A?3~P'S AMANDEL TJES- KARPETTEN, LINOLEUMS Slaapkamerameublenenten. Tandarts Ansiugh Motorschip Maria, zware motor BEDDEN, MATRASSEN, h.v. J. W. LUNTER, Vit de natuur. advertentiën N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Abonnementskaarten le kajuit f 22,50 per kalendermaand. in Hotel „de Lindeboom" vaart Maandag 21 Mei naar Pnrmerend. Afvaart 1 nar. Donderdag 24 Mei naar Leiden. Afvaart 8 nar s s, Texelstroom naar Fur merend. een partijtje Dubbele van Sion, een paar voetbalschoenen Adverteeren doet verkoopen. „De skim" van Lene-peet. ingezonden PREDIKBEURTEN is Donderdag 24 Mei van 's morgens 9 tot 's middags 1 uur te spreken MET CR AT 15 GRENADINE SA U5 PUDDING EEN HEERLIJK NAGERECHT PUD DIN GFA 3 RIEK GR ON N GEN Texelsohe novelle uit 1864 4 door D. Dekker. Hoe beklemd het meisje gedurende deze toespraak geweest was, is nauwelijks te beschrijven. De laatste woorden, dat het huwelijk eerst na den dood van tante mocht plaats hebben, verlichtten haar vrij wat want het denkbeeld om zoo'n lummel tot man ie hebben, vooral wanneer zij haren knappen neef er tegenover stelde, was haar een gruwel, en ze wist, als Lene-Peet eens iets in het hoofd had, dat er dan niet tegen te praten viel. Dat kon ze vooral ontdek ken uit de woorden, die de oude vrouw nog tot haar richtte „En Leentje, dat moet je nou belove, en je moet je woord houwe; want mien skim zow komine spoke, as ik dood was en het gebeurde niet." Als de oude tante dit zeide, dan wist Leentje wel dat haar besluit onherroepelijk was. Wat zou het meisje doen Het oude mensch, aan wie zij zooveel te danken had, haren ouden dag door weigering vergallen? Zich de ongenade van Lene-Peet op den hals halen Daartoe kon ze moeilijk be sluiten. Vooreerst maakte zij de zaak af met de opmerking, dat „Jawwik" tot nog toe niet om haar gekomen was, en als hij haar vroeg wel nu, dan was het tijd genoeg om over de zaak te denken en te dien opzichte een besluit te nemen. Zij hoopte dat zij in dit geval den wensch van Lene- Peet niet zou weerstreven, maar wilde en kon vooralsnog niets beloven. De oude vrouw was met dit antwoord vrij wel in haren schik; zij zou het in korten tijd wel zoover weten te brengen, dat het aanzoek plaats had, meende zij, ofschoon zij deze gedachte niet uitsprak. Het meisje hoopte dat dit niet zou gebeu ren, en zij putte haren grond voor die hoop uit de omstandigheid, dat de „prengel" haar gedurende de dagen, die zij op Wester geest had doorgebracht, nauwelijks had durven aanzien. Van waar zou hij dan de moed halen bij haar een aanzoek tot een huwelijk te doen Zij dacht, dat hij dit nog wel zou uitstellen, zelfs wanneer hij er toe werd aangezet, en verheugde zich in het denkbeeld: Tijd gewonnen, veel ge wonnen. II. JAPIK. „Wel Jemes Kremes 1 wat een aardig meike is die Leen!" had de jonge Japik Ponse gezegd, toen de logée vertrokken was; want ofschoon hij haar nauwelijks had durven aanzien of tegen haar spreken, was hij toch niet ongevoelig geweest voor haar lief bakkesje, voor hare opgeruimd heid en geestige woorden en opmerkingen, door haar van tijd tot tijd om zich heen geworpen. Vader had daarop gevraagd, wat hij wel van haar dacht, en of hij, wanneer hij eens plan kreeg om te trou wen, Leentje niet gaarne tot vrouw zou willen hebben. „Nou, dat zow 'k meene, as 'k maar dorst!" gaf hij ten antwoord, en nu vertelde vader, welk plan er bestond tusschen hem en de tante van het meisje. De zoon was bij het vernemen van deze tijding verheugd en beangst te gelijkertijd: verheugd dat de oudjes zulk een plan be raamd hadden beangst „omdat ie den bui niet andorst," daar hij toch begreep, dat hij in deze zelf zou moeten handelen, en daartoe ontbrak hem de moed. Weinig kans van slagen zou hij ook hebben, wan neer zijne persoonlijke hoedanigheden of welsprekendheid hem eene zoo schoone en met ter tijd rijke bruid zouden moeten bezorgen, als Leentje eenmaal zijn zou. (Wordt vervolgd Sport. Bizonderheden omhent een te organiseeren motorbehendigheidswedstrijd op het voetbalveld alhier vermeldt een advertentie in dit nummer. Nuts-Bewaarschool-Stlchting De ledenvergadering van „het Nut" is ver steld op Vrijdag a.s. (Hotel „Texel"). Besproken wordt o.m. de vestiging van een „Nuts-bewaarschool stichting." EIERLAND Te veel vlas. In de vlashandel is in de laatste weken de toestand aanmerkelijk verslechterd en vele fabrikanten verwachten een nog verder terug gang der p ijzen. Het gevolg is nu 'n overgroot aanbod op de markt waarvan koopers kunnen prufiteeren. De noteeringen loopen steeds meer terug. Voo' het komende jaar wo'dt verder op een aanmerkelijk grooter aanbod gerekend dan dit jaar her ge.al was, daar de hooge vlas- prijzen tot een veel groote e uitzaai