„De skim" van Lene-peet. Van Texel naar de Bollenstreek en Aalsmeer. Na de Wasch PUROL Gemengd Nieuws Ingezonden PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Texelsche novelle door D. Dekker uit 1864. I. LEENTJE. Zie zool Nou zei ik mien peet ereissies 'n vars kooltje in heur stoofje doen en ders koffie zette, - en dan zei ik onder't kopje vertelle hoe ik 't had. hew Deze woorden werden gesproken door een lief schalksch meisje van twintig Jaren ongeveer, terwijl zij een oud grootje van ruim zeventig, die op haren arm geleund, naar de voorkamer was gestrompeld in haren gemakkelijk-m leunstoel had geplaatst. Vlug als eene hinde trippelde zy van de voor- n iar de achter kamer, voorzag de oude van eene warme stoof, maakte de koffie gereed, en zat wel dra by hare tante aan het „holf-ellefie". De oude, recht in haar schik, dat ze hare trouwe verzorgster, die ze eenige dagen had moeten missen, terug h id, was zeer nieuws gierig orn te weten hoe Leentje, bare „peetzegster", het wel bij Ponse gevonden had en hoe zy over haar uitstapje tevreden waswant het meisje had te Westergeest bij den boer Ponse „voor nachtjes" geweest voornamelijk op aandrang van Lene-peet, - wat nicht zeer verwonderde, daar het oude mensch anders nauwelijks een uur hare hulp en haar gezelschap kon of wilde ontberen. Maar Lene-peet had voor dit verlangen eene dubbele reden gehad; voor eerst moest er zoo iets met een notaris geknutseld worden, daar het meisje niets van mocht weten, en ten andere kwam het met hare plannen overeen dat Leentje kennis maakte met de familie Ponse, en vooral met den zoon „Jawwik Ponse", die met het meisje zoo wat in jaren overeen kwam. Onder belofte van geheimhouding zullen wij u meedeelen wat de oude vrouw met den notaris te „bedisselen" had, en waarom zij de kennismaking wenschte van hare nicht met de familie, waar het meisje ge logeerd had. Lene-peet bad Dimmer de genoegens en evenmin de lasten van het huwelijksleven ondervonden; en alzoo kin derloos en eigenares van een tonne gouds, had zij eerst bij testament aan hare eeDige nicht en haren eenigen neef, kinderen van eene zuster en van een broeder, ha^r ver mogen, ieder voor een gelijk deel, vermaakt; maar de neef had het ongeluk gehad, haar te mishagen, omdat hjj, rond flink zeeman als hjj was, de oud6 niet kon vleien en bij haar zitten fleemen maar vooral had Wil lem Vlug zich de ongenade van Lene-peet op den hals gehaald door te zeggen „Als jou schip voor goed afgetuigd wordt, hoop ik het mijne met jou spul te kalfateren, en dan vraag ik Leentje om by mij stuur man te zijn, en dan bevaren wy, als zij ten minste wil, te zamen de huwelpkszee dat het een lust zal wezen het te zien. „Het is waar," had hij er dadelijk op laten volgen, en het was oprecht gemeend, „ik verlang daarom niet dat je zoo gauw af tuigt, maar naar alle menscheiyke bereke ningen moet het toch eens gebeuren; mis schien is dat tijdstip niet heel ver meer weg, en omdat je mij meermalen over je bezorgdheid voor het lot van Leentje, als ge er niet meer zyo zult, hebt gesproken, doe ik in ernst het voorstel om Leentje te trouwen, niet op het oogenblik, maar a s Onze Lieve Heer wil dat je uitstapt Ik doe het niet alleen om mij op te werpen als de beschermer van Leentje na uw dood niet alleen om je over haar lot gerust te stellen och neen ze zou met haar halve ton en haar aaruig bakkesje wel een beschermer vinden, maar omdat ik mijn mooie nichtje liefheb, liever dan eenige andere, al had ze een ladinggoud aan boord Kom Leen 1 geef my je woord maar, en van Lene-peet krijgen we er den zegen op dat hoort er nu eenmaal by. (Wordt vervolgd Overplaatsing. De heer J. van der Slikke, kommies der be lastingen, wordt per 1 Mei a.s. van Weesp naar Willemsstad overgeplaatst, Schoolnieuws. In de plaats van de heer A. Brak, die om gezondheidsredenen de U.l o. tijdelijk heeft moeten verlaten, is benoemd de heer Koelman uit Alkmaar. Onze plaatsgenoote, mej. A. Witte, werd voor tijdelijk benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. School te Edam. Examen-Verloskundige. Onze plaatsgenoote, mej. H. O. Schmidt, slaagde, bij de dezer dagen te Rotterdam ge houden examens, als verloskundige. Lammerenmarkten. De 6 groote lammerenmarkten zullen op Texel worden gehouden op de 3e Maandag in Mei en verder op de 5 daaropvolgende Maan dagen. Sport. Texel II won hier Zondag j.l. van H.R.C. II met 4—2. Ifermd ]0fegen vervalsching Bij Apoth. en Drogisten Prijs 75,4-0en 2.5et] Prov. Staten van Noord Holland. