Q.dafoOLR. Sportïereeniying Texel. T rouw-portretten. Tdvertentiën Texel's badplaats vooruit. Gemengd Nieuws Ingezonden Texsl II - Anna Paulowna I BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Een Texelsche boomplantdag. Nu de lente zich van haar goede kant laat zien en alles wijst op een snelle opbloei in de omringende natuur, kan men in de bladen meer malen lezen van z.g. „boomplantdagen". Zoo treffen we juist in 't „Handelsblad" het volgend berichtje aan „In het oostelijk deel van het Zuiderpark te Amsterdam zijn Woensdag 1.1. duizend jonge boompjes (esschen, eiken, populieren, elzen, rhussen) door leerlingen van openbare scholen en behoorende tot de school- en werkluis Zui derpark, uitgeplant. Niet minder dan 480 jon gens en meisjes namen aan deze boomplanting deel." We vragen ons af, of dat ook op Texel niet mogelijk is. Texel is met boomen maar karig bedeeld en biedt voor de jeugd een uitnemend arbeidsveld. Deskundige leiding zal niet mogen ontbreken de lanen zullen met zorg moeten worden uit gezet, natuurlijk, maar dat zijn zaken van bij komstige aard. Hoofdzaak is de principleele kwestie, waaraan detechnische ondergeschikt kan worden gemaakt Van de medewerking van de jeugd mag men zich stellig verzekerd houden van die van de pers eveneens. Is het niet een mooi werk voor het bestuur van de Cocksdorper vereen „Floralia" om de mogelijkheid van een Texelsche „boom plantdag" te bestudeeren? BERICHT AAN ADVERTEERDERS In de loop van het eerste kwartaal van dit jaar is ons aantal abonnees wederom belangrijk „met tientallen" uitgebreid, in alle kringen. In honderdtallen exem plaren wordt ons blad over Texel ver spreid niet-abonnees nemen tóch kennis van de inhoud der Texelsche Cou rant. DusADVERTEERT IN DIT BLAD 1 Houtsnee-afdruk „De Weezenplaats". We maken er onze abonnees op attent, dat houtsneeafdrukken van de „Weezen plaats", gehecht op een royaal passepar tout, tot 15 April a.s. nog tegen de prijs van zestig cent te bekomen zijn. Daarna zal de prijs op f 1,20 worden bepaald. Onderlinge Brandverzekering voor de leden der H. M. v. Landbouw. Men deelt ons mee Over het boekjaar 1927 zal aan de deelnemers worden terugbetaald f 5020,10, berekend naar de maatsiaf van 15 pCt. der in 1927 betaalde voorschotpremie (buiten de administratiekosten) Voor 't agentschap Texel, waar na het over lijden van de heer R. A. Keijser nu de heer P. Bakker Az. als agent optreedt, bedraagt het terug te betalen bedrag f 90,28. DE MOK. Overplaatsing. Officier-vliegers3e kl. J. A. Bach en D. Barends zijn overgeplaatst van het vliegkamp de Kooii' naar het vliegkamp alhier. OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 31 koeien, 53 kalveren, 46varkens, 89 schapen, 2 paarden. Visscherij. Met de garnalenvisscherij gaat het de laatste tijd niet slecht. De vangsten gaan nog al, terwijl de prijzen tamelijk goed zijn (plm. 20 cent per K.G.) Deze week is aangevoerd ongeveer 10200 K.G. garnalen en plm. 50 K.G. wulken De kommenvisschers vangen :wel veel haring doch bijna alle visch is vel ete klein; ze brengt nog wel iets op, daar ze aan vischmeelfabrieken en voor eendenvoer wordt verkocht. De haring- visscherij is echter slecht dit jaar. Donderdagavond te ongeveer half zeven ver liet de „Dorus Rijkers" de Heldersche haven Er was bericht gekomen, dat door de plotseling