No 4228 Woensdag 23 Mei 1928 41ste Jaargang PINKSTERAANBIEDING. PH. VLESSING, DEN BURG. Voor abonnees stellen wij de prijs op slechts 50 cent per kwartaal. Franco per post 70 cent. Van week tot week Onze collectie Heeren- en Jongenscostnnms is groot, onze prijzen beneden iedere con currentie. Vergelijkt prijs en kwaliteit. 5 pet. korting J contant. Texelsche Berichten N.V. J. W. LUNTER Pensionuitrustingen ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS: N°. 11 Met ingang van het nieuwe kwartaal vangen we aan met de uitgave van een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, geheel uitgevoerd in fraaie ROTO-GRAYURE-DRUK [dus in de trant van „het Panorama" der fa. Sijthoff], tellende 16 pagina's, uitsluitend gevuld mot tientallen met zorg gekozen F O T O 's uit binnen- en buitenland van tijd tot tijd ook van TEXEL en degelijke tekst, bestaande in VERVOLGVERHALEN en COMPLETE NOVELLEN; een heel blad „Voor de Vrouw", afwisselend bevattende brei-, borduur- en haakpatronen, recepten, nuttige wenken, enz.; een Jeugdpagina, evenals het blad „Voor de Vrouw" aantrekkelijk geïllustreerd, en ten slotte een heele bladzijde HUMOR IN WOORD EN BEELD. Advertenties worden in ons Zondagsblad NIET opgenomen. Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. Hofleverancier F R A'N E K E R. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodore regel moer: 10 cl. Doïolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 12-19 Mei. De aanvang der Olympische spelen. Donderdag jl. zijn de groote Olympische spelen in het reusachtige stadion te Am sterdam geopend. D.w.z. begonnen, want de eigenlijke plechtige opening er van heeft pas Zondag 28 Juli plaats, zeer waarschijn lijk in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie, terwijl aan de openingsplechtigheid een kerkdienst zal voorafgaan onder leiding van de oud-minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, Dr. de Visser. Dan vangen pas de eigenlijke Olympische spelen aan welke tot en met 11 Augustus zullen voortduren. Dat worden dan ook wel de beide drukste weken van dit groote inter nationale sportgebeuren, maar ook in de weken die er aan voorafgaan en waarin reeds verschillende beslissingen vallen mag een groote belangstelling worden verwacht Dat bleek reeds Donderdag toen de hocky- spelers de lange rij van wedstrijden openden. Deze, laat ons maar zeggen, voorloopige openingsplechtigheid droeg een bijzonder plechtig karakter, daar zij gepaard ging met de onthulling van een gedenkteeken ter eere van de nagedachtenis van de grijze sportleider baron van Tuyl van Serooskerken die zijn beste krachten aan de ontwikke ling van de sport in ons land heeft gegeven en aan wie het Nederlandsche Olympische Comité, welks voorzitter hij vanaf 1912 tot aan zijn dood is,geweest, zooveel te danken heeft. De onthulling van het eenvoudige, fiaaie gedenkteeken geschiedde door Prins Hendrik. Door Prins Hendrik werd ook de loting verricht voor de voorronde en de eerste ronde van het Olympisch voetbaltournooi De Prins trok de nummers, o.m. met het gevolg, dat het Nederlandsche elftal op 30 Mei a.s. zal moeten uitkomen tegen dat van Uruguay, de winnaar van de Parijsche Olympiade. Algemeen verwacht men een zeer spannende strijd, daar het elftal van Uruguay te Parijs slechts met de grootste moeite van het Nederlandsche wist te win nen. Reeds aan de vooravond van de eerste dag van de Olympische spelen heeft het ge meentebestuur van Amsterdam van zijD belangstelling blijk gegeven in de Spelen, welke in deze zomer duizenden vreemde lingen binnen de muren van zyn stad zal voeren, door hel aanbieden van een feest maaltijd aan de talrijke buitenlandsche journalisten, die uit alle deelen der wereld naar onze hooidstad zijn getogen. Amsterdam gaat een drukke tijd tege moet. Reeds nu zijn er heel wat vreemde lingen aangekomen, maar de stroom zal met de dag toenemen en er zijn dan ook tal van bijzondere maatregelen genomen, om de duizenden die verwacht worden behoorlijk onderdak te verschaffen. Begrooting Zuiderzeefonds. Een onderwerp, dat in de Tweede Kamer stof tot bespreking gaf was de begrooting van het Zuiderzeefonds. Er kwam critiek van vele zijden en van verschillende aard Er werd veel geklaagd over de wijze, waarop de visschersbevolking, die door de drooglegging der Zuiderzee haar bmn van bestaan zal verliezen, scoadeloos zal wor den gesteld. Over de toepassing van de Zuiderzeesteunwet waren tal van leden zeer ontevreden. Zij vertolkten daarmee de gevoelens van de gedupeerde