Texel wil vooruit! Sportvereeniging Texel Durant-touring, Kippenhouders. SA Kuiken rijst Fijne81 Gebroken MA IS Gebroken Tarwe. Billijk te koop N.V. Handelmaatschappij Dros i Co. Vulpenhouderinkt TEXEL I - D.T.S.I Texel Adspir.-Oudeschild. JE AMES VOOR Groentenhandel ,,'t Westland" verscbe groenten en fijne frnit. Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIËN Gevonden een paardendek. C. R. KEIJSER &Co. DE OPLAAG VAN DIT BLAD is zóó groot, dat u met een advertentie hierin zoo goed als heel Texel bereikt, in ALLE kringen. Ge moogt bij de verzending tegen woordig zijn! Hooger personeele belasting. Na te bevoegder plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen kan ten aanzien van de hoogere aanslag in de personeele belas ting, waarover door ingezetenen in de kom van den Burg wordt geklaagd, het volgende worden meegedeeld. In de loop van 1927 heeft in de kom van den Burg, vallende in de 7e klasse der personeele belasting, een nieuwe schatting van de huurwaarde der perceelen plaats gehad. De huurprijzen toch zijn hier zoo opgeloopen, dat deze herschatting gewenscht was. Hierin ligt de verklaring van de hoogere aanslagen in de personeele belasting. Reclameeren zal niet baten. Beter is af te wachten, tot de kom van den Burg in een lagere klas wordt ingedeeld, waartoe naar men ons meedeelt pogingen in het werk zullen worden gesteld. Teraardebestelling prof. Everts. Het stoffelijk overschot van prof. ir. S. G. Everts is Donderdagmiddag 1.1. onder buitengewone belangstelling op Oud Eik en Duinen te den Haag ter aarde besteld, Door verscheiden personen werd het woord ge voerd, het graf werd door vele kransen gedekt. Excursie naar de broedplaatsen. Naar we uit zeer betrouwbare bron ver nemen is de excursie, uitgaande van de Ver. tot Bescherming van Vogels, welke in Mei onder leiding van de bekende natuurvriend Jb. Drijver hier zou worden gehouden, tot twee nader te bepalen dagen in Juni uit gesteld. Verwacht wordt, dat minstens honderd personen zullen deelnemen. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Mrt. 1928 Ingelegd f 2037.54 Terugbetaald 3693,57 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3. De Wolveehandel van 5—11 April. Bij algemeen korter aanvoer was de handel lui en de prijzen eerder iets flauwer. Oude vette schapen brachten hier en daar bepaald iets minder op. Jonge lammeren komen nog haast niet ter markt, terwijl algemeen ook de ver wachtiDg is, dat straks de aanvoer over het geheel ook zal tegenvallen, als ge volg van de galziekte waardoor vele schapen ontijdig zijn afgemaakt. (A. N L.) De eierenhandel van 5-11 April. Voor Paschen werden er vele eieren afgehaald en konden de prijzen blijven staan op f 5.0-6.00 naargelang ge wicht. Men heeft echter geen groote voorraden opgeslagen, daar maD na Paschen iets lagere prijzen verwacht. Wij verwachten echter slechts een kleine tijdelijke daling, daar iedereen met kalken en koelen gaat beginnen. We maken er onze lezers op attent, dat de wekelijksche berichten inzake de wol vee- en eierenmarict een overzicht geven van de toestand, zooals die in de aangeduide week in het heele land werd geconstateerd. Sport. De „Texel" adspirar.ten komen tegen Oude schild als volgt uit: Joh Bruin A Dros Dzn D Keyser D J Blom B Kikkert P Bruin M Koorn G Witvliet Roos J Bruin A Bakker Autodienst T.E.S.O. steiger spoorwegstation te Helder. De autodienst, welke de verbinding van de aanlegsteiger van T.E.S.O. met het spoor wegstation te Helder onderhoudt, heeft zoo deelt men ons mee - in de Paasch- dagen vooral tot klagen veel reden gegeven. De „Commissie voor het vervoerwezen", deel uitmakende van „Mooi Texel", heeft reeds de noodige stappen gedaan om in die ongewenschte toestand verbetering te brengen. „Mooi Texel." Van vogeltrek en radio-omroep. In aansluiting op het bericht, dat u op de le pagina van 'tie blad zult aantreffen, kan worden meegedeeld, dat de commissies vermoedelijk nog met een of meer personen zullen worden uitgebreid. Naar de heer burgemeester ons verzekert, mag voor plannen tot stichting van een instituut voor de verzameling van gegevens ten aanzien van de vogeltrek veel belangstelling worden verwacht. Ook wij twijfelen daaraan niet. ZouTexel(l) achter blijven w^ar andere gemeenten reeds voor gingen? In bovengenoemd bericht wordt ook ge sproken van „organiseeren radio-omroep." Op onze informatie deelt men ons welwil lend mee, dat het de bedoeling is te onder zoeken in hoeverre het plan tot de organi satie van een „Texelsche-avond-voor-de microfoon" voor verwezenlijking vatbaar is. Het ligt voor de hand, dat we onze volle medewerking gaarne hebben toegezegd. EIERLAND Meer vlasbouw. Onder de invloed van de hoogere vlas- prijzen, welke de laatste maanden tot groote tevredenheid aanleiding gever., wordt ook in Eierland meer vlas verbouwd dan eerder het geval was. De vlashandel blijkt zeer goed, schrijft ons een landbouwdeskundige, en steeds is de vraag wel zoodanig, dat alle aanbod van de hand kan worden gedaan en daar de prima kwaliteit vrijwel geheel geruimd is, krijgen middelsoorten meer belangstelling, ingeval het huidige prijsniveau zich nog eenige tijd blijft handhaven, verwacht men met zekerheid algemeen op een grootere uitzaai dan in het voorgaande jaar te mogen rekenen, terwijl met het mooie weer er veel goed vlas zal zijn. Zes koeien met negen stierkalveren. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat 6 koeien van de landbouwer |b. Knol Kz. samen 9 kalveren ter wereld hebben gebracht, alle negen van het mannelijk geslacht. Weest voorzichtig met broedmachines. Woensdagmorgen 1.1. is omstreeks half zeven op „Joannishoeve" van de heer P. C. Roeper een flinke schuur met landbouwge reedschap door vuur uit een broedmachine in vlammen opgegaan. Telefonisch werd de brandmeester te de Cocksdorp met het geval in kennis gesteld, maar de brandspuit behoefde, naar later bleek, geen dienst te doen. De brand bleef, dank zij de gunstige wind, tot de schuur beperkt. De schade wordt slechts gedeeltelijk door de verzeke ring gedekt. HET NOORDEN. Aardappelen- en bloembollencultuur. De hoeve Anna-Paulowna, eerder in handen van de comb. Govers (Helder) en Buijs qq. is dezer dagen het eigendom geworden van de heer M. D. Dijt l.i., die er zich niet alleen aan de aardappelcultuur, maar ook aan de teelt van bloembollen zal wijden. De heer Dijt heeft van de bloembollen cultuur veel studie gemaakt en zal dit bedrijf thans energiek ter hand nemen. Het kcmt hem voor, dat Texel menig bunder gronds biedt, waar die cultuur met succes kan worden uitgeoefend. Ook in het Noorden zal een proef z.i. moeten slagen. DE COCKSDORP Muziekavond „Excelsior.' Op verzoek vestigen we de aandacht onzer lezers, speciaal van die hier, op de muziekavond in „de Hoop", waarop „Excel sior" ons wil vergasten. Een nieuweüceaanvlucht. Donderdagochtend te 5 u 38 zijn de Duitsche oceaan vliegers met de „Bre men" van Dublin (IerJaDd) naar New- York vertrokken. Volgens een radiobericht van 't Duit sche station Nordeich zou de „Bremen" gisteravond te 10 mnt. vóór 8 (Amst. tijd) te Michelfield bij New-York zijn geland. -Blijkens een radiobericht, dat we In de afgeloopen nacht te vijf minuten voor half één opvingen van het Amerikaan- sche station Schenecteday datdeoffi- cieele persberichten uitzond was de „Bremen" gisteravond (Vrijdag) te half zeven (Amerik. tijd) nog niet gearriveerd. Nasporingen met vliegtuigen bleven zon der resultaat. [Tijdsverschil New York—Amsterdam ruim 5 uur.] Een spoorwegramp te Pa- rijs. Te Parijs zijn Woensdag bij een botsing tusschen twee treinen zestien personen gedood en veertig personen min of meer ernstig gewond. De oor zaak bestaat in het feit, dat de machi nist van een der treinen door een on veilig signaal is gereden. Hij heeft dat licht met andere verward. Een bomaanslag op de Italiaansche koning. Te Milaan is tevergeefs een Bomaan slag op de Italiaansche koning gepleegd. De bom, die in een lantaarnpaal was opgesteld, doodde 16 personen, waar onder vrouwen en kinderen, en wondde velen. De daders zijn onbekend. Voor bun aanhouding wordt iOO.OCO lire uit geloofd. Een aanslag op Mussolini v e r ij d e 1 d. Te Como werd op de rails waarover Mussolini per trein passeeren zou, een zware bom aangetroffen. In verband hiermee is de man, die deze tot ontploffing zou brengen, gearresteerd. Hejiry F >rd is te Southampton aangekomen voor een bezoek aan Enge land dat ongevee drie weken zal duren Hij was een jaar voor de oorlog vcor de laatste maal in Engelaüd geweest. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. H. Sla- man te Oudeschild om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, no. 2970 zjjne smederij te mogen uitbreiden door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Mede werd voorwaardelijk ingewilligd het verzoek van het College van Dage- iijksch Bestuur van den Polder „Het Hoornder Nieuwland" te Texel om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, No, 656 een bemalingsinrichting te mogen oprichten. