4 RADIO. De nieuwe etalages zijn Paaschdagen gereed. Laat nu Uw ioto maken. „SiBO". Gemengd Nieuws Ingezonden met de DE WAAL Huldiging T. Bakker. Landbouw en Veeteelt. Praktische horzelbestrijdiug De directeuren van het Noorderleeg (Fr hebben voor de a 3. schaarverhuring voor hst recht van beweiding o a. de volgende bepaling gemaakt „Het vte wordt niet toegelaten, dan nadat is gebleken dat de horzellarven zooveel mogelijk zijn verwijderd of ge dood. Voor ieder hokkeling, waarvan bij het aanbieden de larven niet gedood of verwijderd zijn, is één gulden boete verschuldigd." Mond- en Klauwzeer. In Engeland is een bedrag van 171,000 pond als schadevergoeding aan eigenaars van wegens mond- en klauwzeer afge maakt vee uitbetaald. Er werden 14,200 dieren afgemaakt. A.H.B, Te Helder herdacht de heer J. Kamman, geraeento secr. Dinsdag 1.1. de dag, waarop hij voor 40 jaar als gemeenteambtenaar te Kuinre en Blan keDham werd benoemd. Den Haag. De koningin zal in de tweede helft van Sept. haar jaar lijksch bezoek aan Amsterdam brengen. TeIJmuiden kwamen met 't Fransche s.s. Pologne 200 Poolsche land verhuizers aan, die later met de Orania van de Kon. HoL. Lloyd naar Z Amerika vertrokken. Te Baarn wordt ter gelegenheid van de 70e verjaardag der koningin moeder een groot concours hipp.que gehouden, Te Ginniken wordt een Tehuis voor Ouden van dagen gesticht. Te Delft is 's avonds ten na deele van dr. Waaszink een roodgelakte Ford-sedan, gemerkt H. 30375, ont vreemd. De benadeelde was in de nabij heid van zijn auto in gesprek, toen hij de motor hoorde aanslaan en de dief er met zjjn auto vandoor hoord» gaan. Te Nijmegen zijn twee bank biljetten van f 100 vermist. Vermoedelijk zijn zij gestolen. De nummers z^d AQ 050655 en AH 032066. Hulst. Tegen de vroegere direc teur der gasfabriek, thans gasmeester is drie maanden gevangenisstraf wegens corruptie geëischt. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling of geld boete. Driebergen. Het tweejarig dochtertje van de landbouwer Van der Grift werd even voor het station door de sneltrein naar Arnhem aangereden en, ofschoon zij slechts een kleine wond aan het achterhoofd vertoonde, dood opgenomen. Utrecht. Door de V.V.Vj alhier wordt in veroand met de a s. Olympische spelen een gidsje in vier talen in binnen en buitenland verspreid. Te Linschoten is een juffrouw wegens het gebruiken van een reeds als zoodanig gediend hebbende postzegel, veroordeeld tot f 30 boete of 43 dagen hechtenis. Amsterdam. Bij de Muider poort werd een 18 jarig meisje door een wielrijder aangereden. Ze viel en werd daarop door een zwaar beladen vracht auto overreden en gedood. Te Bellingwolde wilde de 83 jarige weduwe Berend Bo8lmans uit de stoomtram stappen, terwijl deze nog niet stilstond. Zij geraakte onder de wielen en werd gedood. Heemstede Met Paschen zal dit jaar nog weinig te genieten zijn van de b.oembollenvelden Hier en daar enkele vroege Narcissen en overbloeide Crocus- sen is alles, wat er te zien is. Ailes vacht op een heerlijk warm lentezonnetje om te ontwikkelen. Buitenland Te Karachi zijn 35000 balen katoen door brand vernietigd. Ook eenige gebouwen gingen in vlammen op. De schade bedraagt 750000 p.st. Te Hove (Eng.) brak 's nachts brand uit in de eetzaal van een R K oude-mannenhuis waar 47 oude lieden door nonnen verpleegd worden. De zns ters werden wakker toen hun slaapzaal vol rook stond. Zij wekten dadelijk 40 mannen, allen van omstreeks tachtig, die vlak bij de eetzaal sliepen en br^ch ten hen naar de balkons. Terwijl eenige zusters voor do oude menschen zorgden gingen anderer de vlammen blusschen tot de brandw >er kwam. Het liep geluk kig goed ai. Te Purley (Eng.) is George Hils 103 jaar gewerden. Niet enkel is hij een enthousiast radio-amateur, maar ook