Texelsche Berichten raTüGRflflF TEXEL om gaat in de Nieuwstraat een behoorlijk marktterrein te bekomen. Kan het heele Park niet als speelterrein voor de kinderen dienen vraagt de heer Dros, het geen de voorz. doet opmerken, dat het toezicht dan te moeilijk zal zijn. Dhr Lap geeft in overweging de Insp. te vragen, of hij met een afsluiting van de Nieuw straat geen genoegen kan nemen. Hierop wordt z.h.s. besloten overeenkomstig 't voorstel van B en W. Blijkt een beter op lossing mogelijk, dan zal van dit besluit kunnen worden afgeweken. Nog deze zomer zal het werk ten uitvoer kunnen worden gebracht. (Zie uitvoerig het vorig nummer.) Behoudens bekrachtiging door de raad hebben B en W reeds vóór 1 April naar het vervoer van de post over het eiland ingeschreven. Daar met de autobusexploitante'n nog moest worden gesproken kwam de zaak eerst voor kort voor elkaar, zoodat de raad maar weinig tijd voor bestudeering kon worden gelaten. Ook zijn er, vervolgt de voorz., in het prae-advies nog eenige leemten en zal ik op sommige vragen, deze zaak betreffende, niet kunnen of mogen antwoorden. Voor alles is het dus gewenscht in B en W vertrouwen te stellen. Door veel te zeggen zouden we de zaak kunnen schaden, 't Is dan ook niet gewenscht, nu reeds in bizonderheden te treden. Onze bedoeling is preventief te werken. We meenen dat met de ruimer gelegenheid tot vervoer per autobus de behoefte zal ontstaan. Ook buitenleerlingen van Ulo en Z.V.S. kunnen tegen weinig geld van die bussen gebruik maken. Hierop zijn ook gebaseerd de beide diensten op de Koog en den Hoorn en de 3e rit op de C. We stellen u voor met de poste rijen een contract van 5 jaar, met de autobus- expl. een contract van 3 jaar aan te gaan. Dhr de Graaf: Vindt u het niet wenschelijk de vergadering een tijdje te schorsen. Ik wersch n.l. eenige vragen te stellen, daar ik momenteel onvoldoende ben voorbereid en mijn stem in blind vertrouwen zou moeten geven. Een groote grief vind ik, dat wij niet voorbereid zijn. Zoo zal ik nooit mijn steun kunnen geven. De voorz zegt tegen schorsing geen be zwaar te maken maar vestigt er tevens de aandacht op, toch maar heel weinig te kannen zeggen. Dhr BoonWaarom schorsing Kannen de vragen van dhr de Graaf niet in het openbaar worden beantwoordt. Wetb. Kejjser: Stel voor, dat voorgesteld wordt de beele exploitatie aan de tegen woordige exploitanten ovtr te dragen. Men zal dan vragenBoe zit dat Hebben jullie hun c(jfers dan? We komen zoo op een gevaarlek pad. - o— Hierop wordt de vergadering geschorst. Na verloop van bijna een uur worden de openbare besprekingen voortgezet. - o Dhr de Graaf drukt zyn spijt en zyn verwonderiog uit over het feit, dat de raad tot voor enkele dagen van het voornemen van Ben W totaal onkundig was. Hij be treurt het, dat B en W geen aanleiding vonden 6erder met de raad van gedachten te wisselen. De voorz.: Is het dan gebruikelijk te vertellen, dat men van plan is in te schrij ven Is het niet de weg alles stil te houden, voor wie dan ook Dhr de Graaf: Als raadslid acht ik my niet gerechtigd zpo onvoorbereid een be slissing te nemen. We staan niet voor een voldongen feit, maar eerder overleg had het algemeen belang zeker meer ge diend. De voorz.Is onze beslissing dan niet goed geweest? Dhr de Graaf: Ik ben in principe tegen exploitatie door de gemeen e. Hier gaat 't wel niet rechtstreeks, matr wie is ver- antwoordeiyk Boe staat de gemeente tegenover de uitvoerders? Kunnen daaruit geen moeilijkheden voortspruiten De voorz.Wij zijn niet verantwoordelijk, maar geven de dienst over aan anderen. Hoe de bussen loopen is niet onze zaak. Dhr