V No 4214 Woensdag 4 April 1928 41ste Jaargang Vrouwenhanden Sproeten komen vroeg in het 1st fe emiingsvr aagstuk der Bertig Polders. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 voorjaar, koop tijdig een pot Sprot©!. Bij alle Drogisten. -SCHECOURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. ledore regel moer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagoro regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30, 60 Tube 80ct. PUROL 24—31 Maart. Uit de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is Vrijdag tot 8 Mei a.s uiteengegaan. Ze krijgt dus een wel ruimschoots toegemeten Paaschvacantie. Het heeft haar in de afgeloopen week ook niet aan discussie ontbroken. Behalve een reeks kleine wetsontwerpen leverde de interpellatie van de heer Albarda over de kweekscholen daarvoor ruimschoots stof. Wat deze interpellatie betreft, ze vond haar oorzaak in de geruchten die er hebben ge loopen over het voornemen van de regeering om een aantal Rijkskweekscholen op te hef fen. De interpellant kon op dit punt echter door Minister Waszink gerust gesteld wor den, met de mededeeling dat bij hem een dergelijk voornemen niet bestaat. Wel dien de de heer Albarda nog een motie in waarin hij de Kamer wilde laten verzoeken aan de minister om niet tot opheffing van dergelijke inrichtingen over te gaan zonder nader overleg met de Kamer, doch deze motie werd later weer ingetrokken. Een lange discussie lokte ook uit het wetsontwerp betreffende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, omdat er aller lei kwesties bij gehaald werden. Zoo vond de heer Kersten de gelegenheid schoon, de vaccinatiekwestie weer naar voren te bren gen. Toen kwamen daarover amendementen die wat overhaast werden opgeworpen, met het gevolg dat de minister het geraden vond de verdere behandeling van het ont werp tot na het Paaschreces te verdagen. Waarmee de Kamer accoord ging. Tot 8 Mei hebben de dames en heeren thans gelegenheid nieuwe krachten te ver zamelen voor het nog komende werk. Er wacht nog heel wat op afdoening en er hangen ook nog een paar interpellatiesin de lucht. Duitschland: Naar de nieuwe Rijksdag. De Duitsche Rijksdag is uiteengegaan. Zijn zittingsperiode is geëindigd en men leeft thans in afwachting van wat de ver kiezingen zullen brengen. De stembusactie zal weldra in volle gang zijn, maar zal toch waarschijnlijk niet eerder aanvangen dan na de Paaschweek. De Rijksminister van binneniandsche zaken heeft althans een verzoek daartoe tot de verschillende partij besturen gericht. Er is dan ook nog al de tijd flink de groote trom te roeren, want de verkiezingen zullen de 20 Mei worden gehouden. Een vechtpartij in de Rijksdag. 'c Is bij het scheiden van de markt in de Ryksdag nog vrij rumoerig toegegaan en Donderdag kwam het tot een formeele vechtpartij tusschen sociaal democraten en communisten. De oorzaak hiervan was, dat desoc. dem. Landsberg de communisten nogal scherp critiseerde naar aanleiding van het opnieuw opwerpen van de amnes tie kwestie thans in broederlijke samen werking met de Völkischen en Duitseh nationaien. Een der communisten vloog daarop op Landsberg af en een oogenblik later werd er hevig gevochten. De soc. dem. die ver in de meerderheid waren behaalden de overwinning. Dat het geen spiegelge vecht is geweest, bewyst het feit, dat een der communisten ernstig gewond werd. Engeland's Kieswet: Gelijke rechten voor man en vrouw. Het Engelsche Lagerhuis heeft met een groote stemmenmeerderheid het voorstel der regeering tot herziening der kieswet aangenomen. Daardoor is de gelijkstelling tusschen het mannen- en vrouwenkies recht verkregen. Tot dusver was de leef tijdsgrens voor mannen 21 en voor vrouwen 30, maar voortaan zal deze voor beide 