Schrijnende Handen EERSTE BLAD, FUBÖL er $p! Bestrijdt de Runderhorzelplaag na de wasch verzacht en geneest men spoedig met FUHÖii. Het verzacht en geneest. Sport. Texel I Schageu I. 5—4 Men schrijft ons Zondag 18 Maart speelde Texel I tegen Schagen I. Het brak nu met de sleur om geregeld thuis van Schagen te verliezen en won met 5- 4. Alhoewel het weer niet uitlokte, werd deze wedstrijd door veelpubliek bijgewoond Over het algemeen speelde T. zoowel als Schagen een g^ede match. Gielis, die in plaats van de heer Kort deze wedstrijd leidde, voldeed goed. Voor de rust speelde Texel tegen wind en wist de score op te voeren tot 4 8; alhoewel Texel eerst voor stond met 4- 1 wist Schagen nog 2 maal Texel's keeper te verschalken. Alhoewel beide ploegen'na^de rust goed aanpakten, wist Texel noch Schagen meer dan 1 doelpunt te maken. Toen scheids rechter Gielis het eindsignaal gaf, had Texel dez zware wedstrijd met eere gewonnen en is dan nu 2 puntjes rijker geworden. Nu nog een kleine beschouwing over 't verloop van de wedstrjjd. Texel kan tevreden zijn met" deze over winning, welke Schagen niet cadeau gedaan heeft. Wat de spelers van Texel betreft Er kwam, toen Texel een 4 1 voorsprong had, een kleine inzinking, waarin Schagen de 2 punten maakte. Na de rust herstelde Texel zich weer en gaf het mooi spel te zien, net als in het begin. Wat de spelers zelt betreft, die hebben zich gegeven om Schagen .1 nu. ook thuis eens een nederlaag toe te brengen, hetwelk dan nu ook geschied is. A.s. Zondag tegen Heilo I spelende, heeft T een 7 0 nederlaag goed te maken. Ais Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen een schapenfokveedag te houden en wel op Woensdag 5 Sept. a.s. Op voorstel van de heer C. Keijser Hz. werd de rubriek „schapen met een ramlam" geschrapt. Deze rubriek is gewoon lijk de grootste, maar vertegenwoordigt voor fokkers maar geringe waarde. Ook de rubriek „vier ooilammeren" zal in den vervolge ont breken. In de plaats van beide rubrieken komt thans een rubriek „schapen met twee ooien, al of niet geregistreerd." De heer ir. M. D. Dijt verklaarde zich hier mee geheel te kunnen vereenigen. Onbehoorlijke prijzen? De heer J. Eelman bracht in het midden, dat de Fokveedagen er niet zelden toe leiden, dat voor de dieren onbehoorlijke prijzen worden gevraagd. Zulke bedragen schrikken de koopers af, aldus de heer Eelman en mogen niet geacht worden tot de bloei van de Texelsche schapen fokkerij bij te dragen. Wanneer de prijzen zoo ten top worden gevoerd moet menige Texelsche fokker er van afzien door het aan- koopen van goede fokdieren zijn wolveestapel te verbeteren, hetgeen te betreuren is. Wel gaan meermalen beste dieren naar de vaste wal. Aan het slot van zijn betoog gaf spreker het bestuur in overweging de leden een en ander per circulaire onder het oog te brengen Gaarne zou hij zien, dat de nadeelige gevolgen dier hooge prijzen in een scherp licht werden gesteld. Het vaststellen eener bepaalde prijs lag allerminst in zijn bedoeling. Het doel van Fokveedagen. De heer C. Keijser Hz. zeide, dat moeilijk van te hooge prijzen gesproken kan worden. De beteekenis van „te hoog" is zeer betrekkelijk. Voorop moet staat bevordering van een goede teeltkeus, verbetering van onze fokveestapel en daarmee van de bloei van de Texelsche fokkerij. De fokveedagen zijn niet in de eerste plaats in het leven geroepen om de boer ge legenheid te geven zijn dieren tegen hooge prijzen van de hand te doen. De heer Jac. Kikkert Nz. sloot zich bij deze woorden geheel aan. Ook bij de rammenkeu- ring, waaruit de fokveedag is voortgekomen, was de opzet: verbetering van het schapenras. Dat niet of slechts bij uitzondering handel werd gedreven kan blijken uit het feit, dat geen marktgeld werd betaald. Dat veel beste