No 4218 Woensdag 18 April 1928 415,8 Jaargang Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. püDD!K6| Van week tot week Texelsche Berichten Passagiersvluchten naar Texel. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 H POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 smaakt als room TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezellde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 7-14 April. Chamberlain in ons land. Om de bloembollenvelden alleen Ons land heeft hoog bezoek gekregen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Austen Chamberlain, is verge zeld van echtgenoote, zoon en dochter, in ons land aangekomen om hier eenige dagen met vacantie door te brengen. Hel bezoek geldt voornamelijk de bloembollen- velden, die zich thans weer laten zien in al hun luisterrijke schoonheid. Mag men de berichten gelooven, dan betreft het louter een vacantieuitstapje en behoeft er volstrekt geen politieke bedoeling achter te worden gezocht Wat intusschen nog niet zoo dadelijk algemeen geloof vindt. Weliswaar zijn er, voor zoover bekend, tusschen Engeland en ons land geen kwes- ies op te lossen, maar de mogelykheid wordt verondersteld, dat Chamberlain eens een woordje komt praten over de betrek kingen tusschen België en ons land. Deze veronderstelling is geïnspireerd door be richten uit Brussel, waarheen Chamberlain zich de volgende week denkt te begeven. Hij zal daar door minister Heymans wor den ontvangen en hoewel officieel wordt verklaard, dat dit bezoek aan België geen officieel karakter zal dragen, in parlemen taire kringen te Brussel, meent men, dat aan het bezoek van Chamberlain de Bel- gisch-Nederlandsche kwestie niet vreemd is. Dat zal mogelijk dan wel. nader blyken. De verhouding Nederland—België. Wat de Belgisch-Nederlandsche kwestie zelf betreft, daarover valt nog weinig met zekerheid te zeggen. Men herinnert zich, dat de Belgische minister van buitenland sche zaken, de heer Heymans, onlangs daarover in de Belgische Kamer een ver klaring heeft afgelegd, waarin hij uitsprak gunstige verwachtingen te koesteren en dat het wachten te Brussel is op nadere voorstellen der Nederlandsche regeering. Hij nam meteen de gelegenheid te baat op eenige spoed aan te dringen. Naar aanleiding van hieromtrent aan onze minister Beelaerts van Blokland ge stelde schriftelijke vragen heeft deze voor enkele dagen medegedeeld, dat tot nog toe alleen aan de Belgischs regeering monde linge mededeelingen zijn gedaan omtrent de bereidwilligheid onzer regeering om tot een goede oplossing mede te werken. Meer schijnt er tot nog toe niet gebeurd te zijn. „De Bremen" over de Oceaan De blik heeft zich in de laatste dagen weer eens naar het westen gericht, naar de Oceaan. Weer hebben een drietal man nen hun leven op het spel gezet in de jacht naar eer en roem en in de Oude en de Nieuwe wereld beeft men in spanning uitgezien naar de berichten over de „Bre men", het Duitsche vliegtuig, waarmee Donderdagmorgen de Duitschers Köhl en von Hünefeld en de Ier Fitzmaurice te Baldonnel in Ierland waren opgestegen om de Oceaan van h6t oosten naar het westen over te steken. Het was geen wonder, dat met groote spanning het resultaat van deze nieuwe waaghalzerij werd afgewacht, een spanning die haar hoogtepunt bereikte tegen het uur dat volgens de berekening de vliegeniers zouden moeten aankomen. Zij waren ver trokken toen de weerberichten gunst'g luidden, doch ze waren nog maar nauwelijks uit het gezicht van de Ierscbe kust ver dwenen, toen het weer in het Verre Westen opnieuw zeer ongunstig werd, zoodat voor de stoutmoedige ondernemers het ergste moest worden gevreesd. Ook dat deed de spanning toenemen, waarby