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft bij besluit van 19 April benoemd ver klaard tot lid van de Prov. Staten van Noord- Holland (vac. Kaan) de heer D. E. W. C. Boswijk alhier. Een leerzame tocht. Men deelt ons welwillend mee Donderdag 1.1. vingen de Texelsche tuin- bouwcursisten onder leiding van hun leeraar de heer K. Bosje, hoofd der school te Midden- Eierland, hun driedaagsche excursie naar Aals meer en de Bollenstreek aan. Met de eerste boot werd Texel die dag ver laten. Ieder deelnemer nam zijn rijwiel mee. Van Helder naar Leiden ging de tocht per trein, verder per fiets naar Sassenheim, waar de Narcissententoonstelling onze aandacht ge heet in beslag nam. Een buitengewoon fraaie collectie, zoowel nieuwigheden als reeds inde handel zijnde soorten, wekte aller bewondering. Duidelijk bleek, dat hier hard wordt gewerkt om de variëteiten te verbeteren, maar ook, dat bij het koopen van nieuwigheden groote voor zichtigheid moet worden betracht. 's Middags bezochten we de school voor bloembollencultuur te Lisse, waar een uiter mate vriendelijke ontvangst ons deel was. Prachtige foto's en interessante praeparaten zag men hier te kust en te keur. We genoten volop en zullen dit bezoek niet licht vergeten. Bij de bezichtiging van eenige bollenschuren trad het verschil tusschen de ouderwetsche bouw en die van thans duidelijk aan de dag. De praktijk heeft hier duidelijk de juiste weg gewezen. Ook de nieuwste sorteermachine hebben we aandachtig bekeken. Op vernuftige wijze wordt alles er op gezet kneuzing der bollen te voorkomen. Dat we natuurlijk de bollenvelden in oogenschouw hebben genomen spreekt vanzelf. o— Dj tweede dag ging de tocht naar Aalsmeer, naar de bloemententoonstelling met de be schrijving waarvan kolommen te vullen zijn. Vooral de entree, rijkelijk versierd met de mooiste bloemen, maakte een indruk om nooit te vergeten. Sering, roos en prunus streden om de voorrang. We waren nogal vroeg en vonden mooi ge legenheid de talrijke collecties te bewonderen. Te half elf bracht de Koninklijke familie een bezoek aan de tentoonstelling. Toen was het er overweldigend druk en was het met ons rustig kijken naar de bloemen althans gedaan. We bezochten verder nog de rozenkweekerij van Hilverda, waar drievierde H.A. onder glas is gebracht, en verder de kweekerij van Baardse, waar het oog wordt geboeid door weelde van hortensia's, cyclamen, gloxinia's enz. Ook een seringentrekkerij had onze belangstelling. o— Zaterdag stapten we op de fiets en maakten we een heerlijke tocht door Kennemerland en hielden we ons eenige tijd op in het Prov. Demonstratiebedrijf, waar groenten in bakken en warenhuizen voorspoedig opgroeien. De bollenkweekerij van Valkeringh te Limmen was een bezoek ten volle waard. De collecties rmr- cissenzaailingen der fa. Krelage hadden natuur lijk onze volle aandacht. Na tenslotte nog de proeftuin te Alkmaar te hebben bezichtigd be klommen we weer onze rijwielen om de tocht naar Helder te ondernemen, 't Was een stevig ritje, maar de goede stemming bleef tot het einde bewaard. Had over het geheel het weer wel beter kunnen zijn, we mogen niet klagen. Onze excursie is goed geslaagd. We hebben veel gehoord, veel gezien en zijn veel wijzer gewor den. En hierom ging het ons in de eerste plaats. Een woord van dank aan onze leider, de heer K. Bosje, is stellig verdiend. Tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Door de secretaris der vereemging „Mooi Texel" werd Zaterdag jl. een schrijven ontvan gen van de heer J. visman, employé bij de Spoorwegen te Utrecht, waarin eei plan wordt ontvouwd voor de uitgifte van een duidelijke spoorwegkaart,-speciaal voor de verschillende verbindingen met Amsterdam. Die kaart onder vangt de 'moeilijkheden, die het bestaande spoorwegboekje, speciaal voor buitenlanders, biedt. De verschillende aanduidingen zijn in vier talen aangebracht t.w. Hollandsch, Duitsch Engelsch en Fransch, terwijl de verschillende lijnen in verschillende kleuren zijn geteekend. Verwacht mag worden, dat de kaart