fokdieren naar Alkmaar gaan, werd door de heer C. Keijser Hz. niet ontkend. Niet zelden werd daar beter vee geboden dan hier. Dat de „room" van Texel zou worden weg gehaald, wilde er bij de heer C. Dijt niet in. Texel zal voor de fok van het Texelsche schaap z.i. steeds de eerste plaats blijven in nemen. Onpartijdige keurmeesters. In de vorige vergadering gaf de heer C. Keijser Hz. de wensch te kennen in den ver volge voor de fokveedag keurmeesters van de vastewal uit te noodigen. Ook daar toch is men als fokker van Texelsche schapen meer malen goed op de hoogte van de eischen, welke aan deze dieren moeten worden gesteld. Bovendien mag men zich van grooter onpar tijdigheid en drukker bezoek verzekerd houden. Aldus motiveerde de heer Keijser ook nu zijn voorstel uitsluitend niet-Texelsche keurmeesters aan te zoeken. Kosten zijn er gewoonlijk niet aan verbonden, daar zij gewoonlijk voor eigen rekening overkomen. De heer M. D. Dijt verklaarde zich principi eel tegen de benoeming van slechts vreemde keurmeesters. Het geldt hier het Texelsche schaap, betoogde hij, dus moet Texel bij de keuring de leiding houden. Wanneer wij ons door anderen laten regeeren wordt Texel's prestige ernstig geschaad. Tegen toevoeging van een enkele keurmeester van de overkant aan iedere commissie maakte hij geen bezwaar. In stemming gebracht, werd dit voorstel, waar mee ook de heer C Keijser Hz. zich vereenigde, met 9 tegen 3 stemmen aanvaard. De heer H. W. Keesom Eer e-V oorzitter. De heer J. Keijser Az., die zestien jaar achter een als penningmeester met de heer Keesom heeft samengewerkt, wijdde aan hem eenige van waardeering getuigende woorden. De heer Keesom, aldus spreker, onderscheidde zich door zijn opgeruimde geest en zijn opge wekte werklust, waardoor hij erin slaagde zijn afdeeling tot bloei te brengen en veel uit te richten in het belang van de landbouw en veeteelt op ons eiland. Hoe velen hebben hem niet bewonderd Landbouw en veeteelt hadden immer zijn volle sympathie, in het bijzonder mocht de schapenfokkerij zich verheugen in zijn groote belangstelling. Spreker wijdde uit over de groote landbouw tentoonstelling van 1908, in de organisatie waarvan de heer Keesom een zeer werkzaam aandeel had. Aan de fokveedagen is zijn naam onafscheidelijk verbonden, evenals aan de rammenkeuringen, welke daaraan vooraf gingen. Uit naam van bestuur en leden en stellig namens vele andere Texelaars bracht de heer Keijser de afgetreden voorzitter oprecht en hartelijk dank voor het vele en velerlei goeds op landbouw- en veeteeltgebied gepresteerd. Hopen we, besloot spreker, dat hij nog jaren een welverdiende rusi moge genieten. UW SUCCES IS VERZEKERD als regel wanneer u adverteert in de „Texelsche Courant", op het grootste waddeneiland het blad mei de verreweg grootste lezerskring, omvattende ALLE richtingen. (We sluiten ons bij deze woorden gaarne aan en verleenen zijn beeltenis met genoegen een plaatsje in deze kolommen. Red.) Op voorstel van het bestuur werd hierop de heer H. W. Keesom, op eervolle wijze van zijn taak ontheven, onder luid applaus bij accla matie tot eere-voorzitter benoemd. C. Keijser Hz. Voorzitter. Met 10 van de 17 stemmen werd het bestuurs lid C. Keijser Hz. tot voorz. verkozen. In de volgende vergadering zal de benoeming van een bestuurslid in de vacature—C. Keijser Hz. plaats vinden. De heer Keijser zeide zijn benoeming met genoegen te aanvaarden. Inschrijving huiden. Naar de heer Jac. Roeper opmerkte heeft de inschrijving voor de verkoop van lammeren- en kalfshuiden een goed resultaat opgeleverd, (zie een vorig nummer.) Tegen Rotkreupel. De heer C. Keijser Hz. aan wie de vice-voor- zitter nu de verdere leiding van de vergadering opdroeg, deelde ten aanzien van de bestrijding van rotkreupel op Texel mede, dat