mmhbs Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, f Texelsche Berichten N.V. J. W. LUNTER Pensionuitrustingen. Gemengd Nieuws „De skim" van Lene-peet. Hofleverancier FRANEKER. Na een langdurige ziekte is Zaterdag j.l. te Haarlem op bijna 79-jarige leeftijd overleden Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseig neur A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. De Metten zullen gezongen worden in de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem hedenavond te half acht, de Lauden en de plechtige Uitvaart zullen plaats hebben morgen te tien uur voorm. waarna in het Bisschoppelijk graf te Overveen de bijzetting op plechtige wijze geschieden zal. o— Niet overwacht kwam het verscheiden van Z.D.H. daar reeds eerder de dood had gewenkt en gewaarschuwd, dat weldra ook dit leven eindigen zou als al het aardsche. En toch alhoewel voorbereid moet het bericht van Zijn heengaan velen, onze katholieke landge- nooten in het bizonder, zwaar hebben getroffen. Immers wie ook met hem in aanraking kwam ieder moest onder de bekoring komen van zijn even wijs als innemend woord, van zijn schrander gezicht en zijn warm hart. Vooraanstaande mannen uit Katholieke krin gen en daarbuiten brengen de overledene hulde in vele en verscheiden artikelen in de Neder- landsche bladen, ook de niet-Katholieke pers wijdt aan mgr. Callier waardeerende woorden. Op gevoelvolle wijze betuigde Jhr. A. Roëll, Comm. der Koningin in N. Holl. zijn oprechte en diepe erkentelijkheid jegens de waardige overledene en bracht hij openlijk een woord van weemoedige hulde aan Zijn nagedachtenis. Huldeblijk H M. Koningin Moeder. In aansluiting op ons bericht van Woensdag j.l, waarin we een een ander meedeelden omtrent de inzameling van gelden voor de 'aanbieding van een huldeblijk aan H.M. Koningin Moeder in Januari a.s., verzoekt mevr. Oort—Oort, presidente van het Comité voor Texel, het vol gende nog onder uw aandacht te willen brengen Het initiatief werd genomen door mevrouw Roëll-de Vos van Steenwijk, echtgenoote van de Comm. der Koningin in deze prov. Aange zocht werden om van het Comité voor Texel deel uit te maken: mevr. Plug te de Cocksdorp mevr. v. d. Leer te Oosterend, mevr. van 't Hooft te de Waal, mevr. Epe te de Koog, mevr. Riteco te den Hoorn en mej. J. Dros (onder wijzeres) te Oudeschild. Komen in de regel de gelden,H.M. Koningin Moeder bij feestelijkheden geoffreerd, het Oranje- Nassau-oord ten goede, nu wil het landelijk co mité H.M. 'n persoonlijk cadeau aanbieden. Des gevraagd gaf zij de wensch te kennen, dat zij gaarne een karpet en gordijnen voor haar witte- zaaltje ontvangen zou en verder, dal tot elec- trificatie van Soestdijk kon worden besloten, omdat men zich daar nog steeds met petroleum lampen behelpen moet. Is dat niet een voorbeeld van groote eenvoud? vraagt de presidente zich in haar circulaire af. Dat de collecte met gesloten bussen geschie den zal en iedere vrouw, die een bedragje hoe klein ook schenkt, verzocht wordt haar handteekening op een lijst te plaatsen, meldden we reeds Handteekeningen van mannen mag deze lijst niet bevatten, evenmin vermelding der geschonken bedragen. De leden van het comité dragen de ontvangen gelden af aan mevr. Oort-Oort, die voor doorzending naar 't hoofdcomité zorg draagt. De collecte stelt men zich voor te houden in het tijdvak van 2—26 Mei. Restitutie G.E.B. gelden. Wie worden uitgesloten We maken de stroomafnemers van de TEM te den Burg, die vroeger stroom van het ge meentelijk bedrijf betrokken, attent op een be langrijke mededeeling onder het hoofd „Electri- citeitsgelden" van gemeentewege in dit blad opgenomen. Ook hieruit blijkt weer duidelijk, dat het vertrekkentarief