de GraafIk voel er my niet zeker van, dat hierin voor de gemeente geen gevaar schuilt. Maar ik stap daarover heen Ik vind echter, dat door uitbreiding de dienst niet meer loonend zal zyn, b.v. door de 3e rit op de Cocksdorp. Men mag toch niet eischen, dat de menschen met verlies gaan werken De voorz.De man krygt toch subsidie voor die 3e dienst Als 't niet meer kan laat by die vervallen. Dhr de GraafIk biyf van meening, dat die 3e dienst niet rendabel zal zyn. Een schoolbus lijkt mooi, maar Texel is zoo uitgebreid, dat t-d van kinderen nog ver zullen moeten loopen om de bus te be reiken. Ik hoop echter, dat de proef zon der groote offers uit de gemeentekas zal siagen. Gaarne echter zou ik zien, dat het contract met posterijen en onderne mers over gelyke termynen liep. De voorz.Voor een proef achten we eeD contract van 5 jaar met de onderne mers te lang, van 1 jaar te kort. De voor gestelde regeling achten we de beste. Op een vraag van dhr de Graaf naar de financieels verplichting van de onderne mers antwoordt de voorz.: De cijfers zyn my ten deele bekend, maar voor publici teit zyn die niet bestemd. Ik acht my niet gerechtigd hiervan mededeeling te doen. Dhr PisartHoofdzaak in deze isKost het ons geld of niet? De voorz Het heele geval kost ons maar f 2400, verminderd met hoogstens f 500 (zie ons vorig nummer). Misschien kost het ons ook minder, maar dat haDgt af van de vooruitgang van Texel. Dhr Lap: Ik vind de tyd van voorbe reiding te kort en heb zoo van de zaak maar een onduideiyk beeld. Ik zal echter niet tegen maar blanco stemmen. U ver wacht dat het bedryf minder dan f 2400 kosten zal, ik meen reden te hebben aan te nemen, dat u van Boekei weinig terug zult omvangen. Stel dat hij van de dienst op den Hoorn en de Koog f 800 ontvangt.... De voorz.Dan wordt het bedrag van f 2400 met de helft van f 800 verminderd en hebben we voor f 2000'sjaars diensten op de Koog en den Hoorn en een 3e dienst op de Cocksdorp. Dhr Lap: Is het de moeite waard voor zoovee! geld die bussen te laten loopen In een schoolbus zie ik geen heil. Oudere kinderen die fietsen kunnen, brengen we met een bus, terwyi jonge kinderen dage- ïyks een uur of meer loopen om do school te bezoeken, 't Zal een unicum in ons land zyn, wanneer wy f 2000 geven voor zulk een bedryf. De voorz.U moet de boel omdraaien en bedenken, dat we een belangryke verkeers- verbetering krijgen voor maar f 2000. Dhr Lap herhaalt, dat hy te weinig is ingelicht, om van alles op de hoogte te zyn. Dhr EpeIk zou hulde en nog eens hulde willen brengen aan B en W. Die is inder daad verdiend. Texel uit zyn isolement te verlossen is een daad van beteekenis 1 Heeft men zich niet kunnen oriënteeren Denk eens aan de electrificatieMaanden lang heeft men gezocht en rog was men niet uitgeoriênteerd Ook door de electrif, heeft men de buitendorpen uit hun isole ment verlost Nu kunnen we het door auto's probeeren. HuldeEr moet een proef genomen worden. Of we een strop zullen hebben, moet worden afgewacht. Zeker, kinderen kunnen wel naar school loopen, uren op klompen. Vroeger ging men per trekschuit naar Amsterdam, nu per vliegmachine. De tyden zyn veranderd. Ook Texel heeft er zich by aan te passen. Vroeger is hier geen energie getoond. Thans hebben we een goede Ulo. (Dhr. Pisart interrumpeert: De beste onderwyskracht werd weggestuurd) Dhr Epe vervolgt: Op Terschelling zyn er wel twee. Laten nu de landbouwers kinderen de gelegenheid hebben de Ulo te bezoeken. Alle zeilen moeten aan de mast. Ik geef de voorkeur aan 3 diensten op de C zelfs op de Koog en den Hoorn. Ik ben niet vol benauwdheid en bezorgdheid. De een