dezer dagen hier eer. conferentie werd gehouden, waaraan deelnamen de heeren Dr. H. Berger,Hoofdinsp. v.d. Volksgezondheid en V.D., en J. Klauwers, lnsp. v.d. Veeartsenijk. dienst, alsmede twee vertegenwoordigers van L.T.B. en H.M. v. L. De vergadering stond onder leiding van spr. zelf. Na eenige bespreking werd besloten de bestrij ding van 't rotkreupel met kracht ter hand te nemen. Daar nog eenige zaken moeten worden geregeld wilde spr. niet in bizonderheden treden. De heer R. A. Keijser herdacht. Op verzoek van de voorzitter, de heer C. Keij ser Hz., hieven alle aanwezigen zich hierop van hun zetels om eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van de voor kort ontslapen secretaris der afdeeling, de heer R. A. Keijser, aan wie spreker oprechtelijk eenige woorden wijdt. Hij was een zeer werkzaam lid, aldus spreker, zijn taak was hem nimmer te zwaar. Zijn adviezen kunnen wij noode missen. Moge zijn nagedachtenis in eere blijven bij allen, die hem kenden. De heer Jac. Kikkert Nz. sprak in dezelfde geest. De heer Keijser volgde hem als secretaris cp. later eervol ontslag verleend en be noemd tot eerelid, van welk lidmaatschap hij maar weinig heeft mogen genieten. Een 1. landbouwschool op Texel. Desgevraagd deelde de heer M. D. Dijt mede, dat in Februari op uitnoodiging van B en W ten raadhuize een vergadering werd be legd, waaraan, behalve hijzelf als vertegen woordiger der H. M. v. L. „afd. Texel", deel namen afgevaardigden van de P. T. V. en L. T. B., afd. Eierland H. M. v. L. en de heeren K v. d. Zande, lnsp. Landb. Ond. en S. Sme ding, Rijks'andbouwcons. en Dir. R. Landb. wiiterschool te Schagen, ten einde de moge lijkheid van de stichting eener 1. landbouw school op Texel onder het oog te zien. De heer v. d. Zande achtte Texel om zijn geïsoleerde ligging de aangewezen plaats voor zoo'n school, alhoewel hij vreesde, dat het leerlingenaantal geringer dan het vereischte minimum zou zijn Gelukkig gingen er opti mistische stemmen op, omreden grooter drang naar goed landb. onderwijs bij de Texelsche jongelui meer en meer aan de dag treedt. Duidelijk bleek, dat de lnsp. de zaak zeer is toegedaan. Met de hoop en in de verwachting dat de landbouwschool zich niet lang zal laten wachten, werd de vergadering verlaten. Grootendeels stonden de besprekingen in het teeken van de tuinbouw, vooral in verband met de bloembollencultuur, welke de laatste jaren hier geweldige afmetingen aanneemt. Hierop werd in het bijzonder de aandacht der heeren v. d. Zande en Smeding gevestigd' Het eventueel openen van een extra cursus voor bloembollenkweekers zal ernstig worden over wogen. Mogelijk worden ev. benoemd een leeraar met een tuinbouw- en een met een landbouwacte. o— Hierna werd tegen half een de vergadering met dank aan de aanwezigen door de voorz gesloten. Met Runderhorzel zalf. Ontwikkeling. De runderhorzel ver ooi zaakt onder het rundvee belangrijke schade en aangezien een afdoende en goedkoope be strijding dezer plaag mogelijk is, is het nuttig hieromtrent iels mee te deelen. In Nederland zijn twee horzels bekend, n.l. Hypoderma bovis en H. lineata; de eerste is iets grooter dan de tweede, ongeveer zoo groot als een honingbij. Bij beide horzels vindt men achter de kop witgele haren, het achterlijf is afwisselend met gele, zwarte en oranje haren bedekt. Deze horzels nu zwermen op warme dagen, vooral in Juni en Juli en trachten aan eieren op de huid der runderen te leggen. Nu legt de H. bovis tteeds slechts één ei per keer, doch zij herhaalt dit feit wel 100 keer achter-, een; de H. linea legt meerdere eieren tegelijk. De eieren worde aan de haren vastgehecht. Binnen enkele dagen ontwikkelen zich in de eieren larvendeze verlaten het ei en kruipen langs de haren in de huid. Zoo komen zij als zeer klebe