hebben verlokt, ook in Eierland. Dit is mede een oorzaak dat koopers nu de markt meer beheer- schen cn verkorpers graag hun voorraden van dc hand doen. DE MOK. Met drie vliegtuigen naar Indië. Luitenant ter zee ie kl. W. H. Tetenburg is aangewezen voor de voorbereiding van het overvliegen naar Ned. Indië. nog in het najaar van de drie Dornier-viiegtuigen, voor Indië bestemd. Deze zeeofficier zal optreden als leider van de vliegtocht. Verder zullen aan de eventueele tocht deel nemen: officier-vlieger 2e klasse P. S. Everts, officier-vlieger 2e ki. M. Vethake, officier van de marine-stoomvaartdienst 2e kl. J. J. van der Eyk, sergeant-vliegtuigmaker A. Langeraar, en korporaal-vliegtuigmakers A. Wurtz, J. Symonts en J. J van Tol. OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 91 koeien, 44 kalveren, 54 varkens, 48 lammeren, 2 schapen, 1 paard. 3G MA1NTIENDRAïl Hofleverancier FRANiCKER A. J. Bessellng f Woensdagmiddag jl. heeft in het crematorium te Westerveld de verassching plaais gehad van de heer A. J. Besseiing, In leven directeur der Ambachtsschool te Helde. Door de leerlingen der hoogste klasse werd 't lijk van 't Hospitaal vervoerd naar het School gebouw aan de Laan, waar een krans aan de baar weid gehecht en de heer D. H. Grunwald voorz der vereeniging, in tegenwoordigheid van autoriteiten en andere belangstellenden aan de overledene gevoelvolle woorden wijdde. Het stoffelijk overschot werd per auto naar Westerveld vervoerd, waar nog door de ver- eenigingssecr., de h?er F. Dekker, het woord werd gevoerd en vervolgens de crematie plaats had. Internationale wolstatistiek. Op 5 Mei is de heer G. T. Wlllingmore, Amerikaansch ambtenaar voor de standaardi seering van wol, naar Europa vertrokken ter bespreking van plannen voor de inrichting van een statistiek van de wereldvoor. aden van wol met de officieele Amerikaansche vertegenwoor digers in het buitenland en met de betrokken Europeesche industrieelen. Deze heer is voor zitter van een officieele interdepartementale commissie, welke de instelling beoogt vaneen de geheele wereld omvat'ende inlichtingen dienst inzake wol. De geheele Amerikaansche w o I nijverheid steunt dit plan. In verband met omstandigheden van de laatste tijd meent de heer Willingmore, dat de beoogde dienst in de naaste toekomst tot stand zal komen. Volgens een publicatie van het Amerikaansche departement van landbouw, waaraan de directie van de landbouw ook de oovenstaande gege vens heeft ontleend, zal de heer W llingmore pogen zich ia verbinding te stellen met be langhebbenden in Frankrijk, Belgie, Neder land, Duitschland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Italië, Groot-Britannië en Zwitserland Buurtverkeer Helder—Amsterdam. Op 'n herhaald verzoek van de V.V.V „Helder's Belang" inzake de invoering van buur.verkeer op het traject Helder—Amsterdam is aldus de „Held. Crt." door de Nederlandsche Spoor wegen opnieuw afwijzend beschikt. Voor het Zangersfeest. Ter voorbereiding van het a.s. Zangersfeest wordt Zondagmiddag a.s, in het „Casino"-ge- bouw te Helder een kringrepetitie gehouden onder leiding van de heer R Salsburg, hoofd der school te Benningbroek. Koren van Texel nemen aan deze zangoefening deel. Op het Zangersfeest, georganiseerd door de „Bond van Gemengde Zangvereenigingen in N-Holland," zullen door de deelnemende koren gezamenlijk worden gezongen „Gelukkig Vader land" en „Driekoningenlied", eveneens onder de erkend goede leiding van de heer Sasburg. De Wolveehandel van 10 16 Mei. Over 't geheel genomen kan met betrekking tot het wolvee niet van een vlotte handel woeden gesproken. Wel was hier en daar iets meer vraag naar weidelammeren, doch de meeste markten bleven daarvoor toch kalm gestemd, o.a. Drachten, Leiden, Leeuwarden, Sneek, Rotterdam. De prijzen ondergingen algemeen weinig verandering. Jonge vette schapen en zuiglammeren waren hier en daar iels duurder, o.a. te Leeuwarden en Sneek, doch daar tegenover was Groningen voor export-schapen en -lammeren, evenals Leiden, slechts zeer langzaam. Voor meikschapen was op de Friesche mark ten iets meer kooplust. Bloemencollecte voor de verpl. van lijders aan vallende ziekte. De gezamenlijke afdeelingen van de „Macht van 't Kleine" maken met vriendelijke dank bekend, dat de collecte op Hemelvaartsdag heeft opgebracht te Den Burg f 88.40 Cocksdorp 15.25 den Hoorn 43.19'/i Koog 9.94 üosterend 34.94 Oudeschild 26 60'/, Waal 21.77 Geheel Texel 240.10 (In 1927 werd f 240.83'/, gecollecteerd.) „Over de Insecten van hst eiland Texel" schrijft de heer M. A. Lieftinck in deel VII (no. 161) van de „Nederlandsche Entomologische Vereeniging", deze maand verschenen. Met betrekking tot de insectenfauna der Waddeneilanden