is conservatief en voorzichtig, de ander uiet. Deze zaak heeft wel veel overeen komst met die der electrificatie. Dhr Zeylemaker betuigtzyn instemming met het voorstel van B en W en doet een beroep op de hoofden der scholen die de ouders moeten aansporen, wanneer de omstandigheden gunstig zyn, hun kinderen naar de Ulo te zenden. Op zyn vraag, of ook buitenleerlingen der ZV3 van het goedkoop tarief kuunen proflteefen antwoordt de voorz. bevestigend. Ook voor leerlingen eenèr toekomstige land bouwschool - waarop dhr Dros wyst kan die regeling getroffen worden. Dhr Boon sluit zich volledig bij de heer Zeylemaker aan, ook dhr Kikkert die dhr Lap besrrydt, waar deze van een unicum sprak, hem daarby wyzende op de penten over het Y, welke Amsterdam veel geld kosten, Dhr Lap hoopt, dat de optimisten eelyk zullen krygen, maar denkt, dat men ont dekken zal een beter besluit te hebben kun nen nemen. Is het misschien wenschelyk geen 3e dienst op de C. en maar een enkele dienst op den Hoorn en de Koog te hebben Dan kan het subsidie geringer zijn. Dhr Epe. Ik keur in dhr Lap af, dat het by hem een kwestie is van een stuk of wat centen. Dhr de Graaf, 't Is een kwestie van verantwoordely k heidsge voel. Dhr Epe. Heb ik dit dan niet? Dhr Lap. Dhr Epe heeft niet het recht dat te zeggen. Ik gun den Hoorn graag zyn dienst, maar ik acht de voorgestelde regeling niet loonend. Nadat dhr Zeijlemaker een bevredigend antwoord heeft gekregen op zijn vraag of de bus niet via de Westen op den Hoorn kan lijden, wordt tot stemming overgaan. Dhr Lap stemt blanco,' hetgeen hy moti veert door te zeggen, dat hy onvoldoende tyd tot voorstudie heeft gehad. De overige leden stemmen alle vöör het voorstel van B en W, in ons vorig numtner raider omschreven. De gemeente zal jaarlyks boven de door het Ryk uit te keeren vergoeding voor ket postvervoer f2400 beschikbaar, verminderd met de helft van de bruto-inkomsteu, welke de autobussen, enz. van de heer Boekei als openbare middelen van vervoer na de uit breiding per jaar meer zullen opleveren dan over het afgeloopen jaar het geval is ge weest. Deze vermeerdering van bruto-in- komsten ramen B en W op f 1000, waarvan dus f 500 in mindering komt op't subsidie. Een voorloopige dienstregeling ziet er zoo uit: De Cocksdorp den Burg: 8 u, 9Va of 10 uur en 3,50 uur. Den Burgde Cocksdorp 9 u, 11 of 11 '/a uur en 5 30 uur. Den Burg-de Koog: 8 u en 5l/a uur. De Koog—den Burg8,45 u en 6'/3 uur. Den Burg-den Hoorn: 8 u en 61/» uur. Den Hoorn den Burg8,45 u en 61/, uur. o B en W stellen voor de heer Hooger- heide te Oudeschild te belasten met het bezorgen van de post aan boot, bus en hulpkantoor, met het schoonhouden der school, het aanmaken der schoolkachels en het ledigen van zinkpatten bp een salaris van f 950 per jaar, vermeerderd met f 100 voor uniformkleeding (zie uitvoerig ons blad van Zaterdag j.l.) Zy stellen zich voor hem op tijdelijke aanstelling te benoemen, hetgeen dhr Zeylemaker de vraag doet stellen, waarom hy niet meteen in vaste dienst kan wor den genomen. De voorz zegt deze vraag in 't publiek moeiiyk te kunnen beant woorden, maar wil de zaak straks monde ling wel toelichten. Op een vraag van dhr Lap of men als politiedienaar veel aan H. zal hebben om dat hy ook voor d6 post moet zorgen, ant woordt de voorz., dat hy een kwartier voor de aankomst van iedere boot aan de haven zal zyn. Dhr Boon acht het gewenscht voor 't stationneeren van auto's aan de haven by de aanlegsteiger van TESO eenige voor schriften te ontwerpen, dhr Zeylemaker zou bij aankomst van de booten 'n ketting willen spannen om het publiek op een afstand te