larven in het onderhuidsche bind weefsel terecht en van hieruit vangt de tocht dooi het runderlichaam aan, gedurende welke tocht de larve steeds in grootte toeneemt. De larf komt tenslotte onder de rughuid terecht en vertoont zich daar in de z g. groei uilen. In de maanden Mei, Juni en Juli zijn de larven geheel ontwikkeld. De larve verlaat de groeibult, komt op de huid van het rund, beweegt zich op die huid om spoedig op de grond te vallen. Komt nu de larve op de stalbodem terecht, dan sterft zij en ontwikkelt zich niet verder. Valt zij in de weide dan dringt zij in de bodem, en verpopt zich binnen enkele uren. Binnen 3550 dagen ontwikkelt zich in de pop de horzel, welke vrijkomt, doordat aan 't uiteinde van de pop een dekseltje openspringt. De jonge horzel blijft eenige tijd zitten en vliegt dan weg. De bevruchting van de wijfjes vindt in de lucht plaats, en de horzels kunnen nu haar eieren op de runderen leggen. Schade: Met de onrust welke de horzels veroorzaken, gaat mindere vleesch- en melk productie gepaard. Verder vermindert't vleesch ter plaatse in waarde. De grootste schade echter wordt toegebracht aan de huidende door de larven aangetaste huiden brengen 2'/j—4 gulden per stuk minder op. B e s t r ij d i n gDeze geschiedt door de aanwending van een zalf welke zeer goede resultaten oplevert. In de zalf zit een voor de larve giftige stof, waardoor de larve spoedig wordt gedood. Men kan duidelijk waarnemen dat de larve onder de invloed van de zalf komt men ziet nl. dat de larve zich heftig gaat bewe gen en zich zoo diep mogelijk in de wormknob bels terugtrekt. De aldus gedoode larven kan men rustig in de huid laten zittenzij worden steeds kleiner, drogen in en verdwijnen ten slotte geheel. Na 2—3 weken vindt men de huid, die voor de behandeling met knobbels bezet was, veelal geheel glad geworden. Het insmeren van de open wormknobbels moet geschieden kort voordat het vee de weide ingaatmen weet dan zeker, dat de larven gedood worden. De behandeling wordt, nadat de dieren in de weide zijn nog eens herhaald; de later komende larven worden dan ook gedood De prijs der behandeling per rund bedraagt plm. 5 cent. De Stille Omgang Men deelt ons mee De stad is gevangen in een zwarte stoet van mannen. Waar overdag de ziedende jacht van het moderne leven zich het sterkst manifes- treert in de snelle wedloop van het verkeer, waar de macht van het groot-bedrijf zich concentreert in massale kantoorgebouwen, waar het publiek der groot-8tad van'smid- dags tot het nachtelijk uur zich tracht te amuseeren in modepaleizen, bioscopen en tearooms, waar in sterke burchten van hardsteen en massieve tralies de geheim zinnige macht van het kapitaal zetelt, daar is - ver weg en dicht by de rust van traditie en gebed, omsloten en beschermd door de huizen van het stille hofje. Daar is ook het begin van de stille demonstra tie, de oerkrachtige uiting van Geloof en Liefde die de Stille Omgang is. De schoonheid der Middeleeuwen, schoon heid van Katholiek leven, herleeft in deze nacht Nu komen uit nachtelijke straten kleine groepjes mannen, kouwelijk weggedoken in hun jaskragen, die naar het centrum der stad loopen. Voor enkelingen, groepjes en 'ange iptuchten, voor allen is het doel hetzelfde. Bij het Bagijnhof begint de omgang. Gelach, gepraat, gerook houdt op, de bede vaartgangers voelen de plechtigheid vaD 't oogenblik. Men trekt om de plek, waar vroeger de H. Stede stond gebouwd, en de gebeden stijgen op, de devotie wordt inniger, het gebed sterkerde stappen slaan het zware rythme, het machtige geluid vandeeinde- looze stoet dringt door de muren, het ge loof der duizenden mannen ziet door de huizen van geldmacht en mondaine weelde: achter die kantoren en achter de mode paleizen stond de H. Stede waar de H. Hostie