Pii. VLESSING, Den Burg. Den Burg EUG. GOYARTS Gemengd Kuiken voer. N.V. Handelmaatschappij DROS&Co. KARPETTEN is C. HUISMAN, Weverstraat Fa. A. KLOPPER Zn. Complete meubileering. Leodsgracht 69—71 - Helder. ffeg'5 yOee Attum EENREISNAARiNPiË Damesmantels. Damesjaponnen. Boekhandel Parkstraat. JE ADRES voor kruidenierswaren, wiinen en likeuren Boekhandel Parkstraat. Te koop s s4 Texelstroom naar Purmerend. de hofstede Groningen, Loodsgracht 37, Helder. de grootste keuze. De laagste prijzen. EXCURSIE Begiet met boek te honden. */$at /et nie vWe wwn/'iOl ADVERTENTIËN Den Hen Mei a.s. Muzieknummers 2 zwarte paarden Naamplaten Lak- en Rubberstempels Sluitzegels Tandheelkundige Spreekuren dagelijks van 10-4 behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreeknnr Donderdag v. 7-8 JE ADRES VOOR Adverteeren doetverkoopen Gebruikt» ons prima KUIKEN VOER samengesteld uit de allerbeste grond stoffen, volgens liet recept van den Rij kspluim veeteeltconsulent. Naar de Vogelbroedplaatsen! Jubileum „Meester Bakker." EIERLAND Veiligheid vóór Alles. Aparte modellen. Mooie pasvorm. 5 pet. korting a contant. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders J. ZOETELIEF Gz. en J. M. ZOETELIEF—Barhorst hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest betuigen wij onzen oprechten dank. W. BAKKER Cz. C. BAKKER-Maas. Westermient. welke niet voorhanden zijn, worden als regel binnen 3 da gen geleverd, zonder eenige prijsverhooging. Burg -Texel. Bij grootere afname lagere prijzen. Alle bestellingen worden franco thuis bezorgd. TE KOOP GEVRAAGD van middelbare grootte. H. BURGERS, Oude Kerkstr. 20 Helder. in marmer en email. Vraagt modellenboek en relief en in kleurendruk Goed Practisch Toch Goedkoop zes goed onderhouden zittingstoelen, een ovale tafel met geschulpte rand en een canapé. Adres te bevragen Bureau van dit blad. vaart Maandag 7 Mei Vertrek 1 uur D. METS Uit de hand te koop gelegen in den polder 't Noorden op het eiland Texel, bestaande inH.A. 46.57.30 bouw- en weilanden, waarop flink woon huis, schuren en nevengebouwen. Te aanvaarden Mei 1929. De helft det koopsom kan als 1ste hypotheek op de goederen blijven staan. Te bevragen bij de firma J. Th. HEN- DR1KSE, te IJzendijke, die alle inlichtingen verstrekt. Eigen laboratorium voor moderne tandtechniek. Kunsttanden en gebitten. Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling nuchtere kalveren, huiden en wrak vee is J. IJ. WITTE, Oudeschild. Wanneer ge uw huis wilt inrichten en prijs stelt op solide goederen, wend U 2 dan tot ons; dan zullen we u deze tegen de laagste prijzen verschaffen. op Zaterdag en Zondag 19 en 20 Mei a.s. uitgaande van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, onder leiding van de heer J. DRIJVER. Vertrek van den Burg8,15 uur, terug om streeks 5 uur. Zondags terug omstreeks 3 uur. h Alle leden, op Texel woonachtig, kunnen zich aansluiten. Verzuimt niet de JAARVERGADERING in hotel „Texel" op Vrijdag 18 Mei a.s., aanvan gende te half negen 's avonds. Boven: Tureluur, beneden: Blauwe Reiger. De belastingbiljetten zijn weer rondge zonden en menigeen zit weer met de han den in het haar, omdat een behoorlike boek houding ontbreekt, waaruit het inkomen kan blijken. Het ls onmogelik het biljet juist in te vullen en voor de Inspecteur der directe belastingen is het onmogebk een juiste aanslag op te legger. Wordt men <e hoog aangesla gen, dan is betalen de boodschap, omdat niet voldoende kan worden aangetoond, dat en hoeveel de aanslag te hoog is Alleen reeds met 't oog op de inkomsten belasting is het vangroot belang een geregelde boekhouding te voeren. Het komt toch meer malen voor, dat van een klein inkomen nog veel belasting wordt betaald enkel omdat het juiste inkomen niet is te bepalen. Een boek houding van een landbouwbedrijf kan zeer eenvoudig zijn. 1 Mei is een geschikte tijd om te beginnen en ik raad ieder die nog geen boekhouding