Texelsclie Courant van Zaterdag 19 Mei 1928. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Voor elk wat wil$. MARKTBERICHTEN Holl Mij. van Landbouw. Algemeene Vergadering afd. Texel. De algemeene vergadering der afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, op Dins dagavond jl. in „de Lindeboom" belegd en geleid door de heer 0. Keijser Hz., de nieuw-benoemde voorzitter, werd bijge woond door dertien personen. In zijn openingswoord, waarin hp de aanwe zigen welkom heette, begroette de voorz, in het bijzonder de heeren ir. de Vries en Zijp, resp. rijksveeteeltconsulent in Noord- Holland en insp. van 't Texelsch Schapen- stamboek. De notulen, door de secr., de hr. P. Bak ker Az., gelezen, werden na een kleine wijziging goedgekeurd. Lagere Landbouwschool. De voorz. doet mededeeling van een schrijven van de secretaris van het hoofd bestuur, waarin deze mededeelt, dat de minister besloten beeft op Texel een met- confessioneele landbouwschool te stichten, waarmee de afd. geluk wordt gewenscbt. De secr. vertrouwt, dat Texel toonen zal dat besluit te waardeeren. De voorz. brengt in herinnering, dat het de heer H. W. Keesom was, die tot de stichting van die school op Texel de eerste stoot heeft gegeven. Zoodra de minister tot de vestiging van tien landbouwscholen in ons land besloot, richtte de oud-voor zitter zich tot de bevoegde autoriteiten om hun de noodzakelijkheid eener landbouw school op Texel onder het oog te brengen. Het afd. bestuur heeft op het schrijven van de alg. secretaris aan het hoofdbestuur zijn dank betuigd voor de moeite, in Texei's belang aangewend. De voorz. doet thans een dringend beroep op de leden van alle Texelsche landbouworganisaties om de school toch vooral te doen bezoeken, wanneer zij daartoe in staat zijn. Over de vorm, waarin de school hier za} worden gesticht, werden we reeds eerder ingelicht. Daaromtrent vermeldt het vorig nummer u een en ander. Overwogen werd de mogelijkheid eener N V. of van een gemeentelijke instelling. De heer ir. Smeding adviseerde er een „stichting" van te maken. Ook B en W gaven hieraan de voorkeur. Met algemeene stemmen werd dan ook door de vergadering van B en W met de landbouworganisaties besloten de minister te verzoeken het daarheen te leiden, dat de school een „stichting" wordt, in welker bestuur, hoogstens 13 leden tel lende (een aantal, gelijk aan dat van de gemeenteraad), zitting zullen hebben ver tegenwoordigers der afd. Texel en Eierland der H. M. v. L., L. T. B., Kweekersge nootschap, Coöp. P.T.V. „Texel." De heer ir. M. D. Dijt wenscht de af- peeling geluk met het behaalde succes, maar geeft zijn teleurstelling te kennen over het feit, dat het Gemeentebestuur het noodig heeft geoordeeld in de statuten van „stroomingen te spreken. Ikzelf, aldus spr,, laat mij in geen strooming rang schikken. We moeten slechts letten op de ontwikkeling van hen, die de school bezoeken en niet vragen, of hun vaders aan politiek doen of niet. Ik maak het bestuur in geenendeele eenig verwijt; het heeft gehandeld zooals het in de gegeven omstandigheden handelen moest, maar spreek deze woorden óver uw hoofden tot het gemeentebestuur. De voorz. zegt met de heer D(jt in te stemmen. Ook het bestuur heeft zijn spijt te kennen gegeven, maar dat werkte niets uit. Wilde men de school hier heb ben. dan was toegeven geboden. Zomergerst als brouwgerst. In een schrijven noodigt het Hoofdb. de leden uit hun zomergerst te doen onder zoeken om uit te maken of ze als brouw gerst dienst kan doen. In dat geval is de Heineken's Bierbrouwerij bereid ze onder nader te stellen condities te koopen. Wie in September een goed monster zendt aan de heer P. Kooiman, controleur H M v.L. Molenvaart te Anna-Paulowna (Tel. 10) behoeft voor dat onderzoek geen kosten Ie maken. Hoe dat onderzoek uitvalt is moeilijk te zeggen, maar in ieder geval beveelt het H.B. dat onderzoek krachtig aan. De voorz. zegt het schrijven te hebben besproken met het afd. bestuur van „Eier land", dat er echter geen ooren naar had, omdat men in België een afzetgebied heeft en daar een goede prijs ontvangt. Ook zou de Heinekens Brouwerij nogal kies keurig en veeleischend zijn. In aansluiting hierop dringt de heer ir. Dijt