RADIO. Wjhharo1 Schoonmaak Nieuwe abonnees. ADVERTENTIËN Notaris Muider Pfaar Palestina. Van onze Boekenplank. Ingezonden. den geheelen inboedel H. H. Biljartspelers. komt Prof. KOEHOF Texelsche Prenten. K™" \/jctabi-etteh I Doos tegenVerstoppingv PREDIKBEURTEN publiek verkoopen 6 Oct. «S Geen kievitseieren naar Engelard. Wat verleden jaar reeds dreigde, maar toen nog tijdelijk kon worden afgewend, wordt thans een voldongen feit: de handel in kievitseieren in Engeland is radicaal verboden. Ofschoon de gevolgen van dit verbod nog niet geheel kunnen worden overzien, kan o.i. toch worden voorspeld, dat niet meer of minder dan een ramp voor vele betrokkenen beteekent. Immers voor minstens 90 pCt. was de handel in kie vitseieren op uitvoer naar Engeland aange wezen. Een plaatsvervanger voor de Engelsche af nemer zal niet gemakkelijk te vinden zijn, want voor zoover onze ervaring strekt, willen andere landen öf niets, óf slechts kleine hoeveelheden tegen ongeveer kippeneierenprijs opnemen. En de binnenlandsche markt zal wel met zooveel aanbod worden overstroomd, dat ook hier de prijzen zeer zullen dalen. De nieuwe vereeniging V.V.V, Men schrijft ons Elders in dit blad zullen de lezers een oproep aantreffen voor een vergadering in hotel „Texel" op Donderdag a.s. Laat ons met enkele woorden deze oproep nader toelichten. Opgericht zal worden een geheel nieuwe ver eeniging, die niet alleen beoogt het vreemde lingenverkeer te bevorderen, doch daarnaast, en zeker niet in de minste plaats, vooruitgang van het geheele eiland. Het is de bedoeling zich op velerlei gebied te bewegen, want het laat geen twijfel, of er is nog veel en goed werk in het belang van Texel te verrichten. Niet alleen den Burg en de Koog zullen er van profiteeren, indien een krachtige vereeniging tot stand komt, doch ook de andere dorpen zullen de voordeelen ervan ondervinden. De contributie, die op f 1 per jaar gesteld zal worden, kan en mag geen beletsel zijn om allen eendrachtig te doen samenwerken om werkelijk iets flinks te bereiken. Onthoud daarom uw steun niet aan de nieuwe gecom bineerde vereeniging, In een groot aantal leden ligt ook een moreele steun tegenover gemeente, provincie of Rijk of andere corporatiën, en voor het toekomstige bestuur zal het ongetwijfeld een prikkel zijn om zich tot het uiterste in te spannen en zijn beste krachten voor de belan gen van Texel te geven, indien het door een overweldigend groot aantal enthousiaste leden tot het vervullen van die taak aangezocht wordt. Burg. Oort, pastoor Nagel, notaris Mulder en ing. M. D. Dijt bereidden de oprichting dezer vereeniging voor, gun hun de satisfactie voor een volle zaal de plannen ter verdere uitwer king te kunnen overdragen aan een vereeniging, die met groote opgewektheid haar nieuwe taak in het belang van geheel Texel aanvangt. Komt allen in hotel „Texel" op Donder dag a.s. Vee-invoer in Spanje. Voor Nederland tijdelijk gesloten. De invoer-machtigingen voor Nederlandsch vee in Spanje zijn tijdelijk geannuleerd als gevolg van het constateeren van mond- en klauwzeergevallen. De Eerste Texelsche Kievitseieren. Zondag 25 dezer zijn door de jongeheer M. Vlaming in de Muy de eerste twee kievits eieren gevonden. Ze hebben elk f 1,50 opge bracht. In 1927 werd het eerste ei op 16 Maart ge vonden in Eierland, in 1926 op 20 Maart in 't Noorden. DEN HOORN Zakennieuws. De manufacturenzaak van de heer KI. Boon, is dezer dagen weder heropend, na binnens- werks aanmerkelijk te zijn vergroot. Ze is thans van een geheel nieuwe betimmering met étalagekasten voorzien. Kievitseieren. De handelaars Koopman en Kok hebben Dinsdag 1.1. hier het eerste kievitsei opgekocht. OUDESCHILD Een huis geramd. Vrijdag moesten twee auto's elkaar op de dijk passeeren, juist op de plaats waar een huis aan de dijk staat. Dit is een zeer gevaarlijk punt, daar men noch van de eene, noch van de andere kant elkaar ziet aankomen. De rijweg is ter plaatse ook al niet heel breed. Moet men elkaar daar passeeren, dan is dat haast niet dty=nlijk en