rookt hij geregeld zijn vier sigaren per dag 1 (N. R. C Luik. De forten der vesting Luik op de rechteroever van do Maas zijn bijna weer geheel hersteld. Ze worden bewapend met op de Duitschers veroverde stukken geschut, waarvan de meeste 19 K.M. en eenige 24 K.M. ver kunnen schieten. Madrid. De Spaansche regeering zal in de toekomst nauwlettend toezicht houden en contröle oefenen op de pers. P a r ij s. Bij de herstelling der be strating van de boulevard Höpital is een cylinder met gecomprimeerde lucht gesprongen. Drie personen werden ge dood, de schade is aanzienlijk. Dichterlijke liefde. De echtgenoote van de Eagelscbe dichter Dryden beklaagde zich vaak er over, dat haar man zoo in zijn boeken op ging, dat hij totaal geen notitie vaD haar nam. Ik wilde wel, dat ik een boek was, dan zou ik tenminste het geluk hebben, dat gij ook eens op mij zoudt letten, zei zij eens tot haar man. Dryden moet hierop geantwoord heb ben Daar zou ik geen bezwaar tegen hebben, tenminste als je dan een alma nak was, daar krijg je elk jaar een nieuwe editie van. Te Leipzig heeft de 'rechtbank het boek „Leve de Oorlog" waarin Bruno Vogel deze strijd brandmerkt als de groote verderver der menschheid, ver boden. Te Garsten heeft een 15-jarige dienstbode, die een standje had gekregen uit woede rattekruid in de soep gedaan Vijf menschen werden zwaar ziek. Salamanca Toen een processie voor de kerk San Iaidoro voorbijtrok, stortte een zware, aan het luiden zijnde klok naar beneden op een groep jonge meisjes, van wie er drie gedood en ver scheiden gewond werden. Te St. P e t e r s b u r g is het vorig jaar een in aanbouw zijnd gebouw ingestort. Drie technici werden schuldig bevonden en kregen celstraffen van 2 3 jaar. Te Mendoza is een Britsch bankbeambte gedood door aanhangers van een bandiet Lencinas, omdat hij niet „leve Lencias" had geroepen toen de aanhangers van de bandiet hem uitnoo- digden dit te doeD: Het slachtoffer kende niet voldoende Spaansch en begreep het gegeven bevel niet, I b s e n was overtuigd, dat een man alles zelf kon maken, wat een vrouw maakte en daarom verbood hij zijn vrouw zijn goed te verstellen of de losgeraakte knoopen er weer aan te zet ten. Zijn vrienden vonden hem vaak bezig met het aannaaien van knoopen. Eeist vele jaren later liet zijn vrouw zich eens ontvallen, dat zij zoodra haar man ter ruste was gegaan, de knoopeD er goed aanzette. Surrey. De Prins van Wales is weer eens van zijn paard gevallen, maar werd ca een overigens mooie rit, toch overwinnaar. Te Guayaquil zijn na een ernstige brand de. onherkenbaar verkool de lijken van 16 personen van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. -Potsdam. De rechtbank heeft Frieda Schmidt, die haar man heeft vermoord, door in zijn s.aapkamer een gaskraan open te zetten, ter dood ver oordeeld. De vrouw zeide, dat haar huwelijk heel ongelukkig was geweest. Door het zien van twee fl'mswaszijop het denkbeeld gekomen haar man uit de weg te ruimen. De rechtbank zal een verzoek om gratie tot Hindenburg richten. Te Dortmund is in een mijn een locomotief door verkeerde wissel stand in volle vaart in een arbeiders- ploeg gereden Eon mijnwerker is gedood twee zwaar gewond. Te Koningsbergen kon de Allgemeine Zeitung een dag niet ver schijnen. omda de zetters weigerden te zetten nadat de redactie een bepaald artikel had afgegeven. Te Altona werd een electricien in hechtenis genomen die vermoedelijk in een aanval vau zinsverbijstering 'oe sloten had zijn vrouw te dooden en tot dit doel in zijn woning een soort schavot had opgericht van blokken hout en een vlijmscherpe bijl. Op de tafel had hij vier brandende kaarsen geplaatst en een schaal, waarin hij het bloed van de vrouw wilde opvangen. Voordat de krankzin nige het plan kon uitvoeren, drong