heeft, nu toch eens aan te pakken, zodat het niet meer voorkomt, dat te veel be lasting wordt betaald. Als men offert, waartoe men is verplicht, dan is het al welletjes. Ik wil hier heel in 't kort aangeven, hoe een eenvoudige boekhouding kan w rden gevoerd. Voor uitvoeriger besprekingen ben ik steeds bereid, als ik maar even vooraf bericht krijg. Op 1 Mei wordt dan begonnen met het op maken van de inventaris ('t is nu wel enige dagen in Mei. maar ieder weet nog wel de toestand op 1 Mei.) Er wordt dus in een schrift of een boek een staat opgemaakt van bezittingen en schulden. Een landbouwer eigenaar heeft als bezittingenland, gebouwen, vee, g ote werktuigen, klein gereedschap, misschien voorraden graan, stroo, enzoovoort, misschien veevoeder z.a. hooi en krachtvoeder, verder vorderingen b.v. melkgeld van de fabriek, vorde ing op de Boerenleenbank enz. en dan nog kasgeld. Het land rekent men op f 1000, f 1200 of meer of minder al naar de kwaliteit. De gebouwen kunnen natuurlik een zeer verschillende waarde hebben. Het woonhuis blijft buiten beschouwing. We nemen alleen de bedrijfsgebouwen. Werkpaarden krijgen een vaste waarde van f 400. Jonge paaroen ee marktwaarde. Melk koeien f3 0; vaarzen f 250; pinken f 150. voor schapen kan men wel als vaste waarde f 30 nemen. Kippen f 2. Varkens marktwaarde. Grote werktuigen schat men op waarde al naar de kwaliteit van het ogenblik en evenzo het kle n gereedschap. Grote werktuigen en klein gereedschap worden afzonderlik gehou den, omdat op de eerste mag worden afge schreven. Voorraden en veevoeder plaatst men op de inventaris naar de prijs op 1 Mei. Alle bedrijfsvorderingen komen dan nog op de lijst en tot slot de kas Wordt nu alles opgeteld, dan heeft men het totaal der bezittingen. Trekt men hier an af al de bedrijfsschulden, dan is het zuiver bedrijfskapitaal bekend. Is de inventaris juist opgemaakt, dan kan men het inventarisboek in de kast leggen en laten rusten tot het volgend jaar. Nu volgt het nauwkeurig noteren van alle ontvangsten en uitgaven in een zakboekje.dat altijd bij de hand moet zijn en het overschrij ven uit het zakboekje in een kasboek. Dit overschrijven moet eens per week gebeuren. Als voor kas een geldkistje dienst doet, dan komen alle ontvangsten in dat kistje en worden geboekt, alle uitgaven komen uit dat kistje en worden eveneens geboekt. Als na een^ week de boeken uitwijzen, dat ei bv. f 200 in kis moet zijn, dan moet ook het geld in 't kistje worden nageteld en er moet f 200 zijn. Deze kaskontrole moet niet woiden verzuimd. De eer.-te ontvangpost is het kasgeld, dat op I Mei aanwezig is. Daarmee gaat het bedrijf het komende boekjaar in. Van de uitgaven moeten die voor huishoudelike doeleinden nog eens apart worden geboekt. Begint dus nr.et het opmaken van een inven taris. Boekt daarna dageliks alle ontvangsten en uitgaven. Telt geregeld de kas na om ver gissingen te achterhalen. Houdt een jaarlang vol en dan hoop ik nog wel iets mede te delen over het opmaken van de inventaris aan het eind van 't boekjaar, over gebruik uit eigen bedrijf, over woninghuur, renten enz. in het kort over het bepalen van het zuiver inkomen in het afgelopen boekjaar. Deze regelen zijn slechts bedoeld als een aansporing om te begin nen, terwijl tevens enkele aanwijzingen worden gegeven. Ik hoop, dat het volgend jaar het aantal landbouwers, dat het inkomen juist kan bepalen weer aanmerkelik groter is en dat spoedig een boer, die geen boek houdt, tot de uitzonderingen gaat behoren. H. KLIMP. zegt: „Nu eerst begint men zich sterk bewust te worden, dat Nederland staat of valt met Indig, dat Indië in den loop der jaren is samen gegroeid met liet moederland. Daarom moeten onze Holland- sche jongens* voor wie het moe derland te klein is, in de eerste plaats «star ons Insulinde gaan" werd ook reeds gedronken in 1832. Vier geslachten hebben bijna honderd jaar hare samen stelling zoo gecultiveerd, dat