zoo kwam een der auto's Vrijdag in de van hout opgetrokken keuken terecht. Het keukengerei viel aan scherven op de grond terwijl de auto met zijn voorwiel in huis kwam. Men kan zich de ontsteltenis der bewoners voorstellen. Het huis is een geduchte sta in de weg. Het gemeentebestuur zou het hebben willen koopen om het te doen opruimen, doch de eigenaar schijnt een te hooge prijs te be dingen. Vacature-Hoofd der School. Door het gemeentebestuur worden sollici tanten opgeroepen naar de binnenkort vacante betrekking van hoofd der o.l. school alhier. Ook niet-wachtgelders kunnen in aanmerking komen. (Elders gaan in de meeste gevallen wachtgelders voor.) Stoombeuger vastgeloopen. De Vlaardinger stoombeuger „VL. 201" is Maandag 1.1. bij het binnenkomen op het fort de Harsens vastgeloopen, doch werd door de sleepboot „Assistent" onbeschadigd weer vlot- gebracht. De heer C. Schaap gaat 't onderwijs verlaten. De heer C. Schaap, hoofd der o.l. school alhier, zal weldra de school verlaten na bijna 47 jaar het onderwijs met lust te hebben gediend. In November 1.1. heeft hij zijn 65-jarige leeftijd reeds bereiktbinnenkort gepensionneerd, zal hij mogen rusten na een met voorbeeldige toe wijding volbrachte taak. o— De heer Schaap werd in November 1862 te Helder geboren, is daar tot het ondeiwijzers- ambt opgeleid en was er van 11 April 1881 tot 1 Mei 1884 als onderwijzer werkzaam. Daarna werd hij benoemd te de Waal op Texel, van 1 Aug. 1897 tot 1 October 1891 vvas hij te den Burg werkzaam en van 1 Oct 1891 tot in 1905 te den Hoorn. Sedert bekleedde hij de betrekking van hoofd der school alhier, waar hij dus verre weg het grootste deel van zijn onderwijzers loopbaan heeft afgelegd. De heer Schaap heeft zich hier vele vrienden verworven, niet het minst onder zijn oud- leerlingen, daar hij zich kenmerkte als een uitnemend onderwijzer. Het gymnastiek-onderwijs had zijn volle belangstelling. Als leider van gymnastiekver- eenigingen heeft hij zijn sporen zeker verdiend. Aan de Kon. Wilh. Bewaarschool zal zijn naam steeds verbonden blijven. Als voorzitter van het schoolbestuur maakte hij zich zeer verdienstelijk. Van harte wenschen we de heer Schaap nog jaren van aangename rust toe I OostereDd, 20 Maart 1928. Het oude Jericho. Wat etn aa-dbeviug teweeg bracht. Teruggaande komen wij voorbij Jericho De oude s'ad lag eigeuiyk op een heuvei; daar heeft Prof. Sellin opgravingen gedaan en nog fundamenten vaa oude gebouweu biootg6legd. De oudate gedeelten zijn nog alkomstig uit de tijd van da Kananieten, d.w.z. van voor d6 intocht van de Iraëlieten Ook allerlei kunstvoorwerp en werden daarbij opgegraven. De nieuwe stad ligt in de vlakte, maar kan evenwls de oude met recht de naam Palmstad dragen (Deut. 34:3), want bekoorlijk wuift het fijne groen van de dadelpalmen boven de blinkend witte huizen. Nu men in de laatste tjjd weer ernst maakt met de bevloeiïng van de vruchtbare velden rondom de stad, kunnen bier veel teruggekeerde Joden hun levees onderhoud vinden maar tot kort geleden was door verwaarloozing van het beroemde Jericho niets anders meer over dan een armelijk dorpje. Thans is het gelukkig weer een flink welvarend plaatsje. Maar nu was er weer iets anders. De aardbeving heeft de plaats verschrikkelijk geteisterd. Wi1 stonden onder andere stil voor het hotel Winterpaleis. Dit was vrijwel geh6el tot een puinhoop geworden Eenige gasten werden bij die ramp gedood, ook andere hotels en groote gebouwen werden zwaar beschadigd. Maar de Joden laten zich niet terneerslaan 6n alles wordt met ijver hersteld. Wat doet het Hollaodsch aan, het water in smalle beekjes langs de weg te zien vloeien kleine zjjkanaaltjte voeren het vandaar n- de tuineD; het water komt in hoofdzaak uit een rijkvloeiende bron, de zg. Elisabron. Deze zou namelijk de wel geweest zijn, die eerst slecht was, maar door het wonder met het zout door Elisa gezond en vrucht- b>ar werd gemaakt. (2 Kon. 2:18-22) Jericho schijnt ondanks de ramp van de aardbeving, die natuurlek veel weer ach teruit zette, tooh