bevolking, die gebukt gaat onder de vrees voor de gevol gen van de drooglegging en die het als een onrecht, haar aangedaan, gevoelt, dat zij door de regeering niet voldoende gesteund en schadeloos gesteld wordt. De Kamer heeft tenslotte de begrooting goedgekeurd. Verwacht mag worden, dat de regeering er ernstig naar zal streven om de middelen te vinden, waardoor de arme visschersbevolkiDg, bewaard zal worden voor de gevolgen van de indijking, welke het brood uit haar mond tracht te roo ven. DuitschlandRijksdagverkiezingen. Als deze regels in druk verschijnen, zal de uitslag der Rijksdagverkiezingen in Duitschland bekend zijn. Wij kunnen daarover nog niet in bijzonderheden treden en moeten volstaan met de vermelding, dat de verkiezingsactie zeer inteiisief is geweest en dat tal van leidende poli tieke figuren er krachtig aan hebben deel genomen. Door Stresemann's ziekte was de demo cratische partij wier voornaamste en wel sprekendste woordvoerder hij in de verkie zingsdagen was, juist in de tyd van de laatste zwaar wegende loodjes, ernstig ge handicapt. Ex-kroonprins Carol in België. De Roemeensche ex-kroonprins Carol is Woensdag uit Engeland vertrokken. Hij heeft zich dus aan zijn belofte gehouden vóór Donderdag de voor hem ongastvrij geworden Britsche grond te verlaten. Bij zijn vertrek heeft hij de Britsche journa listen nog even geducht bij de neus geno men, wat deze ook een wtinig verdiend hadden, omdat zij het buiten van Jonescu waar prins Carol verblijf hield, dagen ach tereen als het ware belegerden. Op het oogenblik van vertrek verliet een auto, waarvan de gordynen gesloten waren, de buitenplaats om in razende vaart naar het station te gaan. De auto's van de journa listen stoven er achter aan, maar by het uitstappen bleek dat de ex-kroonprins niet in de bewuste auto zat. Deze had intus- schen een goede gelegenheid gehad, orn met zijn dames in een tweetal andere auto's rustig te vertrekken naar Dover, waar het gezelschap zich inscheepte aan boord van een pakketboot, waarmee het naar Ostt nde overstak. Na de nacht van Woensdag op Donderdag te Brussel te hebben doorge bracht, waar de journalisten eveneens om de tuin werden geleid en de prins niet te zien kregen, is deze de volgende dag naar Dinant vertrokken om voorloopig zijn in trek te nemen in een hotel in de omgeving der stad. Prins Carol heeft van de Belgische re geering verlof gekregen zich in België op te houden, echter alleen onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat hij zich van elke politieke actie zal onthouden. De strijd in China. De gebeurtenissen in China blijven nog steeds de aandacht vragen in sterke mate. Naar het zich laat aanzien ontwikkelen de gebeurtenissen zich bijzonder snel. De op- marsch van de zuidelijken naar 't noorden is hervat, waarbij zij Tsinanfoe verder ongemoeid hebben gelaten. Wel heeft Tsjang tso lin nog een zwakke poging ge waagd om die opmarsch tegen te houden, maar hij zag blykbaar de onmogelijkheid ÜIÜM daarvan in en is thans in volle aftocht. Hy zal zich terugtrekken naar Mantsjoe- rjje en er bestaat eenige hoop, dat de legers van Tjang kai sjek en Feng hem daarheen niet zullen volgen. Temeer, waar de Japan- sche regeering de zuidelyken gewaar schuwd heeft, dat zij de burgeroorlog in Mantsjoerye niet zal dulden met het oog op de belangen die Japan daar heeft. Vrijdagavond jl. werd in hotel „Texel" onder voorzitterschap van prof. dr. A. E. A. Swaen de algemeene jaarvergadering der Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels gehouden. Ze werd bijgewoond door ruim honderd personen uit alle deelen des lands en kenmerkte zich door een bizonder prettige stemming, waartoe ook de met groen en bloerifen getooide zaal van hotel „Texel" in niet geringe mate moet heb ben bijgedragen, Alvorens de eigenlijke vergadering geopend werd vereenigden zich de meesten aan eert gemeenschappelijk maal. Omstreeks half tien opende de voorz. de be sprekingen met een hartelijk welkomstwoord, waaraan hij overigens weinig toevoegde, darr reeds te veel tijd was heengegaan. Onder aanwezigen merkten we buiten de leden van het hoofdbestuur - de volgende per sonen opde heer W. B. Oort, burgemeester, Mr. Baron van Harmxma thoe Slooten, I. O.J. van Kakebeeke, Insp. v.d. Landbouw, de oud- Texelaar M. H. A. Staring, Bood, houtvester in de houtvesterij „de Eilanden" en Jan P. Strijbos. De notulen der vorige vergadering (te Lem mer) door de heer J. Drijver, secr., gelezen werden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van berichten van