door de duizenden buitenlanders, die de a.s Olympiade zullen bezoeken, graag zal worden gekocht. De kaart wordt met toestemming der Spoorweg directies, waarvan de heer Visman zich vrijwel verzekerd acht, aan alle stations bij de dienst regelingen opgehangen en zal aan de kiosken veikiijgbaar worden gesteld. Het doel van het schrijven van de heer Visman is „Mooi Texel" zich finantieel bij dat plan te doen interesseeien. Waar genoemde vereeni- ging nog niet over de noodige middelen be schikt, werd het schrijven doorgezonden aan I .E S O, die zich onmiddellijk met ae heer Vismen in verbinding stelde en, er een buiten gewone gelegenheid voor het maken Van reclame voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer op Texel in ziende, niet aarzelde om met de heer Visman te onderhandelen, wat tot overeenstemming leidde. In het bijzonder wordt op de bes'e plaats van de ruimte, die voor reclame is bestemd, de aandacht geves tigd op Texel en zijn aantrekkelijkheden. Hier biedt zich dus een uitstekende gelegenheid voor allen, die belang'hebben bij een druk verkeer van vreemdelingen naar Texel, tot het maken van een goedkoope doeltreffende reclame Allen, die voor het maken van reclame in aanmerking komen worden eerstdaags bezocht en verwacht mag worden, dat velen er gebruik van zullen maken. Laat niemand het uit zuinig heidsoverwegingen nalaten, opdat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Bovenstaand schrijven ontvingen we ter plaatsing van de .Comm. voor Reclame" secr. de heer P. Dros Az. We teekenen hierbfl aan, dat de heer J. Visman op Texel voor velen geen onbekende is. Van zijn hand is o.m. de kaart, welke sinds jaren in de Gids voor Texel verschijnt. Onder presidium van mevr. Oort-Oort zal een comité op Texel gelden verzamelen voor het huldeblijk, dat H. M. Koningin moeder ter gelegenheid van haar 70e ver jaardag zal worden aangeboden. Op lijsten zullen de namen der schenkers worcen verzameld. De bedragen worden daarbij op verzoek van H.M. niet vermeld. Het opleidingsschip, de „Prins Hendrik", is gistermiddag omstreeks half vier na een voorspoedige oefentocht over de Zuiderzee in de haven teruggekeerd. Zondagavond j.l. moet zich aan de Nieuweweg een „s p o o k" hebben vertoond. De vreemde verschijning zou in een laken gehuld zijn geweest, stiet vreemde geluiden uit en deed de weinige ooggetuigen de schrik om het hart slaan. Of hier van een sinistere grap sprake is, werd niet bekend. DE MOK. Overplaatsing. Officier-vlieger 3e kl. der zeemacht J. Benus is overgeplaatst van het vliegkamp de Kooy, naar het vliegkamp alhier. OOSTEREND Verplaatsing Postkantoor. Met ingang van Vrijdag 27 April a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor al hier verplaatst naar het einde van de Peperstraat. heeft men vaak Schrijnende Handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Z ij e In da vergadering van Heemraden en Hoofdicgelarden van dt Zijper- en Hazepolder is besloten tot eFctrisehe bemaling over te gaan. Te Leiden werd tegen mej R. proees-verbaai opgemaakt, omdat haar rijwiel niet was voorzien van een belas- tingmerk De juffrouw heelt zich het geval zoo aa> getrokkeD, dat zij eenige uren later is overleden. TeMegenis ingebroken bij de gemeente-ontvarger. De brandkast werd opengescheurd en f 700 werd er uit gestolen. Papieren en geldbakjes lagen over de straat verspreid. De daders zijn onbekend. Te Zoetermeer-.Zegwaart zijn bij verschillende veehouders koeien die in de weide liepeD, tengevolge van uet koude weer der laatste weken gestorven. Te Aalsmeer reed een auto teg>n eenige kinderen, die tegen een h.'k stonden. Twee kinderen werden zeer zwaar gwoud Het 9-jarig dochtertje van de heer Zeestraten is overleden. Het andere meisje werd eeD been Vorspinterd, zoodat fit geamputeerd moet worden. De oor zaak van het ongeluk is vermoedelijk gelegen iD het s>fl ropen van een wiel van de auto Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Den Burg, Texel 23 April 1928. Open Brief aan de Vereeniging Afdeeling Texel van de Noord-Hollandsche Vereen. „Het Witte Kruis" te Texel, Mijne Heeren. Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik kennis genomen heb van uwe aankondiging in de Texelsche Courant d.d. 21 April 1928 waarin als punt 5 van de agenda voorkomt „Voorstel lot royement van C. Boon Pz. als lid van het Witte Kruis en dat ik naar aanleiding daar van een klacht bij den hulp-officier van Justitie den E.A. Heer Burgemeester van Texel, wegens opzettelijke beleediging, bedoeld bij art. 266 van het Wetboek van Strafrecht, heb ingediend. Het is mij niet bekend, dat ik lid ben van uwe vereeniging, maar wel dat ik schenker') ben van de gronden, waarop het Witte Kruis- Eebautv is verrezen, zij het ook dat deze schenking mij achteraf nietig is gebleken. Doch al was ik ook lid. dan had het op den weg van uw vereeniging jelegen om mij eerst te ver zoeken voor mijt lidmaatschap te bedanken, alvorens tot dergelijke maatregelen over te gaan. De bedoeling van deze aankondiging is, mij te beleedigen, omdat ik, nadat ik herhaalde lijk gelracht heb met uwe vereeniging tot een accoord te komen, waarbij uwe vereeniging het Witte Kruis-gebouw gewaarborgd werd en u bovendien veie andere voordeelen wer den bezorgd, waartegenover van de zijde van u alleen zou staan afstand van een weg (krach tens nietige overeenkomst verkregen) die voor u toch waardeloos is, met behoud van de bestaande uitwegen, en u hardnekkig heeft geweigerd met mij tot overeenstemming te komen ik tenslotte mij heb moeten be roepen op mijn rechten. U weet, dat de akte nietig is en bovendien dat u mijn erfdienstbaar heid met voelen hebt getreden en mij groote schade hebt berokkend. Niettemin ben ik nog tweemaal 24 uur, te rekenen van uw vergadering van 24 April 1928, bereid om tot eene schikking van bedoelde strekking mede te werken. In andere voorstellen kan ik niet treden, om dat ik mijn eigen zaken wensch te rege len en het voor mij natuurlijk onmoge lijk is om onder deze omstandigheden met uw bestuur samen te werken. U weet, dat ik zal zorgen, dat de omgeving aldaar aan zienlijk zal verfraaid worden en dat ik n i e t zal rusten voor dat er een plein voor het Witte Kruis-gebouw is tot stand ge komen. Ik sluit met het versje, (hier één woord door inzender gewijzigd. Reddat ik af gedrukt vond in hetzelfde nummer van de „Texelsche Courant", waarin uw oproeping verscheen en waaraan ik in deze aange legenheid zal vasthouden Houd fallen tijd het doel in 't oog, Dat gij wenscht te bereiken, Houd, wat ook koom, het hoofd omhoog, Wil niet voor laster wijken Wat ook gebeur'wat sta of val' Laat niet ter neer U drukken, Maar huldig steeds de leuze„'t Zal 1" En 't eind zal zijn„Gelukken!" Ik verzoek U met n a d r u k dit schrijven en mede de conclusie door ons op 19 April 1.1. voor de Rechtbank te Alkmaar genomen op uw vergadering van 24 April '28 onder de ingekomen stukken voor te lezen. Met verschuldigde gevoelens, C. BOON Pz. De Texelsche Courant van 9 Oct. 1910 bevat een verslag van de plechtige eerste steenlegging van het Witte-Kruis- gebouw. Hierbij sprak de heer Adr. Wage- maker 'n openingswoord, waarin hij o.m. ook mij verwelkomde als „de schenker van de grond." C. BOON Pz. NASCHRIFT. Het Bestuur, met de plaatsing van dit schrijven in kennis gesteld, nam deze „open brief" voor kennisgeving aan. Red. Zondag 29 April. HERV. GEMEENTE. Burg, Geen dienst. Waal, Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema Den Hoorn, vm. 10 uur ds. O. D. A. Oskamp van Winterswijk Bevestiging. nm. 2 uur ds. A. Oskamp, Intrede. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend vm. half 10 ds. Buskes Openbare belijdenis nm. half 3 dezelfde H. Avondmaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. Alkmaar, 20 April. Op de heden gehouden graanmarkt waren -jjg prjjzen waren aangevoerd 507 H.L per 100 K.G. Tarwe Haver Gerst chevalier Groene erwten groote Grauwe erwten 12,50 a 14,25 12.- a 15. - 13,75 a 14,75 26,00 a 40,— 0, - a 60, Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 21 April. Kipeieren. Aanvoer 190.000. 56/58 K.G. 5,30 a f 5.50 1n~ 58/60 K.G. 5,40 5,60 de 100 stuks 60/62 5,50 a 5,70 62/64 5,70 a 6,20 t ruin 5,60 6,40 Eendeieren. Aanvoer 80000. 0,— 0. Eierveiling Texel, 23 April. Aangevoerd werden 336 partijen, 76200 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 5,30 a f 6,40 p. 100 stuks Wit f 5,10 a f 5,40 Middelprijs bruin f 5,40 wit 5,20 EendeierenAa ivoer 596 stuks 0 partijen P ijs f5,— a f5,10

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2