purol Tandarts Ansingh Vrouwenhanden! RIJWIELEN D. SNIJDER Hz. de hofstede Groningen, een goedbeklante scheen- zaak met dubbel woonhuis en flinken tnin. in Hotel „de Iimdebeom" Motordienst Texel-Hotterdam naar E0TTERMM. ADVERTENTIEN f? Den 3en Mei a. s. Ij e.6lap zal aldaar verkoopen Handel in Binnen- en Buitenbanden Houthandel Harlingen frissche Christiania Kapper sparren Algemeene Ledenvergadering van de afd. Texel van het „Witte Kruis INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Texelsche Electriciteits Mij gevestigd te den Burg Texel om ver gunning tot het hebben van een elee- iriscbe centrale met toebehooren op het perceel gelegeu aan d9n Schilderweg te den Burg, kadastraal bekend in Sectie No 2954. Op Woensdag, den 9en Mei 1928, des middags te 12 uren zal ten Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Be aandacht vaa belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens le bestaande jurisprudentie eventueel oiet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijD zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 25en April 1928 Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Nierkwalen, maken u spoedig oudl 133 Het komt in den miedelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor dat.men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuw pijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen der nieren dat zij sinds lang Jiulp behosven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen kun nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. hopen onze geliefde Ouders vE C. DE JAGER Jg te Den Hoorn hunne 40-jarige NS Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, jjk Hoek van Holland, 35 p. de Jager W T. de Jager-v. d. Sterre W? Den Hoorn, S. de Jager C. M. de jager-Eelman p? C. Koopman A. Koopman-de Jager fMenado N. O. I. J. de Jager C. de Jager-Kuijper M Capelle a. d. IJsel, M. C. de Bruijn G. de Bruijn-de Jager (p Den Hoorn, fD. de Jager vÊ en Kleinkinderen. 3® Voor de zeer vele blijken van belang stelling, bij ons huwelijk ondervonden, be tuigen wij, ook namens wederzijdsche familie, onzen hartelijken dank. C. DE WILDT. C. DE WILDT-Bakker. Oosterbuurt, Castricum. Uit de hand te koop gelegen in den polder 't Noorden op het eiland Texel, bestaande inH.A. 46.57.30 bouw- en weilanden, waarop flink woon huis, schuren en nevengebouwen. Te aanvaarden Mei 1929. De helft der koopsom kan als 1ste hypotheek op de goederen blijven staan. Te bevragen bij de firma J. Th. HEN- DRIKSE, te IJzendijke, die alle inlichtingen verstrekt. TE KOOP Te bevragen bij R. VLAMING, Oosterend, Kerkstraat. Hoofdgracht 61. Helder is Donderdag 3 Mei van 's morgens 9 tot 's middags 1 uur te spreken De Burgemeester-strandvonder te Vlieland op 3 Mei 1928 des voorm. 10 uur na te noemen strandvonderij goederen 20 platen, 30 sparren, 333 battings, 32 brails, 589 rib ben (A.E. en Are), 19 slippers, 620 bos ten gels, 1 ladder, 1 oude brug, 4 bos latten 11 stuks, 1 balk, 4 planken, 1 id. (N B. Kos), 15 stuks hout, 5 schroten (Kos), 14 id., 1 spar, 1 trop Act., 55 planken Kijro. Vlieland, 24 April 1928. De Burgemeester-strandvonder voornoemd, K. BLANKESTEIJN. le klas merken. van beste kwaliteit. Aanbevelend, |AN. KUIPERS, de Waal. heeft voorradig geschikt voor fuikstokken. vertrekt Dinsdag a s. Vrijdagmiddag 12 uur van Rotterdam PLAATSMAN cr^.r yvv ^.rjazz - blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Dat er iets bizonders „aan het handje" was bleek duidelijk uit de groote belangstelling, welke aan de dag werd gelegd voor de alge meene vergadering van bovengemelde afdeeling, op Dinsdagavond 1.1. in „de Oranjeboom" belegd. Mag het afdelingsbestuur zich als regel niet verheugen in een groote opkomst waarin het trouwens niet alleen staat ditmaal waren niet minder dan 45 ledenter vergadering aanwezig, een feit dat zijn verklaring vond in punt 5 der agenda, waarin door het bestuur een voorstel tot royeering van een lid was aangekondigd. We betwijfelen dan ook of het wel pure be langstelling was en geen belustheid op sensatio- neele onthullingen, welk een zoo ongewoon groote schare naar „de Oranjeboom" de schreden deed richten. Van zulke gedachten moet ook de voorzitter de heer Hellema, bezield zijn geweest, toen hij de vergadering met een welkomstwoord opende daarbij de wensch uitsprekende, dat niet de zucht naar sensatie, maar welgemeende belang stelling de drijfveer mocht zijn geweest, welke tot een zoo goede opkomst had geleid. o— Na lezing der notulen door de secr.