er met klem op aan wel Texelsche Zomergerst ten onderzoek op te zenden. Texelsche gerst toch staat in doorsnee aan de spits van alle gerst, welke in ons land wordt verbouwd Laat Texel, dat toch zoo licht op de achtergrond wordt ge schoven, vooral ook meedingen Het zal een goede plaats kunnen innemen. De voorz. zegt deze wenk ter harte te zullen nemen. Omtrent de cursus in paardenkennis te den Hoorn geeft een bericht elders in dit blad nadere bizonderheden. Rotkreupel. Op aandrang van de afd. worden thaps dieren welke aan rotkreupel lyden, weer gelood en worden weer waarschuwingsbor den geplaatst.Een veeopzichter oefent een of twee dagen per week controle uit. H. Keesom bestuurslid. Door het uittreden van de heer H. W. Keesom was het bestuur onvoltallig ge worden. In zijn plaats wordt nu bij meer derheid van stemmen de heer H. Keesom H.Wzn. benoemd. T. B. C. b ij rundvee. Op een vraag van de voorzitter houdt de heer ir. de Vries een interessante cau serie over de geschiedenis van de T.B.C.- bestrijding bij rundvee. Op Texel komt T.B.C. bij rundvee svel voor, maar van be strijding is hier geen sprake. Wanneer hier een vereeniging met dit doel wordt opge richt en volgens rijksvoorschriften te werk wil gaan, kan zij erkenning vragen. Er kende vereenigingen kunnen rijks-en wel licht ook provinciale subsidie bekomen, Alhoewel Texel weinig runderen met open T.BC. heeft is bestrijding zeer gewenscht Wanneer het Ryk straks bestrijding ver plicht stelt, kon men wel op hooger kos ten worden gejaagd. „Boterbij de visch." De heer Benit stelt de vraag of de afd- de verkoop van vee A contant niet bevor deren kan. Meermalen worden bv lammeren, de eene week meegenomen, eerst de vol gende week betaald. Evenals met de ver koop van lummerenhuiden meent hij dat de afd. met pogingen, bovengenoemd, succes moet hebben. De voorz. geeft echter te kennen, dat hij geen kans ziet in de, naar hij toegeeft verkeerde, toestand, op afdoende wijzever- betering te brengen. Schapenfokdag 5 Sept. De Schapenfokdag op 5 Sept. wordt ger heel overeenkomstig het besluit der vorige vergadering georganiseerd. De heer Sjjp verklaart er zich geheel mee accoord. Waterleiding op Texel. Pogingen om op Texel de aanleg vap een duinwaterleiding te bevorderen, waarop de heer Benit aandringt, liggen, naar de voorz. oordeelt, niet op de weg van de afdeeling. Slechts een deel van Texel is er mee gebaat, terwjjl de afd. toch ook met de belangen van het overige gebied rekening moet houden. De heer ir. D()t geeft nog eenige tech nische bizonderheden omtrent de drink watervoorziening op Texel en wpstero.m. op, dat polders beneden volzee gelegen, bv. Pr. H. Polder, Waalenburg en 't Noorden hier altijd met gebrek aan zoet water te kampen hebben. De diepste put kan nog slechts zilt water verschaffen. De voorz. is van meening, dat meD de oplossing van dit vraagstuk maar aan het gemeentebestuur moet overlaten en sluit hierop met dank voor de prettige en leer zame besprekingen, de vergadering. Zakennieuws. Door verbouwing van het winkelpui en het aanbrengen van een nette stofvrije etalagekast is het aanzien van de kappers zaak van de heer J. v. d. Aakster belang rijk verbeterd. Het timmerwerk werd uit gevoerd door Gebrs. Schoenmaker, het metselwerk door G. Logman en het schil derwerk door Jn. Zijm. Wanneer straks het werk gerëed is gekomen mag de heer van de Aakster met genoegen aan zijn besluit tot verbouwing terugdenken. Diverse par fumerieën, zeepen en andere toiletbehoeften komen thans in de etalage mooi tot hun recht. Wolmarkt eind April - begin Mei. Nu de Ned. wolproducenten de bewegin gen der wolmarkt met verhoogde belang stelling volgen, schijnen deze aan groote veranderingen onderhevig te zijn. Zoo geeft Bradford op 3 dezer b(j gering aanbod zeer goede vraag met zeer goede prijzen. Met groote belangstelling kan de scheer tegemoet worden gezien Uit Groningen komen berichten van f 1.70 per KG, maar als serieus kunnen die niet worden be- I schouwd. Wandeltocht. In verband met het minder gunstig weer is de wandeltocht van Gymn. Ver. „Texel", aanvankelijk bepaald op 17 dezer, tot (vermoedelijk) 2e Pinksterdag uitge steld. Voorschot Landarbelderswet. Bij beschikking van de