van Amsterdams Mirakel in gouden reliekschrijn werd bewaard en ongeschon den bewaard bleef in de verwoestende brand. Hier is de Stille Omgang het schoonst, het sterkst sprekend, het ont roerendst. Hier komt men het meest onder de indruk van de dreunende cadans der stappen, hier voelt men het gebed der tienduizenden, stil, maar vurig. Hier is de Stille Omgang ten einde. o Uit onze gemeente namen 44 personen aan de Omgang deel. De reis, welke ge deeltelijk per extra boot en trein ging, had een uitstekend verloop. Door te late aan komst te Amsterdam misten de Texelaars 't Lof en werd onmiddellijk deelgenomen aan de Omgang, welke te kwart overéén aanving en plm. vijf kwartier duurde. Tot zes uur in de morgen hield de drukte aan. Naar berekening namen in de nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. 30000 personen aan de omgang deel, van wie 16CÜ0 uit Amsterdam, 160 uit Helder en 900 uit Alk maar. Naar ons bleek waren de Texelsche deel nemers zeer voldaan. Verkoop strandgoederen. De verkoop van strandgoederen op Vrij dag 1,1. alhier heeft f 2677.80 opgebracht, die van afbraak en petroleumlantarrns f86,20. Staatsboschbeheer. Naar de heer boschwachter ons meedeelt heeft de houtverkoop vanwege Staatsbosch beheer op Donderdag 1.1. in „de Lindeboom" f 1719,25 opgebracht. OOSTEREND Lichtbeeldenavond. Vrijdagavond j.l. werd in de Doopsgez. Kerk alhier een licbtbeeldenavond gegeven door de Eerw. heer Ds. Vis enz(jn trouwe helper, de heer J. Bakker DCz. Het be zoek had beter kunnen zjjn, want zij, die afwezig waren, hebben veel gemist. Ds Vis gaf een verhandeling over Maarten Luther en de vertoonde lichtbeelden gaven menige duidelijke blik in het leven en werken van die monnik, wiens streven zoo'n ommekeer teweegbracht. Hoe mooi en duidelijk waren de beelden van de Wartburg, van Erfurt, Wittenberg, enz. Een aantal beelden nair plaatjes over ons eigen land werd als toegilt vertoond. Beloofd is, weer eens zoo'n avond te geven. Moge het bezoek dan grooter zjjn. DE COCKSDORP Een biljart virtuoos. Viijdagavond 1.1. gaf de heer Koehof uit den Haag een demonstratie op het groene laken in de zaal van de heer Zoetelief. Een groote kring vau biljartliefhebbers had zich om het biljart geschaard, toen de eerste partjj een aanvang nam. De heer Koehof zou een viertal partijen van 200 punten spelen tegen vier heeren, die tot de beste spelers van Cocksdorp gerekend mogen worden. Er werd een voorsprong gegeven van 160 punten. Het bleek al dadelijk, dat de heer Koehof het in „de edele biljartkunst" al zeer ver had gebracht. Hjj beëindigde de eerste partij, terwijl zijn tegenstander zijn voorgift met slechts een 6-tal punten had kunnen vermeerderen. De tweede partij had een comisch ver loop Des heeren Koehofs tegenstander had nl. de brutaliteit zijn jas uit te trekken, om zich beter te kunnen verweren, edoch de heer K. gaf hem voor deze bedreiging een afstraffing, door hem eenvoudig niet aan stoot te laten komen en, onder aoplaus der aanwezigen de partij in één beurt :e beëindigen. De derde tegenstander wist een punt te maken de vierde bracht het tot 11 ineen bandenspel. Hierna gaf de heer Koehof nog eenige krasse staaltjes var biljartkunst te zien, door eenige fantasiestooten te demonstree- ren. De heer K. roemde zeer het biljart van de heer Zoetelief. DE KOOG Eén V.V.V. op Texel, genaamd „Mooi Texel." In de op Zaterdagavond 1.1. hier gehou den vergadering van „de Vereenigde Koog" is na uitvoerige en langdurige discussies met 24 tegen 7 stemmen besloten toe te treden tot de nieuw op te richten ver- eeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer „Mooi Texel". (We juichen dit besluit, dat reeds te lang op zich Let wachten, van ganscher harte toe. Red.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2