-boek- houder, de heer A. Wierenga, wordt mede- deeling en voorlezing gedaan van een van de heer C. Boon Pz. ontvangen brief, welke op voorstel van het bestuur voor kennisgeving wordt aangenomen. (Deze brief werd als „Inge zonden" in ons vorig nummer opgenomen, Red.) Aan het jaarverslag over 1927, hierna uit gebracht, ontleenen we, dat de betrokken amb tenaren de verhouding, die er, met betrekking tot de T.B.C. bestrijding, tusschen de afd. „Texel' van Wijkverpleging en Witte Kruis bestaat naar de meening van het bestuur niet willen begrijpen en aanvaarden; dit is nog wel de verhouding, aldus het verslag, welke ons door dezelfde heeren zoo niet voorgeschreven, dan toch aanbevolen is. Drukke correspondentie van de secr. van Wijkverpleging en Witte Kruis wordt met de betreffende colleges nog steeds gevoerd. We hopen 't volgend jaar een defini tieve regeling te kunnen meedeelen. Bereikt werd, dat over 1926 en '27 door het Witte Kruis voor de T.B.C. bestrijding niet zooveel behoefde te worden bijgepast als werd gevreesd. Op een vraag van 't Gemeentebestuur heeft het bestuur zich in principe bereid ver klaard zich voor zijn rekening met de uitzending van T.B.C. patiënten naar sanatoria te belasten. De aanschaffing van de ziekenauto wordt gememoreerd. Ze voldoet uitstekend, ook de er mee vervoerde patiënten spreken er met lof over. Het proces Witte Krui s—C. B o o n Pz. Een der markantste feiten in de geschiedenis onzer afdeeling, vervolgt het verslag, is wel dat C. Boon Pz. onze afdeeling een proces heeft aangedaan, waarbij als eisch wordt ge steld teruggave van de grond, waarop het magazijngebouw is opgeirokken, of een schade vergoeding van vijftien duizend gulden. Deze eisch, in de dagvaarding gesteld, motiveert hij door te beweren, dat de daarvoor gepasseerde koopakte nietig is, omdat hij, naar hij thans plm. 18 jaren na dato beweert, de grond niet verkocht, doch schonk, en dat er dus niet een koopakte had moeten zijn opgemaakt maar een schenkingsacte. Niettemin heeft hij destijds dan toch maar de koopakte geteekend. waarin ook staat, dat hij de koopsom heeft ontvangen. En in de dagvaarding erkent hij dat nog eens. Verder beweert hij, dat door ons de erfdienstbaarheid niet is opgevolgd. Over de in ons archief aanwezige bescheiden heeft ons bestuur het oordeel van deskundigen gevraagd en op hun advies besloten ons tegen zulk een snoode euveldaad te verzetten. Aan Mr. Langeveld, advocaat en procureur te Alk maar, is verzocht onze belangen voor de recht bank te verdedigen. Het geding is sedert 1 Dec. j.l. aanhangig. Hoe een dergelijke handelwijze, als door Boon gevolgd tegenover een filantropische ver- eeniging ter bevordering der algemeene ge zondheidsbelangen, waaraan jaren is gewerkt om haar op te bouwen en waaraan nog steeds wordt gewerkt en waarvan met recht kan ge zegd worden, dat ze is „voor allen door allen", te kwalificeeren, laten we gaarne aan de pu blieke opinie over. o— Hel ledental steeg met 5 en bedraagt thans 1352, hetgeen op een zielenaantal der gemeente van 7311 niet veel is. leder lid wordt verzocht tot vermeerdering van het ledental zijn beste beentje voor te zetten. „Er kunnen er gerust nog een paar honderd bij', schrijft de secre taris. De cmtributie vermeerderde met f 26,45 en bedroeg f 1859,90. De vrijwillige giften verminderden van f 166,25 op f 91,95. Over't geheel geeft de financieele toestand reden tot blijdschap en voldoening. De balans wijst thans een zuiver bezit aan van f 6459,17. De legaten, tot f !5'.)0 nominaal, met vruchtge bruik belast, zijn hierin niet begrepen. Punt 5 van de agenda. Punt 5 van de agenda vermeldt het bestuurs voorstel tot royement van C Boon Pz. als lid. De beweegredenen heeft het bestuur in het