een goede toekemst tege moet te gaan. Nu keeren wij langs dezelfde weg nrar Jeruzalem terug, maar het is alsof de dor heid van de weg nu nog veel meer opvalt oa^at wij da prachtige Palmstad en het schaduwrijke Jordaandal gezien en genoten hebben. Door Samaria naar Galilea Tenslotte wil ik u nog oescoryve.!, hoe ik het noordelijk deel van Palestina bezocht heb. Mot een auio vertrok ik van de Noorderpoort, de zoogenaamde Damascus- purt, langs de Nabloesweg (Nabloes is de regenwoordige naam voor de bjjbelsche stad Sichem.) Aan de linkerkant van de weg even buue>i de poort is een soort van rots, die zich als een koepel boven het land verheft. Door sommiga geleerden wordt dese heuvel voor O dgotha gehouden, vlak bij d<e heuvel is een tuin, waarin een ro sgraf gewozeD wo dt. Dit jou het graf van de Heiland geweest zijn en de tuin de bof vaa J >zef van A-imathea. Hoewel dit hoogst onwaar schijnlijk is, laat dat alles tezamen toch niet na diepe it druk te maken. Zoo stelt men zich in zijn gedachten altijd Golgotha voor: een 'otsachtige heuvel in de vorm van een cioofdscbedel en niet ver vandaar een lom merrijke tuin met een eenzaam grafja-m die voorstelling beantwoordt deze plaats buitengewoon goed. temeer, daar er in de beuvd eenige keldrrs of holen zjjc uitgehakt waardoor van een bepaalde plaats bezieD, die rots stellig veel overeenkomst meteen doodshoofd, vertoont. Of dit werkelijk Golgotha is, zal wel nooit bewezen kunnen worden, maar zooveel is zeker, dat wie deze plaats eenmaal gezien hceftzjjn leven lang de indruk niet zal vergeten, die deze schedelvormige rots op hem gem la'kt heeft H.J. Wordt vervolgd (voorhanden iu Boekhandel Parkstraat) Sigrid Undset, Kristin Lavransdochter Een mooi, machtig werk, een diep gevoelde roman, die ons ontroert, omdat er zooveel echt menschelijks in geboden wordt. Menschen zien wij in dit boek met stalen karakters, men schen met hun deugden en ondeugden. Een bosk voor alle menschen, behandelend een stuk leven, dat uit de tegenwoordige tijd gegrepen zou kunnen zijn. Kinderen geve men het niet in handen. Geb. f 4.90 Francois Pauwels, Boeven en Burgers Vreeselijker aanklacht tegen het celstraf- systeem ie niet dikwijls gesehreven, oordeelt Henri Borel. Burgers zullen nieuwsgierig en in spanning lezen wat Pauwels hiervan het leven der „boeven" onthult. Geb. f 2.90. Veldkamp en de Boer, Kun je nog zingen, zing dan mee! Naast de u bekende groote bundels met piano en orgelbegeleiding zijn kleine tekstboekjes verschenen. Zoo'n boekje met de tekst van 159 meer of minder bekende schoolliederen kost slechts 20 cent. J. F. Ch. Dix Hyacinthen voor Kamer en Tuin. De deskundige schrijver heeft uit zijn rijke ervaring alles samengevat, wat de beginneling tot een betrouwbare gids kan zijn. Ook voor meer ervaren kweekers bevat het menige nuttige wenk. Tal van fraaie illustraties verduidelijken de tekst. Behandeld worden o.m. grond, be mesting, ziekten, het winnen van nieuwe soorten, enz. In geïll. omslag f 0.75 Van de hand van de heer Dix zijn ook verschenen „De Gladiolus", „De Dahlia", „Narcissen," enz. Te Altona (D) is een timmermansknecht, die zonder vergunning met een korte-golf- zender werkte en velen stoorde, tot een maand celstraf veroordeeld. o— Bij Boedapest zal een nieuw zendstation van 60 KW verrijzen, een der sterkte ter wereld. Opening misschien op 23 April a.s. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In Memoriam Vader Brouwer 1 De dichter, die de reeg'len schreef Van komen en van gaan Wij hebben 't vaak vernomen, Wij hebben 't weer verstaan. In gedachten stil verzonken Denk ik weer aan 't geen eens was, Denk ik aan vervlogen vreugde, Toen gij ons ter hulpe was. Met wat liefde en medelijden Zaagt ge eens ons viertal staan. Beiden hebt g' uw kracht gegeven, Liefde, liefde bood g' ons aan. Liefde, dat was steeds uw streven Voor ons allen, groot en klein En met blijdschap in het harte Mocht ik altijd bij u zijn. Vele vreemde schouwtooneelen Speelden zich voor ons eens af, Doch gij wist het steeds te