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 11 en April 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dat was de spreuk van 1908, in d' eere- [poort gesteld Voor Texels' grootste landbouwfeeet. Wat is na dien gebeurd Dient 't u nog [vermeld? Geen holle klanken zijn 't geweest Richt, Texelaars, op uw badplaats eens 't oog Op Texel's eigen stoombootmaatschappij, Baan Oudeschild, die u zeker noemen moog' Ons wegennet, en dan ons busgerij 1 Ons vracht- en passagiersvervoer per auto,. Zelfs vliegveldkansen helpt g' al steunen 1 Wie dacht zich die ontwikkeling zoo Wie zal zich om hetgeen eens was bekreunen? Dan dorpsverfraaiïng beter wonen, Een bloemoord schiep men hier en daar. Een elk doet mee om aan te toonen, Dat „Texel voort wil" en is „van zessen [klaar" Sla dan uw oog op 't groot gebeuren, Dat onze TEM werd opgericht. En ziet thans alle dorpen geuren Ze stralen van electrisch licht! En als we met ontroering staren Naar 't schitterlicht van Eierland Electrisch flitst 't op de baren Tot 40 mijlen van ons strand I Maar 't boerenvolk van 1908, Dat „Vooruit" in 't vaandel schreef Heeft dat ook aan zijn plicht gedacht, Gezorgd, dat het niet achterbleef Ziet naar uw stamboekschapenras, Bekend, beroemd, op bijkans heel de aarde Werk voort, laat 't toch niet blijven zooals 't [was: Uw streven heeft voor Texel groote waarde 1 Dan zien we zuivelfabrieken bloeien, Bloembollenteelt neemt haast elk zich voor Selectiegewas doet Dijt hier groeien, 't Bedrijf groeit sterk, is vast in 'tgoede spoor. En snelt ge dan door Texel's dreven, Waar 't water deert in natte tijden Waal en Burg zal 't ook beleven, Dat droog en vruchtbaar het ons zal ver blijden. Nu komt ook van Dertig Polders' grond Verblijdend nieuws ons tegemoet 't Bestuur wenscht land, waar water stond, Elk is verheugd, „Toch weer vooruit", dit [geeft ons moed I Laat ieder plekje wasdom geven, 't Zij gras of graan, of bloem of knol, Wij, Texelaars, zullen 't dan beleven Dat 't volk met de helft vermeeren zall En als dan, wat wij allen hopen, Ook 't platteland electrisch wordt, En elk de stroom goedkoop kan koopen Dan eerst slaat ook de TEM record 1 „Vooruit" wil Texel, saamgespannen, Komt vrienden, lendenen omgord, Geen tweedracht twisten uitgebannen Met Eendracht groeit voorspoed, niet [gemord Lees ik van molens bouwen heden, Met zeilen, wieken en een vang? Dan denken wij aan 't grijs verleden, Dan wordt 't ons om 't harte bang. „Vooruit" wil Texel niet terug 1 Verlaat uw dwaze plannen Maak 't al electrisch en liefst viugl Wij hopen op 't verstand van onz' [bestuurdersmannen. Doch dan ook krachtig opgetreden, Laat elk eens toonen wat hij kan. Geen jabroers, maar een eigen meening Door „Eendracht voort" 1 Daar komt iets vhn! EEN ABONNEE. KORRESPONDENTIE R. P. te E Uw zeer uitvoerig schrijven kon in dit nummer niet worden opgenomen. Kunt u 'tniet wat bekorten? Red. Eenige berichten, voor dit nummer bestemd, moeten in het volgend blad wor den opgenomen. Red. PREDIKBEURTEN Zondag 15 April. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Verweys uit Breukelen. Koog, vm. 10 uur ds. van 't Hooft Bevestiging nieuwe leden. Extra collecte, 'sav. 7 uur ds. van 't Hooft Bediening van het H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Raabe. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Oosterend, vm. 10 uur ds. H. Bax Cand. tot den Heil. Dienst. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. H. van der Veen Em. Predikant te Amersfoort. Collecte voor de Theol. fac. der Vrije Universiteit, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. vm. half 10 en nm. half 3 de Heer v. d. Starre van Amsterdam, n.m. half 3 biduur voor het gewas. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. GETROUWD M. S. LANGEVELD en M. C. VAN ROSSEM, die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de bij hun huwe lijk betoonde belangstelling. Den Burg, 13 April 1928. Tegen vergoeding van advertentiekosten terug te bekomen bij A. v. d. VIS, Steenenplaats. Zondag 15 April Aanvang nam. 2 uur Entree 25 en 10 ct. Zitplaatsen 10 ct. extra 's Middags 12 uur nuchtere kalveren, huiden en wrak vee is J. IJ. WITTE, Oudeschild. levert dagelijks M. S. LANGEVELD. Wij hebben voorradig Opfokvoer) A R on f* Hardvoer "j D tJll v* een in prima staat zijnde 4-persoons uitgerust met prima kap entusschen- ruit, Te bevragen bij Verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat, 14—4—'28,

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 7