de politie de woning binnen. De man werd opgesloten en het schavot in beslag genomen. In het Don-gebied treden in veel gevallen bij mijnwerkers door kolenstof oogziekten op. Vaak worden zij di ie kwart invalide. Kaapkolonie. Regens zijn ge vallen in sommige districten waar in geen vijf jaar een druppel regen gezien was, maar ze hebben zulk een omvang aangenomen, dat de aanvankelijke vreug de van de boeren nu alweer getemperd is daar groote overstroomingen hebben plaats gehad Ook in Afganistan 1 In Afganistan worden vier radiosta tions gebouwd, het grootste in de hoofd stad Kaboel. De energie zal 12 K.W. bedragen. Ontdekkingsreizen en radio. Een EDgelscüe expeditie, op weg naar een onbekend deel van Westelijk Soedan zal trachten in directe draadlooze ver binding te blijven met Londen. Voor dit doel zal een speciaal ontworpen kleine kortegolfzender gebruikt worden. Deze werkt met een golflengte van ongeveer 30 meter en met een energie van 20 Watt- De electrische kracht wordt geleverd door een met de hand gedreven dynamo Er zal een antenne van 15 meter ge bruikt worden. De heer T. Bakker beter bekend onder de gemoedelijker naam van Teeke Bakker post bode alhier, heeft Donderdag 1.1. na plm. twin tigjarige trouwe plichtsvervulling de dienst der posterijen met pensioen verlaten. Daar hij al die jaren op voorbeeldige wijze zijn taak heeft volbracht, met nauwgezetheid, blijmoedigheid en ijver, vatte de burgerij het plan op hem de 5e April 1928 tot een feestdag te maken. Ook „vrouw Bakker" zou in die hulde natuurlijk deelen 1 Een commissie, bestaande uit de heeren Ds. van' t Hooft, C. A. Keijser, O. Keijser, G. Looy Jb. Roeper, N. Vermeulen en C. Witte, zou zich met de voorbereiding der feestelijkheden be lasten en deed een lijst circuleeren waarop zoo goed als ieder ingezetene bereid was te teeke nen voor een bedrag, bestemd voor een stoffe lijk blijk van waardeering, dat Teeke en zijn vrouw zou worden aangeboden. Duidelijk tra den ook daarbij de sympathie en achting aan de dag, door het echtpaar in die jaren verworven Donderdagmorgen reeds werd onze postbode een bizondere verrassing bereid. Hoe vaak zal hij de weg de Waal—den Burg en terug te voet niet hebben afgelegd, door weer en wind niet zelden? Natuurlijk, dat bij „hondenweer" een plaatsje in Reuver's bus hem welkom was, maar toch was hij krasse baas van 63 voor geen kleintje vervaard. Dat mag gezegd worden 1 Welnu, op die Donderdag dan werd Bakker afgehaald met een met groen en vlaggen ver sierde auto, waarmee de laatste postrit gereden werd. Voorwaar een sympathieke gedachte. 's Avonds vonden we behalve de commissie tal van dorpsbewoners bijeen in het school gebouw, waar het echtpaar Bakker zou worden gehuldigd. Omstreeks acht uur, toen „vrouw" en Teeke Bakker, ietwat ontdaan van het moois dat te wachten stond, waren gearriveerd, werd Teeke namens de commissie door ds. van 't Hooft op hartelijke wijze en met van waar deering en sympathie gewagende woorden toe gesproken. Ook voor ons, zoo sprak hij ongeveer, is deze 5e April een heuglijke dag, omdat wij thans gelegenheid vinden en het voorrecht heb ben u, Teeke Bakker, dank te zeggen voor het vele goede, door u voor ons dorpje verricht. Ik spreek maar van „Teeke" Bakker omdat ik postbode zoo stijf vind en Teeke was heele- maal niet stijf, maar royaal en gulhet was ons een feest, wanneer we Teeke Bakker zagen Ge kwaamt niet in de eerste plaats in de ge daante van „de postbode", de post vertegen woordigende, maar bovenal als vriend, meele vend met de menschen. Zoo zullen we altijd ook aan u denken. We zijn hier nu bijeen om u te danken en tevens om een cadeau aan te bieden. We zijn rondgegaan met een lijst en wonderlijk was het zoo gul men daarop Gekende. Het was toch immers voor Teeke