21 jaar zyn. Een deel der conservatieven heeft nogal tegen deze herziening geageerd en zelfs getracht het kiesrecht voor de jonge vrou wen belachelijk temaken. Spottend sprak men van bakvisch-kiesrecht. Zij hadden er vooral bezwaar tegen omdat door deze wijziging het aantal vrouwelijke kiezers dat der mannelijke met een paar millioen zal overtreffen. Hun verzet heeft hen echter niet gebaat. Polen: Pilsoedski in 't nauw gedreven. Moet van de zitting van de Duitsche Rijksdag gezegd worden dat het einde on verkwikkelijk was, ten opzichte van de Poolsche Landdag kan men spreken van een slecht begin. Zooals men zich her innert, werd er kort geleden in Polen een nieuwe Landdag gekozen. De regeerings- party, die van Pilsoedski, kreeg de meeste zetels, maar toch niet de meerderheid. Pilsoedski vond echter voldoende aanlei ding om met zijn kabinet aan het bewind te blijven en de zaken op de oude voet voort te zetten Dezer dagen nu kwam de nieuwe Landdag voor het eerst bijeeD maar het w-as nu juist niet wat je noemt een veelbelovend begin. Toen Pilsoedski in de vergadering verscheen, werd hy me allesbehalve welwillende kreten verwel komd. Een aantal leien der linkerzijde hieven luide de kreet aanweg met het facisme 1 Het gelukte Pilsoedski niet, aan het woord te komen en toen het tumult aanhield, liet hy de ergste ordeverstoorders door de politie buiten de zaal zetten. Toen kon hij eindelijk aan het woord komen, om de verklaring van president Smetana voor te lezen. Toen daarop echter een van de oppositieleden het woord wenschte, werd hem dit geweigerd, waarop het tumult opnieuw begon en de zitting geschorst moest worden. Dat is wel een onhoudbare toestand voor Pilsoedski en met groote belangstelling wacht men nu af wat Pilsoedski zal doen De mogelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat hij een Landdag die niet naar zijn pijpen wil dansen, eenvoudig naar huis zal zeuden. ItaliëMussolini en 't Vaticaan. Er is in de laatste dagen zeer veel aan dacht geschonken aan de allocutie van Z.B. de Paus, waarin deze zich richtte tegen het facisme, omdat dit meer en meer de opvoeding der rijpere jeugd aan de kerk tracht te ontnemen. Het was te verwachten, dat Mussolini het antwoord op deze Pauselijke uitlating niet onbeant woord zou laten. Eigenlyk werd er door de Duce al dadelijk op geantwoord door het verbod van hetgeen de Paus had ge zegd verder in Italië te verspreiden. Dit verbod is echter nogal spoedig door hem weeringetrokksn, maaronmiddellijk daarop heeft hij echter nog op andere wijze ge antwoord. Hij legde in de Ministerraad de verklaring af, dat de opvoeding der Italiaansche jeugd een der voornaamste plichten van de Staat is en dat hij daar- ever zelfs geen discussie wil toelaten. En hij heeft meteen de daad bij het woord gevoerd, door een decreet uit te vaardigen waarbij het aan opvoeders der jeugd, ver- eenigingsleiders e.d. verboden wordt de ongens en meisjes in vereeDigiogen bijeen te brengen, tenzij deze vereenigin- gen aangesloten zijn bij de fascistische jeugdbond, een organisatie die op de leest van de padvinders is geschoeid, maar die zich plaatst op de grondslag van het fas cisme. Dit decreet is gericht tegen de kerkelijke patronaten en men mag benieuwd zijn wat de k^rk op deze aanval op haar macht zal antwoorden. Niet onmogelijk dat men in Italië staat aan de vooravond van een groote strijd tusschen Mussolini en het Vaticaan. Dokter Boswijk Hd der Prov. Staten. Door het overlijden van de heer Rutger Kaan lid der Prov. Staten, afgevaardigde van de Vrijheidsbond (Wieringerwaard) zal de heer D. E. W. C. Boswijk, arts alhier, diens zetel innemen. We brengen in herinnering dat de heerBos- wijk no. 2 stond op de candidatenlijst-1927 van de Vrijheidsbond