna Paulowna heeft oekleed. De heer Kaan bracht zijn jaugijaren door op Texel, waar ziju vader een landbouwbedrijf had. Buitenland. Na de bergstortiDgente Santos (Z Am.) zijn 53 lijken te voor schijn gehaald, doch er zijn nog meer dan honderd lijken onder de puinhoopen bedolven. Het reddingswerk wordt be lemmerd door stortregens. De bevolking der Ver. Staten op 1 Juli '27 120 millioen bedroeg. Dat is een vermeerdering van 14 pet sinds do laatste volkstelling in 1920. De staat n'lorida toont de grootste bevolkingsver meerdering. De Italiaan Saverelli, fascist, is ten buize van zijn vriend Sarrachioli met revolverschoten afgemaakt. Men schrijft de misdaad toe aan politieke wraakneming. De daler is gevlucht. van 10 tot en met 16 Maart 1928. GEBORENJan Johannes, zv Kornelis van Leeuwen en Klasina Qieles, Martinus Johannes, zv Cornelis Johannes Bakker en Marretje Veeger, Pieter, zv Jacobus Mechielsen en Fijtje Slik. ONDERTROUWD Abraham van der Meulen en Anna AdriaDa Flens. GETROUWD: Jan de Waard en Grietje Jurjens, Johannes Hendrik Brakel en en Alida Johanna Stavast. OVERLEDEN Hendrik Maas, 42 jaar ongeh. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 rijwielplaatje, 1 vulpen, 1 vulpotlood, 1 tasch en een slobkous. Zondag 18 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vra. 10 uur de Eerw. Heer Ch, de Beus cand. t. d. H. D. Waal, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft Bediening H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer Voorbereiding H. Avondmaal, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half tien en nam. half drie Ds. Sillevis Smidt van Haarlem, in de Doopsgezinde Kerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Avondmaal. 30 kalfkoeien 16 Gelde koeien 46 Vette varkens 122 Biggen Boter 2,- 200 a 360 140 a 280 0,58 a 0,64 10,— a 15,— a 2,20 a ,0- E i e r v e i1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 74288 Bruin ongewogen f 5,30 A f 5,60 per 100 Wit 5,00 f 5,40 KORRESPONDENTIE Het Kinderhoekje" kon wegens plaats gebrek in dit nummer niet meer worden opgenomen. GOM KO. 1 1 Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de op den 2en Maart ter ge legenheid van onze 40-jarige echtvereeni- ging, zoowel van binnen als van buiten deze gemeente ondervonden belangstelling. W. DOORN. G. DOORN-Grin. Den Hoorn, 17 Maart 1928. Zondag 18 Maart Aanvang 2 uur. Entree 25 ct. Kinderen 10 ct. Zitplaatsen 10 ct. extra, 's Middags 12 uur zal op Vrijdag 23 Maart a.s. des voormid dags 10 uur op „Pietershoeve" in Eierland voor den heer P. Dros Nz., 16 stuks hoornvee waarvan 10 melk- en kalfkoeien, 60 beste lamschapen, 10 drach- tige zeugen, 50 kippen, partij hooi, boeren wagen met strooraam, driewielde kar, dres- seerkar, zaaimachine. 2 maaimachines waar van een nieuw, tedder, hooischop, hijsch- toestel, ontroomer en karn, kribben, ruiven, voerbakken, partij ruiters, bietenmolen, hakselmachine, cultivator, ploegen, eggen, rolblok, enz., enz. Betaaldag 1 Nov. a.s. op Dinsdag 20 Maart a.s. des avonds 81/» uur in „de Lindeboom"." Agenda Opening. Notulen. Voorstel van het bestuur tot opheffing V.V.V. en oprichting eener nieuwe ver- eeniging onder den naam „Mooi Texel" waarbij ook de Vereeniging de Koog zich zal doen aansluiten. Rondvraag. Sluiting. Het Bestuur. Schagen, 15 Maart. 88 Vette koeien 250 a 425 van AF OUDESCHILD Am. Mixed mais f 12,75 Mais Laplata 13, Prima Maalgerst 13,75 Chev. Gerst 14,50 Gemengd kippenvoer 14,25 Haver 14,25 Voertarwe 13,50 Paardeboonen 14,75 Witte Erwten 14,25 Voorslaglijnkoeken 15,50 Am. koek 16,— Grondnotenkoek 15,25 Palmpitkoek 12, - Cocoskoeken 14.25 Bertels Suikerkoekjes 16,75 Murwe lijnkoek W.L. 17,: Tarwezemelen 10,50 Tarwegrint 10,25 Gedr. Pulp 15—20 pet. suiker 10,50 Gedroogde Spoeling 11,50 Pelmeel 15,75 Delftsche Phosphorzure kalk 12,— Carnarina vleesch-diermeel 25, Vischmeel 24, 1 urfstrooisel fijn 2,50 Den Burg. Texel 19 Maart 1928.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5