No 4212 Woensdag 28 Maart 1928 41sle Jaargang Van week tot week n.v. R. A. M. I. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Oud-Texelsche Prenten voor abonnees van de Texelsche Courant. ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 smaakt als room rtillerless'Cord den band, die minder kost dan hij moest kosten. CORD, BALLOON, TRANSPORTATION TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Onze proef waarover u las in ons blad van Woensdag^l.l. - is boven verwach ting goed geslaagd. Reeds een paar dagen na de aankondi ging van onze tweede Premieplaat, „De Weezenputten", naar een teekenicg van Pieter van Cuyck (lSeeeuw) kwamen vele bestellingen in ons bezit. Hieruit meenen we te mogen opmaken dat ons streven, de natuurgetrouwe repro ducties van oud-Texelsche prenten onder ieders bereik te brengen, waardeering vindt. Duidelijk blijkt ons thans, dat zulke prenten algemeene belangstelling zullen vinden, waarom we besloten voorloooig reeds een viertal reproducties verkrijgbaar ie stellen. In weerwil van de buitengewoon hooge kosten, hieraan verbonden, besloten we de pry's te handhaven op dertig cent. We maken er u nogmaals nadrukkelijk op attent, dat het,-hier een bizondere uit gave betreft. De prenten, waarvan wy u reproducties aanbieden, zijn uiterst zeld zaam en dientengevolge uiterst hoog in prys. Duidelijk werd ons dit nog eens bevestigd, toen men ons Haanoag een tweetal oud-Texelsche prentjes aanbood („'t Oude Veer" en „Oudeschild") voor vijf en twintig gulden 1 De man had bepaald van onze plannen de reuk gekregen maar de koop ging niet doorwe waren voorzien. (Gegadigden kunnen ten onzen kantore 's mans adres bekomen.) U merkt wel, die prenten werden niet verkocht voor een appel en een ei. Het komt trouwens maar weinig voor, dat men in de gelegenheid is kooper te worden. Intusschen spoorde het geval ons nog meer aan onze reproducties onder de lezers te brengen. Over de oorsprong. Alle prenten, welker reproducties tot deze le serie „Oud Texel" behooren zyn geteekend door Pieter van Cuyck, „in leven Kunst- Schilder te 's Graavenhaage." Niet onaar dig is te vermelden, wat we over hem lezen in een meergenoemd werkje, „Brieven over Texel", uit de aanteekeningen van gemelde v. Cuyck „te saamengesteld door J. G. van Oldebarnevelt, genaamt Tullingh, oud-fiscaal van de Generaliteit*, verschenen in den jare 1789 te Delft bij M. Roelofs- waert, „boekverkooper in de Jacob-Gerrit- Straat" aldaar. Naar het oordeel van die schryver, die professor was aan Leiden's Hoogeschool, zou van Cuyck een uitnemend kunst schilder zyn geweest, toegerust met een opmerkzame geest; „van zijn vroegste jeugd tot de schilderkunst opgeleid, hadt hy zich in de daar toe noodige weeten- schappen zeer geoeffentjzyne.teekeningen waren leevendig, geestig, eigenaartig en kragtig." De „geestige teekeningen" weciteeren het „voorberigt" heeft de schrijver „door eene kundige hand in het koper laaten brengen (T. de Roode fee). Op onze beurt deden we naar deze kopergravures auto- typie-clichees vervaardigen door een eerste klas grafische inrichting. Te onzer druk kerij wordt de prent op chamois kunst druk papier gebracht en vervolgens, op een passepartout van grijs „gehamerd" papier gehecht, gereedgemaakt ter verzen ding, waarmee wy de werkzaamheden ter drukkerij in aanmerking genomen stellig niet eer dan 18 April a.s. kunnen aanvangen. Hiermee zijn we voor een deel in her haling getreden, doch blijkens vele vragen, tot ons gericht, was dit wel wenschelijk. Welke prenten? We zijn er in geslaagd de hand te leggen op de navolgende prenten lo. „De Put, die water aati de schepen verschaft, op Texel. Het Schild in't ver schiet", geteekend in 1828 (de vorige maal vergisten we ons hierin, lezer). Ons vorig Woensdag-nummer g6eft een korte beschrij Van 1-5 rogets: 60 ct lodere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regslprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN feaaaa „koornmolens", welke ons dorp in vroeger dagen moet hebben geteld. Het zal waar schijnlijk de „Pelmolen" zijn, die zich ver hief op het tegenwoordige „Groentje". De ouderen ons zullen zich de molen nog wel herinneren. Texel moet in die jaren voor jagers een lustoord hebben uitgemaakt. Ook hieraan houdt de prent de herinnering levendig. Op de achtergrond vertoont zich de