in vele gevallen boven het lichtpuntentarief de voorkeur verdient. De Texelsche Melerblits. De „Haagsche Post" van 28 April 1928 bevat van een harer folkloristische medewerkers een aardig artikel over het Meifeest, zooals dat in ons land en ook buiten zijn landspalen sinds menschenheugenis wordt gevierd. We lezen daarin van „de heksenparade in deWal- purgisnacht", waarop het menschdom naar het volksgeloof wil in de nacht van 30 April op 1 Mei op de Broeken in de Harz (Duitschl.) wordt vergast; van de Mei-takken, welke in sommige plaatsen van Engeland voor de deuren der huizen worden neergezet, grooter takken naarmate de bewoners in hooger aanzien zijn, een vlierstok met brandnetels, wannéér de heer des huizes om de een of andere reden bij de meeste ingezetenen in dlscrediet is geraakt. Ook de Texelsche Meierblits wordt niet vergeten, maar luide meenen we te moeten protes teeren tegen het laatste zinnetje „Dat's avonds het feest in de herberg wordt voortgezet, be hoeft wel niet gezegd te worden." Niets toch is minder juist dan dit. Ons bran den van de Meierblits is sinds jaren een jeugd feest, zij het ook, dat de ouderen daarbij wel eens een handje helpen en het blije beweeg van kinders rond de hoog opschietende vlam men met genoegen gadeslaan. Hoe zou men dan beweren, dat het feest, nadat het vuur de laatste „olde manden", „hekken en stekken en jotten en palen" heeft verteerd, in de herberg wordt voortgezet Wie zoo schrijft is met deze Texelsche traditie wel slecht op de hoogte. o - Jeugdig Texel heeft zijn feest van 30 April wederom met animo gevierd. Wie zich de moeite gaf om buiten de bebouwde kom van den Burg naar rook en vuur te speuren, zal met ons instemmen, dat het gebruik over heel Texel in eere gehouden wordt. De Meierblits in „de Dooieman" was er een van formidabele afmetingen en trok veler be langstelling. Ook aan de Westerweg, op eenige afstand voorbij de R.K. begraafplaats, vlamde het vuur hoog op, maar de brandstapel was hier, evenals aan de Hallerweg nabij het ge meentelijk pakhuis, van veel geringer omvang. Schapen en lammeren. Te Purmerend werden gisteren o.m. aange voerd 407 schapen f 28.— k f 42,— handel matig, 175 lammeren f 10 kf 24, handel matig. Oefentocht met de Prins Hendrik., Onder leiding van de directeur der schooi en van de leeraar in practische zeevaartkunde maakte een deel der leerlingen van de Zee vaartschool te Schiermonnikoog een oefentocht met de Prins Hendrik over Wadden-en Zuider zee. Maandag Is het schip de haven binnen- geloopen en vertoefden de schepelingen eenige tqd op het eiland Er werd o.m. een bezoek gebracht aan den Burg, waar de jongelui door collega's van onze Z.V.S. werden rondgeleid. Evenals de tocht der Texelsche Z.V.S'eis heeft deze ten doelde'leerlingen in de gelegenheid te stellen het geleerde in praktijk te brengen. Onderweg worden herhaaldelijk peilingen uit gevoerd, worden de jongelui met verscheiden nautische instrumenten vertrouwd gemaakt (log, sextant, compas, etc.) en kan het nuttige met het aangename worden vereenigd, zoodat de kosten, aan dergelijke tochten verbonden, door de verkregen resultaten stellig worden gerechtvaardigd. Een te contróleeren FEIT. Wanneer u in de Texelsche Courant adverteert bereikt u zoo goed als alle Texelaars. Dit blad wordt op Texel in ALLE kringen gelezen. Telt onze oplaag! Ongeval. Vrijdagmiddag I.I. is de heer R. P. Keijser, wethouder onzer gemeente, op het terrein aan de Binnenburg, waar het nieuwe kantoor der Nationale Bank gevestigd wordt, een ongeluk overkomen. Terwijl hij bij het tot stand bren gen van een verbinding tusschen twee putten achter het gebouw tegenwoordig was, gleed hij op de kleigrond plotseling uit, met