opkomende harde Zuidelijke wind, van een schuit de zeilen waren stuk gewaaid en het schip op strand zou raken, wat de bemanniag in een zeer hachelijke positie zou brengen. Later vernamen we, dat de schuit hoog op strand zat en de „Dorus Rijkers" weer spoedig terug was gekomen. Het was een Heldersche schuit, schipper v. d. Heide. De Zeegraswinning in 1927. Doordat zoowel de zomer als de herfst van 1927 bijna steeds W. winden brachten waren de omsiandigheden voor het visschen van zee gras voor Texel en Wieringen bijzonder onguns tig. De heele productie in het district der kamer beliep 15000 balen van 50 KG., een der kleinste oogsten, welke sinds jaren is voorge komen. De kwaliteit was zeer goed, de handel vlot, ook het restant van de oogst 1926 werd opge ruimd, (Verslag K. v. K.) DE KOOG y. - Nu met rassche schreden de zomerdagen naderen en daarmee de toeristentijd voor de deur zal staan zetten de Koogenaren alles op haren en snaren om de badplaats zoo veel mogelijk te doen beantwoorden aan de ver wachtingen, welke men van haar heeft. Er wordt gebouwd en verbouwd en aangebouwd, dat het een lust is. Heel het dorp kenmerkt zich door een opgewekte bedrijvigheid, vooral nu April met moo e dagen belooft te zullen worden ingezet. Heel de dag is het een druk gerij van wagens en vrachtautomobielen waarop steeds meer steenen en andere bouwmaterialen worden aangevoerd. Waarlijk zoo gaan we hier in de goede richting, zon zal de Koog zich gezond untwikkelen en kan de vreemde ling die verpoozing ko nt zoeken aan Texel's kust een behoorlijk „home" worden aange boden in een aantrekkelijk dorpje, dat vaneen frissche geest de stempel draagt. o— Reeds bij een kort bezoek zal u opvallen dat het aantal pensions binnen afzienbare tijd met eenige zal worden vermeerderd. Dat vande heer Chr. van Maldegem reikt al boven de grond, met de bouw van een pension voor rekening van de heer Schaatsenberg, (Eierland) achter „Holyday-Home", wordt spoe dig een aanvang gemaakt. Er naast zal de heer R. P. Keijser Cz. een garage doen optrek ken, geheel ingericht naar de eischen destijds en ruimte biedend voor minstens vier auto mobielen naast „Janneke" doet de heer C. Kok (den Burg) een huisje verrijzen. Badhotel „Prinses Juliana" ondergaat een zeer belang rijke verbouwing, welke zal blijken te zijneen groote verbetering ten bate van de hotelier doch bovenal een aanwinst voor ons dorp. Zoo gaat onze badplaats ieder jaar een stapje, ja, meerdere schreden verder in de goede rich ting en zal De Koog eenmaal een zeer be langrijke plaats innemen in de reeks van vaderlandsche steden en stadjes aan de Noord zee, daar, „waar der duinen blanke toppen schitteren in de zonnegloed" om met een dichter te spreken. De Koog in 1927. In de loop van 1927 werd onze badplaats bezocht door plm. 1300 gasten tegenover 700 in 1926, Het aantal kampeerders beliep plm. 500 (in 1926 werden in de Staalsduinen ruim 100 kampeertenten geplaatst.) Het aantal be zoekers in 1926 was iets minder dan in 1925, hetgeen vermoedelijk te wijten is aan 't minder fraaie zomerweer en aan de lage franckoers, waardoor vele toeristen naar België en Frankrijk reisden. (Verslag K.v.K.) Alhoewel het weer tijdens het zomerseizoen 1927 niet uitmuntte, kan toch van een buiten gewone toename van het aantal badgasten worden gesproken, hetgeen tot