Ned. Herv. Kerk en reikt 'n trapgevel (welke hoog boven daken uit. 3o „Het dorp de Waal op Texel" in den jare 1760. Wat deze prent 't merkwaardigst maakt is zeker wel de afbeelding van het kerkje dat zich door zyn hooge toren van het I tegenwoordige zeer onderscheidt. Ben storm zou de toren gedeeltelijk hebben vernield, waarna hij niet tot zijn oorspronkelijke hoogte werd opgetrokken. In lectuur over de Waal, welke we ter beschikking hebbeD, vinden we hieromtrent echter niets ver meld. Een bewoner van dit dorp was zoo vriendelijk ons in te lichten. Een merkwaardig prentje is het zeker, vooral ook door een rijtje van vijf topgevels hetwelk men thans tevergeefs zoeken zal. 4o „Het Ouwe Schild op Texel", in 1759 Deze prent gunt ons, vanaf de havendam- men, een blik op het dorp; van de huizen reekenen vooral het „huisje aan de dijk" en de „Zeven Provinciën" waarin een maal Michiel de Ruyter logeerde, van tijd tot tyd zich tegen d6 achtergrond af. Zeilschepen en de toestand van de dyk herinneren aan dagen, die al jaren achter ons liggen. Hoe te bekomen? Wie op toezending prys stelt, deele ons dat mee. De prijs bedraagt 30 cent voor iedere prent. Ingeval toezending per post wordt gewenscht, berekenen we, onver schillig voor welk getal, tien cent (totaal) voor verpakking en verzending. Een bestel- biljet vindt u elders in dit nummer afge drukt. ving. 2o „De Stede de Burgt op Texel", in den jare 1753. Deze prent wordt beheerscht door een ferme molen, vermoedelijk een der drie 17—24 Maart. Wanneer men Eerste Kamerlid is. Het standpunt der regeering omtrent een vergoeding voor de leden der Eerste Kamer, waarover blijkens het voorloopig begroo- tingsverslag in de afdeelingen der Kamer een balletje werd opgeworpen en waarover we in ons vorig overzicht het een en ander schreven, :s reeds eerder bekeDd geworden dan we verwacht hadden. De regeering toch heeft in haar Memorie van Antwoord die dezer dageD verschenen is, reeds dade lijk de gemaakte opmerking beantwoord. I De minister zegt daarin, dat de Grondwet deze toekenning van een vergoeding niet toelaat. Eveneens acht de minister een verhooging van de verblijfkosten in strijd met de Grondwet. De te 's-Gravenhage wonende Kamerleden zijn uitgesloten van de verblijfsvergoeding en om daarin veran dering te brengen zou wetswijziging noodig zyn. De minister verklaart zich bereid deze te overwegen. Over Ibsen. In Noorweeen is dezer dagen op plech tige wijze herdacht hoe een eeuw geleden de groote dichter en tooneelschrij ver Hen- rik Ibsen het eerste levenslicht atnschouw- de. En niet alleen in Noorwegen is de nagedachtenis van deze groote schryver gehuldigd, maar ook in anderelanden,ook m het onze. De reden van dit laatste ligt voor de hand. Ibsen toch behoort gerekend te worden tot de mannen met een wereld vermaardheid, wier woord in alle landen geklonken heeft en wiens naam nog steeds voortleeft in de v erken van zijn scheppende geest. Tal van die werken zyn ook in het Nederlandsch vertaald geworden en doot het Nederlandsche tooneel voor het voetlicht gebracht. In bladen en tydschrifcen is daarvan vol hulde gewaagd in de laatste dagen, waarbij tevens de levensloop van de groote schrijver weer eens in herinnering is gebracht. Ibsen was de zoon van een ver armde reeder en begon zyn loopbaan als boodschappenjongen van een apotheek. Maar reeds in ziju jeugd zat de drang om te schry ven hem in bet bloed en zoo verscheen weldra zyn eerste werk waarvoor hij niet eens een uitgever kon vinden. Pas na eenige jaren begon hij naam te makeD, maar vond h(j ook door de tendenz van zyn werken veel bestrijding. Er was zelfs tenslotte geen plaats meor voor hem in zijn vaöerlaod en zoo zwierf hy een aantal jaren in Duitsch- land en Italië rond. Jaien waarin hij armoede en gebrek leed, maar die hem geen oogenblik bij de pakken deed neerzitten, doch waarin h(j z(jn meest beroemde werk schreef. Tenslotte zegevierde zijn groot talent en veroverde hij ook de sympathie van zyn eigen volk. Nog b(j zyn leven werd hij geëerd en gevierd als een der groote Noren en met eigen oogen mocht hy getuige zijn, dat te zijner eere in de hoofd stad Kristiania (thans Oslo) een monument voor hem werd onthuld. Zijn nagedachtenis is nu dezer dagen op grootsche wijze te Oslo gehuldigd geworden in een plechtige samenkomst waaraan ook door de koninklijke