jaarverslag neergelegd. Op de vraag van de vobrzitter of naar aanleiding van hetgeen in zake de kwestie-Boon te berde Is gebracht, na dere toelichting wordt gevraagd, merkt de heer P. T. Witte op, dat hij het voorstel al te kras oordeelt. Bevestigend antwoordt de secretaris op de vraag van de heer Jn. Roeper, of de heer Boon wel lid is van het „Wilte Kruis". De heer J. S. Dijt is van meening, dat de meeste aanwezigen benieuwd zijn te (weten, wat er precies is voorgevallen en vraagt nadere toelichting, waaraan namens de voorzitter de heer G. Mulder, vice-voorzitter, door een uit voerig betoog voldoet. Hiermee zijn blijkbaar alle vragen beant woord, daar niemand eenige opheldering meer wenscht. Gevraagd wordt, of iemand er bezwaar tegen maakt, dat hel bestuursvoorstel tot royement in behandeling wordt genomen. Niemand ver klaart er zich tegen, waarna tot stemming wordt overgegaan. De stemmen worden op genomen door de heeren IJ. Brouwer en Jn. Wegman. De uilslag is, dat van de 45 leden er zich 42 vóór royement uitspraken, 2 stemden tegen en 1 blanco. o— Aan het financieel verslag van de secr.-boek- houder ontleenen we. dat over 192.7 door de afd ontvangen werd f 3254,74De inkomsten ten bate der T.B.C. bestrijding beliepen over 1926 en '27 f 2639,31. Totaal f 5894,057-. De uitgaven der afd. omvatten f 1317.35'/,, die voor de T.B.C. bestrijding in 1926 en '27 f3001,53 Toiaal uitgegeven f 4318,88'/,. Saldo in kas f 1575,17 De Comm. van Rekeningnazieners bestaande uit de heeren J. Keijser Az. en H. J. Reij. brengt bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit, waarna de boekhouder decharge wordt verleend. De begrooting voor 1S28 wordt besproken en daarna ongewijzigd goedgekeurd. Reeds voor 1 Maart deed de boekhouder haar aan't hoofd bestuur toekomen, tegen welke handelwijze de vergadering geen bezwaar maakt. Indien eerder kon worden vergaderd, zou de begrooting eerst goedgekeurd kunnen zijn. De heer Pisart brengt verslag uit over het magazijn, dat van alle gebruikelijke verplegings- artikelen ruim is voorzien. Over onzindelijk terugbezorgen behoeft hij thans niette klagen, maar wel verzoekt hij dringend de geleende artikelen niet langer te behouden, dan strikt noodig is: „Geen bedzeiltjes in de wieg van de kleine gebruiken, geen glycerinespuitjes aan de kinderen als speelgoed in handen geven I" merkt spreker, die een man van ervaring is, nadruk kelijk op. De afdeeling zoowel als de leden worden door zulke onduldbare handelwijzen ernstig gedupeerd I Hulde brengt de heer Pisart aan mevr. de wed. Meijer, die met het onder houd en de administratie van de uitgeleende en binnenkomende artikelen belast is. Op zeer nette er. accurate wijze vervult zij haar taak. Nog brengt spr. verslag uit over het zieken auto-fonds. Er is een batig saldo van f987,10. Er moet echter een flink reservekapitaal worden gevormd om weer een nieuwe auto te kunnen aanschaffen, wanneer de eerste onherstelbare gebreken gaat vertoonen. Jaarlijks draagt het R. K. Armbestuur te Oosterend voor f 10 bij, waarover het bestuur haar blijdschap uitdrukt. Mogen meerdere instituten en personen zich tot een dergelijke steunverleening geroepen voelen, besluit de heer Pisart. De voorzitter sluit zich hierbij geheel aan. De comm. van rekeningnazieners (de heeren IJ. Brouwer en Jn. Wegman) brengt een guns tig rapport uit. Goedkeuring volgt. De heer Pisart deelt verder nog mee, dat 25 ritten werden gemaakt en 718 KM. is afge legd. Leden betalen 20 ct. niet-leden 30 ct, per KM. Deze gelden komen ten bate van de heer Boekei, die echter van het bedrag, van niet-leden ontvangen, 10 ct per KM aan de afd. afdraagt. De kosten van onderhoud, assurantie stalling, enz. komen geheel voor rekening van de heer Boekei. In een half jaar ontving deze f 189,40, het Witte Kruis f 14,40. De heer Wierenga brengt verslag uit als afgevaardigde naar de alg. vergadering. De algemeene toestand van de vereeniging mag gunstig worden genoemd. Benoemd wordt, op voorstel van het be stuur, een commissie voor het beheer van de Ziekenauto, bestaande uit de heeren Pisart, M. D. Dijt en J. Keijser Az. Als bestuursleden