het gevolg, dat hij in een plm. 2'/s M diepe kuil tuimelde en daarbij vooral de knieschijf ernstig wondde Met vereende krachten werd de heer Keijser uit zijn benarde positie geholpen. Geneeskundige hulp werd ingeroepeneen rust van eenige weken zal noodzakelijk zijn. Sport. Texel I—Heilo I 4—1. Men schrijft ons: Door schitterend voetbalweer begunstigd had Zondag jl. bovengenoemde wedstrijd plaats, bijgewoond door veel publiek. Toen even 2 uur de scheidsrechter Dol, die goed voldeed, de beide captains bij zich riep voor de toss, werd die door de T-captain ge wonnen. Hij verkoos met de krachtige, van doel tot doel staande wind in de rug te spelen. De „H'midd voor trapte af en er ontwikkelde zich direct een vlug spel. Texel hield te weinig rekening met de harde wind en zoo kon de „H'verdediging en in de laatste instantie de keeper, in de meeste gevallen ingrijpen, zoodat de eerste aanvallen op niets uitliepen. Texel kon de stand voor de rust op 3—0 brengen hetgeen een mooie voorsprong was. Had „T" rekening met de harde wind gehouden, dan was de score veel hooger geweest. Nadat het 3e doelpunt gemaakt was, werd er spoedig rusten gefloten. Na de thee werd endoor beide ploegen weer flink aangepakt. 1' was tegen wind nog het meest in de aanval, en wist de score nog met één doelpunt te verhoogen, waartegen Heilo één doelpunt maakte, zoodat de stand voor T 4—1 was. Texel heeft een welverdiende over winning geboekt en mooi revance genomen na de in Heilo geleden nederlaag. Wat de spelers betreft wil ik geen namen noemenallen hebben een schitterende wed strijd gespeeld. Zondag a.s. zoo gespeeld tegen Hollandia en dan is de overwinning voor T. Degenen, die thuis gebleven zijn, hebben veel gemist. Kort nieuws. Op de veiling der P. T. V. werd reeds 30 dezer aangebracht een mandje pullen eieren, afkomstig van kippen van 't Pluimveebedrijf- de Veen. De verkoop van Emma bloempjes heeft te Oudeschild f 22,25 opgebracht. Ter gelegenheid van zijn 25-jarige loopbaan als musicus zal de heer Sam Vlessing oud-Texelaar, te IJmuiden op 19 Mei a.s aldaar gehuldigd worden. Een comité is reeds gevormd, OUDESCHILD Ernstig ongeval. Op een der baggermachines der Zuiderzee- zeewerken had Zaterdagmorgen een ernstig ongeval plaats. Een der werklieden raakte bekneld tusschen een stortbak en de bagger machine waardoor zijn borstkas werd Ingedrukt. Hij werd per motorboot „Fuut" naar Helder gebracht om in het hospitaal te worden opgenomen. Mei-viering. Men verzoekt ons te plaatsen Het werkprogramma van de afd. Helder der Arbeidersjeugdcentrale vermeldt voor Zondag a.s. „Mei-viering op Texel." Het ligt in de bedoeling van het bestuur met een groepje naar Texel te komen en hier door zang, muziek en dans aan het streven der A.J.C. grooter be kendheid te geven. DEN HOORN Bevestiging en intrede Ds. A. Oskamp. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk alhier tot het ambt van predikant in deze ge meente bevestigd de Weleerw. Heer Ds. Oskamp, beroepen predikant alhier. Deze bevestiging ge schiedde door z'n oom Ds, G. Oskamp, predikant te Winterswijk. Z. Eerw. had tot tekst gekozen 2 Kor. 12:9, alleen deze woorden, „mijne genade zij u genoeg." Spreker wees de jonge predikant in zijn rede op het vele mooie en goede, dat er in het ambt van predikant ligt opgesloten, maar tevens ook op de teleurstellingen, die zeker niet zullen uitblijven. Hierbij verwees hij hem naar zijn tekstwoorden. Tijdens de handoplegging, waaraan ook Ds. Raabe van den Burg deelnam, werd de nieuwe leeraar door de gemeente staande toegezongen Gez. 91 :3 Des namiddags hield Ds. Oskamp zijn intreerede in zijn eerste gemeente. Z. Eerw. had tot tekst gekozen Ps. 121 1 en 2. Spreker zeide in zijn