minister van financiën van 16 Mei 1928, no. 148, Gene rale Thesaurie, is aan de gemeente Texel een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 6500 ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging vaneen plaatsje. Telefoonlijsten, Door het Hoofdbestuur der Posterijen is alle aangeslotenen in de kring den £urg een telefoonlijst voor den Burg toegezon den. Het ligt niet in de bedoeling deze lijst op de andere dorpen verkr(jghaar te stellen evenmin zullen voor die dorpen locale lijstjes verschijnen. We brengen echter onze abonnees in herinnering, dat we binnen een paar maan den een volledigo telefoonlijst in het licht zullen geven. N.V. Pluim veebedrijf „de Veen." In het Alg. Ned. Landbouwblad van 17 dezer wijdt H. K. een uitvoerig artikel aan de N.V. „Pluimveebedrijf de Veen," erkend fokstation der Coöp. Pluimvee- en Tuinbouwver. „Texel" directeuren Joh. Roeper Jz. en J. Bakker Cz. Door een vijftal foto's is dit schrijven, waarin ons de inrichting, de omvang en de resultaten van bovengemeld bedrijf worden uiteengezet, geïllustreerd. Ons Zondagsblad. Gelijk we verwachtten heeft de aankondiging van ons Geïllustreerd Zondagsblad, dat met ingang van Zaterdag 7 Juli a.s. tegen de bui tengewoon geringe prijs van f0,50 per dertien nummers ter beschikking van onze abonnees zal worden gesteld (f0,70 franco p.p.), alge meen de aandacht getrokken. Het kan ook niet anders, of dit bizonder goed verzorgde weekblad moet zijn weg vinden. Nauwelijks kunnen we er inet voldoende klem de aandacht op vestigen, dat onze nieuwe uit gave tot de betere illustraties mag worden gerekend. De roto-gravure-druk is een even fraai als kostbaar procédé en u door „het Pa norama" genoegzaam bekend om u van de kwaliteiten van ons Zondagsblad eenig idee te hebben. Minder dan vier cent voor een derge lijk tijdschrift, door advertenties niet financieel gesteund, maar ook niet ont s i e r d, wordt algemeen terecht een zeer gering bedrag ge noemd. Om u van ons Zondagsblad een beeld te ge ven, zenden we de volgende maand al onze abonnees en aan hen, die zich nog deze maand op de Tex. Crt. abonneeren een proefnummer kosteloos toe. Wie er zich op abonneert, verbindt zich slechts voor hoogsteps een kwartaal, maar we vertrouwen ten voRe, dat de kennismaking een bevredigende indruk zal achterlaten. Alle proefnummers, welke we Woensdag ter beschikkiqg hadden, zijn bij ons weggehaald. Aan verder aanvragen kunnen we voorloopig niet voldoen. In verband met bovengenoemde datum 7 Juli a.s. zujlen-we eerst na eenige weken onze proefnummers toezenden. Intusschen blijven aan ons bureau eenige exemplaren ter inzage liggen. In onze étalage kasten geven eenige pagina's een zij het onvolledig overzicht van ons Zondagsblad. o— We onderstrepen ten slotte onze mededeeling dat van tijd tot tijd Texelsche foto's zul len worden opgenomen, niet alleen in de eerste nummers, „om abonnees te lokken" zooals on vriendelijke critici mompelden. We garandeeren u een Zondagsblad, dat door zijn illustraties in keurige uitvoering voor Texelaars grooter aantrekkelijkheid zal hebben dan welk ander ook I Hulde aan Texelsch Fanfare. Donderdag j.l. heeft Texelsche Fanfare op het Concours te Breezand, georganiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan v.d muziek- vereeniging aldaar, in de eerste afd. van de W. Friesche Bond met 145'A punt de le prijs behaald, evenals „Excelsior" van N. Niedorp dat 145 punten verwierf. „Onder ons" van Hauwert bekwam met 140 punten de 2e prijs. Onze gelukwensch aan directeur en leden I Als jury-leden fungeerden de heeren Sam Vlessing, Hazebroek en Schuitemaker. „Texelsch Fanfare" is met 19 man uitgekomen, vier leden namen op verzoek van de directeur aan het concours niet deel. Men heeft behoorlijk weer getroffen en bleef tot het eind in de beste stemming, zoodat men op een genoeglijke en succesvolle dag mag terugzien. Gevonden. De advertentie in ons vorig nummer „Ver loren een gouden ketting" heeft succes gehad. Het kostbare voorwerp werd gevonden door mej. J. Gomes, die het aan de steller der annonce, een bewoner van Waalenburg, deed toekomen. 