houden. De voorz. merkt op, dat by het ont werpen der instruclie voor de politie te Oudeschild met deze wenschen rekening zal worden gehouden. Dhr de Graaf vraagt nog, hoe de voorz. *ich de controle op de inkomstenn der autobusexploitanten denkt, waarop wordt geantwoordt, dat deze het best kan ge schieden door kaartjes, welke ter secretarie in bundeltjes aan de ondernemers .worden uitgereikt. Ieder passagier moet in het bezit van zoo'n kaartje zyn. Zoo niet, dan is de ondernemer in overtreding. Het voorstel tot benoeming van Hooger- heide wordt hierop z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Dhr de Graaf acht het niet noodig de prae-adviezen inzake aanvragen van gelden ingevolge de landarbeiderswet zoo uit voerig aan de raadsleden te verstrekken. Telkens komen ze op hetzelfde neer. De voorz merkt op, dat ze zoo uitvoerig aan de minister moeten worden doorge zonden. Het kost dus weinig moeite de leden de volledige stukken te doen toe komen. Brandgevaar. Dhr de Graaf acht het wenschelyk voor schriften te maken tot bet voorkomen van brand door broedmachines. Het brandje, Woensdagmorgen in Eierland hierdoor ontstaan, wyst er wel op. Personeele belasting. Dhr Pisart beklaagt er zich over, dat de hoofdsom van de grondslag huurwaarde van zyn huis van 12 op 17 gld. is gebracht zonder aannemelyke reden en vraagt of het op de weg der gemeente ligt zulke gevallen te onderzoeken. De voorz. ant woordt, dat verandering mogelijk is, wan neer den Burg in een lagere klasse wordt ingedeeld. Dhr Boon merkt lachend op, dat het huis in waarde is toegenomen, waaraan dhr Zeijlemaker schertsend toevoegtdoor de electriciteit1 Kolen voor de TEM. Dhr Pisart vraagt, of het niet op de weg van de TEM ligt de leverantie van kolen door Texelaars te doen geschieden. De voorz antwoordt dat dit al eens is gebeurd Hy zal de boodschap aan de TEM over brengen. De Schoonheidscommissie. Dhr Lap vraagt eenige tselichting by de z.g. welstandsbepaling in de gem. bouwverordening. De z,g. Adviescommissie verliest z.i. wel eens uit het oog, dat zy het bouwwerk door haar nieuwe plannen niet te duur mag maken. Het pension— Lap werd zoo f 2100 dutrder dan men verwachtte. De comm. zit bovendien te ver af, zoodat zij weinig idee heeft van de p aats waar gebouwd wordt. De slagery Dros en de kruidenierswinkel Huisman komen niet uit. De woning van de heer Parleviiet komt door die van de heer Kel der geheel in de verdrukking. Ook de ge meente mag wel een goed voorbeeld geven en moest niet toelaten dat zoo'n „jode- koekentrommei" (transformatorhuisje) op een pleintje in den Hoorn wordt geplaatst, 't Dorp wordt er door ontsierd. Kon 't niet achter de huizen? De voorz. wijst er op, dat debeoordee- lfcig der bouwplannen aan de Adviescomm. wordt overgelaten. We weten zelf immers niet wat mooi is en wèt niet De ge bouwen moeten aan zekere aesthetische eischen voldoen, bedoeld wordt dan ook niet de welstand in de materieele zin van 't woord. Weth. Keijser merkt op, dat in gevallen waarin de comm. te streng optreedt met de gem. opz. Tiessen wordt overlegd om tot een billijke oplossing te komen. Wat het pension betreft, vervolgt spr., mij is bekend, dat de heer N. Lap zeer met de comm. sympathiseert en haar zelfs het ont werp van een gebouw opdroeg, waarover hij uiterst tevreden is. 