Gemengd Nieuws Sngezonden ADVERTENTIES TWEEHONDERD NIEUWE ABONNEES In nog geen twee jaar tijds, verdeeld over alle kringen der Texelsche be volking. Dit, voor ieder te controleeren, feit spreekt boekdeelen: Met een advertentie in de Texelsche Courant bereikt u zoo goed als ALLE Texelaars. De talrijke advertenties in dit nummer bevestigen deze regel. Schoolnleuws. Eindexamen Ambachtsschool-Helder. Lotenverkoop. Texel en het Rijk. Ameland heft 15 cent entree 1 Geen Aprll-grap. Een merkwaardig lam. TeIJmuiden bezocht Minister v.d. Yegte de nieuwe schutsluis; de hoogovens en de staalfabrieken werden eveneens bezichtigd. PrinsesJulianaheeft Vrijdag 1.1. een bezoek aan het Vredespaleis te den Haag gebracht, in aansluiting op de lessen in 't volkenrecht, die zij van prof Eysinga ontvangt. Ze werd door ar. Ter Meulen rondgeleid. Te Stegeren is de 40-jarige boerenknecht Jan Hoes (gem. Ommen) van een zolder gevallen en overleden Krankzinnig. Het aantal lijders aan geestesziekten, verpleegd in Nederlandsche inrichtingen heeft onlangs voor het eerst de 20.000 overschreden. In 1914 bedroeg dit aantal 15 000, in 1909 10.000, in 1885 5000. T e T i 1 b u r g werd de smokkelaar S P. Verhagen, 34 jaar oud en gehuwd, dit toen hij sterke drank uit een auto laadde en gesnapt werd, een commies bij de keel gr<- ep, in de borst geschoten eo gedood. Het slachtoffer stond onguns iig bekend. Te Monnikendam is de heer P van i..-ijk, afslager aan de gemeente viscbafslag, gthulaigd voor het feit dar hij binnen 25 jaar zes kinderen uit het water heeft gered. Iu tegtnwooidigheid van de politie macht overhandigde burgemeester Ver steeg de redder namens het Carnegie Heldenfonds een getuigschrift in lijst en vijftig gulden in contanten. Wijde es. le veldwachter wordt bescuu igd van slordig beheer van gemeen uien en is in voorioopige hechtenis geste.d. Te V e n 1 o ontstond brand in het groote gebouw aan de Urbanuswt g, toe beboorend aan de heer Hulsiüg. Negen auto's werden vernield. Ook een jacht hond ter waarde van f 2500 kwam in de vlammen om. Nieuwe machines ter waarde van f 2000 wernen geheel ver nield. Alles is verzekerd, doch onvoldoende „De Beemster." In de jaarver gadering van het bestuur van het water schap werden de polderlasten op f 19 per H.A. gehandhaafd. Te Haarlem werd op de krui sirg Zijlstraat-Zijlvest een meisje door veikeerd uitwijken door een auto aan gereden. Een arm werd ontvleesd en moet worden geamputeerd. Te Enschede werd een woning aan de Lombardweg deerlijk gehavend toen de bewoner met een petroleumlamp naar een gasvlek ging zoeken. Geen ruit ble6f beel, het dak werd een eind opgt licht. De man bekwam eenige brand wonden. Te Wieringerwaard is Zaterdag plotseling overleden de heer Rutger Kaan, een der _m6est vooraan staande mannen op landbouwgebied in Noord-Holland Hij was voorkort terug gekeerd van de begrafenis van zijn broer. De overledene was dijkgraaf van de polder Wieringerwaard en bestuurs lid van vereenigingen op landbouwkundig gebied. Buitenland. Nabij Mexico-city is een vliegtuig met drie reizigers te pletter gevallen. Allen werden gedood. T e P a r ij s is de Fransch-Roe- meensche overeenkomst inzake de Roemeensche oorlogsscbuiden ten bedrage van 525 millioen goudfrares gete6kend. De Senaat der Ver. Staten stond toe een crediet van 325 millioen dollar voor werken, bestemd tot het bezweren van nieuwe overstroomingen door de Mississippi. Te Guanajuato (Mex) heeft een gevecht plaats gevonden tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. De strijd duurde vier uur. De opstandelingen kregen honderd dooden, 40 gewonden en verloren 60 gevangenen. De regee ringstrcepen verloren twee officieren en tien soldaten. Java. In een dessa bij Adiwerna werd een beruchte dief op heeterdaad betrapt bij een poging tot ondargraving Men sloeg alarm en in een ommezien liep de geheele kampongbevo.kicg te hoop. De man werd op gruwelijke wijze door de woedende kampongbewoners toegetakeld. Hijmoest worden opgeno men in een ziekenhuis, waar bleek, dat man hem de haksepezen had doorgesne den en de polsen had gekerfdDe man is overleden. Boedapest. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de berichten, volgens welke door geinfecteerd water te Boedapest duizenden ziektegevallen zouden zijn voorgekomen, onjuist zijn- In drie gemeenten is besmetting der waterleiding voorgekomen, tengevolge waarvan ziektegevallen van lichte aard zijn ontstaan. De waterleiding wordt hersteld. Het volle pond. PREDIKBEURTEN WARENWET. Vrijdag 6 April Goede Vrijdag. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe H. Avondmaal. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Oudeschild, 'sav. half 8 ds. Broekema Avondmaal. Oosterend, vm. 10 uur ds. janzen Cocksdorp, 'sav. half 8 ds. Plug. Avondmaal. GEREF. KERK. Oosterend, 's av. 7 uur ds v. d. Leer. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, 's av. half 8 de heer Hildering van A'dam. Zondag 8 April, le Paaschdag. HERV. GEMEENTE. Burg, vm 10 uur ds. Raabe Extra collecte. Waal, vm. 10 uur ds. vfc 't Hooft. Extra collecte. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Janzen. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Oosterend, 's av. 7 uur ds. Janzen. H. Avondmaal Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Collecte fonds noodl. kerken en personen GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v.d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. Collecte voor de Zending. GEREF. KERK H.V. Oosterend. nm. 2 uur en 'sav. 7 uur de heer Hildering van A'dam DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg. vm. 10 uur ds. Vis. Maandag 9 April 2e Paaschdag. Burg, Geen dienst. Koog, vm. 10 uur ds v. 't Hooft Inwijding van het hernieuwde kerkgebouw Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Collecte Inwend. Zending in N.H. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug Coll. fonds schraalste predik, tract. GEREF. KERK. Oosterend, 10 uur ds. v. d. Leer. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. hall elf de heer Hildering van A'dam. DOOPSGEZ. GEM. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 30 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 638 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 12,25 a 14,- Haver 10.50 a 15.25 Gerst chevalier 13,25 a 15,50 Groene erwten groote 43,00 a 44,— Grauwe erwten 58, a Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 31 Maart. Kipeieren. Aanvoer 180.000. 56/58 K.G. 5,20 a f 5.40 ,Q lnn 58/60 K.G. 5,30 k 5,50 )del°0 stuks 60/62 5,50 a 5,70 62/64 5,70 a 6,30 truin 5,90 a 6,90 Eendeieren. Aanvoer 70000. 5,20 k 5.50 Eierveiling Texel, 2 April. Aangevoerd werden 324 partijen, 83367 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 5,40 a f 6,60 p. 100 stuks Wit f 5,20 a f 5,50 Middelprijs bruin f 5,60 wit 5,30 Eendeieren: Aanvoer 602 stuks 0 partijen Prijs f4,50 a f4,90 Eierveiling C. Rentenaar. 2 April. Bruine f5,40 a f5,90. Wit f 5,10 a f5,40 Texel, 2 April 1928. 3 koeien 250,— a 325 34 nuchtere kalveren 10, a 18, - 9 Biggen 8, a 12, 2 korf oude kippen 1,00 a 1,50 Gebrek aan eetlust De Heer en Mevrouw GIEL-Gooijer geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter ANNA. Soerabaja N.O. 31 Maart 1928 Valckeniersiraat 7. Teneinde bt) iedereen vrijen toegang te verkrijgen, zal onze Courant zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeeien van hetgeen in onze "ingeving voorvalt en der vermelding waar dig isOns blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde by allen een welkome vriendhet worde een middel van gemeenschap tusschen verschillende personen, en voor allen een bron ombekend worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord, het worde de vraag baak voor allen, die niet onverschillig zjjn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt Texelsche Courant, no. 1, 15 September A° 1887. bij de algemeene beschouwing gewezen op de wijdte der oude Waaldersluis welke 2,70 M. breed is en niet, zooals het rapport vermeldt, 1,75 M. Eenstemmig wordt geoordeeld, dat de bemalingsinstallatie dan ook bij de oude sluis zal