40 jarig huwelijksfeest van de heer en mevrouw Oort. Op Donderdag j.l. hebben de heer en mevrouw Oort op intieme wijze hun 40-jarige huwelijks feest gevierd, deels in een der zalen van hotel Prinses Juliana te de Koog. 's Avonds werd de familie door Texelsch Fanfare voor de burgemeesterswoning een serenade gebracht. Het heeft de fam. Oort aan oprechte belang stelling niet ontbroken, alhoewel velen van het heuglijk feit onkundig waren. ZEILSCHIP OMGESLAGEN. Bij de gistermiddag op het Marsdiep gehouden periodieke zeilwedstrijden is een zeilschip omgeslagen. De zes inzittenden geraakten te water. Vijf werden gered. De 19-jarige zeemilicien J. K. wordt nog vermist. OUDESCHLLD Visscherij. Hoewel we reeds half Mei hebben, zijn de visschers evenals verleden jaar nog maar steeds aan het garnalen visschen. Enkel; jaren geleden leek dit niet mogelijk, doch thans doen de gar nalen nog plm. 25 cent het KG. Deze week zijn aangebracht ruim97C0KG. garnalen. De haring- visscherij is zoo goed als gedaan. Alleen de kommenvisschers brengen nog wat haring aan en kunnen plm. f 0.50 per kist maken. Een kist bevat ongeveer twee A drie tal haring. Ansjovis laat zich nog steeds niet zien. Enkele Wier nge; visschers hadden een enkele dag flink wat geep, doch over het algemeen wordt er nigt veel geep gevangen, waardoor de prijzen wel weer wat hooger zijn. Rooskleurig gaat het echter niet met deze visscherij. OOSTEREND Chr. Dem. Unie. De Christelijk-Dcmocralische Unie houdt van daag te Amsterdam haar eerste jaarlijksche vergadering. In een openbare vergadering zal ds. J. J. Buskes Jr.. predikant te Amsterdam eerder alhier, spreken overMemores van P. J. Troelstra. Kerknieuws. Foutief was het bericht aangaande het beroep van ds. Chr. J. Schweitzer, van Workum, te Oosterend. We ontleenden het aan het Alg Handelsblad van Maandagavond j.l. (derde blad, pag. 10.) ZUID-EIERLAND. Examen-Costumière. Door onze plaatsgenoote mej. Joh. Dob Ad» werd bij het onlangs gehouden examen der Eerste Ncderlandsche R. K. Vereeniging van Modevakscholen te Schagen het diploma voor Costumlère behaald. DEN HOORN Cursus Paardenkennis. De cursus in Paardenkennis, hier georgani seerd door de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw en geleid door ,de heer E.Noordijk, veearts te den Burg, is dezer dagen geëindigd. Alle deelnemers hebben de lessen met gunstig resultaat gevolgd. Het diploma wordt uitgereikt aan de heeren P. Drijver, B. v,d. Vis, N. J. Kikkert, J. Duinker, H. G. Timmer, H. W. Tim mer, S. LapBz., P. Roeper Wz,,W. Roeper Wz„ D. Beumkes, F. Witte CzP. Bakker Cz. en M. J. Kikkert en aan een toejioorejer. Gelukkig do monsch dio zijn geld weggeeft,, vóór zijn gold Rem te groude rient. ,0-e Het hoogste moment in een rede- vooring moest niet worden onderstreept door applaus, maar door stilte. o Onpartijdigheid is veeleer een karaktertrek dan een uitvloeisel van onze opvoeding o Wanneer iemand zegt, dat hij niet wenscht te redetwisten, bedoelt hij veelal alleen, dat hij niet naar een ander wil luisteren wanneer hij eenmaal zijn eigen meening heeft verkondigd^ o Een woord is als een vrouwde mooiste zijn gewoonlijk niet de beste. o Schoonheid is het eenige, dat in zichzelf een verontschuldiging draagt voor zijn bestaan. Alle andere dingen moeten op de een of andere manier hun bestaan rechtvaardigen. o— Jeugdherinneringen zjjn mysteriën als zekeru bloemenze openen en sluiten zich plots en onnaspeurbaar o lomand die trouwt is te vergelijken met iemand die champignons eet hij weet nooit of hij het zonder gevaar kan doen, voordat het te laat is. -o l Een goed gekleed heer moet.niemand opvalloD. Werkelijke elegance uit zich door eenvoud. Het is echter niet zoo eenvoudig deze wetenschap praktisch toe te passen. Een advertentie dient te zijn als de geschreven taal van een goede verkooper „Nouyeauté", De heldhaftige daden worden soms verricht door de onbeduidendste menschen „Obaervet". Schagen, 16 Mei. 627 lammeren 65 Vette koeien 50 kalfkoeien 30 Gelde koeien 27 Vette varkens 177 Biggen Boter 16,- a 24.— 250 a 475 200 a 370 140 a 310 0,60 a 0,65 10,— a 17, 1,70 a 0. - a 2,10 E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeierenaanvoer 73246 Bruin ongewogen f 5,50 a f 5,60 per 100 Wit 4,70 f 4,90

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5