verhindering van een aantal leden, waarna de secr. voorlezing deed van het zeer uitvoerig en met bizondere zorg door hem saamgesteld jaar verslag over 1927. We stippen er hier slechts enkele dingen uitaan. Inhei vereenigingsboek dat dit jaar wederom met tal van fraaie foto's en duidelijke teekeningen geïllustreerd verschijnen zal, zuilen belangstellenden meer dere bizonderheden aantreffen. Jaarverslag. In tegenstelling met vorige jaren ging het ledental der vereeniging in 1927 maar weinig vooruit. Het klom van 3784 tot 4026, de con tributie kwam op f 94,09. De geringe stijging moet aan de drukke werkzaamheden der ver- eenigingsbestuurderen worden toegeschreven. Hierdoor werd maar weinig propaganda gemaakt maar in 1928 ho?pt men de schade in te halen. Legaten werden ontvangen ten bedrage van f 1000, en f 100 en een van f 500, met vrucht gebruik belast. Ook werd de vereen, mede erfgenaam in een nalatenschap (f 250) mede met vruchtgebruik bezwaard. Waardeerende woorden wijdt het verslag aan de overleden voorzitter, D r. B 11 i k o f e r, de grondlegger van de vereeniging zooals we die kennen. Door het voorzittersschap te aan vaarden, aldus de heer Drijver, heeft hij ons aan hem zeer verplicht. Op het gebied der wetenschappelijke vogelbescherming heeft hij ons een belangrijke stap verder gebracht. Lange jaren bleef hij aan onze vereeniging verbonden ook toen hij zich in Zwitserland vestigen ging. In hem verloren we een onzer beste leden, aan wie velen door vriendschapsbanden verbonden waren. In de jaren van 1917—1927 heeft hij al onze excursies meegemaakt, de afstand Zwitserland —Nederland was voor hem blijkbaar geen be zwaar. We verkozen hem tot eere-voorzitter, een onderscheiding, welke niet licht wordt verleend. We zullen nooit vergeten, wat hij voor onze vereen, is geweest en willen trachten hem op zijn weg te volgen. Voor zijn legaat groot f 1000, willen we trachten een passende bestemming te vinden. Een tweede eerelid ontviel de ver. in de persoon van prof. R i t z e m a Bos, die even eens de vogelbescherming, zij het meer uit economische overwegingen, een warm hart toedroeg. Melding wordt gemaakt van de excursies Zwolle—Lemmer, welke, trots het minder fraaie weer, uitnemend slaagden. Handhaving van de vogel- en jachtwet eischte veel zorg, maar we rusten ook niet voor men tot in de verste hoeken van ons land weet, dat die wetten moeten worden nageleefd, vooral in het belang van de bescherming der soorten. Met dankbaarheid wordt gewaagd van de medewerking van de zijde van politieautoriteiten ondervonden. Ten aanzien van roofvogels worden nog dikwijls verkeerde begrippen gehuldigd, waar tegen het moeilijk strijden is. Haviken moeten noodig worden beschermd, het jagen op ijsvogels mag niet ongestraft blijven, de bergeend moet met alle ten dienste staande middelen worden beschermd. Heel de publieke opinie moet zich kanten tegen iedere vogelverdelging, omdat deze het voortbestaan der soorten voortdurend bedreigt. Mogen spreeuwen wel eens schade berokkenen, laat het niet tot een algemeene vogelmoord komen, want dan zijn de gevolgen niet te overzien. Het verslag spreekt felle afkeuring uit over de handelwijzen van sommige landbouworga nisaties, die zich niet ontzien de jeugd tot het dooden van vogels en uithalen van nesten aan te sporen. „De jeugd" notabene, welke de vereen, juist van het mooie, het nuttige en noodzakelijke van algemeene vogelbescherming wil trachten te overtuigen De maatregelen, te Reeuwijk tegen het vangen van kieviten genomen, wierpen gunstige resul- ten af. Het ware te wenschen, dat 'ook het buitenland van het nut van kievitenbescherming meer doordrongen was. Thans worden in Engeland, Schotland en België nog honderden exemplaren van het leven beroofd. Aalscholvers dreigen uit te sterven. Wanneer we die vogels niet ontzien, zal weldra die vogel in de vrije natuur niet meer worden aan getroffen. Hetzelfde geldt voor de watersnippen. Moge de conferentie te Londen tot bevordering van de bescherming van waterwild gehouden, daarom succes hebben! Nog steeds komt het voor, dat aan de kust vogels worden aangetroffen, welke in stookolie door schepen uitgelaten, de dood vonden. Licht schepen rapporteeid:n van tijd tot tijd uitge strekte olieplekken in zee te hebben waarge nomen. Gelukkig wordt getracht door een internationale regeling dit euvel tot mmimaie propoities terug te brengen, bv. door schepen te verbieden op minder dan 50 Mijl uit ae kust stookolie uit te laten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1