Bakker I We hadden wel meer cadeau's kunnen koopen, maar we hebben gemeend de rest u zoo maar ter hand te moeten stellen. Vervolgens sprak de heer C. A. Keijser „meester" Keijser zoo zeggen we hier die zich meer tot „vrouw" Bakker richtte, die hij schetste als een goed echtgenoote, die, ook wat de postdienst betreft, haar man steeds trouw ter zijde stond Ook zij heeft, aldus spr. haar plichten ruimschoots volbracht. Hopen we dat de 5e April ook voor u een onvergetelijke dag zal zijn en dat u allebei nog vele jaren zult mogen genieten van een goede oude dag en rust moogt vinden in de fauteuils, welke u hierbij namens alle ingezetenen worden aan geboden. Zichtbaar ontroerd dankte Bakker hierop allen die hem deze dag zulk een verrassing hadden bereid, 't Is prachtig, vervolgde hij, maar waar aan toch heb ik dat alles verdiend Ik deed toch niets dan m'n plicht? Hartelijk zeg ik u dank voor het mooie cadeau, dat ik gaarne aanvaard, en waarvan wij, als we gespaard mogen blijven, veel genoegen zullen hebben. Ook „vrouw" Bakker bracht in korte woorden dank voor zooveel vriendelijke waardeering. Aan het slot werden door de heer G. Joh. Duinker (Red. Tex. Crt.) tot beiden eenige vriendelijke woorden gericht. Ook hem was het niet ontgaan op welk een voortreffelijke wijze de belangen der posterijen door Bakker werden behartigd. Vriendelijk en behulpzaam tegen over een ieder, moest elkeen hem een goed hart toedragen. Bij herhaling vond hij gelegen heid Bakker gade te slaan en telkens weer viel het hem op, met welk een zonnige opgewekt heid onze grijze vriend zijn plicht vervulde. Hij besloot met de wensch, dat de Waal een waardige opvolger van Bakker zou bekomen. Stellig mag deze de nieuwe postbode ten voor beeld worden gesteld. Hierop bracht ds. van 't Hooft dank aan ieder die van zijn belangstelling deed blijken en ver klaarde hij deze huldiging voor geëindigd. Als postbesteller alhier is voorloopig aan gesteld de heer C. Eelman Cz. (de Koog). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gelukkig land. Aan de Texelsche boer. Weet je wel, hoe gelukkig je bent, Jij boer op je „gouden boltje", Waar de vogelmuziek trillert boven je hoofd En van ieder witstuivend noltje Hoor je wel, hoe er lentegeluid Jubelt en klaagt door je weien? Zie je wel, hoe het al weliger spruit, Waar je wollige ooien laveien... Je moest eens weten, hoe 'k je benijd, Als je loopt door je bottende landen En je zorgt voor je wollen- en veeren vee, Uat je brood geeft en werk voor je handen Hoe gruw ik hier van de „deftigheid" Der „meneeren en mevrouwen" Hoe mild is de simpele menscheljjkbeid Van je struische3) kind'ren en vrouwen. Als achter de duinen de zonne zinkt, Uit de vlakten de wulpen roepen, Een eenzame roek naar de dennen wiekt. En daarna wat kraaien in troepen. Een late ljlster Dog even fluit, Een moederschaap blaat naar haar lammen Dan staat in je deur, alvorens je sluit, Het flitsen der vuurtorenvlammen. Dan ga je slapen en om je huis Suist de zeewind in korte vlagen En wat droom je zoetje bent immers thuis En veilig bij nacbt en bij dagen 1 En nu is bet, dat ik heimwee krijg... En ik denk aan de donkere -schapün, Die blatende aan de tuunwal staan, Als jullie al liggen te slapen, O land, als ik bij je blijven mocht! En bet groeien der vreugde zien O laDd, als ik nu je houden mocht In het zuivere zomerbegin Maar een tipje Texel draag ik mee, Het Texel van mijn verbeelden Ik laaf me aan die gedachtenis En dat te doen is al weelde! Voel je nu, boe gelukkig je bent, Jij boer, die de weelde moogt drinken-f Open je oogen en ooren wijd, Laat een lach en een lied door je veldem weerklinken Wassenaar. D. de V. -K. J.) Iaveien=grazen s.) struische=stevig, gespierde

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2