KEG's THEE een gouden Thee geeft KEG's THEE verkrijgbaar 48-42-39-37-32 en 30 ct. per ons. Het KEG's THEE-ALBUM „Een Reis naar Indië" kost 75 ets. In elk ons KEG's THEE een bon. izoed voor een nlaatie. OOSTEREND (Niet van onze gewone correspondent Dinsdag 1 Mei was een feestdag voor de School met de Bijbel. De vaderlandsche driekleur wapperde van het schoolgebouw, dat 's morgens door de meisjes van de hoogste klassen met bouquetten en slingers van echte bloemen keurig was versierd. Meester Bakker toch mocht op deze dag herdenken, dat hij 25 jaar lang als onderwijzer de school met zijn krachten en gaven gediend had. Slechts korte tijd, 3 maanden te Nederhorst den Berg en van 1 Sept. 1901 tot 1 Mei 1903 te ErmeloVeldwijk, is de jubilaris werkzaam geweest. Sedert een kwart eeuw geeft hij zich met liefde en to» wijding aan zijn taak om de kinderen de eerste beginselen van lezen, schrijven en rekenen bij te brengen, maar bovenal om ze te vertellen van de Goede Herder Geen wonder, dat het 's middags voor de kinderen feest was in de school. Als blijk van hun liefde en waardeeriug zongen de leerlingen hun jubileerende onder wijzer een vers toe en boden ze hem een eiken houten boekenkastje met een drietal vaasjes aan. Aan de noodige versnaperingen ontbrak het niet. 's Avonds werd het feest in het gebouw van Chr. Belangen voortgezet. Namens het school bestuur en de schoolvereeniging feliciteerde de voorzitter, de heer P. Kuiper Sz, de jubilaris met zijn lange staat van dienst aan de school alhier en bood hij hem als geschenken aan een prachtige schemerlamp en een fijne vulpen. Verder ontving meester Bakker van de Zang- vereeniging „De Lofstem" een keurige bloempot met palm, die heel aardig paste op het bloem- tafeltje, aangeboden door de „jonge" oud-leer lingen. Van de gelegenheid, de jubilaris te feliciteeren, werd ruimschoots gebruik gemaakt, door ouders, oud-leerlingen en belangstellenden. Het muziekcorps „Excelsior" bracht een ovatie en liet later nog verscheidene mooie van ouds bekende liederen hooren. De jubilaris dankte hartelijk voor de ontvangen geschenken, de gebrachte gelukwenschen en de groote belang stelling deze dag ontvangen, maar sprak tevens uit, dat de groote dank alleen toekomt aan God, Die hem de noodige kracht had geschonken zijn arbeid al deze jaren te verrichten. Omstreeks half elf werd deze feestelijke bijeen komst met dankzegging gesloten door Ds. Van der Leer. Men schrijft ons Met genoegen kan worden gemeld, dat polder Eierland is begonnen de zoo hinderlijke zelfs gevaarlijke diepe kuilen vlak naast de weg, welke gebruikt werden tot berging van keislag. gelijk te maken met de wegberm en genoemde kuilen te verplaatsen tot vlak bij de sloot. Onze dank daarvoor aan het bestuur. Moge het goede voorbeeld navolging vinden. Laten we hopen, dat we dit over heel Texel zoo krijgen want elke motor- en autorijder weet bij ondervinding dat men bij het wijken telkens met zoo'n gat te kampen heeft. Dat is niet te vermeiden, want tegenwoordig liggen ze met het steeds toenemende gebruik van materiaal op zeer korte afstand. Zou het niet billijk zijn aan dit werk een deel van onze wegenbelastingcenten te be steden Er zijn nog tal van putten, waarin kalveren verdrinken kunnen I Waarschuwingssignalen. 134 AJs uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fil- treeren, dient gij u in acht te nemen. Gjj kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gy last hebt van rugpjjn. rheumatische pijnen, ischias of spit een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen te vaak of te weinig aandrang tot uri- neeren, troebel, te donker of te licht ge kleurd water. Brandend en pjjnljjk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte dieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pjjn, rheumatiek en de andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 28

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2