aldus schrijver werd meer dan eens uiting gegeven aan de wensch, om de tallooze gegevens, waarover de Neder landsche entomologen beschikken, tot 'n geheel te verwerken. Veel is er in de loop der tijden dan ook ver zameld, dat naar we hopen ook inderdaad binnen afzienbare tijd aan de vergetelheid zal worden ontrukt. _.o— In het Mei-nummer van "De Levende Natuur" vervolgt de heer B. E Bouwman zijn de- termineeitabel van de graafwespen in Nederland. - o— Dat onze „Zandkuil" tot natuurmonument werd verheven mag een voor Texelaars bekend feit worden genoemd, maar- of onze lezers ook weten, dat deze kuil zich onderscheidt dooreen bonte menigte van de merkwaardigste insecten, is zeker aan twijfel onderhevig. Mogelijk zult u zich niet interesseeren voor zulk „griezelig" gedierte en kunt u zich moeilijk indenken, dat anderen zich het bestudeeren van deze „akelige beesten," wespen en bijen, kevers en torren, tot levenstaak hebben gesteld. Bij entomologen dat zijn menschen die zich met hart en ziel op de insectenstudie toeleggen staat Texel's Zandkuil zeer gunstig bekend, speciaal om de vele en velerlei graafwespen engraaf- b ij e n, welke ze herbergt. Heeft Dr. Jac. P. Thijsse haar ir. een van zijn altijd boeiende geschriften niet genoemd, „een echt natuurlijk insectarium" Gelukkig daarom dat onze, eertijds veronachtzaamde en met ver nieling bedreigde, Zandkuil thans in de reeks van Nederland's Natuurmonumenten is opgeno men en voor natuurvrienden, voor de entomolo gen onder hen in het bizonder, gespaard zal blijven. i i.1 i ia' Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het nieuwe pak. De dienaar onzer Hermandad, Was voor het eerst in 't pak. Je voelt je nu zoo heelemaal, Zoo echt op je gemak. Ja, zoo'n compleet politieman Bij aankomst van de boo't, Dat staat nu och veel beter, man, Ja, dat is „comme il faut". Veel oogen kijken wel wat schuin, Ook wordt er wel gespot. Doch zoo'n geüniformd meneer Geeft toch wel indruk, wat? 17 Mei '28. Oudeschilder. Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de op den 22sten Maart vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1928—1929, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15en Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen om trent .schorsing. De1 genoemde lijst blijft vooreen ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd, en in afschrift of afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Texel, 15 Mei 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretans, De Burgemeester, JONKER W. B. OORT. Zondag 20 Mei. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Waal, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Janzen. H. Doop. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. half e'f ds. Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. vm. 10 uur ds. Vermeer. nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half elf ds. Smidts. Avondmaal. Zorg voor een genotvollen ouden dag 136 Ouderdom is niet enkel eeD kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeft(Jd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar Dit is een ontegenzeggelijk feit en men kan er verschillende oorzaken voor aan geven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg ge dragen voor hun nieren. Een oude spreek wijze zegt„Als gij uw nieren gezond houdt houden deze u gezond En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden want veel rugpijn, urine stoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hult Zij behoeven de bijzondere versterken de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen Door de opwekkende kracht van dit nier middel wordt de werkzaamheid der nieren hersteldhet versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nier aandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten af 1,75 per flacon. 29 GEBOREN: 1LONA, dochter van M. D. DIJT en G. DIJT—v. Egerhèzy. Den Burg—Texel, 18 Mei 1928. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen oprechten dank. J. ZOETELIEF Gz. J. M. ZOETELIEF-Barhorst. „Vredelust", Everstekoog. Dienst Texel-Helder v.v. Met ingang van 1 |UNI as. worden in gevoerd tegen den prijs van Aan te vragen minstens 1 dag te voren aan het kantoor van T.E.S.O. te den Burg. DE DIRECTEUR. Hoofdgracht 61. Helder H KEESOM. vaart Maandag a. s. "Vertrek 1 uur en Donderdag naar Leiden Vertrek 8 uur. D. METS Te koop of in ruil voor prima 4-lamps Radio toestel, compleet met luidspreker en Simplex-motor goedloopend. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop aangeboden Rijk gewas. C. EELMAN Jz.. De Koog, Texel. GEVONDEN Tegen advertentiekosten terug te bekomen bij E. van Leersum, Weverstraat.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2