verheugenis stemt. DE COCKSDORP C. J. V. „Excelsior". Zaterdagavond 24 Maart, hield de C. J. V. „Excelsior" een openbare feestelijke bijeenkomst in het „Gebouw voor Christelijke Belangen." Na gemeenschappelijk gezang en schriftlezing door de voorzitter werd de samenkomst door ds. Plug met gebed geopend. Behalve een paar voordrachten en een zangnummer stonden er een viertal kamerstukjes en drie tableaux op het program. Het eerste tableau in vijf afdeelingen stelde voor de gelijkenis van de verloren zoon, de andere waren getiteld„Hij leidde hen tot Jezus" en „Arbeid adelt." Van de kamerstukjes vielen zeker „Klaas en zijn zoon in 't hotel Modern" en „Boer Hannes voor de radio" wel het meest in de smaak. Een opstel: „Wat wil de C. J. M. V. en willen wij dat ook" schetste het werk der Chr. Jon- gelingsvereeniging in het algemeen en stelde de leden voor de vraag bovengenoemd „willen wij dat ook De avond werd besloten met een ernstig woord des voorzitters over„Wees een zegen." Na het dankgebed en het zingen van het bekende bondsiied van het Nederl. Jongelings Verbond verlieten de aanwezigen het gebouw. „Beschermt de dieren!" Vanwege de afd. Texel van de Ver. tot. Bescherming van Dieren werd Maandag avond 1.1. hier een prooaganda-avoud ge organiseerd in de zaal van de heer Hove nier. Na een inleidend woord werd een reeks fraaie lichtbeelden vertoond, welke duidelijk maakten dat op het gebied van dieren bescherming nog veel goed werk kan worden verricht. De knappe toelichting van de heer J Ennik, Alg. Inspecteur der Ned. Ver. bovengenoemd, werd met belang stelling gevolgd. Jammer, dat maar weinigen deze uiteen zetting hebben gevolgd. Nauwelijks een dozijn personen was tegenwoordig. Twee hunner traden toe als lid. Kerknieuws. Tot lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen Mej. Wed. v. d. Kloot. Tentoonstelling „Floralia". De tentoonstelling van „Floralia" op Zaterdag en Zondag is een succes geweest. Niet wat de inzending van bloemen betrof. De meeste leden hadden hun tulpen nog niet in bloeibij anderen waren ze reeds uitgebloeid. Doch wat de kinderen op 't gebied van handwerken hadden vervaar digd vergoedde ruimschoots het tekort aan bloemen Dit was werkelijk de moeite waard en trok veler belangstelling. Zondag werd de tentoonstelling de heele dag druk bezocht. De pop, die de naam van Flora droeg, werd gewonnen door mej. Wed. van 't Hert; de koek viel ten deel aan mej. F. v. d. Kooij. Een model-boeren wagen in miniatuur, vervaardigd or de jonseheer D. Barends, verdient vermelding Verder was er op huisvlijtgebied niets inge zonden dat moet een volgenue keer beter zon. Heat r Em tijdens dj raausvei gaderiug ingedieede moDe voor eeD onderzoek naar vermeende corruptieve hande ingen van de oud-gasfabriek-dirsc- teur Rijkers, werd na een geheime ver gadering weer ingetrokken. Te A ms si dam is in de Vrolijk traat een jarig meisje, Jos van Del- Jen, dat plots de straat overstak, door een autobus o/trredea en gedood. Schiedam. Uit do Nieuwe Water weg is opgehaald bet lijk van een Poolsche vrouw, die al weken vermist werd. T e V e 1 z e n wil de a-r. raads fractie het dansen in 't openbaar ver bieden. Buitenland. Te Bremen staken Maandag honderden scheepsbouwarbeid9rs als zij geen hooger loon bekomen. Te Calcutta (Br. I.) zijn bij een gevecht van tweeduizend