't Kost hem wel meer, zei hij, maar hij heeft nu ook wat moois. Wanneer een lid van de comm. ter plaatse de zaak opneemt, is dat beter, maar dat gaat weer met kosten gepaard. Wat die ontsiering van den Hoorn betreft: 't huisje was anders geprojecteerd, maar bij de bouw heeft men zich in de plaats vergist. Weth. Vlaming had verwacht, dat de bewo ners eerder zouden hebben geprotesteerd. Nu klagen is als mosterd na de maaltijd. Hygiëne. Dhr Lap wijst nog op een stinksloot voor het huis van de heer A. de Kort te Ooster end en op een mestklamp van Jb. Eelman aldaar. Als lid der Gezondheidscomm. dringt hij op verbetering aan. Weth. Vlaming wijst er op dat de sloot jaarlijks wordt gereinigd. Verlegging van de sloot is in overweging. Fietspad. Verder vestigt dhr Lap de aandacht op een fietspad langs de duinen, dat nog steeds op zich laat wachten. Hij raadt niet op Staatschboschbebeer te wachten, omdat het dan wel eens heel lang kon duren eer het pad er kwam. Raadzaken. Dhr Zeijlemaker vraagt spoediger toe zending van prae-adviezen en niet te wachten met vergaderen tot een of ander onderwerp actueel is geworden. Burger boomen. Dhr Kikkert betreurt het feit, dat de laatste jaren in den Burg zooveel boomen zijn geveld. De voorz. betreurt het met hem. B en W zaten echter, aldus spr., in de knel tusschen techniek en schoonheid. Een boom in de Nieuwstraat moest vallen omdat hij ver molmd was, twee werden geveld op de plaats, waar die straat zich vernauwt. Dhr Kikkert wijst nog op de boomen, die vroeger nabij de vischmarkt stonden. Aan het ontbreken vaij deze boomen schrijft hij toe, dat laatst de storm ,het dak van het raadhuis zoo havende Dhr Lap stemt met hem in en spreekt van „vandalisme", hier door het vellen van boomen gepleegd (Groeneplaats, Visch markt, Vergulde Kikkert.) Dhr Kikkert: Aan de vaste wal jankt men, wanneer de iepenziekte optreedt. Hier hebben we weldra geen iepen meer maar wel de iepenziekte in een andere vorm Dhr LapAls de oude boomen in de Nieuwstraat verdwijnen, wordt dit een achterbuurtje. Door moderniseeren wordt de boel er niet mooier op. Dhr A. BoonGa toch niet door. De heele middag bent u al aan het woord. Dat is tijd verknoeien en telkens valt u dhr Kikkert in de rede. Laat 'm toch ophouden. De voorz.Dat is mijn zaak. Dhr BoonAls 't mij was overkomen, had u mij 't woord ontnomen. Ik zou me schamen voor zulk tijdverknoeien. Dhr Kikkert zegt het zoo kwaad niet op te nemen, daar dhr Lap toch in zijn geest spreekt. De voorz.Ik acht het niet noodig, dat alle boomen in de Nieuwstraat naar de maan gaan. Weth. Keijser verklaart van boomen te houden, maar wijst op de schoolruiten die bont zien van de spreeu wen. Liever had hij een rijtje jonge boo men, dat over 30 jaar een mooie indruk zal maken. Weth. Vlaming merkt op, dat het rooien van 2 of 3 boomen noodig is, wil men in de Nieuwstraat een behoorlijk marktterrein bekomen. De gemeentewerkman Spigt heeft er ook op gewezen. Dhr Kikkert concludeert hieruit, dat de gemeentewerkman hier de leiding heeft [en dat Weth. VI. niet van boomen houdt. Als je niet van boomen houdt, besluit hij, staan ze allemaal in de weg. Dhr VonkWat weg moet, moet weg. Nadat weth. Vlaming nog eens heeft uit gelegd dat men moeilijk om de boomen heen kan bouwen, omdat het terrein lager komt en de wortels dus bloot komen, wordt gestemd over het voorstel nog een paar boomen te rooien, wanneer het nieuwe marktterrein dit vereischt. Alleen dhr Kikkert stemt tegen. Hierna sluiting. (7 uur.) Examen-machinist bij de Binnenvaart. Bij het te Amsterdam gehouden examen van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, voor machinist aan boord van een stoom- of motorvaartuig in de Binnen vaart is geslaagd voor diploma A machinist aan boord van een motorvaartuig de heer P. Langeveld. 12. Aanneming postueruoer en politie toezicht aan de hauen en uitbreiding autobusdiensten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 6