nog gevoeed moest worden het feit, dus het vliegtuig geen draadlooze installatie aan boord had en het op zijn tocht dat volkomen van de wereld was afgesneden. Daarby lag het noodlottige verloop van de Oceaanvlucht van Hinchcliffe en miss Mackay nog te versch in ieders geheugen, om werkelijk optimistisch omtrent deze nieuwe gewaagde onderneming gestemd te wezen. Het geluk heeft echter deze keer de waaghalzen gediend. Al zjjn ze niet in eenen door naar het doel. van hun tocht, New-York, kunnen vliegen, doordat gebrek aan benzine hen noopte een tusschenlan- ding te maken op Greenly Island, tusschen New Foundland en Labrador, op 800 KM. van New-York, toch zyn ze er in geslaagd de tocht over de Oceaan van Europa uit te volbrengen. Daarmee hebben zy de uitge loofde prijs van 5000 pond sterling verdiend en een nieuwe bladzyde toegevoegd aan het geschiedboek van de triumfen der aviatiek terwyl ze op hetcogenbiik met eer en roem overladen worden. Om des vredes wille. De Vereen. Staten hebben deze week een nieuwe stap ondernomen in het belang van de vrede. Kellogg, de Amerikaansche Staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft de regeeringen van Groot-Brittannië, Italië en Japan uitgenoodigd, zich by Frank rijk en de Vereen. Staten aan te sluiten, wat betreft de onderhandelingen over de verdrag, dat zich zal uitstrekken over de geheele wereld en waarby de landen zich verbinden, niet tot oorlog over te gaan en niet anders dan door vreedzame middelen een oplossing te zoeken van mogelijke ge schillen onder hen. Amerika meent, dat een dergelijk verdrag naast de verdragen van de Volkenbond mogelyk is en verzocht de regeeringen dit nader te willen over wegen. Men moet nu verder afwachten of deze stap van Amerika succes zal hebben. Dat dit het geval moge zijn is zeer te hopen. De verkiezingsstrijd in Duitschland. In Duitschland is thans de verkiezings strijd in volle gang en bet laat zich aanzien dat door alle partyen een felle actie zal worden ontwikkeld. De leiders der ver schillende partijen hebben de verkiezings campagne ingezet en in de komende dagen zal men in de Duitsche bladen over weinig anders te lezen krijgen dan over de groote strijd om het regeeringskasteel. Roerig Italië. Italië is weer eens opgeschrikt geworden door een misdadige aanslag, gericht tegen het leven van de Koning. Tegeljjkertyd haast ook werd getracht de trein in de lucht te laten vliegen, waarmee Mussolini zich naar Milaan zou begeven. De plegers van beide aanslagen zyn gear resteerd en zullen hun gertchte straf niet ontgaan. In Italië is de opwinding over deze mis daden zeer groot. Aan het geschiedboek van de gewelddaden in Italië is weer een don kere bladzijde toegevoegd. (Zie verder dit en het vorig nummer van ons blad.) Wrijving tusschen Rusland en Japan. In Japan is een uitgebreide communis tische samenzwering ontdekt en uit Tokio kwamen daarover in de laatste dagen tal rijke berichten. De politie heeft op groote schaal arrestaties uitgevoerd en meer dan 1U00 communisten achter slot en grendel gezet. De feiten wijzen er op, dat Moskou hier weer de hand in het spel heeft ge had. Het complot, dat ontdekt werd, en dat ten doel had de dynastie omver te werpen en dan Japan de „zegeningen" van een revolutie te brengen, is blijkbaar met geld uit Sovjet-Rusland in elkaar gezet en gefinanceerd geworden. Al schijnt het moeilyk te bewijzen te zijn, dat het offici- cieele Rusland direct de hand in het spel heeft gehad, de Japansche regeering neemt dit toch wel als vaststaande aan. De Japansche premier Tanaka heeft tegen over de Sovjet-gezant openlijk te kennen gegeven, dat de relaties van de Japansche communisten met Moskou bewezen