stakende spoorwegarbeiders met soldaten en politie twee stakers door revolverschoten gedood Essigen werdeD zwaar gekwetst. Rome. De Ministerraad hechtte zijn goedkeuring jaan een besluit, waarbij aan de weduwe van maarschalk Diaz een buitengewone toelage van een mil- lioen lire en een jaarlijksohe rente van 100.000 lire worden toegekend. B e r 1 ij n. Omdat Koehl, de Duit sche Oceaan vlieger, de directie niet met zijn plaDnen in kennis heeft gesteld, is hij door de Lufthansa, waarbij hij diende, ontslagen, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geen electrisch gemaal voor de Dertig Polders. Eindelijk heeft het bestuur der 30 Gem. Polders een exploitatierekening over bemaling ontvangen. De rekening is zöö in het voordeel van de T.E.M., dat voor een leek ruwe-olie- bemaling oogenschijnlijk bijna even duur kost als electrische bemaling met stroom 5 cent, vermeerderd met meterhuur en onderhouds kosten van kabel en transformatoren. Hoe aan die cijfers te komen Ten eerste bekomt bij gelijke kostenbereke ning als in de exploitatierekening olie na 15 jaar geheele aflossing f 54000 plus f 29,145,— in kas tegenover electrische f 38000,— plus nihil. Dus heeft olie in 15 jaar f 16000 plus f 29,145 is gelijk f 45,145.— goedkooper ge werkt dan electrisch. Een Brons-motor, mij bekend, heeft in 1928 reeds 20 jaar in stationnair bedrijf dienst ge daan, volgens zeggen nog zoo goed als nieuw en gaf zeer weing onkosten. Die 20 jaar stel ik gelijk met onze waterbemaling met plm. 800 uur per jaar als 50 jaar. Ook ken ik er een van 6 jaar, alzoo voor ons 15 jaar, nog gloednieuw, één zuigerveertje misschien ver nieuwd, f 2,50 onkosten. U moet weten iedere provincie heeft zijn gedeputeerden en ieder houdt er zijn eigen afschrijvingstermijnen op na, hetgeen er in een exploitatierekening weinig op aankomt als men er rekening mede houdt. Nu zijn Ged. van NoordHolland zeer hoog gestemd waardoor dan ook in Noor-Holland geen oliegemaal volgens hun berekening ge plaatst kan worden. Niettegenstaande olie de helft goedkooper is en meer naarmate de stroomprijs. De vorige maand is te Maassluis, ten dienste voor het Westland, door de Minister van Waterstaat een oliegemaal geopend. Dit heeft ongeveer een millioen gulden gekost. Dat kan in Zuid-Holland gebeuren. In Zuid-Holland is, meen ik, de afschrijvingstermijn voor olie op 22 jaar gesteld en in Noord-Holland op 11 jaar, de gebouwen voor olie op 30 jaar en voor electrisch op 45 jaar, waardoor de rekening gemaakt kan worden, dat stroom 3 ct. in Zuid-Holland duur genoemd kan worden, al thans duurder dan olie, en in Noord-Holland stroom a 5—6 ct. bijna gelijk staat met olie De practijk laat ons echter anders zien. Voor de 30 Gem. Polders is olie in 15 jaar f45,145,— goedkooper dan electrisch, volgens de exploi tatierekening* in de Texelsche Courant van 21 Maart. EEN INGELAND. Zooals deze voorkomt in het rapport van de Hoofding. van de Prov. Waterstaat. Red.) Onderwijs. Zou ik langs deze weg er B en W op attent mogen maken, dat het onderwijs op deze wijze te Oudeschild zeer verslechtert Daar het arbeiderskind in alle opzichten te kort onder wijs geniet, wensch ik toch het volle pond voor mijn kind. Waarom heeft u niet voor een plaatsvervanger gezorgd, daar er toch onder wijzers genoeg rondloopen? Met dank voor de