keeren, Dat het weer het oude gaf. En al zaagt gij meer dan vijftig Dragen naar het somb're graf. Steeds weer was 't de nieuwe liefde, Die ge aan de oudjes gaf. Altijd welkom, altijd welkom, 's Morgens vroeg en 's avonds laat Vader Brouwer, ach hoe droevig Dat ge van ons scheiden gaat Want uw leven vol van zorgen Had een and're rust verdiend Dan de rust op 't stille plekje, Waar reeds rust vond menig vriend. Rust dan, vader, rust in vrede, Na een leven, welbesteed. Gij toch hebt uw kracht gegeven Tot verzachting and'rer leed. DIES T., Amsterdam. HERV. GEMEENTE. Woensdag 28 Maart. Zuid-Eierland, 's av. 8 uur Bijbellezing. Zondag 1 April. HERV. GEMEENTE. Burg, Waal, 's av. 7 uur ds. Plug. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Broekema. Maandcollecte Oudeschild, 'sav. half 8 ds. Broekema Bevestiging van nieuwe lidmaten en Doop. Extra collecte voor de Syno dale en Vrijzinnige Kas. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte Generale Kas. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Bevestiging van lidmaten, Collecte Generale kas. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half tien en nam. half drie de heer M. Fokkema van A'dam. in de Doopsgezinde Kerk. DÜOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden, weder om spoedig gaaf, zacht en blank aoor Purol Ondergeteekende abonneert zich met in gang van 1 April a.s. op de Texelsche Courant. Naam Adres (Invullen - uitknippen opzenden in open enveloppe, gefrankeerd met een post zegel van l'/s ct.) KORRESPONDENTIE Henry D. Lafayette, U.S.A. Uw abonne mentsgeld is thans betaald tot 1 Decem ber 1928. J. de J., Menado, N.O.I. Met belangstel ling zien we uw schrijven tegemoet. Red. Uw abonnementsgeld is thans voldaan tot 1 Juli 1928. V GEBORENDIRK SIMON, zoon van M BOON en J. BOONKoes. 't Noorden, Texel, 25 Maart 1928. Hoeve „Klein Zeeland." Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD JAN MEIJER en GERRITDINA JANNETTE WESTRA. dedS°HoVjie„BkamPi Texel, 26 Maart 1928 Huwelijksvoltrekking 10 April a.s. GETROUWD N. KIKKERT en G. EELMAN, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. Koogerveld-Texel, 22 Maart 1928. zal op Donderdag 29 Maart a s. des voor middags 10 uur op de hoeve „Veldheim" in polder 't Noorden |ten verzoeke van den heer curator in het faillissement van den heer Gerrit den Braven waaronder tafels, kasten, stoelen, lampen, schilderijen, glas- en aardewerk, radioinstal- latie 2 lamps, waschmachine, fiets, kleeden, zeilen, potten, pannen, enz. Benevens den geheelen boereninventaris, waaronder driewieldekar, bietensnijder, ont- roomer, kippenhokken, hooischop, broed machine, kribben, voerbakken, alsmede klamp hooi en 2 klampen mest. Voorts zal nog op hetzelfde boelhuis worden verkocht Bakwagen met hekken, platte wagen laadvermogen 1500 K.G., paardentuig, gareel- tuig, 30 jarige kippen, groot kippenhok, bascule, 10 eierkisten met cellen, diverse inboedelgoederen waaronder gordijnen, tapijten, lampen, ebbenhouten stoelen, mah. waschtafel met marmerblad, marmer tafeitje, glas- en aardewerk enz. Klamp hooi staande bij den Burg nabij Poolsboschje in 2 ged. en massa. 2 klampen hooi staande op perceel „Arie van der Veen" in Waalenburg tegenover Overtoomswaal, elke klamp in 4 gedeelten en massa. Voorts is te huur te bevragen bij Notaris Mulder woonhuis „Veldheim" met tuin plm 30 aren, gelegen in polder 't Noorden 1,80 HA. weiland met 2 kippenhokken aldaar en 1,78 HA. „Arie v. d. Veen" voor hooi en weiland in Waalenburg. Betaling 24 Juni a. s. ZATERDAG 31 MAART in de Zeven Provinciën te Oudeschild. De heer Koehof speelt 500 caramb. terwijl hij tegen de beste speler (van Texel) 400 caramb. voor geeft. Tot slot Kunst- en Fantasiestooten. Entree 25 cent. Aanvang 8 uur. Ondergeteekende verzoekt als abonnee toezending van ex. Weezenput a 30 c. ex. Stede de Burgt k 30 c. ex. de Waal 30 c. ex. 't Oudeschild a 30 c. ex. De Weezenplaats k 60 c. (houtsnede) Per post 10 cent extra, naam adres

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2