traden volgens rooster af de heeren Hellema en Mulder, die niet her kiesbaar zijn, terwijl voorzien moest worden in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer J. Dogger (Oudeschild) en door het vertrek van de heeren E. C. Thomassen en G. D. Kikkert, resp. uit de Waal en den Burg. Op voordracht van het bestuur worden thans bij meerderheid van stemmen benoemd de hee ren burg. W, B. Oort, ds. van 't Hooft, P Lieuwen en C. Bakker Cz. te Oudeschild. Ambtshalve neemt dokter Prakken de plaats van de afgetreden voorzitter in. Tot rekeningnazieners worden opnieuw be noemd de heeren J. Keijser Az. en H. J. Reij. Eerstgenoemde zegt eenig bezwaar te maken tegen een zoo goed als permanente commissie maar legt zich bij het besluit neer, wanneer de secr. er de aandacht op vestigt dat de Comm. goed werk verricht en hiermee, door de er varing geleerd, geheel op de hoogte is. Bij de rondvraag verzoekt de heer IJ. Brouwer bij de bepaling der kosten van het vervoer per ziekenauto met de financieele draagkracht der betrokken personen rekening te willen houden en niet-leden aanzienlijk meer te laten betalen prr KM. dan niet-leden. Een verschil van 50 pCt. acht hij te gering. Ook de heer Jn Wegman zegt te weten, dat de vervoerkosten sommigen in ernstige onge legenheid brengen. In antwoord hierrp deelt de heer Wierenga mee, dat hij de heer Brouwer voor zijn opmer king dankbaar is. Getracht wordt aan zijn wensch stellig de wensch van velen tege moet te komen. De Comm. voor de Ziekenauto zal ook dit vraagstuk in studie moeten nemen. In ieder geval zal men voortaan verplicht zijn de laatste contributie-kwitantie van het Witte Kruis aan de heer Boekei te toonen, wil men als lid van de ziekenauto gebruik maken. De heer Wierenga brengt aan de afgetreden vooiz., de heer Hellema, dank voor de prettige wijze, waarop hij met het overige bestuur heeft samengewerkt. Namens bestuur en leden brengt hij hem hulde voor het beleid en de toewijding, in het belang der afd. aan de dag gelegd. De voorz. zegt de heer Wierenga dank en verklaart zijn beste krachten aan de vereeniging te zullen blijven wijden. Op de vraag van de heer P T. Witte, of de afdeeling door de kwestie met de heer Boon nogia financieele moeilijkheden kan raken, antwoordt de heer Wierenga: We moeten maar afwachten, terwjjl hij er schertsend aan toevoegtAls 't mis loopt, gaan we failliet. Ook de voorz. acht het beter de uitslag van het proces kalmpjes af te wachten. Wij hebben, op grond van hetgeen onze adviseurs, de heeren notaris Mulder en Mr. Langeveld, hebben vastgelegd, alle ver trouwen dat de zaak door het Witte Kruis gewonnen zal worden. Aan die schade vergoeding van f 15000 denken we niet. Ik hoop, besloo' de voorz., dat voor de volgende vergadering weer zulk een be langstelling zal bestaan, alhoewel ik gaarne zal zien, dat dan weer niet zulk een emotioneele zaak op de agenda zal prijken. Nadat nog even gelachen is om de wenk van de heer IJ. Brouwer, om maar weer iets dergelijks op het programma te zetten, omdat men dan van een volle zaal ver zekerd is, gaat de vergadering omstreeks elf uur rustig uiteen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumaiiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken waardoor zich waterzuchtige zwelliDgen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasontste king, ischias, spit, vermagering, zenuw aohligheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en vprsterk ze met Poster's Rugpijn Nieren PilleD. Dit speci fieke nierraiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren lenigt, de urioekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden b(j het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1 75 per flacon. 35 Eenige kennisgeving. Heden overleed na een smartelijk lijden onze lieve vrcuw, moeder, be huwd- en grootmoeder, WILHELM1NA LOUISA BEZAAN, in den ouderdom van 57 jaar. P. HEKKET. A. HEKKET. E. C. UEKKET-Schermerts. Mientje. Kennemerstraatweg 109 Alkmaar, 25 April 1928. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. 35 Jb. de Jager

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2