plaatsing, J. B. Oudeschild. Geen electrisch gemaal. Exploitatierekening voor olie-gemalen van de 30 polders, zooals die in de Tex. Crt. van 21 Maart voorkomt. Zie voor uitgaven voor 't eerste jaar dat nummer. Deze bedragen voor de twee gemalen f 14926,- per jaar, in 11 jaar f 164186,—. Na 11 jaar wordt expl. rekening verminderd mat afschrijving machines en pompen, die geheel betaald zijn, bedragende f 6480. Uit gaaf van 11 tot 15 jaar 4 maal f8446, dus f 33784. Electrisch totaal uitgaafin 15jaar f 227115, Olie totaal uitgaaf in 15 ja^r f 197970. Voordeel voor olie in 15 jaar f 29145, rente a 5 pCt. in 15 j. f21858,75. Uitgaaf voor olie van 15 tot en met 30 jaar (per j. f 8446) f 126690,—, vermeer derd met f 197970, totaal in 30 jaar f 324560. Hier gaat af rente van eerste 15 jaar, blijft f 302802 voor uitgaaf in 30 jaar voor olie. 0- Voor beide electr. gemalen bedragen de uitg. per jaar f 15141, in 15 jaar f 227115 Na 15 jaar zijn machines en pompen be taald en vermindert de jaarl. expl. met f 3648 per jaar. Wordt dus voor de 2e 15 jaar f 11493 per jaar, dus uitg. 15—30 jaar f 172395. Totaal uitgaaf in 30 jaar voor electra f 399510, voor olie in 30 jaar. Dus f 96708 voordeel voor olie in 30 jaar. Een ingeland in de 30 Polders. van 24 tot en met 30 Maart 1928. GEBOREN Abraham Jacobus, zv Willem Abraham van der Linde en Catharina Moens, Dirk Simon, zv Maarten Boon en Jantje Koes. ONDERTROUWD Jan Meijer en Gerrit- dina Jannette Westra, Sijpke van Egmond en Maria Buijs. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 sleutel, 2 petten, 1 duimstok 1 zakmes, 1 zak narcissen en een portemonnaie. Wilt gij een goede herinnering aan Uw trouwdag bewaren, laat de fa. „SIBO" dan een goede foto maken, waar gij Uw heele leven wat aan hebt. Aanbevelend, fa. „SIBO" P. S. Opnamen van trouwpartijen s. v. p. vooruit bespreken. Zondag 1 April. HERV. GEMEENTE. Burg, vm, 10 uur ds. Raabe Bevestiging nieuwe leden en Maandcollecte. Waal, 'sav. 7 uur ds. Plug. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Broekema. Maandcollecte] Oudeschild, 's av. half 8 ds. Broekema Bevestiging 11 nieuwe lidmaten en Doop. Extra collecte voor de Syno dale en Vrijzinnige Kas. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte Generale Kas. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Bevestiging van lidmaten, Collecte Generale kas. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half tien en nam. half «drie de heer M. Fokkema van A'darn. in de Doopsgezinde Kerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. Vrijdag 6 April Goede Vrijdag. HERV. GEMEENTE. Burg, Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Oudeschild, 'sav. half 8 ds. Broekema Avondmaal. Oosterend, vm. 10. uur ds. [anzen 330' 360- 260 0,63 Schagen, 29 Maart. 26 Vette koeien 250 a 30 kalfkoeien 230 a 19 Gelde koeien 170 a 21 Vette varkens 0 58 a 139 Biggen 8,'— a 13,— Boter 1,60 a 2,20 a ,0— E i e r v e i 1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 81441 Bruin ongewogen f 5,30 a f 5,80 per 100 Wit 5,20 f 5,40 De Heer en Mevrouw JANSSEN-Wagemaker geven U met blijdschap kennis van de ge boorte van hun dochter KITTY ELISABETH. Hengelo (O), 28 Maart 1928 Rembrandtstraat 23. ZONDAG 1 APRIL Aanvang 12 uur. Entree 20 en U ct. Zitplaatseri 10 ct. extr&.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2