zijn. Daarmee aldus verklaarde hjj heeft Sovjet-Rusland gehandeld in stryd mot paragraaf 4 van het Russisch-Japansche verdrag betreffende de niet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van de verdragsluitende partjjen. De Japansche regeering heeft een nota opgesteld, die door de Japansche ambassadeur aan de Rus sische volkscommissaris van buitenland sche zaken te Moskou zal worden over handigd en waarin van de Sovjetregeering geëischt wordt de onmiddellijke stopzetting van de steun aan de communistische be weging in Japan door Rusland. Motorrijwiel contra driewielde kar. Maandagmorgen is de heer M. Moojen, die tegen een stijve wind in langs de Westerweg naar den Burg reed, in botsing gekomen met'n met een paard bespannen driewielde kar, welke hem tegemoet kwam. De motorrijder bekwam letsel en moet het bed houden. Zoowel hij als de voerman hielden de goede kant van de weg. De wind evenwel schijnt eerstgenoemde parten te hebben gespeeld. Het motorrijwiel werd duchtig gerameid en is dientengevolge zwaar beschadigd. Ter waarschuwing. Gaarne voldoen we aan het verzoek van eenige lezers door er bestuurders van auto's op te wijzen, dat de motor dient te worden afgezet, wanneer men een oogenblik zijn voertuig on beheerd laat staan. Wie zulks verzuimt stelt zich niet alleen aan een bekeuring bloot, maar kan tevens tot ernstige ongevallen aanleiding geven. Eén ondoordachte daad van een nieuws gierig, op avonturen belust voorbijganger en de wagen gaat aan de loop met wie weet welke sombere gevolgen. Het zou niet de eerste zijnl Daarom neme men deze wenk ook in eigen belang ter harte. „Schuttevaer". In de 65e algemeene vergadering van1 de Schippersvereeniging „Schuttevaer", Donderdag 1.1. te Zwolle gehouden, werd door de afd. „TEXEL" voorgesteld openstelling van alle bruggen in het Noordhollandsch Kanaal op Zondag. Enkele afgevaardigden, die hierin een principieele kwestie zagen, verklaarden zich hiertegen. Besloten werd te trachten openstel ling van de bruggen te verkrijgen, wanneer de noodzakelijkheid daarvan kan worden aange toond. Internationale vogelbescherming. Het comité tot opheffing van de kooivogel- vangst, waarbij thans 18 organisaties met bijna 30,000 leden zijn aangesloten, heeft zich na overleg met de Belgische bond voor vogelbe scherming per adres tot de Belgische minister van landbouw gewend. Het wijst er op, dat het voor een deel ook Nederlandsche zangvo gels zijn, die in België in groote aantallen met netten en strikken worden gevangen, zoodat deze vangst mede oorzaak is van de vermin dering van de vogelstand in ons land. Voorts wordt herinnerd aan de Parijsche conventie van 19 Maart 1902 inzake bescherming van de voor de landbouw nuttige vogels. Nu de Neder landsche regeering de afschaffing van de kooivogelvangst in overweging heeft genomen spreekt het comité de wensch uit, dat ook de Belgische minister aan deze door alle natuur vrienden gewenschte vogelbescherming zijn aandacht wil schenken. Rijwielbelasting. Naar we lezen in de Memorie van Antwoord, behoorende bij de Staatsbegrooting voor 1928, heeft de minister ook thans nog niet het voor nemen een voorstel tot afschaffing der rijwiel belasting in te dienen. „De Lindeboom". Dezer dagen is men met de verbouwiiigivan „de Lindeboom", waardoor het hotel mét een tiental keurige kamers w#rd uitgebreid,gereed gekomen. Het timmerwerk werd verrjcht door Gebrs. Geus, het schilderwerk door P. Plaatsman, de sanitaire inrichting werd verzorgd door P. Oele de stoffeering geschiedde door de fa. Vlessing, de electr. instal/atie door A. Mittelhauser. Door allen werd keurig werk geleverd. Speciaal verdient vermelding; de z. g. Sihi- pompinstallatie, welke