lijst 3 en bij de Staten verkiezing op 6 April 1.1. in de gemeente Texel van de 705 stemmen er 534opzichvereenigde. Sinds 't uittreden van de heer notarisDikkers thans te Apeldoorn woonachtig, heeft de Vrij heidsbond geen Texelsch candidaat meer op het kussen gehad. Aanvang Zomertijd 15 Mei. Den Haag (Tel.). De aanvangsdatum van dc Zomertijd in ons land blijft bepaald op 15Mei a.s. L. van Everdingen. f Men deelt ons mee: Donderdagavond 1.1. is te Rotterdam op 66- jarige leeftijd overleden de heer L. van Ever- dingen, van 1890—'93 ontvanger der registratie en domeinen alhier. De heer van Everdingen heeft belangrijk en verdienstelijk werk verricht, niet het minst als lid van verscheiden Staatscommissies, o.m. van de Tiendcommissie. Zilveren Jubileum Majoor Groenewoud. De brigadier-majoor der rijksveldwacht van de brigade Rotterdam, J. Groenewoud, van 1 Dec. 1919 tot 1 Augustus 1923 brigadier in de gemeente Texel, herdacht Zondag 1 April de dag, waarop hij 25 jaar geleden tot rijks veldwachter te Amsterdam werd aangesteld. Zaterdagmorgen 1.1. werd de jubilaris de medaille voor 25-jarige dienst uitgereikt,'s mid dags werd hij in tegenwoordigheid van de veldwachters, tot zijn brigade behoorende, namens hen toegesproken door brigadier F. G. Erkamps, die Groenewoud schetste als een uitstekend brigade-leider. Verder gewaagde hij van de goede verhouding tusschen hem en zijn ondergeschikten, nu men elkaar eenmaal kent. Spreker bood hem een kleine draag- medaille en een rooktafel met toebehooren aan. Majoor Groenewoud dankte voor de geluk- wenschen en wees er op, dat een parketveld wachter een andere dienst heeft dan een ge wone veldwachter. Vandaar dat men zich eerst moet aanpassen, alvorens men elkaar verstaat. Van verscheiden zijden, aldus onze Rotter damsche berichtgever, ontving de verdienste lijke politieman felicitaties met zijn zilveren feest. Provinciale opcenten op de rijks inkomstenbelasting. Nu met 1 Mei a.s. de rijksinkomstenbelas ting in hoofdsom zal worden verlaagd met éèn vierde, heeft men zich wei eens afgevraagd of de provinciën niet zouden overgaan tot een verhooging van het aantal opcenten, dat zij op de hoofdsom der rijksinkomstenbclasting heffen. Ten aanzien van het grootste aantal der provinciën is zekerheid verkregen, dat het aantal opcenten te heffen voor het belasting jaar 1928-29 niet hooger zal zijn dan dat, ge heven voor het belastingjaar 1927-28. Noord-Holland zal 5 opcenten heffen. OUDESCHILD Schoorsteen van het dak geslagen. Zaterdag onder etenstijd is van het huis aan de haven, bewoond door de familie Koning, de schoorsteen van dak geslagen. De bewoners hoorden een luide knal, terwijl de vlam onder uit de kachel sloeg. De knal werd ook door de buren gehoord. Vermoedelijk hebben zich ontplofbare stoffen in de steenkool bevonden. Hoewel de bewoners geducht geschrokken zijn, heeft niemand letsel gekregen. 'n Biljart-virtuoos. Zaterdagavond was de „Zeven „Provinciën" een dorado voor liefhebbers van biljarten. De heer Koehof uit den Haag demonstreerde ver scheidene kunststooten op het biljart. Ook zou hij enkele partijen met de aanwezigen spelen, doch daar genoemde heer zoo'n 250caramboles achter elkander maakte, kan men zich voor stellen, dat de tegenpartij wel een beetje op haar neus keek. De vele toeschouwers hadden een interessante avond, de heer Koehof veel succes. Ongeval. Begin Februari kreeg de veehouder S. Smit een vallende koe tegen zich aan, met het ge volg, dat zijn been ernstig bekneld raakle. Het werd dusdanig gedeerd, dat bij het thans nog niet kan gebruiken. N.V. Handelsraad L.T.B. Het nieuwe pakhuis van de N.V. Handelsraad, gelegen tusschen de zeiimakeiij van de heer K. Duinker en het perceel van de heer Fr. Zegel, komt zeer spoedig