rede zich wel bewust te zijn van de vele moeilijkheden en teleurstellingen, die het ambt van predikant medebrengt, maar zijn tekstwoorden „Ik hef mijn oogen op naar de bergen, vanwaar mijn hulp komen zal. Mijn hulp is van de Heer, die hemel en aarde ge maakt heeft," zouden hem tot troost zijn in moeilijke tijden. Aan het einde van zijn rede verzocht Z. Eerw. de medewerking van kerkeraad en kerkvoogdij en hoopte hij, dat zij steeds prettig mochten samenwerken tot bloei der gemeente, hij sprak tevens zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst hem en zijn echtgenoote bewezen. Thans werd door Ds. Raabe, gedurende de vacature consulent der gemeente, aan de jonge predikant en zijn echtgenoote, mede namens de gemeenteleden, het welkom toegeroepen en de wensch uitgesproken, dat er steeds een gezellige harmonie, zoowel in de gemeente als in er ring van predikanten mocht beslaan. Sprek e verzocht de gemeente de leeraar staande toe 'c zingen Ps. 134:3. Tijdens beide godsdienstoefeningen was het kerkgebouw met belangstellenden geheel gevuld. DE WAAL Stoomzuivelfabriek „de Hoop". Vrijdag 1.1. werd voor geleverde melk uitbe taald f9,16 per 100 KG., buiten de wei. DE KOOG G. Kelderhuis naar Menado (N.O.I.) Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Kel derhuis, thans werkzaam bij het Rijksbosch- bouwproefstation te Wageningen, werd in de afgeloopen week benoemd tot opzichter bij de Cultuuronderneming van de Moluksche Han delsvennootschap en zal in het laatst van Juli naar Menado (Noord-Celebes) vertrekken. Amsterdam. Iü At g bouw vaD de Vrije Gemeente vergaderden Maandag tot inzet van de I Mei dag do religieus socialisten. Ce rede, die ds. Banning daar zou uitspreken zou per radio worden uitgezonde*. Toen de voorzitter, de heer van Veen, de spreke: van de avond het woord had gegeven, sprong een der aatawezigen op, onder het geroep van Oranje boven, e*t snelde naar de plaats van de spreker. Daar greep hij naar de microfoon en riep luide: „Lang, leve Prinses Juliana 1" vervolgens gooide hij de microfoon tegen de grond De zaal was het volgende oogenblik in voLe opstand Men wierp zich op de man, de heer E. WichmaD, voorstander van de fascistische gedachte. De voorzitter wist de orde eenigszins te herstellen Intusschen had men de politie van het L9idscheplein gewaarschuwd. De voor- zRter en de ordeverstoorder benevens eenige andere aanwezigen begaven zioh naar het politiebureau. De zaak weid daar ond-rzocht. Tegen de heer Wich- mao werd procss verbaal opgemaakt, waarna hg kon vertrekken. Hij klaagde over pijn in do arm, die vermoedelijk ostwriebt was. De verga'dering werd daarna voortge zet. De rede van de heer Banning kon nog per radio woiden uitgezonden. De bijeenkomst bad verder een rustig verloop. Van de zijde der vereenigingza! geen aanklacht tegen de heer Wichman wor den iDgediend. T e E d e werd de politie gewaar schuwd dat er bij Panoramahoeve een bosch- en heidebrand was. De inspecteur van politie kwam tot de ontdekking, dat de brand was ontstaan door het ooviorzichtig omgaan met vuur door rldaar vertoevende kampeerders. Vaa een en ander is procesverbaal opgemaakt. P.m 7 bunder bosch- en heide is een prooi der vlammen geworden. Texelsche novelle 2. door D. Dekker uit 1864. Dat was de oude „puusje de oogen uut". Zij werd zoo kwaad, dat Vlug meende dat zij eene beroerte kreegen Leentje, die op dit onverwachte voorstel van den stuurman wel dadelijk „ja" had willen zeggen, was zoo ontsteld, dat zij de oude nauwelijks kon te hulp snellenen ondersteunen. Toen zij bekomen was, voer de oude verschrik kelijk uit, vooreerst omdat hij zoo licht vaardig over haren dood had gesproken, en ten andere omdat hij het had