onder druk water naar alle vertrekken voert.' Ze bestaat'n. l.'ult'ectl luchtdrukketel cn een electrische pomp, welke automatisch inl werking treedt, wanneer de luchtdruk in de'kctel onvoldoende zou worden. Is de ketel tot zeker peil gevuld en daarmee de spanning van de lucht tot de vcreischte graad opgevoerd, dan staakt de pomp auto matisch. Een waarlijk vernuftige vinding, die stellig veel opgangjmoet_maken. Met de „Prins-Hendrik" dé Zuiderzee op. Het oefenschip „DejPrins-Hendrik" heeft gis teren met de leerlingen der 2e klasse onzer Z V S zee gekozen voor een oefentocht op de Zuiderzee. Heiteerste/deel van de reis werd door heerlijk weer begunstigd en bood alle genoegens, welke zoo'n tochtje kan geven. Witte Kruis. R. S., Eierland f2,— N. N., den Hoorn f2,50 Prov. Staten van Noord-Holland. Ged. Staten hebben besloten, dat de aan staande zitting van de Prov. Staten zal worden geopend op Dinsdag 5 Juni a. s. te halftwaalf. In die vergadering zal in de eerste plaats worden overgegaan tot het onderzoek der ge loofsbrieven van nieuw benoemde leden, onder wie onze plaatsgenoot de heer D. E. W. C. Boswijk. Zomerdienst T.E.S.O. We brengen onze lezers in herinnering, dat de Zondagsdienst van T.E.S.O. deze week is uitgebreid met een vroegboot, vertrekkende van Texel te 6 uur vm,, van Helder te 7 uur vm. (evenals op iedere werkdag dus). Marktnieuws. Op de markt van Maandag j.l. werden niet minder dan 73 nuchtere kalveren aangevoerd, een getal, dat een record mag heeten. Zouden we hierin een bewijs van de toenemende rund veefokkerij ih onze gemeente mogen zien? DE COCKSDORR Naar aanleiding van het bericht in de Texel sche Courant van 31 Maart 1.1. waarin verteld werd van door de K.L.M. te organiseeren pas sagiersvluchten en van derzelver bereidheid ook Texel in haar program op te nemen onder nader omschreven voorwaarden heeft onze plaatsgenoot, de heer Th. Reuvers, zich met de directie van bovengemelde maatschappij in verbinding gesteld. In zijn schrijven van 4 dezer deelde hij mede de KLM een zeer uitgestrekt en mooi vlak ge legen perceel gronds in zijn complex duinen belangeloos als landingsterrein voor vliegtuigen ter beschikking te willen stellen. In verband met de omringende duinen kwam dit terrein de KLM echter minder geschikt voor en gaf zij de heer Reuvers, onder dankzegging voor zijn royaal aanbod, in overweging in samenwerking met de Texelsche Courant naar een geschikt landingsterrein uit te zien. „We hopen", aldus de KLAÏ in haar schrijven van 12 dezer, „dat uw pogingen met succes zuilen worden be kroond en zien desbetreffende berichten steeds gaarne tegemoet." We mogen hieruit zeker opmaken, dat het de KLM ernst is. Belangstellenden geven we in overweging zich met de heer-iReuversUn ver binding te stellen. Mocht Jme'n het oog'hebben op een terrein, dat (voor bovengemeld doel vermoedelijk geschikt zal zijn, Iaat het hem weten, die het gaarne komt bezichtigen en opmeten. Met alle eischen, aan zoo'n terrein te stellen, is hij door de KLM volledig op de hoogte gebracht. Vooral dient men er echter op te letten, dat de afmetingen voor een terrein als hier bedoeld minstens 350 bij 350 M moeten zijn. Zeker ligt het ook op de weg van „Mooi Texel" zich voor deze voor Texel zoo belang wekkende zaak te interesseeren. Spreekt het werkprogram van de Comm. voor het vervoer wezen niet van „Voorbereiding van een ver binding met vliegtuigen?" Is, wat voor Schier monnikoog mogelijk is zie de Tex. Crt. van 31 Maart ook voor Texel niet bestaanbaar, trots de goede verbinding Texel—Helder, waar in T.E.S.O. voorziet „Mooi Texel": We wachten ook op Uw daden I

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1