moeten komen en de nieuwe sluis ten dienste der spuiïng geheel intact behoort te blijven. Opgemerkt wordt, dat door de indijking der Zuiderzee de gemiddelde eb 15 cM. of meer lager zal worden hetgeen het spuien belangrijk ten goede zal komen. Geen electriciteit. Al spoedig komt, als bij elk bemaiingsplan, de kwestie electriciteit of olie ter sprake, waarbij voor dit Texelsche geval nog de wind mee komt praten omdat deze gewoonlijk de oorzaak is dat niet gespuid kan worden, doch dan wel een molen kan drijven. In het rapport wordt wind smadelijk terzijde gezet en aan electriciteit als meer bedrijfszeker dan olie de voorkeur gegeven. De voorzitter ontraadt electriciteit echter ten sterkste als in dit Texelsche geval het meest onzekere. Een defect aan een der stoommachines in de Centrale zet de geheele bemaling, stop tot dat weer is hersteld, terwijl een defect aan een oliemotor de bemaling slechts vooreen vierde deel hindert. Bovendien wordt de bemaling afhankelijk van de stoommachine, welke, zooals het rap port vermeldt, voor dat doel overal wordt af geschaft, omdat die eerst opgestookt moet worden, hetgeen hier het geval zou zijn. Samengoed is ongewenscht volgens het rap port, waar gemeenschappelijk bemalen met de Prins-Hendrikpolder wordt weggeredeneerd. Dezelfde redeneering maakt electiisch bemalen ongewenscht omdat dan de gemeenschappelijke belangen van gemeente en waterschap tot vele moeilijkheden kunnen leiden. Bij windbemaling wijst de voorzitter op een vergissing in het rapport, waar getallen van windkracht en windsnelheid blijkbaar zijn ver wisseld. Ook op een andere, minder veigeef- lijke fout, hoewel van geringer invloed, wordt gewezen, namelijk het gebruik van gemiddel den van waarnemingen. In het rapport wordt voorgerekend, dat in een paar voor windbe maling ongunstige perioden (1 tot en met 6 Februari 1922 en 20 tot en met 25 Augustus 1924) een molencapaciteit vereischt wordt van resp. 25 en 43 AH bij een windsnelheid van 3 meter per seconde. De correctie aanbrengend voor bovenver melde abuizen worden die getallen ongeveer g53 en 23 of zegge 8 en 13 M3. Een molen van 100 voet vlucht kan volgens de heer Dekker 14 M3 verzetten bij 3 M wind en 1 M opvoer. Uit een schrijven van de heer Ir. von Baum- hauer, onder-directeur v.d. Rijks studiedienst voor de luchtvaart, die hierover door de voor zitter om inlichtingen was gevraagd, blijkt, dat volgens diens metingen te Waardenburg veilig mag worden aangenomen, dat een molen als boven 15.3 M' zal opbrengen. Een andere berekening toont aan, dat de molen met de wind in de eerste periode 697680 M3 1 M hoog kan wegwerken terwijl volgens het rapport 261200 M 0,85 M wordt vereischt. In de tweede periode worden de getallenver eischt 508500 M' tot 0,85 hoog, terwijl de molen kan verzetten 1000300 M3 tot een hoogte van 1 M. Bij de berekening is de veilige opgaaf van 14 M3 (zie hiervoor) aangehouden. Een geheel nieuwe molen zal nog belangrijk meer kunnen presteeren en voor eventueel mogelijke twijfe laars, die de molen slechts als afgedaan en als antiquiteit kennen, wordt r.og meegedeeld, dat het aanbrengen van electrische drijfkracht op zeer eenvoudige wijze is aan te brengen aan de grootste der drie pompen van de molen. In de molen hebben we dan alvast, behalve wat er meer is, een machinegebouw, een ma chinistenwoning en de pompen, welke drie artikelen volgens het rapport pirn, f 27000,— zullen kosten, terwijl de molen zelf naar ra ming f 30000,— kost. Na dit pleit voor windbemaling, deed de heer L j. Roeper het voo stel, direct te be sluiten tot stichting van'n dusdanige molen bij de oude Waaldersluis, er kwamen teekenen van instemming met dat voorstel in de vergadering, doch de voorzitter wilde het voorstel niet in behandeling nemen, omdat men z.i. aan de samenstellers van het met veel zorg samen gestelde rapport verschuldigd was niet alleen de wind, doch ook de olie en electriciteit en al het overige daarin te bestudeeren en te be spreken. Dit zal geschieden, als de lammetjes de leden niet zoo in beslag nemen. De