durven wagen haar voor te stellen om met zijne nicht te huwen, nu hij wist dat zij, op het punt van trouwen met een lid van de familie, zoo veel tegen had, dat ze in hare jeugd liever het eenzame leven had ver kozen, dan zich te verbinden aan haren neef, dien men haar had willen opdringen. Ten slotte werd neef, tot groot verdriet van Leentje, die volstrekt niet van den stelregel der oude was, het. huis ontzegd, terwijl Lene-Peet verklaarde, dat zij hem in haar testament „uutskrabe zow". Tegen dit laatste had het meisje geijverdmaar de oude vrouw had zich nog dikwijls „dik- maakt" over de woorden en de handel wijze van haren neef Vlug, en had eindelijk besloten om hare bedreiging ten aanzien van het testament ten uitvoer te brengen dit was de eerste reden, waarorn het meisje „van honk" moest. Waarom ze juist naar Westergeest, naar boer Ponse moest, zullen wij u ook nog vertellen. In hare jeugd want zij had er niet altijd zoo rimpelig, zoo stokvischachtig en stopverf kleurig uit gezien in hare jeugd, toen zij eene flinke, lang niet onknappe maagd was, had Lene-Peet twee minnaars gehad de een, dien zij volstrekt niet lijden mocht, was haar neef Weste, en daardoor had zij een zoo hevige antipathie tegen een huwelijk met een lid der familie opgevatde ander was „Jawwik Ponse," een boer, voor wien zij veel inclinatie had, maar hare ouders waren er zwaar op tegen. Den eersten wilde zij niet, den tweeden mocht zij niet, en dus had zij haren maagdelijken staat tot haar twee-èn-zeventigste jaar gehand haafd. Ponse was haar niet ontrouw geworden, maar had toch eindelijk eene vrouw moeten nemen; hij was echter altijd met de maagd, die we als „Lene-Peet" kennen, op goeden voet blijven levenhij bezocht haar meer malen, en het was tusschen hem en haar zoo goed als beklonken, dat de zoon van Ponse, zijn snuggere „Jawwik", eenmaal de echtgenoot zou worden van Leentje; zoo doende zou Ponse voor zijn zoon het kapitaal machtig worden, dat hem zelf, door de hardnekkigheid der ouders van de nu zeer bedaagde maagd, ontgaan was. Daarom moest Leentje naar Westergeest, naar boer Ponse „voor nachtjes," terwijl Lene-Peet door den notaris haar testament geheel ten voordeele van nicht liet ver anderen. Nu we de reden weten waarom Leentje was afgezonden, willen we naar tante en nicht terugkeeren, en hooren wat Leentje bij het „holf-elfie" van het huisgezin van „Jawwik Ponse", van hare ontvangst en haar verblijf aldaar, maar inzonder heid van den zoon des huizes, „Jawwik Ponse den jongen", vertelt. Het was de eerste keer dat tante en nicht, na hare terugkomst, rustig bijeen zaten want Leentje was den vorigen avond, toen Lene-Peet al te ruste was, te huis gekomen's morgens stond de oude niet vroeg op, en het meisje had te veel huis werk te verrichten vóór het „kopje", dat klokke half elf in de voorkamer gereed moest zijn. Lene-Peet was dol nieuws gierig om van nicht het een en ander te ver nemen, en het meisje wist dit; daarom had zij zich gehaast, en zat nu aan de zijde van hare tante. Electriciteitsgelden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen den stroomafnemers van het voormalige gemeente-electriciteitsbedrijf te den Burg in herinnering, dat volgens besluit van den Raad voor teruggave van ten hoogste de helft der gelden, voor stroom betaald na 1 Jan. 1926 betrokken van de gemeente-noodcentrale alleen in aanmerking komen zij, die van de T.E.M. stroom afnemen volgens het vertrekken tarief. Derhalve hebben op restitutie geen aanspraak de stroomverbruikers van de T.E.jM. volgens het lichtpuntentarief. Aangezien gebleken is, dat niet alle belang hebbenden met deze voorwaarde bekend zijn

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2