familie werd deelgeno men. Oceaanvluchten. Weer twee slachtoffers. Onze gedachten werden in de laatste da gen nogal eens bepaald bjj de zee. Daar was allereerst de noodlottige Oceaanvlucht van Hinchcliffe en zyn metgezel Miss Mac- kay. De lijst van verongelukte Oceaan vliegers is weer met twee namen vermeer derd. Met een notedop over de Oceaan. Verder hebben we gelezen van het ver trek van de „Schuttevaer" uit Londen voor de voorgenomen lange en volgens ons lee- kenverstand zoo riskante en gevaarvolle Oceaantocht. Hun tocht zal zeker een paar maanden duren en wie zal zeggen, met welke geva ren zy te worstelen zullen hebben, gevaren door het weer vooral. Stel u voor het kleine scheepje op de onmetelijke Oceaan, een zwart stipje op het onafzienbare water vlak, dagen en dagenlang... Hoe riskant lijkt de onderneming, bij het roekelooze af. Maar hoe groot moet wel het vertrouwen zijn van de vier opvarenden in de zeewaar digheid van hun onzinkbare reddingsboot. Als zij behouden het einddoel van hun reis mogen bereiken, dan zal dat een feit zyn, dat zijn wederga niet vindt in de geschie denis der zeevaart. Goede reis, Schuttevaer 1 Opruiing of niet Onze gedachten werden in deafgeloopen week ook bepaald bij onze overzeesche ge westen. Allereerst wel door de uitspraak in het nogal geruchtmakende proces tegen de Indonesische studenten, die terecht heb ben gestaan onder beschuldiging van op ruiing tegen hel Nederlandsch gezag. De officier van Justitie had het schuldig over hen uitgesproken, doch de rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak de studenten vrij. Het proces is daarmee echter nog niet uit, want door het O.M. is hooger beroep aangeteekend, zrodat de zaak eerlang voor het Gerechtshof zal worden gebracht. Over Rusland's Ontwapeningsvoorstel. Op het gebied der buitenlandsche politiek bleef wel voornamelijk Genève de aandacht vragen. De voorbereidende commissie voor de Ontwapeningsconferentie was bijeen en heeft zich bezig gehouden met de bekende ontwapeningsvoorstellen der Sovjetreg-e- ring. Aanvankelijk dacht men, dat in deze zitting niet uitvoerig over de Russische 111 UI 11(11 VRAAGT UW HANDELAAR: FIJK Ook Balloonbanden voor bestaande wielen en velgen Imp. voor Nederland I LEEUWARDEN AMSTERDAM lliniiiiiimiiuniiiimiliinmiiiiimmiiuiiri voorstellen van gedachten zou worden ge wisseld, daar het de bedoeling was, deze tot nader onderzoek te verwijzen naar een subcommissie. De Russische gedelegeerde Litwinof heeft echter een uitvoerig en prin cipieel debat weten te forceeren, door een lange rede, waarin hy op spoed aandrong eD de Volkenbond verweet, dat er genoeg over ontwapening gepraat was, maar tot daden niet in staat bleek te zyn. Hy wilde wel de voorstellen naar een commissie ver wijzen mits de gedelegeerden zich in prin cipe voor algeheeleontwapening uitspraken. Deze rede heeft tal van andere gedele geerden uit hun tent gelokt, zoodat men eenige dagen achtereen over het vraagstuk der ontwapening heeft gedebatteerd. Daarbij werden de Russische voorstellen van ver schillende zjjden aangevallen en onder de gegeven omstandigheden onaannemelijk verklaard. Wij kunnen over de loop der debatten niet in bijzonderheden treden en volstaan met te vermelden, dat de zaak in de volgende zitting opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Spanje weer in de Volkenbond. De in zulke buitengewoon vriendelijke woorden vervatte uitnoodiging van de Raad van de Volkenbond, gericht tot Spanje om weer in de gelederen van de Volkenbond terug te keereo, is met succes bekroond geworden. Het wachten is thans nog op het ant woord vaD Brazilië, dat, zooals men weet ook de vereerende uitnoodiging van de Volkenbondsraad heeft ontvangen, in de gelederen terug te keeren. Benoeming. De heer B. v. Driel, thans onfv. der Reg. en domeinen te Bolsward, vroegeralhier, is met ingang van I Mei a.s. in gelijke betrekking benoemd te Breukelen. DB COCKSDORP Schoolnieuws. In verband met haar benoeming te Rotterdam heeft mej. A. Verfaille, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, ontslag aangevraagd. OUDESCHILD De „Marsdiep" naar Amsterdam. Het s.s. Marsdiep zal vermoedelijk direct na de Paaschdagen naar Amsterdam vertrekken. Door aandeelhouders en genuodigden kan de reis worden meegemaakt.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1