heer Roeper kan dan op de voorzitter rekenen, als het er op aankomt zijn voorstel te bepleiten. Naar men ons meedeelt, zijn er 28 leerlingen toegelaten tot de le klasse der R K. School alhier, zoodat deze thans 181 leerlingen telt. Onze plaatsgenoot Gerard Schmidt verwierf te Helder 't eind-diploma electriclen van de ambachtsschool aldaar, Maarten Koorn Dz. en Adr. Lap bekwamen het eind-diploma smid- bankwerker, evenals Jb. Roeper (de Waal). Toegelaten tot 2e kl. electriciens en timmerl. resp. F. D. Wierenga en M. W. Koorn Jnz. Ter aanvulling van het bericht, onder boven staand hoofd van pulitiewege in ons blad van 24 Maart 1.1. opgenomen, wordt thans meege deeld, dat niet bedoeld worden loten van de Hollandsche Grondcredietbank te den Haag. Sport. Zondag 1.1. won Texel II met 6—4 van Anna Paulowna I. o— Texel II speelt hier Maandag as. tegen SVS I om 't gouden kruis. In de N. Rott. Ct. klaagt een Texelaar zijn nood over de nog steeds uitblijvende verbete ring van de haveningang te Oudeschild en van de aanlegsteiger tc Helder. Mits de provincie, Helder en Texel 4 5 van kosten ad f 12000,— dragen, zal het rijk deze steiger vergrooten. Mits Texel 1/6 in de kosten ad f 100,000 van het nieuwe havenhoofd bij draagt, zal het rijk deze vernieuwing ter hand nemen. Echter men wordt het niet eens en de boel blijft bij het oude. TESO wordt door het rijk niet gesubsidieerd en moet nu door hooge tarieven een zware belasting op de Texelaars leggen. Is het nu niet schromelijk onbillijk nog meer van hen te eischen Zoiu men de raad murw willen maken en hem op zijn besluit willen doen terugkomen? Ameland zal in Juni, Juli en Augustus van ieder bezoeker personeel van rijks- en andere vaartuigen uitgezonderd een recht van 15 cent heffen. Ter bevordering van het vreemdelingenverkeer? EIERLAND Zondagmiddag 1.1. is omstreeks kwart over drie de Chevrolet-auto van de heer M. (den Burg), die met zijn echtgenoote en de hond in de richting van de Cocksdorp reed, ter hoogte van de school in Z. Eierland met een vaart in een sloot geraakt. De inzittenden bekwamen zoo goed als geen letsel, de auto werd een weinig beschadigd en is dezelfde dag door de heer W. Grimijzer met een bok op het droge gebracht. Het ongeval moet, naar we van de beste zijde vernemen, aan een defect aan de stuur inrichting worden toegeschreven. DE COCKSDORP Op hoeve „Weltevreden", bewoond door de heer jb Reuvers, heeft een merkwaardig lam het levenslicht aanschouwd. Het i heeft een kop, welke met die van een hond veel overeen komst heeft, groote oogen, korte breede ooren; korte dikke pooten (de voorpooten van een enkele hoef voorzien) en een kort staartje, waarmee het wonderlijk dier onophoudelijk „kwispelt". Het lam zit op gelijk een hond en heeft, zooals te begrijpen valt, veel bekijks Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Verzoeke voor het onderstaande een weinig plaatsruimte, waarvoor vriendelijke dank. Aangaande het ingezonden stukje „Onder wijs" zou ik J.B. dit willen zeggen Wenscht U „het volle pond" geef dan ook het volle pond, dus teeken uw naam vol uit. Oudeschild, April '28 JURR. BEUMKES. Ten verzoeke van den Directeur van den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar brengen Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel ter openbare kennis, dat Jan Gerbrand Dros, van beroep slager, wonende te den Burg Weverstraat, bij vonnis van het Kantongerecht te Helder van den 28en Februari 1928, onherroepelijk is veroordeeld tot een geld boete van f 5, subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens het in de gemeente Texel verkoopen van worst, waarvoor bij de bereiding te veel meel was gebruikt en welke bovendien kunst matig gekleurd was. Texel, 3 April 1928. Burgemeester en Weihouders voornoemd W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. slechte spijsvertering, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- „JN. stopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. s t e r's Maagpillen verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2