gereed en is gedeeltelijk reeds in gebruik genomen. DE KOOG Het kerkje gerestaureerd. De restauratie van het kerkje der N.H. ge meente alhier, waartoe dc raad 25 Januari 1.1. besloot, is thans zoo goed als volbracht. De lezer zal zich herinneren, dat het gebouw, in het bizonder de tofen, in uiterst desolate toestand verkeerde, een kwaal waaraan ook de gemeentetoren te den Burg hoewel in min dere mate - lijdende is. De restauratie werd aanbesteed op 14 Sept. 1927 en gegund aan gebrs. Daalder, timmer lieden en metselaars, en P. Boon, schilder, resp. voor f 4587.— en f498,— De gemeente draagt voor f 2000.— in de kosten bij, waarvan f 1000 voor de vernieuwing van het uurwerk bestemd is. De oude klok is geheel verwijderd, haar opvolger wordt in de loop dezer maand ge ïnstalleerd. Pogingen om nog vóór de Paasch- dagen hiermee gereed te komen hadden geen succes. De vernieuwing geschiedde onder leiding van de gemeente-opzichter en overeenkomstig de door de Rijkscommissie voor monumenten zorg en de architect der Synode gestelde eischen. Heel het gebouw maakt thans een behoor lijke indruk. Het dak, opnieuw beschoten, is met z.g. verbeterde (roode) Hollandsche pannen gedekt. Het torentje is totaal vernieuwd, maar de oude trant is volkomen bewaard gebleven, hetgeen trouwens van heel het uiterlijk geldt. Alleen het z.g. „wolvendakje" is vervallen, de vorst van het dak loopt nu tot de achtergevel door. De buitenmuren werden opnieuw ge voegd, de binnenmuren weer bepleisterd en van een nieuwe lambrizeering voorzien. De toren wordt thans niet meer door binten, maar daar een muur tusschen het portaal en het schip der kerk geschraagd en heeft daardoor aan stabiliteit veel gewonnen. De banken en het doophek zijn geheel vernieuwd. Door de hoofdingang gaande, vindt men rechts het portaal, waar een trap leidt naar de verdieping waar zich het orgel en de kerke- kamer bevinden en ook bezoekers kunnen plaatsnemen. Links van de gang bevindt zich een bergplaats. Zoo heeft de restauratie belangrijke verbete ringen tot stand gebracht en maakt het gebouw ook binnen de muren een goede indruk. Plafond en balken zijn blauwgrijs, de plinten en de voorzijden der banken donkerbruin, de paneelen van lambrizeering, banken en deuren havannah ook hierin bleef de eenvoud van het bede huis bewaard. Maandag a.s., op 2e Paaschdag, zal het ge bouw door ds. van 't Hooft worden ingewijd Uit de vergadering van de Dertig Polders op 31 Maart l.i. deelt men ons welwillend het volgende mee Bij de behandeling van het voorstel van het Dag. Bestuur om de molen in het Noorden om te bouwen volgens systeem Dekker, wordt ter toelichting meegedeeld, dat de molen eigen dom is van de Dertig Polders en het Noorden het gebruik er van om niet heeft doch voor het onderhoud moet zorgen voor zijn rekening. De molen kan het vereischte peil moeilijk of niet behalen, het onderhoud begint .eronderte lijden, zoodat de molen al langer dan een jaar niet wordt gebruikt en in deze toestand slechts afbraakwaarde heeft. Vervolgens werd een beschrijving gegeven van het systeem Dekker, zooals het is toege past in de molen te Waardenburg, en na gron dige bespreking het voornoemd voorstel zon der stemming aangenomen. Aan de Ingelanden van het Noorden zal wor den voorgesteld het vrije gebruik, doch ver goeding van de helft der winst door de exploi tatie te verkrijgen. Een en and r totdat een voor het geheele waterschap nieuwe regeling wordt getroffen, zoodra het overige deel van hel waterschap' tot bemaling overgaat. Tot een eventueele leening van f10,000 voor bovenstaand doel wordt eveneens besloten. o— Bij de behandeling van het bemalingsrapport van de Hoofdingenieur der Provincie wordt

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1